Bewoners Steendi j kpolder laten saneringseis vallen KOOY mmii VERWARMING ESN ZEE VAN Theaterpromotors doen alles om maar op te vallen j Promotieprijs voor omroep Winkeliers: onderzoek redding zondagsmarkt VUARDINSS DAGBLAD SCHIEDftMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT TAMIL NIET TERUG NAAR SRI LANKA l ee 1*1 aagvariant nu wèl bespreekbaar fS\ Transport centrum krijgt groen licht 'Knooppunt' van culturen in De Erker Deltabrug Bibliotheek internationaal toegankelijk Tv-kijkers beroofd POLITIE INT SCHULDEN GASHAARDEN O CV-INSTALLATIES WINTERCQflTS 4 KAARTEN 195;^ UZOU WEL GEK ZIJHALS UNIEER BETAALDE. WOENSDAG 27 SEPTEMBER 3989 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Alkmaar/MaassluisDe pre sident van de Alkmaarse rechtbank heeft de Neder landse Staat gisteren verboden een Tamil-vluchteling naar Sri Lanka terug te sturen. De uitgeprocedeerde man uit Maassluis had via Eurasyl-ad- vocaat mr. A. van Driel geelst de uitslag van een herzie ningsverzoek in Nederland te mogen afwachten. Het was de bedoeling van de staat geweest hem vandaag op het vliegtuig te zetten. President H. Gisolf wees de vordering van de Tamil op zichzelf af, omdat hij de asiel zoeker in zijn nieuwe aan vraag kansloos achtte. Ook een mishandeling van zijn moeder door soldaten van het Indiase leger, vond de presi dentonvoldoende bedreigend. Toch meende hij dat de huidi ge noodtoestand in Sri Lanka de Tamil bij uitzetting in een precaire positie kan brengen. Eerder dit jaar achtte de Alk maarse president de toestand in Sri Lanka nog voldoende veilig wèl uitzetting van Ta mils toe te staan. De uitvoerige informatie over de situatie in en om Colombo, die de presi dent toen voor zijn vonnis ver zamelde, werd door andere Nederlandse rechtbank-presi denten voor de afhandeling van vergelijkbare zaken ge bruikt. Vlaardingen Als de promo tors van Theater Overdag met goed hun best doen, is het project van de Vlaardingse Stadsge hoorzaal volgend seizoen wel licht ter ziele. De bezoekersaan tallen waren de eerste twee sei zoenen niet erg hoog. De vrijwil ligers zullen alles in het werk moeten stellen de mensen voor de in de regel goedkopere mid dagvoorstellingen te interesse ren. Dat de Stadsgehoorzaal speciaal voor werklozen, mensen in con tinudienst en ouderen die bang zijn om 's avonds over straat te gaan, ook overdag voorstellin gen programmeert, is bij velen nog niet bekend. Dat hebben de theaterpromoters, die met fol ders de straat opgaan, in de eer ste drie weken van hun werk al gemerkt. „Ik ben zelfs iemand tegengekomen die vroeg: is er dan een schouwburg in Vlaar dingen", zegt Nelleke van de Streek. „Nou, dan geloof je toch je oren niet". Aan de kwaliteit van de voor stellingen en aan de prijs van een toegangskaartje heeft het vol gens haar niet gelegen als het project ook dit seizoen geen hoge ogen 6ooit. .Br is voor Theater Overdag een volwaardig pro gramma, net i.o goed als voor de avond", zegt zij. De prijzen ^lig gen 's middags vaak een rijks daalder lager dan 's avonds. De Culturele Raad Zuid-Holland geeft vijfhonderd gulden subsi die per voorstelling. Eén ding doen de theaterpromo tors dit jaar niet meer: ski opvoeren. Vorig jaar speel promotors weieens een straattoneel om de aandaem. het publiek in winkelcentra op zich te vestigen. Maar dat kwam de belangstelling voor Theater Overdag niet ten goede. „De mensen dachten, dat zij in het theater hetzelfde te zien zouden krijgen, wat op straat gespeeld was". Maar verder, zegt Nelleke van de Streek, „kun je zeggen dat wij alles doen om op te vallen". De promotors gaan op een met tek sten beplakte tandem door de stad rijden en her en der merk waardige bouwwerken oprich ten om het publiek naar zich toe te trekken De eerste voorstelling is aan staande vrijdagmiddag 'Ons bed is de boot' van de stichting Zuil van Volta. Daarvoor zijn al 95 kaartjes verkocht: er komt een bus leerlingen van een dans school uit Rotterdam en zij ken nen de choreografe. Later in het seizoen verzorgen onder anderen Herman Finkers, het cabaret Sjoukje Dijkstra, Bram Vermeulen en Bert Vis- scher de voorstellingen overdag. De afsluitende klapper van The ater Overdag is op 6 april van het volgend jaar de musical Sweet Charity met Simone Kleinsma. Schiedam De gemeente Schiedam kan de zondagsmarkt redden door de organisatie ge deeltelijk over te nemen. Dat denkt Chris Coppens, die tot dusver met enkele Hoogstraat- winkeliers het meest succesvolle onderdeel van de Brandersfees ten organiseerde. De komende weken onderzoe ken de winkeliers de mogelijk heden om het voortbestaan van het evenement te waarborgen. De continuïteit van het evene ment, dat zondag naar schatting 200,000 bezoekers trok, loopt ge vaar doordat het oude bestuur van de organiserende winke liersvereniging Hoogstraat is op gestapt. Naast Chris Coppens, de aftredende voorzitter, behoor den John van Buren en de mid denstanders Schröde r en Cathri- nus Mak tot de grote animato ren. Verder verrichtte een groep van acht medewerkers op de achter grond hand- en spandiensten. Door drukke werkzaamheden zien de drijvende krachten geen kans meer het evenement vol gend jaar op poten te zetten. Dat zelfde geldt voor het nieuwe be stuur van de winkeliersvereni ging. „Maar we willen wel dat de zondagsmarkt blijft", vertelt Chris Coppens. „Daarom is het zaak de koppen bij elkaar te ste ken". Het grootste probleem vormt de enorme werkdruk, die de orga nisatie van de zondagsmarkt op levert Dit jaar begonnen ae voorbereidingen voor het festijn al in maart. Tot afgelopen zon daggingen er naar schatting tus sen ae 800 en 1000 manuren in de organisatie zitten. En dat is te veel voor zo'n kleine groep win keliers, meent Coppens. „Het komt voor dat ik zakelijke afspraken moet afzeggen, omdat ik met de markt bezig was", ver klaart de beddenverkoper, die zich verleden jaar overigens al terugtrok uit het organiserend comité van de Brandersfeesten. „En met dezelfde problemen kampen de andere winkeliers op de Hoogstraat". Met John van Buuren, eigenaar van pindawinkel C'est Bon, wil Coppens na een evaluatie in ok tober naar een nieuwe taakver deling zoeken. Hij vindt in ieder geval dat de organisatie een Schiedamse aangelegenheid moet blijven. „Je kunt wel een commercieel bureau inhuren, maar dan is de lokale betrokken heid weg. Door de organisatie in eigen hand te houden blijft het geld bovendien in de club' Naast een grotere inspanning van andere winkeliersvereni gingen hoopt Coppens op een on dersteuning van de stichting Brandersfeesten en de gemeente Schiedam. „Men erkent dat het feest een grote promotionele waarde voor de stad heeft", al dus Chris Coppens. „Daarom ho pen wij dat de gemeente wat mensen voor de organisatie be schikbaar stelt". Wethouder Aad Wiegman van marktzaken krijgt binnenkort het draaiboek van de markt in handen om de organisatorische problemen te inventariseren. „De vraag wat de gemeeme voor de organisatie kan betekenen, kan ik daarom nog niet beant woorden", aldus Wiegman. „Maar ik denk dat we er met wat creativiteit best uit komen. Bij mij bestaat de bereidheid mee te denken over de continuering van de zondagsmarkt. Het staat voor mij in ieder geval als een paal boven water dat dit evene ment moet blijven". itï i I Den Haag Gedeputeerde Staten zijn in overgrote meerderheid bereid te blij ven meewerken aan een re gionaal transportcentrum in de Oude Campspolder-Zuid bij Maasland. Zij voelen zich voldoende door de provincia le politici in de rug gedekt het licht op groen te zetten voor het plan van de Westlandse vervoerders. Het gaat om een stuk grasland van ruim dertig hectare langs de rijksweg A20 binnen het recon structiegebied Midden-Delfland. De provincie stelt wel als voor waarde dat binnen dit be schermde (natuur)gebied 'sub stantiële compensatie' wordt ge vonden. Dat komt erop neer dat de Westlandse glastuinbouw de aanspraken op de ruim honderd hectare omvattende Oude Campspolder-Noord geheel of gedeeltelijk moet opgeven. Ge deputeerde Laudi Stolker wil daar nog geen gedetailleerde mededelingen over doen. Gedeputeerde Peter van Heemst blijft tegenstander van het trans portcentrum. Als lid van de re- constructiecommissie Midden- Delfland spreekt hij nog steeds over een 'onaanvaardbare aan tast; ng van het weidegebied'. Als het transportcentrum er zo nodig moet komen, moet de re constructiecommissie volgens Van Heemst enkele belangrijke punten in de onderhandelingen meenemen. Doordat transport bedrijven uit de Westlandse dorpskernen verdwijnen, krij gen de gemeenten de beschik king over 'lucratieve stukken grond'. Een deel van het geld dat dan in de gemeentekassen te recht komt, vindt hij, zou best als financiële compensatie naar Midden-Delfland kunnen wor den overgemaakt. Voorzitter Jan Barendregt (links) van destichting Lokale Omroep Vlaardingen ontvangt de wisselptaquette uit handen vanvice-voorzitterVan Heest van de Kamer van Koophandel. Vlaardingen Groot was zijn verrassing niet. Voorzit ter Jan Barendregt van de stichting Lokale Omroep Vlaardingen was er al van op de hoogte gesteld dat zijn or ganisatie de jaarlijkse Vlaar dingen Promotieprijs zou ontvangen. En dus had hij gisteren op de traditionele slotavond van het Haring- en Bierfeest 1989 onmiddellijk een keurig uitgetikt dank woord present. De lokale omroep nam de zil veren wisselplaquette over van het Visserij-museum, dat in 3988 werd beloond voor haar promo tie van Vlaardingen en incas seerde bovendien duizend gul den. Het geld zal worden besteed aan nieuwe studïo-apparatuur. „In het bijna vijfjarig bestaan heeft de omroep niet alleen de toets der kritiek ruimschoots doorstaan, maar ook bewezen dat een vrijwilligersorganisatie in staat is professioneel werk af te leveren", meende de jury, sa mengesteld uit burgemeester Van Lier, de wethouders Maar- leveld en Madem en Han Hor- sting van de Kamer van Koop handel. Professioneel, maar dan wel met behulp van minimale middelen, wist voorzitter Barendregt. „Er bestaan voor ons twee geraden", hield hij zijn gehoor voor, „Gij zult nooit geld van kijk- en luis tergelden krijgen. En gij zult nooit reclame maken voor de microfoon". Het gevolg is vol gens Barendregt dat de directeur van een Vlaardingse machinefa briek bijvoorbeeld nooit eens in een uitzending kan vertellen hoe het met zijn bedrijf gaat. De financiële toestand van de radio zender blijft mede daardoor ma tig, het dagelijks radiowerk wordt nog altijd. op vrijwillige basis verricht. Het merendeel van de bezoekers aan de slotavond was afkomstig uit het bedrijfsleven zij spon soren het Haring- en Bierfeest tenslotte en dus kwam Baren dregt op dit punt toch met een positieve opmerking. „We gaan onderzoeken hoe we contacten kunnen leggen met het bedrijfs leven binnen het kader van de mediawet van minister Brink man". Ook vice-voorzitter Van Heest van de Kamer van Koophandel liet niet na de banden tpssen Vlaaringen en het bedrijfsleven nog eens aan te halen. Hij nam de gelegenheid te baat ae ge ruchten, als zou de Kamer van Koophandel uit de Haringstad verdwijnen, definitief uit de we reld te helpen. De instantie heeft immers het oog laten vallen op een ruimte in het stadhuis. Daar moet het nieuwe kantoor ko men. De Kamer heeft het plan het onderkomen te delen met andere adviesinstellingen voor het midden- en kleinbedrijf en meldeVW. De traditionele gift van duizend gulden aan een goed doel, ging dit jaar naar Toob AlerS, die op M oktober een nieuw jongeren centrum opent in Vlaaringen- Holy. De naam van het gebouw is nog ongewis. De keuze is tus sen Europe (het gebouwtje staat immers in de hoofstedenbuurt) of B-Way, van Brusselweg. Ook Alers kon zijn toespraakje vanaf een net printje voorlezen. De factor verrassing had de stich ting Haring- en Bierfeest in 1989 bepaald niet in baar, woorden boek opgenomen. j Schiedam In wijkcentrum De Erker vindt aanstaande zondag 1 oktober een soort van knooppunt van culturen plaats. Wijkbewoners kunnen deze zondag nader kennis maken met el- kaars levenswijzen en -gewoontes. Daarvoor is een grootse interculturele manif estatie opgezet. Het is een non stop-programma vanaf twaalf uur 's middags tot half elf 's a- vonds, dat ïn zes onderdelen is opgespïisf. Na de officiële opening door burgemeester Reinier Scheeres start het evenement in verschillende zalen. In de grote zaal van De Erker is er muziek, kleinkunst, folklore en poëzie. Daarnaast zijn er twee tentoonstellingen'over vrou wen en anti-apartheid, drie workshops waar Griekse en Flamenco dansen kunnen worden geleerd, een videopresentatie over de Derde Wereld, informatiestands en een kinderprogramma. door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis Minister Ed Nijpeis (milieu) en de Commissie Bodemonderzoek Steendijkpolder heb ben een akkoord bereikt over de sanering van de vuilstortlokatie Steendijkpolder. Met de operatie, die bestaat uit het slaan van een tien meter diepe damwand en het treffen van beheersmaatregelen, is naar schatting vijftien miljoen gulden gemoeid. De Iokatie, de voormalige vuil- stortvan de gemeente Maassluis, bevindt zich in het meest zuide lijke deel van de Steendijkpol der. Nog dit voorjaar verschil- d en de bewoners ernstig van me ning met de provincie Zuid-Hol land over de noodzakelijke maatregelen. De provincie, die belast is met het uitvoeren van de sanering, wilde zich beperken tot het slaan van een damwand. Volgens de bewoners zou door deze maatregel de vervuiling al leen worden geïsoleerd. Voor de flatbewoners, die op de gifloka- tie wonen, zou deze maatregel geen soelaas bieden. De vervui ling op de vuilstort heeft een ge heel ander karakter dan In de naburige havensiïblokatie. De vervuilde grond bevindt zich dieper in de grond. De afdek- laag, die op sommige plaatsen slechts dertig centimeter dik is, kent een lichte verontreiniging De voormalige vuilstort komt hierdoor met in aanmerking voor sanering. Sliblokatie Nu is afgesproken dat de afdek- laag gedeeltelijk wordt opge hoogd. Het akkoord betekent niet, dat er nu ook overeenstem ming over de sanering van de havensliblokatie bestaat Over de sanering van dit deel van de wijk, die als de grootste gifloka- tie van Nederland wordt be schouwd, verschillen de bewo ners po de minister nog steeds van mening. Minister Nijpeis stelde eerder dit jaar voor, slechts de tuinen in de wijk tot een diepte van zeventig centimeter af te graven. De Commissie Bodemsanering en de gemeente Maassluis hielden zich aan het standpunt vast dat alleen een sanering van 1,75 me ter soelaas zou bieden. Om de impasse te doorbreken hebben de bewoners het 'dogma' van de integrale afgraving tot deze diepte laten vallen. Inte graal afgraven tot een diepte van 1,30 meter achten de bewoners nu bespreekbaar, al zullen de be woners volgens voorzitter Harm Woudstra wel harde voorwaar den aan de minister stellen. Luchtdicht „Zo moeten er luchtdichte krui pruimtes Oh der de woningen ko men, terwijl herbesmetting van de schone grond moet worden voorkomen", aldus Harm Woud stra, die hoopt dat de gemeente bereid is in het overleg met de minister deel te nemen. In een brief adviseren de bewoners de gemeente nu de harde motie die aandringt op een integrale sane ring van 1,75 meter in te trek ken. Door zich bereid te tonen de ge sprekken te heropenen, willen de bewoners er bovendien voor zorgen, dat zij bij de besluitvor ming betrokken blijven. Uit de correspondentie heeft de Com missie Bodemsanering begrepen dat minister Nijpeis op zijn beurt voornemens is zijn standpunt over de sanering van de havens liblokatie te heroverwegen. De minimale saneringsvariant die Nijpeis eerder dit jaar voor stelde kost naar schatting 30 mil joen gulden. De kosten voor een integrale sanering tot een diepte van 1,30 meter worden tussen de vijftig en zestig miljoen gulden geschat Woudstra hoopt dat de provincie Zuid-Holland, de ge meente Maassluis en de bewo ners de minister in een gesprek definitief over de streep kunnen trekken. Vlaardingen De nieuwe brug over de Buitenhaven, die op 15 november officieel wordt geopend, gaat Delta- brug heten. CD A-fractielei - der Leo de Snaijer heeft de commissie voor algemene za ken ervan weten te overtui gen, dat die naam beter is dan het door burgemeester en wethouders bedachte Nieu we Buitenhavenbrug. „Veel te lang", oordeelde De Snaijer simpelweg over de naam Nieuwe Buitenhaven- brug. En omdat de brug naar de Koningin Wilhelminaha- ven voert, stelde de CDA'er voor het de overigens even lange naam Koningin Wil- helmïnabrug te geven. Dat voorstel stuitte op verzet van de commissie. De oude brug ernaast, die als voetgangers- en fietsersbrug in gebruik blijft, heet al Prinses Juliana- brug en om nu alle bruggen over de haven naar leden van het koninklijk: huis te noemen vond de commissie wat sóai. De naam Deltabrug, het tweede voorstel van De Snaijer, vond wel genade. De brug sluit aan op de Delta weg en de hele reconstructie van het Buitenhavengebied, waarbij behalve de verkeers- brug ook de spoorbrug en de sluizen zijn vernieuwd, zijn uitgevoerd in het kader van de deltawerken. Vlaardingen Het eerste ge bouw in Vlaardingen met een zogenaamd internationaal toe gankelijkheidssymbool (ITS) is de openbare bibliotheek gewor den. Als een bewijs van 'goed ge drag' siert het ITS-vignet nu de gevel van h et pand. Het toegankelijkheidssymbool wordt toegekend door de Stich ting Nederlandse Gehandicap tenraad. Hoewel de bibliotheek nog niet alles heeft gerealiseerd, werpt de bereikbaarheid van het leescentrum voor rolstoelers geen drempel meer op. Toch wordt de toegankelijkheid nog verder bevorderd. Zo zullen binnenkort, als de bouwketen van gemeentewerken 2ijn ver dwenen, enkele invalidenpar keerplaatsen naast het Weeshuis worden aangelegd. Schiedam De bewoners van een flat aan de Toon Verheij- straat keken gisteravond lelijk op hun neus toen zij zich te ruste wilden begeven. Inbrekers had den de hele slaapkamer over hoop gehaald. Een deel van de spullen lag op het balkon. Ver dwenen waren wat sieraden en contanten ter waarde van onge veer tweehonderd gulden. De dieven hadden hun slag geslagen op een moment dat de bewoners naar een spannende film op de televisie zaten te kijken. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft in de eer ste helft van september voor ongeveer 16.000 gulden aan uitstaande boetes geïnd. Alle Vlaardingers die nog bij de politie in het krijt stonden en die een aanmaning kregen te betalen, trokken hun portemonnee. Het al ternatief, een paar dagen hechtenis uit te zitten in een cel van het politiebureau, trok niemand aan. De politie gaat ook de komende weken door met het - innen van openstaande rekeningen. In totaal gaat het om nog qngeeer 35.000 gulden. Willen schuldenaren voorkomen dat zij een dezer dagen de politie aan de deur krijgen, dan kunnen ze op eigen initiatief naar het bureau aan de Delftseveerweg komen. (ADVERTENTIE) VERWARMINGSSPECIALIST SHOWROOM 1 OOSTHAVENKADE14, TEL.OIO 4343213, VLAARDINGEN ADVERTENTIE SPORTSCHOENEN. Topkwaliteit. In twee kieur- cojnbinaties. Met blauwe of groene streep. 30 t/m 38. Met plucnen diertjes op shirt en broek. In geel, turquoise, roze en licht groen. 74 t/m Chintz coat met hoge kraag en ruime zakken. Moderne flanellen voering. In rood, marine en groen. 38 t/m 46. Chintz coat met ruime capuchon. Flanellen voering' in kasjmier-dessin.' In lichtbeige, groen en kobalt. 38 t/m 46. JONGENSSPOHTSUP Zelf Walt Disney figuurtjes inkleuren. IncL verf en kwastje. Modieuze shp met streep dessin. 100% katoen. 104 t/m 164. 33 NMR.ZÉE/AAN WN ZITJE 3d 3jAI.TUG>£jOEI?, Ruim 390 textielSüpers

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1