Transportcentrum Maasland weggestemd Schiedamse kroegbaas vindt Scheeres bellen flauwekul Zwemvierdaagse heeft top gehad Jeugdland in tropisch gewaad BAS-reizen moet haar succes duur bekopen Politie vraagt B en W koffieshop te sluiten 'Herrie heb je 's nachts overal' 'Overwinning voor Maassluis' Indringer gesnapt Autokraker gepakt HANDIGE ABONNEES KIEZEN EEN PRAKTISCH CADEAU Ruim 2500 handtekeningen tegen overslag bij Matex Hashverkoop in pand CDA'er Van Koon Van Veelen berust in vergunning Nieuwe Matex Woningbeheer bezorgd om huur achterstand j Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. SchiedamDe oproep om bur gemeester Scheeres uit bed te bellen bij nachtelijk lawaai in de Schiedamse binnenstad heeft horeea-ondememer Joop van Hees bijzonder onaangenaam getroffen. 'Flauwekul' zegt de uitbater van café De Kuil over de door Gemeentebelangen Schiedam aangezwengelde ac tie. „Dat een politieke partij misstanden aan de kaak wil stellen, oké. Maar je moet niet het bestaansrecht van anderen in gevaar brengen". De door Van Hees gelaakte actie kwam op gang toen centrumbe woners onlangs na een rumoe rig weekend andermaal ver geefs bij de politie aan de bel hadden getrokken. Ze waren de herrie, veroorzaakt door 'kroe glopers in kennelijke staat', meer dan beu. Op aanraden van Gemeentebelangen, een politie ke partij zonder zetel in de ge meenteraad, besloten de bewo ners de verwijzing van de poli tie 'daarvoor moet u bij de bur gemeester zijn', eens letterlijk te nemen. Sindsdien kan ïteinier Scheeres 's nachts woedende binnenstad bewoners aan de lijn krijgen met de mededeling dar ze geen oog dicht kunnen'doen. Joop van Hees heeft weinig be grip voor die vorm van actie voeren en nog minder begrip voor de klachten. Hij noemt de klagers „zielige mensen, die de Schiedamse binnenstad 's avonds het liefst in een kerkhof zien veranderen". Emigreren naar streken waar het doodstil is en waar geen verkeer rijdt, is voor zulke Schiedammers maar het beste, meent de cafébaas. Van Hees vindt het de laatste tijd juist gezelliger geworden in het centrum. „De gemeente staat ons tegenwoordig ook toe dat we af en toe een bandje hu ren. Prima toch zolang we ons aan de regels houden? Als mijn buurman komt klagen dat hij teveel bas hoort, is daar best wat aan te doen. Volgens mij valt het allemaal wel mee. Ik heb heus niet elke avond de politie aan de deur". Voor de uitbater van café De Kuil, een van de gelegenheden met een nachtvergunning, is het geen vraag waarom de hore ca juist de laatste tijd weer zo veel kritiek oogst. Dat komt volgens hem door het mooie zo merweer. „De mensen slapen met de ramen open en hebben dus meer last van lawaai". Nachtelijk herrie is niets bijzon- 'ders, dat heb je volgens Van Hees in iedere Nederlandse stad met horeca in het centrum. „De cafés gaan om twee uur dicht en op weg naar huis maken de mensen lawaai, Dat is overal zo. Je kunt ze toch moeilijk een pleister op de mond plakken omdat ze door een binnenstad lopen?" Schiedam moet maar leren leven met dit verschijnsel, suggereert Van Hees. „En trou wens, wie zegt dat het kroeglo pers zijn die aat lawaai veroor zaken? Misschien zijn het wel mensen die van een verjaar dagsfeestje komen". Van Hees wil andere horeca-ei- genaren uit de binnenstad mo biliseren om een vuist te maken tegen de actie van Gemeentebe langen. Of hij ook de HOS, de vereniging van Schiedamse ho- reca-ondernemers, zal inscha kelen weet hij nog niet. Van Hees is onlangs met ruzie uit het bestuur gestapt. „De HOS be staat grotendeels uit mensen die liever vergaderen over affiches van de brandersfeesten en wiens naam daarop mag. Of ze een serieus probleem willen aanpakken moet je maar af wachten". Maasland/Maassluis Er komt geen transportcen trum in de Oude Campspolder-Zuid. Met zeven stemmen tegen en zes voor, verwierp de Maaslandse ,-,'raad gisteravond na een bijna drie uur durend debat het collegevoorstel om het bestemmingsplan te wij- ;zigen. -De transporteurs, gebundeld in een coöperatieve vereniging, -Izullen op zoek moeten naar een andere locatie. Want dat zo'n centrum er moet komen, daar over zijn ook de tegenstanders 'het eens. Wat de Maaslandse po litiek betreft, is de driehoek tus- 'sen Maasdijk, A20 en Westgaag van de baan. Volgens de tegen standers is de Oranjepolder het i'meest geschikte alternatief. „JZelden trok een Maaslandse raadsvergadering zoveel belang- "stelling. De raadszaal was veel te V.klein, zodat het publiek vanuit '_de hal en de overloop moest pro- oberen de discussie te volgen. Het merendeel bleek tegenstander -.van het transportcentrum. Steeds als een raadslid in de dis- 'Aussie liet merken tegen te zul len stemmen, klonk luid ap- 1 Schiedam In de tuin van het Schielandziekenhuis heeft de -.Schiedamse politie gisteravond rond half tien een indringer ge knapt. Nadat de man met een ^vrouwelijke handlanger in be jaardenhuis Frankeland was ge signaleerd, had de 22~jange, Schiedammer zijn werkterrein naar het ziekenhuis verplaatst. -,Na de eerste tip trof de politie niemand in Huize Frankeland "I\aan, maar toen de aanwezigheid wan het tweetal in het zieken- huis werd gemeld, wist de politie de man te achterhalen. Nadat hij via het keukendak de zieken- - -huistuin was ingevlucht, werd "de indringer met behulp van een -.hapgrage politiehond ingere- kend. - Op het politiebureau moet de )- man vandaag een verklaring ge- ven voor het geld, dat de politie uop hem aantrof. plaus. Van de fracties van de Open Groepering en de VVD lagen de standpunten vooraf al vast. Wet houder Houtenbos, L. Roza, F. Abbas en fractievoorzitter D. Hanemaaijer verzetten zich met hand en tand tegen het openbre ken van de wet op het Midden- Delflandgebïed. De twee libera len D. Oosterlee en fractievoor zitter E.J. Groosman, lieten het economische belang van het Westland zwaarder wegen. Het CDA stemde verdeeld, vier leden waren voor en twee tegen. F. de Vos, A. Koenen, fractie voorzitter P. Quak en wethouder Chr. Keijzer stemden voor. Te gen waren J. van der Kooij en L. van Ruyven. Mevrouw Van Ruyven zwichtte ook na twee schorsingen niet voor de druk van haar fractie om voor te stemmen. Doorslaggevend De doorslaggevende stem lag in handen van PvdA-raadslid W. Gouma. Vanwege het economi sche aspect en de daaruit voort vloeiende werkgelegenheid, zou de socialist aanvankelijk vóór stemmen. Daags voor de verga dering kwam hij echter met het tussenvoorstel voor een aanzien lijk kleiner transportcentrum. Toen dat voorstel, aangepast aan de thans geldende behoefte, geen kans van slagen had, stem de Gouma alsnog tegen. „Dit is een overwinning voor Maassluis", stelde de Maassluise wethouder Anton Wustrow, die het debat had gevolgd vanaf de publieke tribune. Maassluis is al tijd fel gekant geweest tegen een transportcentrum zo pal aan de gemeentegrens. Gevreesd werd voor milieu-overlast voor de be woners in de Steendijkpolder. Daarnaast zou de ontsluiting van het transportcentrum via de Col- denhovelaan, nadelig zijn voor de afwikkeling van het verkeer uit Maassluis-West naar de A2Ö. Vlaardingen De zwemvierdaagse van de Vlaar- dingse zwemelub VZC is over zijn hoogtepunt heen. Net als bij andere sportieve evenementen als de wandelvierdaagse daalt het aantal deelnemers. Maar VZC doet daar niet dramatisch over. „Het hoogtepunt van een paar jaar geleden, 2200 deelne mers, halen we nooit meer", constateert Leo Voogd nuchter. Toch namen 1700 Vlaardingers gisteravond nog een duik in het Kolpabad. Daarmee telde de zwemvierdaagse wel tweehonderd deelnemers meer dan vorig jaar, maar die getallen laten zich volgens Voogd moeilijk vergelijken. „Vorig jaar hadden we slecht weer en bovendien gooide het Europees kampioenschap voetbal roet in het eten". Voor veel deelnemers, die driehonderd of vijfhon derd meter per avond zwemmen, zijn de demon straties op de ligweiden rond het zwembad bijna net zo belangrijk als het zwemmen. Gisteravond vertoonden jeugdige brandweerlieden hun kun sten, was er een demonstratie Tae Kwando en speelde het muziekgezelschap De Dauwtrappers. De kleintjes konden zich uitleven op een spring kussen. Op de slotavond moet de Vlaardingse zan ger Martin Eden voor een feestje zorgen. Tae Kwando. gebeurt minstens zoveel als in het Kolpabad. Gisteravond was er een demonstratie JEUGDLAND I' Wethouder Luub Hafkamp en de Vaderen moeder' van Jeugdland, Joop van Broekhoven en Riet Immer zeel. gaan met het kinderspektakel dit jaar op de tropische toer. Schiedam-—Jeugdland verhuist dit jaar een dagje naar de tropen. Niet het ongekende zomerweer, maar een reis naar Indonesië in spireerde Joop van Broekhoven om zijn kinderfeest te hullen in een exotisch gewaad dat regel recht verwijst naar 'de gordel van smaragd'. In de kamer van Van Broekho ven en Riet Immerzeel, de twee gedreven organisatoren van het jaarlijkse vakantiespektakel, staat alles al klaar. Gezeten tus sen levensgrote wajangpoppen, gebatikte sarongs, pluche pape gaaien en zelfgemaakte orang- oetangs, verklaren Van Broek hoven en Immerzeel dat hef we derom een daverend evenement wordt. In een la ligt het contract voor een compleet krontiongor- kest en de enorme partij kipsaté en kroepoek voor het afsluiten de kindermaal is al besteld. Al die kleurige en smakelijke at tributen worden bewaard voor het knallende slot van Jeugd land op 21 juli in het Beatrix- park. De drie weken die daaraan vooraf gaan blijft Jeugdland ge woon een Schiedams feest, ge brouwen volgens het beproefde recept Van Broekhoven/'Im merzeel. Jeugdland heeft dit jaar veel vers bloed in de gelederen. De ploeg medewerkers, -die het spektakel draaiend houdt, moest wegens het vertrek van veel vertrouwde gezichten drastisch worden verjongd. Ook het pro gramma ziet er fris uit. Om bij de tijd te blijven werden 'overjari ge' activiteiten vervangen door meer trendy bezigheden. Zo werd het fietserossen geschrapt. „Die rage is een beetje over", meent Van Broekhoven. De Schiedamse kinderschare kan nu een rondvaart maken door de havens met De Groene Vrede van schipper Guus Klepke. Jeugdland gaat op 3 juli van start op het Stadserf. Drie weken toert de sport- en spelkaravaan kriskras door Schiedam om de kleintjes op straten en op pleinen bezig te houden met creatieve ten. Er staan maar liefst 75 acti viteiten op het programma en natuurlijk geven befaamde ar tiesten van binnen en buiten de stad weer een serie bruisende voorstellingen. Wethouder Luub Hafkamp (welzijn) vindt dat er nu al geap- plaudiseerd mag worden- voor Joop van Broekhoven en Riet Immerzeel, die er telkens weer in slagen een leuk en afwisse lend programma in elkaar te draaien. Schiedam De politie heeft vannacht op de Delflandse- wegeen 17-jarige Schiedam mer aangehouden, die zich even te voren verdacht op hield bij een auto op het He- mapïein. Nadat de politie twee jon gens bij de auto betrapte, ging het tweetal er als een haas vandoor. Een politie hond trof de 17-jarige even later aan in de boges bij moutv/ijnfabriek Holland ia. De jongen, die vlak voor zijn arrestatie zijn schroeve- draaier in de boges gooide, wordt voor verhoor vastge houden. vervolg van pagina 5 Maassluis -De neerbuigende opmerkingen aan het adres van de Vereniging het Nederlandse blinden- en slechtziendenwezen (ANBW) volgen elkaar snel op. Bas Barendregt raakt maar niet uitgesproken over het 'grove schandaal', dat de vereniging zijn geesteskind BAS-reizen heeft geflikt. BAS-reizen is een Maassluisse vrijwilligersorgani satie die zich heeft toegelegd op het organiseren van vakantie reizen voor blinden en slecht zienden. In vijfjaar tijd js BAS- reizen uitgedijd tot een* reisbu- Naam postcode. De nieuwe abonnee is: HF voori huisnummer: IEDEREEN DiE ONS EEN* ,{i i%fBEZOF?GTj.kBiJGT DEZE 'rSlPRA'KTJs'cHCTArE-; A'^ÖÜTTÉR CAOÉfttDBS'i 'f.NIEUWE ABONNEEMOET VfibCK'wÈUMtNSTENS %fLMAANDEN OB HÈT-fc.G 40X ROTTERDAMSï'l NIEUWSBLAD 'r 1- V/- telefoon:(i.v m controle op bezorging) De nieuwe abonnee krijgt het RN eerst 2 weken gratis en neemt daarna esn maandabonnement kwartaalabonnement Over de betaling krijgt hij/zij t z t bericht. Stuur de tape-cutter naar: naam: voorl adres: no.: postcode: - plaats: Deze bon in een open envelop, zonder postzegel, zenden naar: Rotterdams Nieuwsblad, afd. abonne menten. Antwoordno 1579, 3000 VB Rotterdam reau dat jaarlijks naar twintig bestemmingen in binnen- en buitenland trok en al bijna 600 vaste klanten had. Het noodzakelijk beeindigen van het bureau doet hem vooral pijn, omdat BAS-reizen elk jaar explosief groeide. Telkens weer werd het aantal klanten verdub beld. Juist het succes heeft het bureau de das omgedaan, meent Barendregt. Om de reizen op maat te kunnen voortzetten, be sloot zijn stichting anderhalfjaar geleden dat een beroepskracht moest worden aangetrokken. De ANBW werd gevraagd twee jaar lang 70.000 gulden subsidie te ge ven. „Volgens onze berekening zouden we daarna vrijwel volle dig selfsupporting kunnen zijn", meent Barendregt. Enkeie maanden geleden trok Barendregt al aan de bel. Als de ANBW haar behoeftepeiling niet snel zou afronden een on derzoek dat hij overigens op ba sis van het succes van BAS-rea- zen absoluut onnodig vond zou het programma voor ko mend zomerseizoen in de knel komen. „Desondanks bleven ze maar doorzeuren. Nu is het te laat", hekelt Barendregt de laksheid van de vereniging. Hij kan dan ook geen enkel begrip opbren gen voor de Utrechtse organisa tie, die voor dezelfde doelgroep werkt als hij. Het wegvallen van BAS-rezien is volgens Barendregt een gevoe lige klap voor veel blmden en slechtzienden. „Wij hebben steeds een nieuw, sensationeel en spectaculair reisaanbod ge had, De meeste andere organisa ties beperken zich bij voorbeeld voor 99 procent tot Nederland. De belangenorganisaties vegen de mensen bij elkaar, waarna ze vrijwel zonder begeleiding van ontbijt via koffie naar de lunch worden gevoerd. Wij pakken dat anders aan. Vorig jaar zijn we begonnen met reizen waarin ele menten zoals bergwand el en en wadlopen waren opgenomen. Het avontuurlijke karakter van onze reizen staat haaks of de duf fe tochten die de meeste anderen aanbieden". Juist het ontbreken van goede alternatieven zou voor veel blm den betekenen dat zij weer wor den teruggeworpen op uitstapjes waarbij bijna niets wordt georga niseerd. In de interesse van de reguliere reiswereld voor zijn doelgroep heeft hij absoluut geen vertrouwen. „Laten we er geen doekjes omwinden. Die organi saties zijn er alleen maar op uit om winst te maken". Dat uit gangspunt strookt niet met de bedoelingen, die BAS-reizen had. „Wij hebben steeds niets aan het toeval overgelaten. We gingen ter plaatse poolshoogte nemen, maakten geluidscasset tes en reliëfkaarten om de men sen zo goed mogelijk te informe ren". Barendregt zegt het ondoenlijk te vinden om nog langer in de hobbysfeer door te gaan, „Uit eindelijk gaat dat ten koste van de continuïteit en de kwaliteit. Het laatste jaar ging al mijn vrije tijd er in zitten. Ik was geen avond meer thuis en was vaak Eas na middernacht klaar. Er omt een moment dat je moet zeggen dat het zo niet langer kan. Dat moment is nu aange broken". VlaardingenHet bewonersco mité Oostwijk heeft meer dan 2500 handtekeningen verzameld tegen de overslag van gevaarlij ke chemicaliën, bij het bedrijf Nieuwe Matex aan de Nieuwe Waterweg. Drie leden van het bewonerscomité zullen de ge meenteraad volgende week vra gen alles in het werk te stellen om de in hun ogen levensge vaarlijke overslag alsnog tegen te houden. Volgens burgemees ter en wethouders is dat niet mo gelijk, omdat de provincie reeds een vergun nmg heeft verleend. Het bewonerscomité vreest veel overlast voor de Oostwijk, door de overslag van 'stinkende en kankerverwekkende stoffen'. Volgens B en W zijn de gevaren voorde omwonenden minimaaL Het stadsbestuur baseert zich daarbij op berekeningen van de dienst centraal milieubeheer Rnnmond, waaruit blijkt dat zelfs bij calamiteiten geen le vensgevaar voor de bevolking is te verwachten. SP-raadslid Remi Poppe, een van de leden van het comité, is door die verzekering van B en W allerminst gerustgesteld. „Het gaat ons niet alleen om de grote rampen. Bij elke overslag komen er geringe hoeveelheden chemi sche stoffen in de lucht. Daar wordt in de analyse van de DCMR geen rekening mee ge houden. Bovendien worden er stinkende stoffen overgeslagen en stank is ook overlast". Het bewonerscomité verzamelt zaterdag nog handtekeningen in een kraampje op het Liesveld. Dé petitie wordt woensdaga vond aangeboden aan burge meester en wethouders. Vlaardingen De poli tie heeft burgemeester en wethouders gevraagd om over te gaan tot slui ting van de koffieshop die sinds kort is geves tigd in een pand van CDA-wethouder Chris van Roon in de Haven straat. Een aanvraag van de nieuwe huurder van het pand, voor een ver gunning op grond van de drank- en horecawet, is afgewezen. De politie heeft al twee keer pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt. Omwonenden zijn een handte keningenactie begonnen tegen de koffieshop in de voormalige sociëteit DAT, waar nu behalve koffie ook hash en marihuana worden verkocht. Zij zullen die handtekeningen eerdaags over handigen, aan burgemeester en wethouders. Van Roon is door zijn fractielei der Leo de Snaijer aangesproken op de nieuwe activiteit in de voormalige sociëteit. De Snaijer vindt dat het een CDA'er geen pas geeft, om in 2ijn pand de ver koop van soft-drugs toe te staan. „Van Roon heeft mij gezegd, dat hij juridisch goed rit, maar vol gens mij is 't allemaal nogal on wettelijk. De zaak draalt zonder vergunning, er worden drugs verkocht, er is al een steekpartij geweest Een CDA-raadslïd moet voorzichtig zijn als hij zijn pand verhuurt". Het pand aan de Havenstraat heeft Van Roon al eens rijn baan als wethouder gekost. In decem ber vorig jaar werd de CDA'er gedwongen om af te treden, toen bleek dat hij er bij het bestuur van de failliete sociëteit DAT op had aangedrongen om het beroep tegen weigering van een bouwvergunning voor uitbrei ding van de soos door te zetten. Burgemeester en wethouders, waar Van Roon deel van uit maakte, wilden juist van de so ciëteit af. „Ontoelaatbare ver menging van belangen", oor deelde een meerderheid van de raad. „De zaak voldoet met aan de voorwaarden die worden gesteld in de drank- en horecaverorde- ning", aldus politiecommissaris Gijs Bierling. „De burgemeester kan op grond van artikel 210 van. de gemeentewet sluiting opleg gen en desnoods afdwingen met de sterke arm der wet. En dat zijn wij" Vlaardingen GPV'er Ger- rit Wim van Veelen vreest niet langer de gevaren van overslag van chemische stof fen bij Nieuwe Matex Vlaar dingen. Burgemeester en wet houders hebben hem gerust kunnen stellen met de mede deling, „dat bij het maximaal geloofwaardige ongeval met de meest gevaarlijke prod uk- ten geen levensgevaar voor de bevolking is te verwachten". Explodeert een ontsnapte gaswolk, dan zullen in net ergste geval ruiten breken in de huizen die het dichtst bij de steiger van Matex liggen, heeft de dienst centraal mi lieubeheer Rijnmond bere kend. De nieuwe terminal van Matex wordt gebouwd op zevenhonderd meter afstand van huizen in de Oostwijk. Voor rondvliegende glas scherven hoeven de bewoners van die huizen volgens de DCMR niet bang te zijn. Van Veelen was een van de grootste critici van het be sluit van burgemeester en wethouders, om geen bezwaar te maken tegen het verlenen van een hinderwetvergun ning aan Matex. Het bedrijf heeft toestemming om zwaar giftige chemische stoffen als fenolen en methyleenchlori- de over te slaan aan een stei ger in de Nieuwe Waterweg, De GPV'er vond het onbegrij pelijk dat B en W de aanvraag zomaar lieten passeren. „Er zijn gevaren, maar die zijn zo minimaal dat grote ri sico's uitgesloten kunnen worden", heeft Van Veelen uit de risicoanalyse van de DCMR begrepen. Schiedam Veel huurders van gemeentelijk Woningbeheer In Schiedam blijven slechte beta lers. Hoewel de totale huurach terstand in 1988 met 4 ton daal de, blijft de situatie zorgelijk. Eind vorig jaar stond nog een be drag van 2,6 miljoen gulden open. Woningbeheer werkt al ja ren aan betere begeleiding van bewoners die niet tijdig de huur overmaken. Daargaat veel werk in zitten. Twee medewerkers van het bedrijf zijn permanent bezig met het afleggen van huis bezoeken, het treffen van beta lingsregelingen en controleren of de huurder zich ook aan de af spraken houdt. Daarnaast is een woonmaatschappelijk werkster aangetrokken om oplossingen te zoeken voor ernstige gevallen van wanbetaling. Sommige huurders zijn door hun slechte financiële situatie in een vicieu ze cirkel terecht gekomen. Door dat ze de huur van een relatief duur huis niet konden betalen, verhuisden ze naar een goedko pere wonmg. Doch ook daar blij ken ze niet aan hun verplichtin gen te kunnen voldoen. Ton Verdoes, directeur Woning beheer maakt zich vooral zor- ger. om de groep huurders met een betalingsachterstand van meer dan 12 maanden. Effectie ve maatregelen rijn tegen deze debiteuren niet goed mogelijk. De strengste maatregel is hen door de deurwaarder uit bun huis laten zetten. Dat middel vindt Woningbeheer echter 'so ciaal onaanvaardbaar'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1