Alsnog onderzoek naar fusie energiebedrijven 1 AS H VB ontslaat omstreden directeur Bejaarden De Vliet blij met liften Agressief duo zaait onrust in binnenstad Toch links maandblad van Groen Schiedam rj»i ■0 Gouden handdruk van ruim drie ton 'MT- ff®',15.00 VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Beschonken man zoekt papegaai Dure prenten uit Taiwan Autodief: 'n makkie Waterscooter te populair Politie verhuist ten £nlNGEN/1 OO tg] kurk Olvmpia iicukewt grijs 37.80 p-m Orion wit ,36.90 P.mz PraWika Variant 26.00 P.m2 Strips 4e lu*e 42.50 p.m2 39.80 pm2 I3.80p.m2 Ftexi parket §9.50 p.m2 Eiken rustiek 49.50 P kikenmSeTTz/1232.5<U 4250pm2 Masslet eikenparkrtd ^,89.00 P. Mozaïek Kurk iim Mts. CDA: denk aan thuisblijvers ^wnaMEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131RC Vtaardinaen PD^hiKinnft innw-A V.'"*1 1L Postbus 4008, 3130 KA Vlaard.ngen. Telefoon: 010-4343239.4352066.4350557 sportredactier4345209. Telefax- 010-4349754. DONDERDAG 6 JULI 1989 PAGINA 13 doorCARELVAN DER VELD EN J Schiedam/ Vlaardingen- Maassluis Er komt alsnog een onderzoek naar een fusie van de energiebedrijven in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Leek het fusieplan door het afha ken van Schiedam eerder dit jaar een zach te dood te zijn gestorven, op verzoek van de Vlaardingse wethouder Henk H. van der Linden worden de mogelijkhe- Schiedam Met in zijn hand een boemerang baarde een 37-ja- rige Schiedammer gisteravond veel opzien door in de dakgoot van zijn woning in de Galilei- straat te lopen. Buren waarschuwden de politie, die de man naar een minder ge vaarlijk punt op het dak trachtte te lokken. Toen de man daar ar riveerde, trokken agenten de be woner het dak af. Tegen de politie verklaarde de bewoner, die ïn kennelijke staat verkeerde, 'dat zijn papegaai ge vlogen was'. Hij vermoedde dat de vogel zich schuil hield op het dak. Of de verklaring klopt, weet de politie niet. Vlaardingen Jongelui die zich voordoen als studenten van de kunstacademie in Rotterdam hebben de afgelopen dagen in Vlaardingen goedkope Taiwa nese reprodukties van schilderij en voor veel geld te koop aange boden. De pseudo-studenten gingen met de prenten langs de deur en vertelden dat zij wat van hun ei gen werk wilden verkopen, om dat zij geld nodig hadden om een expositie in te richten. Zij vroe- ,gen 150 gulden voor een schilde rij. Volgens hoofdinspecteur L. Korbijn, die zelf colporteurs aan de deur kreeg, is de waarde van de reprodukties op linnen niet meer dan een kwart van het ge vraagde bedrag. Verschillende mensen hebben een klacht inge diend bij de politie. Voor zover bij de politie bekend zijn er nog geen mensen door de 'studenten' benadeeld. Schiedam Na terugkomst van een vluchtig bezoek aan het kan toorcomplex aan de's-Grave- landseweg miste een imvoner van Spijkenisse gistermiddag plotseling zijn stationwagen van het merk Volvo. De man, die jhet pqrtier had opengelaten en. de sleutels in het dashboard had latén zitten, ver klaarde hooguit twee minuten in het kantoor te zijn geweest. Ie mand kon blijkbaar de verlei ding niet weerstaan, startte de auto en reed weg. De dader is nog niet achterhaald. Schiedam De snel stijgende populariteit van de waterscooter blijkt bij het dievengilde ook niet onopgemerkt te zijn gebleven. Van een aanhangwagen op de Swammerdamsingel werd giste ren zo'n voertuig, waarmee hoge snelheden op het water kunnen worden bereikt, gestolen. De aanhangwagen vond de eige naar honderd meter verderop leeg terug. Het blauwe racemon ster heeft een waarde van lu.000 gulden. den voor een integrale fusie dit najaar opnieuw bekeken. Naast Van der Landen is ook de Maassluisse wethouder Izaak van der Knaap een groot voor stander van een fusie van de energiebedrijven in de drie Wa terwegsteden. De Schiedamse wethouder Aad Wiegman liet eerder dit jaai namens de Schie damse raad weten, van de fusie af te zien. Volgens Wiegman, die in tegen stelling tot Vlaardingen en Maassluis alle nutsdiensten heeft geïntegreerd, konden de voor delen van schaalvergroting niet op tegen het bestaande Schie damse organisatiemodel. Voor gas, water, licht, de afvalreini- ging, de markt- en de haven dienst kan de Schiedammer bij één loket terecht, voerde Wieg man aan. In Maassluis en Vlaardingen is deze zogenaamde horizontale in tegratie minder ver ontwikkeld- Zo opereren de Maassluisse rei- nigings-, haven- en marktdienst onafhankelijk van de Gemeen tebedrijven, die gas, water en elektriciteit aan de consument leveren. Ook in Vlaardingen heeft het nutsbedrijf uitsluitend produkten als gas, wateren elek triciteit in zijn dienstenpakket. Door deze verschillen zou inte gratie van de drie bedrijven vol gens Schiedam op grote proble men stuiten. De vrees bestond, dat de fusie zou moeten leiden tot verzelfstandiging van de Schiedamse nutsdiensten, die de andere steden niet centraal aan bieden. „Het lijkt mij weinig zin vol na een fusie weer nieuwe lo ketten te openen voor de markt en de havendienst", voerde Wiegman destijds aan. Schaalvergroting De fusiebesprekingen zijn inge geven door adviseur Titus Brandsma, die de schaalvergro ting van de nutsbedrijven in heel Nederland begeleidt. Na afron ding van de 'majeure operatie', zoals het werk van Brandsma in energiekringen wordt genoemd, moeten de nieuwe nutsbedrijven Nederland elk 'minimaal 30 000 aansluitingen hebben Schiedam en Vlaardingen vol doen aan de wettelijke eis. maar de gemeente Maassluis is ver plicht aansluiting te zoeken by een ander energiebedrijf. Met de bestaande samenwerking tussen de drie Waterwegsteden in ge dachten adviseerde Brandsma een samengaan van de energie bedrijven m Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis •Na het afhaken van Schiedam onderzoeken adviseurs momen teel al de fusiemogelykheden tussen de energiebedrijven van Vlaardingen en Maassluis Met name de gemeenteraad van Maassluis het m het voorjaar we ten huiverig tegenover deze ont wikkeling te staan. Een fusie van de drie gemeenten zou tot gespreide machtsverhou dingen leiden, concludeerde po litiek Maassluis Samengaan met alleen Vlaardingen zou wel eens tot een geheel andere situatie kunnen leiden. Het bedrijf dat Vlaardingen inbrengt is groter en sterker, waardoor de kans groot is dat de Harmgstad na fu sie de feitelijke zeggenschap over het Vlaardmgs/Maassluisse bedrijf zou krijgen. Voorwaarden Ook dit najaar zal Schiedam har de voorwaarden aan de fusie stellen. ,,De serviceverlening aan onze klanten moet minimaal op peil blijven", meent wethou der Aad Wiegman. „Verder wil len wij de bestaande diensten binr.en de nutssector houden. Ook moet de fusie positieve ef fecten op de tariefstelling heb ben", aldus Wiegman. Of de fusie er komt, hangt vol gens de wethouder ook af van de medezeggenschapscommissies. „Met name de effecten voor de medewerkers vind ik heel be langrijk". Mocht blijken dat Schiedam zich opnieuw afzijdig houdt, dan is de kans aanwezig dat Maassluis aansluiting zoekt bij het nieuw op te richten Westlandse nutsbe drijf. „Onze elektriciteit krijgen al aangeleverd uil Delft, dus vreemd zou zo'n ontwikkeling niet zijn", vertelt wethouder Izaak van der Knaap van Maas sluis. Uitgesproken wordt het niet, maar de instabiele situatie in de Vlaardingse politiek moet onge twijfeld een rol spelen in de aar zelingen bij Van der Knaap en Wiegman. CDA'er Henk van der Linden mag een groot voor stander zijn van de fusie, in de andere steden vraagt men zich af hoe lang de CDA'er nog wethou der za) zijn. Van der Linden isna Chris van Roon, Bas Goudriaan, Kees van der Windt de vierde gesprekspartner binnen drie jaar van Van der Knaap en Wiegman Vlaardingen Het be stuur van de Algemene Stichting tot Huisvesting en Verzorging van Be jaarden heeft na ander half jaar de krtocp door gehakt: de omstreden directeur G.J. Verburg wordt ontslagen. Ais grond voor het ontslag heeft het bestuur van de ASHVB 'on geschiktheid' genoemd Ver burg, tegen wie in november 1987 een justitieel onderzoek werd ingesteld wegens malver saties, zou ee,n afkoopsom van ruim drie ton tegemoet kunnen zien Al jaren voordat Verburg aan het einde van 1987 op non-actief werd gesteld, was hij als direc teur van de ASHVB een uiterst omstreden figuur Na een uit de hand gelopen ruzie met bewoner A van Embden van verzor- gi ngs teh u is Drieen-Huijsen, wparbij Verburg de hoog bejaar de man geslagen zou hebben, kwam de bewonerscommissie van het verzorgingstehuis tot het oordeel, dat de directeur met ge schikt was voor zijn functie In 1986 was een onenigheid tus sen Verburg en Henk van der Waai. de inmiddels teruggetre den directeur van het geljkna- mig Viaardings bouwbedrijf, aanleiding tot geruchten over mafveisaties. Van der Waal bouwde voor Ver burg in Oud dorp een vakantiebungalow, maar Verburg weigerde de koopsom van ruim twee ton te betalen VVD-wethouder Jan Madern, nu voorzitter van de ASHVB, werd in het conflict ge mengd en kwam tot de ontdek king dat er heel ongebruike lijk bij een dergelijke transactie geen termijnen waren be taald. De ruzie werd uiteindelijk bijge legd, maar de zaak was voor Verburg aanleiding om te vra gen om een onafhankelijk ac countantsonderzoek in zijn pri- vé-boekhouding. Daarmee wil de hij geruchten weerleggen, als zou hij voor onderhoudswerk aan tehuizen van de ASHVB te hoge bedragen opvoeren en de 'winst' delen met de aannemers Van der Waal was de huisaanne mer van de stichting. De accoun tant kon in Verburgs boekhou ding niets vinden dat op illegale praktijken wees. Eind 1987 deed het bestuur van de ASHVB bij de politie aangifte van het vermoeden van malver saties. Het onderzoek leverde kennelijk weinig op. Het proces verbaal bleef by de officier van justitie langer dan een jaar in Ia liggen. Het bestuur kwam na enige tijd tot de conclusie, dat het Verburg niet via een gerechtelij ke procedure zou kwijtraken Wel bleken offertes van vaste aannemers van de ASHVB plot seling veel lager uit te vallen, toen verburg op non-actief was gezet. Verburg heeft onlangs een ont slagbrief gekregen. Volgens ge-" ruchten krijgt hij gouden hand druk van vierhonderdduizend gulden. Wethouder Madern ont kent dat. „Het .bedrag is meer dan tien procent lager dan vier ton". Madern heeft het bestuur geheimhouding opgelegd. „Wij kunnen op dit moment nog geen opening van zaken geven. Van onze kant is de zaak afgerond, maar Verburg heeft nog niet ge reageerd. Dus moeten wij uiterst voorzichtig zijn". Voorzitter J. Seegers van de huurdersvereniging van De Vliet assisteert bewoner T. van Doorn op de nieu we lift. Met name de huurdersvereniging spande zich in om de verbeteringen aan het gebouw gestalte te ge ven. Maassluis Koffie met ge bak hadden ze wel verdiend, de bewoners van de 110 be jaardenwoningen aan de Zuidvliet. De meeste bewo ners van De Vliet hadden ja renlang met smart uitgeke ken naar de komst van een lift in het gebouw. Het werden er uiteindelijk twee. Genoeg reden voor bewoners en hoogwaardigheidsbekleders om gisteren na de officiële inge bruikstelling uit te pakken met een feestje. Naast lekkere versnaperingen kregen de bejaarde Maassluizers liedjes uit de oude doos voorge schoteld door pianist Lou Boer. Eigenlijk was het gisterochtend dubbel feest in De Vliet Behalve bij de liften stonden de aanwezi gen ook stil bij het 20-jarig be staan van het bejaardencomplex in het hartje van de stad. De komst van de liften heeft heel wat voeten in de aarde ge had. Reeds jaren geleden zeiden bewoners, dat zij graag een lift in het gebouw wilden. Het opstapje van de straat naar het gebouw werd voor veel bewoners op den duur een groot obstakel. Binnen net bejaardencomplex werden in de loop van de jaren de gevolgen van de vergrijzing merkbaar. In de beginjaren had bijna geen enkele bewoner pro blemen met de obstakels. Maar met de stijging van de gemiddel de leeftijd in het complex groei de ook het aantal mensen dat in valide of slecht ter been was. De hoge kosten, m totaal een half miljoen gulden, weerhiel den het Gemeentelijk Woning bedrijf er lange tijd van een lift te installeren. Najaren van over leg heeft het Woningbedrijf uit eindelijk de helft van het geld opgehoest Het rijk betaalde de andere helft van net bedrag, ter wijl de bewoners met tien gul den in de maand in de exploitatie bijdragen. Naast een lift aan de Zuidvliet en aan de zijde van de P.C. Hooft- laan heeft architect J.H. Steen- kist het gebouw voorzien van een nieuwe afsluiting. Onbe voegden kunnen hierdoor min der gemakkelijk binnen komen. Vlaardingen Afdelin gen van de Vlaardingse politie moeten maandag en dinsdag sluiten in verband met de verhuizing naar het nieuwe bureau aan de Delftseveerweg. De admi nistratie, de afdeling bij zondere wetten en de vreemdelingendienst wer ken die dag niet. Vanaf dinsdagavond om zeven uur kan het publiek in het nieuwe hoofdkwartier te recht. Het gebouw, waarvoor burge meester Fred van Lier in au gustus 1988 de eerste paal sloeg, nadert zyn voltooiing De aannemer legt er deze week de laatste hand aan Volgende week verlaat de po litie het noodonderkomen aan de Wesüandseweg Het nieuwe bureau aan de Delf tseveerweg werd gebouwd op de plek van het gesloopte oude bureau, dal volgens poli tie en politiek niet meer vol deed. Minister van binnenlandse zaken Cees van Dyk verricht op 28 september de officiële opening van het politiebu reau Op zaterdag 30 septem ber houdt de politie open huis Schiedam Voorzitter Albert Bons van de be wonersvereniging Schiedam-Zuid is één der eerste zogenaamde onafhankelijken, die in Schiedam meewerken aan de oprichting van Groen Links Schiedam. Evenals m den lande gaat het in het Schiedamse om een samen smelting van PSP, PPR, CPN en EVP, als althans op de respectie velijke ledenvergaderingen het sein letterlijk op groen wordt ge zet. En evenals dat landelijk het ge val is met spraakmakende types als Paul Rosenmolïer en Maar ten van Poelgeest, zal ook de lijst voor de gemeenteraadsverkie zingen m Schiedam de namen van enkele onafhankelijken be vatten Dat zijn mensen met linkse idealen die tot dusver niet partijgebonden waren. Maar zo als ook in de landelijke discussie te beluisteren valt: sta je eenmaal bij Groen Links op de lijst, dan ben je niet onafhankelijk meer. Behalve Bons zyn er nog weinig ongebonden geïnteresseerden, maar Gioen Links Schiedam staat nog in de kinderschoenen. Wel is er animo vanuit de P\ dA. Op een eerste vergadering toon den zich oud-PvdA-fractieleider Nikolaj Dielemans, voorheen ook lid van de PPR, en de tegen woordig in de PvdA actief zijnde Armand van Puyvelde, die eerder lid was van de CPN. Wat nu nog klein links heet, zit duidelijk in de lift, bleek op die eerste zitting. Zoveel mensen bij elkaar hebben de verschillende kleine partijen nog nooit op een vergadering gezien, en met wei nig moeite kon een initiatief groep worden gevormd die in de zomermaanden zal werken aan een verkiezingsprogram, een or ganisatiestructuur en een wer vingscampagne. „Schiedam wordt weer leuk, groen en links", is het voorlopige motto, en men wil op 31 augustus een wervend alternatief bieden „voor de ingeslapen politiek, die mensen alleen nog maar met ro zen of ballonnen tot een gang naar de stembus kan bewegen". Achterban In de initiatiefgroep zitten ook Schiedammers als oud-PSP- r aad slid Erik Dijkhuizen en Bea Oomens, die eerder zitting had den in een club die een progres sief maandblad in Schiedam wil den oprichten. Hoewel er al een titel was. Inzicht, is daar nooit uitzicht op gekomen. De finan cien bleken een knelpunt. Nu Groen Links Schiedam er komt, is er ongetwijfeld een partijblad te verwachten en uiteindelijk krijgt het progressieve blad dus op die manier vorm. Maar eerst moeten de verschil lende partijen 2ich nog uitspre ken, dat wil zeggen de achter ban. Vorige maand was CPN'er Ulferd Bruseker nog terughou dend: hij wilde niet zeggen of hij mee zou doen aan Groen Links. Maar hij vertoonde zich wel op de eerste vergadering en bleek enthousiast. Volgens insiders is er in de CPN echter wel weer stand te verwachten. Men denkt hierbij aan de meer orthodoxe communisten, onder wie Bef Collé en Cor van der Toorn. De samenbundeling van PSP, PPR, CPN en EVP betekent in Schiedam niet dat aan de prakti sche samenwerking met D66 een einde komt. D66 doet niet mee aan een groenlinkse fusie, maar de twee raadsleden, Adri Reijn- hout en Coby de La Rie, zullen op raads- en commissieniveau blij ven samenwerken met hun col lega's Ulferd Bruseker en Bart de Leede (de laatste vertegen woordigt de PSP/PPR-fractie) Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij Groen Links Schie dam in oprichting, Strijense- straat 42; dat is het adres van Al- bert Bons. Schiedam Twee agressieve mannen hebben dinsdagmiddag enkele middenstanders en hore- ca-exploïtanten in de binnenstad benauwde momenten bezorgd. Nadat het tweetal in verschillen de horecazaken het personeel had bedreigd, vervolgden zij hun weg over de Hoogstraat waar zij zich schuldig maakten aan winkeldiefstallen. Hun kwade pad eindigde in café 't Maantje in het Broersveld. De enige aanwezige klant werd on der bedreiging beroofd van drie honderd gulden. Na eerst in Café Royal de aan wezigestamgasten voor 'pleuris- Schiedammers' te hebben uitge scholden bezocht het gevaarlijk uitziende tweetal het nabijgele,- gen trendy café Bébé in de Vlaardmgerstraat. „Ze bestelden niets te drinken maar vroegen wie de baas was. Die zouden ze wei eventjes dood schieten. Na nog wat intimida ties verdwenen ze weer", vertelt één van de uitbaters nog steeds flink opgewonden. Nadat het agresieve duo de filiaalhouder van kledingzaak Casa op de Hoogstraat had bedreigd ging het naar café Juan Les Pins op de Lange Haven. Hter wilden de mannen over gaan tot het gebruik van drugs. De barvrouw liet weten dat ait niet was toegestaan. Daarop ver lieten de twee de zaak, om even later terug te keren met handen vol stenen. Kans om die te gooi en kregen ze niet. De terrasklan ten keerden zich tegen hen, waarop zij het haïepad kozen. In café 't Maantje hadden de inti midatiepraktijken meer succes. De enige aanwezige klant werd gedwongen driehonderd gulden af te geven. „Onze buffetjuf frouw pakte de telefoon maar moets onder bedreiging de hoorn weer neerleggen", aldus de eigenares. „Ze hebben die man zijn geld afhandig gemaakt en zijn er vandoor gegaan. Mijn medewerkster is helemaal over stuur naar huis gebracht". -•'De daders zijn door de politie aangehouden, maar kort daarop weer op vrije voeten gesteld. Na dat de enige aangifte gistermid dag was ingetrokken had de po litie geen grond meer om het tweetal in verzekerde bewaring te houden. - iif i, *3 Para"g Openin9s!ii^®":a 00 10, 15 of 23 mm vanaf. wit vanaf SchiedamRedacteur Hans Doddema van bet Schiedamse bulletin CDA-facetten roept zijn lezers op in de vakantietijd ook eens te denken aan die mensen, die geen vakantie kun nen vieren, om welke reden dan ook. „Ik vraag u niet een flinke duik in de buidel te doen, want een kop koffie, een borrel en een gezellig praatje hebben in dit opzicht meer waarde. Zo wordt het voor ons allemaal een prettige vakan tietijd", aldus Doddema. Verderop in CDA-facetten schrijft de 'dominee' van de CDA-fractiet Piet Roosen, dat christen-democratische soli dariteit betekent een zich verbonden weten met de naaste, waar ook ter wereld. Fractievoorzitter Siem Rosman laat weten eventuele nieuwkomers van de Socialistiese Partij in de gemeenteraad „op dezelfde wijze tegemoet" te treden als andere raadsleden. De angst van andere partijen voor de SP vindt Rosman derhalve niet realistisch; als er veel kiezers op de SP stemmen, zal hij dat respecteren. Het juni/juli-nummer van CDA-facetten wemelt kortom van verzoenende opmerkingen en appelleren aan samen werking. Doddema hekelt daarom het gedrag van enkelen op de laatst gehouden gemeenteraadsvergadering: „Zonder oog voor realiteit en respect voor het politieke bestuur wa ren twee raadsleden, de heren Zijdeveld en De Leede, el kaar in de haren gevlogen op een wijze die ik mijn eigen kinderen van jongs af aan verboden heb". Doddema, die OP de publieke tribune zat, betreurt het dat geen enkel raadslid een vermanende vinger opstak bij „de insinuerende en trei terende opmerkingen" van Zijdeveld. Volgens hem leek het op de raadsvergadering wel marktdag, zo werd er te keer gegaan, In CDA-facetten 'onthult' Theo Schoenmakers waarom zo veel raadsleden bij belangrijke punten een zijkamertje op zoeken: rookverslaving. In de raadszaal rnag niet worden gerookt. Toch missen zij niet veel van de discussies. Deze zijn volgens Schoenmakers soms zo saai, dat hij bijna be treurt een niet-roker te zijn...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1