Brandweer dringt stad huis binnen m GEZELLIGE CHAOS OP ZONDAGSMARKT m Culturele kampioenen Maassluis gehuldigd Sehrijfmarathon levert Amnesty444brieven op Ranshuijsen ergert commissie-De Snaijer VlAARQiNBS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Langdurig conflict leidt tot verrassingsaetie wuwRasjfl,' Politie tevreden Ondanks incidenten EFABER Schiedam barst uit z'n voegen Groninger kampioen standwerken smederij" jdaiilr •- ■- 1 Weinig publiek bij open podium 'Havendienst kan controle Matex aan' m VmlBtWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,313, SC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 0'l0-4343229.4352066.-4350557.sDortredactie:4345209. Telefax: mn-4adft75d MAANDAG 25 SEPTEMBER 1989 PAGINA 7 Vlaardingen Een twintigtal beroeps brandweerlieden, aan gevuld met enkele vrijwilligers, is vanmorgen in volle bepakking het Vlaardingse stadhuis bin nengedrongen en heeft daar een vergadering van de commissie georganiseerd overleg (GO) ver stoord. Met de actie wilde het brand weerpersoneel duidelijk maken dat verdere bezuinigingen op de eerste uitrukploeg niet worden getolereerd, De eerste uitruk staat door geldgebrek bij de ge meente onder zware druk. De beroeps willen niet verder gaan dan het toevoegen van vrijwilli gers aan de ploeg die als eerste bij een alarm wordt ingezet. De politiek wil dat de brandweer nog eens 90.000 gulden inlevert. Het personeel vreest dat dit ten koste gaat van de verlofregeling en de onregelmatigheidstoeslag. ..Ofwel ten koste van onze eigen portemonnee", aldus Aad Brob- bel. voorzitter van de medezeg genschapsraad bij de Vlaarding se brandweer. Het korps heeft sterk de indruk dat de politiek geen raad weet met het probleem en de zaak daarom maar voor zich uit schuift. Vanmorgen stond het punt wederom op de agenda van het georganiseerd overleg- Om de ongenoegens die in het korps leven kenbaar te maken, besloot de brandweer de besloten verga dering met een actie open te bre ken. Schiedam Op sommige mo menten werd het slotweekeinde van de Brandersfeesten ontsierd door incidenten, maar gezien de grote publieke belangstelling is de politie tevreden over het ver loop van de Brandersfeesten. Op de kermis vond gisteravond een opstootje plaats toen tien jon geren een Schiedammer inslo ten. Toen de politie arriveerde, was de rust weergekeerd. Een achttienjarige Rotterdammer meldde echter, dat hij en zijn moeder in de Lange Kerkstraat van hun fiets waren geschopt door twee jongens. Op aanwij zing van de Rotterdammer wist de politie een twintigjarige Schiedammer, diezich tijdens de schermutseling op de kermis met een mes roerde, in de kraag te vatten. Gistermiddag haalde een be schonken motorrijder zich de woede van het publiek op de hals. omdat hij met grote snel heid langs de terrassen van het Vierkantje en de Amstelbron scheurde. Toen de politie de man arresteerde, moest er een hond aan te pas komen op de woeden de men igte op afstand te houden. Alleen zaterdagavond hing een grootscheepse rel in de lucht, toen een caféruzie zich naar bui ten verplaatste. Twee Schiedam mers, die om twee uur *s nachts ruzie*kregen in café Het Koet siertje. vervolgden hun gevecht buiten. Honderden omstanders keken toe. hoe de kemphanen elkaar te lijf gingen. Nadat om standers met glazen begonnen te gooien, greep de politie in. Naast de politie moet ook de ho reca in tevredenheid terugkij ken op het voorbije feestweek- einde. Cafébaas Henk Post van Het Weeshuis sloot gisteravond zelfs zijn zaak omdat het bier was uitverkocht. (ADVERTENTIE) m Nova Dat besluit viel vrijdagavond tij dens een spoedbijeenkomst van het personeel met de ambtena renbonden AbvaKabo en CFO. Die bijeenkomst vond plaats op de kazerne aan de Hoflaan, bui ten medeweten van comman dant J.W. van Es. De actie in het stadhuis, waar hij deelnam aan het overleg, was voor Van Es een volslagen verrassing. De beroeps hebben aangekon digd het niet bij dit protest te zul len laten ais de gemeente niet snel knopen doorhakt. Actie voerder Aad Brobbel dreigt: „Staken mogen we niet. maar als het georganiseerd overleg niet overstag gaat, zijn er nog wel an dere manieren om ons probleem onder de aandacht te brengen". Om het ongenoegen van het korps te laten blijken verstoorde de brandweer een besloten vergadering op het stad huis. Schiedam De trams liepen vast, auto's kwamen in een file terecht en de voetgangers kon den geen kant meer op. De zon dagsmarkt bezorgde de Bran dersfeesten gisteren een dave rend. maar chaotisch slot. De naar schatting 200.000 bezoe kers veroorzaakten enorme op stoppingen in de Schiedamse binnenstad. Al ver voor het mid daguur moest het publiek de pas inhouden en van slenteren over schakelen op schuifelen. Op de Koemarkt, op de Hoogstraat, op de Lange Haven, in de Lange Kerkstraat, overal kon je vrijwel vanaf het begin over de hoofden lopen. En de onafzienbare me nigte bleef maar groeien. Op de Rotterdamsedijk, waar heen de RET de halte-Koemarkt noodgedwongen had verplaatst, braakten bussen die waren inge zet om de vastgelopen trams te vervangen de ene lading passa giers na de andere uit. Ook voor hen was er geen doorkomen aan, al helemaal niet toen de populai re band VOF De Kunst het hoofdpodium op de Koemarkt beklom en er werkelijk geen vierkante, centimeter wegdek m eer on bezet was. Ruud Pillard, woordvoerder van de stichting Brandersfeesten, sloeg de drukte met lichte be zorgdheid gade: „Natuurlijk, het succes doet me deugd. En het is reuze gezellig. Maar de stad is nu zo vol, voller kan absoluut niet. Hiermee zitten we tegen de ui terste grens van de veiligheid". De zevende aflevering van de zondagsmarkt was dan ook gro ter van opzet dan alle voorgaan de edities. Voor de 340 kooplui en hun kramen was nauwelijks voldoende plaats. Ze stonden hutje bij mutje. Alleen met de grootste moeite kon nog een plekje voor de laatkomers wor den gevonden. Organisator Chris Coppens was in zijn nopjes. Al om half twaalf kon hij consta teren dat de zondagsmarkt we derom dé publiekstrekker van de Brandersfeesten was gewor den. Net als tijdens de Jazznight za terdagavond ook al een klin kend succes schalde zondag overal in het centrum muziek. Op een vlonder in de Lange Ha ven blies de bigband van Wil Salden het publiek zowat van het overvolle terras. Op het Stadserf woedde een identiek Schiedam De Groningse verkoper van plantenmestB. Keïjzersïs vrijdag winnaar geworden van het Schiedamse standwerkerscon cours, Het concours, jaarlijkse terugkerend onderdeel van de Bran dersfeesten. moest het dit keer stellen zonder titelverdediger G. Stroeve uit Loosdrechten Europees kampioen P. van der Linden. Ondanks het ontbreken van deze twee grootheden had de jury een harde dobber aan het. beoordelen van de deelnemers, die de sluizen van hun welsprekendheid wijd open zetten om de Schiedamse titel in de wacht te slepen. J. Goppel uitLelystad, met zijn groen teschaaf een vertrouwd gezicht op de Schiedamse markt, eindigde andermaal op een hoge plaats: hij werd tweede. De derde plaats was voor J. Pieters uit Halsteren. Hij bracht oponnavolgbare wijze goochelkaarten aan de man. muzikaal geweld, toen de blazers van Cees Matla het opnamen te gen het kermislaweit dat vanaf het Emmaplein kwam over waaien. Maar helemaal uit zijn bol ging het publiek bij de onver valst Hollandse krakers van VOP De Kunst en de Zuïdamerï- kaanse swing van Tipico Manza- na. Het leek wel of de hossende menigte op de Koemarkt alvast een voorschotje op carnaval nam. Toppers De mededeling van Chris Cop pens dat de winkeliers van de Hoogstraat volgend jaar mis schien geen kans zien. weer een zondagsmarkt op poten te zetten is hard aangekomen bij zowel de stichting Brandersfeesten als bij de kooplui. Het Schiedamse eve nement is bij de ambulante han del zeer in trek. Coppens heeft al menig protest tegen het verdwij nen van de marktgehoord. „Als de markt stopt door gebrek aan menskracht bij de Hoog straat-winkeliers gaan we ande re organisatoren zoeken", verze kert Ruud Pillard namens de stichting. „En als dat niet lukt zullen we een even sterk evene ment terugbrengen". Ondertussen is duidelijk dat de Brandersfeesten niet meer stuk kunnen. Schiedam barstte de af gelopen week verschillende ke ren bijna uit zijn voegen bij top pers als de gondelvaart, de Jazz night en de zondagsmarkt Ook voor het allerlaatste program ma-onderdeel, het vuurwerk vanaf het stadskantoor, liep de stad gisteravond weer massaal uit en kwamen de trams van lijn 1 knarsend tot stilstand omdat een mensenzee de weg versper de. CAUENBURGSTRAAT 80 UROWGEN - TEL 0104343096 s&* Culturele kampioenen in de Schuurkerk: Daniël van der End wordt doorzijn eigen drumband extra in het zonnetje ge zet. Vlaardingen De commissie- De Snaijer, die de illegale stort van verontreinigde grond in de Broekpolder onderzoekt, kan wat John Ranshuijsen betreft het onderzoek staken. Uit de antwoorden van de gemeentese cretaris en de directeuren van Gemeentewerken en GEWB is volgens de PvdA'er gebleken, dat wethouder Bas Goudriaan (milieu) niet van tevoren wist dat de grond zwaar was veront reinigd. „Is de commissie nu te vreden", vroeg Ranshuijsen re torisch. De commissie was niet tevreden. Volgens de andere leden waren lang niet alle vragen duidelijk beantwoord. Zij menen dat de directeur Gemeentewerken en de directeur van het GEWB hun antwoorden moeten verduidelij ken. Zo hadden Remi Poppe (SP). Gerrit Wim van Veelen (GPV) en Leo de Snaijer (CDA) moeite met de zinsnede 'voor zo ver mij bekend', die in de ant woorden van directeur ir. J,G. Gerritze van Gemeentewerken regel matig terugkeert. Over het vervoer van de veront reinigde grond naar de Broek polder schrijft ir. Gerritze: „In het onderhavige geval zijn er voor zover mij bekend (van te voren) geen contacten geweest tussen de wethouder en mijn be drijf". Gerritze laat in het midden of er bij het grondwerk aan de Boter- straat vreemde luchtjes zijn ge roken. „Het is niet ongewoon dat er bij het ontgraven van grond luchtjes worden waargenomen. In het onderhavige geval is niet geconstateerd dat het storten van deze grond jn de Broekpol der niet zou zijn toegestaan", schrijft hij. in de Broekpolder stonk de gifgrond in elk geval wel. Medewerkers van Gemeen tewerken vielen zelfs flauw, toen de grond moest worden af gedekt. Ranshuijsen, die van meet af aan heeft laten weten geen heil te zien in het onderzoek, vond het bedenkelijk dat de commissie met de antwoorden van de top ambtenaren niet tevreden was. „Er blijkt nu sprake te zijn van wantrouwen. Ik vind de ant woorden duidelijk. Als we die nu in twijfel trekken, houdt het voor mij op", zei Ranshuijsen. Schiedam Geroezemoes ach ter de coulissen, kletsende men sen in de foyer; er heerste gister middag een gezellig sfeertje tij dens de open dagen in theater De Teerstoof. De deuren van het theater aan de Nieuwst raat wer den echter niet platgelopen. Om de bezoekers te vermaken, was er tussen twaalf en vier uur een open podium georganiseerd. Maar ondanks de grote mensen-, massa die wegens de zondags markt op de been was, bleef meer dan de helft van de zit plaatsen in De Teerstoof onbe- Jammer, want er was een afwis selend programma te zien. Mu ziektheater Bij Volle Maan gaf een voorstelling waarin op een originele manier beweging en drama te combineren. Alïda Jansen, een veelzijdige vrouw op leeftijd, bracht haar muzikale ta lenten ten gehore. Zij zong be kende Engelse nummers en een spiritual-medley. De amateur zangeres treedt zo nu en dan op, maar stelt wel eisen aan zichzelf; - „Ik zing alleen teksten met in houd. Bovendien moet ik er ze ker van zijn dat mijn stem zuiver is. Zodra ik niet zuiver meer zing, zie je mij niet op toneel!" Ook zangeres en cabaretière Louise stond tijdens de open dag op de planken van De Teerstoof. Zij deelde rozen uit, overigens verlept door de warmte, aan die genen die het ha'rdst applaudi- seerden. Helaas zaten er in de, zaal niet veel mensen en gingen - de meeste rozen naar de geluids man en naar haar Louises colle- ga Alida. Een Rotterdams duo sloot de middag af met gezellige ouderwetse liedjes over Rotter dam. Vlaardingen De bewoners van de Oostwijk hoeven 2ich geen zorgen te maken. De ha vendienst is voldoende op zijn taken berekend om de overslag van giftige chemicaliën bij Ma tex BV in de gaten te houden. Die geruststelling klinkt door in het antwoord van burgemeester en wethouders van Vlaardingen op vragen van raadslid Remi Poppe. De SP'er verwoordde in zijn vragen de angst van veel be woners dat er gemakkelijk iets' mis kan gaan bij het lossen van chemische stoffen bij Matex, een bedrijf dat op minder dan zeven honderd meter van de wijk is ge vestigd. Volgens Poppe kan de haven dienst door haar vele neventa ken nooit een sluitende controle op de omstreden overslag bij Ma tex uitoefenen. B en W beweren dat het wel kan- Bovendien hou den ook andere instanties zoals de Milieudienst Rijnmond en het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen een oogje in het zeil, zegt het college. Dat de Oostwijkers niet erg ont vankelijke zijn voor sussende" woorden bleek vorige week al, toen een bewonersdelegatie in discussie ging met de Matex-di- rectie. Uit vrees dat het bedrijf op de aangekondigde open dag op 4 november uitsluitend recla- meverhalen afsteekt, willen de Oostwjjk-bewoners die dag ook hun visie op de zaak kunnen ge- j ven. De Matex heeft nog niet be sloten of dit verzoek wordt inge willigd. MaassluisIn hetSchuurkerk- theater zijn net voor hetweek- einde vier inwoners van Maas sluis, die zich de afgelopen jaren op cultureel vlak verdienstelijk hebben gmaakt, gehuldigd. Wet houder Liesbeth Snoeck over handigde als voorzitter van de Culturele Raad de kunstzinnige helden een oorkonde met de daarbij behorende bloemen. Daniël van der End was de eer ste kampioen die in het zonnetje werd gezet Vanaf 1948 heeft hij zich ingezet voor de drumband Het Wapen van Maassluis. De je- den van deze drumband vonden veertig jaar inspanning niet niks en kwamen daarom als verras sing na de huldiging het podium op om enkele nummers te spe len. Ook Maria Huizinga en Henri- cus Gondella bewezen de afgelo pen jaren hun kwaliteiten op muzikaal terrein. De eerste le verde dertig jaar een bijdrage aan de Maassluisse muziekweek en toonde tegelijkertijd een grote inzet voor de streekmuziek- schcol. Zelf vindt ze haar activi teiten niet echt een huldiging waard: „Het is maar net wat er op je weg komt, En als je iets met plezier doet, is het logisch datje daar veel tijd in stopt Henricus Gondella, die zich twintig jaar met het reilen en zeilen van het Maassluis' Mannenkoor heeft beziggehouden, kreeg een klein concert van 'zijn' mannen. Maar muziek is niet het enige dat telt in Maassluis. De vierde ge huldigde was Jaap Erkelens- Een man die door zijn eigen stamboom uit te pluizen, een bij drage leverde aan de achttiende en negentiende eeuwse kunst historie van Dordrecht Na het officiële gedeelte werd het theater omgebouwd tot een danszaal en konden de vele aan wezigen dansen op swingende muziek van de Harmonie Mas ters. De eerste culturele huldi gingsavond in het Schuurkerk- theater, dat vorige week het vijf jarig bestaan vierde, was een groot succes. De organisatoren waren uiterst tevreden. Ze 2ijn van plan het evenement voort aan jaarlijks in het voormalige kerkje te houden. (ADVERTENTIE) alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service.' Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Vlaardingen Zaterdagmor gen zeven uur. Het Veerplein ligt leeg en verlaten op het weekendpubl iek te wachten. Etalages zijn nog donker, maar in gebouw Triangel schijnt licht. Niet op volle feeststerkte, maar genoeg om bij te werken. In het gebouw aan ae Fransen- straat zitten zes mensen. Twee schrijven een brief, twee ande ren doen gymnastische oefe ningen en de laatste twee drin ken koffie en bijten in een broodje- Hoe wel sommigen er wat grog gy bij zitten, laat initiatief neemster Ada Pellaerts geen teken van vermoeidheid zien. „Wat mij betreft kunnen er nog wel 24 uur bij", zegt ze. „Het is mij enorm meegevallen". Pel laerts is lid van Amnesty Inter national. de organisatie voor de mensenrechten die de afgelo pen maanden wereldwijd actie voerde tegen de doodstraf. De Vlaardingse afdeling verzorg de op originele manier de af sluiting van dit doodstrafpro ject; een 24 uur durende sehrijf marathon met veel attracties en muziek. Om drie uur 's nachts echter is de muziek verstomd en zijn er geen attrac ties meer over. Succes De zes overgebleven Amnesty- leden schrijven de protestbrie ven waaraan ze tijdens de drukke actiedag, die vrijdag middag begon, niet zijn toege komen. „Een succes is het nu al", zegt Ada Pellaerts. „Ik schat dat er al driehonderd brieven zijn uit gegaan en we hebben nog een halve dag te gaan". Drie ken nissen van een Amnesty-lid hebben toegezegd zïch tijdens de nacht te laten zien. Om een uur of vier komen ze binnen. De wakers gaan weer monter verder. Brieven zijn verstuurd naar de Verenigde Staten, de Sovjet- Unie, de islamitische landen en naarLatijns-Amerika. De initi atiefneemster legt uit dat Am nesty A- en B-landen kent. Met de B-landen bestaan veel con tacten; daar moet Amnesty zich richten op de publieke opinie. Met de A-landen bestaan vrij wel geen contacten. In die lan den legt Amnesty zich toe op het benaderen van vaak onwil lige regeringen. „In Hongarije is pas de doodstraf afgeschaft, maar de machthebbers zullen nooit zeggen dat dat door Amnesty komt". Van de doodstaf wordt vaak de meest kansarme groep van de bevolking het slachtoffer, zegt de mensenrechtenorganisatie. Dagelijks worden mensen ge ëxecuteerd. „Dat is een schreeuwend onrecht en wij willen dat dat stopt", aldus Ada Pellaerts. Zaterdagmiddag om drie uur doet burgemeester Fred van Lier zijn intrede in de overvol le Triangel-foyer. Als aanvul lende attractie houdt hij een poosje spreekuur- „Ik verwacht niemand hoor, maar aan deze actie wil ik graag meewerken", zegt hij, als een vrouw al aan een van de schrijftafels is neer gestreken. Ada Pellaerts ziet er nog steeds sprankelend en monter uit. „Ik weet zeker dat we de 400 brie ven halen". Om vier uur kan ze tevreden naar huis gaan: Am nesty Vlaardingen heeft 444 brieven naar alle werelddelen verstuurd. „Een prima resul taat voor een relatief kleine af deling".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1