Huisarts Van Dijk: onderzoek naar dioxine Anderson is voor behoud van tenminste één straat Buren hebben last van Metamorfose Ambassadors spelen in schelp Plantage m mg Vakantie thuis: in 't buurthuis Lekkere melk 'niet uit de Lickebaert' 'Complex Babberspolder nationaal monument' VUAROiNBS DAGBLAD SCHIEDAMS! COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Boonstra en De la Rie speciaal uitgenodigd Inbraak per brief gemeld - - J, Jl - - Links bezorgd over grondwerk in Woudhoek Rechter geeft ASHVB gelijk WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 8C Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardinsen. Telefoon: 010-4343229. .1352066. VRIJDAG 21 JULI I9S9 PAGINA 13 4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Maassluis Met gif in de bodem en dioxine in de Zuidbuurtmelk lijkt Maassluis een prima laborato rium voor wetenschappelijk onderzoek naar de ge volgen van giftige stoffen op de volksgezondheid. Toch zijn er nog geen plannen voor zo n onderzoek. „Maar het zou de enige manier zijn om meer over deze problematiek te weten te komen", meent de Maassluisse huisarts Van Dijk. Benzeen, tolueen, chloorfenolen. 'De meeste Maassluizers herken nen het rijtje als giftige stoffen, die in de bodem van de'Steen- dijkpolder en de Vertowijk zijn aangetroffen. Het feit dat tal van Maassluizers jarenlang met dioxi ne vergiftigde melk hebben gedronken, maakt de vraag van het gezondheidsrisico van de blootstellingen aan gif in Maas sluis opnieuw actueel. Bewoners en deskundigen van gifwijken als de Steendijkpolder en de Vertowijk wijzen reeds ja ren op de gevaren van het ha- venslib voor de gezondheid. Met name kinderen lopen, veel risi co's, menen de bewoners. Kinde ren rollen over de grond en kun nen de kwalijke stoffen via hun mond binnenkrijgen. Maar ook ouderen lopen volgens de commissie gevaar. Menig be woner van de Steendijkpolder at jarenlang" nietsvermoedend groente en fruit uit eigen tuin. Na het bekend worden van de herkomst van de opspuitingen stopten de meeste bewoners met deze gewoon te. Om de wijk weer veilig te ma ken pleit de commissie Bodem sanering Steendijkpolder nog immer voor een integrale afgra ving tot een diepte van 1,75 me ter, Minister Nijpels wil uit kos tenoverwegingen voorlopig niet verder gaan dan een mini-sane ringvan 70 centimeter. De sanering van de Vertowijk is afgerond, terwijl het steekspel over de sanering van de Steen dijkpolder nog voortduurt. Óp één vraag heeft niemand" in de loop der jaren echter een af doend antwoord kunnen geven: welk risico lopen bewoners die aan de giftige stoffen zijn bloot gesteld nu eigenlijk? Gevaar Dè vraag houdt ook de Maas sluisse huisarts M.J. van Dijk al jaren bezig, maar het antwoord zou volgens de medicus alleen gegeven kunnen worden na diepgravend wetenschappelijk onderzoek. „Het gif in de bodem en in voedingsmiddelen vormt in principe een gevaar voor de gezondheid", meent de huisarts. „Maar het is ontzettend moeilijk associaties te leggen tussen oor zaak en gevolg van kwalen die bij patiënten optreden". Een deel van Van Dijks patiën ten, wiens praktijk aan de Dr. Schoutenlaan is gevestigd, is woonachtig in de gifwijken. De arts gaat er ook vanuit, dat een deel van zijn cliëntèle. melk kocht bij de boeren aan de Zuid- buurt. Niet zo'n vreemde veron derstelling, want de melkboer- derij van Siem van der Kooij be vindt zich op steenworp afstand van de bebouwde kom van Maassluis. Het aantonen van een verband tussen giftige stoffen en licha melijke kwalen wordt volgens dokter Van Dijk bemoeilijkt door de tijdsfactor. „De gevolgen van blootstelling aan gif blijken vaak pas na jaren. Stel dat er over twintig jaar opvallend veel mensen aan bloedkanker lijden. Dan is het verband gauw gelegd, maar op het moment ïs het heel erg moeilijk". Uit vakliteratuur heeft dokter Van Dijk wel begrepen, dat cor pulente mensen in principe ont vankelijker voor een stof als dioxine rijn. „Bij langdurige in name hopen dit soort stoffen zich op in het vetweefsel, maar nogmaals, het verband tussen oorzaak en gevolg is moeilijk aantoonbaar". Vlaardingen „Komt niet uit de Lickebaert", zegt de verkoper bij kaashandel Den Besten. Hij heeft heerlijke karnemelk in de aanbieding, afkomstig van boerderij Van de Burgwal. Dat be drijf staat in Werkhoven, een kleine gemeente aan de Kromme Rijn halverwege Utrecht en Wijk bij Duurstede. De melk smaakt voortreffelijk. Maar als de verkoper van Den Besten er niet bij zegt dat het niet uit de Zuidbuurt of de Aalkeet-Buiten polder komt, dan is er ineens minder animo voor. Er zit geen dioxine in? „Dat hoop ik niet", zegt de verkoper, „maar zeker weten doe ik het niet. Daar kun je tegenwoordig niet zeker meer van zijn". De melkhandel kan goed merken dat melk, die niet in pakken verkrijgbaar is, maar bijvoorbeeld in ronde bekers, bij het pu bliek dezer dagen gewantrouwd wordt. Zelfs naar melk uit fles sen is minder vraag, hoewel deze, zoals bij reformhandel Salvia op de Hoogstraat, afkomstig is uit 'schone' gebieden. -• Sommige delen van de noodwoningen in de Babberspolder verkeren volgens amateur-historicus Jan Anderson nog in zo'n goede staat, dat ze het behouden als nationaal monument dubbel en dwars waard zijn y.&-. Schiedam Café 't Paard heeft speciaal de twee- ge meenteraadsleden Jantje Boonstra en Coby de la Rie uitgenodigd voorde ope ning, vanmiddag, van een nieuwe tentoonstelling in de kroeg op de Hoogstraat De twee raadsleden maakten school met hun vandalisme, vorige week in Schiedams Stedelijk Museum. Zij 'be- .schadigden' daar een kunst- werk bestaande uit 48 plastic emmers. Volgens de betrokken kun stenaar hebben de twee da mes zich gediskwalificeerd om verder nog op gemeen te- -raadsniveau over kunst en cultuur te praten. Maar Pim, de eigenaar van 't Paard, wil hel tweetal best een herkan sing geven. Hij vraagt rich overigens af of Boonstra (PvdA) en De la Rie (D66) zich ïn het hol van de leeuw zullen wagen, want in 't Paard zijn vanmiddag veel kunstenaars te verwachten en enkelen reageerden verbijsterd op de baldadige praktijken van de twee stadsbestuurders. Komen de twee raadsleden wel, dan is Pim benieuwd hoe zij rich zullen opstellen. Misschien zullen zij weer denken dat de kunstenaar zijn eigen werk 'anders be doeld' heeft. Schiedam Bewoners van een pand aan de Groenelaan wacht bij terugkomst van hun vakantie .een vervelende roededeling. Gisteren liet de politie een brief- je achter in hun huis om een in- braakte melden. De politie was gewaarschuwd door buren die onraad roken. In de woning von- jden de agenten wel sporen van een inbraak, maar de dader was "gevlogen.'In" het briefje worden cte, bewoners, die met hun ple zierjacht. in de: omgeving van ÏBrielle C kruisen,verzocht de 'l schade te melden. Schiedam De schietpartij, die onlangs plaats vond in het theehuis Meta morfose, is voor buurtbewoners de druppel die de emmer doet overlopen. Zij klaagden toch al over overlast, van blaffende honden, jongeren intimidatie op straat. Maar sinds de schietpartij lopen voetgangers schich tig door de vroeger zo rustige Branders- steeg. Eigenaar Rick Schutte (29)'was zelf degene die schoot, toen er ïn zijn thee huis werd ingebro ken. Tegenover de politie verklaarde hij al enkele malen be dreigd te zijn door een afperser. Het wa pen had hij zich uit veiligheidsoverwe gingen aangeschaft, hetgeen hij achteraf betreurt Schutte vangt 'moei lijke' jongeren op, maar de buurt is er allerminst blij mee dat hij daar hun om geving voor gekozen heeft. Zij hebben ge klaagd bij de ge meente en inderdaad overwegen de politie en de afdeling alge mene zaken nu om Metamorfose te slui ten. In het theehuis wordt hag gebruikt, maar dat is voor de |j; politie de reden niet om in te grijpen. De politie voert geen ac- sËuï/tfïyth tief anti-hasj-beleid. De overlast voor de buren is een belang' rijker motief, t i «Sluiting betekent voor dé Branderesteeg een nieuwe metamorfose. Vlaardingen Jan An derson, eigenaar van het gelijknamige Streekmu seum aan de Kethelweg, wil dat de gemeente ten minste één straatje van het complex van 410 noodwoningen in de Babberspolder laat staan. De wijk wordt binnenkort ge sloopt Gezien de grote histori sche waarde, die Anderson het complex toekent, adviseert hij de gemeente met klem de bull dozers niet alles te laten platwal- sen. „Het is hartstikke makke lijk om alles te slopen, maar het Is een veel grotere prestatie als je ook eens iets bewaart", aldus Anderson. De wijk werd in 1941 gebouwd na het bombardement op Rotter dam in de meidagen van '40. Veel dakloos geworden inwo ners van de Maasstad vonden er een nieuw onderkomen. Ook in Rotterdam zelf werden in hoog tempo soortgelijke buurten aan gelegd. Die zijn inmiddels alle maal afgebroken. De Babber spolder is de laatste 'bombarde- mentsbuurt' van Nederland en heeft daarom nationale waarde, redeneert Anderson. Ook lokaal neemt de Babber spolder een belangrijke plaats in de geschiedenis in.» In 1941 be hoorde de polder nog tot het grondgebied van Vlaardinger- Ambacht, toen nog een zelfstan digegemeente. Maar het volgens Anderson uit „één veldwachter en een halve ambtenaar" be staande bestuur van die agrari sche gemeente kon een groot scheepse operatie als de bouw van ruim 400 huizen absoluut niet aan. Het aangrenzende Vlaardingen had wel de kennis en ervaring voor het project in huis. Zodat rijkscommissaris Seyss-Inquart besloot de zelfstandigheid van Ambacht op te heffen en de ge meente onder Vlaardingfe be stuur te brengen. Anderson: ,JZo kreeg Vlaardingen met één pen- nestreek er een gigantisch ge bied bij: de Babberspolder, Holy en het gebied wat nu de West- wijk is". De 410 noodwoningen zijn in nog een ander opzicht uniek. De straatnamen zijn stuk voor stuk ontleend aan Rotterdamse stra ten, die in mei '40 onder de Duit se bommenregen bezweken. De rotonde aan de voet van de dijk, die de toegang vormt tot het complex, heet heel veelzeggend Plein 1940. En vanaf dat punt is het heel gemakkelijk de weg te vinden in de wijk, want de stra ten zijn alfabetisch aangelegd. Om al die redenen noemt Jan Anderson het complex in de Babberspolder, waarvan sommi ge straten volgens hem nog in zeer goede staat verkeren, „een nationaal monument" dat het behouden dubbel en dwars waard is. Schiedam Het Warenhuis van de Gezelligheid houdt uitverkoop. Mensen van alle leeftijden kunnen tijdens de zomervakantie elke donder dag, op koopavond, terecht in buurthuis De Erker. Een ech te kok zorgt voor de hapjes, die meestal gratis zijn. Ondertussen zijn andere vrijwil ligers enthousiast- bezig met de begeleiding van clubs. De kaar ters en sjoelers doen hun best In de ontspanningsruimte wordt gepraat en gelachen. „Op de koopavonden vind je hier 120 man. En dan is het nog maar va kantie. Want op normale ope ningstijden zijn in de Erker 125 vrijwilligers in touw. Zij houden het buurthuis draaiende en be geleiden de vele uiteenlopende activiteiten". Tien woensdagen en zaterdagen heeft een groep buurtbewoners Grjeks dansen geleerd. Kosten: 1,75 per les van anderhalf uur. „Buurtbewoners is overigens een ruim begrip. Er komen zelfs mensen uit Vlaardingen en Rot terdam", vertelt Riet van der Hoeven (52). Riet heeft een weektaak aan de organisatie, de administratie en de financien. Zij is de enige betaalde kracht en is elke dag aanwezig. „Per jaar komen hier tweeduizend men sen", zegt ze. En ze blijven ko men, omdat hier zo'n goed sfeer tje heerst". Een blik in de ruimte waar ge sjoeld wordt bewijst dat Onder leiding van Joop Siemons (47) zijn tien mensen aan het sjoelen. Joop zelf doet ook fanatiek mee. „Het is een echte sport gewor den", zegt hij. De sjoelbond be staat al tien jaar. Mijn schoon dochter heeft dit jaar gewonnen. Vijftienhonderd man uit zes dis tricten doen daaraan mee. Dus datis niet mis". Opgetogen vertelt hij over de fantasiebakken. „We gaan ze zelf maken: bananenbakken, paardenbakken, alles kan". Je komt de gekste vormen tegen. Met zulke schijven of met piep- kleintjes wordt in de meest vreemde bakvormen gesjoeld". Anderen houden het op de aan strenge regels gebonden bridge drives. Bij de bar bevinden zich tafeltjes waar een praatje ge maakt kan worden. Beroepskok Frans Dröge (67), die zelf graag klaveijast, zorgt voor de goed ge vulde prikkertjes en toastjes. Schiedam Muziekliefhebbers konden het gisteravond al van verre merken: hier speelt geen Nederlandse drumband. De mu ziektent in de Plantage was bijna te klein voorde American Musi cal Ambassadors en hun dirigent Richard Floyd- Het publiek pak te rustig een klapstoeltje om ont spannen te genieten. Geen alle daagse muziek, wel boeiend en massaal. Op uitnodiging van de Rijn mondband zijn de Amerikanen dit jaar voor de achtste keer in Schiedam. Hun European Con cert Tour zit er bijna op. Nog twee dagen in Londen en dan gaan de Ambassadors weer-naar huis. Orkestleider Gary Ertl: „Het orkest komt uit 27 staten en het ïs nog een hele toer iedereen bij elkaar te krijgen". Terwijl de Schiedammers puf fend naar werken van de Ame rikaanse componist luisteren, herinnert Gary Ertle zich min der tropische omstandigheden. „We hebben eens in de stromen de regen zitten spelen. Het or kestje zat droog in de schelp en het publiek stond onder de para plu te swingen". Het orkest maakte een toerneedoor Frank rijk, Zwitserland, Italië, Oosten rijk en Duitsland. Na Nederland en Engeland gaan de musici zich weer een jaar lang voorbereiden op de Europese toer van 1990. De muziek is in Schiedam populair genoeg om ook volgend jaar weer de Plantage vol publiek te krijgen. Schiedam D66, CPN en PSP/PPR houden het niet voor onmogelijk dat bewoners en per soneel van Gemeentewerken bij rioleringswerk in Woudhoek in aanraking zijn gekomen met gif tig havenslib. De drie fracties hebben het colle ge van burgemeester en wethou ders schriftelijke vragen gesteld over het graafwerk dat onlangs in de Tinnegieter- en Kopersla- gershof werd verricht: Woud hoek is opgespoten met veront reinigd havenslib, dat -bij de bouw van de wijk werd afgedekt met circa 1,20, meter schone grond. Links wil van B en W weten of de bewoners, die bij het grond werk assisteerden, vooraf waren geïnformeerd over de kwaliteit van de bodem. Als er uitsluitend in de afdeklaag is gegraven, is er niets aan de hand. Maar wan neer ook in het slib is gewerkt, zouden delen daarvan in de schone grond terecht gekomen kunnen zijn. De drie partijen vragen zich af wélke maatrege len zijn genomen om dat te voor komen. D66, CPN en PSP/PPR maken zich al langer zorgen om de bo demkwaliteit in de noordelijke stadswijken. Eerder veroorzaak ten zij grote Opschudding door een onderzoek te verlangen naar dehodem in Spaland. Deze wijk in aanbouw is deels opgespoten met slib uit de Rotterdamse Pe troleumhavens. Vlaardingen De Algeme ne Stichting voor Huisves ting en Verzorging van Be jaarden heeft de bewoners de afgelopen jaren geen cent teveel aan servicekosten be rekend. De kantonrechter in Schiedam heeft een be woonster van een van de ASHVB-complexen, die meende dat zij tussen 1979 en 1983 teveel had betaald, in hel ongelijk gestald. De rechter maakte zijn uit spraak vorige week bekend. Voor de ASHVB stond er veel op het spel. Volgens voorzitter Jan Madern had de stichting vele honderd duizenden guldens moeten terugbetalen als de bewoon ster in het gelijk was gesteld. Zij is nu veroordeeld tot het betalen van de proceskos ten. Madern beschouwt de uit spraak van de kantonrech ter als een overwinning op Remi Poppe, de fractievoor zitter van de Social istiese Partij in Vlaardingen. Pop pe had volgens Madem de bewoners „opgejut" om te gen de ASHVB te procede ren. Dc SP-voorman had be cijferd dat de stichting via.de servicekosten de bewoners ongeveer een miljoen gul den had „afgetroggeld". „We zijn zeer tevreden dat Poppe ongelijk heeft", aldus Madem, die hoopt dat met de uitspraak van de kanton rechter een einde is geko men aan „deze slepende en voor alle partijen onplezieri- Een vrolijk avondje voor de thuisblijvers, daar is een wijkcen trum nu voor. „Vroeger heb ik bij een bedrijf gewerkt waar ik 120 man perso neel moest bedienen. Van koffie en lunches tot zakelijke buffet ten deed ik. Dat was veel te druk. Dit is leuker en nog gezel lig ook", zegt hij. Er zijn veel mensen van zijn leeftijd op de donderdagavon den. Hoewel, de dertigers en veertigers kunnen zich ook goed vermaken. „De allerkleinsten zijn op kamp", zegt Riet van der Hoeven. „Elk jaar organiseren we zo'n kamp. De,animo daar voor is zo groot, dat we moeten oppassen met teveel publiciteit". Het kost wel veel geld, zo'n weekje kamp voor zestig kinde ren» Riet: „We werken zonder subsidie dus moeten we het van de opbrengsten hebben. Een groot deel van de batopbrengst wordt voor uitstapjes gebruikt. Toch is alles zo goedkoop moge lijk gehouden. Thee kost dertig cent en koffie is een dubbeltje duurder". Stoere mannen gaan ook elk jaar op pad via de Erker. Survival- tochten in de Ardennen. Dit jaar ïs er voor het eerst een tocht voor vrouwen. Riet zelf doet niet mee. „Ik zal dan op vakantie zijn", zegt ze. „Om bij te komen van de drukte van de mensen die niet met vakantie zijn gegaan. Zo is het toch nog eerlijk verdeeld, zeg

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1