College houdt vast aan nieuw zwembad Begeleidster Van der Werff leerde veel over analfabeten A Woningbouw Kerklaan eindelijk begonnen Verplaatsing moslimgroepen kost gemeente lieve duit Schiedam mag meer bouwen ZEE-AAS VLAARDINSS DAGBLAD SCHÏEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Ondanks stapels handtekeningen Poetsen voor halve pijp Dronkemannen richten ravage aan op markt Spettacolo Straordinario even terug in Harmonie tv» #€i Inbrekers zijn politie te vlug af Vlaardingen en Maassluis leveren in Geld verdwijnt Inbrekers aangehouden zagers en pieren nu89,~ Hengelsport □WOHNIIEG VRIJDAG 20 OKTOBER 1 PAGINA 13 flegionaleredactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax:010-4349754. - Maassluis Wethouder Anton Wustrow is bereid, flink in de buidel tasten om de Turkse en Marokkaanse moslims uit de Groen van Prinstererschocl te lokken. Om de sloop van het complex volgens schema te laten lopen heeft de wethouder de godsdienstige groepen tijdelijke huisvesting aangeboden. De ver- huisoperatie gaat de gemeente 115.000 gulden kosten. De Turkse groep is ondertussen met het verhuis voorstel akkoord gegaan, terwijl de Marokkaanse groepering uiterlijk vanochtend uitsluitsel op het aanbod moest bieden. Als de Marokkanen het aanbod afwijzen, dan daagt Maassluis de groepering voor de rechter om de school alsnog voor 1 november leeg op te kunnen leveren voor de sloper, In het aanbod van Wustrow worden de moslimgroeperingen^ per 1 november tijdelijk gehuis-" vest in noodonderkomens. Voor de Turken heeft Wustrow een verplaatsbare accomodate aan de Westlandseweg in gedachten,' terwijl hij de Marokkanen in een soortgelijke accomodate aan de Burgemeester Zaneveldstraat wil onderbrengen. De gemeente hecht sterk aan een snelle ontruiming van het oude schoolcomplex omdat de geplande nieuwbouw onder een sterke tijdsdruk moet plaatsvin den. Naast acht woningen in de vrije sector moet op het terrein van de Groen van Prinsterer schocl een nieuw complex van Eben Haëzer verrijzen. De kosten van dit laatste project, dat bedoeld is voor huisvesting van psychiatrische patiënten op leeftijd, worden gedrukt door de rijkspremieregelmg. Om het meuwbouweontingent te behou den moet de vloer van het com plex wél voor 1 maart 1990 zijn gestort. De 115.000 gulden dient om de Turkse en Marokkaanse groep één jaar onder dak te brengen. De huisvesting is nodig, ómdat de geplande permanente huis vesting voor beide groeperingen nog niet beschikbaar is. Nadat de Turken anderhalf jaar geleden de bouwplannen voor een nieuwe moskee presenteer den, werd het stil rond het initia tief. Door financiële problemen liep het project ernstige vertra ging op. Bestuursleden van de Is lamitische vereniging voor cul turele en sociale begeleiding hebben aangekondigd, dat de bouw van het complex zeer bin nenkort van start gaat. Ramadan Tot het nieuwe gebedshuis kan worden ingewijd worden de isla mieten in een alternatieve loka- tie ondergebracht. Het ligt in de bedoeling dat de moskee voor de Ramadam, de Islamitische feest maand die volgend jaar In april plaatsvindt, in gebruik wordt ge- steld. In spanning wachtte de dienst Gemeentewerken vanochtend af, hoe de Marokkanen op het verhuisvoorsteï zouden ren. Een eerdere aanbieding voor onderdak in de burgemees ter Wesselinkstraat lieten de Marokkanen voor wat hij was. Duidelijk is echter, dat de Ma rokkanen zowel bij een vrijwilli ge als bij een gedwongen verhui zing de tijdelijke voorziening niet kunnen missen. In het voor malige pand van de Vëgé aan het Dennendal. dat voor permanen te vestiging is aangekocht, kun nen de Marokkanen vooralsnog niet terecht. Mochten de Marokkanen akooord gaan, dan worden zij net als de Turken geconfron teerd met een huurverhoging van honderd procent. Betalen de Moslims nu 300 gulden huur, het komende jaar moet men 600 gul den per maand ophoesten. De huuropbrengsten dekken overi gens amper twintig procent van de kosten, die de gemeente voor de verhuizing van de godsdien stige groeperingen maakt. Het voorstel om het krediet voor de huur en de plaatsing van de tijdelijke aeeomodaties beschik baar te stellen, komt maandag aan de orde in een extra verga dering van de commissies finan cien en ruimtelijke ordening. Schiedam Omdat het ge meentebestuur het laat afweten, gaan tieners uit Oost zaterdag zelf proberen geld bijeen te schrapen voor een skateboard- bak. De gemeente was om een geringe subsidie gevraagd, maar wil niet over de brug komen, De groep jongeren die zo'n halve pijp, zoals de half ronde bak in dat jargon heet, graag willen hebben gaan zaterdag tussen elf en vijf uur zoveel mogelijk auto's wassen. Ze hopen dat veel wijk bewoners tien gulden over heb ben voor een complete wasbeurt. Het initiatief wordt ondersteund door zowel de bewonersvereni ging als Kiuphuis-Oost. Beide organisaties houden binnenkort ook een rommelmarkt waarvan de opbrengst voor de halve pijp is bedoeld. Verder zijn diverse fondsen aangeschreven met het verzoek een financiële bijdrage te leveren. De jongeren zijn voor het skate boarden nu nog aangewezen op een bak die in Rotterdam-Span gen staat. Maassluis Ondanks de vele bezwaren, neergelegd in 9500 handtekeningen, weet het colle ge van B en W van geen wijken. Ze heeft besloten door te gaan met de voorbereidingen voor een zwembad annex apparte mentengebouw bij station Maas sluis-West. In een zwembadnota, die vol gende week in drie raadscom missies wordt besproken, zet het college nog eens de belangrijkste overwegingen daarvoor op een rijtje. Zwembad Dol-fijn is vol gens B en W niet meer op ver antwoorde wijze te exploiteren en voor het buitenbad is onvol doende belangstelling. Omdat renovatie van het in slechte staat verkerende bad financieel niet haalbaar is, blijft het college slechts één mogelijkheid over: het bouwen van een nieuw zwemparadijs. De eisen die daaraan worden ge steld (betaalbaar en centraal ge legen) kunnen, volgens B en W het best bij het station worden verwezenlijkt. Nu het gemeentebestuur vast houdt aan het aanvankelijke" plan, dreigen de voorspellingen over een hete herfst uit te ko men. Als de sfeer tijdens de hoorzitting van 22 augustus maatgevend is voor de kritiek die tijdens de bijeenkomsten van de sport- en recreatieraad (24 ok tober) en de commissies volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en openbare werken (25 ok tober) en welzijn (26 oktober) mag worden verwacht, dan val len er heftige en emotionele de batten te verwachten. Ook in de politieke arena van Maassluis acteren namelijk fer vente tegenstanders van het plan. De kritiek op de steeds door wethouder Liesbeth Snoeck verdedigde voorziening spitst zich op een aantal zaken toe: de toeters-en-bellen in het nieuwe bad (whirlpool en water val) die de prijs van een kaartje zullen opdrijven tot vijf gulden; de geringe lengte van het bad (25 meter) en de ligging. Met name bewoners van de Hoeker/Log ger hebben zich massaal tegen het nieuwe 'Centerpares' verzet. Zij vrezen lawaai, parkeerover last, vandalisme en milieupro blemen door de aanvoer van chloorbleekloogen zuren om het water te reinigen. In een laatste poging zoveel mo gelijk van de ergernis onder de 9500 tegenstanders weg te ne men, kunnen zij allemaal een brief van het gemeentebestuur tegemoet zien waarin de plan nen worden uiteengezet en het besluitvormingsproces wordt beschreven. Schiedam Twee dronken Schiedammers hebben van nacht een ravage aangericht op het marktplein aan de Broers- vest. De jongste van de twee, een 42- jarige man, gaf het startsein voor de baldadigheden door op de Lange Kerkstraat een fiets op te pakken en door de ruit van voor malig café Het Anker te smijten. Op het Hemaplein hielp de an dere man, 49 jaar oud. enthou siast mee om alle kraampjes die klaarstonden voor de vrijdagse weekmarkt omver te gooien. De mannen rukten ook nog wat pa len uit de grond Vervolgens stapten zij in hun auto. Op de Vlaardingerdyk werden de vandalen op leeftijd aange houden door de patrouillerende agenten Die namen het tweetal mee naar het hoofdbureau van politie. Met het verboor wachtte de politie nog even. De mannen werden eerst te slapen gelegd, om hun helderheid van geest te herkrijgen. Het Spettacolo Straordinario ging op het podium van zaal De Harmonie op herhaling. Vlaardingen Spettaealo Stra ordinario, de weergaloos succes volle toneeluitvoering van Kees Lesuis en Annette Braad met de Stadsgehoorzaal in de hoofdrol, ging gisteravond een beetje op herhaling Het gemeentearchief kreeg het eerste exemplaar van een video band, die gemaakt werd bij de eenmalige opvoering van het bij zondere spektakel in maart dit jaar. Honderden medewerkers en een groot aantal belangstel- lenden woonden de retlniebij in zaal De Harmonie, waar enkele sterspelers een reprise gaven van hun optreden in maart Bij die greep uit de hoogtepunten bleef het niet. Wie na dit amuse ment nog voldoende zitvlees had, kon later op de avond ge nieten van de video-opnamen van het complete massaspel. Bij de s u bs id ie verstrek kïnng be dong de gemeente indertijd dat het archief een gratis exemplaar van de band zou krijgen. Op die manier kunnen ook toekomstige generaties Vlaardmgers nog eens terugblikken op een toneel productie, waarin naast honder den stadgenoten, de Stadsge hoorzaal en De Harmonie een hoofdrol spelen. Vee! van de aanwezigen, die in maart geen kaartje konden be machtigen, spraken gisteravond de hoop uit dat het Spettacolo ooit nog een keer zal worden uit gevoerd. Maar of het daar ooit van zal komen lieten de organi satoren nog even in het midden. Schiedam In 1979 begon de basiseducatie in Schiedam. Het enthousiasme was meteen zo groot, dat op een oproep voor vrijwillige cursusleiders dertig mensen reageerden. Maar er meldde zich maar één cursist. Tien jaar later blijken er heel veel volwassenen te zijn die wil len leren lezen en schrijven. Ruim tweehonderd deelnemers tellen de alfabetïserings- en abe- eursussen op dit moment, In het gebouw waar die cursus sen werden gegeven, vond giste ren het jubileum én het afscheid plaats van orthopedagoge Anne- mieke van der Werff (36). Zij heeft tien jaar lang vrijwillig cursusleiders begeleid. Nu wordt het haar te druk en stopt ze. Sa men met een tiental collega's blikt zij terug op een roerige pe riode in het MCM De Groothuis aan de Stadhouderslaan. In de beginperiode werd er één op één gewerkt. Directeur Henk van Tiggelhoven (40) legt uit, dat elke begeleider één cursist bege leidde. „Dat werkte niet goed. Want de mensen gaan zich dan te veel hechten", zegt Van Tig gelhoven. „Zeker buitenlandse cursisten hebben die neiging vaak, omdat ze niet zoveel Ne derlandse contacten hebben". Op dit moment-wordt in groepjes van zes gewerkt. Er is één be roepskracht en er zijn één of twee vrijwilligers die een groep je begeleiden. Wie in wélke groep terechtkomt wordt vooraf bepaald aan de hand van me vrouw Van der Werff s analyses. Vroeger gebeurde dat op grond van het soort fouten dat de cur sisten maakte. Dat bleek geen werkbaar criterium. Mevrouw Van der Werff: „Het waren niet helemaal dezelfde problemen die mensen hadden. En omdat de een sneller is dan de ander kreeg je zes individuen in één groep. De laatste jaren keek ik naar de personen zelf. Mensen die het vast wel met el kaar konden vinden werden bij elkaar in de groep geplaatst. Dat werkte veel beter". De orthopedagoge heeft 1 die ge sprekken en tests veel mensen kennis opgedaan. „Via het vrij- Cadeau's voor Annerrtieke van der Werft, die na tien jaar stopt met het alfabetlseringswerk. willigerswerk hoopte ik een hoop contacten op te doen. Ik was net in Schiedam komen wo nen en kende hier nog nie mand", zegt zij. „Dat is in elk ge val gelukt". Dat je kijk op mensen door het werk enorm kan veranderen blijkt wel uit de bewondering, die mevrouw Van der Werff en haar collega's gisteren uitspra ken voor de analfabeten-slim migheid. Als je niet kunt lezen en schrijven moet je enorm veel onthouden van wat wordt ge zegd. Veel mensen hebben dan ook een enorm goed geheugen ontwikkeld. Zo vertellen zij het voorbeeld van het bestuurslid dat altijd een enorm goed over zicht had en mensen letterlijk kon citeren. Als er genotuleerd moest worden had hij steeds een smoesje, maar zijn mening werd heel hoog aangeslagen, Eén ding wordt na alle verhalen wel duidelijk: analfabeten zijn jong of oud, ze zijn lui of ijveng, dom of slim. Het zijn mensen die om wat voor redenen dan ook de kans gemist hebben om te leren, lezen en schrijven. Vaak is de schaamte enorm groot. Gelukkig heeft sinds twee jaar de televisie veel aandacht gege ven aan dit probleem. Veel men sen durven daardoor naar het educatief centriun te komen Mevrouw Van der Werff heeft het er maar druk mee. Ze werkt nog steeds drie dagen per week bij de schoolbegeleidingsdienst en ze heeft een gezin. Nu dat vol gend jaar ts uitgeroepen tot het Jaar van de alfabetisering voor ziet ze dat de drukte nog zal toe nemen. Daarom zegt ze na tien jaar. „Zo gaat het goed met de ba siseducatie. Ik wens jullie dat bet goed en beter zal blijven gaan maar dan wel zonder mijl Schiedam Na een vertraging van anderhalf jaar is de bouw van een blok nieuwbouwwonin gen aan de Kerklaan van start gegaan. De bouw van de huizen, die zijn ontworpen door de Schïedamse architect Matthé Treijtel, liep door procedures van buurtbewoners een vertra ging op van anderhalfjaar. Omwonenden voerden aan, dat de nieuwbouw een ernstige aan tasting voor het uitzicht zou vor men, Verder werd gesteld, dat de woningen in de toekomst met een te hoge geluidsbelasting worden geconfronteerd. De hui zen, die op een terrein Lussen de Zwaluwlaan, de Kerklaan en de Olivier van Noortweg worden gebouwd, zouden in de toekomst door het drukke verkeer naar de nieuwbouwwijk Spaland aan te veel herrie worden blootgesteld. Onlangs verklaarde de Raad van State de bezwaren niet-ontvan- kelijk, waardoor de eerste paal de grond tn kon gaan. Tijdens een receptie in het voormalige raadhuis var» Kethel v/erd overi gens nauwelijks stil gestaan bij de strubbelingen met de bewo ners. Liever roemde wethouder Chris Zijdeveld de'milieuvrien delijke manier van bouwen, die aannemer Van der Kraan voor staat. „Meneer van der Kraan heeft geheel op eigen initiatief inge speeld op de Schïedamse trend om milieubewust te bouwen", stak Zijdeveld de loftrompet. „Ondanks dat de woningen een stuk groter worden dan gemid deld, gaat men een energiever bruik halen tussen de 700 en 800 kubieke meter per jaar. Dat is een mooie prestatie". Net ais Zijdeveld in Spaland na streeft, maakt Van der Knaap in zijn nieuwbouwwoningen geen gebruik van tropisch hardhout. .Misschien kunt u ook overwe gen, natuurvriendelijke verf in het complex te gebruiken", sug gereerde Chris Zijdeveld Van der Kraan, sinds veertig jaar actief als aannemer in Schiedam, zegde toe, de sugges tie in overweging te nemen. Mocht de aannemer op de sug gestie ingaan, dan krijgt hij op nieuw een fles gedestilleerd van de wethouder, Met datzelfde ca deau sprak Zijdeveld bij de eer ste paal zijn waardering voor de rruheuvnendeHjke maatregelen uit. Schiedam Twee inbrekers waren gisteravond de Schïe damse politie te snel af. Toen de politie hen op heterdaad dreigde te betrappen op een inbraak in een huis aan de Zwaluwenlaan vluchtten zij over de galerij De agenten hebben alleen hun rug gen gezien. De mannen, die met een breekij zer een zijruit van hei huts had den ingeslagen, waren gezien door omwonenden. Die waar schuwden de politie. Aangeko men bij het huis boorden de agenten de inbrekers, maar in het huis vonden zij de twee niet. Die hadden de agenten kenne lijk ook gehoord en het hazepad gekozen. Een achtervolging bleef zonder resultaat. Schiedam/Vlaardingen/Maass- luis Een aantal gemeenten mag in de komende tien jaren meer huizen bouwen dan in de huidige programma's van de provincie is opgenomen. Ook in 1990 mogen al extra huizen wor den gebouwd. Schiedam profi teert van die beleidsaanpassing en mag volgend jaar 94 wonin gen meer realiseren dan was ge pland. De oorzaak van deze verande ringen is, dat uit de cijfers van de ontwikkeling van de bevolking in Zuid-Holland blijkt dat het in wonersaantal sterker zal groeien dan tot nu toe is aangenomen. Vooral de toename van de bui tenlandse migratie is hiervan de oorzaak. Voor volgend jaar heeft de pro vincie al vastgesteld hoeveel wo ningen meer gebouwd mogen worden per gemeente. Van Maassluis en Vlaardingen ver wacht de provincie dat zij de taakstelling volgend jaar niet eens zullen h alen. lijstelling ningbouwcijfers tot net jaar 2QÖÖ is voor Vlaardingen de absolute ondergrens aangehouden in af wachting van net verschijnen van het structuurplan van de ge meente. Voorlopig wordt er van uit gegaan dat er in 2000 1274 woningen minder gebouwd zul len zijn dan in het huidige pro gramma is opgenomen. Maas sluis komt op 109 woningen la ger uit. Schiedam zal de komende tien jaren wel meer groeien dan nu xs vooizien. In de komende tien ja ren mogen er 864 woningen meer gebouwd worden dan in de voorlopige bestekken is aange geven. s Maassluis Uit een dierenkli niek aan de Kwartellaan in Maassluis is vannacht driedui zend gulden gestolen. De inbre ker forceerde een raam aan de achterzijde van het pand. Een 87-jarige bewoonster van de Ge er kade is op onverklaarbare wijze de lieve som van elfdui zend gulden kwijtgeraakt. Toen zij met het geld, dat zij thtiis tn een kast bewaarde, boodschap pen wilde gaan doen was het verdwenen, zo meldde zij de po litie. Schiedam - Twee 2G-jarige jon gens, een Vlaarchnger en een Schiedammer, zijn vannacht op heterdaad betrapt bij een in braak in snackbar Kethelbinkie in Schiedam-Noord. De twee hadden al wat spullen klaargezet om mee te nemen, toen de politie binnenkwam. De inbrekers zijn aangehouden. Luchtvervuiling Bodemvervuiling SI Verzuring Ontbossing Tienduizenden vogels worden de dupe van milieuvervuiling Vogelbescherming maakt zich sterk om de achter uitgang van de vogel stand te keren. Wordt nu voor 35.- lid van Vogelbescherming en u redt talloze vogellevens en hun leefmilieu. STEUN VOGELBESCHERMING GIRO 29213 ZEIST (ADVERTENTIE) altijd in voorraad Speciale aanbieding: Strandlampen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1