De Langste Dag van Ti regelneef Poppe geeft 'de buis' de schuld Gehandicapte is het best af in Maassluis 'Ben ik al wezen stemmen?' l mnmmmm WATERWEG Rijk rekenen. LES IN HET STEMLOKAAL EmMMEMIM Koffiekoerier als een leuk tussendoortje kreisel ONTZETTING AF TE LEZEN WÊISËÈSÈm Verkiezingscafé naar Roo Roosenzaal Verkiezingen in het bejaardenhuis: OCCASION Rotterdams Nieuwsblad donderdag 7 september 1989 Maassluis Paul Ravensber gen beleefde op 6 september zijn Langste Dag. De chef van de af deling burgerzaken had de af gelopen week al heel wat uren gemaakt om de verkiezingen in Maassluis in goede banen te lei den. maar gisteren sloeg alles. Om half zeven 's morgens be gon hij aan een werkdag die ze ker tot middernacht zou duren. Ook al is Ravensbergen al 25 jaar in overheidsdienst, verkie zingen blijven voor hem hecti sche evenementen. Op dagen dat de bevolking naar de stem bus gaat, leeft de Maassluisse ambtenaar onder hoogspan ning. Natuurlijk is Ravensber gen als particulier nieuwsgierig naar de einduitslag. Maar tijd om te vragen welke partijen er op kop liggen heeft hij nauwe lijks Daarvoor eisen teveel zaken zijn aandacht. Want verkiezin gen verlopen nooit helemaal volgens het draaiboek. De ene keer is het slot van een stembus zoek, de andere keer moet uit puttend worden overlegd over de juiste invulling van bet pro ces-verbaal, omdat een kiezer zich niet helemaal aan de regels heeft gehouden. Met het openen van de kluis en het uitdelen van'blanco proces sen-verbaal, kiezerslijsten en andere paperassen gaf Paul Ra vensbergen gistermorgen rond half acht in het stadhuis het startsein. Na een laatste briefing zwermden de voorzitters uit over de 23 stembureaus in Maassluis. Het kiezen van die voorzitters en het samenstellen van de ploegen die de stembu reaus bemannen,, behoort tot rijn vaste taken. In Maassluis zijn dat vier mede werkers per lokaal, aangevuld met twee 'avondhulpen' die as sisteren bij tellen van de stem men. De gemeente recruteert de ploegen uit raadsleden, ambte naren en gewone burgers. Voor hun proviandering hoeft Ra vensbergen niet te zorgen. Hun natje en droogje moeten de le den van het stembureau maar betalen van hun vergoeding van 110gulden. „Degenen die in een stembureau in een bejaar dentehuis zitten, hebben geluk gehad. Daar is altijd wel wat te krijgen". Zelf stilde de verkïe- zings-regelneef zijn honger in het restaurant van het stadhuis. In het 'politiek café' volgde een laatste inspectie van de eleetro- nica, die zorg moest dragen voor het doorgeven van de uitslagen. Wederom: spanning, omdat werd proefgedraaid met een nieuw computerprogramma. Ravensbergen: „Als het goed is komt daar straks ook een mooie zetelverdeling voor de gemeen teraad uitrollen, want de uitsla gen voor de Kamer rekent de comput er moeiteloos om". Na het sluiten van stembureaus om zeven uur opnieuw top drukte. De techniek mag bur gerzaken dan veel werk uit handen genomen hebben, stem men tellen blijft een secuur en verantwoordelijk karweitje. Paul Ravensbergen was er een paar uur ingespannen mee be zig. Daarna moesten alle proces sen-verbaal worden gecontro leerd. De papiermolen kwam pas laat in de avond tot stilstand. Ra vensbergens laatste daad van de dag: het doorgeven van de verkiezingsuitslag aan het ANP. Politici kunnen heel flexibel denken. Zo flexibel zelfs, dat fors stemmenverlies bij nadere analyse vaak als een ferme winst wordt uitgelegd. In de verschillende verkiezingszalen werd gisteren weer een puik staaltje rijk rekenen ten beste gegeven. Het Schiedamse D66-gemeen- teraadslid Coby de Ia Rie becij ferde dat haar partii samen met Groen Links straks wellicht goed is voor zeven zetels. Hoe a ie krachtige oppositie tot stand moet komen, is moeilijk verklaarbaar, want vertaald naar de plaatselijke situatie zou D66 naar drie zetels stijgen, maar Groen Links zou z'n aan hang tot 1 gehalveerd zien. In Maassluis bagatelliseerde WD'er John Scheerstra het verlies van één raadszetel door de kracht van de lokale politici te benadrukken. Ook D66'er Jan Storm gelooft straks met een comfortabele drie verte genwoordigers op het pluche te zitten. „Want", zei hij, „in Maassluis scoren we altijd 2D procent hoger dan ergens an ders in het land". Het'verlies van de raadszetel van klein Links baart Eüy Doddema al evenmin zorgen. Als de spoeling straks dunner wordt, is zij er van overtuigd dat haar partij weer gewoon te rugkeert in de raad, In Vlaardïngen hielden de po litieke kopstukken zich wijse lijk op de vlakte. Door alle schermutselingen in de woeli ge politieke arena van de ha- rïngstad valt er immers nauwe lijks peil op te trekken wat het electoraat bij de gemeente raadsverkiezingen zal gaan doen. Af en toe vergeten politici ge makshalve dat er in Vlaardïn gen maar 35, in Schiedam 33 en Maassluis 23 raadszetels te ver geven zijn. Helaas kan niet ie dereen winnen. Vlaardingen 't Is niet dat zij de denkbeelden van de SP aanhangen in tegendeel maar toch vonden tal van Vlaardingse raadsleden het jammer, dat de partij van lijsttrekker Jan Mariinissen niet twee zetels in de Tweede Kamer veroverde. Dan wa ren ze eindelijk van die dek selse Remi Poppe af geweest. „Zouden ze blij zijn?", vroeg lijst duwer Poppe retorisch, toen hij zaal Triangel binnenkwam. Nee, ze waren niet blij. Veel Vlaar dingse politici zijn 'die lastige schreeuwer' liever kwijt dan rijk. Maar het mocht niet zo zijn. Ma rijnissen komt niet in de Kamer en Vlaardinger Poppe al hele maal niet. Hij had er na de laatste opiniepeilingen ook niet meer op gerekend. „Maar dat wij hele maal geen zetel halen is wel een tegenvaller". De Vlaardingse fractievoorzitter van de SP had wel een verkla ring voor de tegenvallende uit slag: de televisie. Op de buis kwam de SP er niet aan te pas. „Ik heb de afgelopen weken vier keer in een forum gezeten met landelijke politici. Nou, zo'n par tij als Groen Links, met hun groen-tax, die veeg ik zo van ta fel. En als je dat op de tv doet, dan beïnvloedt dat de uitslag". De SP heeft wel geprobeerd een plaatsje rond de tafel te krijgen bij verkiezingsdebatten op de tv. Poppe: „Maar dan zeggen ze: als we jou toelaten, moeten we Jan maat ook toelaten. Hadden ze het maar gedaan. Dan hadden de Centrum Democraten nu mis schien geen zetel gehad". De SP hield het op de verkie zingsbijeenkomst in Vlaardin gen al snel voor gezien. Toen burgemeester Fred van Lier de uitslag bekend had gemaakt, to gen alle SP'ers naar het hoofd kwartier van de partij aan de Vijverhofstraat in Rotterdam. Om daar de teleurstelling te ver werken. Waterweg Van de drie Waterweggemeenten blijkt Maassluis het meest rekening te hebben gehouden met ge handicapte en bejaarde kie zers. Paul Ravensbergen, hoofd van de afdeling burgerzaken: „Van de 23 stembureaus zijn er vijftien toegankelijk en bruikbaar voor mensen met een handicap. Van de gemeente Dordrecht hebben we onlangs zelfs extra brede stemhokjes met een verlaagd blad overgenomen". In Maassluis werd net als in de andere gemeenten tamelijk veel teruggevallen op het volmacht- rtemmen, „Hoeveel gehandicap ten daar bij zaten weet ik na tuurlijk niet Maar ik denk dat veel oude en zieke mensen er van gebruik hebben gemaakt", aldus Ravensbergen. Een Maas sluisse gehandicapte die wel zelf is gaan stemmen, is Marianne van Dijk. „Ik ben vanmorgen bij gemeentewerken in de Haven straat geweest. Dat was gewoon goed bereikbaar. Ik doe over dat soort dingen niet zo moeilijk". Vlaardingen paste 26 van de 51 Stembureaus aan. Ambtenaar C.P. Snijders: „Stembureaus 2ijn altijd een beetje geïmproviseerd. De voorzieningen hebben een tijdelijk karakter. Een loop plankje als hellingbaan en zo. Van stemcomputers hebben we hier maar afgezien. Die dingen zijn te duur". Het voormalig Vlaardings CDA- raadslid Jacques Hockx meent: „De gehandicaptenorganisaties moeten er naar streven ook die andere 25 lokalen toegankelijk te maken. Ik ben in de Emaus- kerk gaan stemmen en daar za ten nog twee hoge traptreden voor de deur. Dat kan toch ei genlijk niet". In Schiedam vertelt ambtenaar T.J. de Bruyn dat het zeker in oudere buurten problemen, geeft de lokalen toegankelijk te ma ken. „We hebben er voor ge zorgd dat bij elk lokaal een bode is om mensen te helpen. Dat scheelt al enorm". Schiedam heeft op de verkiezingsdag 23 van de 27 stembureaus geschikt gemaakt voor minder-validen. Net als in de andere steden werd gestreefd naar stembureaus in bejaardencentra. „Dan hoeven oude mensen tenminste niet de straat op". A.A. van der Sluis van de Schie damse invalidenbond AMIB vindt dat gehandicapten meer baat hebben bij permanente voorzieningen dan bij een tijde lijke oplossing als een aangepast stembureau.^ „We moeten, het geld nuttig gebruiken en verkie zingen duren tenslotte maar één da^\ Aan deze verkiezings pagina werkten mee: Joop Breed veld Peter de Lange Aad Rietveld Carel van der Velden Paul van den Bosch Mirjam Killian Mari Timmermans Vreugde, teleurstelling, span ning, berusting. Allemaal emoties die passen bij een verkiezingsa vond. In de kantine van het Maas sluisse stadhuis ging er een golf van ontzetting door de zaal toen duidelijk werd dat ook daar de partij van Janmaat tot de win naars moest worden gerekend. Die ontzetting valt ook af te lezen van de gezichten van de Maas sluisse kiezers die naar het score bord staren. Vlaardingen De stembureaus waren nog maar een kwartiertje open o f de zes koffiekoeriers van Vlaardingen stapten gistermor gen op hun fiets. Met thermos- kannen koffie gingen zij op pad om de leden van de bureaus van hun natje te voorzien. Een pakje brood moesten de leden zelf meenemen. Daar is hun vergoe ding op gebaseerd. Vakantiewerker Jeroen Wit- mus, de 19-jarige spits van voet balclub Zwaluwen, verzorgde vanuit het stadhuis de catering van zes stembureaus. „Ik had dat al een keer eerder gedaan, bij de gemeenteraadsverkiezingen. Of waren dat de, verkiezingen voor het Europees parlement?" Over zijn vakantiebaan bij de burgerlijke stand van de ge meente is Jeroen Witmus en thousiaster dan over zijn rondes langs de stembureaus. „Als blije vaders hier met een grote glim lach op hun gezicht de geboorte van een baby komen aangeven, da's prachtig. En het is verant woordelijk werk". Een dagje koerier spelen bete kent voor Witmus niet meer dan een leuk tussendoortje en een extra zakcentje. Om kwart over acht bracht hij de koffie, om tien uu r haalde hij de lege kannen op en bracht hn flesjes limonade rond. 's Middags rond half vier kregen de leden van de stembu reaus nog eens een kan koffie. Om half zes haalde de student aan de sportacademie in Haar lem voor de laatste keer de lege kannen op. Witmus kende veel leden van de stembureaus in het centrum. Zijn vader en zijn overbuurman werken op het stadhuis, van daar. „Dus ik kon ook zo hier en daar een praatje maken. Wel ge zellig". Maar het prettigste vond Witmus toch wel, dat hij van alle koeriers de kortste ronde had. Schiedam Rob Lutz heeft een punt gezet achter een traditie die hij in 1969 invoerde. In zijn zalencentrum Irene aan de Nieuwe Haven hield hij gisteren voor de laatste keer zijn verkiezingscafé voor plaat selijke, politici. Lutz heeft Irene verkocht aan de Schiedamse Jeho va's Getuigen. Zij gaan het zalencentrum volgende maand verbou wen tot Kon ink rijkszaal. De politiek bedankte Lutz voor het verleende onderdak met een bloemstuk en een ingelijste prent van de Lange Haven. Het volgende verkiezingscafé wordt waarschijnlijk gehouden in de Roo Roosen zaal in het Passagetheater. Dat adres heeft de voorkeur van de mees te fracties. Het ligt centraal, het beschikt over een bar (café De Ten der) en de Stadsomroep Schiedam heeft zijn studio aan de overkant, waardoor commentaren op de stembusuitslagen vlot de huiskamers kunnen bereiken. Stemmen in het bejaardenhuis: met een beetje hulp komen ze er wel uit... Schiedam En of er wordt gestemd in bejaardenhui zen... Soms zelfs bijna twee maal door dezelfde persoon. In de grote koffiezaal van Thur- lede zit een hoogbejaarde vrouw zich hardop af te vragen of ze al een hokje rood heeft gemaakt. Net als ze besluit dat ze nog moet, komt een kwiek dametje op haar toelopen om te zeggen dat ze heus al is geweest- He t is Johanna van Gogh (91). De 'verstandigste bejaarde' van Thurlede wordt zij genoemd. Zij helpt haar mede-bewoners stemmen. Een eindje verderop, in verzorgingshuis De Harg, woont een al even behulpzame vrouw, Neeltje Holswilder. Zij is een jaartje ouder en heeft in het huis een flink aantal bewonde-, raars. Maar hoe kiezen zij als het om de Tweede Kamer gaat? De gebo ren en getogen Schiedamse Jo hanna van Gogh vertelt vooral over de achtergrond van haar stemgedrag. 'Zo arm als de rat ten' had ze het vroeger. Het ze ventien koppen tellende gezin sliep in groepjes van vier in een ledikant. „Als je wakker werd lag er een teen in je oor". Vaak was er niets te eten. Wijfïie Mevrouw Van Gogh woont §m- per twee jaar in Thurlede. Van wege haar afkomst kijken som mige mensen op haar neer. Haar acteertalent is verbluffend. Ze neemt opeens een bekakt, kra kerig accent aan. Ze doet een oud 'wijffie' na: „Als kind heb ik al tijd behoorlijk broodbeleg ge had". Vervolgens haar eigen spontane reactie: „O ja?". Terwijl ze haar benen omhoogzwaait en haar voeten aantikt, kraait ze: „En kan je dit?" Ze wil er maar mee zeggen dat ze een stuk ge lukkiger is dan de meeste rijke lui. „Moetje toch eens kijken hoe ze erbij zitten met die scheefhan gende koppies". Er zitten ook bejaarden bij die erg in de war zijn. „Ik heb gezegd dat ze van Lubbers allemaal douche-spul krijgen en een spons en dat hij eens in de maand komt ruiken of we lekker fris zijn. Sommigen weten niet eens wat stemmen is. Nou, dan help ik ze toch gewoon een beetje? Want ik weet toevallig dat wij het nu zo goed hebben door Drees". Ze is christelijk, maar stemtsteevast PvdA. Aan Rta Lubbers heeft ze een hekel. Misprijzend zegt ze: „Dat mens moet geloof ik show- lopen of zoiets". Morgenrood... In De Harg worden de bejaarden één voor één gehaald om te stemmen. Hier bevindt het stem bureau zich in de gang, Neeltje Holswilder (92) loopt druk heen en weer Ze heeft zojuist haar etage-vriend in, die in een rol stoel zit, naar het stemhokje ge bracht. Ze vindt het niet nodig om te zeggen waar ze op stemt, maar een tip wil ze wel geven: Morgenrood is haar lievelings lied... In haar groepje wordt vrolijk ge praat, De onderwerpen zijn: vroeger, mede-bewoners, eten en het personeel. De verkiezin gen houden hen niet echt bezig. Ach, je moet zo vaak stemmen. En el ke keer stem je gewoon het zelfde, Als je gereformeerd bent, stem je SGP en als je één keer PvdA hebt gestemd, blijf je dat doen. Dit geldt voor de meeste bejaarde kiezers. De verpleegsters, die soms hel pen bij het invullen, zijn naar ei gen zeggen volstrekt onpartijdig. „Als iemand op de Anti-Revolu tionairen wil stemmen", legt een jonge verpleegster uit, „dan zeg ik dat die nu CDA heten en dan kleuren ze het eerste hokje". Schiedam Basisschool De Re genboog in Woudhoek gaf giste ren een educatief tintj'e aan de verkiezingen. In de hal van de Schiedamse school was kieslo- kaal nummer 50 gestationeerd, tussen de schoolgaande kinde ren in. Het bleek een perfecte gelegenheid om aan het reeds gestarte project over de staatsin richting van Nederland een praktisch voorbeeld toe te voe- De onderwijzers namen de gele genheid te baat de oudste scho lieren de gang van zaken rond de verkiezingen uit tc leggen. De stemhokjes werden bezichtigd 'en de functie van de bemanning van het stembureau, onder lei ding van wethouder Hans van Kleef, werd uitgelegd. In groep 8 mochten de leerlingen zelf hun politieke voorkeur naar voren brengen. Voor de kinde ren was er maar één partij in beeld, collectief werd het CDA naar voren geschoven. De komende dagen zal dit lesje een vervolg krijgen. Een heuse kabinetsformatie zal deze week in de hoogste klas van De Regen boog plaatsvinden, De politici in Den Haag zullen ongetwijfeld meer tijd claimen om tot een nieuwe regering te komen. U leest het goed: de hele maand september betaalt Kreisel de BTW van uw Top Occasion. Een occasion die u de grootst mogelijke zekerheid biedt, want alleen Top Occasions zijn uitgerust met een garantie van maar liefst 12 maanden gMAlITXÖF die bovendien in heel Europa geldig is. Stel u koopi 'n Top Occasion voor 12.000,- en u krijgt voor uw huidige auto f 5.000,- terug. Dan hoeft u geen 7.000,- toe te betalen, maar slechts ƒ5.907,17. Want Kreisel neemt in september de 18,5% BTW voor zijn rekening. Waardoor de occasions met de beste garantie nu ook nog eens het voordeligst zijn. Door het grote succes van de nieuwe Renaull-modellen, en dan met name de Renault 19, geeft Kreisel u de keus uit een groot aantal Top Occasions van alle merken en typen Driedeurs, vierdeurs; vijfdeurs en stationcars. Benzine, LPG en diesel. Kom maar kijken, de occasion die u zoekt staat bij Kreisel. Dit unieke aanbod kan natuuilijk alleen maar tijdelijk zijn. Kom daarom snel kijken, rijden, praten en profiteren, want deze maand rijdt u weg met dc beste garantie en het grootste voordeel. Autobedrijven B.V. -voor Konstante Kwaliteit^ Stationsplein 3112 Hl Schiedam Tdefoon (01Q> 4377099 Bergweg hoek Gordel*eg 40,3036 AC Rotterdam Telefoon (010) 46544 4. Wormerhbrif 12. 2905 TX CapeUe a/d UutcL Telefoon (0!0f 45188 U

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1