Liduina Comité heeft veel te danken aan pater Groenendaal Gebruiksklaar werk in Maassluis' museum Droge zomer benadeelt voetbalclubs Tegenslag teistert cultureel centrum Schiedammer beroemd tegen wil en dank Vandalen vernielen auto's ©©Kosterl VLAARDINGS DAGBLAB SGHIEDAM8E COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Exhibitionist in de bus Vriendendienst Instrumenten Rij nmondband gestolen Olie niet in brand 6 Winkeldief blijkt vluchteling Nieuwe toekomst handelsentrepot in impasse Negentig bedden erbij in Zonnehuis MAANDAG 7 AUGUSTUS 1989 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen- Telefoon: OIO- 4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. door KOR KEGEL Schiedam Met het overlij den van pater Bruno Groe nendaal is één van de groot ste Liduina-kenners van deze eeuw ontvallen aan de rooms-katholieke kerk. Meer dan zestig jaar heeft hij het Sinte Liduina Comité in Schiedam geïnspireerd. In die tijd verschenen er veel pu blicaties over de Schiedamse stadsheilige. De verering van de Heilige Maagd van Schiedam nam dankzij de niet aflatende ij ver van pater Groenendaal toe, tot een zodanige kracht dat zelfs Johannes-Paulus II er iets van merkte, De paus moet nog beslis sen over een verzoek om de Sin gelkerk de status te geven van basiliek: de Liduina-basiliek. Zaterdag vond in Zevenkerken de uitvaart plaats van pater Groenendaal. In dit nabij Brug ge gelegen plaatsje bevindt zich de Sint Andriesabdij van de Be nedictijnerorde. Hier woonde de Schiedamse pater en hij heeft er, als beoefenaar van wijsheid als de hoogste levenskunst, velen een hart onder de riem gestoken. Op 1 augustus kwam hij er te overlïjdeh, op 86-jarige leeftijd. Bij de begrafenis waren veel Schiedammers aanwezig: zijn neven en nichten, die hem een bezielend, beminnelijk en mee levend middelpunt voor heel zijn familie noemen, en ook ver tegenwoordigers van de Lid ui- na-gemeenschap en de parochie Sinte Liduina en Onze Lieve Vrouwe van de Rozenkrans, die de Singelkerk als haar godshuis heeft. Het was ook in deze kerk, datpa- ter Groenendaal zijn eerste heili ge mis opdroeg. Dat was in 1936, tien jaar nadat hij met anderen het Liduina Comité oprichtte. Deze organisatie is nog altijd ac tief. Het zijn gelovigen als Jurri- aan Meijer, die in het voetspoor van Bruno Groenendaal publi caties verzorgen en die jaarlijks een stille omgang verzorgen ter nagedachtenis aan het meisje Liedewij. dat leefde van 1380 tot 1433. Na een val op het ijs op 15-jarige leeftijd was Liedewij de rest van haar leven aan een smartelijk ziekbed gebonden, en volgens de overleveringen een ooggetui ge verslag— kreeg zij talrijke vi sioenen. Zij reisde naar de he mel, de hel en het vagevuur, zij sprak met Maria en verschillen de heiligen, rond haar ziekbed gebeurden wonderen. Dit hele drama heeft door de eeuwen heen veel schrijvers geïnspi reerd tot hagiografieën. Onder hen bevinden zich Thomas a Kempis, de priester en harïngre- der Servaes Pietersz. Fabri, de Franciscaner pater Joannes Brugman, pater J.B.W.M. Möller en Joris-Karl Huysmans. De meesten grijpen terug op het verslag van Ltduina's tijdgenote Jan Gerïach: TIeven van Lied- wy die maghet van Sciedam. Ook pater Groenendaal heeft gebruikgemaakt van diens be schrijvingen en heeft kritische commentaren geleverd op het werk van latere schrijvers. Pater Groenendaal betwistte dat de aan Brugman toegeschreven Li- duina-hagiografie ook daadwer kelijk van de hand van deze volksredenaar is. Brugman zou een oorspronkelijk manuscript hebben bewerkt. Hierin vond pater Groenendaal iemand als Titus Brandsma aan zijn zijde. Ook sprak pater Groenendaal tegen, dat Liduina in de Kreu- pelstraat, waar zij ten val kwam, aan het schaatsen was. Zij 2ou slechts op het ijs hebben gelopen, op sandalia. Niet dat het veel uit maakt, vond Groenendaal, maar zulke details geven toch enig in zicht in het karakter van Lidui na: geen vrolijk schaatsend type, maar een vroom en bedaard meisje dat even naar haar wel schaatsende vriendinnen kwam kijken. In 1980 gooide de Delftse psychi ater P.J, Stolk, oud-directeur van het Sint Joris Gasthuis, nog olie op het vuur door aan de hand van dergelijke feitjes Li duina neer te zetten als een ge woon meisje waar niks mee aan de hand was. Tegenwoordig kun je niet meer heilig worden, daar kwam Stolks boekje op neer. want als er vandaag de dag ie mand ziek is, zetten, we wijd de ramen open, da's gezond. Lidui na lag daarentegen in een muffe ruimte, „waar de stank het ade men bijna onmogelijk maakte". De ontnuchterende interpretatie van Stoïk viel niet overal goed, en in het Stedelijk Museum van Schiedam kwam het tot een con frontatie tussen Liduina-vereer- ders en Stolk, die er een lezing hield en onder andere betoogde dat de Liduina-legende door fi guren als Brugman was opge klopt tot een soort Dïvina Com media. De psychiater noemde Brugmans Vita alme Virginia Li' idwme een verbaal „van dantes- ke allure". Stolks relaas zat men sen als pater Groenendaal niet lekker en met een mengeling van stelligheid en ironie merk ten ze op dat Stolk uiteindelijk toch ook zelf moest bekennen dat er wel degelijk van een won der sprake was: het wonder na melijk dat Liduina, met alle aan doeningen die zij moet hebben gehad, zo lang in leven is geble ven: haar lijdensweg duurde 38 jaar. Pater Groenendaal was een vu rig verdediger van Liduina. In 1890 was zij heilig verklaard, de Liduina-verermg was nog jong toen Bruno Groenendaal In 1902 werd geboren. Hij is ermee opge groeid en het heeft zijn leven be paald: in de rooms-katholieke kerk in Schiedam zijn er deze eeuw weinigen 20 energiek ge weest in de bevordering van de devotie tot de stadsheilige. „Wij zijn hem hiervoor veel dank ver schuldigd". aldus het Sinte Li duina Comité. Vlaardingen De politie heeft zaterdagavond in een RET-bus in Vlaardingen een 29-jarige Rotterdammer aangehouden wegens 'openbare schennis'. De man had in de bus tegenover vier jongedames zichzelf zitten bevredigen. De meisjes waar schuwden de chauffeur, die de man uit de bus zette. Op aanwij zingen van de chauffeur werd de Rotterdammer later op de avond in een andere RET-bus aange houden, Hij is door de politie verhoord en vervolgens naar huis gestuurd. Vlaardingen De politie heeft zaterdag een 36-jarige Schie dammer, werkzaam bij een gara gebedrijf, aangehouden op ver denking van valsheid in ge schrifte. De man zou voor een 22-jarige Vlaardingse een APK- keuringsrapport hebben ver valst. De man beschouwde dit als een vriendendienst De Vlaar dingse zat krap bij kas. De vrouw werd aangehouden bij een verkeerscontrole op de Zwa- nensingel. Haar APK-keurings- bewijs was tot 25 februari 1989 geldig. Zij toonde een rapport waaruit zou blijken, dat de keu ring tot 25 december geldig zou zijn. De politie vermoedt dat de Schiedammer een blanco keu ringsrapport heeft meegenomen en ait voor zijn Vlaardingse ken nis heeft ingevuld. Zowel tegen hem als tegen de vrouw is pro ces-verbaal opgemaakt Schiedam Het onderkomen van de Rijnmondband in de Lange Nieuwstraat is zaterdag nacht" voor de tweede keer in twee weken doelwit geweest van inbrekers. Na een raam te heb ben geforceerd gingen zij met .drie blaasinstrumenten aan de haal. Ook de kelderboxen in de Bel- Istraat zijn populair bij inbre kers, Vorige week werd al een box met een valse sleutel geo pend. Dit keer werd een identiek procédé gevolgd om twee da mesfietsen te kunnen ontvreem den. De politie heeft de woning bouwvereniging gevraagd de ge makkelijk te 'kraken' univer- seelsloten door betere te vervan gen. Schiedam Door snel ingrijpen heeft de Schiedamse brandweer afgelopen nacht om één uur een 'rotebrand kunnen voorkomen. In de Olivier van Noortlaan vat te door nog onbekende oorzaak een vrachtwagen vlam. De ge parkeerde wagen was geladen met motorolie. De brandweer slaagde er in de vlammen bij de olie weg te houden. Piet en Marie Wiltemse maken werk dat getuigt van groot vakmanschap. door MIRJAM KILLIAN Maassluis"Voor baar 75-ste verjaardag kreeg de kunste nares Marie Willemse-Ver- vloet een grote overzicht stentoonstelling cadeau. Dit 'geschenk werd haar afgelo pen zaterdag aangeboden door het gemeentemuseum Maassluis. Tot 18 september zal haar werk daar te zien zijn. In meerdere opzichten is het een unieke expositie. De Rotterdam se exposeert niet vaak. „Tijdens de voorbereidingen kan ik niet werken", verontschuldigt zij zich. Niet kunnen schilderen is een beetje een trauma: Marie Vervloet trouwde al jong en kreeg de zorg op zich voor vier kinderen. Daardoor had ze soms weinig tijd voor de kunst. Wat deze overzichtstentoonstel ling verder zo bijzonder maakt is de combinatie met werk van haar 83-jarige man Piet Willem- se. De voormalige tandarts toont in Maassluis .keramiek in vitri nes, terwijl zijn vrouw de wan den verfraait met haar schilder werk. Marie Willemse neemt het grootste deel van de expositie voor haar rekening. Sinds het begin van haar loop baan als kunstenares, die in de jaren dertig begon, heeft zij een. groot en gevarieerd ceuvre opge- houwd. Zij volgde de Rotterdam se Academie voor Beeldende Kunsten. Omdat ze dikwijls aan huis gebonden was schilderde ze veel huiselijke onderwerpen zo als kinderportretten in olieverf, aquarel en pastel en bloem-stil- levens. In de bloem-aquarellen heeft zij zich heel duidelijk on derscheiden van anderen. De vlakverdeling, de kleuren en de helderheid geven het stilleven een extra dimensie. Omdat haar werk niet 20 zeer gericht is op de verkoop heeft Marie Willemse nooit de drang gehad om geforceerd origineel te zijn. Haar werk is nergens moei lijk te interpreteren. Vanwege de onderwerpen, de aanspre kende kleuren en Het direct her kenbare vakmanschap is het boeiend voor een breed gescha keerd publiek. Dat vakman schap heeft Piet Willemse zeker met haar gemeen. Hij begon zijn carrière in de kunst nadat hij zijn tandartspraktijk had opgedoekt, zo'n vijftien jaar geleden. Hij maakt degelijk en 'gebruiks klaar' keramiek: schalen en va zen. Zijn werk vormt een frap pante eenheid in vorm, kleur, decoratie en techniek. Alle voor werpen hebben een vaak inge wikkeld decor van geometrische motieven, met Arabische invloe den. Steeds wordt gewerkt van uit een basisvorm: de cirkel. De kleuren zijn donker met heldere accenten vooral blauwe tin ten. De nauwkeurigheid' waarmee Willemse zijn keramiek afwerkt is bewonderenswaardig. Waar schijnlijk heeft hij in zijn vroege re beroep ccn oefening gehad in het preciese handwerk: het re sultaat is mooi en gaal Eigenlijk geldt dat voor al het geëxposeer de werk. Vlaardingen Voor de Vlaardingse voetbalvereni gingen heeft de mooie zomer 'een lelijke keerzijde. Door de aanhoudende droogte zijn de velden voorlopig nog niet be speelbaar. Om het jonge, ingezaaide gras de kans te geven wortel te schieten heeft de plantsoenendienst be paald dat net begin van het voet balseizoen met een week moet worden ultgestéld. Vooruitlopend op de competitie, die in september begint, zouden afgelopen weekeinde de eerste oefenwedstrijden worden ge speeld. Een paar dagen tevoren kregen de clubs echter een brief van wethouder Jan Madem (sport) in de bus met de aankon diging dat de rustperiode met een week was verlengd. Het voetbalseizoen gaat nu op 13 au gustus van start. De gemeente zegt te beseffen dat de dubs de brief, die de voorbe reiding op de competitie volledig in de war gooit, knarsetandend zullen hebben gelezen. „Maar we hebben dit besluit niet licht vaardig genomen. Het is abso luut niet verantwoord de velden nu al te gebruiken", aldus een woordvoerder van het Vlaar dingse stadsbestuur. Voor sommige verenigingen komt bet speelverbod extra hard aan. De plantsoenendienst heeft namelijk niet alle velden afge keurd. Van enkele Vlaardingse dubs is de grasmat in prima con ditie. Deze verenigingen worden echter geacht uit solidariteit de start van het seizoen eveneens meteen week uit testellen. Madern besluit zijn brief met het dringende verzoek aan desport- besturen 'goede nota' te nemen van het verbod. „In het verle den, toen zich een soortgelijke si tuatie voordeed, trokken som mige clubs zich niets van onze adviezen aan", verklaart de ge meentelijke zegsman die bijna dreigende taal van Madern. De gemeente voelt er overigens weinig voor overtreders van het spelverbod strafmaatregelen op te leggen. Maassluis Een uit een strafin richting in Doetinchem gevluch te misdadiger is vrijdagavond door de Maassluisse politie opge pakt en teruggestuurd naar de gevangenis. De 31-jarige man liep tegen de lamp, toen hij in een sportzaak aan de Anne de Vrïesstraat twee trainingsjacks had gestolen. Het winkelpersoneel zette de vluch teling na en wist die met behulp van de politie te achterhalen. Als reden voor de diefstal gaf de da der op dat hij dringend kleding nodig had. alle merken meeslal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Schiedam Het ambi tieuze plan om een grootschalig cultureel centrum te vestigen in het algemeen handels- entrepot aan de Lange Nieuwstraat is in een im passe geraakt. De belangrijkste initiatiefnemer, de Schiedamse cultuurminnaar prof.mr. Piet Sanders, ziet de toekomst somber in. Sanders zegt dat „een vreselijk moeilijke situatie" is ontstaan sinds de belangrijkste kandi daat-hoofdgebruiker het op de valreep liet afweten. Dat was het keramisch centrum uit Heusden, eert aardewerk-atelier van na tionale betekenis dat jaarlijks 6 ton subsidie krijgt van het rijk. De pottenbakkers keken al eni ge tijd uit naar een andere vesti gingsplaats en hadden een optie op het Schiedamse handelsen trepot. Ze zwichtten uiteindelijk voor een beter aanbod uit 's Her togenbosch. Dat betekende een zware tegen slag voor Sanders en zijn com missie van financieel deskundi gen, die trachten 7 miljoen gul den bij elkaar te krijgen om het ontwerp van architect Bakema uit te voeren. Eerder haakte al een andere belangrijke geld schieter af: de stichting De Ge kroonde Brandersketel, opge richt door de Schiedamse distil lateurs. Zij zouden oorspronke lijk een jenevermuseum in het entrepot willen vestigen, maar gaven later de voorkeur aan het leegstaande Lokomotïef-pand aan de Lange Haven. Een cultureel centrum in het en trepot heeft alleen kans van sla gen als één financieel draag krachtige huurder de kar trekt. „Tenzij je bereid bent water in de wijn te doen en het allemaal veel commerciëler gaat opzetten". Achter de strenge gevel van het handelsentrepot gaat een belas tingparadijsje schuil Een handje vol bevlogen Schiedammers wil er een cultuurpaleis vestigen. meent Sanders. Hij denkt daarbij aan de bouw van appartemen ten, waarvan de huur ten goede komt aan de culturele activitei ten. Over die mogelijkheid moeten de initiatiefnemers zich nog beraden. De financiële com missie is sinds april niet meer bij een geweesL Vorige week werd in Rotterdam bekend dat een commercieel be drijf uit de Maasstad mogelijk ook belangstelling heeft voor het hand eisen trepot Deze onbeken de onderneming zou het entre pot, waar goederen tijdelijk be lastingvrij worden opgeslagen, willen overnemen van de eige naar, de gemeente Schiedam. De kandidaat-koper heeft zich ech ter nog niet bij de gemeente ge meld. Of Schiedam het pand zal willen verkopen is trouwens niet zeker. Daar zal eerst de poli tiek een uitspraak over moeten doen. Wel lijkt het Schiedamse entre pot, ooit opgericht ten behoeve van de jeneverindustrie, in zijn huidige functie zijn langste tijd te hebben gehad. Van dergelijke door de douane permanent ge controleerde 'belastingparadijs jes' zijn er nog maar drie in heel Nederland. Verreweg de meeste bedrijven geven de voorkeur aan goederenopslag in een zoge naamd fictief entrepot, Bij die methode is het opslaan van goe deren zonder daarover accijns te betalen louter een papieren af faire, Schiedam Zonder dat hij er zelf ook maar de geringste invloed op had, gaat Hans Ritman opeens door voor de beroemdste Schiedammer van de late jaren tachtig. Vorige week ontving de jonge, pas sinds zeer kort tot de plaatse lijke incrowd behorende uitge ver per brief de mededeling dat hij is geselecteerd voor een ver melding in de Who's who in the world. In dat boek staan de gege vens van circa 200.000 mensen die door de Amerikaanse samen stellers gezien worden als de in vloedrijkste en meest vooraan staande personen op de aardbol. Dat men hem in Wilmette, Illi nois, waar de Who's who wordt geridigeerd, tot dat selecte clubje wereldburgers rekent, verbaast Hans Ritman in niet geringe mate, Hij vraagt zich af aan wie en waaraan hij deze onverwach te eer te danken heeft. Ritman werkt bij het Neder lands Studiecentrum in Vlaar dingen en kwam via dat bureau met menige beroemdheid in contact. Voor congressen van het NSC legde hij contacten met politici als Henry Kissinger en Helmut Schmidt en ontmoette hij befaamde figuren als de En gelse uitgever Robert Maxwell. Maar of die hem uit sympathie hebben genomineerd voor de Who's who waagt de Schiedam mer te betwijfelen. Hij heeft die 'kanonnen' hooguit in het voor bijgaan de hand mogen schud den. De brief uit de Verenigde Staten is geadresseerd aan uitgeverij Senptum, die enkele jaren gele den mede door Hans Ritman is opgericht. Hoewel de boeken van Scriptum regionaal regel matig in de belangstelling staan-, is Ritman wel zo nuchter om te erkennen dat uitgaven als Vlaardingen in panorma en Schiedam-Holland in de VS niet tot de veelbesproken bestsellers zullen behoren. De Amerikanen kunnen hooguit vernomen heb ben dat Scriptum binnenkort de Nederlandse vertaling brengt van een boek van marketing- guru Moss Kanter: Als reuzen le ren dansen. Maar die publicatie lijkt Ritman een te mager wa penfeit voor zijn vermelding in de Who's who. Veel fiducie dat hij straks zijn ei gen naam in dat internationale standaardwerk kan terugvinden heeft Hans Ritman trouwens niet. De Amerikaanse uitgever stuurde een vragenlijst mee waarin Ritman nauwgezet mel ding moet maken van zijn mili taire carrière, zijn titels, zijn ere doctoraten en wetenschappelij ke publicaties. „Dat wordt een kort lijstje", grinnikt de Schie dammer, die zich zelf maar 'heel gewoon' vindt. „En van wat ik wel ben en doe zullen ze in Ame rika niet onder de indruk zijn". Hij houdt de hele geschiedenis eenvoudig voor een misver stand. Vlaardingen Onbekenden hebben in de nacht van zater dag op zondag een spoor van vernielingen getrokken door de Westwijk. Van minstens zeventien auto's ift de Gijsbreeht van Amstelstraat, de Sonoystraat, de Floris de Vijf delaan en de Witte van Heem stedestraat werden spiegels afge broken, wieldoppen gesloopt en antennes omgebogen. Op de Ma- rathonweg werden verkeersin- stallaties vernield. Bewoners van de Gijsbreeht van Amstelstraat vertelden de poli tie, dat zij rond twee uur 's nachts drie jongens hadden zien rond hangen bij auto's. Aanhoudin gen zijn niet verricht. De politie zoekt getuigen van de baldadig heid. Vrijdagavond en zaterdag wer den veel agenten in het centrum van Vlaardingen de straat op ge stuurd om vandalisme te voor komen. Er werd één aanhouding verricht. Een 15-iarige jongen, maakte obscene gebaren naar de agenten, nadat die hem hadden verteld dat hij op het Liesveld niet mocht fietsen. De jongen werd overgebracht naar het po litiebureau. "Vlaardingen Negen jaar nadat het ministerie van WVC in prin cipe met het plan akkoord ging begint in oktober de verbouwing van Het Zonnehuis. Aan het ver pleegtehuis wordt* een vleugel gebouwd. Daar komen negentig bedden voorpsyeho-geriatrische patiënten. De uitbreiding van het aantal verpleegbedden voor oude men sen diegeestelijk in de war zijn is hard nodig. In de regio Nieuwe Waterweg-Noord staan onge veer tweehonderd van zulke pa- tienten op een wachtlijst. Nood gedwongen wonen die mensen nog thuis of in een verzorgings tehuis of zij verblijven in een zïe- kenhuis. Er beslaat zelfs zo weinig kans op een voldoende uitbreiding van het aantal verpleegbedden, dat de verzorgingstehuizen in Vlaardingen in samenwerking met de verpleeghuizen Drie- maasstede en Het Zonnehuis een project 'zware meerzorg' zijn be gonnen. Verpleeghuizen lenen gespecialiseerde artsen aan de verzorgingstehuizen, om de be handeling van psycho-gerjatri- sche patiënten in die tehuizen mogelijk te maken. Het plan voor uitbreiding van Het Zonnehuis, dat op dit mo ment alleen 140 bedden voor li chamelijke zieke patiënten heeft, dateert al van 1970. Tien jaar na dat eerste plan kwam de goedkeuring van het ministerie. De verbouwing moest echter worden uitgesteld, omdat het zelfde ministerie een paar jaar later een bouwstop afkondigde. De bouwstop is inmiddels opge heven en na de 'bouwvak'Kan het werk aan de nieuwe vleugel beginnen. Dinsdagavond geven de architect en directeur F.V. Jonker de omwonenden van het verpleegtehuis aan de DiUen- burgsingel tekst en uitleg over de uitbreiding. Jonker verwacht dat het werk in de zomer van 1991 kan worden afgerond. Het Zonnehuis heeft er dan negentig bedden en honderd arbeids plaatsen bij. 'V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1