Schiedam: energie-en milieubeleid uitbouwen Uitblijven renovatie irriteert winkeliers Stoppen zondagsmarkt einde Brandersfeesten KOOY Voorrang voor migranten en gehandicapten VERWARMING VLAAR0IN6S DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Etmaal protest tegen doodstraf Vacatures drukken gemeente begroting Maaiboom velt vrouw Delftse onderzoeker gelooft in pretentieus team Liesveld eist snel duidelijkheid WERKLOOSHEID NEEMT TOE U wilt uw spaargeld carrière laten maken. Bij de "Verenigde Spaarbank loopt de beloning in de papieren. Deelder staat op D'Oude Stoep... B en W bezorgd Gereedschap gestolen ADVERTEER 1 MEER! Voor vacatures bij de gemeente: Voorverkoop theaters loopt goed Bewoners willen openbaar debat met Ma lex BV GASHAARDEN O CV-INSTALLATIES WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4003,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557 -sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen Met een 'schrïjfmarathon' van 24 uur vestigt Amnesty Vlaardin gen er dit weekeinde de aan dacht op, dat in meer dan de helft van alle landen de doodstraf nog steeds wordt toegepast. Tijdens de mara thon in zaal Triangel kun nen vanaf vrijdagmiddag vier uur protestbrieven worden geschreven en kaarten of petities worden ondertekend. Burgemeester Van Lier sluit zaterdagmid dag de manifestatie af door ballonnen op te laten. Om het brievenschrijven een etmaal te kunnen vol houden heeft Amnesty een afwisselend programma sa mengesteld, waarvan lang niet alle onderdelen te ma ken hebben met de dood straf. Zo kunnen bezoekers van de marathon in Trian gel op vrijdagavond terecht bij artsen om hun bloeddruk te laten meten en bij juristen om hen eenvoudige proble men voor te leggen. Zater dag zijn er mensen die gralb postcodes in fietsen grave ren en kan men kunstles krijgen van de Vlaardingse schuder Cor Maarleveld Er zijn optredens van mu'iek- en theatergroepen. Alleen tussen half twee 's nachts en negen uur 's morgens wordt er weinig gedaan om de dan ongetwij feld vermoeide briefschrij vers te amuseren. Dan klinkt er slechts muziek uit de boxen. Omdat de dood straf dikwijls bij zonsopgang wordt voltrokken zullen za terdagmorgen om acht uur de klokken van Vlaardingse kerken vijf minuten luiden. Schiedam Het niet vervullen van vacatures lévert de gemeen te Schiedam een flinke bespa ring aan personeelskosten op. Begrootte de-gemeente voor 1989 dat twee procent van de geraam de loonkosten niet uitgekeerd hoefde te worden, volgend jaar denkt Schiedam gemiddeld vier procent te besparen door het niet of later opvullen van vacatures. De boekhoudkundige ingreep levert een besparing van enkele tonnen op. De vacatureaftrek wordt toege past om de uitgaven van de ge meente in de begroting te beper ken. In principe begroot de ge meente het salaris voor alle werknemers, maar de praktijk leert dat er voor vertrekkende ambtenaren niet direct een op volger of opvolgster klaarstaat. Door de uitgespaarde salariskos ten in de overbruggingsperiode niet te begroten, ontkomt de ge meente aan extra bezuinigingen. Door middel van een ombui gingsoperatie moet in 1990 wel eén miljoen worden bespaard. Woordvoerder Herrewijn van de afdeling financiën beschouwt de verdubbeling van de vacatu reaftrek als een 'aanpassing aan de werkelijkheid'. „In de prak tijk zien we, dat vacatures dit» jaar vier procent op de salaris kosten besparen. Door vooraf op dit gegeven in te spelen, voorko men we in 1990 onnodige bezui nigingen". Herrewijn mag de vacatureaft rek uitsluitend zien als een zijde lings effect van personeelswisse lingen, volgens anderen zijn de besparingen op de salariskosten wel degelijk het gevolg van be zuinigingen. Als illustratie van bet bezuinigingsbeleid worden vaak de kaderfuncties in> het Passage-theater en het gemeen tearchief aangehaald. Theaterdirecteur Carel Beeke werd bijvoorbeeld pas een jaar na het vertrek van Conny Eg- gink in zijn functie benoemd. Ook in het gemeentearchief wordt weinig haast gemaakt met het opvullen van vacatures. Twee jaar na het vertrek van de gepensioneerde archivaris Guust van der Feijst wachten de overgebleven arehivisten nog steeds op een opvolger. Vlaardingen Een 61-jarige Vlaardingse heeft gisteren een flinke hoofdwond opgelopen toen zij op de Trekkade door de maaiboom van een tractor werd fBraakt De vrouw fietste over e Trekkade, maar stapte af om dat de weg vanwege maaiwerk- zaamheden werd versperd. Juist toen zij langs de tractor liep, liet de tractorbestuurder de maai boom zakken. De vrouw kon na behandeling in het Holyzieken- huis weer naar huis. Schiedam De omstandighe den in Schiedam zijn gunstig ge noeg om met redelijke kans van slagen een speciaal Energie- en MUieuteam op te zetten. De ge meente is dankzij de relatief hoge kwaliteit van de meeste woningen rijp om van dergelijk werk te kunnen profiteren. Dat concludeert de Delftse onder zoeker ir. R.J. Winter van het Centrum voor energiebesparing en schone technologie in een rapport, waarin de haalbaarheid van een dergelijk team is onder zocht. Met de wens van het gemeente bestuur een speciaal project te strrten dat verder gaat aan de Fnergieteams, die al in verschil lende steden opereren, onder streept de stad de voortrekkers rol die op dit terrein wordt ge claimd. Schiedam wil met het initiatief drie doelstellingen aan elkaar koppelen: energiebespa ring, milieubewustzijn en werk loosheidsbestrijding. Om het project, dat enkele ton nen per jaar zal gaan kosten, mo gelijk te maken, wil de gemeente onder andere een beroep doen op het Provinciaal Werkgele- genheidsfonds. De raadscom missie voor sociale zaken buigt zich aanstaande maandag over het onderzoeksrapport. Winter gelooft stelligdatdie pre tentieuze wens niet vroom hoeft te blijven. In vergelijking met veel andere grotere steden zou er in de jeneverstad een gezonde voedingsbodem zijn voor het 'driesporenbeleid1. „In wonin gen van een kwalitatief hoger isolatieniveau gaat vaak de kwa1 liteit van het binnenmilieu en het comfort van de voorzienin gen een rol spelen", meent Win ter. Logisch Hij denkt dat veel Schiedam mers zich daarom de weelde kunnen permitteren om oog te hebben voor luxe-problemen zo als de verbetering van ventilatie en de vochthuishouding. Van daaruit zou de stap naar een mi lieuvriendelijk huishouden niet zo groot zijn, aldus Winter. De Delftse onderzoeker baseert die inschatting op recente cijfers. Voor nieuwbouwwoningen wordt de laatste jaren landelijk een energieverbruik van dui- zend kubieke meter gas per jaar als richtlijn gehanteerd. In Schiedam is die hoeveelheid al teruggedrongen tot zes- a zeven honderd kuub. Winter noemt de Schïedamse keuze om niet alleen aan ener giebesparing te willen doen lo gisch. Een speciaal team kan vol gens hem pas echt goed functio neren als er ook andere zaken bij worden betrokken. Hij komt tot de slotsom dat in Schiedam een groep van zes man verdeeld over uitvoerders, voorlichters en een coördinator aan de slag kan. Op iets langere termijn houdt hij er rekening mee dat die ploeg de vleugels uitslaat en ook buiten de stad activiteiten gaat ontplooien. Het werk van een E M-team zou een breed terrein moeten be strijken. De medewerkers moeten voorlichting geven, maar ook eenvoudige en goed kope energiebesparende maat regelen in woningen treffer* Op basis van ervaringen die in Den Haag zijn opgedaan, zouden daar jaarlijks vijfhonderd tot duizend huishoudens profijt van kunnen trekken. Verder ziet de onderzoker veel heil in het op zetten van een installatie-servi- cedienst, die bij particulieren en in grote woning-complexen on derhoudswerk en voorlichting kunnen verzorgen. Een derde speerpunt is het aan brengen van electriciteitsarme voorzieningen in bij voorbeeld flatgebouwen. Collectieve ver lichting zou vaak nog onnodig veel energie opslorpen. Het team kan die stelmatig vervangen voor energiezuinige armaturen en lampen. Verder moet het team alert in springen op de 'verhuisbewegin- gen' in de stad. Jaarlijks wisselen ongeveer tweeduizend Schie- damse huishoudens van woning. Dat is meestal het moment om allerlei nieuwe apparaten aan te schaffen. Vanuit een 'verhuïs- winkel' met energiezuinige en milieubewuste artikelen zou dat moeten worden ondersteund. Winter oppert dat in wijken ook proefprojecten het gescheiden inzamelen van afval en het her gebruik van huishoudelijke ap paraten kunnen worden opge zet. Inmiddels hebben de ONS, wo- ningbebcer, gemeentewerken en de sociale dienst al toegezegd hun schouders onder het project te willen zetten. De rol van de so ciale dienst is werklozen te leve ren die via het team scholing en werkervaring kunnen opdoen. De uitbreiding van winkelcentrum De Loper is wel in volle gang. Dat steekt de winkeliers in de binnenstad. Vlaardingen De winkeliers in het Vlaardingse centrum eisen dat de gemeente snel knopen doorhakt over de vernieuwing van het Liesveld. De midden standers klagen dat er na de keu ze van een architect en een pro jectontwikkelaar begin vorig jaar, niets is gebeurd om de plan nen verder gestalte te geven. Veel winkeliers maken zich zor gen om de toekomst. In een gesprek met de wethou ders Bas Goudriaan, Henk van der Linden en Jan Madern drong de Stuurgroep Centrum- vernieuwing gistermiddag aan op meer duidelijkheid. Vooral de ondernemers met een zaak on der het Liesveld-viadukt willen weten waar ze aan toe zijn. Zij moeten verhuizen zodra de re novatie van start gaat. Maar de gemeente heeft tot dusverre in het midden gelaten of er nood- winkels getouwd zullen wor den, en zo'ja: waar. De midden standers wülen ook inzicht in de huurprijzen van eventuele noodwinkels en hun toekomsti ge nieuwe zaken. „Het is slordig dat de gemeente die mensen nog steeds geen keu rig bod heeft gedaan", meent Hans Kemper, bedrijfsleider van de Hema en woordvoerder van winkeliersvereniging Koopcen trum. Met de facelift van het Liesveld zijn vele tientallen mil joenen gemoeid en dus is het 2aak niets te forceren, beseft Kemper best. Maar enige haast is volgens hem wel geboden. „Oorspronkelijk was de af spraak dat de vernieuwingen in de binnenstad gelijktijdig klaar zouden zijn met de uitbreiding van winkelcentrum De Loper. Het is uitgesloten dat we dit nog halen, en dat heeft onaangena me consequenties voor de bin nenstad. Door de vernieuwingen in de Koningshoek in Maassluis zijn we ook al veel klanten kwijtgeraakt. De facelift in het centrum was bedoeld om onze regiofunctie te versterken. Maar er gebeurt niets, je krij|t het ge voel dat je in een stilstaande trein zit", zegt Kemper. Volgens de plannen van project ontwikkelaar Multi Vastgoed en architectenbureau AGS moet een deel van het Liesveld wor den overkapt en zal het winkel hart ook door grote nieuwbouw projecten als woon- en kantoor torens, een parkeergarage bij de Jouberstraat en een supermarkt bij het Veerplein drastisch van aanzien veranderen. Maar die prestigieuze objecten bestaan voorlopig alleen op papter. Alleen de smerige tunneltjes tus sen Liesveld en Hoogstraat krij gen nu eindelijk de beloofde op knapbeurt. Maar dat gebeurt pas na lang aandringen van de win keliers. Zij vinden dat van de ge meente te weinig initiatieven uitgaan. Het gesprek met de drie wethouders gisteren volgde op een brief,.waarin de stuurgroep zijn ongenoegens had geuit. Schiedam De werkloosheid in de regio is in augustus met 109 toe genomen en gestegen tot 8358. In vrijwel alle gemeenten in de regio Nieuwe Waterweg-Noord werd een lichte toename geturfd. Alleen tn Maasland en Rozenburg daalde het aantal werklozen enigszins. De toename kwam het hardst aan bij de vrouwelijke beroepsbevol king. Het aantal werklozen nam met 64 toe. 6e jaar GEMIDDELD 6%% BIJ LOOPTIJD VAN 6 JAAR Omgezet in Rente-groeicertificaten van f 1.000,-, f 5.000,- of f 10.000,- kan uw spaargeld nog een hele vlucht maken. Bij een gemiddelde rente van 63/4% kunt u door het principe van rente-op-rente in 6 jaar een waardestijging van ruim 40% tege- moet zien. Ren te-groei certificaten op naam mag u op ieder moment verzilve- ren. Kom voor meer informatie snel even yjgjj langs bij één van onze kantoren. verenigde rente per 20 september spaarbank Schiedam De zon dagsmarkt, de belang rijkste publiekstrekker van de Brandersfeesten, heeft zijn langste tijd ge had. Aanstaande zondag wordt Schiedams groot ste braderie waarschijn lijk voor de laatste keer gehouden. Na zeven afleveringen stopt de winkeliersvereniging Hoog straat met de organisatie. Daar mee dreigt het fundament onder de feestweek te worden wegge- Middenstander Chris Coppens, g de uitvinder van de zondags- markt, betwijfelt of er bij eolle- o ga-winkeliers voldoende animo bestaat om het evenement in 1990 nog een vervolg te geven. „Er gaat zoveel tijd in zitten dat het onverantwoord is om dit er naast te doen als je een zaak hebt", heeft Coppens ontdekt. Steeds meer leden van het comi té dat de zondagsmarkt organi- Chris Coppens seert, gaven er de afgelopen ja ren de brui aan. Actieve mid denstanders als Henk Post, Wil ly Voigt en John van Buuren trokken zich terug om hun ener gie in andere zaken te steken. Het werk kwam uiteindelijk neer op de schouders van nog een handjevol volhouders, onder wie Els Schroder, Cathrinus Mak en Chris Coppens. „Maar met zo weinig menskracht is het niet meer te doen", aldus Cop pens. Nieuwkomers in het bestuur van de winkeliersvereniging zien volgens Coppens de betekenis van de zondagsmarkt wel in, maar zitten met dezelfde moei lijkheid: ze hebben eigenlijk geen tijd om zich er voor in te zetten. Als de zondagsmarkt wegvalt, betekent dat een gevoelige klap voor de Brandersfeesten. Moge lijk houdt het schrappen van de braderie met zijn ruim driehon derd kramen zelfs een bedrei ging in voor het voortbestaan het jaarlijkse volksevenement in Schiedam. Dat dankt zijn ont staan juist aan de zondagsmarkt. Aan de braderie op zondag, ze ven jaar geleden voor het eerst gehouden en meteen vanaf de start een topper van de bovenste plank, werden gaandeweg steeds meer activiteiten opge hangen. Alle andere attracties in de feest week in september lopen er als het ware op vooruit. De slotdag is in de regel goed voor 100.000 of meer bezoekers. Vorig jaar kwa men er zelfs 200.000 mensen op af. Vlaardingen De nachtburge meester van Rotterdam wijkt voor een avondje uit naar Vlaar- dingen, Jules Deelder zal aan staande dinsdag 26 september te zien en te horen zijn in café D'Oude Stoep. De zwart geklede en glad gekap te Rotterdammer brengt aan de Smalle Havenstraat het pro gramma waarmee hij momen teel door Nederland toert: 'Kie zen of Deelder (geen tv)'. Het op treden past in de jubileumactivi teiten die D'Oude Stoep heeft opgezet om het vijfjarig bestaan van het café enig luister bij te zetten. Deelder zal tegen half tien present zijn. Vlaardingen Vlaardingen zet grote vraagtekens bij het plan van de provincie om zuiverings slib in het vervolg te laten ver branden bij de Afvalverwerking Rijnmond. Burgemeester en wethouders zijn bang, dat het verbranden van slib bij de AVR nadelige gevolgen heeft voor het milieu. Vlaardingen staat wel achter het uitgangspunt van de provincie, dat opslag van slib zoveel als mo gelijk moet worden voorkomen. Maar verbranding vindt de ge meente vooralsnog geen oplos sing. B en W verwijzen naar de dioxine-affaire, om hun bezwa ren kracht bij te zetten. Zij heb ben 'verontrusting' en 'vrees' uitgesproken. Vlaardingen Uit een bedrijfs pand aan de Bellstraat hebben inbrekers een grote partij ge reedschap gestolen. De totale buit vertegenwoordigt een waarde van 7.000 gulden. Men kwam binnen door een roldeur te forceren. Ook in een woning aan de Plata- nendreef werd ingebroken. Daar werd een ruitje aan de ach terzijde van de woning vernield waarna men met een tv en een videorecorder aan de haal ging. Schiedam Het aantal werkne mers kalft de komende jaren al leen maar af, maar toch wil de gemeente meer gehandicapten en etnische minderheden in dienst nemen. Hoewel eerdere plannen faalden, bereidt de ge meente nu een opvallend initia tief voor. In het nieuwe voorstel worden vacatures bevroren tot dat zich een geschikte kandidaat uit de achterstandsgroepen aan dient. Sinds enkele jaren tracht de gemeente Schiedam meer mi granten in dienst te nemen, maar de voornemens hebben tot dusver niet het gewenste resul taat gehad. In het begin van dit jaar kregen alle hoofden van dienst het verzoek een stappen plan voor het indienstnemen van etnische minderheden voor te bereiden. Tot concrete resultaten hebben de voorstellen van de chefs niet geleid. Vandaar dat het college van B en Wnu zelf het voortouw wil nemen voor de inhaalma noeuvre. De gemeente maakt zich met name zorgen over de grote werkloosheid onder mi granten. Nadert de werkloosheid onder de beroepsbevolking in Schie dam de twintig procent, bij het autochtone deel van de burgerij ligt dit percentage twee keer zo hoog. De gemeente zou graag zien dat het bedrijfsleven meer migranten in dienst neemt Schiedam beseft, dat een lobby bij het bedrijfsleven weinig suc ces zal hebben als de lokale over heid zelf niet het voortouw neemt bij hei werven van min derheden, De term 'positieve discriminatie' neemt hoofd per soneelszaken Klomp niet in de mond. Volgens de ambtenaar krijgen migranten echter wel een streepje voor bij de sollicita tieprocedures. Het verbeteren van de positie van migranten en gehandicap ten wordt in de toekomst uitge breid aan de orde gesteld in het driehoeksoverleg tussen de ge meente, de sociale dienst en het arbeidsbureau. Bestaande moge lijkheden als de werkervarings plaatsen en het volgen van vak opleidingen wil de gemeente verder intensiveren. „Zij dienen als voortraject om deze mensen aan een vaste baan te helpen", meent Blok, die me moreert aan het feit dat het lage opleidingsniveau de migranten op de arbeidsmarkt parten speelt. Als zij binnen korte tijd het gewenste kennisniveau kun nen bereiken, worden nieuwe vacatures bij de gemeente in de toekomst gereserveerd. De komende maanden beslist het college, hoeveel procent van de zeventig vacatures per jaar te recht moet komen bij migranten en gehandicapten. Mochten de maatregelen niet het gewenste effect opleveren, dan overweegt het college over enkele jaren nog ingrijpender maatregelen te treffen. Schiedam Het nieuwe beleid om meer gro te pub!iektrekkers op de planken te brengen legt de stichting Schïedamse theaters geen windeieren. In de voorverkoop werden 25 procent meer kaarten verkocht dan vorig sei zoen. Sommige voorstellingen zijn al bijna uitverkocht. Onder de nieuwe directeur Ca rel Beke heeft de stichting, die zowel het Pas sagetheater als De Teerstoof onder haar hoe de heeft, een andere koers uitgezet. Beke noemt die benadering publieksvriendelijk. Hij wil zoveel mogelijk gegarandeerde top pers brengen. Want voor 'moeilijk' toneel komt de Schiedammer niet naar het theater, meent hij. Dat de voorverkoop beter loopt dan vorig seizoen is dus niet een complete verrassing. Nochtans is de stichting blij, dat het beleid ook vruchten afwerpt. Theater De Teerstof opent vrijdag het seizoen met een muzikaal programma van Bram Vermeulen onder de titel Dans met mij. Passage start een week later met Liesbeth Nu van Liesbeth List. Vlaardingen De directie van Matex BV gaat wellicht akkoord met een openbare discussie over de gevaren van de overslag van chemicaliën bij het bedrijf in de Vlaardingse haven. Een voorstel van die strekking door de Oost- wijk-bewoners werd gisteren door de directie niet zonder meer van de hand gewezen. De discussie, onder leiding van een onafhankelijk voorzitter, zou ge houden moeten worden tijdens de open dag die Matex BV op 4 november wil houden. In de Vlaardingse Oostwijk heerst grote onrust, omdat Ma tex enkele maanden geleden vergunning kreeg chemicaliën over te slaan. De wijk ligt op minder dan zevenhonderd me ter afstand van het bed rijf aan de Koningin Wïlhelminahaven, dat zich tot dusverre hezighield met het opslaan van eetbare oliën en vetten. De nieuwe activiteit kan volgens de bewoners grote geva ren opleveren voor de volksge zondheid. Matex BV zegt het overslaan van chemische stoffen er noodge dwongen bij te nemen. De che micaliën worden met dezelfde tankers vervoerd als de overige grondstoffen en voor de ver voerders is het goedkoper om beide ladingen aan één steiger te lossen JEÏet bedrijf beweert dat er optimale veiligheidsmaatrege len zullen worden genomen. Met de open dag wil het bedrijf proberen de onrust in de wijk weg te nemen. De bewoners me nen dat de zaak te omstreden is om slechts van één kant infor matie te verstrekken. Zij willen de zaak ook van hun kant kun nen belichten. De directie van Matex BV geeft binnenkort uit- sluitel over dit voorstel. Autoverhuur VAN PER SLUIJS personen-: bestel- er» vrachtauto-s midi-verhuizers v.a. 85.- per dag tOO km, vrij per dag excl. 'btw en brandstof Spijkenisse 01880-128.12 b.g.g. 30654 VERWARMINGSSPECIALIST SHOWROOM W M OOSTHAVENKADE14, TEL.010 4343213, VLAARDINGEN

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1