Gondelvaart: als kaarsjes op de taart... Bruisende Brandersfeesten 1 I Q23 'Bevolking raakt er meer bij betrokken' WÊÊÊË Maassluizen 'Ik weet van niets' Koster ViAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schiedam flaneert, paradeert en verteert CAI-café druk bezocht ZONNIG DEFILE Vlaardingse vredesweek start met expositie Risiaisisiii» Tasjesrovers slaan toe Steekpartij Zes en drie jaar geëist voor overvallen Jongens spannen touw over kade Revolverheld aangehouden Rotterdammer ingerekend Wakkere hond Drietal berooft bejaarde Vrachtwagens gekraakt WATERWEG MAANDAG 18 SEPTEMBER 1989 PAGINA 7 6.3131 BC Viaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,435QS57- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Als kaarsjes op de vetjaarstaart, 20 kan de Ver lichte Gondel vaart wellicht het best worden omschreven. Brandersfeesten zonder dit slotstuk van de eerste avond kunnen eigenlijk niet meer. Zeker met, nu is bewezen dat de deelnemende scheepjes meer hebben te bieden dan een paar lichtjes en vlaggetjes. Vo rig jaar kwam het nog niet bo ven dat niveau uit. De jongste versie was evenwel veel aangekleder. Het was aan de Lange Haven ook aanzien lijk drukker dan vorig jaar. Kwamen er toen vijfduizend kijkers, ruw geschat bevolkte zaterdagavond het dubbele aantal de havenkades. Anders dan de voorafgaande jaren ^rd de optocht te water voor af gegaan door prins Frans II van de Rietzeilers en een com pleet orkest. Maar ook de watersporters die achter de prins aanvoeren, de den hun uiterste best om er een gezellige boel van te maken. Verlichte boten met zingende en vaak verklede mensen ga ven de binnenstad een bijzon der aanzicht. Eén schip beeldde Europa '92 uit, een onderzeeër passeerde, maar ook een reus achtige locomotief, de beruchte Emmertjes uit het museum en een horrorschip. De stoet werd gesloten met het Shaka Zulu- schip. Als een eiland dreef het schip, dat geheel bedekt was met riet en palmbomen, door de haven. H et .schippersbal dat volgde na de gondejvaart werd een volle bak. Even na middernacht mocht wethouder Aad Wieg man daar als voorzitter van de jury dit laatste schip, de Don Quichot, de wisselbeker over handigen. De tweede plaats was voor de bemanning van de Deadly Horror, een schip dat ook tot m de puntjes toe ver zorgd was. Bebloede mensen en zelfs een lijk dat opstond uit een doodskist. Met een grijns kregen de schip pers Ger Gilyamse en Jan Slie- drecht de eervolle vermelding uitgereikt. Zij hadden hun schip Rossinant geheel bedekt met zwart plastic en op het middendek 48 witte emmertjes opgesteld. De aankoop van het beruchte kunstwerk door het Stedelijk Museum zat vooral de schipper Gilyamse niet lekker. „Toen ik het kunstwerk 2ag, ging er bij mij a la minuut een lichtje branden. Ik-wist hoe ik m'n boot voor de Brandersfees- len moest ombouwen". De verenigmgspnjs ging naar de vereniging Nieuwe Water weg, zij voeren met de boot Eu ropa '92 en wonnen daarmee voor de derde achtereenvol gende keer de gondelvaart. Trudy en Corne, twee schip persvrouwen die de leiding van de kostuums voor de uit beeldingen van Europa '92 de afgelopen maand op zich geno men hebben: „Een maand lang ✓zijn we zo'n drie avonden per week met 38 leden aan het werk geweest. We hebben uit allerlei materiaal grote poppen ter versiering van het schip ge maakt en met oude lappen en souvenirspoppetjes als voor beeld zijn we kostuums voorde verschillende landen gaan knippen. Het was een gigan tisch karwei". door COCK RIJNEVEEN Schiedam Bruisende Brandersleesten. Zo mag het eerste weekein de van Schiedams eigen tiendaagse stadsver- maak best worden beti teld. Want na een aarze lend begin kon het giste ren al niet meef stuk. Schiedam flaneerde, pa radeerde, marcheerde en verteerde... Wie zaterdagmorgen een dub beltje wilde verwedden op een stralend festijn, zou voor gek zijn verklaard. Kletterend hemelwa ter leek de start van de zesde edi tie aardig te blussen. Maar de Brandersfeesten maakten een ongekend mooie wending. Het was natuurlijk ook de goden J verzoeken wal VVV-directeur 1 en mede-organisator Ruud Pü-j= lard zaterdagochtend vroeg 2 deed De voorbereidingen voor? het feest waren nog in volle 3 gang, maar op coaster De Zeester J heerste bedrijvigheid. Daar op| het tussendek sprak Pillard* gedenkwaardige woorden. „Jee kunt niet zeggen", wist hij, „dat*" de opening is het water valt. Want dat is precies de bedoe ling". De woordspeling duidde op de kruikjes met 'honderd jaar oud' Schiedams vocht, die duikers als openingsceremomeel uit de Lange Haven zouden opvissen. Voordat zij echter goed en wel met de jenever boven water wa ren. kletterde een gigantische hoosbui los. Genodigden doken weg onder parasols, terwijl bur gemeester Reinier Scheeres zijn lippen aan het jeneverglas zette. „Aaahhh", becommentarieerde hij deslok. Oproep Die hefbeweging betekende de Gejoel en dolle pret bij het watersteekspel vanaf 'middeleeuwse' scheepje- start van tien dagen Branders feesten. „Het is een aaneenscha keling van geweldige festivitei ten", verkondigde de burge meester. „Ik wil elke Sehie- dammmer oproepen zijn neus te laten zien. Dit is geen feest om toeristen te trekken. Dit is voor de Schiedammers zelf". Het leek allemaal wat te optimis tisch, wat te mooi uitgesproken. Maar na de officiële opening verpestte de regen enkel en al leen nog de lampionoptocht voor de jeugd zaterdagavond. De vro lijke lampionnetjes waarin oen lampje de plaats van een kaars nagenoeg heeft verdron gen hingen na een half uurtje als slappe, verweekte zakjes rond het stokje... Daarmee was echter het leed ge leden. Het klaarde, net zoals vo rig jaar, niet alleen helemaal op; de weg werd ditmaal vrijge maakt voor een bruisend evene ment. Duizenden bezoekers fla neerden op zondag langs de ha ven om op de Koemarkt op het gemak onderuit te zakken. In eens kon het allemaal niet meer stuk. Spierbundels Het centrum was vol kramen. Maar hoewel de 'hofleverancier' van Hollandse Nieuwe persoon lijk aanwezig was, deed de uitge stalde waar in andere kramen helaas te vaak denken aan- de laatste restanten van één of an dere opgescharrelde partij. De kermis raakte vol volk en la waai; de haven vol schepen van stomende en waterspuiten de blusbootjes op schaal tot fraaie jachten. En in het luchtruim heerste zelfs enige concurrentie: twee reclamevliegtuigjes lieten weten dat 'Recreatie Rotterdam open huis houdt in de wijken'. Op de Grote Markt bracht Peter Lagerwaard van de gelijknami ge sportschool 'De sterkste man. van de Brandersstad'. Als hem vooraf was gevraagd of hij dit sterke staaltje ook in 1990 zou vertonend zou het antwoord ont kennend zijn geweest. Het zat hem dwars dat van de kandida ten slechts de helft present was. Omringd door een grote schare publiek namen vier 'beren' het tegen elkaar op. Ging het trekken van een truck nog enigszins de mist in, daarna werd het betere spierwerk ten toongespreid bij het staven bui gen, zandzakken slepen en het auto-, accu en biervaten tillen. De sterkste man van Schiedam werd... een Rotterdammer. Goof Breedveld bleef stadgenoot Wil lem Nollens net voor, terwijl de geblesseerde Schiedammer Hans Klepke beslag legde op het brons. Nuchter Na afloop wist de sportschool houder het zeker, dit doen we volgend jaar toch weer. Slechts één ding had hem bevreemd. „Wat zijn die mensen hier toch uitermate nuchter. Ze staan daar een show van de eerste orde weg te geven en dan wordt er voor zichtig een beetje geklapt. Onbe grijpelijk". De sterkste-man-ter wereld-op-één-na, Ab Woiters, was zelfs naar de Brandersstad gereisd om het spektakel te lei den. „Wat moet je", vroeg Lager waard zich af, „dit publiek dan voorschotelen, voordat ze en thousiast worden?" Het antwoord bleek aan de Lan ge Haven te vinden: leedver maak. Voor het grote publiek is er geen leuker vermaak dan leedvermaak. Want al waren de pauzes tussen de onderdelen soms wat lang, de havenspelen bleken een doorslaand succes. Het is natuurlijk dolle pret, wan neer twee rivalen elkaar vanaf 'heroïsche' scheepjes in het wa ter trachten te steken. Zo was het bij het sjoffellopen, het boeg sprietlopen en branderszak- slaan en zo was het bij de andere watersporten. Schiedam Een drukte van be lang was het zaterdag in het CAI-café. In het Passagetheater presenteerden de nieuwe ont- wikkelingen op televisiegebied zich aan de kijkers. FilmNet no- I teerde de eerste reeks Schiedam- se klanten en ook van Véronique en TVIQ was wat te zien, maar *-• de meeste belangstelling ging toch uit naar juiste informatie van de ONS. De medewerkers van de Open- bare Nutsbedrijven hebben de laatste dagen de handen vol aan het uitleggen wat er nu plots- i.» klaps met de tv aan de hand is. r' Vooruitlopend op de grote ver- *- andering in oktober, is sinds vo rige week het kabelnet enigszins -* aangepast. Nederland 1 kwam plotsklaps zeer gestoord door en -waar iemand eerst Duitsland 1 „v kon ontvangen, daar kwam nu slechts een informatiekanaal in beeld. *- En hoewel de ONS aan de aan- V passing al wel enige ruchtbaar- heid "had gegeven, was het voor veel mensen een verrassende en vervelende gewaarwording. De medewerkers werden zaterdag dan ook overstelpt met vragen van vooral oudere Schiedam mers die met de afstandsbedie ning in de hand om tekst en uit- - leg kwamen vragen. De politieke discussie in Den Haag of TV10 en Véronique wel op de kabel mogen, is voor be trokken wethouder Aad Wieg man in feite al beëindigd. En ge ronnen door de commerciële tv. ,Ik ga er vanuit", aldus de wet- 1 louder resoluut, „dat ze allebei n oktober gaan uitzenden. En ian is Schiedam er klaar voor". Vlaardingen -„Dit is de twaalfde keer dat het Inter kerkelijk Vredesberaad de vredesweek in Vlaardingen organiseert. Ieder jaar mer ken we dat de bevolking er meer bij betrokken raakt". IKV-woord voerster Nel van Bo- degom zei dit zaterdagmorgen bij de openijng van de expositie 'Dit is Vrede*. Rond haar hadden zich een handjevol Vlaardingse vredesactivisten verzameld voor de opening van deze fototen toonstelling in de foyer van de Stadsgehoorzaal. De expositie luidde een week van bezinning op de vrede in. De reis die een Vlaardingse dele gatie vorig jaar naar de Falestij- nen in de door Israël bezette ge bieden maakte, beïnvloedt het vredesdenken nog steeds in rui me mate. Delegatieleden Jan Bulva en Ed Eggermont stuur den foto's van de reis in, terwijl ook anderen hun vredesgedach- te op het Midden-Oosten richt ten. Twaalf panelen vol foto's zijn tot volgende week te bezich tigen. Wat associeert een fotograaf met vrede? De meest uiteenlopende thema's komen aan bod. Kijkjes in de natuur, kinderen en oude mensen op een bankje. „Tussen oorlog en vrede ligt de ontmoe ting", herinnert Nel van Bode- gom zich een uitspraak van een IKV'er. Vooral het werk van fo tograaf Ed Boender valt op. Zijn serie 'Op weg' geeft de ontmoe tingsgedachte goed gestalte. Eind van de week moet een vier koppige jury de beste inzender uitkiezen. De jury bestaat uit de kunstenaar Cor Maarleveld, de fotografe Caria Eimwachter, de vredesactivist Klaas Schutter en de kunstenares Elly Zwaans- wijk. O Nadat in de Stadsgehoorzaal de vredesexposïtie van start was ge- 8 gaan, vermaakten kinderen zich j? m het centrum op een vredes- markt met een kleurplaat van te- kenaar LenMunnik. Schiedam Een 73-jarige Schiedamse en haar echtgenoot zijn vrijdagavond licht gewond geraakt bij een schermutseling met twee tasjesrovers. Het echt paarliep even voor middernacht over de Mgr. Nolenslaan toen de belager plotseling aan het tasje van de vrouw trok. De dame, die haar bezit enkele malen om de pols had gewikkeld, werd enke le meters over het asfalt gesleept voordat de hengsels van haar tas afbraken. De echtgenoot schoot zijn vrouw te hulp, maar werd door de kompaan van de naar schatting 25-jarige belager tegen de grond geduwd. Het echtpaar mist vijftig gulden en enkele persoonlijke bezittingen. Ook in het doorgaans zo rustige Tuindorp werd een oudere dame van haar tasje beroofd, Terwijl een 77-jarige Schiedamse langs enkele bossages op de Molensin gel liep, rukte een naar schatting 20-jarige fietser haar tasje weg. De dame mist enkele persoonlij ke bescheiden. Schiedam Bij een steekpartij op de kermis is een 14-jarige Schiedammer zaterdagmiddag gewond geraakt. Rond vier uur 's middags kreeg de Schiedam mer bonje met een groep leeftijd genoten die zijn geld opeisten. De Schiedammer verzette zich, waarop een schermutseling ont stond. Met een zogenaamd Ram- bo-mes werd de Schiedammer in de rug gestoken. De EHBO hechtte de wonden van. de Schiedammer. De daders zijn voortvluchtig. Burgemeester Fred van Lier had zaterdagmiddag volop gelegen heid om op het balkon van het Vlaardings stadhuis van de zon te genieten. Hij combineerde dat 1 met het afnemen van een défilé 1 van RAVO, de drumband van de Vlaardingse scouting die het 1 veertig jarig bestaan vierde. De muzikanten vonden dat dit jublle- um wel een aanleiding was voor een eerbetoon aan de burge- 't meester. t Voorafgegaan door de drum- -1 bands Liberté en Harpe Davids j uit Schiedam marcheerden 35 le- den van de scoutingdrumband langs het stadhuis. De stoel j maakte een vrolijke indruk. Enke- t le kinderen onder het publiek l maakten zelfs een vreugdedans- ie- De drumband, die na het défilé naar het scoutingonderkomen in - gras* de Broekpolder vertrok voor een S j reünie, is pas sinds begin jaren 3 |p|> zeventig een gemengde verenf- s v- ging. Voor die tijd mocht alleen G het vrouwelijke gedeelte van helf ^^MÊ^ÊËA. padvlndersgttde bij de drumband muziek komen maken. r' c' x - 'y~, Kr. Den Haag/Maassluis Het hardnekkige weigeren van een 27-jarige inwoner uit Maassluis om zijn betrokkenheid bij drie gewapende overvallen in het Westland toe te geven, mocht hem niet baten. Officier van justitie mr. J. Boogaards eiste voor de Haagse rechtbank zes jaar cel. Een 2I-jarige handlan ger, eveneens uit Maassluis, hoorde de helft van die straf ei sen. Van een overval 2 december vorig jaar op het postkantoor in Maasland zei de 27-jarige Maas- si uizer absoluut geen weet te hebben. Een loketbediende oordeelde anders. Hij herkende de man als één van de daders. Bovendien was het hem opge vallen dat de man 'absurd lang* in de rij had gestaan om een postzegel van 55 cent te kopen. Bij twee andere overvallen (16 maart op een postkantoor in 's Gravenzande en 6 april op een reisbureau in Naaldwijk) zou de man bij toeval betrokken zijn geraakt In Naaldwijk had hij weliswaar in de vluchtauto gezeten, maar was er van over tuigd dat zij slechts een fles whiskey gingen stelen om de veijaardag van een maat te vie ren. Een soortgelijke verklaring had voor zijn rol bij de overval in 's Gravenzande. „Ik stond buiten, maar wist er vantevo- ren niets van", hield hij de rechtbank voor. De 21-jarige Maassluizer be kende wel. Bij de Naaldwijkse overval had de reisbureauhou der hem de bivakmuts van het hoofd gerukt, zodat hij later ge makkelijk te herkennen was. In 's Gravenzande, waar 28.000 gulden werd buitgemaakt, had de jonge dader het geld onder bedreiging van een pistool we ten te bemachtigen. De rechtbank doet 29 septem ber uitspraak. Vlaardingen Twee verniel zuchtige jongens, een 16-jarige en een 18-jarïge Vlaardinger, zijn in de nacht van zaterdag op zondag op de Oosthavenkade aangehouden. De twee hadden drie verkeersborden omverge trokken, het zonnescherm van café De Panter vernield en een touw over de weg gespannen. Zij zijn door de politie overgebracht naar het bureau en hebben de nacht in de cel moeten doorbren gen. Zondag 2tjn zij naar huis ge stuurd. Maassluis - - Bij een vechtpartij op het Burgemeester Domisse- plein heeft de Maassluisse politie zaterdagavond een 18-jarige in woner van die stad gearresteerd. De jongeman bedreigde zijn te genstanders met een gasrevol- ver. Toen vuren daarmee niet lukte, gebruikte hij de revolver als slagwapen. Volgens de politie staat het type revolver op de lijst van verboden wapens. De vechtpartij was een gevolg van een caféruzie. Eerder op de avond was vijf van de relschop pers de toegang tot een horeca gelegenheid in de Koningshoek geweigerd. De ge weigerden raakten later slaags met vijf an deren, die wel een biertje moch ten drinken. Maassluis Een 28-jarige Rot terdammer is zaterdagnacht door de Vlaardingse politie inge rekend, enkele uren nadat hij in Maassluis tien dekbedden had gestolen. De man had de bedden buitgemaakt bij een meubelzaak aan de Wip door de etalegruit in te slaan. Een ooggetuige noteerde het kenteken van de auto van de da der en gaf dat door aan de politie. De auto bleek kort tevoren ge stolen in Rotterdam. De dekbed den had de dief inmiddels al ver kocht aan een heler. Op het Vlaardingse politiebureau be kende de Rotterdammer nog meer misdrijven. Hij had in Vlaardingen een keer benzine getankt zonder te betalen en in januari dit jaar in het Zuider parkhotel in Botterdam twee schilderijen gestolen. Vlaardingen Na klachten van omwonenden heeft de politie in de nacht van zaterdag op zondag een hond weggehaald uiteen flat aan de Wenenweg. De hond hield met zijn aanhoudend ge blaf de buren uit de slaap Om drie uur kwamen de eerste klachten, om vijf uur greep de politie in. De hond, die in het huis alleen gezelschap had van een vogeltje in een kooitje, werd naar het asiel gebracht. Vlaardingen Een 74-jange be woonster van de Billitonlaan trof toen zij vrijdagavond thuis kwam, in haar achtertuin een man en twee vrouwen aan. Het drietal schrok net zo hard als de thuiskomende vrouw, die via de achterdeur haar huis binnen wilde gaan. De man en twee vrouwen vluchtten in de rich ting van de Soendalaan. Binnen ontdekte de bejaarde vrouw, dat een portemonnee met 145 gul den en een zilveren ring waren gestolen. Het slot van de achter deur was geforceerd. Maassluis/Maasland Vracht auto's waren dit weekeinde een belangrijk doelwit van dieven in Maassluis. In het oostelijk deel van de stad, in de Van Marei- straat, de De Genestetstraat en aan het Reviusplein werden vijf wagens gekraakt. De dieven hadden het vooral gemunt opge reedschap. Hun buit bedroeg in totaal ongeveer 20.000 gulden. De gedupeerden zijn aannemers en het gemeentelijk energiebe drijf. Bij de politie kwamen ook mel dingen binnen over zes gekraak te personenauto's, waaruit radio apparatuur en gereedschap was gestolen. In de omgeving van de Kluis- weer in Maasland werden uit vijf auto's radio's gestolen. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 S2 22

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1