Managers leiden de wijkteams Groenoordplan loopt uit op een mislukking Koninklijk jacht Werkgroep wil zeesleper van sloper redden 'Eigenwijze' Van Lier spreekt minister tegen Maassluis haalt atheneum binnen Kingschool ontbeert steun van gemeente V1AAB0INGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COUHANT Politie stad in drieën Route voor gehandicapten Hudson voor Furie-ade naar Maassluis gesleept vkX-m, Te bezichtigen Openluchtbad op oude voet verder Van Dijk hijst de bal in top Sobere Piet Hein morgen het publiek binnen handbereik Kamercommissie hakt knoop door: Politie schiet op vluchtauto E FABER VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1939 PAGINA '17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343339. J352066,4350557-sportredactie: 4345205, Telefax: 010-4349754. MaassluisHet college van Ben W van Maassluis wil haast maken met het aan leggen van een hoofdroute voor gehandicapten door de stad. Hoewel de beslissing dat zo'n route er moet ko men al eerder was genomen, heeft het college deze week besloten het project ver sneld uit te voeren. De ge meenteraad zal worden ge vraagd hiervoor in eerste in stantie 88.000 gulden be schikbaar te stellen, vervolg van de voorpagina Schiedam—Om het contact met de bevolking te verbeteren en meer greep te krijgen op de criminaliteit, opereert de Schiedamse politie vanaf maandag volgens een nieuw werkschema. De stad wordt op gesplitst in drie delen waar wijkteams van circa dertig agenten, ge leid door een driekoppig management-team, een grote mate van 'zelfstandigheid krijgen. ■Door een grondige herverdeling Van taken kan het korps voort aan zeventig procent van het personeel vpor het directe poli tiewerk op straat inzetten. Lan delijk ligtdat percentage meestal niet hoger dan zestig. De nieuwe werkwijze stelt de politie volgens hoofdinspecteur Cees Buijnlnk in staat niet de symptomen, maar de oorzaken van de criminaliteit aan te pak ken. „We willen Iets anders zijn dan noodverbanden-leggers", preciseert korpschef Piet van den Hengel. Dienst- en hulpver lening komen in de wijken voor op te staan. Een speciaal recher cheteam gaat zich bezighouden met de zware criminaliteit Methode Het Schiedamse korps is al enke lejaren op zoek naar een metho de om het politiewerk beter te laten aansluiten op de ontwikke- den Hengel voor het eerst het idee van wijkgerichte politie zorg. Maar de vorming van zes wijkteams bleek geen succes. Er was simpelweg niet voldoende personeel om de teams te be mannen. Op voorstel van ad viesbureau Torn en Buningh is het aantal wijkteams nu gehal veerd. Door een nieuw dien strooster kan de politie op werk dagen tussen acht uur 's mor gens en tien uur 's avonds in alle wijken aanwezig zijn. 's-Nachts en in het weekeinde neemt de surveillancedienst het over. lingen in de maatschappij. De opvatting dat de politie.moet af wachten tot een situatie zodanig uit de hand loopt dat naar de wa penstok of het strafrecht gegre pen moet worden, werd in Schiedam eigenlijk al in 1985 aan de kant gezet. In dat jaar introduceerde Van Maassluis Sleepvaartenthou- siasten uit de regio willen de vooroorlogse zeesleper Hudson van de slopershamer redden. Voor aankoop en herstel van de boot, die vijftig jaar geleden door de sleepdienst van Smit in Maas sluis in gebruik werd genomen, denkt men 100.000 gulaen nodig te hebben. De voormalige sleepboot deed de laatste 25 laar dienst als ijsfa briek in Stellendam. Doordat vissersschepen tegenwoordig zelf schilferijs voor het conser- veren van vis kunnen aanma ken, heeft de boot haar functie verloren. De eigenaar verkocht de boot aart sloopbedrijf Stolk uit Hendrik Ido Ambacht, waar Vlaardinger P.S. de Nijs de boot tegenkwam. De Nijs, die het voorzitterschap van het Zeekadettenkorps in Vlaardingen tegenwoordig com bineert met de functie van prae- ses -fran het Nationaal Sleep- De Hudson is tijdens de Fu rie-ade op 7 oktober te be zichtigen in de haven van Maassluis, vermoedelijk ter hoogte van de sleep dienst van Smit. Het adres van de Werkgroep Help de Hudson; Willem Lodewij klaan 77.3136 BT Vlaardin gen. •Naast de Hudson zullen tij dens de Furie-ade tal van an dere (stoom)sleepboten zijn te bewonderen. Hoewel het nog niet voor de volle honderd procent vaststaat welke sche pen present zijn, staan nog vijftien slepers op het lijstje van de organisatoren. De mo torsleepboot Deo Volente, da terend uit 1905, is de oudste. De Maassluisse trots de Furie is één jaar jonger. Het maritieme volksfeest wordt verder opgeluisterd door een tiental zeiljachten en een serie modernere schepen. Toen de Hudson nog in de vaart was: een beeld dat na 27 jaar op de Waterweg moet terugkeren. vaartmuseum, wist sloop voorlo pig te verijdelen. Als De Nijs bin nen een jaar een ton op tafel weet te leggen, ziet de huidige ei genaarvan sloop af- De speciaal voor dit doel opge richte werkgroep Help de Hud son is er alles aan gelegen het maritieme monument in oude luister te herstellen. De Hudson, die in 1939 werd gebouwd, geldt als het prototype voor een hele generatie naoorlogse sleepboten. Nadat sleepboten decennia lang werden uitgerust met stoomma chines werd in de Hudson een dieselmotor gebouwd. Dat de boot tot dusver aan de slo pershamers is ontkomen, be schouwt de werkgroep als een gelukkig toeval. Want het schip verloor reeds in 1962 zijn functie als sleepboot. Met een motor van 750 pk voldeed de Hudson niet meer aan de eisen van de tijd. Een visser zag wel brood in de afgeschreven sleper en startte de ijsfabriek. Na het verdwijnen van de Witte Zee, de Poolzee, de Humber en de Tyne sommige van deze schepen werden gesloopt, ande ren vergingenis de Hudson de laatst overgebleven sleepboot van dit model. Met name in de Tweede Wereldoorlog verricht te de Maassluisse kapitein Ben Weltevreden opvallende red dingen en bergingen met het schip. Zo sleepte de kleine sleep boot een brandend munitieschip de haven van Algiers uit, waar door afgemeerde" boten en hun bemanning werden gered. De Nijs wil tijdens de Furie-ade de reacties op het idee peilen. „Tijdens dit feest komen tal van sleepvaartfanaten naar Maas sluis", aldus De Nijs. „Uiteraard hopen wij op veel respons. Als veel mensen mee willen doen aan een donateurs- of certifiea- tenactie hebben wij genoeg hoop om door te gaan. En verder gaan we natuurlijk fondsen aanschrij ven". Wijkteam 1 neemt alle wijken ten noorden van de spoorlijn, in clusief de industriepolder 's Graveland, voor zijn reke ning. Wijkteam 2 opereert in Schiedam-West en -Zuid. Wijk team 3 krijgt het centrum en Schiedam-Oost tot werkterrein. De wijken krijgen geen eigen bureau. Daaraan valt volgens hoofdinspecteur Buijnink voor lopig niet te denken. Bij NS-sta- tion Nieuwland wordt deze maanden juist de laatste hand gelegd aan een nieuw politiebu reau voor heel Schiedam. Schiedam De tegenstanders van de privatiseringsplannen van zwembad Groenoord heb ben hun zin gekregen. Net als de afgelopen dertig jaar kunnen zij in 1990 een duik nemen in het gemeentelijk openluchtzwem bad. Door het afhaken van de Mercury-hotelgroep is het ambi tieuze privatiseringsplan van wethouder Luub Hafkamp van de baan. Hafkamp werkte de afgelopen driejaar aan het plan, het zwem bad te privatiseren. Naast een overdekt 25-meterbad wilde Hafkamp een hotel, een gezond heidscentrum, congresruimte en een appartementencomplex op het terrein laten bouwen. Deze zomer kondigde Hafkamp aan dat het plan vrijwel zeker rond zou komen. Het uitblijven van de presentatie van de plan nen leidde echter tot speculaties, dat het spaak liep. Achteraf blijkt deze conclusie gerecht vaardigd. Na een marktverken- Minister Van Dijk stapt voor het nieuwe politiebureau uit de koets. Hl] wordt verwelkomd door bur gemeester Van Lier. door AAD RIETVELD Vlaardingen Over de Vlaar- dingse politie is niets te melden. Dat kreeg minister drs. Cees van Dijk (binnenlandse zaken) te ho ren toen hij ambtenaren op zijn departement vroeg naar bijzon derheden over de 'bewoners' van het nieuwe politiebureau aan de Delftseveerweg, dat hij gistermiddag opende. Van Dijk vertelde dat tijdens de plechtige bijeenkomst in de Grote Kerk, die aan de officiële opening vooraf ging. Burgemeester Fred van Lier was er danig door in zijn wiek geschoten en stak dat niet onder stoelen of banken. Minister Van Dijk was enigszins verbaasd geweest over het ant woord van zijn ambtenaren. Maar hij had het voor kennisge ving aangenomen. Vlaardingen was dus een rustige gemeente, met'een politiekorps dat op geen- enkel gebied voorop loopt. Niet bij de bestrijding van de kleine criminaliteit en niet bij de regio nale samenwerking, die door het ministerie zo wordt gestimu leerd. „Maar misschien vergis ten wij ons in Den Haag deerlijk en bruist deze stad van het le ven", zei de demissionaire be windsman er veiligheidshalve bij. Burgemeester Fred van Lier ge- bruikte vervolgens zijn spreek tijd om de minister duidelijk te maken, dat zijn ambtenaren het bij het verkeerde eind hebben als zij de Vlaardingse politie tot de grauwe middelmaat rekenen. „De ambtenaren van uw depar tement hebben zich niet goed ge oriënteerd", zei Van. Lier. „En dat komt, u moet het mij veroor loven dat ik vanmiddag een le lijk woord zeg, wel vaker voor. Mogelijk beschikt daardoor de verantwoordelijke bewindsman niet altijd over adequate infor matie". De Vlaardingse politie pakt, in samenwerking met de gemeen te, de kleine criminaliteit wel degelijk voortvarend aan, be toogde Van Lier. „Wij zitten hier met de criminaliteitscijfers in de absolute staat... pardon, de abso lute staart van het, klassement van middelgrote gemeenten. „Wij hebben een stuurgroep" kleine criminaliteit en zijn doen de met het opzetten van buurt beheer", zei Van Lier. De ge meente heeft daar geen subsidie voor aangevraagd en dat zou weieens de reden kunnen zijn, veronderstelde hij, dat het mi nisterie er niets van af weet. „De politie in Vlaardingen is heel goed in staat om zijn eigen broek op te houden". Van Lier roemde verder de re gionale samenwerking in het Rijnmond-gebied. „Kleine en grote criminaliteit, heling en au tomatisering worden bovenre gionaal aangepakt. Ik zie een sa menwerking groeien die verder gaat dan woorden. Ik moet dus eigenwijs zijn en de ambtenaren op het ministerie ongelijk ge ven". Landauers Over de kwaliteiten van het nieuwe politiebureau, dat ruim veertien miljoen gulden heeft gekost, waren Van Dijk en Van Lier het wel eens. „Het is een heel mooi en comfortabel bureau geworden", zei de minister. In luxe fourïngscars werden de ge nodigden, onder wie vele raads leden, de politiecommissarissen uit Schiedam en Maassluis en oud-burgemeester Wim Kie- boom, naar de Delftseveerweg gereden. Burgemeester Van Lier en minister ^Tan Dijk wer den er in sjieke landauers naar toe gereden. Verwijzend naar een oud Vlaar- dings vissersgebruik liet de poli tie de bewindsman een bal naar het hoogste punt van het moder ne gebouw hijsen. Als in vroeger tijden een schip de haven van Vlaardingen binnenliep werd een rode bal naar het puntje van de toren van de Grote Kerk ge hesen. De politie gebruikte, om een beetje in stijl te blijven, een blauwe bal. „Politie weer thuis", meldde een spandoek. In de hal van het bureau deed een stemmig strijkje de woor denstrijd in de kerk vergeten. Eendrachtig onthulden de bur gemeester en de minister het beeldje De Vlaardmgse diender. En als dank voor zijn bemoeie nissen kreeg drs. Van Dijk een replica van het beeldje mee naar huis. Schiedam Een koninklijk jacht als ambiance. Het klinkt indrukwekkend. En het ligt voor Schiedammers letterlijk binnen handbereik, want de Plet Hein ligt dezer dagen afgemeerd aan de Voorhaven. Maar zoals zo vaak: niet alles wat blinkt, is goud. Wie met scheve ogen de reizen de TV-show van Ivo Niehe met zijn praalschepen van puissant rijke Amerikanen heeft beke ken, verwacht wellicht eenzelf de luxe op dit 52 jaar oude schip. Vergeleken bij deze decadente 'speelgoedjes' van miljonairs is het koninklijk jacht van prinses Juliana, ooit omschreven als de rijkste vrouw ter wereld, even wel een toonbeeld van eenvoud. Het meubilair is bijna geheel op getrokken uit hout. Goud komt op het gehele schip niet voor. De lounche en kamers zijn uiterst bescheiden \'an oppervlakte. Pracht en praal zijn volledig ta boe. Wellicht dat het te maken heeft met het bouwjaar: de Piet Hein werd in 1937 uit naam van de Nederlandse bevolking aan geboden aan het prille echtpaar prinses Juliana en prins Bern- hard. Midden in de crisisjaren. Uitzonderlijke luxe zou in die dagen ongepast zijn geweest. Het koninklijk jacht Piet Hein is dus nog altijd eigendom van prinses Juliana en prins Bern- hard. Juist omdat het een cadeau van het volk is, vissen potentiële kopers telkens achter het net Bruikleen Het paar weigert categorisch het huwelijksgeschenk te verkopen. Vorig jaar nog werd een bod van meer dan drie miljoen gulden zonder enige discussie terzijde geschoven. Maar het 'gewone volk' wordt tegenwoordig wel in staat ge steld een stukje mee te varen. De Piet Hein is door het koninklijk paar in bruikleen gesteld van de 'stichting tot exploitatie van de Piet Hein'. Daarom kunnen morgen ongeveer negentig be zoekers er een tochtje over de Nieuwe Waterweg mee maken, omdat de plaatselijke LïDns-club het schip naar de Schiedamse wateren heeft gehaald. Aan het 'uitlenen' hebben finan ciële problemen ten grondslag gelegen. Want hoewel prins en prinses nog maar mondjesmaat van het schip gebruik maakten, begonnen de personeels- en on derhoudskosten de pan uit te rij zen. Nu heeft de stichting de zorg voor het schip in handen, waar bij met behulp van sponsors de kosten moeten worden gedekt Als tegenprestatie staat de Piet Hein dan voor een gereduceerd bedrag ter beschikking van de instellingen en bedrijven. En het mag dan niet buitengewoon luxe zijn, Nederlandse multinationals fêteren bij voorbeeld toch fre quent hun buitenlandse gasten op dit schip. Voor het overige staat de Piet Hein in dienst van de voornaamste doelstelling van de stichting: het opvoeden van de maritieme jeugd. Jaarlijks werken er verschillende zeeka- detkorpsen aan boord. Voorhaven De Schiedamse Lions club is één van de sponsors. Zij hebben het schip voor een periode van vier dagen van de gebruikelijke aan legplaats in de Waalhaven naar de Schiedamse Voorhaven laten verplaatsen. En zo'n beetje de eersten die het dek betraden, waren scholieren. De winnaars van de prijsvraag over het thema 'vluchtelingen' werden voor een bijzonder tochtje uitgenodigd. Leerlingen van de basisscholen Prins Claus en Prinses Juliana dobberden drie uur op het zee- jacht rond. Het onderwerp vluchtelingen' inspireerde de leerlingen tot het maken van maquettes en boekwerken. De Prins Clausschool won de eerste prijs, de Julianaschool de twee de. Het reisje voerde over de Nieuwe Waterweg van Schie dam naar Maassluis en daarna van Maassluis richting de Van Brienenoordbrug. De basisschool Kameleon, die de derde prijs won, is uitgenodigd voor morgen om over de woelige Rotterdamse wateren te varen. Dat is ook de dag voor de drie pu blieks tochten, die om tien uur, half elf en één uur vertrekken. Deelnemers kunnen kaarten af halen bij de VW. Geïnteres seerden moeten er wel rekening mee houden dat kapitein Ruua -Verhoeve volgens de wettelijke bepalingen per keer niet meer dan dertig personen mag meene- ning liet Mercury weten, van het plan af te zien. Naast Mercury was de Rotter damse aannemer Van Eesteren nauw betrokken bij het project. Van Eesteren trok het project, nadat een eerdere projectontwi- kelaar (AKI) zich door een over- lijdensgeval uit het project moest terugtrekken. Woordvoerder Smit van de pro jectgroep van Van Eesteren meldt, dat het terugtrekken van Mercury te maken heeft met de mogelijke komst van een Ibis hotel in Vlaardingen. Mercury vreesde dat er teveel concurren tie op de regionale hotelmarkt zou kunnen ontstaan. Maar Smit acht het zeker ook denkbaar, dat de bouw van een hotel met tachtig bedden voor Mercury, een betrekkelijk klei ne hotelketen, financieel niet haalbaar was. „Het bedrijf groeit snel, maar je kunt niet sneller groeien dan je eigen mogelijkhe den". Het afhaken van Mercury hoeft in de ogen van Smit niet het ein de te betekenen van het privati seringsplan. „Mogelijk is er als nog een partner te interesseren, voor het plan", hoopt de woord voerdervan Van Eesteren. Door het terugtrekken van Mercury mag Luub Hafkamps ongebrei delde optimisme zijn omgeslagen in berusting, andere vertegen woordigers van de gemeente zien mogelijkheden voor een aangepast privatiseringsplan. „Maar het is natuurlijk duidelijk dat de kansen op uitvoering er niet groter op zijn geworden", al dus een zegsman van de ge meente. „Misschien kunnen we met de overgebleven partners het plan in een andere vorm gie ten". De gemeente en de overgeble ven investeerders gaan op korte termijn overleggen over de ont stane situatie. Zeker is echter, dat het zwembad volgend jaar opnieuw open gaat in de huidige vorm. „Mocht het plan alsnog doorgaan, dan gaat dat veel tijd kosten", meent woordvoerder Smit van Van Eesteren. Maassluis Na vijftien jaar wachten krijgt Maassluis een athe neum. De vaste kamercommissie voor onderwijs heeft gisteren het jawoord gegeven aan het plan om aan de scholengemeen schap Koningin Juliana een vwo te koppelen. Hoewel de schriftelijke bevestiging nog moet komen, staat niets de uit breiding van het onderwijsniveau in Maassluis meer in de weg. „Het is voor 99,9 procent ze ker", reageert wethouder Liesbeth Snoeck van onder wijs. „Alleen de handteke ning is nog niet binnen". Dat is echter maar een formaliteit. „Staatssecretaris Ginjaar heeft het gisteren zo duidelijk in het openbaar gezegd dat we een vwo krijgen, dat het niet meer mis kan gaan". Het is de bedoeling dat de scholengemeenschap voor lbo, mavo, havo en vwo met ingang van het komende schooljaar in september 1990 dus van start gaat. Daarvoor moet nog wel een grootse fusie van het Maas sluisse onderwijs worden uit gevoerd. Naast de Julianaschool, de Caland-lts, de lhno De Viie- thorst en de Maaslandse Nij verheidsschool heeft ook de mavo in Hoek van Holland zich nu bij deze partners aan gesloten. In totaal zal het gaan om een school van 900 leerlin gen. Snoeck: „Die samenwer king tot stand brengen is een schitterende uitdaging". Hoewel er steeds van werd uitgegaan dat een vwo voor de deur stond, sloop er toch een spoor van twijfel door de Maassluisse gelederen. Dat kwam mede, doordat vanuit Schiedam, Vlaardingen en hetWestland afwijzende brie ven richting het ministerie gingen. Tijdens de vergade ring van de Tweede Kamer specialisten merkte directeur Eijsaekers van de Koningin Julianaschool het echter al: „Verrek, het gaat lukken". Maassluis De Martin Luther Kingschool voor moeilijk lerende kinderen (mik) in Maassluis hoeft vooi de aanschaf van materiaal voor de psychologe en logopediste niet op de financiële steun van de gemeente te rekenen Directeur W.J. van de Graaf van de school aan de Haydnlaan is te leurgesteld dat de gemeente geen geld over heeft voor de be geleiding, die zijn 62 leerlingen zo keihard nodig hebben. De gemeenteraad moet dinsdag avond een extra vergadering houden om het verzoek om steun van de stichting voor spe ciaal onderwijs in Maassluis af te wijzen. De stichting diende op 8 juni het verzoek in en als de ge meente daar niet binnen vier maanden op reageert, wordt zij geacht stilzwijgend haar toe- Maassluis Na een wilde ach tervolging hebben de Rotter damse en Maassluisse politie gis teravond bij Poeldijk vier Italia nen in een gestolen auto gearres teerd. De autodieven stopten pas toen de politie tot drie keer toe schoten op de banden had gelost. De achtervolging begon om elf uur op de Stadionweg in Rotter dam, waar surveillerende agen ten een auto met Belgisch kente ken als gestolen identificeerden. De inzittenden gingen er met hoge snelheid vandoor. Op rijks weg 20 werd het gaspedaal nog dieper ingetrapt. De politie no teerde een snelheid van 180 kilo meter. Een politiewagen uit Maassluis die te hulp schoot botste bij Wes- terlee bij een keermanasuvre op de achtervolgde auto. Bij de bot sing raakte niemand gewond. De schade aan de politieauto viel mee. Uiteindelijk lukte het de Rotter damse politie de Italianen tot stoppen te dwingen. De arres tanten, in leeftijd variërend van 19 tot 25 jaar oud, worden van daag vernoord. Bij hun vlucht uit Rotterdam zouden zij ver schillende auto's hebben aange reden. stemming ie hebben gegeven. En dal nu zijn burgemeester en wethouders niet van plan. Tot voor kort leende de Martin Luther Kingschool psychologi sche en logopedisch hulp bij de onderwijsbegeleidingsdienst. Maar onlangs bedacht de stich ting, dat hel werk van de twee deskundigen meer rendement zou opleveren als logopediste en psychologe in dienst van de school kwamen. B en W vinden, dat de school het materiaal maar uit het gewone budget van het ministerie van onderwijs moet betalen. Volgens directeur Van de Graaf zou de aanschaf van dure spullen als in telligentietests een aanzienlijke aanslag doen op het budget. Hij becijfert de kosten op meer dan vijfduizend gulden. „Die aan schaf gaat onvermijdelijk ten koste van andere voorzienin gen", aldus de directeur. Hij vindt dat erg jammer, want: „Onze kinderen behoeven veel extra zorg". (ADVERTENTIE) Hestia H. V. Kooij showroom: f). ERKEND Oosthaventads 14 'Üïagagg' Vlaardingen jF 4343213

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2