'Stoppen sloegen door na provocatie tante Ella' In Gorzen grote behoefte aan meer huizen ouderen 279. 209.- FRANS VAN THIENEN MEUBELMIX Jeugdland-trein dendert weer door Schiedam 'Bezuinigingen moeten nieuw beleid betalen' 79.- Minister Jesurun doet aan Antillen-promotie WITTE KMS088 DABBUUE SCHIEDAMS! ÜÜRSNI NKliHIE WATERWEG COS! 'I Inbraken in kelder boxen PvdA presenteert verkiezingsprogramma: FRANS VAN THIENEN, 60 JAAR BETROUWBAARHEID TAFELS STOELEN KASTEN RONDE EETH0EK PUZZELS deze O BB bon V h WIT OF GRENEk Vrijwilligerswerk steeds populairder Schot uit koffieshop WHiïRWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 SC Vlaardingen. Postbus 400B, 3130 KA Vlaardingen. Tele'f~ 010- 4343229.43S2Q66.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. DINSDAG 4 JULI 1989 PAGINA 13 Jeugdland kende op het plein voor het stadskantoor een zonnige start. Schiedam In de schaduw van het torenhoge stadskantoor kende Jeugdland gistermorgen een zonnige en bemoedigende start. Al ruim voor wet houder Lub Hafkamp om elf uur het jaarlijkse va- kantiefeest van Joop van Broekhoven en Riet Im merzeel opende stroomde het pleintje bij de ruïne vol. Moeders en vaders maanden hun kinderen tot geduld. 1 „Straks gaat die meneer praten", zei een moeder tot haar peuter- tje, wijzend op de wethouder, „en. dan gaat alles draaien". Haf kamp hield het kort. Hij wilde de jeugdige bezoekers niet te lang ophouden, want die hadden veel Vlaardingen Drie kel derboxen aan de Nassau- laan en de Zwaluwenlaan werden het afgelopen weekeinde opengebroken. Uit de boxen aan de Zwa luwenlaan werden een brommer, een helm, een racefiets en een damesfiets gestolen. Uit de kelderbox aan de Nassauiaan ver dwenen twee fietsen en ge reedschap. De totale waar de van de buit bedroeg 3300 gulden. meer zin in de clown Malle Mat, het schmincken, de draaimolen of het springkussen, dan in een toespraak. ,,'t Is weer zover. De Jeugdland- trein gaat weer rijden. Het weer is goed. Dus als dat zo blijft, heer Van Broekhoven", zei de wet houder terwijl hij naar de blau we lucht tuurde, „dan zit u goed" Hafkamp liet een reus achtige ballon op, die gelukkig niet in de richting van het stads kantoor zweefde. Daarmee was zijn aandeel in het feest voorbij. De kinderen stormden op de draaimolen, de piratenschuit en het springkussen af, of lieten zich vergasten op gratis popcorn, suikerspin of petjes. Hafkamp liep nog even handenwrijvend rond over het plein. „Een lekker begin", zei hij tegen Van Broek hoven. De coordinator van het vakan tiespektakel was het van harte met de wethouder eens. „De Jeugdland-trein dendert weer door de stad", zei bij. „Dit is onze presentatie, voordat wij de wij ken ingaan, en het ziet er steen goed uit". Eigenlijk had Van Broekhoven daar geen moment aan getwijfeld. Onder de 25 vrij- wiligers bevinden zich welis waar veel nieuwelingen, dus de dag van gisteren was eigenlijk een test-case. Door hun inzet en enthousiasme, zei Van Broekho ven, slaagden de vrijwilligers, ,,'t Is een heerlijke dag De heerlijke dag begon met een klein ongelukje. Jeugdland was nog geen kwartier geopend clown Malle Mat stond zijn jeug dig gehoor net uit te leggen wat het verschil tussen groot en klein was, want dat wist hij, want hij zat op school toen het overdekte luchtkussen in elkaar zakte. Het leeglopende dak zakte op het springkussen. Een van de blazers die net kussen op span ning moesten houden bleek niet goed te zijn gericht Het euvel was snel verholpen. Gelukkig kwam geen van de kinderen tus sen het dak en het kussen te recht. Vandaag trok Jeugdland voor het eerst de wijken in. De kara vaan bezocht vanmorgen de Hof van Spalana en het Dr. Wibaut- plein, vanmiddag het Bachplan, het Frans Halsplein en weer het Wïbautplein. Drie weken lang kunnen kinderen zich her en der in de stad vermaken met sport en spel, theater en creatie ve bezigheden. Op zaterdag 15 juli verzorgt Guus Klepke gratis rondvaarten door de havens. Op de slotdag, vrijdag 21 juli, is er een groot feest in Indonesische stijl op het parkeerterrein van de voetbalclub Excelsior '20. Schiedam Wethouder Aad Wiegman van fi-' nanciën mag geen mo gelijkheden meer zien de gemeentelijke broek riem verder aan te ha len, de opstellers van het PvdA-verkiezingspro- gramma willen een deel van de gemeentelijke uitgaven schrappen. De vrijkomende middelen moeten volgens de PvdA'ers worden ingezet om nieuwe be leidsvoornemens te financieren. In het concept-verkiezingspro gramma, dat de samenstellers gisteren presenteerden, sommen de opstellers een groot aantal wensen voor de komende wier jaar op. Verwezenlijking daar van komt alleen dichterbij als de PvdA minimaal enkele tiental len miljoenen weet vrij te maken om de plannen te financieren. Naast het aanleggen van een nieuwe tram verbinding, maakt het rapport onder andere gewag van een totale face-lift van het centrum, een nieuwe sporthal en een verbouwing van de Koren beurs. Volgens voorzitter Peter Stadhouders moeten de wensen zeker serieus worden genomen. „Om die wensen waar te maken kunnnen we uiteraard gebruik maken van de bestaande subsi diemogelijkheden. Verder moet er ruimte worden gevonden in de gemeentelijke begroting". De komende maanden wil de PvdA-werkgroep de plannen van een deugdelijke financiële onderbouwing voorzien. „Vaak wordt er eerst een wen- senlijstje opgesteld, waarna men gaat zoeken naar financierings mogelijkheden", vertelt Peter Stadshouders. „Wij willen dit proces omdraaien. We gaan de komende maanden eerst op zoek naar geld, waarna het definitie ve verkiezingsprogramma in ok tober wordt vastgesteld". Stadhouders beseft zich tegelij kertijd, dat de plannen niet bin nen een paar jaar te verwezenlij ken zijn. Restauratie van de bin nenstad vormt volgens de werk groep onderdeel van een beleid, dat nog nauwelijks is opgestart. Door subsidies voor particuliere woningverbetering alleen nog te geven voor onderhoud aan cas co's denkt de PvdA dat proces te kunnen stimuleren. Verder moet de gemeente zelf de beno digde gelden vinden voordirecte subsidies. „En mocht het niet lukken het geld op tafel te krij gen, dan beginnen we gewoon met de restauratie van één pand", aldus Stadhouders. Veel PvdA-piannen mogen geld kosten, andere ontwikkelingen zouden in de visie van de partij geld kunnen opleveren. In het verkiezingsprogramma pleiten de opstellers voor het indienen van een schadeclaim tegen de gemeente Rotterdam. Door de liegve] Zestienhoven kan een deel van Spaland mogelijk niet worden bebouwd. „We moeten onder zoeken of we de investeringen kunnen verhalen", aldus Stad houders. door CAREL VAN DER VELDEN Den Haag Was het moord, doodslag of een uit de hand gelo pen misdaad met geweld? Deze vraag beheerste gisteren het Haagse gerechtshof, waar het hoger beroep in de moordzaak van de Vlaardingse arts Ella Achterberg diende. Hoewel hij voorbedachte rade vermoedde, hield procureur-generaal mr. B. de Hoogh het op doodslag en eis te acht jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Deze eis kwam overeen met de uitspraak van de Rotterdamse rechtbank eerder dit jaar. De ad vocaat van de 25-jarige verdach te stelde tegen deze beslissing hoger beroep in. Dat de verdach te schuldig is bevonden aan doodslag, vindt advocaat mr. G. Sprong een onterechte conclu sie. De moord op Petronella Achter berg zorgde verleden jaar voor grote opschudding in Vlaardin gen. De arts, als medewerkster van het consultatiebureau een zeer geziene vrouw, werd langs de Vlaardingse Vaart doodge schoten toen zij van haar werk naar haar woning in de Holy- wijk fietste. De moordenaar, d" i politie twintig minuten na voorval arresteerde, bleek een neef van haar gewezen echtgenoot, de Vlaardingse orthopeed Harold Boejharat, te zijn. De jongen ver klaarde zijn tante te zijn gevolgd om 'eens met haar te praten'. Geruchten De beslissing van mevrouw Achterberg om haar echtgenoot te verlaten vormde de reden voor de bemoeienis van haar neef. „Ik vond dat tante Ella bij mijn oom moest terugkeren", vertelde de verdachte. „Dat be schouwde ik in het belang van onze familie". Direct na het tragische voorval gonsde het in Vlaardingen van de geruchten over de toedracht van het misdrijf. Zo zou de neef de fatale schoten in opdracht van een derde hebben gelost. Reeds voor de Rotterdamse rechter vertelde de verdachte dat hij niet als huurmoordenaar had opgetreden. Ook voor het Haagse hof liet de verdachte we ten, op eigen initiatief te hebben gehandeld. Naast zijn inmenging in de huwelijksproblemen van zijn oom Harold, bemoeide Shijamn zich ten tijde van de moord ook intensief met het familieleven van een andere oom. Ook het ge drag van zijn nichtje, de dochter van Harold en Ellie, had zijn aandacht. Het losbandige ge drag, dat zijn nichtje in zijn ogen vertoonde, vormde één van de motieven voor zijn uit de hand gelopen lijmpoging. Aan het intensieve contact met zijn andere oom hield Shijamn het wapen over, waarmee de moord werd gepleegd. De oom, intensief betrokken bij drugs handel, was zeer ontevreden over het gedrag van zijn uigen kinderen, die zich net als hun vader overgaven aan handel en gébruik van drugs. Toen zijn oom naar Suriname vertrok om zijn stervende vader te zien, nam hij alleen zijn neef Shijamn in vertrouwen. Naast 7500 gulden zou de verdachte toen het moordwapen in bewa ring hebben gekregen. Nadat zijn oom in Suriname veronge lukte, besloot de verdachte het geld en het wapen zelf te hou den. Ralten Met het wapen op zak 'ik wil de mijn tante onder dwang te rugbrengen bij mijn oom wachtte de dader Ella Achter berg uiteindelijk langs de Vlaar dingse Vaart op. „Ze fietste langs, waarop ik haar herkende en aansprak'aldus de verdach te, voor wie het vervolg lange tijd een blinde vlek in zijn ge heugen vormde. Het voorval staat de verdachte sinds enkele maanden helderder voor de geest. „Nu weet ik weer dat tante Ellie stopte toen ik haar aansprak. Zij vroeg wie ik dan wel was om met haar te praten", vertelde de verdachte. Op dat moment zou Ella Achterberg haar neef hebben toegeroepen dat Shijamn beter met zijn fami lie in Suriname kon gaan praten. „Omdat die toch als vliegen doodvallen", citeerde de ver dachte gisteren zijn tante. Op dat moment sloegen bij Shij amn de stoppen door. De ver dachte hoorde een knal en rende weg. Het slachtoffer werd echter door vijf kogels getroffen. Ach terberg werd twee keer van vo ren, twee van achteren en één keer in het achterhoofd geraakt. Dat zijn verdachte zich de schiet partij niet meer herinnert, wijd de advocaat mr. G. Sprong giste ren aan een 'verdringingspro- ces'. De verklaring van Shijamn werpt volgens Sprong een nieuw licht op de zaak. „Hier ligt het ontbrekende stukj'e van de puz zel op tafel", aldus de advocaat. „We hebben hier te maken met een chaotische en paniekerige jongen. De opmerking van zijn tante vormde het lont in het kruitvat dat haar neef op dat mo ment was. Hij wilde haar alleen bedreigen. Het draaide uit op de fatale schoten". De procureur-generaal hield het gisteren echter op doodslag. „Het is heel griezelig als een persoon een zending meent te hebben. Vooral als zo'n persoon zijn ei gen mogelijkheden schromelijk overschat". Toch wist de verdachte, die enig zins verminderd toerekenings vatbaar is bevonden, volgens de procureur-generaal precies wat hij deed. „Verantwoordelijk heidsgevoel siert de mens, maar voor dit afzichtelijke gebeuren heb ik geen goed woord voor over", concludeerde De Hoogh en eiste acht jaar gevangenis straf Over dertien dagen wijst het gerechtshof vonnis. Schiedam De Gorzen zijn zo populair bij Schie damse ouderen, dat -woningbouw voor ouderen in de komende jaren hard nodig is. Bijna honderd ou deren die elders wonen willen naar de wijk verhui zen, meer dan honderd oudere Gorzenaren zijn op zoek naar een ander huis. Zij wonen veelal in een bovenwoning zonder lift. Gevolmachtigd minister mr. EAV. Jesurun van de Antillen overhandigt burgemeester Scheeres een cheque ter waarde van vijfdu izend gulden. mee. „Die gaat mee naar de An tillen", zei hij. Jesurun had voor het Schiedams gemeentebestuur ook een ge schenk. Een bord met het wapen van de Antillen, waarop vijf sterren de vijf overgebleven ei landen van de groep symbolise ren. „Die zal het goed doen op het bureau van de burgemees ter". zei Scheeres. Schiedam Met twee flessen je never en een fles likeur in de ba gage verlieten de gevolmachtigd minister van de Antillen, mr. E. A. V. Jesurun en zijn echtgeno te gistermiddag het oude stad huis op de Schiedamse Markt. Zij brachten er burgemeester drs. Reïnier Scheeres een cheque ter waarde van vijfduizend gulden van de Citco Bank. Het was de derde bijdrage van een Antil liaanse bank in de kosten van expositie Bida i Kolo in het Ste delijk Museum. Minister Jesurun werd op het stadhuis behalve door de burge meester ontvangen door de wet houders Aad Wiegman (finan cien) en Lub Hafkamp (cultuur). De gift die hij had losgepeuterd van de eerste Antilliaanse multi national, zoals Jesurun de bank lachend noemde, werd door Scheeres in dank aanvaard. De expositie van Antilliaanse kunst in december vorig jaar was een dure. Maar de Antilliaanse rege ring droeg de kosten van het transport van de kunstwerken en drie Antilliaanse banken le verden een bijdrage en zo is het tekort, zei de burgemeester, tot een draaglijk bedrag terugge bracht De gevolmachtigde minister is in Nederland om goodwill te kwe ken voor de Antillen. In het aan bieden van de gift van de Citco Bank zag hij een mooi stukje pro motie van de eilanden. „En dat past precies in mijn straatje". Hij sprak de hoop uit, dat hij de Schiedamse bestuurd eren nog eens op zijn zonnige eilanden, zou begroeten. Scheeres zei licht verwonderd te zijn, dat de minister zich maan den na de tentoonstelling van Antilliaanse kunst in het Schie damse museum nog inspant om daar bijdragen voor te vinden. „Dat heeft ons zeer aangenomen getroffen". Een cadeautje was wel op zijn plaats, vond de bur gmeester. „Ik heb hier een les...". Hij kreeg niet de kans om zijn zin af te maken. „Notaris", vulde Jesurup gretig aan. .Juist", zei Scheeres. „Deze jene ver wordt gemaakt onder kwali- teitstoezicht van het gemeente bestuur van Schiedam". De ge volmachtigd minister was er blij De werkgroep Wonen van het gecoördineerd ouderenwerk in Schiedam-Zuid heeft onderzoek gedaan naar de woonwensen van ouderen in de Gorzen. De werkgroep kwam tot de conclu sie, dat een verzorgd wonenpro ject met dertig woningen, dat naar verwachting binnen enkele jaren wordt gebouwd, is bij lange na niet voldoende om aan de wo ningbehoefte van ouderen in de Gorzen te voldoen. Een complex van zestig woningen lijkt de werkgroep meer op zijn plaats. Daarnaast bepleit het ouderen werk de bouw van duurdere ou derenwoningen bij het Hoofd plein. De 104 Gorzenaren van. 55 jaar en ouder die ingeschreven staan als woningzoekenden zijn op zoek naar een huis op de begane grond of een flat met een lift Verreweg de meesten van hen willen minder dan 500 gulden per maand aan huur betalen. In die categorie huizen is in Schie dam-Zuid weinig aanbod, con stateert de werkgroep. Om daar verandering in te brengen zou in ieder nieuwbouwplan in Schie- dam-Zuid een aantal ouderen-1 woningen moeten worden opge nomen. De 93 ouderen van buiten de wijk of zelfs buiten de stad die" naar de Gorzen willen verhui zen hebben over het algemeen een iets hoger inkomen en zijn bereid meer huur te betalen. Woningbouw voor de hogere in komensgroepen zou het best aan een projectontwikkelaar kun nen worden overgelaten, vindt de werkgroep. Als er beneden woningen vrijkomen zouden die moeten worden toegewezen aan bewoners van de Gorzen, om te voorkomen dat die noodge dwongen uit de wijk moeten verhuizen. keukenbuffetten in wit of grenen 80 cm breed Tafel 0 105 cm met 4 gestoffeerde stevige stoelen Reklame PARTIJ 1000 stukjes, tegen inlevering schuifkast hang-leg 100x60x177 cm boekenkasten 60 cm breed 180 cm hoog Vlaardingen De Vrijwilligers Vakaturebank in Vlaardingen kreeg het afgelopen jaar meer werk. Vonden in 1986 nog maar 10 mensen een onbetaald baantje bij de Vakaturebank, vorig jaar waren dat er 58De vrijwilligers zijn in trek: de bank heeft een im- mer groeiend bestand aan vakatures. Op dit moment staan er meer dan 200 baantjes voor vrijwilligers in de bakken van de Vakaturebank. Verreweg de meeste vrijwilligers worden gevraagd in de gezondheidszorg en door organisaties die wer ken voor ouderen en gehandicapten. Er moeten maaltijden worden rondgebracht, boodschappen worden gedaan, kranten en boeken worden voorge lezen en soms vragen ouderen of gehandicapten ie mand die zomaar even op de koffie komt Vrijwilli gers zijn ook in trek bij buurthuizen, actiegroepen, sportclubs en milieuverenigingen. Het vakaturebestand en het aantal bezoekers mogen groeien, de Vakaturebank leidt allerminst bloeiend bestaan, De gemeente geeft de beherende stichting jaarlijks vijfduizend gulden subsidie. De Vakature bank komt eraan tekort. Ondanks een gift van het diakonaat der gereformeerde kerken gaapte er vorig jaar nog een gat van meer dan vierduizend gulden in de begroting. Dat gat noodzaakte de stichting om in te teren op de reserve voor kantoorinventaris. „Een slechte zaak, maar wij konden niet anders", aldus se cretaris Jan Blankers. Broersveld 106-108 telefoon 010-4264557 Schiedam Vanuit koffieshop Metamorfose aan de Branderssteeg is gisteravond geschoten op een groepje Schiedammers, dat met duistere bedoelingen buiten de zaak stond. De schutter, een 30-iange man uit Schiedam, is aangehouden. Hij heeft met zijn schot uit een pistoolgeweer niemand geraakt. De spanning rond de koffieshop liep op, toen het groepje Schiedammers naar de Branderssteeg kwam om een oude vete te beslechten. Het groepje ver moedde, dat hun vijanden in Metamorfose zaten. Tot een echt gevecht kwam het niet Wel werden de rui ten van dekoffiehop met knuppels ingeslagen. Daar na viel het schot De politie tast in het duister over het verloop van de schermutselingen. Zo is niet bekend of de raiten door mensen In de koffieshop of door het groepje op straat werden ingeslagen. Ook is niet duidelijk, of de schut ter de bedoeling had iemand te raken. Uit het ver hoor van de man hoopt de politie wijzer te worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1