Elsevier koopt nu ook NCATB -Bewonersvereniging eist meer inspraak Bewoners tegen afbraak huisjes in Vlietlanden Pioniers watersport willen niet wijken ÉSÉiWIÈËÊi ÉfJiii ZWN gaat sneldienst in spits uitbreiden VlAARDINfSS DAGBLAD SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bieb in ziekenhuis Bevolking neemt af Inbraak in meubelzaak Opleidingsinstituut verhuist naar Zwijndrecht Huisjes in Vlietlanden moeten verdwijnen imm m DO heropeningsaai TaMtljoorWt en Flexi parket 59.0Up.m2 EUcan rustiek 49.50 p.^ ElkenmwaïekIZ/iZ'32i50pro2 OuaUmbT^rÖ 16Q0 w5üpro2 kurk Orimpia öonkerwU, 9"is 39.81W Oriommt 36.90 pr'aktika Variant26.00 p.m2 39-80 p.m2 ,13-80 p.m2 Mozaïek Kurk &8itofketd^89.00p.m2 - Setlisten bestaande vloer r:r^chiedami^'eg 2a Vechtersbaas aangehouden Vijf vrouwen op dievenpad Klein compostvat Auto gestolen ul WOENSDAG 26 JULI 1989. PAGINA II Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam De bewonersvere- nigmgSchiedam-Centrum vindt dat bewoners van de binnenstad te weinig inspraak hebben in de planvorming voor hun woonom geving. Net als de winkeliers en de vertegenwoordigers van be drijven worden de bewoners on voldoende betrokken bij de gro te lijnen van de ambitieuze nieuwbouwplannen in de bin nenstad. schrijft Centrum in haar clubblad. Reeds in een eerder stadium riep de bewonersverenigmg de ge meente op om in de binnenstad een zogenaamd projectteam ïn het leven te roepen. In zo'n pro jectteam, waar ambtenaren, be woners en gebruikers van een gebied samenwerken, worden de grote lijnen in de stadsver nieuwing door de betrokkenen bepaald. De teams, die momenteel in Nieuwland. West en Zuid func tioneren, adviseren rechtstreeks aan het college van B en W. De stadsvernieuwing is hierbij ge baat, meent Centrum. De pro jectteams zetten de verbeterin gen van een gebied in gang, ter wijl de inspraak is gewaarborgd. Door het ontbreken van een pro jectteam Is het met de inspraak van de bewoners in het centrum slecht gesteld, vindt de bewo nersvereniging. Vertegenwoor digers van Centrum worden wel gehoord als deelplannen ter sprake komen, zoals de opknap beurt van de Nieuwstraat. De bewonersorganisatie meent ech ter dat deze plannen slechts een uitvloeisel vormen van de to taalvisie, die geheel onbespro ken blijft. Volgens stafmedewerker Cor Boekesteijn van de afdeling Ste- debouw Stadsontwikkeling vindt de gemeente het centrum geen geschikt gebied om de stadsvernieuwing via een pro jectteam vorm te geven. „Door de bijzondere structuur zou het heel moeilijk worden om een groep samen te stellen die slag vaardig is". Belangen „Tal van instellingen als de be wonersvereniging, de midden stand en andere betrokkenen hebben belangen in dit gebied", meent Boekesteijn. „Zij willen allemaal inspraak. Je loopt de kans dat bundeling van al deze belangen een logge bestuurslaag oplevert. Daar is de vernieuwing van het stadscentrum niet bij ge baat". Angst om de bewoners bij de ontwikkelingen te betrekken ligt volgens de ambtenaar niet ten grondslag aan het collegebe- sluit. „Bij ontwikkelingen in een bepaalde buurt worden de direct belanghebbenden altijd bena derd voor inspraak. Dat gebeur de in het Schienoko-gebied. En ook bij de planontwikkeling voor de Nieuwstraat 2ijn de be wonersbetrokken geweest". Centrum vraagt zich af, waarom de gemeente dan geen alterna tief projectteam in het leven roept, met een zodanige samen stelling en taak dat de bezwaren van de gemeente ondervangen worden. „Wij kennen de behoef te van de bewoners'", zegt Boe kesteijn. „Er bestaat ook alle res pect voor de ambities die bij deze mensen leven". Boekesteijn denkt dat de bewo ners de oprichting van een alter natief projectteam het beste bij het college van B en W kunnen aankaarten. „Door een formeel verzoek in te dienen kan men een bestuurlijke uitspraak uit lokken". Schiedam In de zomer maanden is de openbare bi bliotheek met name geliefd als leverancier van vakantie- lectuur. Voordat de Schie dammer naar een verre of minder verre vakantiebe stemming afreist, stapt hij vaak nog even bij de bieb bin nen om zich van leesvoer te voorzien. Maar ook thuisblijvers kun nen in de zomermaanden ple zier van de bibliotheek heb ben, meent Chris Zondag van de wisselcollectiedienst. Zelfs ouderen en zieken, die niet meer de deur uitkunnen, worden in de zomermaanden door de bibliotheekmedewer kers bediend. De wisselcollectiedienst ver zorgt de bibliotheekvoorzie ning in bijna alle Schïedamse t verzorgingshuizen. Op vaste l dagen en tijden worden hier boeken en andere materialen uitgeleend. Ook ziekenhuispatiënten hoe ven hun dagen, wat de biblio theek betreft, niet zonder lite- 1 ratuur te slijten. Iedere week worden de patiënten bezocht. Voor mensen diemiet in staat zijn te lezen, zijn zelfs gespro ken boeken beschikbaar. Schiedam Zorgwekkend wordt de ontwikkeling nog niet genoemd, maar het bevolkings aantal in de gemeente Schiedam is in de maand mei opnieuw ge daald. Voorspelden demografen voor dit jaar een lichte groei, vooralsnog worden de voorspel lingen gelogenstraft. Tot dusver daalde net aantal Schiedammers dit jaar maandelijks. In de maand mei kende Schie dam een verlrekoversehot van 43 personen. In de maand mei verlieten 209 mensen de stad, terwijl de afdeling burgelijke stand 166 nieuwe inwonersin de boeken kon bijschrijven. In .Schiedam werden wel negen ba by's meer geboren dan dat er mensen overleden. Maar dit ge tal kon in de maand mei de nega tieve balans niet doen omslaan. In totaal telde Schiedam op 31 mei 69.386 inwoners. Dat zijn er 51 minder dan op 1 januari van dit jaar. Schiedam Uit een meubelops lagplaats in de Groenelaan heb ben dieven in de nacht van maandag op dinsdag goederen ontvreemd met een totale waar de van 10.000 gulden. Naast videorecorders werden televisies, huishoudelijke appa ratuur en twee steekwagens ont vreemd. De inbrekers verschaf ten zich toegang tot het pand dooreen deur te farceren. Vlaardingen De 'bewoners' van 13 huisges in de Vlietlanden leggen zich niet neer bij de aan gekondigde afbraak van hun weeken d-onderkomen Volgens de bewoners heeft het recreatieschap hen mondeling laten weten dat de huisjes in 1992 moeten worden afgebroken. De optrekjes, kleine houten huisjes en omgebouwde caravans, zou den niet passen in de plannen voor een natuur- en recreatiege bied, zoals het Recreatieschap dat voor ogen heeft. Gedupeerde J.C. Vermeulen uit Rijswijk, voormalig bestuurslid van de Delftse Watersportvere niging, stelt dat de bewoners niet bereid zijn zonder slag of stoot hun huisje af te breken. „We hebben eerst nog geprobeerd met de betrokken ambtenaar van het recreatieschap te praten over een goede regeling. Maar deze wilde daar niets van weten. Van de ene op de andere dag was het van: jullie moeten hier weg zonder enig overleg. Daar la ten we het echter niet bij zitten. We beraden ons nu over verdere stappen". De huisjes staan op een stukje land achter pleisterplaats het Jachthuis, aan de vlïetoever van de Foppenpolder. In de zomer maanden fungeren de optrekjes als weekendhuisje. De meeste bewoners zijn oudgedienden van de Delftse Watersportvereni ging. Zij vinden dat zij als 'pio niers' van de waterrecreatie in 545 ha :po!dèf 'anhen Opspurting De Vlietlanden tussen Maasland en Vlaardingen; de pijl wijst het terrein met de omstreden huisjes aan. de Vlietlanden een betere be handeling verdienen, aldus Ver meulen. Medewerker Van der Vaart van het Bureau van Uitvoering in Midden-Delfland stelt desge vraagd dat de huisjes inderdaad met passen in de plannen voor het recreatiegebied. „Ze stroken niet met de natuur recreatieve functie, zoals die m het deelplan Lickebaert is vastgelegd en daar maken de Vlietlanden deel Vlaardingen Het NCATB gaat Vlaardingen verlaten. Het opleidingsinstituut krijgt aan het eind van dit jaar een nieuw onderkomen in Zwijndrecht. De verhuizing vloeit voort uit de overname van het bedrijf door Elsevier, dat momenteel al haar opleidingsactiviteiten in Zwijndrecht concentreert. Een deel van de 26 medewerkers heeft teleurgesteld gereageerd op de verhuisplannen. De mede werkers van het instituut, dat aan de Sehiedamseweg manage- mentcursussen verzorgt, komen vooreen groot deel uit vlaardin gen of de directe omgeving. Deze werknemers zien hun reistijd door de verhuizing aanmerke lijk verlengd. Het hoofd van de afdeling oplei dingen van Elsevier, P. Vlek, ziet de verhuizing als minder be zwaarlijk. „Medewerkers staan zelden te juichen als een bedrijf verhuist, maar de afstand be schouw ik niet als onoverkome lijk. Vlaardingen rekenen wij net als Zwijndrecht gewoon tot de Rijnmond". Naast het personeel verhuist ook de directie mee naar Zwijn drecht. „Het NCATB wordt een aparte tak binnen het Elsevier- concern. Met een eigen budget en een eigen verantwoordelijk heid voor de verlies en winstre kening" Elsevier breidt door de overna me opnieuw haar activiteiten op de congres- en opleidmgsmarkt uit. Verleden jaar werd een an dere Vlaardtngse onderneming overgenomen: het Nederla'nds van uit" De Vlietlanden liggen tussen de Vlaardlngse Vaart, de Broekpolder, de Foppenpolder en Schipluiden. Van der Vaart: „Hoe vervelend ook voor de bewoners van die huisjes, maar soms botst het alge meen belang met dat van een kleine groep". Studiecentrum, ook gevestigd" aan de Sehiedamseweg en ge lieerd aan het Nederlands Cen trum voor Advisering, Training en Begeleiding. Marktsegment Net als het Nederlands Studie centrum bestrijkt het NCATB een marktsegment waar Else vier nog geen belangen had, al dus Vlek „We hebben hier te maken met een kwalitatief goed bedrijf, dat gespecialiseerd is in het geven van specifieke cursus sen voor het management van bedrijven. We zijn dan ook erg blij met deze overname". De opleidingsmarkt noemt Vlek 'winstgevend', maar het afd®" imgshoofd beschouwt de activi teiten zeker niet als de beroemde kip met de gouden eieren. „Door een aantal takken te concentre ren hopen we echter een betere marktpolitiek te voeren. Daar door kan de winstpositie verbe teren. maar het succes komt niet uitde lucht vallen". In het gebouw in Zwijndrecht krijgt het NCATB een plekje naast de taaltak van Elsevier en het SBC Dit Studiecentrum voor Bijzondere Cursussen, eveneens een volledige dochter onderneming van Elsevier, ver zorgt cursussen voor de techni sche sector. Over het geldbe drag, dat met de overname is ge moeid, wil Vlek geen medede lingen doen. door FRITS OVEREIJNDER Vlaardingen Op een land tong in de Vlietlanden staat een opvallende verzameling recrea tiehuisjes en caravans. De mees te huiqes staan er al tientallen jaren, maar hun dagen lijken geteld. De eigenaar van de grond, het recreatieschap Mid den-Delfland, heeft de bewo ners te verstaan gegeven dat de huisjes in 1992 moeten verdwij nen. De klap van deze mededeling kwam bij de bewoners hard aan. Zij stellen nu pogingen in het werk om ontruiming van hun zomerresidentie te verijdelen. Juridisch staan de recreanten met sterk. Koop-, huur- of pachtcontracten zijn er nooit aan te pas gekomen. „Toch vinden we het niet in de haak dat we opeens weg moeten Er bestaat toch ook nog zoiets als gewoonterecht? Som migen staan hier al veertig, vijf tigjaar. Het kan toch niet zo zijn dat men zonder meer zegt: die huisges moeten weg alleen maar omdat men het geen ge zicht vindt?", menen ze. Het terrein waarop de 13 huisjes staan, ligt tussen Vlaardingen en Maasland, en om preciezer te zijn, tussen de Foppenpolder en de Vlietlanden, vlakbij het Bom meer en de Broekpolder. Het is uitsluitend per boot te be reiken. Er vaart ook een veer- pontje, dat aanlegt bij bet Jacht huis, vanouds het verzamelpunt voor de Delftse Watersportver eniging, die het inmiddels aan een uitbater heeft verpacht. Achter het Jachthuis staat de botenloods van de watersport vereniging. Ook de aanlegstei gers zijn in beheer van de club. De grond is sinds een aantal ja ren in. handen van het Bureau Beheer Landbouwgronden. Doordeweeks zijn de Vlietlan den gedompeld in diepe rust. Langs de oevers van de vlieten ligt een handvol bootjes met eenzame sportvissers, die on verstoorbaar naar hun dobber turen. Alleen in de weekeinden is het drukker op en rond het water. Dat moet in de toekomst anders worden. De Vlietlanden wer den jaren geleden al bestempeld als toekomstig recreatiegebied voor de stedelingen uit Rijn mond. Hiertoe wordt 2elfs de Foppenpolder voor de helft on der water gezet voor de water sport, onder meer om de natuur in de kwetsbare Vlietlanden te ontzien. Een deel van dit gebied is reeds in handen van Natuur monumenten. Zeldzaamheid J.C. Vermeulen is één van de bewoners van de omstreden huisjes. De Rijswijker herinnert zich die eerste jaren in de Vïiet- landse natuur nog goed. „Wij kwamen hier zo'n veertig jaar geleden voor het eerst", vertelt hij. „Het was net na de oorlog. Van recreatie was in dit gebied nauwelijks sprake. Je zag alleen wat vissers en een enkele ka- noër van de Delftse Watersport vereniging. Zeil- en motorboten waren nog een zeldzaamheid. De mensen hadden daar nog geen geld voor". Het terrein van visser Van Dijk werd gaandeweg het domein van de leden van de Delftse Wa tersportvereniging en andere watersporters. Sommigen, on der wie Vermeulen, bouwden zelfs kleine zomerhuisjes op het grasveld. Er kwamen aanleg steigers en een botenloods en er werd een nieuw 'jachthuis' op getrokken. De bewoners van de vakantie huisjes zouden hun riante stek aan het water voor geen goud willen missen. In de zomer maanden trekken de meesten vrijwel elk weekeinde naar de Vlietlanden. Voor sommigen dateert die traditie al van voor de oorlog. Ook Rijswijker Ver meulen slaat al vele decennia bijna geen weekend over. Na zijn pensionering komen hij en zijn vrouw ook doordeweeks naar het zomerhuisje. Zij bren gen er de dag door met koffie drinken, keuvelen met de ande re bewoners, vissen en af en toe een vaartochtje over de vlieten. Aan deze idylle komt over en kele jaren dus een einde. De Vlietlanden en omgeving wor den ingericht voor de intensie- *enfoWipe% ™n9rS Van hUiSieS in de "'«I «ver ve recreatie. De bonte verzame ling huisjes en omgebouwde ca ravans achter het Jachthuis passen volgens de landinrich ters mei in de nieuwe opzet. Begrip De bewoners van de recreatie huisjes beseffen dat de tijden zijn veranderd. Ze 2ijn allang niet meer de enige recreanten in het gebied. Ook hebben ze niets tegen de plannen voor herinrichting van de Vlietlan den ten behoeve van de inten sieve recreatie. Ook hebben de bewoners begrip voor het feit dat hun huisjes niet eeuwig in de Vlietlanden kunnen staan. „Er valt met ons best te overleg gen over een regeling, bijvoor beeld dat de huisjes na overlij den van de bewoners niet mo gen worden doorverkocht. Net zoals bij woonboten. We besef fen heel goed dat de tijden ver anderen en dat deze"%uisjes op den duur weg moeten Maar waarom kan daarover niet wor den gepraat?" vraagt Vermeu len zich af. De plannen voor het recreatie gebied rond de Vlietlanden zijn al jaren oud. De bewoners van de huisjes hadden dus kunnen weten dat ze vroeger of later hun optrekjes zouden moeten afbreken. Vermeulen: „Nee, dat wisten we met Ons is nooit iets gezegd of geschreven, totdat we dit 'Kirjnar te horem kregen dat we weg moeten. We staan hit r niet 1 gaal. We heb ben altijd huui on onroerend- #oedbelasting betaald. Dat geld jq cpteerd, ook door het Bui tutu Beheer Landbouw gronden Trouwens, hoe kun je ergens veertig, vijftig jaar ille gaal staan? Dat bestaat toch niet?". -•ÏÖ KORTING ,0.'5ol23mmvana1..«ft NBIEPINGgN ^SOTÖT/ggg 4mm.Larepe«W9 Strips is luxs 42-60 p ma wit of zware persing wit vanaf.. qeheel geschuurd en gelego v Keuze uit meer y, rdingen 01M349923J 10.00-i6.oo uur dan 200 vloeren^[J}aarüm«aSBgafe - Schiedam/VIaardingen De busmaatschappij Zuid-West- Nederland heeft vergevorder de plannen om desneldiensten in de spitsuren uit te breiden. De ZWN denkt in de eerste plaats aan de route van Brielle en Rozenburg naar het Mareo- niplein in Rotterdam, een tra ject dat via Schiedam en Vlaardingen loopt. Ook het tracé van Hellevqetsluis naar het Marconiplein is onder werp van studie. De kosten van die uitbreiding zullen hoger zijn dan de op brengsten, omdat de bussen wel vol naar de stad rijden maar op de terugweg vrijwel leeg zijn. Daarom vindt het streekvervoerbedrijf dat de overheid een extra financiële bijdrage moet leveren. Als het rijk dat niet doet, kan de ZWN nooit een belangrijke rol spe len in het terugdringen van de verkeersproblemen Eerder al heeft de ZWN de spitssneldiensten uitgebreid in het kader van de filebestrij- ding. Dat was in juni vorig jaar. Er zijn nu twaalf spitsbus- sen. Ook zijn er vijf sneldien- sten voor scholieren. De groei is overigens gestag neerd, maar de ZWN is niet ontevreden. Vorig jaar hield de busmaatschappij 1,2 mil joen gulden over. Er wordt nu bekeken of het Rotterdamse havengebied beter met het openbaar vervoer kan worden ontsloten. De ZWN overlegt hierover met de RET, Westne derland, Vermaat's Autobe drijf en De Jong Intratours, Meer reizigers Het aantal reizigers steeg vorig jaar licht ten opzichte van 1987 In voorgaande jaren nam het aantal passagiers bij de ZWN steeds met enkele pro centen toe. Vorig jaar vlakte die groei af tot een minieme stijging van 0,2 procent. Maar daarmee stak de ZWN, die 19 miljoen mensen op de piek van bestemming bracht, toch nog gunstig af bij andere streekvervoerders. Landelijk gezien daalde het aantal reizi gers met ongeveer vijf pro cent. Die teruggang wordt on der meer verklaard door de buitengewoon zachte winter, waardoor minder mensen van de bus gebruikmaakten. De passagiers van de ZWN zijn trouwens redelijk ingenomen met de kwaliteit van de dienst verlening bij de busmaat schappij. Dat is gebleken uit de enquête, die eind vorig jaar onder reizigers van de ZWN werd gehouden. Het streek vervoerbedrijf kreeg een 'rap portcijfer' van 7,4. Hoewel dat een ruime voldoende Is, wil de leiding van de ZWN het de passagiers nog beter naar de zin maken. De reizigers blij ken steeds hogere eisen aan de kwaliteit van het openbaar vervoer testellen. Maassluis De politie heeft gisteren een 24-jarige Maassluizer aangehouden, die een ambtenaar van de sociale dienst op zijn ge zicht had geslagen. De Maassluizer uitte op deze wijze zijn onge noegen over zijn uitkeringsbeschikking, die niet geheel aan zijn verwachtingen voldeed. Nadat de man toesloeg, hielden ambtenaren de man in bedwang. De politie nam de Maassluizer vervolgens mee naar het bureau, waar proces-verbaal is opgemaakt. Vlaardingen Surveillerende agenten en de recherche hebben gisteren vijf winkeldievegges kunnen aanhouden, Rotterdamse dames in de leeftijd van 22 tot 49 jaar. Zij heb ben bij enkele winkels kleding en schoeisel gestolen, ter waarde van 2000gulden. Verder is de politie vier keer vergeefs uitgerukt wegens vals alarm. Oorzaak was in alle gevallen het plotseling aanslaan van een automatisch inbraakalarm. Schiedam Een stad met veel tuintjes, dat gegeven heeft de Openbare Nutsbedrijven Schie dam geïnspireerd om compost- vaten met een betrekkelijk klei ne inhoud te gaan verkopen. De VAM-vat-junior. zoals het vat met een inhoud van 180 liter is gedoopt, vormt volgens de ONS voor bezitters van kleine tuinen een prima alternatief voor het standaardvat. Deze 'grote broer', een vat met een in houd van 240 liter, is a! enige tijd te koop voor de sterk geredu ceerde prijs van 75 gulden. SchiedamHet zijn nieiuitslui- tend peperdure, glimmende bo lides aie de aandacht van dieven trekken. Dat ondervond giste ren een 47-jarige inwoner van de J .C. van Markenstraat. Met zijn oude Ford Escort, een wagen met een geschatte catalo-. guswaarde van 2500 gulden, was de man naar de Burgemeester Honnerlage Gretelaan gereden' Keurig op slot liet de man zijn. auto in deze straat achter.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1