Schiedam vreest voortijdig einde stadsvernieuwing Vwo Maassluis bekent kleur Kerstmarkt nieuwe actie voor renovatie Palmboom Koperwiek deels naar Maassluis? 19 OKTOBER. AVRO NED. 2. KUK EN DOE MEE. ViAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vernielingen CDA en RPF krijgen zin: algemeen bijzondere identiteit Orpheus: 85 jaar historie op paar vierkante meters 'In Stadsgehoor zaal zingen we ons kapot' Westwij k: bewaakte speeltuin Dronken op weg Vijf man opgepakt voor illegale stofzuigerhandel Drie auto's gestolen Ravage in kantine Drie tientjes terug A A José Cameras en liesbeth den Uyl vertellen over hun strijd tegen kanker. □WATERWEG DINSDAG 17 OKTOBER 1989; PAGINA 13, Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 SC Vlaardingsn. Postbus4008.3130 KA viaardingen. Telefoon; 0:0-4343229.4352066,4350557-sportredactie: 4345209.Telefax:010-4349754. Schiedam De ge meente Schiedam is bang dat de stadsver nieuwing in de jaren ne gentig op de tocht komt te staan. Momenteel krijgt de stad jaar lijks acht miljoen gulden om met name wijken met huizen die voor 1945 zijn gebouwd, op te ka lefateren. Gevreesd wordt ech ter dat het ministerie van VROM die bijdrage aanzienlijk wil inperken. Daarnaast staat ook de zeggen schap over het gebruik van het geld ter discussie. Sinds vijfjaar bepalen de gemeentes zelf hoe zij hun bijdrage uit het stadsver nieuwingsfonds besteden. Er le ven evenwel twijfels over het voortbestaan van de decentrali satie. Het rijk 2ou na 1992 moge lijk het naar eigen inzicht han delen van Schiedam en 'gelijk gestemde' gemeentes in Neder land willen terugdraaien, zo wordt gevreesd. Om die reden waren gisteren vijftien van de achttien middel grote gemeentes in ons land in het oude stadhuis van Schiedam bijeen. Zij zijn bang de dupe te worden van bezuinigingen en zijn daarom op zoek naar een ge zamenlijke tactiek. „Het gaat ons", verklaart beleidsmede werker Jules Peppelaar van de Schiedamse afdeling stadsver nieuwing, „om het behoud van het fonds, dat nu één miljard gul den groot is". - Stok- In zijn ogen is de huidige staats secretaris van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, Heer- ma, op zoek naar een stok om de hond te slaan. Volgens Peppe laar en zijn collega's van de* an dere zeventien betrokken steden onderzoekt de bewindsman hoe ver het staat met de sloop, aan passing en vernieuwing van wij ken van voor de Tweede We reldoorlog. „Hij wil de Tweede Kamer over tuigen dat er na 1992 geen sprake meer is van een achterstandssi tuatie en dat dat miljard dus niet helemaal meer nodig zou zijn", aldus Peppelaar. Uit voorzorg en verontrusting heeft de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) daar om eveneens een onderzoek ge start naar de stand van zaken bij de stadsvernieuwing. IJsbrand van der Velden, naast raadslid in Vlaardingen ook hoofd-ad inte rim ruimtelijke ordening van de VNG zegt dat adviesbureaus na mens de rijksoverheid bezig zijn bij de gemeentes gegevens op te vragen; ook volgens hem met be zuinigingen als leidraad. „Daar om volgt de VNG het project nauwkeurig, want de problema tiek beperkt zich niet tot deze achttien middelgrote gemeen tes". 'Klassiek' Van der Velden vindt dat aan de 'klassieke' stadsvernieuwing het gebïedsgewijs inhalen van achterstanden in wijken van voor 1971 niet mag worden getornd. De zogenaamde revolu tiebouw, die in de jaren zestig en zeventig opgeld deed, is er niet veel beter aan toe, zegt hij. De kans bestaat echter dat bij een herziening de staatssecretaris daar geen of minder geld voor overheeft. „Die flats en woningwet-wonin gen zijn destijds uit de grond ge stampt en ondertussen ook aan verbetering toe. Die werkzaam heden moeten voortgang heb ben", merkt de Vlaardingse VNG'er op. Jules Peppelaar van buurgemeente Schiedam wijst erop dat bij voorbeeld Nieuw- land daartoe hoort. De consequenties van een aan passing van het stadsvernieu wingsfonds kan hij momenteel moeilijk overzien. Maar daar het opknappen van de oude wijken in de Jeneverstad nog lang niet is afgerond en Nieuwland on dertussen ook toe is aan verbete ringen, zou elke vermindering van de acht miljoen gulden stag natie betekenen. Vlaardingen Twee Vlaardin- gers van 19 en 28 jaar hebben in het centrum van hun stad ver nielingen aangericht. De jongste vernielde op de Westhavenkade een hek en richtte daarmee voor 8000 gulden schade aan. De 28- jarige vernieler werd eveneens op de Westhavenkade aange houden, Hij had even daarvoor op de Hoogstraat een etalageruit ingegooid. Maassluis Het voortgezet openbaar onderwijs ver dwijnt uit Maassluis. De nieuwe fusieschool, die noodzakelijk is om een vwo binnen de gemeentegrenzen te halen, krijgt een algemeen bijzonder karakter." Als een blad aan de boom draai de met name de PvdA gister avond in een extra vergadering van de raadscommissie onder wijs om. De VVD volgde ogenschijnlijk wat schor voe ten der dat voorbeeld en tenslot te liet ook D66 doorschemeren „voor zo'n hoog doel bereidt te zijn concessies te doen aan de ei gen principes", verwoordde Jan Storm. En daarmee won de minder heid, CDA en RPF, uiterst een voudig het pleit welke kleur de nieuwe scholengemeenschap voor lbo, mavo, havo en vwo in Maassluis moet krijgen. Geen zogenaamd 'ex artikel 61-com- missie' die het openbaar onder wijs veel meer recht zou doen; het bijzonder onderwijs en haar vertegenwoordigers in de ge meenteraad wilden niet meer water in de wijn en kregen ook hun zin. Wethouder Snoeck wees erop dat binnen een algemeen bij zondere school het openbaar ka rakter door de statuten kan worden gewaarborgd. In de ex artikel 61-commissie, waarbij de gemeenteraad een belangrij ke rol vervuld, zouden de scho len Caland, VIiethorst en Vel- desteijn hun confessionele grondslag volledig moeten prijs geven. „De angst bestaat", meldde Liesbeth Snoeck, „dat wanneer het om de identiteit gaat- deze leerlingen toch nog het spoor nemen En juist het laatste wat haar aanstaat, is dat de Maas- sluisse jeugd onderwijs in Schie dam of Vlaardingen geniet. In eerste termijn hadden Bïjten- hoorn (PvdA), De Boer (VVD) en Storm (D66) aangedrongen op de instelling van een derge lijke commissie.'In de tweede discussieronde bekende de soci alist simpelweg het stempel al gemeen bijzonder toch best aan vaardbaar te vinden. „Maar de wethouder zou dan wei voorzit ter van het bestuur moeten wor- den", voegde Bijtenhoom er aan toe. De Boer stribbelde nog wat tegen. „We moeten niet te snel voor een algemeen bijzon dere stichtingsvorm kiezen. Maar we moeten ook oppassen dat dit geen stellingenoorlog wordt", schikte hij zich ook in het lot. Want voor alles wil Maassluis dat atheneum bemachtigen. „Het mag nooit kapot gaan op de bestuursvorm", benadrukte de wethouder nogmaals. Naald wijk zat tenslotte al eerder op het vinkentouw. Snoeck beken de: „Op het moment dat een vwo in het Westland aan de orde kwam, ben ik in de pen ge klommen om Maassluis toch een atheneum te bezorgen". Of zoals haar partijgenoot De Boer het formuleerde: „Als samen werking niet lukt, is het met het voortbestaan van het voortgezet onderwijs in onze stad slecht ge steld. En dan is het voortbestaan van Maassluis ook twijfelach tig". De renovatie van molen de Palmboom: de kerstmarkt moet weer 20.000 gulden in het laadje brengen. Vlaardingen In Zweden zon gen de mannen van Orpheus ooit de podiumlampen aan dig gelen. Als Jan Timmers die her innering opdiept, moet hij er weer om lachen. „Die Zweden schrokken zich een hoedje toen ze zagen met hoeveel mensen we waren geko men, maar ik kan je verzekeren dat wij ook even de wenkbrau wen fronsten toen die lampen spontaan uitéénspatten". De rijke historie van het Vlaar- dings mannenkoor, dat in juni 85 jaar bestond, was gisteren onder werp van gesprek in het streek museum Jan Anderson. Directe aanleiding was de tentoonstel ling over het jubilerende koor, die vanaf vrijdag in het mu seumpje aan de Kethelweg is te zien. Prominente leden .van het koor en Wout Brouwer, de man die de expositie samenstelde, legden de laatste hand aan de tentoonstelling. Beschermheer Fred van Lier zal de expositie of ficieel openen. In een hoek van de zolder is de historie van het oudste nog be staande Vlaardingse zangkoor op enkele vierkante meters ge comprimeerd. „Het is een hele toer geweest om alle knipsels, fo to's en voorwerpen te bemachti gen en te selecteren", vertelt Brouwer. „Mijn vrouw vond die ongebreidelde puinhoop in ons huis de laatste maanden echt niet leuk. Ik ben alleen bang dat het weer een rommeltje wordt als de tentoonstelling is afgelo pen, want dan moeten allerlei knipsels weer terug in de plak boeken". Poffertjes Brouwer heeft gekozen voor een expositie, die de rode draad van de geschiedenis aangeeft. Hij heeft die hoogte- en dieptepun ten gelardeerd met informatie, die beoogt een goed tijdsbeeld te geven. Zo is de originele begro ting uit 1929 te zien. Dat jaar werd een kwart eeuw Orpheus gevierd. Die feestelijkheden konden toen voor zegge en schrijve 1555 gulden worden be kostigd. Uit datzelfde jaar dateert een briefje aan de eigenaar van pof fertjeskraam Beekveld. Hij tnocht op het feestterrein aan de Wout Brouwer van mannenkoor Orpheuszet opaezolder van het streek museum de aatste puntjes op de Schiedam Frans van Krugten geeft het ruiterlijk toe. Het idee dit jaar in Schie dam voor de eerste keer een Kerstmarkt te organiseren, kwam bij hem op na een be zoekje aan de vorige editiesin Vlaardingen en Rotterdam. Maar, zo verzekert Van Krugten, de versie van de Brandersstad zal niet zo hon derd procent commercieel worden als in Rotterdam en niet ook zo halfslachtig (com mercieel en cultureel) als bij de Vlaard ingse buren. Bij de Kerstmarkt 1989 in de Ko renbeurs zal het culturele ele ment voorop staan. Fraaie In kerstsfeer opgetrokken kraamp jes van op winst azende winke liers zijn op 15, 16 erf 17 decem ber dan ook taboe. Alle goederen en diensten zullen gedurende die drie dagerrworden verkocht en aangeboden door leden van. de negen serviceclubs van Schie dam. De organisatie hoopt dan ook op de medewerking van de in totaal 286 Schiedammers, die zich lid van één van de clubs mogen noe men. Er wordt gestreefd naar een opbrengst van 20.000 gulden die zal worden overhandigd aan de stichting de Schiedamse Mo lens voor de restauratie van de Palmboom. De samenwerkende Schiedamse serviceclubs (onder andere Ro tary, Lipns en Ladies' circle} schreven voor dit doel eerderde zogenaamde steentjesactie uit De verkoop van 275 steentjes met inscriptie leverde de stich ting toen een bruto bedrag van 275.000 gulden op. „Mensen die een dergelijke steen niet konden betalen, kunnen nu een kiezel steentje bijdragen aan de Palm boom door naar de Kerstmarkt te komen", zegt Van Krugten, lid van de projectgroep Kerst markt en zelf afkomstig uit de Lions-club. Burgemeester Reinier Scheerés zal over twee maanden, op 15 de cember, het goede voorbeeld ge ven. Eerst zal de burgervader thuis met een arréslee opgehaald worden om daarna in de Koren beurs het eerste toeganesbiljet van een rijksdaalder te kopen. Dat is het symbolische startschot voor de drie dagen durende markt. Met enige trots presenteert de organisatie het elfjarige pianota lentje Michael Liem. Het Schie- dammertje, die al eens voor ko ningin Beatrix en premier Lub bers optrad, zal twee keer optre den, zoals ook de 14-jarige pia nist Reinier Reingoud tweemaal op de bühne te bewonderen zal zijn. Daarnaast herbergt de eerste Kerstmarkt optredens van ver schillende Schiedamse koren en orkesten en modeshows ver zorgd door een plaatselijk mode huis. De toneelvereniging Othel lo zal een aantal malen per dag een kerstspel van ongeveer een half uur opvoeren. Verder zul len in de Korenbeurs, waarover de organistie overigens geen huur hoeft te betalen, tien stands verrijzen met kerstartikelen en consumpties. Organisator Van Krugten wilde eerst nog een poging in het werk stellen mr. Pieter van Vollenho- ven als speciale gast naar de Kerstmarkt te halen. „Dat zou echter zo veel extra besognes hebben opgeleverd, met bewa king en dergelijke, dat we daar maar van af hebben gezien", al dus de woordvoerder van de projectgroep. Hofsingel zijn waar aan de man brengen. Huurprijs: tien gulden voor twee dagen. „Maar wat voor Orpheus echt belangrijk is geweest", mijmert Brouwer, „is de trouw van onze dirigenten. Dat zegt eigenlijk ge noeg. Paul van de Putten is bij voorbeeld 25 jaar dirigent ge weest. Dat lijkt met tekenend voor de goede sfeer in het koor". Ook de loyaliteit van de huidige dirigent, Frans Gort, is volgens Timmers een teken dat mensen zich prettig voelen bij Orpheus. „Frans heeft als kerkorganist al meerdere malen concerten in Mexico gegeven. Hij is een hele grootte op dat gebied. Toch blijft hij bij ons," zegt Timmers niet zonder trots. Over de absolute hoogtepunten uit het 85-jarig bestaan, zijn de aanwezige leden het snel eens: de vele buitenlandse reizen naar onder andere Zweden, Dene marken, Engeland en West- Duitsland en de concerten met coryfeeën als Marco Bakker en Caroline van Hemert. Uitstapjes „Van die buitenlandse reizen kijk ik toch met het meeste ple zier terug naar de Westduitse uitstapjes. Dat land heeft een hele rijke muziekhistorie. Als je dat vergelijkt met Zweden is het verschil echt verschrikkelijk groot". Op de lijst van buitenlandse be stemmingen hoopt Orpheus vol gend jaar Tjecho-Slowakije te kunnen bijschrijven. De eerste aanzet voor een trip naar Praag wordt komende week al gege ven. Dan komen de Praagse Le raren naar Vlaardingen om het jubileumconcert, dat vrijdag 27 oktober in de Grote Kerk wordt gehouden, op te luisteren. Timmers schaamt zich er niet voor toe te geven dat 'zijn' Orp heus niet in de schaduw van het Praagse koor kan staan. „Die lui zijn echt geweldig. Het is niet voor niets het Tjechische staats- koor. Ik geloof dat zij bijna voortdurend op reis zijn over de hele wereld". Timmers gaat er dan ook vanuit dat het jubileumconcert een nieuw hoogtepunt wordt in het bestaan van het koor. Hij hoopt en verwacht dat er volgend jaar een tegenbezoek uit voortvloeit. Het voormalige middenstands koor Orpheus vindt dat er in Vlaardingen een goed klimaat is voor zangverenigingen. Jan Timmers is dan ook apetrots dat het mannenkoor over maar liefst achttien eerste tenoren be schikt. Dat is een luxe, waarop maar weinig koren in Nederland kunnen bogen. Minder te spreken is hij over de concertlocaties in de stad. „Laat ik het maar eerlijk zeggen: het is droevig gésteld in Vlaardingen. Zelfs in kleine dorpen zijn er vaak nog geschikte zalen of hal len, waar een koor als het onze kan optreden. Wij hebben er hier niet één". De Grote Kerk acht hij onge schikt, omdat het publiek achter de kansel moet worden wegge stopt en daardoor niets van de zangers kan zien. De Stadsge hoorzaal doet hij af als een ramp. „Daar zingen we ons helemaal kapot. Er 2ït geen greintje akoe stiek in die zaal". Maassluis Het kinderhuis De Koperwiek in Hoek van Holland wil een deel van de jeugdhulpverlening verhui zen naar Maassluis. In het be leidsplan, dat over een week of twee gereed is, wordt ge sproken rver de wenselijk heid in de Eerste stad aan de Waterweg een dépendance met acht bedden te verwe zenlijken. De Koperwiek biedt onderdak aan nogal wat kinderen uit Maassluis en directe omgeving. In deze gemeente is nog hele maal geen opvanghuis, terwijl Schiedam en Vlaardingen even eens sterk onderbedeeld zijn. In het Provinciaal plan 'Thuisge- ven' staat de regio Waterweg- Noord dan ook als een knelpunt te boek met een behoorlijk te kort aan jeugdopvang-mogelijk- heden. Over de locatie die voor de dé pendance van het kinderhuis in Maassluis zou moeten worden gevonden, is nog niets bekend. Eerst moeten de provincie, het ministerie van WVC en andere belanghebbenden zich over het plan uitspreken. Het college van B en W heeft in ieder geval 'posi tieve gedachten' om van haar kant De Koperwiek niets in de weg te leggen. Het tehuis heeft in Hoek van Holland momenteel vijf groepen van elk twaalf kinderen. Die ge middelde groepsgrootte wil men omlaag brengen. Op welke ter mijn De Koperwiek een vesti ging in Maassluis zou kunnen krijgen een woordvoerder noemt de aanvraag 'prematuur' is evenmin bekend. Vlaardingen Het idee om bij het schapenweitje aan het Heemtuinpad een bewaakte speeltuin met kinderboerderij te maken is in de Westwijk goed ontvangen. „Ik hoor alleen maar enthousiaste reacties", zegt op bouwwerker Ron Haanstra. „Wat leuk! Dat moetje doen!" Bewaakte speeltuinen, beheerd door een vereniging, zijn weer helemaal in, weet Haanstra. „In Rotterdam stikt het ervan". En het schapenweitje aan het Heemtuinpad is er volgens de opbouwwerker een prima plek voor. „Dat weitje is hartstikke leuk, maar wordt veel te weinig gebruikt. Zo'n speeltuin zou daarin verandering kunnen brengen". De initiatiefgroep, die bestaat uit bewoners van de Westwijk, zal de komende maanden benutten om mede-bewoners en de ge meente voor het plan te winnen en fondsen te zoeken. De lande lijke organisatie van speeltuin verenigingen steunt het initia tief. Waddïnxveen Voor een 38-ja- rige inwoonster van Schiedam eindigde een autotocht naar Praag gisteren in Waddinxveen. De automobiliste was dronken en reed in een onverzekerde auto. En bovendien was haar de rijbevoegdheid ontzegd. De poli tie van Waddinxveen haalde de vrouw van de weg, omdat zij - slingerend over de rijksweg A12 reed. Tegen de Schiedamse werd pro- ces-verbaai opgemaakt, ook al 1 omdat zij weigerde een adema- nalyse te ondergaan. De vrouw is geboren in Praag en was van plan om haar moederland te be- zoeken. Tussen haar bezittingen vond de politie inderdaad een vi sum voor drie weken. Schiedam De politie heeft vijf mannen gearresteerd wegens hun betrokkenheid bij een ille gale handel in stofzuigers. De po litie begon haar speurtocht vori ge week toen een partij van 56 geavanceerde stofzuigers, die ook water kunnen opslorpen, niet bij een grootwinkelbedrijf werden afgeleverd. Een 36-jarï- ge Vlaardingse chauffeur en zijn 46-jarïge bijrijder uit Rotterdam hadden besloten de handel voor zichzelf te houden. De politie heeft uiteindelijk slechts drie stofzuigers in beslag kunnen nemen. De overigen zijn al verkocht of worden her en der in de regio tegen afbraakprijzen te koop aangeboden. De appara- - ten hebben een winkelwaarde van rond 600 gulden, maar wor den nu voor 75 tot 350 gulden verhandeld. De politie waar schuwt eventuele kopers dat zij zich schuldig maken aan heling als ze op een aanbod van de ver- koper ingaan. Schiedam/Vlaardingen Au todieven zijn gisteren zowel in Schiedam als Vlaardingen actief geweest. Op de Rotterdamsedijk in Schiedam werd een Opel As- cona van een 21-jarige man uit Dongen gestolen, terwijl op de Parkweg een 58-jarige Schie dammer het verlies van zijn BMW moest betreuren. Op de Zwanensingel in Vlaardingen werd een vrijwel nieuwe Opel Kadet ontvreemd. Vlaardingen Om de buit (wat drank en snoepgoed) kon de kantinebeheerder van sportver eniging WIK zich niet al te druk maken. Veel erger vond hij het dat de inbrekers, die via een bo venlicht de kantine aan de Hugo de Vriesstraat waren binnenge drongen, een enorme ravage hadden aangericht. Vlaardingen Het Vlaar dingse waterleidingbedrijf heeft vorig jaar zo'n gunstig resultaat geboekt, dat alle gebruikers binnenkort drie tientjes terug krijgen. De winst op de verkoop van water bedroeg in 1988 726.000 gulden. Bovendien kreeg Vlaardingen 300.000 gulden terug van de leve rancier, de Rotterdamse Drinkwaterleidng (DWL', Die had, zo bleek achteraf, de inkoopprijs te hoog ge schat Anders dan het gasbedrijf en het energiebedrijf, waar van de miljoenenwinsten elk jaar in de gemeentekas terecht komen, mag het wa terleidingbedrijf geen winst maken. Winst van het wa terleidingbedrijf wordt al tijd teruggegeven aan de ge bruikers. m v s V V •-....7* t M J» Liesbeth dm Uyl j, v Kijk naar de aktie "OverLeven". Een boeiend en onthullend programma. Met veel goed nieuws na 40 jaar strijd tegen kanker. Doe mee. Want OverLeven is een extra kans in de strijd tegen kanker. OverLeven is de nationale aktte voor de Nederlandse Kankerbestrijding in samenwerking met de Avro.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1