Compostvaten voor iedereen m Emmers in museum maken tongen los Maasland poogt onrust inwoners weg te nemen Henk en Monique moeten hun bruiloft over doen Vaag signalement bankovervallers m* VIAABDINGS DAGBIAB SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEE COUBANT Politie voorkomt diefstal kleding W Eén minuutje Vlaardingen prikkelt nieuwsgierigheid Brand in hooischuur Fietser afgetuigd Museum koopt twee Tanges Valse vuurtoren Zonder licht WATERWEG MAANDAG 24 JULI 1989 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Maassluis De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een vrachtauto onderschept met een partij gestolen kleding ter waarde van 80.000 gulden, Toen de vrachtauto rond half vier uit de onderdoorgang van winkel centrum Koningshoek kwam, greep de poli tie in. De 36-jarige bestuurder uit Den Haag verklaarde dat hij zich overdag had laten insluiten in het magazijn van kledingwinkel MD. In de nachtelijke uren reed de Hagenaar de vrachtauto, die in Den Haag was gestolen, via de onderdoorgang naar de bevoor radingssectie van het winkel centrum. Daar werd de auto vol- gr ïouwd met textielwaren. De politie vermoedt, dat de be stuurder de diefstal met een handlanger heeft gepleegd. Vol gens de Hagenaar ging het ech ter om een solistische actie. Van een mogelijke mededader ont breekt elk spoor. Schiedam In het geheim tra den Henk van Bohemen en Mo nique van Loon op 20 mei in het huwelijk, in het stadhuis van Schiedam. Ze vierden het niet, maar stuurden in de witte broodsweken vanuit België een kaartje naar al hun kennissen. Daar was de verrassing groot. „Wat? Ons ontlopen? Geen fees tje? Dat gaat zo maar niet. Daar komen zij niet zo gemakkelijk vanaf". Dus hadden die vrien den zaterdagavond een verras sing in petto. Ze zouden het Henk en Monique betaald zet ten. Nietsvermoedend zat het jonge stel bij de ouders van Monique. Ze waren er net en hadden afge sproken uit eten te gaan. Maar toen reed ineens een koetsje voor in de Stadhoudersiaan. Het paard hield stil, de koetsier bel de aan en stapte vergezeld van tv'~- r -n de woning bin- r 'er overhandigde e -r zaten een brui- k. x en een trouw japon ir a deze maar aan trekken, wij gaan een trouwre portage maken", zei de koetsier. Monique's ouders, die tevoren waren ingeseind, hadden moei te zich goed te houden, en Henk reageerde verbouwereerd. „Hebben ze me toch te grazen genomen!" klaagde hij melodra matisch. „Opzettelijk waren alle kennis sen er niet bij", legt een vrien din, Irma Klapwijk, uit. „Als wij met ons allen naar de Stadhou derslaan waren gekomen, was het ontaard in een dolletje, in grote hilariteit, en dan was er van die alternatieve trouwre portage niets terecht gekomen. Maar nu stond er een vreemde koetsier, van de Spaland Rui ters, en er waren twee onbeken de fotografen. Toen moesten ze wel, ze durfden geen nee te zeg gen". In de ouderwetse kledij („vrese lijk truttige kleren, helemaal uit de tijd") werden Henk en Moni- oue naar het Julianapark gere den, alwaar een complete foto sessie werd gehouden. Op een bruggetje, op een bankje, met zoentje, gearmd, alles op en top. „Want een aandenken hadden ze niet", zeiden hun vrienden, die dat toch een gemis vonden. Na de opnamen was de verras sing nog niet voorbij. De koets reed naar de Warande, waar Henk (34) en Monique (29) wo nen. en daar stond een erehaag hen op te wachten. Er werd met rijst gestrooid en confetti en bin nen stond alles klaar voor een gigantisch feest. De vrienden- schare had een bandje gehuurd, en ook waren er die een stukje cabaret opvoerden. Henk en Monique, de hoofdpersonen, de- den er vrolijk aan mee, al zag je s zeaf en toe beduusd kijken. Als- of ze het nog niet wilden gelo- ven. „Stel dat ze er helemaal <5 geen zin in hadden gehad, dat 2e o geweigerd hadden om met de koets mee te gaan en die repor tage te maken. Dan hadden we met ons allen goed voor joker gestaan", zegt Max Karpers van de Spaland Ruiters. „Maar ge- Iukkig reageerden ze enthou siast", zegt Irma Klapwijk. Zon dag hebben ze de video-opna men van het hele gebeuren te ruggezien „en we hebben be grepen dat ze het toch enorm op prijs hebben gesteld", zegt Irma Klapwijk, tot haar opluchting. Zo hoort het nu: kusje in het Ju lianapark. Dat hadden Henk en Monique twee maanden geleden verzuimd. Vlaardingen Als de 'producent' van huisvuil iedereen dus het verteerbare deel eens composteerde, zou dat goed zijn voor het milieu. De afvalberg zou liefst de'helft kleiner worden en daar mee zou de gewraakte gifuitstoot van de Afvalverwerking Rijn mond verminderen. Dé gemeente Vlaardingen werkt hier graag aan mee. Zij heeft 180 compostvaten vooreen gereduceerde prijs ter beschik king gesteld. Het eerste vat was voor de heer Verburg. Het werd" hem na betaling van 75 gul den - overhandigd door wethou der Van der Linden (CDA). Dat gebeurde begin dit weekend in zaal De Deel in Hoïy-Noord. Bij belangstellenden van buiten de Holywijk was een lichte pa niek ontstaan. Eerder waren na melijk berichten verschenen, dat nog bekeken moest worden esaa alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 of geld beschikbaar zou komen voor meer vaten. De belangstel ling blijkt namelijk driemaal zo groot te zijn als het aantal nu be schikbare exemplaren. „De wijkbewoners van Holy wa ren er als eersten bij, omdat zij een speciaal berichtje in de bus hadden gekregen. Wij grijpen ernaast", zegt een verontwaar digde bewoner, tdie niet uit de wijk afkomstig is. Hij overweegt zijn beklag te doen bij de Socia- listiese Partii. „Die hangt posters op waar 'eerlijk' op staat. Laat ze aan deze oneerlijkheid dan maar eens wat doen". Het valt mee. Van der Linden zegt, dat er voor iedereen^goed kope vaten beschikbaar zullen zijn. „De commercie had op 200 belangstellenden gerekend", zegt Van der Linden. „Daarom werd uitgegaan van 200 vaten. Dat aantal zal verdrievoudigd worden. We willen immers graag dat veel mensen gebruik gaan maken van deze milieu vriendelijke vaten. Niemand valt buiten de boot". Voor geïnteresseerden is het dus zaak tijdig te zorgen voor een plaatsje op de wachtlijst. Waar schijnlijk kan de commercie dan uitrekenen hoeveel exemplaren er beschikbaar moeten zijn. Voor de com- postvaten ziijn meer kandïda- ten dan er vaten beschikbaar o zijn. S Vlaardingen Gerard van den Berg had het niet kunnen laten. De oud-Vlaardinger had natuurlijk best kunnen volstaan met Delft, Maasland en Schiptuiden, en wat sappi ge dioxine-weiden in de om geving. Maar hij moest en zou één minuutje Vlaardingen vastplakken aan zijn pro gramma 'Weg van, de snel weg', dat een paar dagen gele den op de televisie werd uit gezonden. Je komt uit Vlaardingen of niet. Van den Berg gunde zijn vroegere stad graag wat gratis reclame: de Oude Haven kwam in beeld, er was wat in formatie over de betekenis van de visserij (zelfs de toren van de Grote Kerk heeft een symbool in top dat daaraan doet herinneren) maar om nou te zeggen dat dat minuut je Vlaardingen wat met de rest van het programma te maken had nee. 't Ging over Delfland en de NCRV zond mooie rustieke beelden uit, zoals we die ook van 'Ontdek je plekje' en 'Kerkepad' kennen. Vooral bij Delft werd lang stil ge staan. „Gaande langs de Gaag" dichtte Van den Berg, liet de NCRV idyllische beel den van Maasland en Schip luiden aan de tv-kijker voor bijglijden en toen kwam Vlaardingen. Echt eraan ge plakt. Nu heeft Van den Berg geen woord te veel gezegd, want Vlaardingen ligt in Delfland, evenals Schiedam, Maassluis, Hoek van Holland maar daar-komt Gerard van den Berg niet vandaan. „En toch hebben wij dat ene minuutje op tv kunnen mer ken", zegt een horeca-onder- nemer in de sfeervolle omge ving van de Vismarkt. „Som mige klanten hadden hetero ver, ze hadden het op tv ge zien. En het zou best kunnen dat er toeristen speciaal van wege die uitzending naar Vlaardingen zijn gekomen". Ook in net Visserij museum (dat te zien was in 'Weg van de snelweg') was het helemaal niet stiller dan voorgaande zater- en zondagen, ofschoon toch een miljoen Nederlan ders zaterdag met vakantie •zijn gegaan, vooral naar het zuiden. „Ja, dat klopt", overdrijft een informatrice van de. VVV in Middelburg lachend, „héél Nederland zit nu bij ons. 't Is een gekkenhuis geweest". Ook Middelburg was vorige week op tv, in een vergelijk- baar programma als waarin Vlaardingen te zien was, 'Lekker weg in eigen land' van de AVRO. En het leek ook in Middelburg wel, alsof de toeristen speciaal vanwege dat programma op de Zeeuw se hoofdstad waren afgeko men. Maar daar heeft de VVV-informatrice andere gedachten over. „Dat pro gramma ging over Walche ren, niet alleen over Middel burg, dat speelde niet echt de hoofdrol. Nee, het zal wel zo zijn, veel mensen zijn in Zee land neergestreken en omdat het niet echt strandweer is, gaan ze maar een dagje de stad in". Dat kan in andere steden na tuurlijk ook een rol hebben gespeeld, zegt ze, zeker in Zeeland. In Zierikzee was het bijzonder druk. En Vlaardin gen deed ook gezellig aan. Maar wat verklaart nu, dat het in Schiedam relatief stil letjes was? Is het verschil tus sen de twee buurgemeenten inderdaad dat ene minuutje op tv? Jammer voor Schiedam dat Joop Daalmeijer en Cees van der Wel geen toeristische pro gramma's maken. Maasland De Maaslandse brandweer moest dit weekend in actie komen om een brand in een hooischuur in de Zuidbuurt te blussen. Als mogelijke oorzaak wordt hooibroei genoemd, maar de politie wenst brandstichting niet uit te sluiten. Schiedam Een fietser is in de nacht van vrijdag op zaterdag af getuigd op de Lange Haven. Zonder aanleiding werd de man, die rond twaalf uur van de Ap- pelmarktbrug in de richting van de Koemarkt reed, afgetuigd door vier mannen, die de fietser met de auto tegemoet kwamen. Het viertal stompte de fietser een aantal malen in het gezicht, waarop de man op de grond viel. Zijn fiets werd in de haven ge gooid, waarna de belagers er vandoor gingen. Twee getuigen hielpen de man overeind, waar na zij de fiets uit het water vis ten. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek de man behoorlijk geha-„ vend te zijn. De vechtpartij kwam de Schiedammer te staan op een pijnlijke kaak, een her senschudding, een gescheurde kies en een gebroken tand. Ook een aantal uren later was het raak in de binnenstad. Rond zes uur kregen twee mannen en een meisje, die in de Vlaardin- gerstraat voor een café stonden te kletsen, ruzie met twee pas santen. Een 34-jarige Schiedam mer werd door één van de twee voorbijgangers bewusteloos ge schopt, terwijl het meisje ook verwondingen opliep. Toen de ambulance arriveerde, weigerde de Schiedammer, die weer bij kennis was gekomen, aanvankelijk hulp. De man trachtte weg te lopen, maar stortte direct ter aarde. De zie kenbroeders besloten hierop de man alsnog in het Schielandzie- kenhuis af te leveren. Na behan deling kon de lichtgewonde man naar huis terug keren. De andere vechtersbazen zijn voortvluch tig. Vlaardingen De politie heeft ondanks een uitgebreid buurt onderzoek niet veel sporen ge vonden. die kunnen leiden naar de twee bankovervallers die vo rige week maandag toesloegen bij de Amro-bank aan de Van Hogendorplaan. Zo heeft de poli tie nog geen idee, welke kant de overvallers opgingen nadat zij de bank hadden verlaten. Ook is niet bekend of zij een auto heb ben gebruikt of de buit aan ande ren hebben overgedragen. Wel is later die dag in de Boter bloemstraat. nabij de Goudenre- Jacques Tange verkoopt al Paard. zijn tentoonstelling in 't Schiedam Twee schilderijen raakte hij al kwijt tijdens de in formele opening van de exposi tie van zijn werk in café 't Paard te Schiedam. Kunstenaar Jac ques Tange verkocht met graag te twee werken aan museumdi recteur Hans Paalman. „Toch leuk, dat Paalman mijn werk waardeert", aldus Tange, die niet verwacht dat alle 28 werken aan de man worden gebracht. „Maar als je bij de opening al niets verkoopt, kun je beter alles meteen weer inladen". Vijfjaar is hij inmiddels afgestu deerd van de kunstacademie en langzaam raakt zijn naam als kunstenaar bekend. In Esslïn- gen en Lille exposeerde hij al en ook in het Stedelijk Museum zouden in september enige van zijn werken gehangen hebben. ware het niet dat een verbou wingdat onmogelijk maakt. In 't Paard hangt een geselec teerd groepje schilderijen. Allen geïnspireerd door de vroeg-mid- deleeuwse schilderkunst. Tange: „Toen werd er subliem gekeken naar de compositie. In éen schil dering verschillende acties, ei genlijk op één vlak een heel ver haal. Prachtig!" De kleuren van zijn in pastel uitgevoerde wer ken. die allen veel van doen heb ben met het thema zondvloed, zijn expressionistisch met tel kens een kleurrijk kader erom heen. Ook een uitgever kocht wat werk van Jacques Tange. Hij speelde bovendien met het idee, samen met zijn collega, om het kleurige werk van Tange in een kalender op te nemen. Schiedam Als er één verdien ste ligt in het kunstvandalisme van twee gemeenteraadsleden, vorige week, dan is het dat hun daad de tongen heeft losge maakt. Over het algemeen zijn de Schiedammers het over twee punten eens: a. je mag niet aan een kunstwerk komen, en b het is een belachelijk kunstwerk, dat van die 48 plastic emmers in Schiedams Stedeliik Museum. „Het museum heeft zeker last van lekkage, dat ze die emmers gekocht hebben?" was dit week end wel de meest nuchtere reac tie. Maar er is ook op andere ma nieren de draak gestoken met het kunstwerk van 48 emmers, waarop gemeenteraadsleden Coby de la Rie en Jantje Boon stra hebben staan trommelen. Na een drukke avond ruimden de kelners van 't Vierkantje het terras af, en toen één van hen de plastic stoeltjes had opgestapeld, rees het idee deze originele con structie te koop aan bieden aan museumdirecteur Hans Paalman. „Ik vraag er tiendui zend gulden voor", zei de maker. „Dat is tweeduizend gulden meer dan die emmertjes het mu seum hebben gekost, maar hier zitten poten aan en aan die em^ mertjes niet". 5 Bij de opening van een expositie, begin dit weekeinde, werd er "2 ook een loopje genomen met het 3 emmerkunstwerk. In café "to Paard waren enkele piastic em-S mers opgestapeld, en de maker vroeg er 'slechts' 500 gulden voor. Museumdirecteur Paal man, die bij de opening in 't Paard aanwezig was hij kocht er twee werken van de expose rende kunstenaar, Jacques Tan ge bekeek die opgestapelde emmers even, moest er hartelijk om lachen, maar zag nu werke lijk niets artistieks in dit geval. De emmers zorgden wel voor veel pret, en in de drukte tjoepte even later de hele stapel om. Paalman was toen reeds ver trokken. De maker van de em merpersiflage veinsde boosheid voor tegen de onvoorzichtige ca féklanten. „Wat denk je wel? Datje De la Rie bent?" Museumdirecteur Paalman staal bij een persiflage van het Kunstwerk met de Emmers, maar hij kijkt hier heel anders tegen aan, zegt hij tegen kunstenaar Doop Wiegman. „Dit is dus hele maal niks, dit stelt niks voor", zegt Paalman, en de nestor van de Schiedamse kunstenaars blijkt dat met hem eens. genstraat, een onbeheerde Mit- subishj-Galant aangetroffen, een donkergrijze metallic wagen die er rond half één werd neer gezet en niet meer is opgehaald. Ook weet de politie inmiddels, dat één van de overvallers zich vanaf kwart voor elf heeft opge houden bij de eerste twee win- keiblokken (gezien vanaf station Vlaardingen-Oost). De overval vond tien voor half één plaats. De politie beschikt over een vaag signalement. Beide over vallers worden geschat rond de 18 jaar. De één is 1,85 meter lang, heeft een tenger postuur en smal en spits gelaat. Hij droeg een blauwe honkbalpet met klep en was gekleed in een strakke blau- we spijkerbroek en donker jack. De tweede was ongeveer 1,70 meter, tenger van gestalte; hij droeg een bivakmuts. De politie zou graag weten wie er vorige week rond dat tijdstip in de buurt is geweest, of de genoemde personen zijn gezien en of de auto is opgevallen, of iets anders dat verdacht overkwam. Tips via 010-4342355' Schiedam Een echtpaar heeft op de Hoogstraat kleding ge kocht met een vals biljet van 250 gulden. Kort nadat het tweetal de winkel had verlaten, kreeg het winkelmeisje twijfels over de deugdelijkheid van de "vuur toren', zoals het bankbiljet in de volksmond wordt genoemd. De politie deelde de twijfels van de verkoopster. Onderzoek bij een plaatselijke bank leerde, dat het bankbiljet inderdaad vals was. Het bankbiljet is in beslag geno men, van de uitgevers ontbreekt elk spoor. Vlaardi ngen Een 26-jarige au- tomobilist uit Vlaardingen is aangehouden, omdat hij onder invloed van alcohol reed. De man was de politie opgevallen door zonder licht te rijden. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod, dus moest naar huis lopen. Aan het Messchaertplein kwam een inbreker binnen in een huis, waar de bewoner gewoon bleef doorslapen. De inbreker zal van een valse sleutel gebruik hebben gemaakt. Hij nam voor honder den gutdens aan Nederlands en buitenlands geld mee, alsmede bank- en giropassen. Maasland De neerslag van dioxine in Maasland vormt „geen direct gevaar" voor de volksgezondheid. Ook voor de akker- en tuinbouwprodukten, onder meer van volkstuintjes, zijn door de neerslag van schade lijke stoffen „slechts verwaar loosbare gevolgen te verwach ten". Dat schrijven burgemeester en wethouders van Maasland in een officiële verklaring. Ook deze gemeente is betrokken bij het dioxine-schandaal; ook hier werd tn koeiemelk het giftige dioxine aangetroffen. De boe renbedrijven in het gebied mo gen hun produkten niet meer verkopen. De verklaring van de gemeente is in overeenstemming met de eis. die de gemeenteraad vorige week stelde. De raad wil dat door deze officiële berichten de verontruste plaatselijke bevol king zoveel als mogelijk op de hoogte wordt gehouden van de situatie. Dat gebeurt onder meer naar aanleiding van het feit dat de be trokken ministers Nijpels en Braks een week eerder, voor de bekendmaking van de vondst van dioxine in melk op onder meer Maaslands grondgebied, de gemeente vooraf niet hadden in gelicht. De raadsfracties willen per se dat de Maaslanders offi cieel op de hoogte blijven van al les wat er gebeurt. Dit weekeinde is officieel ook een begeleidingscommissie met haar werk begonnen, ter onder steuning aan de gedupeerde vee houders. Hierin hebben verte genwoordigers van onder meer de 3 Hollandse Landbouw Orga nisaties (3 HLO) zitting. Ook be trokken veehouders, het Land bouwschapen het Centrum voor Landbouw en Milieu zijn hierbij betrokken. Daarnaast hebben de 3 HLO een coördinatieteam in gesteld, dat vanaf het hoofdkan toor van de LTB in Haarlem opereert Volgens woordvoerder ing. F.B.M. Lueassen hebben de eer ste activiteiten zich met name op het gebied bii de Amsterdamse Vogelmeerpolder gericht. „Daar is de situatie veel onzekerder voor de getroffen boeren. Bij Maasland is al dioxine aange troffen, bij Amsterdam officieel nog niet", aldus Lueassen. De voornaamste taak van de be geleidingscommissie bestaat er vooralsnog uit de betrokken veehouders te informeren over alles wat er gaande is rondom de dioxine-affaire. „We vormen een rechtstreeks contact tussen overheid en de boeren. Daar naast zullen we waar mogelijk de belangen van de boeren be hartigen en bekijken of de scha devergoedingsregelingen aan vaardbaar zijn". Overigens werd dit weekeinde bekend dat de betrokken minis ters nog altijd geen beslissing hebben genomen over wie de schade moet vergoeden. Dat komt vooral omdat men vreest dat de schade veel hoger oploopt dan was voorzien, omdat het lang zal duren voor de veehou ders weer aan het werk kunnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1