Interesse tuinbouw voor dioxine-grond i I i I FRANS VAN THIENEN Gemeente wil gebruik plastic terugdringen Opnieuw instuif in Koningshof Gemeentebestuurders te oud voor Sterrenslag Onvergetelijke show van circus Holiday DOE HET ZELF VIAARDINGS DABBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Actieweek in bejaardenzorg Kunst bloeit in Vlaardingen Brand bij bedrijf AANBIEDINGEN van FRANS VAN TH1ENEN gordijn- kappen nu 50% korting GRIJZE wandtegels WITTE kunststof VENSTERBANKEN ("=3—=3 12.95 Reklame 4 19.50 Woning uitgebrand Koffieshop Nana mag openblijven m DINSDAG I AUGUSTUS 1989 PAGINA 9 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 400S. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209, Telefax: 010-4349754, Vlaardingen De ge meente Vlaardingen heeft minister Nijpels (milieu) opgeroepen het gebruik van plastics terug te dringen. Door het vervangen van plastics door milieu vriendelijker materiaal kan de uitstoot van dioxine in de vuilver brandingsovens aan merkelijk worden te ruggedrongen. schrijft het college van B en W in een brief aan de mi nister. De dioxine-affaire in het Lie- kebaertgebied toont volgens het Vlaardingse college aan, dat de produktie van plastics nodig moet worden terugge drongen. Deze stoffen, die bij verbranding in de ovens van de Afvalverbranding Rijnmond uitstoot van dioxine veroorza ken, worden onder andere ver werkt in boodschappentassen en vuilniszakken. In de brief laat het collrge we ten 'geschokt* te zijn over de onvolledige en late voorlich ting van het rijk aan de ge meente. Reeds twee weken ge leden werden de alarmerende resultaten bekend van het dioxine-onderzoek in de Lie- kebaert. In melk van koeien uit het gebied werd teveel dioxine aangetroffen, waarop de boe ren de verkoop van de melk onmiddellijk moesten staken. Omdat de verontreiniging ern stige gevolgen kan hebben voor de Vlaardingse consu ment had de gemeente eerder op de hoogte moeten worden gesteld, meent het college van BenW. De gemeente hoopt, dat de ge volgen van de verontreiniging via een grootschalig onderzoek verder worden onderzocht. In navolging van het Centrum voor Landbouw en Milieu meent de gemeente dat de landbouw-, milieu en gezond heidsaspecten uitputtend moeten worden onderzocht. Late reactie Met baar reactie op de dioxine affaire lijkt de gemeente Vlaar dingen rijkelijk laat. Maasland, waar een ander deel van de ge troffen boeren is gehuisvest, betuigde reeds na enkele dagen haar adhesie aan de getroffen boeren. De Maaslandse ge meenteraad stelde zich vier kant op achter de eisen van de boeren. Men eiste een volledige schade vergoeding voor de boeren, ter wijl men zich uitsprak voor het opleggen van verscherpte mi lieunormen aan de AVR. Het Vlaardingse college dringt er nu, in navolging van Maasland, ook op aan. de installatie van rookgasreinigers zo snel moge lijk verplicht testellen. Minister Nijpels maakte ruim anderhalve week geleden be kend dat de installaties binnen drie jaar aan de aangescherpte milieu-eisen moeten voordoen. Doordat de brief van Vlaardin gen niet refereert aan deze mi nisteriele beslissing, kost het Nijpels waarschijnlijk moeite de tekst te interpreteren. Of Vlaardingen de nieuwe mi lieu-eisen. die een stuk stren ger zijn dan de voorschriften in de oude regeling, nu onder steunt of juist verwerpt, valt uit de brief in ieder geval moeilijk op te maken. Schiedam Het personeel van Huize Frankeland heeft voor begin september een staking van een etmaal aan gekondigd. In bejaardente huis De Harg zal in dezelfde periode ook gedurende een dag het werk worden neer- gelegd. Met deze actie wil het ver zorgend personeel kracht bijzetten aan de eis voor een salarisverhoging van vijf procent. De onderhandelin gen over een nieuwe CAO worden in september her vat In veel bejaardentehuizen wordt al maandenlang actie gevoerd voor meer geld en meer personeel. Gistermor gen legde het personeel van Frankeland een uur lang het werk stil voor een ont- bijtvergadering, waarbij het woord werd gevoerd door een vertegenwoordiger van de vakbond AbvaKabo. Vandaag zou een soortgelij ke actie plaatsvinden in De Harg. De bewoners van de beide Schiedamse bejaardentehui zen reageren ondanks de ongemakken overwegend positief op de werkonder brekingen. Ze zijn vooraf per brief van de acties op de hoogte gesteld. Het perso neel wijst er op, dat de bewo ners op de langere duur ook de dupe zijn als de situatie niet verandert. Bert Touw, ziekenverzorger in De Harg: „De werkdruk is gewoon hopeloos. In de zo mer merkje dat nog eens zo hard, wanneer je je moet be helpen met vakantiekrach ten. Een tekort aan perso neel bevordert de verzor ging niet, dat moet iedereen toch duidelijk zijn". In Huize Frankeland zegt verpleegkundige Jeroen Veerman dat er ook qua sa lariëring sprake is van een 'schrijnende situatie'. „Fi nancieel hebben we onge veer 19 procent achterstand op het bedrijfsleven. Is een salarisverhoging van 5 pro cent dan teveel gevraagd?" Terwijl in Frankeland deze week nog stiptheidsacties en een anti-stressdag op het programma staan mede werkers mogen dan om de beurt een half uurtje uitrus ten in een luie stoel wordt in de andere Schiedamse verzorgingstehuizen zonder openlijk gemopper doorge werkt. Veerman verklaart dat door de "traditionele in stelling' van veel werkne mers in de bejaardenzorg. De Harg en Frankeland ver tonen volgens hem een uit zonderlijke aetiebereidheïd. In Vlaardingen heeft De Wetering acties aangekon digd voor komende donder dag. Vlaardingen Te oordelen naar de grote belangstelling voor het Zomermuseum gaat het goed met de Vlaardingse kunst. De tentoonstelling in het Hollandia- gebouw, waar werk te zien is van acht plaatselijke kunste naars, trok sinds de opening op 24 juni al ruim 400 bezoekers. Van de 41 werken zijn er reeds vijf verkocht. De Vrije Acade mie, organisator van het Zomer museum, zegt dat het succes hoofdzakelijk te danken is aan de gemeente Vlaardingen. Die geeft op iedere aankoop 25 pro cent subsidie. Inspelend op deze artistieke bloei, heeft de stichting Haring- Bierfeest besloten het komen de volksevenement op 2 septem ber een cultureel tintje te geven. Donderdag opent burgemeester Fred van Lier in de Bondsspaar bank aan de Schiedamseweg een expositie met werk van 11 Vlaardingse kunstenaars. De tentoonstelling kwam tot stand mede op initiatief van de feest- stichting, waarvan Van Lier de beschermheer is. Tijdens de culturele manifestatie die voor het eerst aan het Ha ring- Bierfeest is toegevoegd, zal een van de in de spaarbank tentoongestelde kunstwerken worden verloot. Het Zomermu seum is nog tot 31 augustus geo pend, de expositie in de bank duurt toten met 2 september. Een medewerker van despelinstuif geeft de jonge Maassluizer tekst en uitleg over het figuurzagen. Maassluis De laatste twee weken van de zo mervakantie kunnen schoolkinderen uit Maassluis opnieuw te recht in de Koningshof. Voor de 21e achtereenvolgende keer staan de medewerkers van de instuif klaar om kinderen in de leeftijd van 5 tot 12 jaar te ont halen op allerlei activiteiten. Kort na de officiële openings handeling van wethouder Lies- beth Snoeck van jeugdzaken stortte de Maassluisse jeugd zich gisterochtend op de spelletjes. Er werd getekend en geschilderd dat het een lieve lust was, terwijl andere kinderen zich de eerste beginselen van het figuurzagen ligten bijbrengen of kralen tot een ketting regen. De kinderen, die tegen de vrien delijke prijs van anderhalve gul den naar binnen mogen, halen hun hart op in de Koningshof. Maar liefst dertig vrijwilligers stellen elke dag pogingen in het werk de kinderen een leuke en leerzame dag te bezorgen. Dat lukte, Hetjongetje op de foto wist de figuurzaag na enige uitleg reeds redelijk te hanteren. Ook de lekkere trek wordt op de spelinstuif niet vergeten. De heie dag mag de Maassluisse jeugd poffertjes bakken, tosties maken en popcorn bakken. Ho pend op gunstige weersomstan digheden heeft de organisatie ook een aantal buitenactiviteiten bedacht. Dagelijks kunnen de kinderen de komende twee weken het spektakel meemaken. Het och tendprogramma duurt van 10 tot half een. Op hetzelfde kaartje kunnen de kinderen 's middags ïn het ontmoetingscentrum te rugkeren. De speelinstuif eindigt dit jaar op 11 augustus. Op deze laatste dag wordt traditiegetrouw een spe ciaal programma gebracht. Dit jaar wordt de instuif afgesloten met een jeugdtoneelvoorstelling. Vlaardingen Ge meentebestuurders op een ludieke manier aan het publiek presenteren, dat leek het recreatie schap Midden-Delfland wel een aardig idee. Maar het feest gaat niet door. De meeste burge meesters, wethouders en raadsleden uit de om trek voelen om uiteenlo pende redenen niets voor deelname aan een spelletjesdag, een soort Sterrenslag op regionaal niveau. Gisteren maakte het schap be kend dat de 2eskamp voor pro minenten, die op 2? augustus in de Kerkpolder bij Delft zou wor den gehouden, bij gebrek aan be langstelling is afgelast Uitnodi gingen waren verstuurd aan be stuurders van Maassluis, Maas land, Vlaardingen. Delft en Schipluiden. „Eind augustus, dat is kort dag. De gemeenten hebben te weinig tijd om een volwaardige ploeg samen te stellen", zegt Ger de Reus, voorlichter van het in de Zuidbuurt tussen Vlaardingen en Maassluis gevestigde recrea tieschap. Hij is teleurgesteld dat dit onderdeel van de promotie dag, die verder gewoon door gaat, moest worden geschrapt. Achteraf begrijpt hij de bezwa ren wel: „Er zijn in de zomerpe riode natuurlijk veel bestuurde- ren met vakantie". In Vlaardingen, een van de ge meenten die voor de zeskamp bedankten, weet men nog wel meer argumenten te bedenken. Gemeentesecretaris Ad van Beusekom: „De 27e valt op een zondag en dat animeert niet echt om deel te nemen. Verder lijkt wat er op die dag moet gebeuren gezien de leeftijd van het college niet erg aantrekkelijk. Wat staat er op het programma? Polsstok- hoogspringen, een trek wed strijd, kanovaren en een ritje van de zeephelling. Neem ik me zelf, dan heb ik niet zoveel be hoefte om op een zeephelling te zitten. We hebben dus maar heel kort in het college over de uitno diging gesproken. Het lijkt ons niet erg geschikt". Dat de opgaven van de zeskamp te zwaar zouden zijn voor heren van middelbare leeftijd, wenst voorlichter De Reus te betwijfe len. Zo veel inspanning wordt er nu ook weer niet van de deelne mers geeist, zegt hij. „We hebben heus wel een beetje rekening ge houden met de leeftijden". Maar hij legt zich neer bij de vele be dankjes. „De rest van de dag zal er niet minder leuk om zijn". De reden om het evenement te organiseren is het publiek in staat stellen om kennis te maken met het schap en met de recrea tievoorzieningen in Midden- Delfland. Speciaal voor de ken nismakingsdag is een fietsroute door het gebied uitgezet. Voor de bezoekers worden in de Kerk polder spelletjes georganiseerd en het zwembad is een dag lang gratis geopend. Vlaardingen Het kantoorge deelte van een schilder- en ge velreinigingsbedrijf in de 3e In dustriestraat is de afgelopen nacht in de as gelegd. Kort voor vijl uur brak er brand uit, ver moedelijk door kortsluiting in de meterkast De brandweer had slechts een kwartier nodig om het vuur meester te worden. De schade wordt geschat op circa 10Q.0Ö0 gulden. Volgens een woordvoer der van de Vlaardingse brand weer valt dat alleszins mee, om dat bij het bedriif tinneren ande re licht ontvlambare stoffen stonden opgeslagen. Maasland Mocht het zover komen dat de boe ren massaal uit het door dioxine verontreinigde gebied in Midden-Delf land vertrekken, dan zou deze grond beschik baar moeten komen voor de glastuinbouw. Dat is de mening van A.P- van der Lee, secretaris van de land bouworganisatie 3 HLO in het Westland. Van der Lee vindt dat bij de herinrichting van Midden- Delfland de tuinbouw er tot nu toe 'zeer bekaaid' vanaf is geko men en dat dit een gelegenheid zou zijn om dat recht te zetten. „Ik hoop dat de boeren die ken baar hebben gemaakt te willen vertrekken een goede prijs krij gen voor hun bezittingen en dat daarna de bestemming kan wor den gewijzigd ten voordele van de glastuinbouw", aldus Van der Lee. De glastuinbouw zou van dioxines geen hinder ondervin den. Sinds bekend werd dat er in koeiemelk in het Lickebaertge- bïed sporen van het uiterst gifti ge dioxine zijn aangetroffen, werd al meteen getwijfeld aan de mogelijkheid het gebied be schikbaar te houden voor de veehouderij. Aan de dioxine-uit stoot, die grotendeels lijkt te worden veroorzaakt door de Af valverwerking Rijnmond (AVR), kan niet op heel korte termijn een eind worden ge maakt Op z'n vroegst eind 1991 is de AVR in staat een vernieuw de, schonere installatie in ge bruik te nemen. Tot die tijd lijkt het onmogelijk dat de boeren ïn het gebied hun producten kun nen verkopen. De boeren zelf houden rekening met een periode van vier of vijf jaar. waarin ze niet op normale wijze bedrijf kunnen voeren. Daarom hebben ze vrijwel alle maal hun bezittingen te koop aangeboden bij het Bureau van Uitvoering, dat de reconstructie wet uitvoert die op het gebied rust. Acrobatische hoogstandjes brachten het publiek van circus Holiday in grote vervoering. Vlaardingen Een grote schare Vlaardingse kinderen, verge zeld van ouders en grootouders, beleefde gisteren een onvergete lijke middag in de tent van cir cus Holiday. De bezoekers kre gen een bijzonder programma te zien, Het rondreizende circus be staal tien jaar en dat was voor de zeventig medewerkers een re den om op het Erasmusplein in de Westwijk een extra spectacu laire show te geven. Het jeugdige publiek op de tribu ne was zeer enthousiast. Al een kwartier voor de aanvang zaten zij opgewonden met Holiday- vlaggetjes te zwaaien. Toen de eerste act begon werd het muis stil. Het hooggeeerd publiek kon de geur van benzine ruiken toen een Franse dompteur zich in een levensgrote kooi met maar liefst tien panters begaf. De roofdie ren stelden zich braaf naast el kaar op en lieten luid grommend hun tanden zien. Behalve op de welbekende kunstjes, zoals springen door een brandende hoepel vandaar het benzine- luehije tracteerde de domp teur de toeschouwers op een nieuw nummer. Zes panters lie pen achter elkaar over twee tou wen, die in de nok van de circus tent waren gespannen. Circus Holiday is in het bezit van een halve dierentuin. Men zag zebra's, kamelen, ezels, honden en paarden voorbijkomen in de piste. Maar kon er genoten wor den van de kunsten van een Schots hooglandrund, een yak, een nijlpaard, een lama en zelfs een neushoorn. In de pauze kon een bezoek worden gebracht aan de stallen. Vooral de bijzondere dieren brachten menigeen in verbazing. Zo zei een jongetje over de neushoorn Ravrcki: „Gatver, moetje voelen, die huid is net van steen!" Na de pauze was aller aandacht gericht op de acrobaten en de clowns. Ze kregen stuk voorstuk een luid applaus, al vonden som mige kinderen, wier papa's met ninjasterren en messen werden bekogeld, hut af en toe maar knap griezelig. Een stuntman, die afgeschoten werd door een kanon, kreeg een donderend ap plaus. Circus Holiday geeft vandaag nog twee voorstellingen (16.00 en 20.00 uur) op het Erasmus plein in Vlaardingen, Aanstaan de zaterdag en zondag worden er op dezelfde tijden voorstellingen gegeven op het Bachplein in Schiedam. alle soorten 15x15 cm 11.00 p/m2 Louvredeuren OQ CO 198x38 cm Ouid' eiken - grenen kunstslof AQ Al) 365x25 cm iCSiUU ij. Iip.ii, -J-aSJIlW 2jp - :.ZrT! Broersveld 123 - tel. 4269799 Maassluis Een brand heeft* gistermiddag grote schade aan gericht in een woning aan het Lepelaarplantsoen in Maassluis. De vrouw des huizes, een oma en een vriendin zaten in de woon kamer aan de koffie toen zij plot seling schrokken van een luide knal. De echtgenoot, die een dut je deed, werd wakker van de ex plosie. Het geluid werd veroorzaakt door een ontploffing in de me terkast. Gas, dat door een lek in de leiding was vrijgekomen, ex plodeerde waarschijnlijk door een vonk. De brandweer wist het vuur vrij snel onder controle te krijgen. De bewoners en het bezoek hadden inmiddels een goed heenkomen gezocht. VlaardingenBurgemeester en wethouders van Vlaardingen gaan voorlopig niet over tot sluiting van koffieshop Nana aan de Havenstraat. Dat werd duide lijk tijdens een zitting bij de Raad van State. Jan Maurer en Mohammed Nasri, eigenaren van de koffieshop, hadden bij de Raad van State schorsing ge vraagd van het bevel tot sluiting van Nana. Zij menen dat eerst hun bezwaarschrift tegen de weigering van een horeeavergunning door de gemeente moet wor den behandeld. Tot de zitting bij de Raad van State leek het erop, dat burgemeester en wethouders een andere mening wa ren toegedaan. In juni waren B en W nog geenszins van plan om te wachten op de behandeling van het be zwaarschrift Zij vonden dat Nana zo snel mogelijk moest worden gesloten. Alleen met een verzoek tot schorsing bij de Raad van State konden Maurer en Nasri politiedwang voorkomen. Staatsraad mr. J.A.E. van der Doel maakte de ge meente duidelijk, dat zij wel degelijk de behandeling van het bezwaar moet afwachten, alvorens tot sluiting kan worden overgegaan. Hij bond de gemeente zelfs op het hart, na de behandeling van het bezwaarschrift nog een paar weken te wachten met maatregelen te gen Nana. Die tijd kunnen Maurer en Nasri dan be nutten, om tegen een eventuele afwijzing van hun be zwaar in beroep te gaan. De gemeente kan alleen optreden als de drank- en ho- reeawet wordt overtreden. Dat is een streep door de rekening van B en W. Zij willen in het pand aan de Havenstraat geen horecavestïging meer toestaan. Het pand, eigendom van voormalig wethouder Chris van Roon, vormde in het verleden het onderkomen van sociëteit DAT. Het pand kostte Van Roon verleden jaar zijn positie als wethouder. Van Roon werd verweten, dat hij zijn be langen als verhuurder van het pand zwaarder liet we gen dan de belangen van de gemeente. Onder druk van de gemeenteraad nam de CDA'er ontslag. De woordvoerder van de gemeente noemde voor de Raad van State nog een tweede argument, om de kof fieshop te sluiten; in Nana worden soft drugs ver kocht. Maar volgens mr. J.A.M, van de Sande, de raadsman van Maurer en Nasri, kan ook dat geen grond zijn voor gedwongen sluiting. Van de Sande heeft er het volste vertrouwen in, dat de commissie be zwaarschriften op 24 augustus zijn cliënten in het ge lijk zal stellen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1