KOOY 'Op doktersadvies ben ik met schrijven begonnen' Henny Riedijk denkt er nog niet aan te stoppen 15 VERWARMING WATERWEG Crossen door de Broekpolder GASHAARDEN CV-INSTALLAÏIES Schiedamse onderwijzer maakt nationale musical TRY OTJT Heijster imponeert weer Mariëlle Gudde terug bij Quint us Rotterdams Nieuwsblad woensdag 25 oktober 1989 SCHIEDAM CNV jubilarissen De Schiedamse afdeling van de industrie- en voe dingsbond CNV houdt vrijdagavond in de Lange Haven 73 een speciale ledenvergadering. Na een in leiding van Piet Fortuin en een discussie over het arbeidsvoorwaardenbeleid worden verschillende jubilarissen gehuldigd. Volksdansen Het CJV in Schiedam houdt voortaan elke maan dagavond een dansavond voor liefhebbers van volksdansen uit onder meer Israël, Joegoslavië, Griekenland en Rusland. Het bijzondere aan die dansavonden is dat ze speciaal rijn bedoeld voor kin deren van acht tot twaalf jaar. Zij kunnen van half zes tot half zeven in Kiubhuis Oost in de Galilei - straat terecht Concert Van Zweden De regionale vestigingen van de Bondsspaarbank bemoeien zich nauwelijks met het organiseren van culturele evenementen, maar voor het jaarlijks con cert wordt een uitzondering gemaakt Evenals tijdens voorgaande edities is de bank op zoek gegaan naar een vooraanstaand musicus. Dit keer is de violist Jaap van Zweden aangetrokken. Hij geeft 4 november een concert in de Grote Kerk. Van Zweden, die in 1980 op 20-jarige leeftijd de jong ste concertmeester werd van het Concertgebouwor kest in Amsterdam, wordt die avond bijgestaan door het Amadeus Ensemble. Het concert begint om acht uur en is ook voor nïet-kliënten toegankelijk. Copyright or wrong Onder de opvallende naam Copyright or wrong wordt van 7 november tot 2 december in de openba re bibliotheek aan hetBachplein een tentoonstelling over auteursrecht gehouden. De expositie wil bezoe kers op heldere en overzichtelijke manier laten zien wat binnen de grenzen van de auteurswet wel en niet mag. Dat muziekcomposities, computerprogramma's en boeken niet straffeloos mogen worden gekopieerd» is bij de meeste mensen wel bekend. Maar de au teurswet is ook van toepassing op persoonlijke brie ven en foto's. Diezelfde auteurswet laat wel toe om voor eigen ge bruik een paar pagina's van een boek te verveelvou digen, maar een heel boek kopiëren is strafbaar. VLAARDINGEN Najaarsconcert Het najaarseoncert dat de Vlaardingse harmonie- vereniging Sursum Corda zaterdag in De Harmonie houdt, staat in het teken van de toekomst Dat komt tot uitdrukking in het korte optreden dat het leer lingenorkest van de 87-jarige vereniging zal verzor gen. Verder geven de ouderen metmedewerking van Li berie een concert waarin zowel licht klassieke als ei gentijdse muziek wordt gespeeld. Het concert begint om 20.00 uur. Promotie Avalance De showkorpsen Avalance en Jong Avalance geven zaterdagmiddag tussen twee en vier uur enkele op tredens op het plein voor de Hema. Dat doen zij om hun promotieactiviteiten te ondersteunen. De show korpsen hopen namelijk een groot aantal nieuwe le den te kunnen werven. De vereniging staat met in formatie- en promotiestands op het plein om het winkelend publiek te bewegen tot de gelederen van het korps toe te treden. Museumconcert De violist Dick de Graaff en pianiste Karin Volmer - geven zondagmiddag een concert in het visserijmu- "seum op de Westhavenkade. Het duo speelt vanaf drie uur werken van Mozart, Brahms, Strawinsky en Prokofjev. Midweekconcerten Na een succesvol eerste seizoen zet de Streekmu- ziekschool Nieuwe Waterweg-Noord vanaf I no vember de serie midweekconcerten voort. Net als vorig jaar vinden de concerten plaats elke eerste woensdag van de maand. Het eerste concert, in de school aan de Willem Beukelszoonstraat, bestaat uit werken voor piano, harp, blokfluit en cello. Aanvang 19.30 uur. Kijkmiddag Bij het nieuwe politiebureau aan de Delftseveerweg wordt woensdag 1 november voor het eerst een kijk middag gehouden. Die is bedoeld voor Vlaardingers die de afgelopen maanden hun fiets zijn kwijtge raakt. Tussen half twee en half vier kan men er te recht om te zien of hun fiets wellicht is teruggevon den. Alleen personen die een bewijs van aangifte kunnen overleggen worden op de kijkmiddag toe gelaten. Zonnehuis Het Zonnehuis houdt op 2 en 3 november een bazar rond het thema maskers. Groepen bewoners, vrij willigers en medewerkers zijn vanaf begin augustus bezig geweest van gaas en papiermache maskers te maken. Een groot aantal van hun creaties wordt die dagen geëxposeerd. Verder worden de meest uit eenlopende zaken verkocht Als speciale attracties worden demonstraties haar vlechten en glas graveren gegeven. Kinderen kun nen zich uitleven op het versieren van taai-taaipop- pen. Spreekuren De gemeentelijke sociale dienst houdt voortaan ook spreekuren in dienstencentra in de stad. Iedere eer ste maandag van de maand kan men van twee tot vier uur in dienstencentrum Emma in de Ooster straat terecht. Op dezelfde tijd zit de dienst iedere eerste donderdag van de maand in trefcentrum De Bijenkorf in de Reigerlaan. Tenslotte wordt iedere tweede woensdag in dienstencentrum De Valken hof in de Frank van Borselenstraat van tien tot twaalf uur een spreekuur gehouden. ^MAASSLUIS Reünie Mamix-mavo De Mamix-mavo bestaat dertig jaar en dat wordt ge vierd met een reünie. De leerkrachten en leerlingen die op dit moment dagelijks op het Reviusplein 8 toeven, hopen daar op 11 november zoveel mogelijk oudgedienden te begroeten. Het weerzien is ook be doeld voor de voorgangers van de Mamix-mavo: de minister de Visser ulo en de Groen van Prinsterer ulo. Voor meer inlichtingen, over de reünie kan men bellen met de school: 01899-16829/21064. VERWAFMNGSSPECIALIST SHOWROOM door NATHALIE LANS SchiedamBij 2djn koperen ju bileum is het dan toch raak. On derwijzer Peter Oole van de Schiedamse basisschool De Kring is de geestelijke vader van de gloednieuwe kindermu sical Kwa-Oe-A-Kwa. Na twaalfeneenhalf jaar papier vol kladden hebben zijn inspanningen eindelijk iets concreets opgeleverd. Het resultaat is vanaf december in de Nederlandse theaters te zien. De dertigjarige auteur begon reeds in de eindexamenklas van de havo met het schrijven van allerlei tek sten. Een hobby die niet geheel spontaan is ontstaan. Oole heeft om een bijzondere reden de pen ter hand genomen. „Ik ben op dokters advies begonnen met schrijven", bekent hij. „Toen ik zeventien jaar was, kreeg ik last van een maag zweer. In die tijd was ik een echte binnenvetter en de dokter gaf me het advies mijn problemen en ge voelens eens aan het papier toe te vertrouwen". Die raad heeft de leerkracht van groep 7-8 ter harte genomen. „In het begin schreef ik vooral stiekem op' mijn kamer. Later, toen mijn maagzweer allang was verdwenen, begon ik mijn werk aan anderen te laten lezen en ging ik langzamer hand over op het schrijven van ge dichten". Bi .'dels Het proza resulteerde na enkele ja ren in twee bundels. De eerste is 'Soms (voor vriend en vijand)'. Een jaar later, in 1985, verscheen 'Een zaam met z'n tweetjes'. De boekjes hadden een kleine oplage en legden de schrijver slechts windeieren. Dichten alleen bleek geen succes; daar was Peter Oole na het ver schijnen van zijn eerste bundel wel achter. Reeds als student van de pedagogi- - sche academie, de voorloper van de huidige pabo, combineerde Oole het schrijven met één van zijn an dere liefhebberijen. „Ik kreeg op de PA opdracht een Sintérklaasmusi- cal te schrijven voor de zesde klas van een lagere school. Ik kon me hier helemaal in uiten. Toneel is al tijd één van mijn hobby's geweest. Ik besloot me wat meer toe te leg- gen op aiecomomatie van toneel en schrijven". Zijn publieke optredens, die onder andere in café Quibus plaatsvon den, begonnen hem ondertussen mateloos te vervelen. „Tijdens le zingen van amateurschrijvers las ik wat van mijn gedichten voor en voerde daarbij dan verschillende acts op. Die avondjes begonnen me eerlijk gezegd al snel de keel uit te hangen. Je stond voor een klein pu bliek en het ergste was nog datje" al tijd tegen dezelfde 1 kletsen" e hoofden stond te Springplank Vanaf april 1986 was Oole twee sei zoenen lang te aanschouwen, in het Rotterdamse theatercafé Plan C. „Ik trad er om de twee weken op met het cabaretprogramma Spring plank. Het publiek was hier welis waar gevarieerder, maar ik had toch niet het idee dat mijn program ma echt insloeg. Zo bleef ik maar ploeteren. „Ik", zegt hij, „ik had er schoon genoeg-van om, na tien jaar van alles en nog wat te hebben ge daan, steeds maar weer mezelf te moeten verkopen." Dit besluit betekende een punt ach ter ziin artistieke carrière: Peter Oole nad niet zoveel vertrouwen meer in zijn eigen schrijf-en acteer talenten. Goed, hij zette voorzijn lol zo nu en dan nog wel eens een krie beltje op papier, hii concentreerde zich* ecfiter vooral op zijn beroep als onderwijzer. Op basisschool De Kring in Schie dam heeft hij de bovenbouw onder zijn hoede. Toen de schrijvende le raar nog maar net had besloten zijn liefhebberij te laten voor wat het was, kreeg hij plotsklaps het aan bod waar hij twaalfeneenhalf jaar op had gewacht. De afgelopen zo mervakantie ging nagenoeg op aan het schrijven van Kwa-Oe-A-Kwa, de jeugdmusical die straks door het hele land gaat. Erkenning Oole over zijn huidige erkenning: „Afgelopen schooljaar had ik een musical geschreven voor de leerlin- Peter Oole: 'Ik ben een schrijver. Ik j probeer gevoel In stukken tekst te j leggen*. gen van De Kring. Toen wij ik kon het niet laten zelf ook mee te spelen het stuk in het Passage theater opvoerden, bleken er men sen van theaterbureau FTV in de zaal te zitten. Ik begreep dat zij het wel een aardige produktie vonden, hoewel ik er verder niks meer van hoorde". Een paar weken later liep hii bij Ra dio Rijnmond toevallig Edith Haze- lebach van FTV-producties tegen het Hjf. „Toen vroeg zij mij een mu-" De enige try out van de kinder musical Kwa-Oe-A-Kwa in deze regio wordt woensdag 8 novem ber gegeven In het Passagethea ter. Voor nog geen vier gulden kunnen kinderen het resultaat van Kring-onderwijzer Peter Oole met eigen ogen zien. De voorstellingwaarin een circu saap de hoofdrol speelt en een eendagsvlinder, een vogel, een kikker en een oppasser figure ren begint om twee uur. Vol gens Oole zal de première begin december zijn en ais het meezit zal dat in ae schouwburg van Rotterdam gebeuren. steal voor haar bureau te schrijven. Dat aanbod heb ik met beide han den aangegrepen. De belevenissen en avonturen van de circusaap Jaspis zijn het resul taat van rijn zomerse schrijfwerk. Vijf toneelspelers spelen op muziek van Henk Westrus (bekend van Kinderen voor Kinderen) het ver haal van de aap die uit het circus wegloopt, omdat hij 's avonds al leen wordt gelaten. „De dieren in de musical", verklaart de bedenker, „zitten in de knoop met hun gevoel. Daar gaat Kwa-Oe-A-Kwa over". De titel van het stuk staat voor zo wel de uitroep» als een gevoelskreet van de verschillende dieren. En ei genlijk is hij met zij onderwerp te rug bij af. Zijn gepubliceerde ge dichten vertellen alles wat een mens maar kan meemaken tussen geboorte en dood en gevoel is het thema dat in al Ooles werk terug keert. Edelsteen Ook in zijn eerste grote produktie is gevoel de rode draad- Punt voor hem was dat hij zijn gevoelens altijd direct uitte. „Voor kinderen tussen vier en twaalf jaar moetje dat even wel anders aan- en verpakken. Dus heeft hij het „niet alleen over het gevoel van een steen tegen ie hoofd, maar ook dat van binnen Dat is rijn reden geweest de dieren namen van edelstenen mee te geven: „Zo'n steen is keihard, maar ook móói". Vindt de première waarschijnlijk in de Rotterdamse schouwburg plaats, her en der in Nederland worden try-outs gegeven, In Schoonhoven was hij er zelf bij en hij vertrok met een tevreden ge voel. Toch, geeft hii eerlijk toe, was zijn eerste reactie: hé, waar is mijn stuk? Peter Oole: „Ik ben een schrijver. Ik probeer gevoel in stukken tekst te leggen. De regisseuse heeft stuk ken weggelaten, omdat de toneel spelers dat gevoel overbrengen. Maar ik kan me zeer goed vinden in het uiteindelijke resultaat". Nu het succes er voor hem schijnt te zijn, is hij toch een beetje terughou dend. „Ik maak geen plannen en mij geen illusies meer. Ik zie wel wat er allemaal gaat gebeuren. Na- tuurlijkschrijf ik nog steeds gedich ten. Dat gaat gewoon door. Maar wat de toekomst brengt? Ik laat het allemaal maar op me afkomen". OOSTHAVENKADE14, TEL.010 - 4343213, VLAARDINGEN VlaardingenDe atletiekvereniging Fortuna tekent zondag voor de organisatie van de tien de Broekpoldercross, die bestaat uit verschil lende wedstrijdlopen voor KNAU-atleten en prestatielopen. Het wedstrijdterrein is j in het bos op het westelijk deel van de polder achter de hockeyvereniging Pollux. Het programma begint om 13.30 uur met de wedstrijdlopen. De meisjes A en dames leggen 3350 meter (twee ronden) af. De jongens A en B doen om 13.50 uur hetzelfde. Om tien over twee volgt het hoofdnummer voor de heren en vete ranen. Zij moeten 8200 meter (vijf ronden) overbruggen. Michel de Maat, die vorig jaar de Broekpoidercrass won, behoort opnieuw tot de kanshebbers. De liefhebbers van een prestatieloop kunnen vanaf 14.50 aan hun trekken komen. Allereerst vertrekt de jeugd tot en met 12 jaar (1200 me ter). Daarna is grote prestatieloop over afstan den van 3,2km tot 8km. De inschrijfgelden be dragen 2,50 gulden (jeugd, volwassenen zonder herinnering) en 4,00 gulden (met herinnering). De deelnemers kunnen zich omkleden en dou chen in de kleed gelegenheid van de voetbal vereniging Vlaardingen. Voor de prestatielo pen kan vanaf 13.30 uur worden ingeschreven. De prijsuitreiking heeft rond 16.15 uurplaats in het clubgebouw van Vlaardingen. Marco Klein in het gips Schiedam John Kloppers, de oefenmeester van Excelsior'2Ö, moet op zoek naar een andere vervanger voor Eus Klerks die binnenkort wordt geschorst. Het was de de bedoeling dat Marco Klein, die al in de hoofdmacht heeft ge acteerd, Klerks' plaats zou innemen. In een wedstrijd met het tweede elftal brak Klein jongstlede zondag zijn enkel na een onschuldig duel. Het gekwetste lichaamsdeel is inmiddels van een stevige gipslaag voorzien. Met het her stel zal enkele maanden zijn gemoeid. Waalwijk De atlete Gabrie Heijster is op voortvarende wijze aan het cross-seizoen be gonnen. De voor het Vlaardingse Fortuna uit komende Gabrie schreef in Waalwijk een cross over 1250 meter met overmacht op haar naam. Op het snelle parcours, dat deels door een park en deels door een bos voerde, nam Gabrie van af de start de kop. De concurrentie kwam er niet meer aan te pas en moest genoegen nemen met een achterstand van een paar honderd me ter. Maassluis Mariëlle Gudde maakt sinds dit seizoen weer deel uit van de technische staf van Van der Voort/Quïntus. De echtgenote van Excelsior M-trainer Eric Gudde wilde vo rig jaar weer gaan handballen bij UVG, maar een chronische enkelblessure blokkeerde die rentree definitief. De oud-speelster van Quintus, die in het verle den al de jeugd van de Heulse club onder haar hoede had, is nu coach van de Westlandse re serves. Dit weekeinde vertoeft Mariëlle Gudde met de selectie van Quintus in het Deense Aar- hus, waar tegen Tranbjerg de return van de eerste Europa Cup-ronde (Quintus won de eer- sta wedstrijd met 15-32) op het programma staat. door SANDER SONNEMANS Vlaardingen Dat Henny Riedijk door haar ploeggenoten 'oma' wordt genoemd, vindt zij niet zo gek. Met haar 34 jaar is zij de oudste speel ster van het eerste damesteam van de voetbal vereniging Vlaardingen. Die bijnaam heeft zij, naar eigen zeggen, gekregen vanwege haar bijzondere staat van dienst. Dat is niet zo verwonderlijk, want de blonde huisvrouw voetbalt al zo'n zestien jaar en peinst er vooralsnog niet over om binnen afzienbare tijd een punt achter haar sportieve carrière te zetten. „Onder geen beding", steekt de eega van voormalig betaald voetballer Jack Riedijk vastbe raden van wal. „Ik ben nu een maal bezeten van het spelletje en zou het voor geen goud willen missen. Als ik om een of andere reden niet meer mag voetballen, ga ik toch iets anders doen. Elke avond thuis zitten, zie ik niet zit ten. De meeste meiden kappen ermee als ze verkering krijgen of een bevalling achter de rug heb ben. Dat huisje-boompje-beestie- ïdee hebben wij nooit gehad. Na tuurlijk komt dat omdat Jack ook een voetbaldier is". Van zo'n stel zou men verwach ten dat de oorsprong van het hu welijk op het voetbalveld ligt. Het Vlaardings echtpaar leerde elkaar echter op de kermis ken nen. Al snel werden de weder zijdse sportinteresses bekend en na enkele jaren werd het paar op de huwelijksdag zelfs tot 'voet- balpaar van het jaar' uitgeroe pen. Erehaag „Dat zullen we nooit vergeten", bloost Henny, terwijl Jack in stemmend knikt „Toen we in 1978 trouwden .speelde Jack bij de Hollandiaan en ik bij VFC, de dub waar ik ben begonnen. Je begrijpt dat de erehaag aan de ene kant bestond uit Hollandi- aan-pupillen, terwijl de andere kant werd gevormd door VFC- meiden. Of dat het mooiste mo ment uit mijn voetballoopbaan /was? Nee, zeker niet", gaat Hen ny die ook nog eens wekelijks in de zaal acteert, opgetogen ver der. „Het absolute hoogetepunt was toch wel het winnen van de Gouden Plak. Nadat we met VFC kampioen waren gewor den, speelden we een door de KNVB afdeling Rotterdam geor ganiseerde wedstrijd tegen Maurice helpt moeder Riedijk poetsen van de voetbal schoenen. Op achtergrond denkt vader Jack er het zijne van. MSV'71 dat het kampioenschap van de zaterdagafdeling had be haald. De winnaar van de wed strijd om de Gouden Plak mocht zich Rotterdams kampioen noe men. Het was een gelijkopgaan- de wedstrijd. Het werd 4-3 voor VFC en uitgerekend ik scoorde de winnende treffer". Na tien jaar bij VFC een van de eerste clubs die het dames voetbal in Vlaardingen introdu ceerdete hebben gespeeld, maakte Henny Riedijk de over stap naar Fortuna VI waar ze het vier jaar uithield. Thans is de steun en toeverlaat van het eer ste damesteam van Vlaardingen bezig aan haar tweede seizoen in de Broekpolder. Opvallend is dat liefst zes vrouwen uit de Fortu- na-periode nu ook deel uitma ken van de door Piet van der Slot getrainde afdelings-hoofd- klasser. Gezelligheid .,Op het moment dat Fortuna stopte met bet damesvoetbal, zijn we met een aantal vriendin nen naar Vlaardingen gegaan. Allereerst voor de gezelligheid, maar ook omdat we wisten dat de zaakjes daar goed zijn gere geld. Wat die Piet van der Slot allemaal voor de dames doet is niet te beschrijven", steekt Hen ny haar de 27-jarige trainer alle lof toe. „Onder zijn bezielende leiding trainen we twee keer per week en dat gaat er best stevig aan. toe. Hij hamert constant op het posi tiespel en laat ons ook nog eens elke maand een Coopertest lo pen. Je zou zeggen dat het alle maal naar wens verloopt, maar dat is niet helemaal waar", ver telt zij, terwijl de kinderen Mau rice en Fran^oise van moeder een nachtkus krijgen en vader Jack .hen de ukkies op bed legt (Tb voetbal ook bij Vlaardingen hoor', laat de allerminst verle gen Maurice nog even weten. Op de vraag boe goed hij dan wel is antwoordt de pupil resoluut met 'In zes wedstrijden heb ik al ze ventien doelpunten gemaakt', en weg is hij). „Een echt voetbalgezin", lacht Henny, „want elke zaterdag zit ten we met z'n allen bij Vlaar dingen. Maurice speelt al om half negen, Jack daarna om half twaalf en ik tenslotte om half drie. We zijn dus de hele dag op het veld te vinden". Ontspanning Ondanks haar inzet en vele trai- ningsarbeid beweert Henny al leen maar voor de gezelligheid en ontspanning te voetballen. Ooit was ze in de gelegenheid om met VFC regionaal te gaan spe len, maar tot haar geruststelling is het toen niet zover gekomen. Henny Riedijk: „Ik voetbal het liefst met dames. Op het moment dat ie regionaal gaat spelen, wordt het professioneler en har der. Daar spelen soms halve ke rels en dat vind ik niet leuk meer. Als je het mij vraagt, is de hoofdklasse hoog genoeg voor ons. Nu Vlaardingen van drie naar twee teams is gegaan, is het nog steeds moeilijk om die elftal len compleet te krijgen. De be kerwedstrijd tegen Valken'68 is daar een duidelijk voorbeeld van", „Die wedstrijd", gaat de volgens haar man fanatiekste Riedijk onverdroten verder, „moesten we afzeggen omdat liefst vijf meiden in de herfst week op va kantie gingen. Ik vraag me dan af, maar dat is mijn mening hoor, waar die meiden mee bezig zijn. Als je kiest voor voetbal, Iaat je toch niet zomaar jouw elftal in de steek? Dat kan er bij mij niet in. Blessures en werk, daar ddoe je natuurlijk niets aan, maar zo maar weggaan, nee". Ondanks die ene smet heeft Rie dijk het prima naar haar zin en ze zal haar schoenen dan ook voorlopig niet in de boom han gen. „Joh, als het aan mij ligt speel ik tot ik honderd jaar ben. Als ik die leeftijd tenminste be reik", besluit ze haar betoog. „Met al die meiden hebben we het onder elkaar ontzettend naar ons zin en zolang ik plezier in het voetballen blijf houden ga ik nog tientallen jaren door. Bij Vlaar dingen!".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1