Schiedam is geen Staphorst meer ^ACHTERGROND 0 Bouman: 'Ik transpireerde van ellende' Schaap weet alles van Fortuna VI WATERWEG 15 'Het Rode Kruis is 'n soort virus' SE AT SMMfl h e t Zwaluwen nog zonder Van Dijk Kornaat hoopt op verrassing Koos Bergeman blikt terug op halve eeuw hulpverlening Alleen Maassluis ontbeert nog FümNet Excelsior: hypotheek aflossen vX W 3 3 i Q 3 t Biesheuvel gepasseerd 6&fegrr*rr.-ars SCHIEDAM" Reconstructie weg Vanaf maandag wordt begonnen met de reconstruc tie van de Westfrankelandscdijk. Het gaat om het gedeelte tussen de Admiraal de Ruyterweg en de Willem de Zwijgerlaan. De rijweg zal in noordelijke richting worden opgeschoven en worden geasfal teerd. Tussen deze straat en de dijk komt een vrijliggend voetpad. Tevens komt er een parkeerterrein bij de ingang van het bedrijfsterrein van de HCG, waar plaats is voor ongeveer tachtig auto's. De totale werkzaamheden nemen ongeveer vier maanden in beslag. De dienst gemeentewerken waarschuwt dat er na maandag soms enige overlast zou kunnen ontstaan. Dahlia's in kerk Als onderdeel van de jubileumviering van de Sint Jan de Doper parochie wordt het interieur van de kerk aan de Mgr. Nolenslaan zondag 1 oktober om getoverd in een bloemenzee. Die middag is er tussen half een en vier uur een dahlia-expositie te zien, die is verzorgd door de plaatselijke dahliavereniging. Leden van de vereniging geven die middag tekst en uitleg over hun hobby. Homed officieel Het werkervaringsproject Homed in Schiedam, dat is opgezet voor werklozen uit de hele regio, wil er geen twijfel over laten bestaan dat de ervaringen die inmiddels zijn opgedaan reden tot blijdschap geven. Tijdens de eerste kwartalen heeft ongeveer drie kwartvan de deelnemers aan het project een betaal de baan kunnen bemachtigen. Donderdag 5 oktober komt dan ook een zware dele gatie naar het pand aan de 's Gravelandseweg om de Homed-vestiging eindelijk officieel te openen. De officiële openingshandeling zal worden verrieht door de wethouders Chris Zijdeveld (Schiedam), Ary Maarleveld (Vlaardingen) en Liesbeth Snoeck (Maassluis). Chris Zijdeveld heeft er lange tijd tegenaan zitten hikken voordat hij het Homed-project uit de veilige anonimiteit wilde laten komen. Tijdens een bezoek onlangs van een PvdA-delegatie onder aanvoering van oud-Tweede Kamer voorzitter Dick Dolman benadrukte hij nog hoe breekbaar werkervarings projecten zijn. „Als het niet snel tot aansprekende resultaten leidt, wordt er vanuit de bevolking al snel neerbuigend gereageerd," zei Zijdeveld toen. Die aansprekende resultaten kan Homed Inmiddels wel laten zien. Bij Homed, dat verspreid over Nederland meerdere vestigingen heeft, wordt een kantoorsituatie nage bootst. Alle werkzamheden die in een heus kantoor worden uitgevoerd, worden in de 'kantoortuin' van Homed nagespeeld. I VLAARDINGEN Zilver voor De Zeeuw Pieter de Zeeuw, die sinds 1956 in dienst is bij het ge meentelijk woningbedrijf, is vanmiddag onder scheiden met de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De versierselen werden hem tijdens een afscheidsrecpetïe in de Lijndraaier opgespeld door wethouder Bas Goudri- aan. De Zeeuw, die gebruik maakt van de vut-regeling, begon als metselaar bij het woningbedrijf. Sinds 1982 is hij assistent-opzichter. In zijn vrije tijd is hij twaalf jaar lang actief geweest bij de vrijwillige brandweer. Foto-expositie Gedurende de hele maand oktober is er in de nieu we bibliotheek een tentoonstelling te zien, die is in gericht door de Amateur Fotografen Vereniging Vlaardingen. De vereniging bestaat deze maand veertig jaar. In de bibliotheek wordt het werk van een groot aantal leden opgehangen. Burgemeester Fred van Lier verricht op 30 september om 15.00 uur de openingshandeling. MAASSLUIS [Schiedam Chemokar rijdt De Chemokar maakt morgen z'n intrede in de Eer ste stad aan de Waterweg. De van Rotterdam ge leende wagen zal rond twaalf uur officieel in ge bruik worden genomen door milieu-wethouder Izaak van der Knaap. De 'inwijding1 vindt plaats bij de halte voor de ingang van de Konmar aan de Ko ningshoek. regelmatig vanar iz.uu lot 17.00 uur. |Viaardingen vrijdag 22 september Sandy Smith Band in buurthuis Oostwijk, 22.00 uur. soui bluesavond, jonge- rensoos JAS, 20.30 uur. zaterdag 23 september open dag computerclub Rijnmond, wijkcentrum De Heipaal, 10.00 tot 17.00 ÜUr- t open huls met rommel markt, bingo, kinderactivi teiten en een optreden van de bluesband The Spin ners. ontmoetingscentrum West aan de Floris de Vijf- - deiaan 2, 10.00 tot 16,00 uur, fysiotherapeuten Don, Van den Ende, Hartman, Hulszoon, Van der Kamp, Van der Lugt en Speksnij der Teerlink houden open huis, 10.00 tot 16.00 uur. vrijdag 22 september open huis in het centrum voor klnder-fysiotherapie van Anne Mieke Groene- veld en Oiga van der Most- Gilberts aan het Rubans- pleln, 16.00 tot 18.30 uur. theaterprogramma Gezel lig van Bram Vermeulen, theater De Teerstoof, 20.30 uur. zaterdag 23 september open huis modelspoorver- eniglng Sc hies po or, 10.00 tot 17.B0uur. theaterprogramma Gezel lig van Bram Vermeulen, theater De Teerstoof, 20.30 uur. open dag. een kijkje ach ter de schermen, Passage theater, 12.00 tot 17.00 uur. zondag 24 teptamber zwart-wit films 'Schiedam kiest voor het water1 en 'Schiedam zoals het leeft en werkt', Filmhuis Schiedam, Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 22 september 1989 Koos Bergeman bij een vitrine vol Rode Kruis-attributen: 'Het was een grandioze tijd'. Vlaardingen Koos Bergeman weet niet welk beeld in die veer tig jaren dienst bij het Vlaar- dingse Rode Kruis het meest in druk op hem heeft gemaakt. Waren het dode zebra's in de Diergaardesingel na het bom bardement op Rotterdam? Was het de gapende wond van de 20- jarige Duitse soldaat die in Zwol le bij een beschieting door Engel se vliegtuigen niet snel genoeg dekking had gezocht? Of waren het de verdronken boeren en boerinnen in Zeeland tijdens de watersnoodramp? Bombardementen, branden, overstromingen, aanvaringen op de Nieuwe Waterweg, Berge man heeft het allemaal van nabij meegemaakt Maar dat hij veei menselijke ellende heeft aan schouwd, zie je niet aan hem af. Zijn gezicht blijft ontspannen. En praat hij over het Rode Kruis, dan slaat hij een opgewekte toon aan. Dan heeft hij het over 'een grandioze tijd'. Het is alsof een alledaagse nuch terheid hem moet beschermen tegen het soms onbeschrijflijke verdriet dat hij onder ogen kreeg. „Het was lijken bergen en weer terug naar je aambeeld", laat de gepensionneerde smid zich terloops ontvallen. Later voegt hij daaraan toe dat het werk niet alleen bestond uit hulpverlening bp rampen. Er waren ook leuke klusjes. Koopa- vonden voor invaliden organise ren; zwemles geven aan gehan dicapten; patiënten verhuizen bij de opening van het Holy-zïe- kenhuis. En assisteren bij de in gebruikneming van de Rotter damse metro. Dreiging Bergeman (71) is zo ongeveer het geweten van het Vlaardingse Rode Kruis. Van alle stadgeno ten die zich in de loop der tijd on der de banier van deze hulporga nisatie schaarden, is hij degene met de meeste dienstjaren. Hij was één van de eersten die zich in 1939 aanmeldden, toen burge meester M.C. Siezen gezien de oorlogsdreiging de tijd rijp achtte voor een Vlaardingse afdeling. Eerder, in 1870, was er naar aan leiding van een internationaal conflict de Frans-Duitse oor log ook al eens een Rode Kruis-colonne actief geweest. Maar de belangstelling daarvoor bleek zo mager, dat de organisa tie in 1911 weer werd opgedoekt. „Als er oorlog komt, moet ik wat doen", dacht Bergeman in '39. Wegens hroederdienst hoefde hij niet in het leger en dus koos hij het Rode Kruis, destijds een semi-militaire organisatie met rangen die rechtstreeks aan de krijgsmacht waren ontleend: korporaal, sergeant, kapitein. Bergeman kon er meteen tegen aan, want nauwelijks had hij in april '40 zijn diploma's op zak of de oorlog brak uit. Na de capitu latie, maar ook na de bevrijding bleef Koos Bergeman bij de ko- lonne 'hangen', zoals hij zelf zegt, want: „Als je er eenmaal door bent aangeraakt, laat het je niet meer los. Het is natuurlijk niet dat verbandje leggen. Het is een soort virus". Koos Bergeman nam pas in 1979 afscheid, maar ook na 40 jaar trouwe dienst kon hij het werk voor het Rode Kruis niet echt vaarwel zeggen. De afdeling deed regelmatig een beroep op zijn kennis. Hij is dan ook één van de prominenten tijdens de viering van het 50-jarig jubileum van het Vlaardingse Rode Kruis. In het herdenkingsboek dat ar chivist Matthijs Struijs samen stelde, nemen Bergemans herin neringen een belangrijke plaats in. Voor de inrichting van de ju bileum-expositie in het Streek museum nog tot 14 oktober te zien liet Jan Anderson zich voornamelijk door Bergeman adviseren. „M'n vrije tijd was het Rode Kruis", verklaart de gewe zen plaatsvervangend colonne commandant zelf. „Eigenlijk kan ik me niet voorstellen hoe mijn leven zou zijn geweest zon der dit werk". In oktober houdt het Vlaarding se Rode Kruis een reünie voor alle oud-medewerkers. Wie Koos Bergeman aan adressen kan helpen kan contact opne men met telefoonnummer 4345092. door COCK RIJNEVEEN "Schiedam Schiedam is geen Staphorst meer. Bijna twee jaar nadat Vlaardingen overstag ging, is ook de Brandersstad aangesloten op abonnee-televisie. Alleen de inwoners van Maassluis moeten het in deze regio nog zonder FilmNet stellen. FilmNet heeft zo'n 30.000 gulden be taald om op de kabel te worden toege laten. Een bedrag, dat neerkomt op een gulden per op het C Al-net aange sloten gezin. En vandaag kunnen reeds zo'n 75 Schiedammers de pro gramma's op de buis gade slaan. Zij hebben deze week direct een decoder gekocht: het kastje dat nodig is om de films ongestoord te kunnen ontvan gen. Schiedam is dus geen Staphorst meer. Die Vergelijking kwam twee jaar ge- leden uit de mond van adjunct-direc teur Hans Klap van FilmNet, toen deze nieuwe vorm van betaalde tele visie wel in Vlaardingen als een soort kerstgeschenk werd geïntroduceerd. Volgens Klap zag de plaatselijke poli tiek er op dat moment geen heil in en hij chargeerde door Schiedam op één lijn te stellen met dit zeer conservatie ve dorp. Wat verongelijkt werd die boodschap op het stadskantoor ont vangen. Maar dat is nu verleden tiid. Schie dam heeft Staphorst, zij hét als één der laatste gemeentes in ons land, achter zich gelaten. Wethouder Aad Wiegman erkent dat de gemeente toentertijd wat gereser veerd tegenover FilmNet stond. Maar zo terughoudend als Klap, die toen voorspelde de jenerverstad toch heel snel voor zich te winnen, bedoelde? Nee, zegt Wiegman. De financiële pe rikelenbij dit bedrijf speelden een rol, maar van doorslaggevend belang was dat Schiedam doodeenvoudig niet klaar was voor uitbreiding van het kabelnet. Wiegman: „En voor een handvol kij kers gooi je geen andere zender van de kabel om een kanaal vrij te ma ken". De vraag naar abonnee-tv is sindsdien evenwel aanzienlijk toege nomen. De laatste maanden hebben Schiedammers met regelmaat ge- vraagd, wanneer zij nu eindelijk eens FilmNet konden ontvangen? In de naderende komst van Veronique (2 oktober) en TVIO (28 oktober) op de buis heeft de gemeente aanleiding ge zien het kabelnet te renoveren èn uit te breiden. Volgens de wethouder laten ,deze twee commerciële omroepen zich niet tegenhouden; wat minister Brinkman ook met de mond mag belijden. Of, zoals adjunct-directeur Eikenbroek van de Openbare Nutsbedrijven (ONS) het verwoordt: „Wij vinden het niet interessant-wie het initiatief neemt. Wij willen een leuk product kunnen aanbieden". Hoewel iedereen die een zogenaamde decoder aanschaft (onder meer ver krijgbaar bij de ONS) en de stekker in het stopcontact steekt FilmNet kan ontvangen, gaat de Grote Verande ring pas 2 oktober in. Dan zijn vier ex tra kanalen beschikbaar. Naast Radio Télé Veronique komt het Westduitse ZDF weer terug op het scherm. Verder is Children's Channel en het meest vermaarde journaal ter wereld het 24 uurs programma van Cable News Network (CNN) bin nen handbereik gekomen. Eind okto- berschaart Joop van der Ende zich bij dit rijtje nieuwkomers. In totaal zullen dan 23 stations zijn te ontvangen: vijf Nederlandstalige, ze ven Engelstalige, vier Duitse, twee Franstalige, twee commerciële sta tions en de twee informatieve kana len Avondbladen TV-Krant en Mo- zaiek/Gouden Gids, terwijl tegen be taling daar FilmNet aan lean worden toegevoegd. Het betekent een" hele 'verhuizing'. Zeven zenders komen op een ander ontvangstkanaal. De ONS zal volgende week folders huis aan huis verspreiden, waarin de nieu we frequenties staan. Voor de toekomst blijft er nog ruimte over voor zeven nieuwe zendgemach tigden. De ondertiteling van Neder land 1 en 2 voor doven verdwijnt ech ter van het Schiedamse scherm. Wet houder Wiegman: „Met de komst van teletekst blijkt daar steeds rhinder ge bruik van te worden gemaakt". Maassluis Eric Gudde hoopt dat de 4-0 overwin ning in en tegen Rozen burg geen bevlieging is geweest „Ik heb geen en kel probleem met zo'n opmerking van Remco Janssen ('Het is dat we la- zerus waren, anders was het 7-0 geworden', red.) over de trouwerij van Wim Put", lacht de trai ner van Excelsior Maas sluis, „maar ik heb hem van de week wel even verteld datje die zege op Rozenburg moet zien als een hypotheek. Met an dere woorden: dat .we morgen tegen Zwart Wit'28 opnieuw een flink deel moeten aflossen". In die thuiswedstrijd ont breken in elk geval Ron van Straten (knieband) en René van Zijl (schor sing). Ook Robert de Reus speelt niet. Hij heeft een blessure die te vergelij ken is met die van Van Straten. Hoewel het met de genezing eerst de goe de kant op ging, onder vindt De Reus nu weer hinder. In overleg met de medische staf heeft Gud de besloten De Reus voorlopig niet op te roe pen, noch in het eerste noch in het tweede elftal. „En dat is toch een ader lating", aldus Gudde. Daar tegenover staat de terugkeer van Rob_ van Leeuwen, die gister avond probleemloos de hele groepstraining door stond. Onder gewone om standigheden moet Zwart Wit'28, de club waarvoor Cor van Hoe ven in eerste instantie had gekozen, een te klop pen opponent zijn. „Maar in deze klasse", houdt Gudde nadrukkelijk de boot af, „is niets normaal, Kijk maar naar de uitsla gen. Het is dus zaakl voor ons om zo snel mogelijk aan de goede bant van de score te komen. Dat geldt zowel voor de wedstrijd als voor de ranglijst". 'Falslg Flex' is een deens kastenprogramma uligevoerd in prachtig blank beuken en afgewerkt meteen transparant lak die het blonde skandinavlsctve affect verstrekt Het bestaat uit verschillende elementen waarmee verrassende kom bi nat les gemaakt kunnen worden, van b.v. een eenvoudig strak dressoir tot een levendige kastenwand met hoge en lage delen. Al3 dit uw nieuwsgierigheid heeft gewekt, kom dan een dezer dagen eens even bij ons langs. WIJ vertellen U graag de mogelijkheden van dit schitterende programma. DÖÖ wonen i i 11 n perrnna markt 57 vlaardingen 010-4343685 Schiedam Oscar Biesheuvel is de grote afwezige in de basisformatie van Hermes D VS, dat zondag in Den Haag tegen HMSH aantreedt. Trainer Simon van Vliet heeft zijn aanvalsleider laten vallen na het echec tegen Nieuwenhoorn, in welk duel de slungelachtige spits niet bij de les (b)leek te zijn. Tegen HMSH wordt zijn plaats ingenomen door Hans Droge. Voor de rest houdt Van Vliet vast aan z'n bestaande elftal. VlaardingenOok mor gen moet Zwaluwen VI het zonder Ruud van. Dijk doen. „Jammer voor de ploeg", meent voor stopper Henk de Bruin, die niettemin zonder angst naar de verfrissen de debutant Leiden af reist. „Als je met zo'n jong team in de tweede helft een klasseploeg als Excelsior Pemis met de rug tegen de muur kunt zetten, dan heb ik er voor morgen alle vertrouwen in", oor deelt de mandekker lo vend over het niveau dat Zwaluwen jongstleden zaterdag demonstreerde. De Vlaardingers begin nen in Leiden met dezelf de formatie die tegen Ex celsior Pemis aan .klan tenbinding deed. Dus met Ed Rosing als linksback en Jos Opschoor als mid denvelder. Een en ander houdt ook in dat Cornel Kramer onder de lat op nieuw de voorkeur heeft gekregen boven Martin Vercouteren. Vlaardingen Teun Kornaat maakt zich niet druk om de matige positie die HVO na drie duels be zet Zelfs het bezoekje dat koploper Capelle morgen aan de Zwanensingel brengt, zet hem niet aan het denken. De oefen- meester van de debute rende tweede klasser gaat uit van z'n eigen kwaliteiten en houdt in z'n achterhoofd zelfs heel voorzichtig rekening met een verrassing. „Ik heb er bót wel ver trouwen in", klinkt de gevoelige linkspoot van weleer optimistisch. „Waarom zouden we niet voor een verrassing kun nen zorgen? Ik denk dat we voetballend best wel wat tekort zullen komen tegen Capelle, maar ik weet zeker dat we drie, vier, vijf keer voor hun doel komen. Als wij er dan twee maken, zal Ca pelle er toch drie moeten inschieten. En dat zie ik niet zo snel gebeuren", „Als we alle kansen had den benut, die we tot nu toe hebben gekregen, dan hadden we beslist de laat ste twee wedstrijden ge wonnen", vervolgt Kor naat, die morgen de be kende elf spelers de wei in stuurt „Zaterdag ook, tegen Monster, toen had den we na rust zo maar nar vier-, vijf-één moeten weglopen. Dan loop je in de slotfase nog tegen zo'n zeperd van een gelijkmaker op. Als het nu eens wil meezitten...". Dennis Hoogerboord in aktie tegen EBOH. Dcordeierugkeervan Arjan van der Slot en Perry de Koning is het nog maar de vraag ot het Fartunees er zondag tegen SFC vanaf het begin bij is. Vlaardingen Vraag aan Jan Bouman wat één van de zwartste zon dagen in zijn voetbalge schiedenis is en hij ant woordt zonder dralen: zondag 17 september Fortuna's assistent-trainer heeft nog steeds weinig lovende woorden over voor de giganti sche wanvertoning die zijn ploeg vijf dagen geleden tegen EBOH (1-1) opvoerde. „Ik heb op de bank zitten transpireren", er- gem Bouman zich nog steeds. „Niet van spanning, maar van ellende". De Vlaardingers rijn dus ge brand op revanche. Fortuna kan bij SFC weer een beroep doen op Arjan van der Slot en Perry de Koning, maar niet op Eric Teu- nisse. Het knokkertje van de Marathon weg heeft veertien da gen rust voorgeschreven gekre gen en is er dan geen verbetering tie worden „De Koning traint zaterdag nog apart, maar Koos de Gooijer en ik hebben goede hoop dat hij er weer bij is". Aan de tweestrijd tussen SFC en Fortuna VI zijn weinig senti menten verbonden. Na de dreu nen die vorige week door respec tievelijk Oud-Beijerland en EBOH zijn uitgedeeld, zullen beide ploegen de handen vol hebben aan zichzelf, zodat de mening van de buitenwacht to taal niet relevant is. Bouman: „Laten we maar op een leuke wedstrijd hopen. Winst of ver lies is niet te voorspellen, maar het minste dat Koos en ik ver langen, is inzet en karakter. Al leen dan kun je nog een beetje vrede hebben met een eventuele nederlaag". Soioetie Fortuna Vfc Don Hordor, Van Boxetn, Van don Borg, Jan Hoffman, Van dar Slot, Vtaoor, Boohufeon, Kloek, Ron Hofman, Hoogorboord, Ooman, Da Ko ning wi Plank. f Schiedam Fortuna VI is een open boek voor Martin Schaap. De oefenmeester van SFC heeft zich uitge breid laten informeren door Arnold Lobman, die als een vrienden dienst de tegenstan ders van de Schiedam se tweede klasser ana lyseert. Lobmans aantekeningen zijn door Schaap inmiddels ver werkt in de aanpak die hem voor ogen staat Al zal dat nim mer leiden tot een verdedigen de instelling, omdat aanvallen SFC nu eenmaal op het lijf is geschreven. „Het moet een leuk potje wor den", wil Schaap aan de voora vond van de semi-derby z'n keukengeheimen niet prijsge ven. „En we gaan proberen de.' eerste plaats te heroveren. Fortuna wil voetballen en wij ook", vervolgt Schaap, die overweegt Hans Hekman in de basis op te nemen en wat te gaan schuiven met Peter de Heij. „Fortuna speelt graag op de counter en dat zal op ons kleine veld toch iets moeilij ker gaan". Het is Schaap er veel aan gele gen om de kater van vorige week, toen SFC gevoelig on deruit ging bij het die dag nog puntloze Oud-Beijerland (4-2), in een klap weg te spoelen. „Onnodig, dat verlies", gromt Schaap binnensmonds. „Alle tegendoelpunten kwamen uit spelhervattingen. Drie_ hoek schoppen en en een vrije trap. Ik hoop dat iedereen daarvan heeft geleefd. Maar ja, dit weekeinde lopen de Branders feesten in Schiedam af. Wat de gevolgen daarvan zijn, is vori ge week gebleken". D* ooloctio van SFC: John Morrovoo, Woltï Vorror, Richard Morrovoo, Von Alpbon, Poort, Nofcmmn, Kiobort, Wo- oomolcoro, Ooolorwwl, Von dor L*fy, Oootordijk, Moorhof, Von Qoono onDo HoiJ.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1