Opschudding rond vaten zoutzuur 'Dit vak was me op mijn buik geschreven' SP'er Poppe: havendienst kan controle op overslag niet aan Oosterse markt in Margriethal Oud-internationals op oorlogssterkte naar Maassluis ViAAHfilIGS BA&B1AE SGHIEDAMSE C0URAN1 NIEUWE WATERWEG COURANT Collectie artoteek groeit snel Topman Electron hoogleraar Kraamverzorgster Riet Tuitel neemt afscheid Duur plasje School doelwit van vandalisme Orpheus op de radio Een eeuwige melodie: 100 jaar Sint Radboud Politie schrikt van toename zomerse inbraken PRAKTISCHE ABONNEES. KIEZEN EEN SLIM CADEAU WOENSDAG 9 AUGUSTUS 198 PAGINA Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. p, yiaardingen De Soeialts- tïese Partij heeft er geen ver- ...trouwen in, dat de Vlaar- dingse havendienst hij mach- - te zal' zijn voldoende toezicht te houden op de overslag van gevaarlijke chemische stof- fen bij het havenbedrijf -i Nieuwe Matex. "'„Uitgaande van de huidige be zetting zal steeds één havenbe ambte in actieve dienst zijn", al dus SP-voorman Remy Poppe in zijn inleiding tot schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders. Dat maakt volgens Poppe de geruststellende woorden van wethouder Bas Goudriaan (milieu), dat de vei ligheid van de bewoners van de Oostwijk niet in gevaar is door de vergunning voor de Nieuwe Matex, tot niet meer dan „een theoretische redenering". De havendienst moet toezicht houden op de overslag van che mische stoffen bij de Matex. Maar de havenbeambte heeft meer dan die ene belangrijke taak. Hij moetin de Wilhelmina- haven en de Vulcaanhaven toe zicht houden op aankomst en vertrek van de schepen,' de ha vengelden innen en over een poosje ook de nieuwe schutsluis tussen Buitenhaven en Oude Haven en de nieuwe brug over de haven bedienen. De SP vindt dat overd reven veel werk voor één mens. Op papier kunnen de veiligheidseisen er goed uitzien, de praktijk is een andere zaak, redeneert Poppe. Hij verwijst in zijn vragen naar een kleine ramp, die vorige week donderdagavond plaats vond in de Rotterdamse Waal haven. Daar moesten 700 men sen worden geëvacueerd na een brand in een container met zak ken calciumhypochloriet, waar bij een zoutzuurgaswolk vrij kwam. Inademen van dat gas kan longembolie veroorzaken. Negen mensen werden na de ramp in het Zuiderziekenhuis behandeld. Volgens Poppe is er geen reden om aan te nemen, dat er in Vlaardingen betere waarborgen zijn voor de veiligheid van werknemers in het havengebied en bewoners van de nabijgele gen wijk, dan in Rotterdam. Eén van zijn vragen aan B en W is, of alle activiteiten in de haven wel streng door de havendienst kun nen worden gecontroleerd. Om zijn twijfels aan de veilig heid kracht bij te zetten herin nert Poppe eraan, dat vrijdag aan de steiger van de Nieuwe Matex bijna een. schip was schoongemaakt dat in Botlek hexene had gelost Tegen de re gels werd dat niet bij de gemeen te gemeld. De dienstdiende ha venbeambte kwam er volgens de SP'er slechts bij toeval achter, dat de Neda Foresi, die in Vlaar dingen spijsolie kwam uitladen en innemen, bij Tanker Termi nal Rotterdam het gevaarlijke hexene had gelost. De beambte ontdekte dat het schip bij TTR. vandaan kwam en deed navraag bij deSpijkenisser scheepsmake laar Trias. De stuurde de telex waaruit bleek dat het schip hexene had gelost en bij Matex', de tanks wilde schoonmaken. De. havendienst stak daar een stokje voor. Poppe: „Zo zie je maar wat die papieren regels waard zijn". 1 VlaardingenPallets vol vaten met zoutzuur op de kade van de Koningin Wühelminahaven waren gis teren voor Frans Vugts aanleiding om de milieube- ambten van de gemeente te waarschuwen. „Die va ten staan hier open en bloot op de kade, waar kinde- ,ren spelen", aldus een boze Vugts, echtgenoot van SP-raadslid Bertie Vugts. „Daar moet dan toch op z'n minst een hek omheen staan. Iedereen kan bij die vaten komen en een dop eraf draaien". De vaten stonden al een paar da gen op de kade te wachten op verscheping naar Angola, De kade en de weg erlangs werden onlangs, na een grondruil met de Nieuwe Matex, eigendom van overslagbedrijf Intraboot. Maar er is geen bord dat erop duidt, dat de openbare weg daar over gaat in eigen terrein. Alleen een oranje bordje 'doorgaand rijver- keer gestremd' zou kunnen dui den op een blokkade. Maar die is er niet Dus ging Vugts er van uit, dat de vaten met het gevaar lijke goedje aan de openbare weg stonden. „Hé jongens, kijken jullie een Vlaardingen De artoteek in Vlaardingen mag voor het eind van dit jaar nog ruim 56.000 gul den uitgeven om kunst aan te kopen. Dat heeft het provinciaal bestuur de gemeente laten we ten. De commissie voor beelden- - de kunst zal bepalen hoe het geld wordt besteed. i Diezelfde commissie heeft er ook voor gezorgd dat de collectie van de artoteek, die inmiddels de 1400 stuks is gepasseerd, bin nenkort wordt uitgebreid met een tiental grafische kunstwer- ken. Alle werkstukken zijn ge maakt door jonge onbekende en enkele gerenommeerde kunste naars uit Gelderland. Maassluis/Delft Ir. R.W.J. Kouffeld (49) is aan de faculteit ''werktuigbouwkunde en mari- 'tieme techniek van de Techni- -sche Universiteit Delft benoemd 'tot deeltijd-hoogleraar in de energievoorziening. Professor - Kouffeld is statutair directeur bij Electron Fabricage bv en Elec- Iron bv in Maassluis. beetje uit hier", zei Vugts gister morgen tegen twee kinderen, toen hij nog eens bij de vaten ging kijken. De kinderen wan delden doodgemoedereerd over het eigen terrein tussen vaten zoutzuur en stapels hout. ,,'t Is te gek dat die vaten daar open en bloot staan", 2ei SP'er Remi Pop pe. De milieu-ambtenaar kon zich de zorg van de SP'ers wel voor stellen. Maar maatregelen achtte hij niet noodzakelijk. „Die vaten staan op eigen terrein, keurig verpakt op pallets. Vanmiddag gaan ze weg en dan is de zaak op gelost". Er moet wel snel een af scheiding komen, waaruit blijkt dat dat stukje Wiihelminahaven eigen terrein is, meent de milieu dienst. Kinderen wandelen tussen de vaten zoutzuur op het als zodanig niet herkenbare eigen terrein van ct Intraboot. Schiedam Jarenlang bleef het Schiedamse publiek ervan ver stoken, maar van vrijdag 18 tot en met zondag 20 augustus wordt in de Margriethal weer een Pa sar Malam (Oosterse Markt) ge houden. Het Oosterse evenement leunt vooral op de Indonesische cul tuur, maar tijdens de drie dagen kunnen de bezoekers ook (her nieuwd) kennis maken met de cultuur uit andere landen uit die regio zoals China, Japan, Thai land en de Filippijnen. De organisator van de Pasar Ma- lam, het Arnhemse Bureau Azië Lijn, heeft voor een brede pro- grammaopzet gekozen. Gedu rende alle drie de dagen kan men terecht bij de verschillende stands waar onder andere hout snijwerk, sieraden, kleding en poppen uit die landen zijn uitge stald. Eten en de Pasar Malam zijn on losmakelijk met elkaar verbon den. Verschillende gerechten uit de Aziatische keuken kunnen in de Margriethal worden genut tigd, terwijl ook exotisch fruit in overvloed aanwezig is. De markt wordt op alle dagen opgevrolijkt met een groot aan tal muziek- en dansoptredens en demonstraties. De topattractie op de vrijdagavond is de zange res Justine Pelmelay, die Neder land dit jaar nog vertegenwoor digde op het Eurovisie Songfesti val. Diezelfde avond brengt dansgroep De Orchidee dansen uit Indonesië, Hawaï en Tahiti. Zij verzorgen ook een modeshow met kleding uit diverse Aziati sche landen. Op zaterdag wordt de livemu ziek verzorgd door The Insiders, die zich toeleggen op evergreens, country, easy listening, maar ook Indonesische muziek. De zelfde groep begeleidt de zange res Anneke Gronloh, die onder andere een reggae-funkversie van haar grootste hit 'Brandend zand' zal zingen. Verder zijn er die dag optredens van Robert and his Dancing Twirls en de Orchidee en geven leerlingen van sportscholen demonstraties van de Indonesische vechtsport peneaksilat. Zondag tenslotte is tijd inge ruimd voor. de dansgroep Ha waiian Treasure, Ihe insiders, Robert and his Dancing Twirls en Carina Bos, die onlangs door brak als de Nederlandse Timi Yuro. De Pasar Malam is geopend op vrijdag (17.00 tot 23.00 uur), za terdag (12.00 tot 23.00 uur) en zondag (12,00 tot 22.00 uur). Riet T uitel: 'Als kraamverzorgster moetje ook mentaal sterk zijn' r_Den Haag —'Een 41-jarige man •uit Maassluis is beroofd van zijn portemonnee, terwijl hij stond te -urinerejyn de le Haagpoort. De ^man stolid te plassen toen hij voelde ciat zijn portemonnee ^werd gérjöld, Hij achtervolgde de ,"dadernog, maar toen die dreigde jnet een.' schroevendraaier, gaf ,«de man de achtervolging op. In ede portemonnee zaten driehon derd gulden en achthonderd '•Belgische francs. Vlaardingen Vandalen heb ben tijdens de vakantie aan de christelijke basisschool 't Kom pas voor ongeveer tweeduizend gulden schade aangericht. Op het dak trokken de boosdoeners de dakbedekking los en trapten zij een lichtkoepel aar. gruzele menten. De muren van de school werden beklad en een stenen speelheuvel op het schoolplein werd vernield. Maassluis/Vlaardïngen- /Schiedam Als kraamver zorgster heeft Riet Tuitel (59) meer dan duizend inwoners van Vlaardingen en omstre ken het 'startsein' gegeven. In haar 32-jarige loopbaan als 'tweede moeder' zorgde zij dat de pasgeborene het leven goed begon. En hoewel een dergelijk begin het halve werk zou moeten zijn, kwam Riet Tuitel vaak handen te kort, Vanavond neemt de Vlaardingse Kruisvereni ging, haar werkgever, offi cieel afscheid van de sympa thieke en sterke vrouw, de zuster, moeder en oma van vele gezinnen. Als 18-jarig meisje vond Riet haar eerste baan. Op de Binnen singel in Vlaardingen werkte ze een jaar lang in een kraamin richting. Daarna ging ze intern, als kinderverzorgster in een ge zin. „De kinderen vond ik na ne gen jaar te groot geworden. Ik ging weer thuis bij mijn moeder wonen en toen begon ik als kraamverzorgster. Dat vak was me op mijn buik geschreven". Riet Tuitel is een vrolijke Vlaar dingse. Ze woont nog altijd met haar moeder, die bijna 80 jaar is, samen. Riet is nooit getrouwd geweest en heeft geen kinderen. „Als je zo aan het werk bent gaat dat vanzelf voorbij. Ik heb het ook niet gemist. Ik heb zo vaak in gezinnen gezeten, ik weet pre cies wat het is". Haar moeder knikt}.,We hebben het heel ge zellig samen", zegt ze. Gezellig is ook het toverwoord in Rïets vak. „Mijn belangrijkste taak was het om een sfeerq'e te bouwen", zegt ze. „Natuurlijk was dat wel eens moeilijk. Het klikte niet altijd meteen in een gezin. Dan dacht ik: ze willen het geloof ik zó. En dan ging het toch goed. Zo'n gezin moet wel eens aan je wennen. Ik ook aan het gezin trouwens. Maar ik heb nooit problemen of ruzie gehad". Dolle dominee In verreweg de meeste gevallen zijn de mensen blij met de ge boorte van een kind. Een collega van Riet kraamde eens bij een dominee die door het dolle heen was. Zijn eerste kind was gebo ren. Hij vroeg de kraamverzorg ster: 'Heb jij wel eens een taart op je hoofd gehad?' Nog voor de vrouw iets kon zeggen had de dominee de daad al bij het woord gevoegd. „Je begrijpt wel dat de gezelligheid vaak vanzelf komt", zegt Riet. Via de Kruisvereniging kwam Riet m gezinnen in Rozenburg, Maassluis, Maasland, Schiedam en Vlaardingen. In het begin moest ze altijd tien dagen in een gezin blijven. „Niks geen vrije dagen hoor, ooi? niet na die tien dagen". Riet zegt dat ze het mak kelijk aankon. „Als je jong bent denk je daar niet over na. Het is je werk, klaar". Wel herinnert ze zich dat ze er spierballen van kreeg, „Je had toen allemaal ka toenen luiers en geen wasmachi ne. Je moest elke dag boenen, wassen en kleden". Tegenwoor dig ligt het aan de verzekerings- vorm hoe lang een kraamver zorgster blijft De duur van de hulp is ook afhankelijk van de jonge moeder zelf. Er zijn vrou wen die de eerste dag na de be valling uit bed willen springen, andere vrouwen zijn erg ver moeid en komen pas langzaam op gang. Dat is bij voorbeeld het geval als er complicaties zijn. Als kraamverzorgster moet je dus ook mentaal sterk zijn. Riet: „Sommigen willen praten of huilen, anderen niet. Als ze mij vertrouwen en bij mij uilhuilen, dan schept dat een sterke band". Ze kon hel altijd goed van .zich afzetten. „Alleen de laatste jaren vind ik die trieste dingen érger. Ik word een dagje ouder, denk ik". Riets moeder herinnert zich de geboorte van haar dochter, bijna zestig jaar geleden. „Ik kreeg toen helemaal geen hulp", ver telt de oude mevrouw Tuitel. „Ik vind het fantastisch hoe moeders van nu geholpen worden. Helaas heb ik dat met mee mogen ma ken". Ze weet nog hoe haar fa milie bijsprong. „Ik kwam uit een groot gezin, dus waren er al tijd wel broers en zussen die hiel pen". Makkelijk Als kraamverzorgster vond Riet Tuitel een groot gezin juist mak kelijk: „De kinderen zorgen dan al een beetje voor elkaar. Hoe wel ik er bij moet zeggen dat ik toen natuurlijk een jong gestel had". Volgens Riet zijn de enige echte verschillen met vroeger de werktijden, de wasmachine en de gezinsgrootte. Armoede en kinderziektes rekent ze niet mee. „Kinderziektes heb je nu nog. De mazelen en de water pokken zijn toch nooit wegge weest". Over armoede zegt ze: „Je ziet nu nog gezinnen die het arm hebben. Die van heel wei nig moeten rondkomen. Je past je aan en je helpt mee ieder dub beltje om te draaien". Voor haar is vooral de sfeer belangrijk. „Kinderen van nu leveren een grote bijdrage aan de gezellig heid. 2e zijn veel opener. Ze zeg gen soms 'oma' tegen me. Of ze noemen me Riet, Dat vind ik heerlijk. 'Zuster' klinkt zo af standelijk". MaassluisDe voetbal-interna tionals uit de lichting 1974, het jaar waarin het Nederlands elf tal volgens velen op uiterst schlemielige wijze het wereld kampioenschap verspeelde, ko men dit jaar in sterke samenstel ling naar Maassluis. De Rotary Maassluis, die de wed strijd tussen de vedetten van weleer en het naar de derde klasse KNVB gepromoveerde VDL organiseert, heeft binden de afspraken kunnen maken met een flink aantal coryfeëen. De lepe technicus Sjaak Swart zal wegens scoutingverpliehtin- gen voor zijn broodheer Ajax weliswaar ontbreken, maar Johnny Rep, Piet Romein, één van de broertjes Van de Kerk hof, het slangenmens Rob Ren- senbrink en doelman Piet --de Bolle van ZwolleSchrijvers staan 16 augustus wel op het veld aandeSportlaan, De Rotary heeft de oud-interna tionals op het hart gedrukt dat zij in een veel sterkere samenstel ling dan vorig jaar naar Maas sluis moeten komen. „We beta len er veel geld voor, dus moeten er de nodige prominenten mee doen". aldus de plaatselijke Ro- tary-afdeling. De teleurstelling over de B-garnituur waarmee het Nederlands elftal vorig jaar in Maassluis aantrad, heeft de Rotary doen besluiten keiharde toezeggingen te verlangen. Hoewel de actieve loopbaan als voetbalier van de internationals is afgelopen, levert de sport hen nog steeds een goed belegde bo terham op. Met name de lichting van 1974 wordt regelmatig ge vraagd voor veel geld in buiten landse toernooien hun opwach ting te maken. Onlangs nog speelden zij voor 45.000 toe schouwers in Brazilië een wed strijd tegen de oudgedienden van dat land en werkten zij een toernooi in Denemarken af. De wedstrijd tegen VDL begint 16 augustus om 19.00 uur. Schiedam Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orp heus is komende vrijdag op de radio te beluisteren. A VRO-pre- sentator Rudy van Houten be steedt aandacht aan het koor in zijn programma 'Hobby vitami nen'. In de uitzending zijn fragmenten te horen van de langspeier en de cd die Orpheus onlangs op de markt bracht. De opbrengst van de plaat is bestemd voor de vie ring van het 125-jarig bestaan in 1990. Piet Smit, oud-voorzitter van Orpheus en financieel brein van het jubileumfonds, zal voor de AVRO-microfoon iets vertellen over de reis die het Schiedamse koor gaat maken naar het groot hertogdom Lichtenstein. Orp heus zal in het jubileumjaar ver moedelijk ook in Schiedam en kele concerten geven. 'Hobby vitaminen' met de stem van Piet Smit en zijn mede-zan gers wordt vrijdag 11 augustus om 19.00 uur uitgezonden. Schiedam De geschiedenis van de honderdjarige Kethelse muziekvereniging Sint Radboud verschijnt 23 augustus in boek vorm. De eerste exemplaren van het boek getiteld 'Een eeuwige melodie' worden die dag uitge reikt aan het oudste werkende (Henk de Vette) en niet werken de (Jan van Mil sr) lid van de vereniging. De officiële uitrei-, king vjndt plaats in 't Oude., Raedthuys aan de Schiedamse-; weg in Kethel. Peter de Vette heeft er ander half jaar aan gewerkt om de ge schiedenis van Sint Radboud op papier te zetten. Schiedam Echt alarmerend noemt hoofdinspecteur Euynink de tendens nog niet, maar hij vindt wel dat de Schiedamse politie de vinger aan de pols moet houden. Dat zei hij bij het bekend ma ken van de inbraakcijfers over de afgelopen twee zomermaan den. De cijfers laten in vergelijking tot vorig jaar een explosieve groei zien. Vorig jaar werd in juni en juli aangifte gedaan van 50 inbra ken. In dezelfde periode van dit jaar waren dat er 70. „We moeten om een goed beeld te krijgen ook de andere zomer maanden bij ons onderzoek betrekken", aldus Buynink. „Als blijkt dat die ontwikkeling zich doorzet zullen we speciale pro jecten starten om het aantal inbraken weer terug te dringen". Buynink wil nog niet vooruitlopen op de aard en het karakter van die projecten. Het kan 2ijn dat de politie haar voorlichtings activiteiten opvoert, maar ook het gericht posten in inbraakge- voelige wijken van de stad zal dan worden overwogen. Uit een project in Schiedam-Oost, dat een preventief karakter had, is onlangs gebleken dat het aantal inbraken daar fors is ge daald. Naam: adres: postcode ^De nieuwe abonnee is: IEDEREEN DiE ONS EEN NIEUWE ABONNEE BEZORGT, KRIJGT DEZE SLIMME VALUTA- CALCULATOR CADEAU. DE NIEUWE ABONNEE MOET ZICH WEL'MINSTENS 3 MAANDEN OP HET ROTTERDAMS NIEUWSBLAD ABONNEREN. telefoon (wm controle op fcezorgmg) De nieuwe abonnee krijgt het RN eerst 2 weken 1 gratis en neemt daarna een I O maandabonnement I kwartaalabonnement I Over de betaling krijgt hij/zij t.z t bericht I Sluur de valutacalculator naar: ;j -•voorl. adres" postcode .plaats- I Jl i- Deze bon in een open envelop, zonder postzegel, zenden naar: Rotterdams Nieuwsblad, aid, abonne menten, Antwoorüno. 1579. 3000 VB Rotierdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1