Enquête gifgrond stuit op problemen Sehiedamse amateur- harpiste terug van Franse toernee Nijntje vult gat in kinderopvang Van Kalken stelt late vragen over smogvorming Man steelt kassageld VEAARDINGS OABBIAO 'Mil IVCOURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Üri2 Fiscus ontdekt vals bankbiljet Statenleden bezoeken Maassluis Beschilderde kar vrolijkt polder op Emancipatie-commissie wacht op resultaten Particulier initiatief van Groenoord- bewoonster Hielkema's 'Schiedam' geprolongeerd Inbrekers in woning aangehouden Winkels mogen 's avonds open Vleeswond in voet Uitkerings gerechtigde verzwijgt kapitaaltje wnramiEG Rggn^da^ Vlaardingen. Pes,bus4008,3130KAVlaardingen.Telefoon:T^-nrn-^o^ VRIjDAG 4 AUGUSTUS PAGINA 13 Vlaardingen De vor ming van een enquête commissie uit de ge meenteraad, die de ille gale gifstort van grond in de Broekpolder moet onderzoeken, is nog ver weg. Al weken wordt door de grote drie uit de "Vlaardingse politiek, PvdA, CDA en WD, vergeefs gezocht naar een samenstelling van de commissie die voor alle partijen aanvaard baar is. Het lijkt erop, dat er onoverbrugbare tegenstellingen bestaan. Tot de vorming van een enquê tecommissie werd besloten in juni, toen de Vlaardingse ge meenteraad een motie van SP'er Rem! Poppe aannam. Poppe twijfelt er sterk aan, of burge meester en wethouders wel de hele waarheid hebben onthuld over het milieuschandaal. Twee duizend ton zwaar verontreinig de grond van een terrein aan de Boterstraat werd in opdracht van Gemeentewerken gestort in de Broekpolder. „Wij wisten niet dat de grond verontreinigd was. Er was geen sprake van voor kennis", verontschuldigde mi lieu-wethouder Bas Goudriaan (PvdA) zich. De SP wilde het naadje van de kous weten en werd in die wens gesteund door D66, SGP/GI'V/RPF, PSP/CPN en de coalitiepartijen CDA en WD. Daarop besfoot Goudriaan om af te treden. Zijn partijgenoot Arij Maarleveld volgde hem. Zij zagen de steun aan de motie- Poppe als een blijk van wantrou wen van CDA en VVD. De vorming van de enquêtecom missie, een gevolg van de motie- Poppe, vormt nu een groot pro bleem. De PvdA heeft helemaal geen behoefte aan een onder zoek. Volgens de socialisten heb ben burgemeester en wethou ders grote openheid betracht en zijn alle feiten bekend. CDA en VVD zijn bereid tot een compro mis, waarbij bij voorbeeld de on derzoekscommissie gevormd zou worden door het seniorencon vent; een gezelschap onder voor zitterschap van de burgemees ter, waarin alle fractieleiders zit ting hebben. Het seniorencon vent als enquêtecommissie is voor de SP echter weer onaan vaardbaar, De burgemeester is volgens fractieleider Remi Pop pe als lid van het college niet on partijdig en dus geen geschikte voorzitter. Poppe wil een vol strekt onafhankelijke commis sie. „Die komt er en de zaak wordt tot op het bot uitgezocht", zegt Poppe strijdvaardig. Een onderzoek van de officier van justitie in Rotterdam naar het milieu-schandaal heeft ook nog niets opgeleverd. Afronding van het onderzoek is nog niet in zicht. Het openoaar ministerie wil het antwoord vinden op de vraag, of de gifgrond per abuis in de polder werd gestort, of dat er opzet in het spel was. In het laat ste geval zou er sprake zijn van een milieudelict. Schiedam De Sehiedamse harpiste Hanneke Le- liveld is een van de zestig musici, die na een aantal concerten in de Provence, gisteren vanuit la douce France weer terugkeerde naar Nederland. Hanneke reisde drie weken, ge leden naar het zuiden van Frankrijk om daar samen met musici uit Nederland, Zwitser land en België een internatio naal jeugdsymfonie-orkest te vormen. Ze traden op in middel grote plaatsen als Vaison-Dela- ronaine en Arles, de stad waar Vincent van Gogh enkele van zijn beroemdste schilderijen maakte. De 21-jarige harpiste was een van de weinige orkestleden zon der conservatoriumopleiding. Hanneke Leliveld heeft echter wel de nodige ervaring met or kesten. Zij kreeg, nadat ze eerst een aantal jaren blokfluit had gespeeld, als 13-jarig meisje inte resse voor de harp. Zij begon in dertijd met een kleine harp, als stageleerling van een conserva torium-studente. Het instrument moest al snel plaatsmaken voor de pedaalharp; de kleine harp is niet geschikt voor concerten. Sinds een paar jaar krijgt Han neke les van Edward Witsen- burg, een docent van het conser vatorium in Den Haag. Via hem kwam zij terecht in het interna tionale jeugdorkest. Eenhei dsgevoel Hanneke Leliveld, die algemene literatuurwetenschappen stu deert, speelde al eerder mee met het Nederlands Studentenor kest, het Leide studentenorkest Collegium Musicum en het Delftse studentenorkest Krash- na Musika. Het internationale gezelschap waarin zij de afgelopen drie we ken speelde heeft een heel ande re sfeer dan Hanneke van orkes ten gewend is. De organisator en dirigent van het orkest is de Nederlandse hoboïst Stmon Kooten. Hij woont in de Proven-' ce en organiseert al dertien jaar lang een muzikale zomer, Op het land om zijn huis in Bêdoin kun nen de musici kamperen en de kerk van het dorp dient als repe titieruimte, Kooten vindt het be langrijk dat er een zeker Euro pees eenheidsgevoel onder de musici leeft. Hanneke vond het een leuke er varing. „Het is gek om met men sen te werken die je niet kent. Omdat je samen muziek maakt ontstaat er al snel een hechte band. Bovendien was bet leuk om in kleinere theaters te spe len. Bij het Nederlands Studen- tenorkest was dat wel anders. Toen zijn we de tien grote podia van Nederland langsgetrok- ken". Repertoire Dat de leden van dit orkest el kaar niet kenden en dus ook nog nooit samen hadden gespeeld was geen probleem. De moeilijk ste partijen kregen de musici van tevoren thuisgestuurd en voor dat de concerten van start gin gen waren er nog tien dagen om samen te repeteren. Bovendien waren er veel korte stukken bij, omdat dirigent Simon Kooten liefst een breed repertoire speelt. De uitvoeringen vond Hanneke zeer geslaagd. „Alle concerten werden druk bezochten toen we m het eeuwenoude amfitheater van Arlesspeelden, zijn er band opnamen voor de Franse radio gemaakt. Een nadeel van zo'n openluchttheater is dat de wind de partijen soms wegblaast, maar dat overkwam ons maar één keer, want de volgende dag maakten wij onze muziek met knijpers vast". Een keer zat ze flink in de zenuwen: „Tijdens een solo mij brak een van mijn snaren. Ik bleef gewoon doorspelen maar daarna kreeg ik toch wel de bibberitis". Op de vraag of zij niet als be roepsharpiste verder door het le ven zou willen, antwoordt Han neke: „Beter een goede amateur dan een slechte prof. Bovendien is er onder profs altijd veel haat en nijd. Niets voor mij". Schiedam Opnieuw is in Schiedam een vervalst bank biljet van 250 gulden opgedo ken. De nagemaakte 'vuurto ren* zat tussen het kasgeld van de belastingontvanger aan de Lange Nieuwstraat. Het geval kwam dinsdag aan het licht bij een controle door de kas sier. Hij concludeerde dat een Schiedammer zijn aanslag van de fiscus gedeeltelijk met vals geld heeft betaald. Vorige week bracht de eigenaar van een modezaak aan de Hoog straat een vals briefje van 250 naar het politiebureau. Hij kon zich herinneren dat hij het geld had aangepakt van een echtpaar, maar het vage signalement dat hij verstrekte hielp de politie niet veel verder. De ontvanger van de fiscus weet niet meer wie hem het bankbiljet heeft aange boden. Vjolgens de politie gaat het om redelijk goede vervalsingen. Een woordvoerder veronderstelt dat in Schiedam nog wel meer nage maakte bankbiljetten van 250 gulden circuleren. „Ze worden momenteel overal in het land aangeboden", weet de recherche te melden. Maassluis De leden van pro vinciale staten van Zuid-Hol land doen tijdens hun jaarlijkse excursie op 7 september behalve het Westland ook Maassluis aan. Om half drie arriveert het gezel- schap in het Staelduinse bos,, waar burgemeester J. Ekkers van 's-Gravenzande, tevens voorzitter van de Vrienden van het Staelduinse bos, de, statenle den welkom heet Na een wan deling door het bos, waarover ook het een en ander wórdt uit eengezet, wordt vervolgens een bezoek gebracht aan de werkha- ven van Rijkswaterstaat in Hoek van Holland. Vervolgens scheept het provin ciebestuur zich in en wordt over de Nieuwe Waterweg koers ge zet richting Maassluis, waar het uitstapje wordt beëindigd. Aan boord krijgt het gezelschap on der meer uitleg over de toekom stige stormvloedkering tussen Maassluis en Hoek van Holland. De door de dioxine-affaire landelijk in het nieuws geko men polders van Midden- Delfland bieden ook mooie tafereeltjes. Zoals deze oude, met landelijke plaatjes be schilderde kar. De boeren in het gebied, die bij alle gifperikelen nog maar weinig bestaanszekerheid hebben, boden allen hun boerderij te koop aan. Hun produkten zijn door de dioxi ne-vergiftiging onverkoop baar geworden. De reconstructiecommissie en het recreatieschap Mid den-Delfland streven naar een dubbele bestemming voor het gebied. Naast een recreatieve functie moet het gebied volgens de plannen ook haar agrarische functie behouden. Maar als alle boe ren vertrekken komt daar weinig van terecht. Misschien zijn straks de schilderingen op deze kar grazende koeien, kippen die voor een boerderij scharre len de laatste herinnerin gen aan die mooie plannen. Dat geeft de kunstwerken Iets wrangs. Schiedam Hoe moet het stedelijk emancipa tiebeleid in de toekomst worden vormgegeven? Burgemeester en wethouders lijken het niet te weten. De vraag van de adviescommissie Vrou wenemancipatie over de visie op de toekomst blijft nu ai een half jaar onbeantwoord. Dat bevreemdt de vrouwen, want met de mond belijdt het gemeentebestuur al heel lang, dat de rol van de vrouw in de samenleving moet wor den gestimuleerd. B en W riepen verleden jaar de adviescommissie in het leven om het beleid van de gemeente op vrouwvriendelijkheid te toetsen. Dat het stads bestuur ondertussen op geen enkele wijze blijk geeft van een visie op dit beleid vinden de vrou wen erg tele u rstellend Vorig jaar schafte de gemeente het tot dat mo ment wettelijk verplichte welzijnsplan af. Daar door ontbreekt het nu aan duidelijkheid over het emancipatiebeleid, meent de adviescommissie. Veel reden tot optimisme lijken de vrouwen niet te hebben, maar toch willen zij de komende tijd proberen enkele knelpunten weg te nemen. Als eerste stap nemen zij het gemeentelijk perso neelsbeleid onder de loupe. De commissie denkt dat de gemeente een be langrijke rol kan spelen in het emancipatiepro ces. Als werkgever moet de gemeente volgens de vrouwen een voorbeeld zijn voor bedrijven en instellingen. De adviescommissie Vrouwenemancipatie heeft gegevens over loopbaanplanning, studiefacilitei ten, deeltijdarbeid en kinderopvang opge vraagd. In gesprekken met afdelingschefs en hoofden van dienst van de gemeente vormden de vrouwen zich een beeld van de rol van de vrouw in de ambtelijke organisatie. Een aantal leden van de adviescommissie tracht op basis van de gegevens een plan van aanpak voor het gemeentelijk personeelsbeleid te ma ken. Die adviezen kunnen B en W In de loop van dit jaar tegemoed zien. Yvette Vervoort met haar twee kinderen in het gloednieuwe dagverblijf Nijntje: 'Ik wilde geen tweedehands spulletjes'. Schiedam Het heeft Yvette Vervoort de no dige overredingskracht gekost, maar uiteinde lijk is de gemeente Schiedam akkoord ge gaan met de vestiging van een nieuw kinder dagverblijf in Groe noord. Nijntje, zoals de ondernemende Sehie damse haar voorziening voor werkende moeders heeft gedoopt, gaat vol gende week zaterdag open. De opvang is be doeld voor kinderen van zes weken tot vier jaar oud. Er is voorlopig plaats voor 15 kinderen. Aanvankelijk zag de gemeente weinig heil in wat werd gezien als de zoveelste goedbedoelde poging om meer mogelijkheden voor kinderopvang te scheppen. Meestal komt daar om financiële •redenen toch niets van terecht, kreeg Yvette Vervoort op het stadskantoor te horen. Zij wist de aarzelende ambtenaren tenslotte te overtuigen met een kant en kiare begroting. Veel sympathie won mevrouw Vervoort ook met haar verzekering dat zij geen cent subsidie eiste. De medewerking van de ge meente bestaat uitsluitend uit het aan Nijntje verhuren van een leegstaande kleuterschool aan de Peter van Anrooylaan. Voor het geld zorgde Yvette Vervoort zelf. Ze sloot er een le ning van 15.000 gulden voor af. „Het had ook met minder ge- kund, maar dan had ik allemaal tweedehands spullen moeten kopen. Dan moetje het ene kind in een blauw ledikantje stoppen, het andere in een wit en weer een ander op een campingbed. Dat wilde ik niet. Ik heb nu alles nieuw. Het ziet er keurig uit. Ik zou er zo m'n eigen kinderen naar toe brengen". Juist haar twee kinderen van twee en vier brachten de voor malige onderwijzeres op het idee om een dagverblijf te beginnen. „Toen ik nog werkte zat ik altijd omhoog. Alle dagverblijven zit ten propvol, er zijn vreselijk lan ge wachtlijsten. Ik heb uiteinde lijk iemand in huis janomen om voor de kinderen te zorgen. Maar ik begrijp dat niet iedereen zich dat kan veroorloven. Van daar dat ik nu zelf aan opvang wil gaan doen". Anders dan de gesubsidieerde dagverblijven, berekent Nijntje de bijdrage van de ouders niet naar hun inkomen. Het tarief is voor iedereen gelijk: 6 gulden per uur. Omdat daarvan het sa laris van de hulpleidster, de huur en de verzorging betaald moeten worden, verwacht Yvet te voorlopig niet van Nijntje te kunnen bestaan. Maar dat hoeft ook niet: „Als ik er maar niet ar mer van word". Het dagverblijf, dat Yvette Ver voort samen met haar echtge noot Aad opknapte, wordt 12 au gustus om twee uur 's middags geopend. Voor de opening is ook wethouder Luub Hafkamp (wel zijn) uitgenodigd. Tussen drie en vier uur dezelfde dag houdt Nijntje open huis. Vlaardingen Beter laat dan nooit, moet Ar nold van Kalken heb ben gedacht toen hij het Vlaardingse college van burgemeester en wet houders deze week schriftelijke vragen voorlegde over maatre gelen tegen smogvor ming. Onder invloed van het veran derde weer en de dioxine-affaire is de discussie over de f otochemi- sche luchtverontreiniging al weer enige tijd verstomd, maar het raadslid voor de' CPN/PPR/PSP wil er alsnog zijn steentje aan bijdragen. Van Kalken vindt dat de gemeente moet proberen de uitstoot van smogveroorzakende stoffen te gen te gaan. Dat betekent, suggereert het raadslid, dat bij hoge temperatu ren het autoverkeer aan banden moet worden gelegd en dat be drijven gedwongen worden maatregelen te treffen om de uitstoot van grote hoeveelheden stikstofoxiden en koolwaterstof fen te beperken. Het blijkt dat de fractie van radi- kaal links zich grote zorgen maakt over het milieu. Naast smogvorming zit Van Kalken ook het gebruik van tropisch hardhout danig dwars. Hij vraagt B en W het gebruik daar van bij nieuwbouw zo veel mo gelijk te beperken. Ook verf zon der organische oplosmiddelen zou uit de bouw moeten worden geweerd. Van Kalken vindt ten slotte dat 'de milieuproblema tiek' maar eens in de raadscom missie aan de orde moet komen. Het raadslid geeft toe dat de vra gen nogal verwarrend zijn en vrij willekeurig, gezien het over stelpende aantal milieuproble men. Volgens hem komt dat door de vakantie. Daardoor was overleg met Jaap van de Griend, de milieuspecialist van radikaal links, niet goed mogelijk. Van Kalken:Ik laat het maar zo. De tekst veranderen kost veel werk en maakt de verwarring er al leen maar groter op". Vlaardingen Een onbekende man heeft gisteren 250 gulden gestolen uit de kassa van een schoenenzaak aan de Van Ho- gendorplaan. De man stuurde de eigenares met een smoes naar het magazijn. Vervolgens nam hij met tien briefjes van 25 gul den de benen. De recherche heeft de laatste tijd veel meldingen gehad van win keliers, dat waarschijnlijk de zelfde man op die manier hun kassa heeft geprobeerd te lich ten. Tot gisteren was hij daar niet in geslaagd. De man is 1,80 meter lang, slank, heeft donker, ach terovergekamd haar en is naar schatting 35 jaar oud. .Schiedam De Rotterdamse fotograaf Tim Hielkema blijkt een scherpe kijk te heb ben op Schiedam. In de Jene- verstad kan men tenminste geen genoeg krijgen van de foto's die hij maakte voor het eind vorig jaar verschenen boek Schiedam-Holland. Vanaf 25 augustus wordt de serie opnieuw tentoongesteld, dit keer in café 't Paard aan de Hoog straat. Op de foto's uit Schiedam-Hol land staan geen romantische plaatjes van de Lange Haven, het Zakkendragershuisje en de molens. Hielkema vereeuwigde geen historische panden, maar richtte zijn camera op de Sehie damse bevolking. Hij bracht de Schiedammers in beeld tijdens alledaagse bezigheden als bood schappen doen en het wassen van de auto. De met ecoline ingekleurde foto serie was eerder te zien in onder andere het Stedelijk Museum en de galerie van het Schielandzie- kenhuis. Maassluis Op de bovenverdie ping van een huis aan de Tooro- plaan heeft de Maassluisse poli tie gistermiddag twee mannen uit Nieuwegein in de kraag ge vat. De twee, 22 en 25 jaar oud, zijn aangehouden op verdenking van inbraak en poging tot dief stal. De politie vermoedt dat de twee in het huis, waarvan de be woners met vakantie zijn, op zoek waren naar geld en juwe len. Zij zijn overgebracht naar het bureau. De politie zoekt nog een derde man, waarvan ver moed wordt dat hij op de uitkijk stond. Schiedam Dankzij de Pasar Malam in sporthal Margriet mo gen de winkels in Schiedam zo wel op 18,19 als 20 augustus van vijf uur 's morgens tot midder-' nacht geopend zijn. Om de Oosterse markt mogelijk te maken moest het gemeentebe stuur ontheffing geven van de winkelsluitingswet. B en W heb ben besloten die ontheffing met een maar te laten gelden voor alle winkeliers. Het is overigens maar zeer de vraag, of veel win keliers deze kans zullen aangrij pen. Bij andere gelegenheden, zoals bij de Brandersfeescen en op koninginnedag, wordt vooral in hef centrum wel veelvuldig gebruik gemaakt van de onthef fing. Maar de Pasar Malam in de Margriethal zal niet veel koop lustigen naar de binnenstad' trekken. ,r Vlaardingen Een 38-jarige man uit Roosendaal heeft gister middag een'diepe vleeswond in zijn linkervoet opgelopen, toen hij bij De Pelmolen in Vlaardin gen klem kwam te zitten tussen een vorkheftruck en een contai ner. De man was op het terrein van het bedrijf aan de Westhavenka- de bezig een container te Iaden. Het ongeluk gebeurde, toen de truck van een rijplaat afgleed. De man werd in het Holyzieken- huis behandeld. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in' naar de toedracht van het onge val. Vlaardingen Uit angst dat de Sociale Dienst zijn geld zou 'afpakken' heeft een 36-jarige Vlaardinger verzwegen dat hij een klein vermogen had, toen hij in 1982 een KWW-uit- kering aanvroeg. Sociale rechercheurs kwamen daar onlangs achter. Zij maakten proces-verbaal op tegen de man. Had hij in 1982 wel gewag gemaakt van zijn kapitaaltje, dan had hij op dat moment geen uit kering gekregen. Hij heeft de sociale dienst voor enkele tienduizenden guldens be nadeeld. De sociale rechercheurs de den nog meer vangsten. Zo ontdekten zij dat een een 35- jarige Vlaardinger de laatste jaren regelmatig had ge werkt terwijl hij van de GSD een utkering ontving. Zo kreeg hij ruim 13.000 gul den meer dan hem toek wam. Ook een 31-jarige uitke ringsgerechtigde, die twee maanden had gewerkt en dat niet had gemeld, liep te gen de lamp, Hij kreeg hij van de dienst 1532 gulden teveel uitgekeerd. Ook te gen hem is verbaal opge maakt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1