Kolpabad kost hoe dan ook miljoenen KOEVERHIANS I i Met aardappel-granaat veertig mille geroofd T massief grenen... et waaigat Pellikaan in de markt 'Maak Afrol-garage publieksvriendelijk' VIMRDINGSUAGBEAD SGHIEDAM5E COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Bankovervaller een slappeling of deemoedig zondaar? Sloop lijkt goedkoopst '%TS I H Bulva bezorgd om kapitale verliezen B FABER A Vechten in supermarkt Wethouders openen Homed Racespecialist wonen markt 57 vlaardingen 010-4343685 Moord en brand voortaan tot de bodem uitgezocht 'Zijdeveld had raad moeten inlichten' Van der Elststraat helemaal bewoond MTBIWK Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC VlaardinSen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardinaen. Telefoon: 010-4343229, 4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. VRIJDAG 6 OKTOBER 1S89 PXGINA 13 Rotterdam —'Een gewiekste misdadiger bleek hij bepaald niet Nederig en onderdanig kruiperig bijna onderging de 54-jarige Vlaardinger zijn pro ces. Was dit de zware jongen die binnen een maand twee bank overvallen op zijn naam had ge schreven? „Dat is een jaar gele den. Ik was toen anders dan ik nu voor u sta", bekende de man gistermiddag tegenover de Rot terdamse rechtbank. De man had eind augustus en eind september van het vorig jaar de ABN aan de Dirk de Der- delaan in zijn woonplaats en een filiaal van ae Rabo-bank in Rot terdam beroofd. Hij deed dat ge wapend met een aardappel aie, verstopt in een vensterenvelop- pe, dienst deed als handgranaat- Het leverde hem desalniettemin meer dan veertig mille op. Officier van justitie Wabeke wist het zo net nog niet „Hij komt me nog steeds over als een slap ie mand. Ik zal er niet omheen draaien: wat mij betreft staat hij daar een beetje te zeveren". Hij eiste dan ook een jaar gevange nis voor afpersing onder bedrei ging. Raadsman mr.J.C. Moree bezag zijn cliënt met geheel andere ogen. „Hij toont zich een dee moedig zondaar, maar dat komt hier blijkbaar niet zo over". Eigenlijk was het vanaf 1974 bergafwaarts met hem gegaan. Bergafwaarts Be schilder raakte arbeïdsonge- schikt kwam in de wao en van lieverlee stapelden de zorgen zich op. Drank en gokken brach ten hem, zo deed hij rechter Len- sïnk-Bosman uit de doeken, van het rechte pad. En zo ging hij een soort dubbelleven leiden: ener zijds een brave huisvader, an derzijds een man die de bloeme tjes flink buiten zette. Het resultaat van zijn tweevou dige verslaving en het motief voor zijn criminele uitspattin gen: 20.000 gulden schuld- Toen huisuitzetting, dreigde, terwijl zijn vrouw van niets wist, stortte hij zich ten einde raad in de mis daad. Op 26 augustus 1988 drong hH het ABN-kantoor binnen. „Geld of ik gooi met die hand granaat", lispelde hij. Met bijna 26,000 gulden ging hij er van door. De rechtbank schamperde giste ren om zijn verklaring. „Ik had expres een aardappel genomen, omdat ik niet kwaadaardig wil de over komen". Toen hij twee dagen later in deze krant zijn complete signalement las,.dorst,, het geld verpatst hij volgens eigen zeggen het geld' niet meer aan zijn huisbaas te ge ven. „Ik ben gaan gokken en er mee naar de meisjes geweest". In een mum van tijd was de 26 mille er doorheen gejaagd. 'Verpatst' De Vlaardinger moest weer van voren af aan beginnen. Op 28 september was de Rabo-bank aan de Zwart Janstraat in Bot terdam een toevallig doelwit Weer dankzij de 'aardappel handgranaat-truc' bemachtigde hij nu bijna 16.000 gulden. En op nieuw lukte het hem niet zijn schulden af te betalen. „Ik ben naar een café gegaan en heb al Officier van justitie Wabeke zat slechts met één probleem. „Tot mijn grote ergernis is dit één van die zaken die bijna een-jaar aan sukkelen, omdat het week in week uit stampvol voor de recht bank zit Er is simpelweg te wei nig ruimte voor de enorme toe stroom van delicten. Het is een uitgemaakte zaak dat hoe langer een proces uitblijft, hoe meer de redelijkheid vervaagt een lange vrijheidstraf op te leggen". De aanklager zag zich daardoor genoodzaakt een straf te eisen „die ik zelf ook aan de lage kant vind". Van de eis van een jaar blijft in zijn visie na aftrek van twee maanden voorarrest, drie maanden dienstverlening en een half jaar voorwaardelijk uiteindelijk- een maand cel over. Uitspraak 12 oktober. Vlaardingen Het Tilburgse bouwbedrijf Pellikaan is uitdruk kelijk in de markt voor renovatie van het Kolpabad of de bouw van een nieuw zwembad in Vlaardingen. Wethouder Jan Ma- dern wil met het bedrijf, dat ook de sporthal in de Westwijk bouwde, oriënterende gesprekken aanknopen. Het plan om Pellikaan in te schakelen bij het maken van zwem badplannen is afkomstig van twee Vlaardingse sportambtena ren. Zij hoorden van K. Beesemer, een staf-medewerker van het bouwbedrijf, dat Pellikaan vrijblijvend prognoses wil maken voor de exploitatie van het Kolpabad bij renovatie en bij nieuw bouw. De bouwer wil vervolgens wel worden gezien als een se rieuze kandidaat om het werk uit te voeren. Het bedrijf heeft enige jarane. geleden onder meer het nieuwe zwemparadijs in - ipelleaandr Cai i den Usselgebouwd. De Afrol- garagekostde gemeente jaarlijks handenvol geld. Oorzaak van de leegstand is volgens WD- raadslld Jan Bulva de slechte bereikbaarheid. Vlaardingen WD-raadslid Jan Bul va vindt het hoog tijd dat de gemeente zich gaat bezinnen op manieren om de parkeergara- fs aan de Afrol rendabel te ma- en, Doordat maar een handje vol automobilisten gebruik maakt van de garage, moet de de gemeente jaarlijks circa 4 ton bij passen. Het tekort beloopt al on geveer één miljoen gulden. Dat kan volgens Bulva zo niet langer geveer één miljoen guld kan volger doorgaan. Peperdure advertentiecampag nes om parkeerders met een goedkoop abonnement naar de garage te lokken zijn op niets uit gelopen. Die hebben zegge en schrijve één klant opgeleverd: Hoogstraatbewoner Jan Bulva. Zulke campagnes hebben weinig zin, redeneert hij, zolang de ga rage zijn publieks-onvriendelij- ke karakter houdt Daarmee bedoelt het raadslid niet uitsluitend de tarieven voor niet-abonnementhouders; hoe wel daar ook het nodige aan schort, want in meters kan per twaalf minuten worden betaald, maar in de betaalautomaat van de'garage alleen per uur. Dat scheelt guldens. Eén van de belangrijkste rede nen dat de parkeerdekken aan de Afrol consequent leegstaan is volgens hem dat bevoorradings auto's van superkruidenier Bas van der Heijden om de haver klap de toegang blokkeren. De winkélhoudtzich niet aan de af spraak de bevoorrading via de Gedempte Biersloot te laten plaatsvinden. Daar staan sanc ties op, volgens het contract dat de bv Parkeergarage met Van der Heijden heeft gesloten. Maar van die clausule heeft de ge meente nog nooit gebruik ge maakt Bulva vindt dat vreemd. De WD'er heeft in een reeks schriftelijke vragen, het college van B en W verschillende ma nieren voorgesteld de garage klantvriendelijker te maken. Bulva denkt dat het inkorten van de hinderlijk lange vangrail bij de. toegang „één uurtje werk"meen stuk zal schelen. -.4- (ADVERTENTtES) Varia H. v. Koor] shQMaoar. Ooslftavenkade 14 Vlaardingen 4343213 ERKEND lUMMmiiiiimmiiiiuiiifiuuiiM Schiedam Een negen tienjarige Hagenaar heeft gisteren in de super markt van Bas van der Heijden op het Broers- veld enkele rake klappen opgelopen. Dat gebeurde toen hij een winkelwa gentje opzij duwde dat hem het winkelen be moeilijkte. De 'eigenaar' van dat karretje werd kwaad en begon meteen te slaan. Hij werd bijge staan door twee vrien den. De Hagenaar liep di verse schaafwonden op. luiHtiiiiUBiiiiiiuuoufniiiuiuuuuai Schiedam Drie wethouders met de portefeuille sociale zaken hebben gistermiddag het ar- beids- en scholingsproject Ho med officieel geopend. Die 'plechtigheid' van Homed, een project waarin de dagelijkse gang Van zaken op een bedrijfs administratie tot in de details wordt geïmiteerd, vond op een vreemd tijdstip plaats. In Schie dam bestaat Homed al veertien maanden en daarmee kan het project moeilijk als een pasgebo ren baby v/oraen beschouwd. Wethouder Chris Zijdeveld van Schiedam, die de openingshan delingen met zijn Vlaardingse en Maasssluisse collega verrichtte, noemde Homed gisteren op nieuw een kasplantje. „Jonge werklozen leren hier het bedrijfsleven kennen. Om de mensen niet onder spanning te zetten hebben we lange tijd afge zien van een officiële opening De handelsonderneming met een educatief doel heeft onder tussen reeds 106 deelnemers ge had. Van deze cursisten zijn er 69 tussentijds gestopt, van wie het merendeel ontslag heeft geno men in verband met het aan vaarden van een echte baan. Wielersport of trimmen begint bij Koevermans! Ook voor ATB-fietsen, merken als: Koga Myata - Colnago - Peugeot - Concorde - Raleigh Gazelle - Giant Tevens grote sortering sportvoeding en kleding! UW TRIATHLON-ADRES: Rotterdamseweg 2 - Vlaardingen - Tel. 010-4343644 Fants*ti*ch matsief grenen tred! Hoofdeind verstelbaar, waardoor met plezier het "ontbijt op bed" geserveerd kan worden en 's avonds het leverbaar In bedbreedten 90-100-160-180 bedlengten 200 - 210 bijpassende linnenkasten en kommodes lever baar. BB ÜQQ 0Q Qöö ggggg nmnnaon De wegdraaibare plankjes geven u net de afteg- ruimte die u nodig hebt zonder het volumineuze van een echt nachtkasje. Waai een* bij on* aam.. Vlaardingen Bijna 2,6 miljoen gulden kost het om het Kolpabad weer te laten voldoen aan de eisen van de wet Hygië ne en Veiligheid Zwem baden. De kpsten van een grondige ver bouwing van het complex en overkapping van het vijftig me- terbad, waarvoor de Vlaardingse architect Wijnand Houdijk een plan heeft gemaakt, worden ge raamd op bijna zeven miljoen De youw van een nieuw zwem- kon verhoudingsgewijs wei eens goedkoper zijn, denkt de femeente. Maar daar hebben urgemeester en wethouders nog geen berekening van. Zo'n berekening is ook niet een-twee- drie te maken, want Vlaardin gen wil naast een nieuw Kolpa bad een deel van de huidige zon neweide bestemmen voor wo ningbouw. Dat is van invloed op de exploitatie. Een deel van de politiek wil een overdekt zwembad met eigen tijdse recreatieve voorzieningen: een subtropisch zwemparadijs met palmen, whirlpools, jetstre- ams en bubbelbaden. WD-wet- houder Jan Madern behoort tot die stroming. Drukte Madern meent dat het Kolpabad niet meer voldoet aan de eisen des tijds. Het publiek denkt daar kennelijk anders over. Vergele ken met andere 'ouderwetse' zwembaden in het land trekt het Kolpabad elke zomer veel be zoekers. Dat het er zo druk is zou volgens de gemeente echter te danken zijn aan het feit, dat het Kolpabad 20 mooi centraal ligt in de stad. Maar het zwemcomplex is wel een forse kostenpost voor de ge meente. Het tekort wordt welis waar stukje bit beetje teruggen drongen, maar bedraagt volgend jaar toch nog altijd 1,2 miljoen gulden. Bij sloop van het Kolpa bad zou uit die jaarlijks bespaar de tekorten een mooi zwembad betaald kunnen worden, aldus drs.J. van Gorsel, die als extern adviseur is aangetrokken. Van Gorsel in ambtenaar op het mi nisterie van WVC. Vooruitlopend op een nieuw- bouwplan is in een nota van de afdeling sport en recreatie van de gemeente aangegeven wat in stand houden of renoveren van het Kolpabad kost en waarom die oplossingen niet voldoen. Een investering van 2,6 miljoen gulden is slechts voldoende om het bad weer aan de eisen van de wet te laten voldoen. Voor dat feld krijgt het bad geen over- apping en komt er niet één re creatieve voorziening bij. Ook in het plan-Houdijk, dat voorziet in het maken van een beweegbare overkapping van het vijftig meterbad, zien de ambtenaren bezwaren. Hierin zijn behalve sauna's geen recreatieve extra's opgenomen. Bovendien heeft Houdijk in zijn plan geen rekening gehouden met de eisen van de wet Hygiëne en Veiligheid Zwembaden. De commissie Toekomstvisie ge meentelijke zwembaden heeft in een eerder stadium het plan- jHoudijk al van de hand gewe- tzen. De afdeling sport en recreatie stelt voor een stuurgroep in het leven te roepen, die net voorbe reidende rekenwerk voor nieuwbouwplannen moet uit voeren. Daarmee is 15.000 gul den gemoeid. De enige geschikte plek voor nieuwbouw is volgens de ambtenaren de plaats waar het Kolpabad nu staat Verhui zing haar de Broekpolder wijzen zij af, omdat een zwembad niet aan de rand van de stad behoort te liggen, maar zo centraal moge lijk. De korpschefs uit de regio op de plek des onheils: tweede van rechts commissaris Van de Hengel van Schiedam, daarnaast zijn Vlaardingse collega Spel en derde van links hoofdinspecteur De Jong van Maas sluis. Sehiedam/Vlaardingen/Maass- luis De technische recherches van de politiekorpsen in de Rijn mond werken sinds gisteren nauw samen. Moorden in Schie dam, inbraken in Ridderkerk en branden in Capelle kunnen dankzij die samenwerking tot de bodem worden uitgezocht. Ge brek aan mankracht of appara tuur is voortaan uitgesloten In het steun vanuit Capelle". Voor Maassluis geldt hetzelfde. Net als Krimpen draagt ook dit korps niet bij aanNde personele bezetting van het technisch re cherchekorps, maar wordt de ondersteuning afgekocht De ze ven specialisten komen uit Schiedam, Vlaardingen, Ridder kerk en Capelle. Het Schiedam- se korps beheert het budget voor Capelse politiebureau de samenwerking. Minister Cees samenwerkii middag officieel door werd de samenwerking gister- van Dijk (binnenlandse zaken) verstrekte 250,000 gulden voor Ie korp schefs van de zes deelnemende gemeenten beklonken. Capelle en Krimpen aan den IJssel, Maassluis, Ridderkerk, Schie dam en Vlaardingen hebben de handen ineen geslagen om de technische bewijsvoering te ver beteren. Daartoe zijn vier com plete onderzoeksbusjes uitge rust. Krimpens korpschef mr. W. J.P.van Rhee over zijn moti vatie om mee te doen aan de re gionale samenwerking: „Wij hadden in Krimpen bijvoor-, beeld geen kans om 24 uur per dag een technisch rechercheur stand-by te hebben. Nu met de samenwerking betalen wij ge woon voor optimale technische - korps* steken ook 70.000 gulden in de samenwerking. „Technisch recherchewerk is ei genlijk net archeologie", legt coördinator G. Blom van de Vlaardingse politie uit. „In braak, moord, een lijk dat wordt gevonden, wij zien er dingen aan die een ander over het hoofd zou zien. Net als een archeoloog re construeren wij met geduld en precisie hoe iets in zijn werk is gegaan". Het is zwaar en onaan genaam werk, voegt Blom daar aan toe: „Je werkt op onmogelij ke uren en soms met lijken die er niet uit zien. Dan weet de familie thuis echt wel waar je mee bezig bent geweest". Schiedam Het ziet er naar uit dat de Spaland-affaire wethou der Chris Zijdeveld andermaal dwingt zijn borst nat te maken. Zowel zijn eigen PvdA als D66 en Groen Links zullen de wet houder maandagavond in de ge meenteraad de les lezen over de manier waarop de resultaten van een bodemonderzoek heeft epresenteerd. 'ijdeveld zal zich ook moeten verantwoorden voor het feit dat hij de raad niet eerder heeft in gelicht over het onderzoek, waarvoor al in juni de opdracht werd gegeven. De conclusie van het onderzoek, dat de Spaland- bodem wel vervuild is, maar niet in die mate dat er geen wonïn-' gen gebouwd kunnen worden, komt voor verschillende fracties pas op de tweede plaats. Voorop staat dat Zijdeveld niet had mo gen verzwijgen dat er een onder zoek gaande was. PvdA-fractievoorzitter Gé Brouwer wil niet vooruitlopen op de discussie van komende maandag, maar laat wel door schemeren dat hij allerminst ge lukkig is met het optreden van de wethouder. Dat Zijdeveld een raadslid van Groen Links, Bart de Leede, bruusk de deur heeft gewezen bij een persconferentie is voor Brouwer ook moeilijk te verkroppen. Zelf heeft Brouwer ook nog een appeltje met de wethouder te schillen. De PvdA-vocrman stond vorige week voor joker toen hij in deze krant een onder zoek naar de vervuiling van het havenslib in Spaland bepleitte, terwijl Zijdeveld al maanden wist dat er een onderzoek gaan de was. Adri Reijnhout (D66) noemt de gang van zaken 'ontoelaatbaar'. Hii is verontwaardigd dat Zijde veld de gemeenteraad in onwe tendheid heeft gelaten. Bart de Leede is zo mogelijk nog bozer. Eerst werd hij Hoor de wethou der de deur uitgewerkt, vervol gens bleek dat Zijdeveld alle exemplaren van het onderzoeks rapport aan journalisten had, ge geven, zodat de gemeenteraads leden achter het net visten. D66 en Groen Links betwijfelen bovendien of de onderzoeksre sultaten die nu op tafel liggen wel honderd procent betrouw baar zijn. Zij hebben de rappor ten voor commentaar opge stuurd aan vier milieu-organisa ties. Schiedam „Als je iets heel graag wilt, dan krijg je het ook". Zo eenvoudig verklaarde me vrouw Koenaerman (59) de in trede in haar gloednieuwe huis. Zij en haar echtgenoot kregen gisteren uit handen van wethou der Hans van Kleef (volkshuis vesting) officieel de sleutel uitge reikt. Hun woning was de laatste in de serie van 62 woningen, die in de Schiedamse Van der Eist- straat zijn gebouwd Dat moest worden gevierd. Zo kon het gebeuren dat er zestig mensen tegelijk 'op visite' kwa men, nog voordat de gastvrije bewoners zichzelf goed en wel hadden genesteld. „Ik sprong een gat in de lucht toen ik het hoorde. Dat was drie weken ge- leden", zegt een stralende Koen- t derman (65). Zijn vrouw sprong minder hoog. Dat had twee redenen. Ten eer ste was zij slecht ter been van daar ook dit benedenhuis en ten tweede wist ze allang dat ze hier zouden gaan wonen. Ze was dus niet echt verrast,„Ik heb het zo graag gewild. Je moet positief denken", klinkt ze lakoniek. „Iedereen lachte me uit, hoor. Dan wees ik mijn man een half huis aan en zei ik: hier gaan we wonen". Haar man, opgetogen: „Ze had gelijk". Het zijn mooie huizen geworden, die de buurt een beter aanzien teven. Volgens de wethouder - ij woonde hier vroeger in de buurt waren de huizen eerst zo dicht op elkaar gebouwd, dat je elkaar bijna een handje kon geven. „Dat deden 'we ook regel matig en daarom is het hier zo gezellig", schertst een buurtbe woonster. De straten zijn nu breder en de huizen zijn van lichteresteen ge bouwd dan de oudere huizen verderop. En er zijn loggia's: bin nenplaatsjes dus, in plaats van uitstekende balkons of galerijen. Verder zijn de deuren en kozij nen in moderne pasteltinten uit gevoerd. Hoewel de huizen veranderd zijn, zijn de mensen die er wonen hetzelfde gebleven. Regelmatig doken er gisteren gasten op die uitriepen: „Hé, jij ook hier". Veel van de nieuwe buren hebben als kind al bij elkaar in de buurt ge woond. Ook het echtpaar Koen- derman woont er al vanaf de kinderjaren. „We mogen dan wel verhuisd zijn", zegt Koen- derman, „maar zo blijven we toch nog een beetje thuis".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1