Startblok is verhalen over warme zomer beu Huurders eisen hervatting overleg over servicekosten Buren treiteren Turken weg uit Schiedam-Oost WÊSmSËÈ Middeleeuwse Liduina- kroniek krijgt eigentijdse vertaling ANBO wil desnoods via rechter geld afdwingen Publiek even netjes als inrichting café Kantine te duur voor Avalance VUARDINGS SIMM SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Goud voor politieman Bakelaar SP boos over hogere huren Rook, maar geen vuur Heemraadtstraat klaagt over sluipverkeer WOTRWIG Regionale redactieiBrede Havenstraat 6.3131 SC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 -sportredactie: 434S209. Telefax: jjjjgT VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1989 PAGINA 13 Schiedam Een piek, een ex treem warme zomer zoals die maar drie tot vier keer per eeuw voorkomt. Directeur Ad Geil voet van openbare basis school Het Startblok legt die analyse van'wethouder Hans van Kleef (onderwijs) uit als bagatelliserend. Hij is het meer dan zat dat Schiedamse politici vergoeilijkend blijven praten over de problemen waarmee zijn school nu al jaren kampt De leerlingen op Het Startblok hebben een moeilijke zomer achter de rug. In de klaslokalen liepen de temperaturen tot tro pische hoogten op. Over de re den waarom dat kon gebeuren zijn de schoolleiding en de ver antwoordelijke politici het al drieëneenhalf jaar eens. De energetische renovatie, door wethouder Chris Zijdeveld be gin 1986 in de school aan de Burgemeester van Haarenlaan uitgevoerd, bleek een mis kleun. Het is nooit de bedoeling geweest van Het Startblok een oven temaken. Toen Van Kleef tijdens een vergadering van de raadscom missie voor onderwijs repte over de ongewone klimatologi-1 sche omstandigheden, schoot Geilvoet plotseling uitzijn slof. „We gaan toch niet weer de kant op om het allemaal op die extreem warme zomer af te schuiven. Vorig jaar was het ook niet barden Geilvoet vindt dat de politiek nu eindelijk eens ernst moet maken en verlangt een structu rele oplossing. Het is hem al een doorn in het oog dat schrif telijke vragen die in juni-zijn gesteld nog steeds niet beant woord zijn. „We stellen als schoolleiding alles in het werk om de winterperiode 1989, maar vooral het vooijaar 1990 met^ vertrouwen tegemoet te zien", stelt hij in een verklaring die aan de commissieleden werd uitgedeeld. Tot heden is er nog nauwelijks iets structureels gebeurd op Het Startblok. Alle aanpassingen die mede op basis van cijferma teriaal van TNO zijn aange bracht, hebben tot nu toe het predikaat proef gekregen. Geilvoet vindt het ook weinig hoopgevend dat de dienst Ge meentewerken tijdens het laat ste overleg in juni moest toege ven, dat ze het ook niet meer wist. ,AUe opties om tot een verbetering te komen rijn uit geprobeerd", aldus Geilvoet. Volgens Van Kleef kan de school echter op korte termijn antwoorden tegemoet zien waaruit zal blijken dat het de gemeente wel degelijk ernst is om in Het Startblok weer een draaglijk binnenklimaat te crëeren. Vlaardingen De Huur dersbelangengroep Vlaar- dingen eist op korte termijn hervatting van het overleg met het Gemeentelijk Wo- ningbeheer over de afreke ning van de servicekosten, sinds 1979. Als de besprekingen begin sep tember niet opnieuw worden op gestart, kan het Woningbedrijf ruim 400 verzoekschriften van boze huurders verwachten om de rekeningen te mogen inzien. Zij zeggen dat zij daar volgens de Huureommissie en het ministe rie van Volkshuisvesting recht Ophebben. Ket in september 1988 gestarte overleg werd begin dit jaar door directeur F.M. Melis van het Woningbedrijf afgebroken. Aanleiding was dat de huurders na moeizame gesprekken met Melis en wethouder Bas Goudri- aan over een andere kwestie naar de kantómechfei^warenm gestapt. Inzet van 'dat -conflict was de wijze waarop de-aanleg van tuinen verrekend moest worden. In die kwestie kregen de huur ders uiteindelijk gelijk van de rechter. Maar de verrekening van de servicekosten is nog steeds niet geregeld. Alleen over 1988 hebben de bewoners een af rekening ontvangen. In september vorig jaar werd met Melis overeengekomen dat de Huurdersbelangengroep als officiële gesprekspartner zou op treden voor ongeveer 1100 huur ders in Holy, die op verrekening van de servicekosten aandrin gen. Met de wijkvereniging Hoofdstedenbuurt en de huur ders raad uit die wijk wilde het 'Woningbedrijf geen zaken doen. Enige tijd geleden echter kreeg de Huurdersbelangengroep be richt dat de wijkvereniging en de huurdersraad alsnog bij het overleg zouden worden betrok ken. Hans Schoon, woordvoer der van de Huurdersbelangen- groep, vindt dat niet in de haak. De wijkvereniging is er alleen voor leden, en lang niet iedere bewoner van de Hoofdsteden staat op de ledenlijst De huur dersraad is volgens Schoon ook niet de juiste gesprekspartner, omdat die sinds 1979 een slapend bestaan leidt en er sedert dat jaar nooit een nieuw bestuur is geko zen. De Huurdersbelangengroep heeft de gemeenteraad en burge meester en wethouders ver zocht, bij het Woningbedrijf aan te dringen op hervatting van het overleg. Anders zien de huur ders zich genoodzaakt, hun huis baas met bezwaar- en verzoek schriften te bestoken. Volgens Schoon kan dat alleen maar lei den tot geld- en tijdverslindende juridische procedures. En daar zit volgens hem niemand op te wachten. Udulna wordt ook eeuwen na haar dood in Schiedam nog vereerd. Pastoor Vismans bewaart ln da Singelkerk onder andere haar grafsteen. Schiedam Belangstellen den kunnen binnenkort zelf de oerbron van het wonder lijke verhaal over Liduina bestuderen. De handschriften van Jan Ger- lach, die in de vijftiende eeuw als eerste het levensverhaal van de Maagd van Schiedam opteken de, verschijnen binnenkort in een moderne vertaling bij het Fonds Historische Publicaties. De biografie van Jan Gerlach geldt als de belangrijkste bron voor alle latere levensbeschrij vingen van Liduina, die na een. val op het ijs in de Kreupelstraat vierendertig jaar lang ziek te bed lag. Haar wonden waren welrie kend, schreef Gerlach. Uit haar eigen mond tekende hij het ver haal over Liduina's visioenen op, Tijdens haar lijdensweg zou zij in contact hebben gestaan met Maria en de Heilige Geest Vol gens Liduina-vereerders waakt de ruim 400 jaar geleden overle den maagd nog steeds over het heil van de stad Schiedam. Dat branden in het dichtbebouwde Schiedam zich steevast tot één pand beperken, dankt de stad volgens de overlevering aan de bescherming van Liedewij. De Delf tse psychiater Piet Stolk, die ook een boek aan de Schie damse heilige wijdde, beschouwt Gerlachs geschriften als het meest betrouwbare relaas over Liduina. Gerlach kende de bed legerige Schiedamse persoonlijk. Uit vergelijking met andere bronnen blijkt bovendien, dat Gerlachs beschrijvingen over het Schiedam van rijn tijd zeer betrouwbaar waren. Naast het religieuze belang be schouwt gemeentelijk archivist Sjef Jansen de heruitgave als een verrijking van de de plaatselijke - geschiedschrijving. „In het boek komen verwijzingen voor naar de grcte stadsbrand en het be zoek van Filips de Schone aan Schiedam- Voor mensen met be langstelling voor de geschiede nis van Schiedam zijn deze anekdotes zeer interessant". De wetenschappelijke bewer king is van de hand van de neer landici Ludo Jongen en Cees Schotel, die zich in hun uitgave tot een transcriptie en taalhisto rische toelichtingen beperken. De discussie over de geloofwaar digheid van de beschrijvingen laten zij liever over aan de Li duina-vereerders en aan diege nen, die sceptisch tegenover het verhaal van Liduina staan. De handschriften van Gerlach worden bewaard in de Konink lijke Bibliotheek in Den Haag en in Gent. De aantekeningen dien den als uitgangspunt voor Het Leven Van Lidewij, de maagd van Schiedam. De eerste Lidui- nabiografie verscheen in 1487, maar de aantekeningen van Gerlach stammen uit ae eerste helft van de vijftiende eeuw. In de nieuwe uitgave worden overdrukken van deze hand schriften op de linker pagina's afgedrukt Direct ernaast ver schijnt de moderne vertaling en een toelichting van Jongen en Schotel. De nieuwe publicatie wordt waarschijnlijk in de tweede week van oktober gepresen teerd. Twee weken later, op 26 oktober, volgt in de Grote Kerk een lezing van de auteurs. Maassluis De ANBO in Maas sluis zal desnoods de Arob-rech ter inschakelen als de gemeente de bejaard enbond geen activitei- tensubsidie verstrekt Dat zegt voorzitter Manda Kapil na de te leurstellende ervaring, die rij gisteravond moest verwerken. Kapil was vol goede moed naar een bijeenkomst van de commis sie welzijn afgereisd om het sub sidieverzoek van de ANBO toe te lichten. De commissie behan delde daar het sociaal cultureel plan. „De reacties van de raadsleden waren onbegrijrxdijk_eïLteleur- stellend", vat KapiHtaar gevoeF" van dat moment samen. „Ze wis ten nergens van en reageerden alsof wij alleen maar geld voor soos en bingo-gevalletjes wilden hebben". Het steekt Kapil, die zelf namens D66 geruime volks vertegenwoordigster is geweest, dat de raadsleden het ANBO- werkplan zo slecht hadden be studeerd. „Ze hebben het toch al twee maanden geleden ontvan gen", aldus Kapil. De bejaardenbond wil van het stigma af dat er louter gezellig- heidsactivïteiten voor oe doel groep worden opgezet Het nieu we werkplan gaat uit van eman cipatie en educatie. De bond vraagt van de gemeente enkele duizenden guldens om studiek- ringen, gespreksgroepen en the mabijeenkomsten mogelijk te maken. Voor bejaarden worden ln Maassluis momenteel nog nauwelijks van dergelijke activi teiten gehouden. De ANBO vreest nu dat de ge meente niet met geld over de brug wil komen, omdat de plaat selijke richtlijn voorschrijft dat bonden geen aanspraak op de welzijnspot kunnen maken. Die richtlijn strookt volgens haar niet me* landelijke opvattin gen, die de wet rijn vastge legd. „Het gaat er toch schrijnend aan toe, want een organisatie voor etnische minderheden krijgt wel geld," terwijl die al lang ter ziele is. Als je eenmaal in ae stroom zit, gaat alles gewoon door. Het -wordt heel moeilijk wanneer je met iets nieuws komt". Vlaardingen Bij het scheiden van de markt Is po litieman Leendert Bakelaar vanmiddag onderscheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De bijbeho rende versierselen werden hem tijdens een afscheidsre ceptie in het nieuwe politie bureau opgespeld door bur gemeester Fred van Lier. Bakelaar verlaat het korps na 31 jaar. Hij gaat met vut De 7^tste jaren van rijn ac tieve ioopbaan bij de politie was ihij adjudant-planning bij de surveillancedienst In zijn vrije tijd zet Bakelaar zichi; voor het kerkelijk le ven in'oly en is lid van het gemengd koor Holy en schietvereniging Koningin Wilhelmina. Schiedam Minimaal drie, maar mogelijk vijf Turkse gezinnen zijn de laatste maanden uit Schiedam-Oost gevlucht na bedreigingen van buurtbewoners. Nadat de gezinnen in anonie me brieven met hun le ven werden bedreigd, besloten de bewoners naar andere delen van de stad te verhuizen. Onder de uitgeweken families bevinden zich twee Turkse ge zinnen uit de Bellstraat. Zij wa ren schriftelijk bedreigd. Het re cente vertrek van twee andere Turkse gezinnen uit deze straat wordt volgens onbevestigde be richten ook in verband gebracht met de intolerante houding van enkele buurtbewoners. Eén Turkse familie, die woonachtig was in de Fultonstraat, werd uit de wijk geplaatst nadat de ruiten van hun woning door aggressie- ve buurtbewoners waren inge gooid. De voortdurende intimidaties tegen dit laatste gezin escaleer den in de nacht van 12 op 13 juli, toen het Turkse gezin met fami lieleden het Slachtofferfeest vierde. Terwijl de feestvierders in huis bijeenwaren, werden de ruiten stukgeslagen. Na bemid deling van de politie kregen de Turken elders in de stad een wo ning aangeboden. De reeks bedreigingen, werpt een nieuwe smet op het blazoen van de stad, waar in het verle den regelmatig incidenten met een racistisch karakter plaats vonden. Ruim twee jaar geleden werd de stad opgeschrikt door een bomaanslag op een Turks koffiehuis aan de Parkweg. In de jaren zeventig was de omge ving -van de Mariasxraat een week lang het toneel van vech tendejongeren, die hun agressie op Turkse bewoners botvierden. Politiewoordvoerder Jan van Hoff gelooft niet dat het incident in de Fultonstraat een uiting is van 'structurele intimidatie'. „We hadden hier te maken met een Nederlandsen een Turks ge zin, die veel overlast van elkaar ondervonden. Bij burenruzies kunnen de gemoederen soms zo hoog oplopen, dat verhuizing van één van de gezinnen de eni ge oplossing is".- Toen de Nederlanders de ruiten bij hun .buren insloegen, ver wondde één van de bedreigers zich zodanig, dat hij door de poli tie met een slagaderlijke bloe ding naar het Schieland-zieken- huis werd vervoerd. Daags na het incident repte Van Hoff, die belast is met verstrek ken van het politienieuws, ove rigens njet geen woord over het incident. „Ik had niet de indruk 'dat er sprake was van een op zienbarend gebeuren", moti veert Van Hoff de zwijgzaam heid van de politie. Van Hoff brr- <t- het Incident niet in verba-met de verhui zing van Turkse gezinnen uit de nabijgelegen Bellstraat. Mensen met verhuisplannen kunnen hun pogingen bespoedigen door te reppen over dreigbrieven. Dat wordt er vaak ten onrechte bij gesleept". Dat Turk Turken stelselmatig Schie dam-Oost worden uitgepest, wil er bij Van Hoff dan ook niet in. „Dan zouden de oorzaken van die verhuizingen eerst diep gaand moeten worden onder zocht". De politie ziet vooralsnog geen aanleiding een dergelijk onderzoek in te stellen. Ook ambtenaar Rob van der Noll van de afdeling Huisvesting gelooft niet in structurele oorzaken van het probleem. „Dat Turken stel selmatig uit Schiedam-Oost wor den gepest, lijkt mij in eerste in stantie echter een onzinver- Vlaardingen Dat café La Re sidence is uitgerust met een open-haard hebben de receptie- gangers gisteren gemerkt, Tij dens de opening van het chique café klaagde menigeen over de warmte. Maar gelukkig voor ei genaar Fred Veltenaar werd de hoge temperatuur niet veroor zaakt door de slechte kwaliteit van rijn ventilatiesysteem. De sfeer van het café wordt met name bepaald door die open haard, moet de eigenaar hebben gedacht Daarom stookte Velte naar tijdens de opening van zijn zaak de kachel op, ondanks de uiterst milde .buitentempera tuur. Dat betekende puffen, al deden de glanzend koperen ven- De opening van grand café La Residence in de Brede Haven straat werd druk bezocht. tilatoren hun uiterste best de hit te te verdrijven. Naast de vriendelijke vlammen wordt de sfeer in de zaak be paald door glanzende metalen en een duur ogende bordeaux-rode kleurstelling. Reeds tijdens de receptie had Veltenaar zijn doel groep in huis. Bedaarde derti gers en veertigers, met een meer dan modaal Idedingbudget. Dat was precies de bedoeling. Vlaardingen SP-raadslïd Joke Fial maakt zich ernstig zor gen over de renovatie van de Muwi-Durawoningen en de Dura-Coignetwoningen in de Westwïjk. Als inleiding tot een reeks van schriftelijke vragen spreekt Joke Fial de vrees uit, dat de huren van de 973 huizen te hoog worden voor mensen met een laag inkomen. Bovendien voorziet zij gevaren bij het verwijderen van de ont- luchtingsbuïzen, waarin het gif tige asbest is verwerkt. Ten slot te vraagt zij zich bezorgd af, of de ventilatie in de gerenoveerde huizen straks wel voldoet aan de normen van de Vegin (vereni ging van exploitanten van gas bedrijven). De huren van de huizen in de Westwijk liggen nu rond de 300 gulden. Volgens het SP-raadslid worden die huren na de renova tie zo'n honderd gulden hoger. Daardoor zouden mensen met een minimuminkomen straks niet meer in aanmerking komen voor een Muwi-Dura-, of een Dura-Coignetwoning. De SP is het daarmee niet eens. Bij de renovatie van de Muwi- Dura worden nieuwe ontluch- tingsbuizen aangebracht. De oude buizen moeten worden verwijderd. Joke Fial wil van B en W weten wie er toezicht houdt op de verwijdering van de buizen met hun „voor de volks gezondheid zeer schadelijke" sa menstelling, hoe de buizen ver voerd worden en waar zij heen worden gebracht Van de mechanische ventilatie die bij de renovatie in de huizen wordt aangebracht verwacht SP-raadslid Fial problemen met verbrandingsgassen. „In een mechanisch geventileerde wo ning die geïsoleerd is ontstaat onderdruk als er een geyser of gaskachel brandt", weet Joke Fial. „Dan komen de verbran dingsgassen het huis in". Vlaardingen Waar rook is, is vuur. De Vlaardingse brandweer en politie merk ten gistermiddag dat die uit drukking niet altijd opgaat. Ze waren uitgerukt toen omwonenden van een flat aan de Gijsbrecht van Aem- stelstraat meldden dat er forse rookpluimen uit een keuken kwamen. In het pand troffen zij een verbaas de bewoonster aan die kip- pepoten aan het braden was. Vlaardingen De bewoners van de Heemraadtstraat in Vlaardingen zijn allerminst ge lukkig met de wegversmalling, die in hun straat is aangebracht. „Het autoverkeer duikt de stoep op. Als je de deur uit stapt word je zo uitje schoenen gereden", zei een bewoner gisteravond tegen de leden van de commissie ver- keer. Een paar maanden geleden heeft de gemeente de Heemraadt straat versmald, met de bedoe ling het sluipverkeer te weren. Blijkens de verkeerstellingen heeft die maatregel weinig re sultaat gehad. Dus sprak de com missie verkeer over nieuwe maatregelen. Wethouder Henk H. van der Linden stak niet on der stoelen of banken, dat hij een voorkeur had voor het instellen van éénricht ingverkeer. De meerderheid van de commis sie adviseerde echter om de straat weer op de oorspronkelij ke breedte te brengen. „Dat wil len de bewoners, en wij willen wat de bewoners willen", zei WD'er George Neijssel. SGP en CDA volgden hem. Maar toen bleek, dat er ook bewoners wa ren die het daarmee niet eens waren. „Als je de straat weer net zo breed maakt als hij geweest is, dan wordt het weer een race baan", zei een verontruste be woonster. En dat was voor wethouder Henk H. van der Linden aanlei ding om te pleiten voor een in ventarisatie van de wensen van de bewoners. VVD'er Jan Bulva begreep daar niets van. „Wij hebben toch een besluit geno men? Nou kunnen we over een maand weer een besluit nemen. Dat klopt toch niet?". Maar de CDA-wethouder hield vast aan zijn plan, om de bewoners om hun mening te vragen. Vlaardingen De christelijke muziekvereniging Avalance kan zich een verhuizing naar de kantine van voetbalclub De Hol- landiaan niet veroorloven. Ver bouwing en onderhoud vergen 'astronomische bedragen', die voor het muziekkorps niet te be happen zijn. Dat heeft het be stuur van Avalance medege deeld aan wethouder Arij Maar- leveld (cultuur). Avalance, dat in oktober met een grote reUnie het 60-jarig be staan viert, heeft sinds enige ja ren een onderkomen in het Weeshuis. De Vlaardingse ge meenteraad heeft besloten aat dat gebouw moet worden ge sloopt. Maar voordat de slopers aan het werk kunnen moet eerst voor alle huurders van het Weeshuis een andere behuizing worden gevonden. Aan Avalance Is de kantine van De Hollandiaan in park 't Nïeu- welant aangeboden. Die kantine komt vrij door de herstructure ring in de voetballerij. Avalance had daar aanvankelijk wel oren naar, maar is geschrokken van niet". Avalance zit in het Weeshuis niet op een schopstoel. Wat Kok betreft "kan het muziekkorps er nog jaren vooruit. I. ar de peri kelen rond de mogelijkq verhui zing hebben wel hun weerslag op ae viering van het jubileum in oktober. Bestuur en leden had den grootse plannen, maar moeten met het oog op de onze- de hoge huur en de kosten die~~kere toekomst zuinig aan doen. noodzakelijk zijn voor verbou- Tijdens de reünie op 14 oktober wing en onderhoud. „Die hoge" treden in zaal Traangel de korp- huur, daar is in overleg met de -sen Avalance en Jong Avalance gemeente nog wel een mouw op*"en~er1 zijntilms te zien die aan te passen", zegt secretaris beeWérLtonen uit het veneden Wim Kok. „Maar verbouwing-„van het korps, dat onder de en onderhoud moeten wij uit ei- naam De Pijpers op 27 juni 1929 gen zak betalen, en dat gaat echt werd opgericht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1