Goudriaan: gifkaart mil j oenenverspilling m Vlaardingse Vaart wordt steeds schoner Furie-ade beleeft nat jubileum Overstelpende vraag naar computer-vaccin Voetballer overleden HfèHostnr i Furie op de helling Vals geld in omloop VIAARDINSS DAGBLAD SGHMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Commissie- De Snaijer hoort Bas Goudriaan De Kuyper dankt wereldfaam mede aan Ton Vandersmissen Fikse botsing op rijksweg mFABER [ilanli Pompbediende wederom overvallen Truckchauffeurs massaal bekeurd Ernstig gewond door ongeval Tachtig procent katten geholpen MAANDAG 9 OKTOBER 1989 PAGINA 7 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardlngen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie:4345209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan (milieu) ver schijnt vanmiddag voor de commissie-De Snaijer, die een onderzoek doet naar de illegale gifstort in de Broek- pölder. De meerderheid van de commissie voelt er niets voor om ook ambtenaren aan de tand te voelen over de gang van zaken in de affaire, die tot het ontslag van twee wet houders leidde. Alleen SP'er Rem: Poppe en PSP'er Ar nold van Kalken willen ambtenaren horen. Voorzitter Leo de Snaijer (CDA) houdt de mogelijk heid dat er alsnog ambtena ren worden gehoort open, maar acht de kans gering. „Als wij dat doen is de com missie niet voor 1 november met zijn werk klaar en dat was wel afgesproken", zegt De Snaijer. „Alleen als het gesprek met Goudriaan er aanleiding toe geeft kunnen er ambtenaren worden ge hoord". Voor SP'er Remi Poppe is de houding van de commissie een teleurstelling. „Wat mij betreft is het schriftelijk vooronderzoek klaar. Het echte onderzoek zou nu moeten beginnen. Maar de meerderheid is tegen het ho ren van ambtenaren. Die vindt het belangrijker dat er op 1 november een nieuw college is". Schiedam Een voetballer van het derde elftal van DRZ is gis termiddag onwel geworden en overleden. De Schiedammer, de 28-jarige J.H. Do Nascïmento, bleef tij dens de voetbalwedstrijd tegen NRC Ommoord plotseling op het veld liggen. Reanimatiepogin gen van clubgenoten en de poli tie mochten niet meer baten. Vlaardingen Met het maken van een gifkaart van de hele gemeente Vlaardingen op basis van his torisch onderzoek is een bedrag van tussen de 11 en 22 miljoen gulden gemoeid. Dat staat in een nota die in opdracht van wethouder Bas Goudriaan is ge maakt en die binnenkort openbaar wordt. „Een gi gantische berg geld", vindt de PvdA-wethouder, die er dan ook niets voor voelt om zo'n kaart te laten maken. SP'er Remi Poppe heeft, na wat de wethouder omschrijft als „dat gedonder met de grond uit de Bote-straat", om een milieu- kaan. van de gemeente Vlaar dingen gevraagd. Op basis van historisch onderzoek naar de be drijvigheid zou kunnen worden bepaald op welke plekken gifti ge stoffen in de grond zitten. Dat zou dure fouten als in de Boter- straat voorkomen. Volgens de wethouder echter weegt het voordeel niet op tegen de kosten. „Laten we nou ons verstand gebruiken", pleit Gou driaan. „Als ergens woningbouw wordt gepleegd of als er grond wordt verplaatst doen we onder zoek. De regels daarvoor zijn na de fout in de Boterstraat nog aangescherpt. Er zijn goede pro- 1 cedures". Het maken van een gifkaart vindt Goudriaan sowieso zin loos, want „heel Nederland is vervuild. Je vindt overal wel wat Bedrijven gooiden hun ver vuiling vroeger bij wijze van spreken gewoon in de achter tuin". De commissie milieu moet nog over de nota praten, maar de wethouder heeft zijn conclusie al getrokken: een gifkaart is een verspilling van kostbare miljoe nen. Schiedam Vanwege een enorm aantal telefoontjes over 'het computervirus' hield -de Computerclub Schiedam zater dag open huis in gebouw De Teerstoof. Iedereen kon er met zijn vragen terecht. Meestal luid de die vraag: „Is mijn computer ziek?" De computerclub demonstreer de een virus-protectieprogram- ma en gaf ook op andere manie ren informatie over kwaal en bestrijding. Ongeveer 75 mensen kwamen op dit 'spreekuur'. Sommigen kwamen met een 'zieke* pc binnen en gingen met hun 'genezen' machine weer de deur uit. Anderen kwamen al leen even een vaccin halen. Dat is het computerprogramma waarmee de virussen Datacrime I en Datacrime II worden opge spoord en onschadelijk gemaakt Ook kon een overzichtstentoon stelling bekeken worden. Daar in werd uitleg gegeven over de aard van het virus. Dit gebeurde aan de hand van krante-artike- len en uitleg van onder anderen Arthur Verhulst. Hij heeft een automatiseringsbedrijf en geeft computercursussen. Hij volgde de ontwikkelingen in de virus bestrijding nauwlettend en kri tisch. Dat een bepaald bedrijf een anti-virusprogramma ver koopt voor 28 gulden vindt hij een slechte zaak. „Door de prijs zo hoog te maken wordt het voor andere winkeliers aantrekkelijk om deze gemene virussen te ont wikkelen. Dat is onverant woord", zegt Verhulst. Er zijn overigens ook goedaar dige virussen. Bij voorbeeld in de vorm van tennisballen die over het scherm rollen. Toch zijn ook deze virussen lastig. Ze verme nigvuldigen zich eveneens auto noom, wat steeds meer ruimte op de diskette kost. En of het nu een goedaardig virus betreft of niet, voor de pc-bezitter blijft het een crime. Daarom ook houden poli tie en brandweer zich er mee be zig. Bij de Schiedamse politie zijn geen anti-virus diskettes - ver krijgbaar. Maar de brandweer kwam er zaterdag wel aan te pas. Al was het alleen maar om even een vaccin te halen. Arthur Ver hulst vreest dat in de enorme vraag naar vaccins niet kan wor den voorzien- Op zaterdag 4 no vember zal opnieuw hulp gebo den worden aan mensen in wens computer het virus alsnog heeft toegeslagen. Er is voor Schiedam zelfs een 'virus-alarm nummer' ingesteld: 4732046. door KOR KEGEL Schiedam Bij een distilleer derij verwacht je uitbundige types, hartelijke kerels met een gulle lach, wier spraakwa terval de produktie van de ke tels overtreft. Bij Joh's de Kuyper Zoon hadden ze in Ton Vandersmissen zo ie mand. De opgewekte uitstra ling van deze voorkomende man was een niet weg te den ken factor op de officiële ont vangsten aan de Buitenhaven weg. De exportdirecteur van De Kuyper is wat je noemt in het harnas gestorven, op 57-jarige leeftijd, geheel onverwacht. De verslagenheid op het be drijf was groot 35 jaar lang heeft Ton Vandersmissen een hoofdrol gespeeld in de we reldwijde groei van het Schie damse familiebedrijf en hij had nog geen enkele behoefte daarmee te stoppen. De Kuy per was een deel van hem, zo als hij een deel van De Kuyper was. Op de Beukenhof in Schiedam vond vanochtend de crematie plaats van zijn stoffelijk overschot, „Wij gedenken hem als een dynamisch en enthousiast di rectielid", lieten directie, com missarissen en personeel van De Kuyper weten in een open bare kennisgeving van zijn overlijden. Dynamisch en en thousiast, dat zijn goed geko zen woorden als je nagaat wat daarachter schuilgaat. De Schiedamse jeneverindustrie brokkelde gedurende deze eeuw successievelijk af, tien tallen distilleerderijen sloten de deuren, tot in de jaren ze ventig toe kon je er elk half jaar één van de lijst schrappen. En dwars tegen die tendens in steeg de ster van De Kuyper. Het eeuwenoude bedrijf groei de uit tot een wereldwijd con cern, dat op het laatst aan de produktie van gedistilleerd niet eens genoeg had: de orga nisatie wilde meer, en als voorbeeld mag de recente be richtgeving dienen over het bod op chocoladefabriek De Baronie. In de Verenigde Sta ten van Amerika en Canada is De Kjoeper een klinkende naam, de afname van de Pe- achtree is zo gigantisch dat ge sproken kan worden van 's wereld best verkochte likeur. Middenin die spectaculaire groei, terwijl het met de colle ga's in Schiedam bergafwaarts ging, stond A.J. Vandersmis sen, exportdirecteur. Met recht heet het in de overlijden sadvertentie dat hij „zeer veel heeft bijgedragen aan onze ex pansie". Bij De Kuyper Iaat hij een grote leegte achter. Die hartelijke omgang met an deren was één kant van hem. Als het erom ging zette hij een andere pet op, die beter paste bij die verre van zorgeloze kop: dan werd hij een ernstig en toegewijd man, met een za kelijk instinct. Het was alsof hij de problematische ontwik kelingen in Schiedam en de succesvolle en mondiale groei van zijn bedrijf in zichzelf combineerde. alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Schiedam - Een personenauto van het merk Saab is zaterdag middag zwaar beschadigd ge raakt bij een vreemdsoortig on geluk op rijksweg 20. De Saab werd meegevoerd op een opleg ger achter een Mercedes. Op het moment dat de Mercedes ter hoogte van de afslag Schiedam- Noord de richting van Benelux- tunnel opreed, zag de bestuurder cp de" meest rechtse baan een Opel achteruitrijden. De bestuurder van de Mercedes remde hard, waardoor de Saab losschoot en zwaar beschadigd raakte. De bestuurder van de Opel Ascona verklaarde zijn merkwaardige rijgedrag uit een 'afslaande motor'. De politie zoekt getuigen van het ongeluk. Hestia smeder iT CAU1N6URGSTRAA7 80 VLAARDWGEN - TEL, 010-4343096 De feeëriek verlichte haven van Maassluis op vrijdagavond. Maassluis De organisatie van de Furie-ade had op de tiende verjaardag van het maritiem spektakel weinig geluk met het weer. Vrijdag avond maakte de hevige wind van het openingsvuur- werk een gevaarlijk spekta kel en kregen de kinderen in de lampionoptocht een fikse regenbui op hun hoofd. Za terdag lag Maassluis onder een donker wolkendek en werd het publiek rond de ha ven afwisselend verrast door schuchtere zonnestraaltjes en malse regenbuien. De handel had op de weersvoor spelling ingespeeld. Tussen de kramen met patat, hamburgers, ijsjes, sweatshirts, ijzerwaren en Belgische spekken konden de bezoekers van de tiende editie van de Furie-ade zich langs het parcours voorzien van een re- j genscherm. Maar de handela- t ren in paraplu's deden geen gro- J te zaken. Er waren deze eerste zaterdag van oktober minder bezoekers dan gebruikelijk in I Maassluis en de meeste van die bezoekers namen óe buitjes 1 maar voor lief. Toen zeesleper De Furie rond tien uur 's morgens de haven binnenvoer werd die welkom geheten door de stoomfluiten van vier andere slepers. Aan de kop van de haven ging Hein Swanenburg, de nieuwe voor zittervan de stichting Maassluis Maritiem, van boord. Verkleed als de reder Kwel uit de serie Hollands Glorie, met een hoge hoed, een pandjesjas en een krijtstreepbroek, ontving hij daar burgemeester Hans van Es en dijkgraaf rar. A.P. van den Berge van het 700-iarige Hoog heemraadschap Delfland. Plassen De dijkgraaf mocht de Furie- ade openen. Hij vertelde hoe hard rijn meaewerkers die nacht hadden moeten werken om ervoor te zorgen, dat Maas sluis deze zaterdag weer droge voeten hield. „Er is maar liefst 15 millimeter regen gevallen". De plassen op het ponton, waar de officiële opening werd ver richt, getuigden daar nog van. De meest spectaculaire pro grammapunten moesten we gens de regen en het laaghan gende wolkendek worden ge schrapt Zo kwamen de para's niet in actie en kwam er van het stuntvUegen niets terecht Maar met beide benen op de grond viel er op de Furie-ade genoeg te beleven. Tal van straatbands speelden hun volkse muziek en acrobaten, clowns en variétê- Onderhoud aan een van desloommachlnes op de havenkade. Maassluis De stoomsleepboot De Furie moet op de helling. De 73 jaar oude zeesleper, die een hoofdrol speelde in de televisieserie Hollands Glorie, is hard aan revisie toe. Sommige spanten zijn verrot en het houten brugdek en mogelijk ook een aantal huidpla ten rijn aan vervanging toe. Het karwei gaat 130.000 gulden kos ten. De sleper werd tien jaar geleden gekocht door de stichting Hol lands Glorie. Die haalde De Furie naar Maassluis, waar de boot het middelpunt werd van het jaarlijks terugkerende feest Furie- ade. In die tien jaar werd het schip van een oud brok roest omgeto verd in een zeewaardige sleper. De stichting en de bemanning, en speciaal kapitein Dirk Strijbos, kregen daarvoor de complimen ten van burgemeester Hans van Es. Al het onderhoudswerk aan De Furie werd tot dusver door de be manning verricht. Maar het werk wat nu op stapel staat is daar voor te groot. Dus is er een fonds in het leven geroepen om de dure onderhoudsbeurt te betalen. Van Es overhandigde schipper Strijbos, die zaterdag rijn laatste ri tje met de sleper maakte, namens het gemeentebestuur een cheque ter waarde van duizend gulden. Leo Vermaas, secretaris van de stichting Hollands Glorie, vermoedt dat de rest van het geld ook wel boven water zal komen. De Maassluisse Rotary en café De Bierelier waren de eersten die de portemonnee ervoor open trokken. Verder zijn het Prins Bem- hardfonds en gedeputeerde staten van Zuid-Holland gevraagd om een bijdrage. De bemanning hoopt dat het werk klaar is voor Sail '90. Zij zouden graag met hun boot opstomen naar dat scheepvaar tevenement. artiesten trachtten bet publiek een orgelconcert in de Grote te vermaken met dolle fratsen. Kerk en voor keiharde swing Voor de mensen die van meer moest het publiek naar jonge- ingetogenheid hielden was er rencentrum Dug Out aan het Mackayplein. Stoom was het thema van de tiende Furie-ade, maar behalve langs de haven en in de Keu- cheniusstraat was daar weinig van te merken. Alleen het diepe geloei en het helse gesnerp van het stoomorgel drongen in heel feestend Maassluis door. In de haven braakten vijf stoomsle pers rookwolken uit en op de kade stonden, naast het stoom orgel, stoombrandspuiten en andere stoommachines. Kinderen konden in de Keu- chemusstraat in een stoomtrein stappen en er stond een prachti ge oude waterdraaimolen die werd aangedreven door een 56- jaar oude stoommachine. En tussen dat antiek stond een mo dern soort home-trainer. Daar op konden kinderen het al fiet send opnemen tegen de compu ter. „De regen had onmiskenbaar invloed op het feest, maar die was niet desastreus. De mensen gingen even schuilen en pakten daarna de draad weer op", zegt voorzitter Swanenburg van ae organiserende stichting. „De formule, de combinatie van kiik- en doe-dingen, was goed. Als we mooi weer laadden ge had, dan waren we verdronken in de mensen". Vlaardingen Watersporters van verschillende verenigingen uit Midden-Delfland hebben za terdagochtend de Vlaardingse Vaart een schoonmaakbeurt ge geven. Onder de leus Bezem in de mast voeren er al vroeg in de ochtend enkele bootjes op de Vaart De opvarenden visten met behulp van harken troep uit het water. Ook aan de wal waren de water sporters actief. Zij haalden vanaf de oever afval tussen het riet vandaan. De Vlaardingse Vaart bleek aardig schoon te rijn. Na een paar uur dreggen en zoeken werden er ongeveer tien vuilnis zakken vol afval en wat stukken hout bij een stortplaats afgele verd. Toen de schoonmaakactie jaren geleden op gang kwam, was de -berg afval aanzienlijk groter. Leen, één van de schippers die met z'n bootje de Vaart op ging, was tevreden over de geringe hoeveelheid rotzooi die dit jaar in het water werd aangetroffen. „Een paar seizoenen terug gin gen we nog met een Westlander, een platte schuit, de Vaart op en die kwam dan bomvol de haven weer binnen, Nu kunnen we ons tot roeibootjes beperken. En de troep die we vinden blijkt vaak niet eens afkomstig van water sporters. Het enige wat ik van daag tot 'ons' afval kon rekenen, waren drie lege meikdozen en vijf platvink:es. De waterspor ters, maar ook de d rijn blijkbaar een stuk milieube wuster geworden Al vijftien jaar lang is het voor enkele watersportverenigingen de gewoonte om in het najaar de Vaart vrij te maken van rommeL De verenigingen deden dit voor heen allemaal op eigen houtje. Dit jaar echter beeft de Studie commissie (een overkoepelend orgaan van elf watersportvere nigingen uit Midden-Delfland) de schoonmaakactie voor het eerst serieus georganiseerd. Coördinator Bertus Borsboom legt uit waarom hij rich met de actie bemoeid heeft „Ten eerste wordt er economischer gewerkt. Iedere vereniging heeft name lijk door de commissie een ge deelte van de Vaart aangewezen gekregen die rij voor haar reke ning moet nemen. Ten tweede wordt een goed georganiseerde actie serieuzer genomen. En dat is van belang want wij, als wa tersporters, liggen nogal eens overhoop met de vereniging Tot behoud van natuur. Die be schouwt ons als lastposten omdat we de natuur zouden verstoren en vervuilen met onze bootjes. „Een goed georganiseerde actie als deze bewijst dat wij juist na tuurliefhebbers rijn. Ik betreur het wel dat er steeds minder in dividuele deelname aan de schoonmaakactie is. De scouts hebben dit jaar het meeste werk verricht". De Lier Een 36-jarige pomp bediende uit Maassluis is vrij dagavond bij tankstation Wes- terlee in De Lier voor de derde maal het slachtoffer geworden van een overval. Twee mannen dreigden de pompbediende met een geweer en een soort zwaard en dwongen hem de inhoud van de kassa af te geven. De twee overvallers, die enkele honderden guldens buit maak ten, werden korte tijd later in de buurt van Poeldijk aangehou den. Het waren een 29-jarige man uit Voorburg en een 20-jari- ge Hagenaar. Voor de Maassluizer was het de derde keer dat hij als pompbe diende werd beroofd. In beide andere gevallen was hij werk zaam bij het tankstation langs de A20 tussen Maassluis en Vlaar dingen. Ook toen kwarrf de man met de schrik vrij. Vlaardingen Bij een controle op rijksweg 20 heeft de politie tussen vrijdagavond zes uur en zaterdagochtend twee uur 37 be keuringen uitgedeeld aan vrachtwagenchauffeurs. De meeste bonnen werden geschre ven omdat de bestuurders rich niet aan de rijtijdenwet hadden gehouden. Tien chauffeurs kre gen een rijverbod. Zij moesten eerst maar eens een uÜtje knap pen. Eén auto reed met een aanhan ger, terwijl de chauffeur daar voor geen geldig rijbewijs had, van een andere auto waren de vrachtpapieren niet in orde. Terloops werd op de rijksweg nog een bromfietser, die te diep in het glaasje had gekeken, inge rekend. Vlaardingen/Maassluis Twee Fransen hebben zater dagmiddag een poosje op het Vlaardingse politiebureau vastgezeten omdat zij een vals briefje van 250 gulden hadden uitgegeven. Ze wil den er de benzine mee beta len die zij hadden getankt bij een pompstation aan rijks weg 20. De Fransen bleken te goeder trouw: ze hadden in Parijs Nederlands geld ge kocht, zonder te weten dat er een vals bankbiljet tussen zat. In Maassluis heeft fietsenmaker Kortenhoef bij de politie een vals honderdje ingeleverd. De klant die het de rijwielhandelaar in handen heeft gestopt is niet meer te achterhalen Rotterdam Vermoedelijk door een veel te hoge snelheid is een 26-jarige man uit Hoogvliet zaterdagavond op de Botlekweg de macht over het stuur verloren en in botsing gekomen met een tegenligger. De Hoogvlieter reed in de rich ting Rozenburg toen het com pleet misging en hij op de andere weghelft terecht kwam. Daar kwam hij in botsing met een au tomobilist uit Schipluiden, die bekneld raakte en naar het Diik- zigtziekenhuis moest worden vervoerd. De veroorzaker van het ongeval werd uit de auto ge slingerd en kwam vijftig meter verder op het wegdek terecht Hij is ernstig gejond naar het Zuiderziekenhuis gebracht. Vlaardingen De dierenbe scherming van Vlaardingen heeft tien zwerfkatten weer teruggeplaatst in Holy. De beestjes waren de afgelopen week meegenomen om te worden gesteriliseerd en ge castreerd. Nog zo'n dertig katten uit de buurt zullen volgen. De dierenbescherming voelde zich in haar goede naam en eer aangetast door de actie die be woonster Elisabeth Masznyik op touw wil zetten. Zij heeft bewon dering voor het werk van het dierenasiel, maar tracht naar Haags voorbeeld een tehuis voor dit soort loslopende katten te realiseren. Zij is dan ook ap zoek naar mensen die zoiets als een stichting TCatten in nood' van de grond willen tillen. De dierenbesherming vindt zo'n idee best. Maar, weet medewer ker John Stout, dit betekent niet dat er tot nu toe niets aan het probleem is gedaan. „We hebben in de afgelopen jaren twee- tot drieduizend katten steriel ge maakt en hen daarna weer terug in de natuur geplaatst. We trek ken er duizenden guldens voor uit". Het is, zegt hij, een preventieve manier van werken. „Als je die katten niet helpt, krijg je van één poes en één kater zon drie- tot vierhonderd iongen in het jaar. Ik durf te stellen dat wij tachtig procent van alle wilde katten in Vlaardingen hebben geholpen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1