'Wij hebben het rijk een slordig miljoen bespaard' Enquête Gonsnmentenbond: buitenbad moet blijven APK Geen tariefsverhoging door bezuinigingen Maarten is er Buurthuis Be Haven wil van hindernissen af Vrijwilligers emotioneel betrokken bij eendenkooi Plannen voor Interlokaal zwembad zijn van de baan Onderzoek bevestigt resultaat handtekeningenactie VIAARDIHGS DAGJlAO SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vlaardingse politie vraagt erkenning gehandicaptenraad Overvaller verwondt zichzelf Sigaret veroorzaakt aanrijding Zakkenroller Hernieuwde poging om stalling te redden Meisje als inzet van j vechtpartijen mmniKG Regionale redactie. Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. MAANDAG 28 AUGUSTUS 19® PAGINA 7 door AAD RIETVELD Vlaardingen Het doet de vrij willigers van de stichting Vogel- Olieslachtoffers pijn, dat de bruikleenovereenkomst over de eendenkooi Aalkeet-Buiten door het "Bureau Beheer Land bouwgronden is opgezegd- Som mige vrijwilligers geven 'al 23 jaar hun vrije tijd aan het meer dan achthonderd jaar oude na tuurmonument. Zij zijn er emo tioneel bij betrokken. Voorzitter Hans de Ligt kan in de dichtbe groeide kooi nog zo de eik aan wijzen, die hij er vijftien jaar ge leden plantte. Da's al een hele" boom geworden. De bruikleenovereenkomst werd door het BBL opgezegd, omdat de stichting Vogel-Olie slachtoffers zich verzet tegen de bouw van de boerderij van de Maaslandse veehouder Willem van der Kooij, vlak naast de een denkooi. De stichting was van plan die bouw via juridische weg te stoppen. Het BÈL maande de stichting om haar verzet tegen de boerderij, waarvoor de palen al in de grond zitten, op te geven. Deed de stichting dat niet, dan zou de overeenkomst worden opgezegd. Dat is inmiddels ge beurd. Voorzitter De Ligt en secretaris Daan van Kampen breken zich er het hoofd over, waarom het BBL de stichting van Aalkeet- Buiten wil verjagen, Het enige wat De Ligt kan bedenken is, dat de stichting niet uit ja-knikkers bestaat Als de eendenkooi wordt bedreigd, al komt die be dreiging van het BBL, dan stel len de vrijwilligers zich te weer. Toen jagers de staleenden van de kooi neerknalden kwam de stichting in verzet. Nu er een boerderij in de directe nabijheid van de kooi wordt gebouwd doet de stichting dat weer. „Niet om dat wij iets tegen boeren in het algemeen, of tegen deze boer in het bijzonder hebben", aldus De Ligt. „Maar omdat een eenden kooi een weids polderlandschap nodig heeft, zonder bebouwing. Die boerderij kon best een paar honderd meter verderop wor den gebouwd". Met een boerderij in de buurt is de eendenkooi de eendenkooi niet meer, vindt de voorzitter, „Dat is net zoiets als wanneer je de Stier van Potter uit het Mau ri tshuis zou halen. Dan is het nog wel het Maurïtshuis, maar 't is toch anders". Zoals elke zaterdag zijn vrijwilli gers druk bezig 3het het onder houd van de kooi. Vooral de iep ziekte, die een groot aantal bo men in Aalkeet-Buiten heeft aangetast, houdt hen bezig. De zieke bomen moeten gekapt, ge schild en verbrand worden. De vrijwilligers hebben er al zeker honderd moeten vellen. „Toen ik hier kwam was er een monocultuur: stonden er bijna alleen iepen en essen", zegt voor zitter De Ligt. „Dat vond ik merkwaardig, want in dit veen- land zou je eerder elzen en wil gen verwachten". De Ligt heeft in de loop dér jaren andere bo men in de kooi gebracht: eiken, meidoorns, lijsterbessen, berken, hazelaars. Alle vangbuizen van de kooi zijn opgeknapt „Wij stoppen "hier per jaar onge veer tweeduizend manuren in", zegt secretaris Van Kampen. „Als je die mensen moet betalen ben je zo honderdduizend gul den kwijt Er komt hier een man uit Rockanje, die krijgt niet eens zijn autokosten vergoed. Je vraagt je weieens af: wat bezielt die mensen?" De Ligt denkt dat de overheid zo „een slordig mil joen" heeft bespaard. Eén- keer heeft de stichting de hulp van de reconstructiecommissie Midden- Delfland Ingeroepen. Dat was toen de plas moest worden uitge baggerd. Dat was voor de vrij willigers een probleem. „Maar had de reconstructiecommissie 'nee'gezegd, dan hadden wij ook dat zelf gedaan. Wij schooieren hier ons boeltje bij elkaar". De stichting vindt dat het BBL haar besluit om de overeen komst op te zeggen maar moet terugdraaien. De Ligt beschouwt die strijd niet bij voorbaat als een verloren zaak. „Ik heb het idee dat we voor een eerlijke, redelij ke zaak vechten. En ik denk nog steeds, datje uiteindelijk wint als je een eerlijke strijd voert". Secretaris Van Kampen en voorzitter Ligt in de deur opening van het oude kooikers huisje. Schiedam De gemeentebe sturen van Schiedam en Vlaar dingen hebben het idee om ge zamenlijk een nieuw zwembad te bouwer voorgoed laten va ren, Vlaardingen voelde bij na der inzien niets voor dit plan netje van de Schiedamse wet houder Luub Hafkamp. De besprekingen over een ge zamenlijk project bleven ste ken na een verkennend dineet je van Hafkamp met zijn Vlaar- dingse collega-wethouder voor sportzaken Jan Madern. Haf kamp kreeg kort daarop te ho ren dat Vlaardingen toch lie ver zijn eigen zwemvoorzie- ning houdt. Hafkamp had gepleit voor een Vlaardings/Schiedams zwem bad op de plaats van het huidi ge Bad Groenoord. Dat is vol gens de Schiedamse bestuurder een ideale lokatie: „Twee grote wijken, Holy en Groenoord, grenzen daar aan elkaar. Het zwembad zou voor iedereen uit alle hoeken en gaten goed be reikbaar zijn geweest". Beide steden ontwikkelen nu afzonderlijke plannen voor een nieuw, overdekt zwembad. In Schiedam zouden de bespre kingen met geldschieters op een oor' na~ zijn gevild. Bad' Groenoord heeft zijn laatste seizoen er waarschijnlijk opzit ten. Vlaardingen is nog niet zo- ver„Daar zijn ambtenaren nog bezig, de financiële verschillen tussen de bouw van een nieuw zwembad en renovatie van Kolpabad op een rijtje te zetten. Maassluis Een onderzoek van de Consumenten bond wijst uit dat slechts een zeer kleine meerder heid van de Maassluisse bevolking (51 procent) ak koord gaat met de bouw van een nieuw zwembad bij NS-station Maassluis-West. Veertig procent van de onder vraagden is tegen, negen procent heeft geen mening. Vijfenzeven tig procent stelt een buitenbad als harde eis. Die eis staat haaks op de gemeentelijke plannen. In het nieuwe zwembad zijn alleen binnenbassins gedacht. De enquête van de Consumen tenbond bevestigt in grote lijnen het resultaat van een handteke ningenactie van de actiegroep Behoud Zwembadcomplex Maassluis-Oost, Deze actiegroep haalde de afgelopen weken bijna 9500 handtekeningen op tegen de bouw van het nieuwe, onge veer 10 miljoen gulden kostende bad. Volgens actieicider Arie van der Kooij geeft de Maassluis- se bevolking de voorkeur aan re novatie en uitbreiding van het bestaande zwembad Dol-fijn. Behoud van het buitenbad staat daarbij voorop. De Consumen tenbond komt tot dezelfde be vindingen. Bij het onderzoek van de bond waren ruim 900 gezinnen uit Maassluis en Maasland betrok ken. Een groot deel van de geën quêteerden ruim 60 proeent maakt gebruik van Doi-fijn, maar 36 procent zwemt elders. Dat patroon zal, zelfs als Dol-fijn wordt opgeknapt, niet verande ren. Een vernieuwd Dol-fijn zal hooguit twee procent meer be zoekers trekken, schrijft de bond aan het Maassluisse gemeentebe stuur. De Consumentenbond heeft vastgesteld dat verplaatsing van het zwembad veel vragen en twijfels oproept onder de bevol king. Zo bestaat er grote weer stand tegen de bundeling van alle recreatievoorzieningen Maassluis-West. Verder vraagt men zich af waarom het enige stukje groen m de Sluïspolder- Oost bedoeld worden de uit gestrekte ligweiden bij Dol-fijn moet verdwijnen. De ge meente wil er na verplaatsing van het zwembad bungalows gaan bouwen. De belangrijkste conclusie van bet onderzoek is volgens de bond, dat de gemeente naar al ternatieven voor verplaatsing van het zwembad moet zoeken. door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis Ook volgend jaar maakt de gemeente Maassluis haar faam waar als 'goedkoopste stad langs de Waterweg'. Inwo ners van Vlaardingen en Schie dam mogen gebukt gaan onder „fikse gemeentelijke lasten, uit de begroting voor 1990 blijkt dat ta rieven als het rioolrecht en de onroerend-goedbelasting in Maassluis op hetzelfde, relatief lage peil blijven steken. Om lastenverzwaring voor de burgers te voorkomen, heeft het college van B en W een fors aan tal bezuinigingen binnen het ge meentelijk apparaat moeten uit voeren. Net als andere gemeen ten heeft Maassluis te kampen met dalende bijdragen van het rijk, die grote gaten in de begro ting dreigden te maken. De gemeente had de keus uit twee alternatieven om scheef groei te voorkomen. Maassluis had het inkomensverlies kun nen compenseren door de tarie ven voor gemeentelijke diensten te verhogen. Deze lastenverzwa ring voor de burgers achtte men ongewenst, Toen bleek er maar één mogelijkheid over: bezuini gen op de uitgaven. Met name de dienst Gemeente werken en het Grondbedrijf le veren volgend jaar fikse bedra gen in om de begroting sluitend te maken. Op de ontwerp-begro- ting, die de directeur Gemeente werken eerder dit jaar inlever de, wordt 250.000gulden gekort Ook het Grondbedrijf moet een flinke veer laten. Door een kor ting op de uit te keren rente aan de dienst moet het grondbedrijf volgend jaar met 390.000 gulden minder 2ien rond te komen. Rentelasten De gemeente keert jaarlijks ren te aan het Grondbedrijf uit om dat de algemene dienst het ver mogen van het grondbedrijf 13 miljoen gulden beheert. Tot dusver betaalde de gemeente bijna negen procent rente over dit bedrag aan het grondbedrijf. De uit te keren rente wordt nu echter aangepast aan het rente peil, *dat voor het eigen vermo gen wordt toegepast. Door deze 390.000 gulden goedkoper uit is. Naast het korten op de gemeen telijke diensten, stelt het college voor een deel van de geplande investeringen te bevriezen. Mid denstand en Kamer van Koop handel mogen aandringen op vergaande investeringen in de haven, wethouder Izaak van der Knaap stelt de raad voor ook in 1990 af te zien van uitbaggeren van de dichtgeslibde haven. Ook andere uitgaven worden opgeschort om de gemeentelijke schuldenlast niet te veel te laten oplopen. Een groot aantal sport velden komt de komende jaren in principe in aanmerking voor renovatie, maar door het ontbre ken van geld wil de gemeente slechts zeer mondjesmaat aan de verlangens tegemoet komen. Ondanks, of misschien juist dankzij de financiële ingrepen, heeft Maassluis het nodige geld gevonden voor nieuwe investe ringen. Zo wordt er 100.000 gul den uitgetrokken voor de bouw van een nieuwe brug over de Boonervliet, en 570,000 voor het herstel van kades. Met het oog op de gemeente raadsverkiezingen zijn veel par tijen het komende jaar ongetwij feld geneigd, 'leuke dingen voor de mensen' te verzinnen. In de begroting wordt daartegen ge waarschuwd. In de nota van aanbieding staat, dat de nu ge pleegde grote investeringen de gemeente nog jaren zullen ach tervolgen. Naast de bouw van een nieuw zwembad en een nieuw onder komen voor Gemeentewerken wil de raad fors investeren in de stadsvernieuwing en in de aan leg van sportcomplexen. boekhoudkundige truc betaalt de gemeente in net vervolg nog maar 5,8 procent in plaats van 8,9 procent rente, waardoor men Al vroeg op de avond was het behoorlijk druk In Maarten. Het openingsfeest van de nieuwe sociëteit duur de tot diep in de nacht. Vlaardingen Bestuur, be roepskrachten en vrijwilligers van buurthuis De Haven zijn het beu 'dat de bezoekers zich de laatste tijd in allerlei boch ten moeten wringen om bin nen te komen. „We vragen ons af of de gemeente Vlaardingen moedwillig bezig is een goed draaiend buurthuis en een goeddraaiende peuterspeelzaal om zeep te helpen," opperen zij. De Haven beklaagt zich bij de gemeente dat het Weeshuis plein al heel lang bezaaid is met hindernissen. De dienst Ge meentewerken zou weinig on dernemen om het plein regel matig aan te vegen. Ook de bouwketen op het plein 2ijn medewerkers van De Haven een doorn in het oog. Het buurthuis is vanaf de weg niet langer zichtbaar, zodat steeds minder bezoekers de weg we ten te vinden. De Haven ergert zich er bovendien aan, dat peu ters steeds tussen de rommel moeten spelen. De gemeente is inmiddels een aantal simpele maatregelen aan de hand gedaan om de situ atie te verbeteren. De Haven wil bij de doorgang naar het Weeshuisplein een verkeers bord laten plaatsen waaruit blijkt dat daar niet mag worden .geparkeerd. Ook zouden er paaltjes in het wegdek moeten komen. Tenslotte wordt de gemeente gevraagd haast te maken met de afbraak van de bouwketen, omdat de bouw van de huizen in de Ridderstraat bijna is vol tooid. Vlaardingen De opening van sociëteit Maarten aan de Sehie- damseweg trok zaterdagavond veel publiek. Blijkbaar waren veel vlaardingers nieuwsgierig geworden, toen zij-de afgelopen weken affiches in de binnenstad i met de mededeling 'Muaii ten komt'. De soos werd opgericht omdat het uitgaangsleven in het week einde 'iets mist", zegt initiatiefne mer Ruben Winter. „Mensen die doordeweeks in één van de vele cafeetjes van Vlaardingen ko men, zul je daar in het weekein de niet aantreffen. Dat komt om dat de uitgaansgelegenheden dan volzitten met jongeren in de leeftijdscategorie van 16 tot en Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft voor het nieuwe bu reau aan de Delftseveerweg het i ntemationaal to igankelijk- heidssymbool aangevraagd- Dat toegankelijkheidssymbool wordt verstrekt door de stich ting Nederlandse Gehandicap tenraad en geeft aan, dat een ge bouw voor gehandicapten toe gankelijk is. De politie noopt het symbool binnen te hebben, als op 28 september minister van bin nenlandse zaken Cees van Dijk naar Vlaardingen komt om het bureau officieel te openen. In het gebouw zijn geen drem pels, Er is een dne meter brede rolstoelbaan naar de hoofdin gang, een lift, een aangepast toi let en de glazen deuren zoeven automatisch open. Daarmee denkt de politie aan alle voor waarden voor het toegankelijk heidssymbool een blauw bord met het symbool van een rolstoe ler dat op de gevel kan worden aangebracht te hebben vol daan. met 20 jaar. Jongeren tussen de 20 en 30, die op de doordeweekse avonden wel hun vertier vin den, missen de gezelligheid in het weekeinde", zegt Ruben. Een bezoekster beaamde dat vol mondig: „De sfeer is hier net even anders. Je kan hier ten minste ook eens alleen naar toe gaan, zonder meteen lastig te worden gevallen door mannelijk publiek. Aan de drukte van zaterdaga vond was wei af te lezen aat Maarten een welkome aanvul ling is op het Vlaardingse uit gaansleven. De tafeltjes en de bar waren tot de laatste plaats bezet door een praatlustig pu bliek, de rest van de honderaen bezoekers moest staand conver seren. Er kon ook worden ge danst op de swingende muziek van The Fuse, de eerste, maar zeker met de laatste band met een live-optreden in Maarten. In de nieuwe sociëteit zullen ook van tijd tot tijd exposities wor den gehouden. Op dit ogenblik worden de nog sneeuwwitte mu ren van de sociëteit opgefleurd met werk van de Vlaardingse hobbyist Ruud de Graaf. Schiedam Een 15-jarige Schiedammer is zaterdagavond gearresteerd na een mislukte overval op het Mobil-pompsta- tïon aan de Mgr. Nolenslaan. De jongen, die uit geldnood han delde, stapte rond zeven uur het pompstation binnen. Toen de overvaller zijn alarmpistool trok, vluchtte ae vrouw van de pompbediende snel het kantoor uit en belde de politie. Terwijl zijn vrouw naar buiten rende, kwam de pompbediende achter de toonbank vandaan. Er ont stond een worsteling, waarop de jeugdige overvaller het hazepad koos. De politie zag de jongen even la ter in de Colijnstraai lopen. Toen agenten de achtervolging inzet ten, zakte hei vuurwapen van de jongen, dat hij tussen zijn riem verborg, een stukje naar bene den, Door de frictie ging het wa pen plotseling af. Met brand wonden in zijn lies werd de jon gen overgebracht naar het Schieland-zlekenhuis. Vlaardingen Doordat zij on der het rijden een sigaret wilde opsteken, veroorzaakte een 20- jarige automobiliste uit Schie dam zaterdagnacht op het Lies veldviaduct een ernstige aanrij ding, Zij raakte de macht over het stuur kwijt en botste op twee geparkeerde auto's. Een van deze voertuigen liep zware scha de op, de wagen van de Schie damse was total-loss. Volgens de oUtie, die de bestuurster de laastest afnam, was er geen al cohol in het spel. Schiedam Een tasjes roller deed vrijdag goede zaken toen hij een 56-jarige Rotterdamse van de inhoud van haar porte feuille beroofde. Terwijl de dame over de weekmarkt slen terde, sloeg de tasjesrover onge merkt de overslag van haar geldbuidel weg. Toen de Rotter damse even later een aankoop wilde doen, miste zij 7500 gul den. Maassluis De Maassluisse .wet houder Anton Wustrow gaat op verzoek van de Consumenten bond de toekon van c tion nog eens bekiikëi derhalfjaar stopt ae gemeente de subsidiëring van de bewaakte stalling. De NS hebben al aange kondigd dat de stalling dan dicht moet. Anderhalf jaar geleden al wil den de spoorwegen de onderme ning van beheerder Das sluiten. De bevolking stak daar met een handtekeningenactie een slokje voor. De gemeente stelde de toe komst van de stalling voorlopig veilig met een subsidie jvan 60.000 '"gulden. Maar nog eens zo'n forse financiële injectie zit er volgens Wustrow met ipeer in. De gemeente wil in het iver- volg niet meer dan 'een redelijke bijdrage' leveren. De Consumentenbond wil', een actie op touw zetten om treinrei zigers, die nu hun rijwiel büiten laten staan, te bewegen hun fiets in de stalling te zetten. Volgens de bond veranderen de spoorwe gen misschien van mening als de stalling massaal wordt gebruikt. Wustrow heeft aangekondigd dat hij de voormalige actievoer ders wil optrommelen om té kij ken wat er gedaan kan wojrden om definitieve sluiting vap de stalling te voorkomen. 1 Schïedam/Vlaardingen - Na een vechtpartij op het Liesveld in Vlaardingen zijn vrijdaga vond zeven jongeren van $3 tot 23 jaar gearresteerd. Het groepje had ruzie gekregen om een meis je. De politie greep in toer^ één van de jongeren een mes trqk en daarmee een van zijn tegenstan ders licht verwondde. De Vech- tersbazen brachten de rfacht door in de cel en mochten pps de volgende morgen naarhuisl Ook in Schiedam vormde! een jonge dame inzet van een vecht partij. In discotheek The New Deep aan de Broersvest ergerde een 22-jarige Schiedammer rich aan het gedrag van een 25-jarige stadgenoot, die naar zijn oordeel wel erg vrijpostig met zijn vrien din omging. Toen de 25-jarige Schiedammer weigerde excuses aan te bieden, sloeg de jalperse minnaar zijn stadgenoot op zijn gezicht. De 25-jange Schiélam- mer drukte de jongen vervol gens eer» bierglas in het gèeicht. Ziju beschadigde gezicht.(*werd late„ behandeld door de EH^BO. (ADVERTENTIE) alle merken meestal] klaar terwijl u wacht v] da's pas service! Burg. H. Gretelaan 2tj& SCHIEDAM Tel. 010- 473 82 22?

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1