Vlaardingse Orgelweek van internationale betékenis Werkloosheid daalt vooral op papier 169.- Politie breidt langs de hele Waterweg uit Indianen- week begonnen Hasselt lokt Vla ar dingers met... bier! SCHUIFDEURKASTEN BOEKENKASTEN HANG- en LEGKASTEN IIh. WAABDIN8S OAGBIAD SGHIEDAM8E COURANT NIEUWE WAIERWE6 COURANT Iedereen op het toneel bij De Teerstoof SI mlSÈÈÊË 1Hh«! Cartier mee FRANS VAN THIENEN, 60 JAAR BETROUWBAARHEID BAH en vrouwen delen bijstandsnormen uit 'Sociale dienst blijft krenterig' HANGKAST wit 80 br.x60x173 cm ifé wm kleur wit 60x60x173 cm 60x40x173 cm telefoon 010-4264557 VHJERWEG DINSDAG 25 JULI 1989 PAGINA 9 Vlaardingen De werkgroep Wandelcorl- certen Grote 'Kerk wil het niet laten bij de uit voeringen op zaterdag middag. De in 1987 voor het eerst gehouden in ternationale Orgelweek krijgt volgende week een vervolg. „Als ik zie hoeveel succes wij hebben met wandel- en lunch concerten, denk ik dat de tweede orgelweek al bij voorbaat een succes wordt". Organist Aad Zoutendijk wordt enthousiast als het over zijn troetelkind gaat. Hij vertelt honderd uit over de uit zonderlijke vermógens van het kerkinstrument „Wist je dat Mozart wel .eens op dit orgel heeft gespeeld?" vraagt werkgroepslid Leen Droppert terloops. „Niet hier in Vlaardin gen, maar toen het nog in Gent stond". Hij vertelt hoe de klein steeds en arme hervormde ge meente van Vlaardingen in 1819 het zwaar beschadigde orgel kocht voor 3600 gulden van de Baudeloo-abdij in Gent Pieter van Peteghem bouwde het in strument in 1764. „Sindsdien is er veel aan veranderd en lang niet alle veranderingen waren verbeteringen". Pas in 1973 maakt het orgel in oude glorie zijn rentree in de Grote Kerk. Een lange en ar beidsintensieve renovatie was daaraan voorafgegaan. „Dit or gel is echt uniek in deze streken. Het heeft een zuidelijke klank kleur die je nooit zal aantreffen bij de Noordduitse orgels. Je zou kunnen zeggen dat dit Rococo- orgeï meer geschikt js voor Franse orgelwerken dan de Duitse. Meer Couperin dan Bux- tehude als het ware. De werk groep Wandel concerten wil de prachtige klanken niet reserver en voor het zondagse kerkpu bliek. Iedereen moet ervan kun nen genieten. Gedenkwaardig Voor de week van 7 tot 12 augus tus staan vijf gedenkwaardige orgelgebeurtenissen op de agen da. Op maandag speelt de Belgi sche organist Ka mi el d'Hooghe een selectie van werken van de familie Bach. Op dinsdag houdt prof. dr. Casper Honderd een le zing over Bach en de kerkmu ziek. De organist Jan Raad laat woensdag een overzicht horen van koraalkunst. Op donderdag verzorgt de vaste organist Aad Zoutendijk zijn wekelijkse lunchconcert Op vrijdag speelt de Franse organist Jean Boyer het overzicht van Grigny tot Boëly en op zaterdag wordt er weer een gewoon wandelconcert gehouden. In die zelfde week wordt er ook een fototentoonstelling gehou- .den over het wel en wee van het orgel- Voor en na de concerten is die voor het publiek geopend. Tijdens deze week maken con servatoriumstudenten kennis met het instrument. Het afslui tende wandelconcert wordt die week door hen verzorgd. Voor de speciale concerten en de le zing wordt een toegangsprijs van zes gulden geheven. Het lunch en het wandelconcert zijn als al tijd gratis. „Het lijkt me een goe de zaak om van de orgelweek een tweejaarlijkse traditie te ma ken", besluit Leen Droppert. De fe andere werkgroepleden knik- ken instemmend. Organist Aad J Zoutendijk laat horen wat zijn Peteghem-orgel vermag. w Al helemaal in de sfeer van de Orgelweek. o Schiedam „Aan het eind van de week willen we indi aan geworden zijn", zegt jeugdwerkster Mariska de Winter van wijkcentrum De Blauwe Brug. De stichting Samenlevingsopbouw Schie- dam-Noord heeft drie gekke weken gepland. De eerste week, een indïanenweek, is gisteren begonnen. Drie kinderen van zes tot twaalf jaar bekeken een videofilm: 'De kleine indiaan*. Zo kunnen ze zichalyast inleven. Wantje kunt er uitzien als een indiaan, maar je ook nog zo voelen, dat moetje leren. Het eerste middagje is daarom een ontspannen, inleidend en educatief opwarmertje voor Grote Week. Hoewel de* op komst tegenvalt, mogen we een bijzondere week verwachten. „Als de drempelvrees eenmaal overwonnen is en als iedereen weet dat we in de portocabin bij het Bachplein zitten de Blau we Brug is gesloten zal Schie-f dam vrijdag een indianenstam rijker zijn", belooft Mariska.' En mocht je indianendingen, zo- j als veren, kleren maken, op oor- j logspad gaan, schminken of in een wigwam wonen raar vin- den, dan zijn er nog een Piraten- 8 i week en een Ridder- en Jonk- gj vrouwen week. Langs de rails =gj van lijn I, vlak bij de Blauwe si Brug, kun je elke middag terecht s vanaf half twee. Neem wel een c£L gulden mee en oude kleren. Dan §1 kan de metamorfose beginnen. Ugh. Aan het eind van de week indiaan.... Schiedam Opscho ning van het bestand heeft de werkloosheid doen dalen, althans op papier. Periodiek schoont het arbeidsbu reau aan de Laan van Bol'ës zijn gegevens, en hoewel er ook enkele andere factoren meespe len, leidde dat vooral in Vlaardingen en Schie dam tot een daling van het aantal geregistreer de mensen zonder baan. In Vlaardingen was de afname 186 en in Schiedam zelfs 227. Al leen Maasland gaf'een stijging van 3 te zien. Het aantal haanlo zen bij het arbeidsbureau be draagt nu 8016 (vorige maand 8514). De afname deed zich voor al voor bij mannelijke werkzoe kers. Dan zijn er uiteraard ook nog de mensen die al een baan hebben, maar wat anders zoeken. Van hen zijn er nu 2325 genoteerd, wat ook een lichte daling bete kent (was 2369), Dat brengt het totale aantal dus op 10.341 perso nen. Onder de uitgeschrevenen be vindt zichvoornamelijk han dels- en kantoorpersoneel. Slechts bij het chemisch perso neel en de kleermakers was er een toename te constateren. Maar in de metaal betrof de af name liefst 94. „Een positieve ontwikkeling is dat de werkloosheid onder men sen met een lager opleidingsni veau het sterkst is gedaald'al dus de nieuwe directeur van het arbeidsbureau, L. van Halm. Daar staat tegenover 'de stijging onder de schoolverlaters, niet vreemd voor dit seizoen. De toevoeging 'gewestelijk' mag dan gesneuveld zijn bij het ar beidsbureau, het jargon gaat er niet bepaald op vooruit In de vaktaal sprak men voorheen van 'geregistreerde werkloos heid'. Maar die term wordt ook gebruikt door het Centraal Bu reau voor de Statistieken en het CBS bedoelt er iets heel an ders mee. Daarom kiest het arbeidsbureau nu de term 'bemiddelingsbe stand zonder baan'. Bedoeld zal zijn dat het gaat om mensen zon der baan, voor wie bemiddeld moet worden. Hun namen wor den dan in een gegevensbestand opgenomen. Schiedam Theater De Teerstoof speelt enthousiast in op het honderdjarig be staan van het gelijknamige gebouw, waarvan het twee verdiepingen gebruikt Het zoldertheater staat in septem ber open voor alle Schiedam mers, die dat willen en iets aan voordracht of kleinkunst doen. Het open podium is dan ook de hoofdattractie bij het eeuwfeest aan de Nieuw- straat. 1 De Teerstoof houdt open huis op zondag 24 september, Daar wordt nu al ruchtbaarheid aan gegeven, opdat de geïnteresseer de Schiedammers ruim de gele genheid hebben om een stukje in te studeren, 's Middags lussen één en vier uur kan mpn het po dium op, maar er zijn door het theaterbestuur wel enkele crite- ria gesteld. Per optreden mogen maximaal 1 zes mensen optreden. De op- bouwtijd (decor en dergelijke) mag maximaal vijf minuten zijn. Het optreden zelf kan tien tot 1 vijtien minuten duren. Het kan gaan om eenakters, om cabaret, muziek, poëzie, voordracht en declamatie, of andere klein kunst. Theater De Teerstoof probeert de Schiedammers een beetje uit hun tent te lokken door erop te wijzen, dat vele grootheden reeds eerder in het vestzakthea tertje optraden: Ivo de Wijs, Don Quishocking, Youp van 't Hek, Robert Long, Jos Brink, Hans Liberg, Freek de Jonge en Bram Vermeulen en zo meer. Men kan zich aanmelden bij Ca rols van Holten, die in het Passa- getheater bereikbaar is. 7 ADVERTENTIE in wit- grenen en eikenkleur: 100 br.x60d.x177 hoog g in wit of grenenkleur 60 cm br.x27cm d.x180 cm h. Schiedam Inbrekers hebben inde nacht van zondag op maandag hun slaggeslagen op het Edisonplein. Via een balkon betraden de dieven de woning, waar zij een aansteker en een gouden Cartïer-horloge weghaalden. De totale waarde van de spullen bedraagt 3000 gulden. De bewoners, die tijdens de inbraak afwezig waren, ontdekten de inbraak gisterochtend. Vlaardingen De geneugten van Hasselt als Belgische Jene- verstad mogen veel Schiedam mers bekend zijn, in de Haring- stad Vlaardingen moet je niet met jenever komen aanzetten, hebben de Belgen vast gedacht. Tenslotte heet het jaarlijks fes tijn in Vlaardingen het Haring- Si Bierfeest en niet het Haring- Jeneverfeest De toch zo ty pisch Vlaardingse combinatie van haring en een borrel zal de Vlamingen minder bekend zijn. Zo komt het dus, dat er bier ge tapt werd in de Limbus, die de afgelopen dagen op het Veer- plein in Vlaardingen promotie kwam maken voor Belgisch Limburg, waarvan Hasselt de hoofdstad is. De Limbus is een dubbeldekker, waarin allerlei toeristische informatie was te verkrijgen. De stijlvol ingerichte bus bevat zelfs een VlP-room. Heel Limburg heeft belang bij toerisme, dus het initiatief tot deze propaganda was uitgegaan van verschillende organisaties, kampeerterreinen, hotels en dergelijke. Die samenwerking maakt een project als de Limbus financieel mogelijk. Vlaardingers hadden het er uiteraard over, dat een Vlabus ook wel leuk zou zijn, maar de gemeente alleen kan aat nooit betalen, zo'n dubbeldekker met personeel die het hele land afreist. En of het project nu suc ces heeft... Behalve dat de klan ten in de bus erkenden dat Lim burgeen mooie groene provincie is, kwamen er ook oude herinne ringen boven die nogal spottend Vlamingen en Vlaardingers be spreken het bronsgroene eike hout vart Limburg. over de Belgen zijn. In 1955 is het eens voorgekomen, dat een bus vol Belgen in de Maastunnel bleef steken. De buschauffeur was vanaf het Drooglever For- tuynpleirt het fietspad opgere den, maar daar is de tunnel la ger. Volgens fotograaf Peter Molkenboer, die er destijds bij was, is bij dat incident de Belgen mop geboren. Want toen iemand voorstelde om de banden leeg te laten lopen, moet de chauffeur hebben geantwoord: „Ja, maar hij zit toch aan de bovenkant klem..." 0 - >-•; -i - BfoameM'lpKIÓST: Schiedam Het Bureau Alternatieve Hulpverlening en Vrouwen in de Bijstand gaan klanten van de sociale dienst de nor men voor de bijzondere bijstand verstrek ken. De twee instellingen willen via die ac tie bereiken, dat de sociale dienst meer geld voor bijzondere bijstand beschikbaar stelt Met goede voorlichting over de nonnen willen de instellingen tevens bereiken dat willekeur wordt voorkomen. „Wij hebben de indruk dat goed geïnformeerde klanten met een hulpverlener achter zich meer geld aan bijzondere bijstand krijgen uitge keerd dan anderen. Dat zou kunnen dui den op willekeur", aldus woordvoerder John Zwart, Het fonds voor bijzondere bijstand is be doeld voor cliënten, die zich voor hoge uit gaven zien gesteld. Bij een gedwongen ver huizing kunnen klanten bijvoorbeeld een beroep doen op het fonds ter bestrijding van de inrichtingskosten van de nieuwe woning. Dat gelat overigens alleen voor mensen, die niet voor een krediet bij de Gemeentelijke Kredietbank in aanmer king komen. „De sociale dienst heeft reeds in 1987 be loofd de Rotterdamse normering over te nemen", zegt alternatief hulpverlener John Zwart. „Wij hebben sterk de indruk dat Schiedam zich nog steeds aan die af spraak onttrekt. Keert men in Rotterdam bijvoorbeeld 6700 gulden uit aan een per soon die een eenkamerwoning moet in richten, in Schiedam komt de uitkering zelden boven de 3195 gulden uit". De uitkeringen uit het fonds zijn al enige tijd onderwerp van discussie. Konsumen- ten Kontakt beweerde verleden jaar In een 'warenonderzoek', dat Schiedam in verge lijking met andere steden zeer weinig uit keert aan bijzondere bijstand. Waar Rot terdam dertig gulden uitkeerde, bleef Schiedam steken op gemiddeld tien gulden per cliënt. Een teken van kortzichtig beleid, meent Zwart. „Want ook de uitgaven uit dit fonds worden voor negentig procent gedekt door het rijk. Een ruimhartiger beleid zou de ge meente eigenlijk maar weinig geld kos ten". Directeur Gérard Smits van de sociale dienst zegt, dat Schiedam wel degelijk de zelfde normen hanteert als Rotterdam. „Laat meneer Zwart maar met_ bewijzen komen dat het niet zo is. Net als in Rotter dam wordt individueel bekeken hoe hoog de uitkering kan worden. De gemiddelde hoogte van de uitkeringen wijkt in Schie dam niet af van Rotterdam". Tegen de beschuldiging dat Schiedam krenterig met het fonds omspringt, protes teerde Smits verleden jaar scherp. „Konsu- menten Kontakt heeft moeten toegeven dat men zich op verkeerde gegevens ba seerde", meent Smits. De aantijgingen van Zwart karakteriseert Smits als „de grootst mogelijke kletskoek. Dit verhaal hoorde ik vijfjaar geleden ook al. Er is in de tussentijd echter wel het no dige veranderd", meent Smits. Personen die zich misdeeld voelen, kunnen beter om verhaal komen bij de dienst zelf, vindt de directeur van de sociale dienst. „Iedereen die erom vraagt krijgt opening van zaken". Met Zwart kunnen bijstandsgerechtigden beter niet in zee gaan, meent de directeur van de sociale dienst „Die man werpt al leen maar barrières op. Contact met mij zoekt hij niet, maar hij seint wel de krant in met vage aantijgingen. Dat vind ik teke nend voor die man". Schiedam/Vlaardingen- /Maasssluis De poli tiekorpsen in de Water weggemeenten krijgen er dit jaar dertig agenten bij. Dat blijkt uit een brief van minister Van Dijk aan de burgemees ters van de middelgrote gemeenten in Neder land. Schiedam, Vlaardingen en Maassluis profiteren ook mee van de landelijke uitbreiding van de politie, al werd in een eerste kennisgeving alleen Schiedam genoemd en niet de andere Waterweggemeenten. Tot 1993 kunnen de zogenoemde knelpuntkorpsen, tot welke ca tegorie de politie in deze drie ge meenten wordt gerekend, reke nen op een uitbreiding in de per soneelsomvang van 25 tot 30 pro cent. Gemiddeld krijgen de mid delgrote gemeenten, waar de nood volgens onderzoeken het hoogst is, er dit jaar tien agenten bij. Hoofdinspecteur Hans de Jong van de politie Maassluis reageert zeer enthousiast op het ministe riele besluit. „In een eerder sta dium leek het erop, dat wij agen ten zouden moeten inleveren. Nu we méér agenten krijgen, kunnen we de knelpunten in het korps wegwerken". Maassluis mag dit jaar in totaal vier agenten in dienst nemen. Daardoor kan. de korpssterkte, die eerder van 58 naar 56 agen ten werd ingekrompen, dit jaar op 60,2 komen. Tot 1993 mag de Maassluisse politie uitbreiden tot 67,5 formatieplaatsen. Volgens De Jong zijn met name de afdeling recherche en de sur veillancedienst onderbezet „We gaan waarschijnlijk eerst de sur- veilancedienst op sterkte bren gen", vermoedt De Jong. „Daar na bekijken we welke' andere knelpunten verholpen kunnen worden". Ook hoofdinspecteur Gijs Bier- ling van de Vlaardingse politie toont zich in het gloednieuwe hoofdbureau verheugd over de versterking, al weet hij nog niet precies om hoeveel agenten het gaat. „Ik ben m'n verhuisdozen nog aan het uitpakken, dus die brief heb ik nog niet gezien". Bierling vermoedt, dat de Vlaar dingse politie dit jaar elf nieuwe agenten in dienst kan nemen. „Die zullen met name worden ingezet in de surveillance. Ook de vreemdelingenpolitie, die momenteel met drie agenten werkt, behoeft uitbreiding". In overleg met de dienstcommis sies gaat het Vlaardingse korps binnenkort de verdeling bepa len. „Want het kan best zijn dat er aan de basis andere ideeën le ven", meent Bierling. „Daarom gaan we binnenkort overleg voeren". De politie Schiedam raa^ haar sterkte dit jaar eveneens uitbrei den met elf agenten. „In totaal krijgen we er de komende drie jaar veertig agenten bn", aldus hoofdinspecteur Kees Buijnink. „Of dat allemaal doorgaat valt overigens nog te bezien. Mis schien dat een nieuwe regering weer andere ideeën heeft". De komende tijd wil Schiedam intensief nieuwe agenten gaan werven. „Bij andere korpsen, maar mogelijk ook via de politie school", denkt Buijnink. Moge lijk gaat Schiedam ook gebruik maken van de zogenaamde kop- muntregeling. In deze regeling mag de politie tien procent van het geld, dat met de uitbreidin gen is gemoeid, op andere wijzen benutten. „Mogelijk wordt het geld gebruikt om te automatise ren", denkt de hoofdinspecteur. vV

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1