Museum wil gaten in collectie opvullen H B tÜ PA p| IJ Ifl B. WATERWEG 15 SPORT 'Affaire Cor van Hoeven niet op veld uitvechten' 'Het moet je raken A Yka Frijlink en de kunst van de haiku's Zwaluwen: Kramer of Vereouteren 1 VOOR U! Idonderdag koopavond!' - Sneek in de spits Schaap wijzigt niet Jerry Monkau geblesseerd Van de Berg absent Jonkers volgt Pieck op tl J# mail Rotterdams Nieuwsblad^ vrijdag" 8 september 1989. VLAARDINGEN Sprookjes in beeld In de vitrines van de centrale bibliotheek aan de Waalstraat pronken vanaf dit weekend tot en met 1 begin oktober bijzondere uitgaven van sprookjes boeken. Omdat de meeste tentoongestelde sprook jesboeken door het glas slechts gedeeltelijk kunnen wórden gezien, is in het kader van het project Sprookjes in beeld een diaserie samengesteld, zodat bezoekers toch in de boeken kunnen 'bladeren'. Achter de schermen Aan het begin van het nieuwe theaterseizoen gun nen Stadsgehoorzaal en Harmonie het publiek weer als vanouds een kijkje achter de schermen. Zaterdag komt bet er op neer op dat bezoekers kunnen kijken hoe een voorstelling in dit geval het theaterstuk Aanzetwordt opgebouwd en uitgelicht. Jongeren kunnen tussen twaalf en vier uur tekenfilms bekij ken of terecht in desketchfabriekof de Videohoek. Beide theaters zullen die dag tevens proberen abon nementen en losse kaarten te verkopen. Als speciale aanbieding wordteenfilmpassepartoutaangeboden waarmee men deze maand voor 19,50 gulden de films The last emperor, The name of the rose en Amadeus kan zien. MAASSLUIS Monumentendag Tijdens de open monumentendag kunnen zaterdag acht Maassluisse monumenten worden bezichtigd. Dat zijn theater De Schuurkerk, de Grote Kerk, mo len De Hoop, de Wippersmolen, de Doelmanhoeve, het Sleepvaartmuseum, de stoomzeesleepboot De Furie en Van Gilst aan de Markt 18. Verder begint die dag om 13.15 uur bij het gemeentemuseum een historische wandeling door de stad en kan een kijkje worden genomen in de toren van de Grote Kerk. In het Sehuurkerktheater draait om drie uur de film 'Recreatie op grond van monumenten'. Expositie verlengd Wegens enorm succes wordt de wisseltentoonstel ling Thuishaven Maassluis in het sleepvaartmu seum verlengd tot 31 januari. Aanvankelijk was het de bedoeling de expositie, die aan de hand van veel foto's en scheepsmodellen een beeld geeft van de maritieme geschiedenis van de stad, medio oktober op te doeken. Het bestuur van het museum heeft tot prolongatie besloten, omdat het gastenboek is vol gekalkt met enthousiaste opmerkingen. SCHIEDAM Weer groei Voor het eerst dit jaar is in Schiedam het aantal in gezetenen boven dat van begin dit jaar gekomen. Met een bevolkingstoename van 37 kwam het aan tal Schiedammers eind juli op 69.468, Dat is 31 meer dan in januari. De dalende tendens werd in juni al doorbroken toen er 45 inwoners bijkwamen. Porceleinen poppen De stichting Vrienden van Delfts Aardewerk start binnenkort met twee cursussen. Voor het eerst in haar bestaan biedt de stichting de cursus porcelei nen poppen maken aan. De deelnemers worden wegwijs gemaakt in verschillende oude technieken. In de Teerstoof, aan de Nieuwstraat 12 worden dit seizoen ook weer de basistechnieken voor het Delfts blauw schilderen aangeleerd. Vlaardingen j zaterdag 9seplember vogelbeurs vogelvereni ging Icarus, clubgebouw Curacaoiaan t, 10.00 tot 15.00 uur. film Pippi in Taka-Tuka- land, Vredeskerk (10.30 en 14.00 uur), Ichtuskerk (13.00 uur). film A ftsh called Wanda, Vredeskerk, 19.00 uur. vlooienmarkt in de Lijn baanhal, 9.00 uur. wandelconcert verzorgd door Albert Moerman (or gel) en Lucie van Qortmers- sen (dwarsfluit), Grote Kerk, 15.00 uur. open dag Stadsgehoor zaal en Harmonie, 12.00 tot 17.00 uur. toneelgroep De Jungle speelt Aanzet. Stadsge hoorzaal, 20.15 uur. optreden van mammoet formatie De Kweekbak, Harmonie, 22.30 uur. zondag 10 september verzamel beurs van vereni ging De Verzamelaar, Lijn baanhal, 10.00 uur. I^Schiedan^^^j vrijdag 3 september concert van de formatie Rangoon Radio, café Podi um, 22.30 uur. zaterdag 9 september ca Ié Podium gaat terug naar de sixties met een op treden van de protestzan ger Armand, 21.30 uur. zondag 10 september open zondag bij diensten centrum De Woudhoek, 13.30 tot 16.30 uur. muziekfilm 'John HIatt: Profession musician', café Podium, 21.30 uur. rommelmarkt, wijkcen trum De Erker, 13,00 tot 17.00 uur. door ALBERT BROUWER enINGENAVELLEKOOP Maassluis Conservator Marjan Groen van het gemeentelijk mu seum in Maassluis vindt dat het na 56 jaar hoog tijd wordt de vele ga ten in de collectie te dichten. Met name in de historische en ar cheologische verzamelingen is vol gens haar nauwelijks een ontwik kelingslijn te ontdekken. Daarom is Groen naarstig op zoek naar men sen, die haar kunnen helpen een evenwichtiger collectie samen te stellen. 2e hoopt met name in con tact te komen met Maassluizers, die gegevens of voorwerpen hebben, die betrekking hebben op de ge schiedenis va n de stad Het museum is bij voorbeeld niet in het bezit van teksten van de liedjes, die de nettenboetsters destijds tij dens hun werk zongen, Maar ook het aantal oude foto's van personen en zaken laat nog te wensen over. Een plezierige aanvulling op de col lectie zou volgens Groen bovendien een origineel getaand vissersnet zijn. Haar opsomming is maar het topje van de ijsberg, want het aantal ge constateerde lacunes is veel groter. Als het museum de gevraagde foto's of kopieën daarvan in haar bezit krijgt, is het de bedoeling daarvan tentoonstellingen samen te stellen. Groen hoopt op die ma nier tweemaal per jaar exposities te kunnen verzorgen in bejaarden- centru m Zonneweeide. Het mes snijdt dan aan twee kan ten. De oudere Maassluizers kun- nen van die exposities genieten, 1 maar zij kunnen wellicht ook ver- c halen bij de foto's vertellen, zodat r-onser- c die kiekjes aan historische waarde* tQ winnen. Voorlopig hoopt Groen dat Y er voldoende materiaal op de Zuid- G^err dijk wordt ingeleverd om een ten- s toonstelling, die van 6 oktober tot [l-^' -f H. en met 26 december in de Grote o Kerk wordt gehouden, enig cachet te geven. een verzameling van ongeveer 700 Uit de geschiedenis van het Maas- voorwerpen viel er voor de bevol- sluisse museum blijkt trouwens king nauwelijks van te genieten, toch dat de Oudheidkamer, zoals Door de slechte expositieruimte in het museum jarenlang werd ge- een kamertje van het pand naast noemd, schoorvoetend van start is het voormalige stadhuis aan de Pf5 derkomen aan de Zuiddijk luidde museum drastisch werd gewijzigd, een betere periode in. Scholen kwam er definitief een einde aan raakten geïnteresseerd en ook het het kwijnende bestaan dat het mu- aantal schenkingen nam flink toe. seum decennia lang leidde. gegaan. Nadat de gemeenteraad in mei 1933 besloot een museum op te richten, profileerde burgemeester Domisse zich als de man die de col lectie nog enigszins voedde. Hoewel het museum in 1937 kon bogen op Hoogstraat en een reeks verhuizin gen in de oorlog, duurde het tot 1966 voordat bezoekers een goede gele genheid kregen de collectie te be wonderen. De verhuizing naar een ruimer on- Toch slaagde het museum er maar niet in Maassluizers massaal naar hun gemeentemuseum te lokken. Allerlei prognoses over bezoekers aantallen bleven tot 1976 verachter bij de werkelijkheid. Pas in dat jaar, toen de bestuurlijke opzet van het Bij de viermg van een half eeuw ge meentemuseum was het bezoekers aantal al tot 10.000 per jaar toegeno men, zodat er weer naar een ruimer jasje moest worden gezocht. Dat lukte door het pand naast het mu seum erbij te trekken. SchiedamIn Japan is poëzie bijzonder populair. Bijna iede re Japanner schrijft wel eens een vers en kent de grote dich ters van zijn land. Maar de Ja panse dichtkunst lijkt niet op de toch vaak lyrische, verhe ven poëzie die Europa kent. In Japan bestaat geen afstand tussen kunst en het gewone le ven. Die manier van dichten, het be schrijven van een situatie in een kort en krachtig vers, is ook één van de bezigheden van de 83-jan- ge Schiedamse Yka Frijlink. Ja ren geleden kwam ze tijdens een lezing in het Stedelijk Museum in koniakt met de Japanse dicht kunst. „Er werd gedurende de boekenweek een voordracht ge houden door Simon Buschman over de haiku. Dat is de meest voorkomende dichtvorm in Ja pan". De haiku is een vers bestaande uit 17 lettergrepen, verdeeld over drie regels met respectievelijk vijf, zeven en vijf lettergrepen en vormt in principe één zin. „Ik vond het een interessante lezing en ben thuis aan de slag gegaan met het schrijven van haiku's", zegt de bejaarde Schiedamse, „Toen ik er een paar gemaakt had, ben ik met m'n werk naar een boekhandel gestapt en heb ge vraagd of het wat was. De boek handelaar vond het wel wat en stuurde me naar een vergadering van de Haiku Vereniging Neder land. Sindsdien ben ik naar alle bijeenkomsten van die vereniging geweest en schrijf ik regelmatig gedichten". Beperkingen Het schrijven van een haiku is geen eenvoudige opgave; er wer pen zich heel wat beperkingen op. Niet alleen het aantal lettergrepen en de volgorde daarvan is van be lang, maar ook moet er wprden gelet op ritme, klank en onomato peeën (woorden die een klank na bootsen) Daarbij speelt de keuze van het onderwerp een belangrij ke rol. Veel gebruikte thema's zijn de na tuur en de jaargetijden. In haiku's komen vaak symbolische toespe lingen voor. Zo duidt de maan al tijd op de herfst en een kersen bloesem aan het snel verwaaien van tere bloemen, waar ook weer een diepere betekenis achter zit: de vergankelijkheid van het le ven. Zoveel regels, lukt het dan nog wel om iets origineels op papier te zetten? Yka Frijlink legt gedeci deerd uit „Je gaat niet achter je bureau zitten en een haiku schrij ven. Er moet iets zijn datje raakt Iets wat je ziet of hebt meege maakt. Pas dan kan ik een haiku schrijven. Natuurlijk zit je te puz zelen met lettergrepen en klan ken, maar dat is juist leuk. Zo zag ik eens onderweg, toen ik in een auto zat, bloeiend koolzaad langs de snelweg". Thuisgekomen schreef ze de volgende haiku: Som her april weer de bermen langs de snelweg zongeel van koolzaad Kritiek Het genre hai ku wordt al sinds 760 na Christus beoefend, maar pas in de tweede helft van de 17e eeuw heeft de dichter Matsuo Bash-o de haiku het karakter van de een voud gegeven. Bash-o maakte de haiku tot een volksdichtkunst. In de eeuwen daarvoor was de dicht vorm al door onderlinge wedstrij den van dichters tot een geperfec tioneerde verskunst gegroeid. Ook in Nederland worden er in alle lagen van de bevolking hai ku's geschreven. Vaak komen de dichters bijeen om eikaars werk te lezen en te beoordelen. De Schie damse haiku-schrijfster gaat eens per maand naar een bijeenkomst. „Wij vormen een groep van tien mensen en bekritiseren elkaar voortdurend. Daar leer je ontzet tend veel van. Wanneer we een haiku niet zo goed vinden lopen, of als een persoon zijn of haar hai ku niet op de juiste manier voor draagt, zeggen we dat. Iedereen krijgt wel eens een keer kritiek maar dat is juist de reden waarom wij bij elkaar komen. Zonder aan merkingen kom je nooit verder". Zo nu en dan stuurt Yka Frijlink gedichten in. Vorig iaar kreeg zij een eervolle vermelding van de Vlaamse Culturele Vereniging voor een serie haiku's over ouder dom. En na de dood van keizerHi- rohito werd er een aantal haiku's van haar geplaatst in het week blad Hervormd Nederland. In deze haiku's smeedde de Schie damse haar haat jegens Japan ze heeft in de Tweede Wereldoor log een tijd in een intenerings- kamp gezeten en haar liefde voor de Japanse cultuur tot één geheel Vlaardingen Danny Molendijk zal het zater dag in het duel van Zwa luwen tegen 's-Graven- zandse SV zonder Eelco Kloppenburg moeten doen. De eerste doelman van de Vlaardingers is deze week voor een maand met vakantie ge gaan. Ook na z'n keeper strainer Peter Eikelen boom geconsulteerd te hebben durfde Molendijk gisteren nog geen keuze te maken uit zijn twee re serve-keepers, Martin Vereouteren en Kornel Kramer. Zaterdagmor gen neemt Molendijk de definitieve beslissing. René Dirks is hersteld van een een spïerverrek- king in het bovenbeen terwijl Peter Romijn (ir ritatie in de kuiten) nog een twijfelgeval is. Selectie Zwaluwen VI: Vercau- leren of Kramer, Viaaer, Romijn, Da Bruin, Optchoor, Dirka, Van Dijk, Fokkinga, WI]nanta, Wlt- mua, Boekholt en Exallua. (ADVERTENTIE) Wij leveren alle bekende tapijtmerken zoals; '~x"rZ Desso Parade Heuga Intertest Altijd wekelijkse aanbiedingen extra laag geprijsdl Silvester Bonaparte Wij geven schriftelijke garantie tot 7 jaar. Echte korting, service- meten en leggen gratis. Persoonlijke adviezen, ook bij u thuis. Bel 010-4269609 voor vrijblijvende offerte. 5MOvergordijnen;en vitrage, Keuze uit.maer dan7 duizend'kleurén ën dessins! O.a. gardisette, *- v'.Ado, Egger. Dit alles iaag geprijsd, inciusief opmeten en maken! •fftfèroersvest 39 - Schièdam - Telefoon 010-4269609 Vlaardingen Ook HVO-trainer Teun Kor- naat heeft vlak voor de eerste thuiswedstrijd van het seizoen tegen De Zwerver te kampen met vakantieperikelen daar Leo van Ree naar zonni ger oorden vertrokken is, Komaat vult de vacature van aanvalsleider op met de 19-jarige Erik Sneek, die deze zomer uit de A- junioren overkwam. Sneek viel vorig seizoen al eens incidenteel in het keurcorps in. Verders hoopt HVO de 3-0 neder laag bij DS VP zo snel mo gelijk uit de gedachten te kunnen bannen. Kor- naat: „Tegen DSVP bleek dat HVO duidelijk nog routine en ook fysieke kracht tekort komt. Het is zaak dat we een aantal wedstrijden op dit niveau te spelen en dat we ons zo snel mogelijk die routine eigen maken". Opatelling HVO: Gro«neveld; Kuup, Edward Maataan, Naari, Nasser; Renold Maataen, Van Zelm, Verboon; Mark Mutsen, Sneek en Brown. Schiedam Hoewel Hans Hekman (terug van vakantie) en Marcel van Hees (genezen van enkel blessure) zich weer bij de SFC-selectie hebben ge voegd, zal trainer Martin Schaap met aan zeker heid grenzende waar schijnlijk kiezen voor de elf spelers, die hem tegen Zwijndrecht (1-0) be paald niet in de steek lie ten. Dat impliceert dat Richard Marrevee ander maal de aanval zal leiden in plaats van Ferry Meer hof, die vorige week drie minuten te laat bij de wedstrïj'dbespreking ar riveerde en daardoor z'n basisplaats moest afstaan. Schaap: „Het is voor 90 procent zeker dat ik met dezelfde formatie doorga. Als de inzet en mentali- teit zo perfect blijven, kunnen we wel wat goe de spelers missen. Dat ge mis wordt dan ruim schoots gecompenseerd". SFC moet hei voorlopig nog zonder Marcel van Hattum, Dirk de Groot, Henk Salarï en Harry van Kapel stellen, die al len in de lappenmand verkeren. door PAUL VAN DEN BOSCH Maassluis De kort stondige terugkeer van Cor van Hoeven morgen naar de Maassluise La vendelstraat geeft de wedstrijd tussen Excel sior M en Heerjansdam een nog geladere inhoud dan normaliter. De transfer deze zomer van Van Hoeven van Excelsior M naar Heerjansdam werd door de Maassluise eerste klasser zonder resultaat bij de tuchtcommissie van de KNVB afdeling Dor drecht aangevochten. Excelsior M kon immers zijn beschuldigin gen dat de hoofdpersoon niet q naar Heerjansdam zou zijn ver- huisd, waardoor de overgang on- J rechtmatig zou zijn geweest, met s bev/ijzen. Hoewel Excelsior in middels besloten heeft om de zaak te laten rusten, zijn de emo ties rond de affaire Van Hoeven nog duidelijk aanwezig. Juist nu. zo vroeg in het seizoen, is Heer jansdam met de voormalige Maassluise aanvaller in de basis elf de tegenstander van de trico lores. Trainer Ene Gudde is zich daar terdege van bewust, maar wil de spanning binnen de lijnen tot het minimum reduceren. „Natuur lijk", meent Gudde, „is de affaire Van Hoeven hét item voor pers en toeschouwers om de wed strijd van morgen te benaderen. Ik verzet me daar echter voor de volle honderd procent tegen. Als trainer heb ik niets aan al die op geklopte toestanden. Wat koop ik ervoor ais dadelijk al die emo ties zich ontladen, de wedstrijd uit de hand loopt en wij verlie- zen, niets tochTegen Heer- -g jansdam is alles gericht op de twee punten, niet op de bijzaken. De zaak Van Hoeven moet niet op het veld uitgevochten wor den. Het beste kan je de hele zaak maar doodzwijgen. Niets zeggen, maar gewoon die twee punten pakken. Daarmee pak je Cor en Heeijansdam vee' har der". Niet alleen door de affaire-Van Hoeven herbergt de ontmoeting tussen Excelsior en Heerjans dam een extra portie spanning. De voorgeschiedenis vap. vorig seizoen zorgt dat de Maassluizers voor alles een gunstig resultaat willen neerzetten. Op 12 december 1988 werd Ex celsior M in Heerjansdam (eind stand 2-2) in de blessuretijd van de tweede helft op uiterst du bieuze gronden een doelpunt (en Eric Gudde: „Het verstandigst is om de hele affaire dood te zwijgen" Cor van Hoeven dus de winst) ontnomen. Een loepzuivere treffer van Marco Jansen werd door de Rijnsburg- se scheidsrechter De Haan afge keurd, omdat Jansen in dat ge val doelman Bogdan Kopanicki zou hebben gehinderd. Kopanic ki sprak destijds na afloop de ge vleugelde woorden: „Ik gehin derd? Heb ik niks van gemerkt. Ik dacht dat-ie voor buitenspel floot...". Gudde moest toen in net veld stappen om zijn oververhit te spelers tot rust te manen. Ruim drie maanden later ging Excelsior voor eigen publiek in de slotfase door de knieen voor de latere landskampioen bij de zaterdagamateurs. Drie minuten voor tijd werd het 1-2 voor Heer jansdam, dat door het oog van de naald was gekropen tegen de overheersende gastheren. „Ik ben", aldus Eric Gudde, „vo rig seizoen dus in Heerjansdam door de scheidsrechter gigan tisch in de maling genomen en thuis verloren we echt op een heel genante manier, Heerjans dam kwam toen twee keer over de middenlijn en fladderde er drie minuten toevallig nog een balletje in. Het heeft ens in totaal drie punten gekost Vanuit die rancune wil ik revanche". Saloet» Excelsior M: Von Eljk, Put, Van Zijl, Rijnenberg. Bunt, Van Óuyl, Edwin Barreling. Ron Barreling, Van der Moer, Kromar, IJspelder en Van Leauwen. Opstelling Heerjansdam: Kopanicki, Van Buren, Snijders, Varway, Viaaar, Van da Putte, Braai, Verhoeven, De Visser. Van Hoavanen Kottar. Schiedam In en tegen Slik kerveer zal Hermes de aanval lende impulsen van Jerry Mon kau moeten ontberen. De voormalig Fortunees heeft een heup-en lieskwetsuur en zal in burge- het duel bijwonen. Si mon van Vliet stuurt zondag de zelfde ploeg de wei in waarmee hij bij z'n debuut een 1-2 neder laag tegen Umtas moest incasse ren. De trainer weet René Grim- mius naast zich op de bank. De blonde middenvelder is momen teel onder de wapenen en ver keerde de afgelopen anderhalve week m Duitsland. Opstelling Hermes DVS: Eggelmeljar, Martens, Landsbergen, Van Duppen, Rlt- man, Van der Tuyn, Langhorst, Vlasveld, Kuzmanovic, Biesheuvel en Van Zijl. Vlaardingen Fortuna V3 zal aanstaande zondag in de thuis wedstrijd tegen Oud-Beijerland met dezelfde elf namen aantre den als afgelopen zondag toen het in Dubbeldam een zeer ster ke competttie-ouverture (1-0) beleefde. De geblesseerde Wim van de Berg zal andermaal vanaf de zijlijn moeten toekijken. Trai ner Koos de Gooijer weet niets van Oud-Beijerland. „Dat inte resseert me eigenlijk ook niets. Ik weet van geen enkele ploeg uit onze klasse iets. Dat is maar goed ook. Fortuna gaat elke week gewoon van zijn eigen kwaliteiten uit", aldus De Gooij- Opstalling Fortuna VI: D» Herder, aoiam, Jan Hoffman, Tounlssa, Plank, Van dar Stot, Boshuizan, Vitoer, Kloek, Da Koning an Ron Hofman. Vlaardingen Meine Jon kers is de nieuwe hoofdtrai ner van korfbalvereniging Oranje Nassau. De 34-jarige Waddinxvener, die voorheen werkzaam was bij Ter Gouw, Gouda en de laatste vier sei zoen het Zoetermeerse Phoe nix coachte, maakte afgelo pen zondag z'n debuut in de competitiewedstrijd tegen ADO (6-9). Jonkers is de op volger van Rolf Pieck, die het trainerschap bij Oranje Nas sau niet langer kon combine ren met z'n werk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1