'Trek Passage door naar Hoogstraat' Schuurkerk tussen lage drempels en snob- appeal Brandweer overweegt acties 'Sociale dienst heeft te veel personeel' Brand in sporthal groepslera(a)r(es) VIAAROiNBS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Projectontwikkelaars werken plan Verhiilsdonk uit Van Neerbos: nieuwe impuls bouwmarkten Oven scheurt bij glasfabrieken Man op straat aangevallen Politiebureau voltooid met kunstwerk 'Uitruksterkte onder de maat' Missionaris verheugd over gift Maasland E FABER GEMEENTE MAASLAND VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4009, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557-sportredactie:4345209. Telefax:010-4349754. door KOR KEGEL en PETER DE LANGE Schiedam Projectont wikkelaar MBO uit Die- men heeft samen met ar chitectenbureau AGS uit Heerlen bij burge meester en wethouders van Schiedam een spec taculair plan ingediend om de Passage door te trekken naar de Hoog straat. De Haagse bouw gigant MAB is in de race voor hetzelfde project MAB, bekend geworden door zijn aandeel in de bouw van de nieuwe Hallen in Parijs, beves tigt dat er met de gemeente Schiedam overleg gaande is maar wil verder niets loslaten. Ook MBO en AGS stellen zich terughoudend op. Naar verluidt wijken hun plan nen nauwelijks af van het ont- werp dat zij eerder indienden i met het Schiedamse bouwbedrijf Slavenburg en Van Wijnen Vastgoed uit Dordrecht. Laatst genoemde partners haakten en kele maanden geleden af omdat de onderhandelingen met de ge meente niet vlotten. In de plannen-wordt de Passage doorgetrokken over het Broers- veld- De nieuwe winkelgalerij maakt na veertig meter een draai, waarbij één uitloper uit komt op de Hoogstraat, ter hoog te van de plek waar vroeger in ternaat De Uitkijk stond. Een eventueel tweede uitloper ein digt bij de afrol Lange Achter weg, bij het zogenaamde Henk Postpleintje, Dit ontwerp lijkt als twee drup pels water op het idee, waar VVD-fractieleider Gerard Ver- hulsdonk vorig jaar mee op de proppen kwam tijdens een wan deling door het centrum met verelaggevers van deze krant. Hij pleitte toen voor grootschali ge modernisering van het win kelapparaat en stelde als voor waarde dat de Passage zou wor den doorgetrokken. Of Slavenburg en Van Wijnen 'Het Broersveld moet eens ophouden te pretenderen, een winkelstraat te zijn', zei WD-lelder Gerard ver- hulsdonk vorig jaar. Projectontwikkelaren hebben rijn plan opgepakt om de Passage (links) via het Broers veld door te trekken naar de Hoogstraat. zich door Verhulsdonk lieten in spireren is onduidelijk. Ze heb ben inmiddels geen belangstel ling meer voor het idee, dat door MBO is overgenomen. Dit be drijf meldde zich pas later,, toen de oorspronkelijke kandidaten geen overeenstemming met de gemeente konden bereiken. „MBO trok de kar uit de modder, maar Slavenburg en Van Wij nen vielen prompt uit de kar", aldus een ingewijde. MBO bena derde het Heerlense architecten bureau AGS, hetzelfde bureau dat tekent voor de face-lift van de Vlaardingse binnenstad. Hema De uit de jaren dertig daterende Passage, die de gemeente vorig jaar nog wilde slopen omdat de fundering rot zou zijn, zou vol gens het nieuwe concept worden gerestaureerd. Het nieuwe deel van de Passage komt op hetzelf de niveau als het oude deel en eronder zijn parkeergarages ge pland. Een glazen koepel halver wege moet het geheel een futu ristisch aanzien geven. Ook de Hema, waarmee op papier al ja ren geschoven wordt, is in deze winkelgalerij opgenomen. De initiatiefnemers hebben B en W een hecht doortimmerde'ver kenning en analyse' voorgelegd compleet met een marktonder zoek. In feite grijpen de plan nenmakers terug op een oud concept. De gemeenteraad be sloot al eerder, in 1974, om de Passage te verlengen tot aan de afrol bij de Lange Achterweg. Dat plan riep veel weerstand op, vanwege de sloop die ervoor no dig was en de onvermijdelijke aantasting van gevestigde win kels. Toenmalig staatssecretaris Jan Schaefer onthield zijn goed keuring aan het plan, dat vol gens hem veel te duur was. De gemeente heeft nog geen keuze gemaakt uit MAB of MBO. Wethouder Chris Zijde veld erkent dat er verschillende gegadigden zijn, maar wil geen iiamen noemen. „Er komen nier zoveel projectontwikkelaars fol derpakketten deponeren", Zii- develd laat dan ook in het mid den of hij het ontwerp van MBO/ AGS rekent tot „het kwa liteitsdrukwerk met mooie fo to's" waar de gemeente mee wordt overspoeld en verder niets mee doet, of dat het wel de gelijk om een serieus plan gaat. Hij wil zich niet in concrete zin uitlaten. Als het om een theore tisch aanbod zou gaan, zegt Zij develd desgevraagd, zouden de elementen uit zo'n voorstel als van MBO/AGS helemaal aan sluiten op het gemeentelijk ei senpakket „Dan zou ik zeggen: gut, wat een interessante formu leringen". door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis Zo'n theatertje waar je voor een grijpstuiver naar binnen mag kan niks we zen, moet menig Maassluizer in het verleden hebben gedacht Hun aantal is slinkende, want het vijfjarige mini-theater De Schuurkerk mag zich in een stijgende populariteit verheu gen. Toch kan de publieke be langstelling nog groeien, meent vrijwilliger Martin Burger. „Misschien moeten we wat me t gaan doen aan sr.ob-appe- al". Met een uitgebreid programma vieren de vrijwilligers achter De Schuurkerk deze week, dat het mini-theater vijf jaar gele den het levenslicht zag. Het ju bileum wordt gevierd met on der meer een open podium, waarop de beste deelnemers van het afgelopen seizoen voor het voetlicht traden. Gisteren kwamen de filmlief hebbers aan bod in A Fish Cal led Wanda, de filmhit van John Cleese. Vanavond worden de feestelijkheden afgesloten met de huldiging van de culturele kampioenen van Maassluis. Aan het begin van de feestweek kwam de plaats van het theater aan bod tijdens een forumdis cussie, met als thema 'culturele ontplooiing in de volgebouwde stad'. Eén van de prikkelstellin gen was, dat de culturele ambi tie dreigt te verdwijnen in een volgebouwde stad. Maassluis is een gemeente die haar functie als groeistad verlo ren heeft, maar gebrek aan am bitie kan Martin Burger en Ro bert Punt niet worden verwe ten. Beide heren, die naast het raadslidmaatschap voor de PvdA een nauwe betrokken heid met het theater gemeen hebben, willen de functie van De Schuurkerk de komende ja ren verder uitbouwen. „Na vijf jaar zijn we eigenlijk nog in de opbouwfase", meent voorzitter Robert Punt van de th eater werkgroep. „De komen de jaren moet de bekendheid van het theater verder worden vergroot. En ook programma tisch willen we tot een breder aanbod komen". Schuilkerk Samen met Annemiek van der Houwen en Jos van der Zee stond Punt in de jaren zeventig aan de wieg van het theater. Het drietal voerde actie tegen de sloop het 18e-eeuwse monu ment, dat was gebouwd als schuilkerk voor rooms-katho- liek Maassluis. De actie had suc ces. De sloopvergunning werd ingetrokken en na lang touw trekken kreeg het gebouw in 1984 een nieuwe functie als the ater. Na de ingebruikname moest de Schuurkerk aanvankelijk flink tegen het gebrek aan naamsbe kendheid oproeien. Zelfs na vijf jaar komen er nog mensen bin nen die niet van het bestaan van het theater afwisten. Door de uitbreiding van het program mabudget van 25.000 naar 35.000 gulden hopen de pro grammeurs meer publiek te trekken. Maar net als collega's in andere steden moeten de vrij willigers in Maassluis behendig laveren tussen publiekstrek kers en producties met een ver nieuwend karakter. Tot de publiekstrekkers beho ren de wekelijkse filmvoorstel lingen en de jazzavonden, die maandelijks op een omvangrijk klandizie kunnen rekenen. Zangkoren en operettes doen het ook altijd goed in Maassluis, dat op een rijke korentraditie kan bogen. Stimuleringsfonds Het zijn activiteiten waar Mar tin Burger zich van harte achter stelt. „Bij de provincie poog ik momenteel een stimulerings fonds te vormen, waardoor er een uitwisseling tussen muziek gezelschappen uit verschillende steden kan komen", vertelt Burger, ook lid van de Culturele Raad. „Het is natuurlijk zonde dat een koor als Cantate Domini een seizoen lang repeteert voor één uitvoering".- Naast de mogelijkheden hebben de programmeurs de laatste ja ren ook de beperkingen van de culturele belangstelling leren kennen. Voor muziek lopen Maassluizers^warm, maar Mar tin Burger heeft ondervonden dat het publiek met geen stok naar cabaret is te krijgen. „Hoe dat komt?", reageert Burger. „Ik denk dat de oude Maasslui- zers er een afkeer van hebben, terwijl de forenzen nog steeds op steden als Rotterdam en Den Haaggeörienteerd zijn". Toch hoopt Burger dat De Schuurkerk de komende jaren kan bijdragen aan de uitbrei ding van het culturele spec trum. „Door de grotere finan ciële mogelijkheden kunnen we in de toekomst in elk geval meer doen aan jeugdtoneel en andere theatervormen". Geld mag beschikbaar zijn, toch realiseert Burger zich dat de toekomst van de nieuwe initia tieven valt of staat met de pu blieke belangstelling. „Maar je moet blijven dromen natuurlijk. Soms merk ik dat mensen niet feloven dat zij direct om de oek voor een paar centen ple zier kunnen beleven. Daarom moeten we misschien wel aan snob-appeal gaan doen. Ge woon eens een avondje met een bekende artiest een lopend buf fet organiseren en dan 25 gul den vragen. Het zou me niet verbazen als we vol zitten". Schiedam/VIaardingen Het opkopen van het volledi ge aandelenkapitaal van Muys en Co in Rotterdam door het Vlaardingse bedrijf Van Neerbos Beheer kan een nieuwe impuls geven aan de vestiging van bouwmarkten in de regio. Naast een Gam ma-vestiging aan de Delta weg in Vlaardingen en een binnenkort te verrijzen filiaal in het zuidwesten van Schie dam, heeft president-direc teur H. de Jong van Van Neerbos nog meer pijlen op zijn boog. Met name in een nieuw fenomeen, de Bouw- maat, ziet hij toekomstper spectief. Die bedrijven funge ren als afhaalcentra voor de groothandel en zijn beter ge outilleerd om professionele verwerkers te bedienen. In Schiedam is inmiddels al één van de vier Bouwmaten in Nederland gevestigd. Muys en Co beheert twee van die vier zaken. Dat is ook één van de redenen waarom Van Neerbos zo graag het Rotter damse bedrijf wil inlijven. „Wij kunnen van die rijpere formule gaan profiteren", meent De Jong. Bovendien opereren de twee bedrijven in dezelfde branche waarin, vol gens Van Neerbos, sprake is van een 'scherpe concurren tie'. In het verleden kwam het te vaak voordat vertegen woordigers van de twee be drijven elkaar bij klanten in Rotterdam ontmoetten. „Dan moest een half gevulde vrachtwagen van ons en een half gevulde vrachtwagen van Muys daar goederen afle veren. Die inefficiëntie kun nen we nu opheffen". Ook de verschillende advertentie campagnes kunnen straks in elkaar worden geschoven. Als althans de ondernemings raden van de twee bedrijven akkoord gaan met de beoogde overname. De Jong verwacht op dat punt geen problemen. De onderhandelingen zijn tot nu toe in goede harmonie ge voerd. Maassluis Vermoedelijk als gevolg van een elektrische sto ring is het restaurantgedeelte van de Wethouder Smithal in Maassluis vanochtend geheel uitgebrand. Het sporthalgedeel te van het complex liep rook- en waterschade op. Om zeven uur werd de brand in de verlaten sporthal ontdekt. De brandweer, die snel ter plaatse was, wist de brand in de keuken en het restaurantgedeelte snel te blussen. De schade loopt in de tienduizenden guldens. Schiedam Bij een brand gis termorgen in de Vereenigde Glasfabrieken aan de Buitenha venweg is een brandweerman gewond geraakt Hij kreeg glas in zijn oog en moest daaraan in het Schielandziekenhuis wor den geholpen. De brand ontstond toen een oven scheurde. Daaruit gutste een grote hoeveelheid gesmolten glas. Het vuur werd aanvanke lijk bestreden door de bedrijfs brandweer. Met hulp van de Schiedamse spuitgasten was het vuur binnen anderhalf uur on dercontrole. Het repareren van de oven gaat naar verwachting vijf dagen du ren. Het bedrijf moet rekenen op een schadepost van enkele tien duizenden guldens per dag. Schiedam Een 19-jarige Schiedammer heeft gisteravond om half zes een dik oog en bloed uitstortingen over zijn hele lijf opgelopen. De man werd op de Beijerlandsestraat door een nog onbekende man in elkaar gesla gen. Het slachtoffer verklaarde later tegenover de politie dat de dader zonder enige aanleiding begon te schelden en te slaan. Omstanders haalden de twee uit elkaar, maar de aanvaller wist te ontkomen. De korpsleiding tilt met enige moeite Karin Daans kunstwerk op z'n sokkel. Vlaardingen Commissaris Ton Spel maakte gisteren geen geheim van z'n trots over het nieuwe onderkomen van de Vlaardingse politie: „Ik hoop dat u na de rondleiding mijn chauvi nisme kunt onderschrijven. Prachtig, goed, efficiënt, high tech, functioneel en wat dies meer zij". Voorafgaand aan de bouw werd heel wat afgediscussieerd, ver telde de vertegenwoordiger van het Amsterdamse architecten bureau Snieder tijdens de lunch. „Ik denk dat de notulen van die vergaderingen een metershoge stapel vormen". Bij de bespre kingen draaide het steeds om de vraag, wat voorrang moest krij gen: architectonische schoon heid of ambtelijke functionali teit. In het resultaat zijn beide ele menten terug te Vinden. Een prachtgebouw, vindt de politie. „Geen compromis, want dan krijg je alleen compromis-bak sels. Nee, dit gebouw is een pro- dukt van goede samenwerking". Om de bouw af te ronden en de samenwerking te onderstrepen onthulden, de leden van het bouwteam een kunstwerk dat door de korpsleiding op z'n plaats werd gezet. De Amster damse omgevingskunstenaresse Karin Daan ontwierp speciaal voor het gebouw aan de Delftse- veerweg een opmerkelijk object. Een glanzende spiegelbol, inge kaderd in twee matgrïjze ringen. Kunstenaars zien meer dan an dere mensen. „De enigszins ge bogen muur vormt als het ware een ketting waarmee het ge bouw verankerd ligt. Die ron dingen heb ik in dit ruimtelijk kunstwerk laten terugkómen". verklaart de artieste. „Alle on derdelen en materialen zijn met zorg uitgekozen zodat niet alleen de onderlinge delen met elkaar in harmonie zijn, maar het werkstuk ook goed past in 2'n omgeving". In die opzet is Karin Daan naar de mening van de bouwers vol komen geslaagd. Nadat minister Cees van Dijk (binnenlandse za ken) volgende week donderdag het bureau officieel heeft geo pend, mogen de Vtaardingse burgers op zaterdag 30 septem ber een kijkje komen nemen. Het open huis omvat veertien onderdelen. De mobiele eenheid toont foto's en dia's, kinderen kunnen computer gestuurd een verdachten-foto samenstellen, de hypermoderne meldkamer kan worden bezichtigd en in de kantine is koffie verkrijgbaar. Vlaardingen De betaalde krachten van de Vlaardingse brandweer zijn de onzeker heid nu echt beu. Het perso neel weet al ruim anderhalf jaar niet waar het aan toe is. Met name over de verlangde verbetering van de eerste uit ruksterkte laat de Vlaardingse politiek de spuitgasten voortdu rend in het ongewisse. „De maat is vol. Er moet snel iets gebeuren anders komen er acties", laat een gepikeerde A. Brobbel, voorzit ter van de medezeggenschaps raad, weten. Inzet van het conflict is de traag heid waarmee de Vlaardingse gemeenteraad knopen doorhakt. De beleidsnota brandweer, die commandant J.W. van Es april vorig jaar schreef, kon vanwege de hoge kosten die ermee waren gemoeid geen genade vinden in de ogen van de plaatselijke poli tici. Begin dit jaar formuleerde Van Es in samenspraak met zijn personeel een compromisvoor stel. „Daarin is met alle wensen rekening gehouden", aldus Brobbel. „De politiek kreeg haar zin, omdat er meer vriiwiUgers bij de eerste uitruk worden inge zet en Van Es kreeg gedaan dat in het rooster extra ruimte komt voor oefenuren". Hoewel de medezeggenschaps raad met moeite overstag ging, ging het compromis de politici nog niet ver genoeg. De brand weer zou nog eens 90.000 gulden extra op haar begroting moeten beknibbelen. ,JDat is onaan vaardbaar", meent Brobbel. „Als we nog verder in alternatieven gaan denken, dan gaan we van onze eigen rug afsnijden". De medezeggenschapsraad vindt dat met bet laatste voorstel er feitelijk al te veel aanslagen op de arbeidsvoorwaarden zijn ge daan. „Wat verlangen ze nu ver der nog van ons? Moeten we de verlofregeling op de tocht zet ten? Inleveren op de onregelma- tïgheidsdienst of moet de man kracht inkrimpen?" Het stoort de betaalde brand weerlieden vooral dat er nu al maanden 'eindeloos wordt ge schoven in commissies'. „Nie mand durft een knoop door te hakken". De medezeggenschapsraad geeft de politiek tot en met maandag de tijd om de sociale onrust in het korps „want die groeit met de dag"wee te nemen. Die dag vergadert de commissie voor ge organiseerd overleg. „Dan wil len we weten waar we aan toe zijn. Er moet op z'n minst een termijn worden genoemd waar op een definitieve beslissing wordt genomen. En voor alle duidelijkheid: die termijn moet heel kort zijn". Volgens Brobbel liggen er al uit- gewerkte actieplannen klaar. Maasland Hij blijft nog een weekje in Nederland, maar ei genlijk zou missionaris Frans Veringmeijer liever vandaag dan morgen weer naar Namibië terugkeren. Vooral nu hij zich verzekerd weet van een uit Maasland afkomstige cheque van 22.000 gulden. De oorspronkelijk uit Delft af- komstige missionaris, vorige week zeventig jaar geworden, werkt al sinds 1952 in Namibië. Samen met pater M. van de Avoord uit GUze-Riien slaagde hij er onder moeilijke omstan digheden in om de plaatselijke bevolking een iets menswaardi ger bestaan te verschaffen. Hoewel Veringmeijer voorlopig niet van ophouden wil weten, is een woningbouwproject in het Afrikaanse ontwikkelingsland toch een van zijn laatste activi teiten. Om de missionaris in dat doel te steunen, stelde de stich ting Sport en Spel uit Maasland 22.000 gulden beschikbaar, 40 procent van de recordopbrengst van 55.000 gulden, die de sport en speldagen dit jaar hebben op gebracht. Een zelfde bedraggaat naar Paul en Nel van der Harst, die in een sloppenwijk in het Ni- caraguaanse Managua een ge meenschapsbuis hebben ge bouwd. De resterende 11.000 gulden gaan naar zuster Clemencia van den Berg, die al dertig jaar in de Chileense hoofdstad Santiago werkzaam is. In de sloppenwij ken verzorgt zij ouden van da gen, en tracht daarnaast meisjes op te leiden voor het missiewerk. De bij de Vlaardingse familie Kuil logerende Frans Vering meijer, toonde zich gisteravond in Maasland zeer verheugd met de door voorzitter W. Gille na mens Sport en Spel aangeboden cheque. „De mensen leven daar onder zeer slechte omstandighe den, veelal in kwetsbare hutjes. Maar er zijn er ook, die behalve wat takken helemaal geen dak boven hun hoofd hebben". Malmö H. v. Kooij showroom: JLJL ERKENO Oosthavenkade14 ^gggSgg Vlaardingen jT 4343213 r Aan de openbare basisschool „De Schutse" bestaat de mogelijkheid tot aanstelling van een part-time {13 uur per week) voor de bovenbouw (groepen 6, 7 en 8). De vakature ontstaat per I oktober a.s. Belangstellenden wordt verzocht zich binnen een week schriftelijk aan te melden bij burgemeester cn wethouders van Maasland, Postbus 6, 3155 ZG Maasland. Eventuele nadere informatie over de functie kan worden ingewonnen bij de directeur van „De Schutse", de heer G. de Jong, tel. 01899-18857. Vlaardingen De sociale dienst in Vlaardingen kan, naar het oordeel van het bureau VB Advies, hetzelfde werk doen met dertig procent minder personeel. Volgens VB Advies, een onderdeel van het Accountantskan toor van de vereniging van Neder landse gemeenten (VNG), laat de doelmatigheid van de GSD veel te wensen over. De directie van de GSD laat in een tegenrapport weinig heel van de conclusies van VB Advies. Het bureau gebruikt onjuiste gegevens en vergelijkt appels met peren, vindt de directie. Het rapport van VB Advies werd ge schreven in opdracht van burgemees ter en wethouders. Zij hoopten dat een onderzoek naar de doelmatigheid van de sociale dienst argumenten voor bezuinigingen zou opleveren. In die hoop zijn zij niet teleurgesteld. Volgens VB Advies valt er bij de GSD heel wat te verbeteren en te besparen. De beslissingen zouden bij de sociale dienst over teveel schijven lopen. De onderzoekers spreken van een „bui ten proporties gegroeide contröle-cul- tuur", waarin werknemers meer dan nodig gespecialiseerd zijn. Procedures zouden door die cultuur veel langer duren dan nodig is. Doelmatigheid „De doelmatigheid van de sociale dienst is in de afgelopen zes jaar be langrijk gedaald concludeert VB Ad vies uit het onderzoek. In de perio de van 1983 tot 1988 daalde het aantal cliënten van de sociale dienst met zes tien procent In dezelfde periode daal de het aantal personeelsleden met ze ven procent. Na vergelijking met andere GSD's komt het bureau tot de slotsom, „dat de Vlaardingse dienst in een denk beeldig optimale situatie de huidige taakomvang ook met een bezetting van ongeveer dertig procent lager kan uitvoeren". De directie van de GSD heeft na drukkelijk afstand genomen van het uitgebrachte rapport „Het onderzoek wekt de schijn van exactheid en pre cisie, terwijl slechts met globale gege vens is gewerkt", schrijven directeur mevrouw Th.A.A. van Miltenburg en adjunct-directeur W. Boot. Zij menen dat de VB-onderzoekers „niet gehin derd word en d oor ken nis van zaken Als de administratieve organisatie ondoelmatig is opgezet, aldus de di- reotie, dan is dat gebeurd in nauw 1 overleg met het VB Accountantskan- toorVNG.Derolvandatkantoor.dat de GSD regelmatig complimenten L gaf, wordt door de onderzoekers on- derbelicht, meent de directie. „Wel licht vormt de?e ervaring een aanlei- ding de relatie tussen de gemeente - Vlaardingen en het VB Accountants^- 1 kantoor VNG in heroverweging te nemen", schrijven Boot en mevrouw 1 Miltenburg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2