Enorme inkrimping verzorgingshuizen Plan voor 'Vlaardingenpas' JPJI john kroes Nieuwe prins voor het Brandersgat m mm Bloot taboe in ^Franse' revue fcAiiuilsta studio Natuurmonumenten neemt beheer van eendenkooi over VUARHNGS DAGBlAO SCHUD COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Pieter legt scepter neer Thurlede en Spaland weigeren 230 bedden in te leveren 'BON-BON' WÊÊÈ$!Ê£iSi£Mti Korting mogelijk op tal van activiteiten 'Bikinibar op perronniveau' Vier PvdA'ers keren niet terug SHOWROOM-MODELLEN hoista £2 nu 3998,- hüista E3 nu 4998,- Arrestant slikt slaappillen WOENSDAG 8 NOVEMBER 1989 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Viaardingen. Postbus 4008. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax; 010-4349754. Schiedam Carnavalsvereni ging De Rietzeilers heeft een nieuwe jaaronderscheiding, een nieuw groepje jeugdige dansma riekes en op de avond van de elf de van de elfde waarschijnlijk ook een nieuwe prins. Frans de Eerste is niet in voor een verlenging van zijn regeer periode. De huidige prins heeft het als voorzitter van de sport raad, organisator van de kerst markt van de Schïedamse servi ceclubs en begeleider van een B- elftal van voetbalclub PPSC al druk genoeg, ,,'t Wordt allemaal een beetje teveel". Frans van Krugten, die als prins Frans de Eerste twee jaar lang de scepter zwaaide in het Branders gat, blijft het carnaval in Schie dam wel een warm hart toedra gen. Hij staat volledig achter de doelstelling van De Rietzeilers* de promotie van het carnaval in Schiedam. Daar moet nog heel wat aan gebeuren. Vorig jaar waren de feestneuzen te gast in de Belgische jenever- stad Hasselt De Rietzeilers zijn nog ondersteboven van wat zij daar meemaakten. „Bij onze op tocht staan er misschien twee duizend mensen langs de kant te kijken. Daar waren er zeker Vlaardingen De Vlaarding gerspresenteert.net als deScl een nieuwe prins. Pieter de Eerste heeft twee jaar de scepter ge zwaaid in de stad, die in camavalstijd door De Leutloggers wordt omgedoopt in Buizengat. Net als zijn Schiedamse collega Frans van Krugten heeft Pieter van Heeden twee jaar lang in prinsenpak de carnavalsavonden opgeluisterd. Prins Pieter bestierde twee verenigingen: hn zwaai de ook de scepter over de carnavalsvereniging van het Toeleve ringsbedrijf. De opvolger van prins Pieter wordt de vierde prins van De Leutloggers. De eerste, prins Adrian us de Eerste, is inmid dels grootvorst van de Vlaardingse vereniging. honderdduizend op straat en die vierden het feest mee. De hele stad stond op stelten". Zo zou het in Schiedam ook moeten zijn, vinden De Rietzeilers Bij de Zuiderburen kwam de carnavalsvereniging ook op het idee haar onderscheiding de Orde van de Stenen Kruik te vervangen. Prins Frans: „In Hasselt kreeg ik een tinnen bord om mijn nek gehangen, dat was zo zwaar dat ik mijn hoofd bijna niet meer rechtop kon hóuden- Straks krijgen wij die Belgen weer op bezoek. Dan kunnen wij die ook iets moois omhangen". Kunstenaar Sjef Kenderickx ontwierp de onderscheiding, die het vrolijke drinkebroertje van de Brandersknecht voorstelt. Helemaal in de geest van de tijd hebben De Rietzeilers het milieu tot motto van het komende car naval gemaakt. 'Wat milieu (t) er toch', is de zin waaruit deelne mers aan de optocht inspiratie kunnen opdoen bij het maken van hun praalwagens. Die op tocht trok vorig jaar 65 deelne mers. PR-man Luc Veger schrijft dit jaar vierhonderd be drijven aan met het verzoek ook mee te doen. De optocht wordt gehouden op 1? februari. Nog voor de krokusvakantie, want anders zijn er weer zoveel men sen op vakantie. Bus De RET rijdt in elk geval mee in de optocht. Het vervoerbedrijf komt met een milieuvriendelij ke bus, die op autogas rijdt De RET zoekt schoolkinderen die verkleed in die bus willen meer ijden. Van Krugten zou het leuk vinden als kinderen van de door klimatologische omstandighe den zo geplaagde school Het Startblok de bus zouden bevol ken. „Da's nou niet echt aardig", vindt PR-medewerkster Lyaia Verwaal. „Natuurlijk wel", zegt Van Krugten. ,,'t Is toch carna val!" Op het openingsbal aanstaande zaterdagavond in De Blauwe Brug zal nog maar een beetje de carnavaleske sfeer te proeven zijn, die De Rietzeilers zo appre ciëren. Blaaskapel De Pullekes komt pas rond half twaalf opdra ven, als de naam van de nieuwe prins bekend is gemaakt. „Tot. elf over elf hebben wij een ander soort band, en is het eigenlijk een gewone dansavond", zegt Lydia Verwaal. „Met carnavalsmuziek krijg je de mensen nu toch nog niet de dansvloer op". Schiedam De verzor gingstehuizen Thurlede en Spaland weigeren meer dan de helft van hun aantal bedden in te leveren. Dat hebben zij de gemeente Schiedam en de provincie vanmor gen bij een bespreking over de toekomst van de ouderencentra duidelijk gemaakt. Schiedam wenst dat zij samen liefst 230 bedden afstoten. Op termijn zouden zowel Thurlede als Spaland over niet meer dan zestig plaatsen mogen beschik ken. Die teruggang wordt on doenlijk geacht Nu hebben zij respectievelijk een capaciteit van 201 en 156 plaatsen. Volgens wethouder Luub Haf kamp (volksgezondheid) is die reductie de enige mogelijkheid om een renovatie van de verzor- ginsgtehuizen van de grond te krijgen. Daaraan gekoppeld zit de bouw van een nieuw verzor gingshuis in Schiedam-Oost en de toekenning van dertig extra verpleegbedden voor de thuis zorg. Als voorwaarde heeft de provincie Zuid-Holland even wel gesteld dat de gemeente in de bestaande centra driehon derd bedden dient in te leveren. Het pas gerenoveerde Franke- land en St Jacobsgasthuis blij ven buiten schot. Pijn Naast met name Thurlede en Spaland dienen ook de tehuizen Francois Haverschmidt en de Harg plaatsen af te staan. Dit kwartet opereert gezamenlijk in de Stichting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord, die nieuwbouw en een verpleegde- pendance in de gemeente moge lijk moet maken. Kwam eerst Thurlede als gegadigde aan bod om een gloednieuw tehuis neer te zetten aan de Marconiweg, bij nader inzien is de tweede optie renovatie van huize Haversc hmidt met een dependance voor de dertig extra verpleegbedden naar voren geschoven Het betekent wel dat in de ko mendejaren moet worden terug gegaan van 878 bedden naar 671. Die reductie is des te opvallen der, omdat de Brandersstad op Rotterdam na in het Rijnmond gebied te maken heeft met de grootste vergrijzing: zestien pro cent van de inwoners is ouder dan 65 jaar. Uit de bevolkings ontwikkeling blijkt dat de be jaardentehuizen in de jaren ne gentig de beschikking moeten hebben over in totaal minimaal 750 plaatsen. Hafkamp: „Het doet de tehuizen erg veel pijn dat zij zoveel in bed- Men terug moeten. Maar anders komen we met de renovatie geen steek verder". Tevreden Naast de verbouwing van het Haverschmidthuis is de provin cie bereid voor de overige drie 5,4 miljoen gulden op tafel te leg gen voor renovatie. De vier be trokken centra mogen daarna gezamenlijk niet meer dan 240 beoden (nu 567) bezitten. Daarbij komt in Schiedam-Oost v/el een nieuw tehuis met zestig bedden. De raadscommissie volksge zondheid schaarde zich gister avond tevreden achter de stel ling van de wethouder. PvdA'er Jan Boonstra merkte wel op het 'wrang te vinden dat dit een voorbeeld van de zorgzame sa menleving is': een beddenreduc tie ten faveure van nieuw- en -verbouw. In de ogen van Haf kamp zou Schiedam zonder deze concessie alleen maar slechter af zijn. De subsidie zou een miljoen gulden minder worden en ook de dertig broodnodige verpleeg bedden zouden aan de neus voorbij gaan. Adjunct-directeur De Koning van verzorgingshuis Franke- land vindt het allemaal te mooi voorgespiegeld. Hij hield de wet houder gisteravond voor dat zijn tehuis de komende drie jaar in totaal een miljoen gulden moet bezuinigen. „Dat miljoen extra van\de provincie, waar u over spreekt, verdient de provincie dus binnen een paar jaar terug. Ik persoonlijk vind het nogal een fikse teruggang in bedden M •- tv m Een parkeerbon op je voorruit is nooit leuk, maar een Vlaardingse automobiliste had gis teren wel erg veel pech in de Brede Haven straat. Teruggekomen van een korte bood schap merkte zij, dat de politie haar op maar liefst twee bonnen had getracteerd. Tegen de meest verse bekeuring kan de dame onmogelijk iets inbrengen. De Brede Havenstraat geldt sinds jaar en dag als een voetgangerszone. De straat staat weliswaar regelmatig vol met blik, maar dat wil niet zeg gen dat dit in overeenstemming is met het Vlaardingse verkeersreglement. Nadere beschouwing leerde echter, dat er een luchtje zal aan de 'eerste' bon. Toen een 'andereof was het dezelfdewetshandha- ver het voertuig In de gaten kreeg, keek hij met een argwanend oog naar de datum van de bekeuting op de voorruit. Er stond 6 no vember op (11.03 uur), waarop de wakkere agent op zijn horloge keek en de conclusie trok dat het reeds 7 november was. De agent aarzelde niet en plantte een nieuwe verma ning onder de nog vrije ruitewisser, Tijdstip 11.38 uur. De agent vermoedde ongetwijfeld boze op zet. Ook de politie weet, dat erkende foutpar- keerders hun praktijken soms met behulp van een oude bon tussen de ruitewisser straffe loos voort trachten te zetten. Daar was gisteren geen sprake van, beweer de de eigenares van de auto. „Op 6 november ben ik helemaal niet in de Brede Havenstraat geweest". Dat kan nog interessant worden als de Schiedamse kantonrechter mr.F.H. Pi ket zich over de rechtsgeldigheid van 'bon éen' moet uitspreken. Vlaardingen Een speciale pas, die recht geeft op reducties bij verschillende evenementen en activiteiten, zou een steuntje in de rug kunnen betekenen van de Vlaardingse minima. In navolging van Rotterdam over weegt de gemeente of het zin heeft een zogenaamde 'Vlaar- dingenpas' te introduceren. Elke inwoner zou zo'n kortin- genkaart kunnen aanschaffen. Minima zouden de kaart voor een vriendenprijsje moeten krijgen. Het idee van directeur Van Mil tenburg van de gemeentelijke sociale dienst is niet nieuw. En kele jaren geleden deed de GSD ook al eens een poging om bij het opstellen van een minima beleid iets dergelijks van de grond te krijgen. Omdat het de inwoners met een uitkering of minimuminkomen teveel een stempel zou opdrukken, vond het voorstel toen geen genade. Begin dit jaar vroeg de GSD-di- recteur de gemeente het toch nog eens te zoeken in een tege moetkoming in de kosten van bij voorbeeld sport, amateur kunst en cultuur. Dat was toen de Rotterdampas in de Maasstad in het leven werd geroepen. De kaart is daar voor 75 gulden te koop, maar minima worden in staat gesteld hem voor een tien tje aan te schaffen. Door de re ducties aantrekkelijk te maken voor elke inwoner, zou het brandmerkende karakter kun nen worden teruggedrongen. Dit laatste is de reden dat de suggestie van de sociale dienst op het stadhuis in elk geval meer respons heeft gekregen dan in het verleden. Naar aan leiding van brieven van de ker ken en de werkgroep Draagt El kanders Lasten is de discussie hoe de minst draagkrachtigen een helpende hand kan worden geboden, opnieuw aangewak kerd. Het pasjessysteem lijkt nu het onderzoeken door een spe ciale commissie waard te wor den gevonden. „De vraag is", zegt directeur Van Miltenburg, „hoe het in de politiek uitpakt. Zo'n pas kost natuurlijk geld. En een minima beleid is m Vlaardingen altijd een gevoelig punt geweest". Met name de Partij van de Arbeid is nooit een warm voorstander ge weest van %vat zij het 'Kniertjes fonds' noemde. Indien de gemeente ja zegt te gen dit initiatief kan volgens de GSD-directeur de Vlaardingen- pas er vrij snel komen. In de eerste maanden van 1990 kan zo'n systeem voor sportieve en culturele kortingen al het le venslicht zien. Vlaardingen Het beheer van de eendenkooi Aalkeet-Buiten wordt overgenomen door de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten. Waarschijn lijk nog deze week sluiten net Bureau Beheer Landbouwgron den de eigenaar van de kooi en Natuurmonumenten een beheersovereenkomst. De stich ting Vogel-olie Slachtoffers, die tot 1 november het beheer had, behoudt er zijn asiel. De meeste eendenkooien in Ne derland zijn in beheer bij Na tuurmonumenten. Aalkeet-Bui- ten nam een uitzonderingsposi tie in. De stichting Vogel-olie Slachtoffers hield er domicilie en vrijwilligers van die stichting zorgden ook dat de kooi regel matig werd opgeknapt. De stichting had aanvankelijk grote bezwaren tegen de door het Bureau Beheer Landbouw gronden bevolen overname door Natuurmonumenten. Maar die bezwaren zijn overwonnen. De stichting mag ook onder het be heer van Natuurmonumenten een gebouwtje op het terrein tus sen Vlaardingen en Maassluis blijven gebruiken om met olie besmeurde vogels schoon te ma ken. De vrijwilligers blijven ook het onderhoud aan de kooi doen. Alleen is Natuurmonumenten voortaan financieel verantwoor delijk. Bezoekers van de eendenkooi zullen wel iets merken van de verandering. Tot nu toe was de toegang tot de kooi gratis. Vogel olie Slachtoffers liet het aan de beleefdheid van de bezoekers over of zij geld in een daartoe op gehangen nestkastje wilden doen. Voortaan bedraagt de en treeprijs twee gulden. De grote schuur op het terrein wordt door de stichting ont ruimd. Natuurmonumenten wil daar een bezoekerscentrum met expositieruimte van maken. Schiedam Iedereen zat elkaar gisteravond in de raadscommissie welzijn en cultuur even aan te stoten. Glunderende blikken, ge fluister en gegniffel volg den, Maar het duurde heel erg lang voor iemand vroeg wat dat ene zinnetje in het programma van eisen voor het nieuwe zwembad in Groenoord nu te betekenen had. Tot het Schiedamse raadslid Huub De Ruiter (PvdA) het niet langer kon uithouden en vroeg wat nu eigenlijk 'een bi kinibar op perronniveau voor stelde?' D66-raadslId Coby de la Rie wist wel wat te doen: „Dan ga je toch op het station kijken". Want zo n bikinibar op per ronhoogte moet ongetwijfeld aantrekkelijk zijn voor trein reizigers. Maar wat dat nu moet voorstellen in het nieuw te bouwen zwembad kon zelfs wethouder Luub Hafkamp niet echt uit de doeken doen. Hij sprak over een minibar. En dat is dus een plek om met een drankje uitte rusten, wisthij. De commissie kon zich verder achter het gisteren gepresen teerde afgeslankte voorstel vinden. Geen hotel- annex congrescomplex: gewoon een zwembad met allerlei tierelan tijntjes. Hafkamp: „Maar het is met het concept van Tropica- na". Klein links stelde nog wel en poging m het werk in het toekomstige zwembad ook een buitenbad overeind te houden. Volgens de wethouder wordt die uitbreiding veel te duur. Hafkamp beloofde zijn weer stand tegen het buitenbad fi- nanciëel te onderbouwen. i (ADVERTENTIE) Balletschool Marion Schouten bereidt rich al voor op de Franse revue, die in 1990 in Maassluis volle zalen moet gaan trekken. Maassluis La Douce France, de revue die zo'n vierhonderd Maassluizers in oktober volgend jaar in de wethouder Smithal op de planken zetten, heeft maar één thema: Frankrijk. „Maar dat is wel een heel wijds thema", verzekert Marion Schouten. De Maassluisse ballet lerares, belast met de choreogra fie, somt vast een paar onder werpen op: die rare Franse wc's, de deux-chevaux die het op weg naar de Rivièra begeeft. De Gaulle, Napoleon en Lodewijk de Veertiende. En niet te verge ten: het bloot in het Lïdo. Maar uit de kleren gaan haar dansers en danseressen niet tij dens de imitatie van een nacht club-nummer, voegt Marion er haastig aan toe. Bloot is taboe. De revue wordt wel een 'giganti sche zooi', maar beslist geen peepshow. La Douce France is min of meer een vervolg op de uiterst succes volle musical Maassluis danst aan het Scheur die enkele jaren terug volle zalen trok in de Eer ste Stad aan de Waterweg. De or ganisatoren wilden het niet bij een eenmalig evenement laten en kwamen op het idee om eens een revue in elkaar te zetten. Het draaiboek van Mee uwis Rebel en Ria Herkelman voorziet in sketches, zang, dans, kinderbal let en een wervelende roller skate-show. „En natuurlijk een can-can, want het gaat over Frankrijk", aldus Marion Schou ten. De stichting Maassluis aan het Scheur denkt ongeveer 60.000 gulden nodig te hebben voor de produktiekosten. Een deel daar van komt uit de recette (kaarsjes gaan 15 gulden kosten), een an der deel uit de gemeentejx>t: het stadsbestuur wil La Douce Fran ce subsidiëren met 10.000 gul den. De rest van het begrotings tekort, ongeveer 40.000 gulden, wil de stichting wegpoetsen met sponsorgelden en bijdragen uit culturele fondsen. De repetities voor de revue zijn al in volle gang. Het merendeel van de cast heeft meegewerkt aan de musical en staat dus niet voor het eerst voor een groot pu bliek. Voorlopig zijn drie uitvoe ringen gepland, één op vrijdag 19 oktober, twee op zaterdag 2u oktober 1990. Vlaardingen Het ziet er naar uit dat de gemeenteraadsfractie van de Vlaardingse PvdA na de verkiezingen in maart 1990 grondig zal worden gewijzigd. Van drie van de elf raadsleden staat al vast dat zij niet meer in de politiek terug keren. Een vierde PvdA'er heeft aangekon digd eveneens uit de fractie te stappen, maar het afdelingsbe stuur wil daar eerst nog over praten, Mari van Opijnen, Bep Nachtegaal en IJsbrand van der Velden hebben laten weten dat zij niet meer in rijn voor een nieuwe raadsperiode. De naam van het vierde vertrekkende raadslid wil fractievoorzitter John Ranshuijsen niet prijsge ven. „Eén ding kan ik wel zeg gen: ik ben het niet, want ik blijf'. Bas Goudriaan is na de verkie zingen niet meer beschikbaar voor een wethouderpost Hij wil wel raadslid blijven. ■oh woonkamerkast Spectrum wit laqué lltjl 280 breed, rijke verlichting in glasvi- ■1MB woonkamerkast Spectrum zwart es- I i»i 1 sen 240 breed, halogeen verlichting woonkamerkast Topside donker ei- ilgii ken 395 breed, speciaal voor audio hiilsta t-!l en video (lichte waterschade) J|#\AA f 9875,-NU 4998,- elits-iumeaux garnituur 180 x 200 Sunline donker eiken, met 2 nacht kasten 0*700 3795.-NU 2798,- auping auronde liis-jumeaux 180 x 200 wit laqué met achterbouw en bedtafels, 2 verstelb. spiralen en 2 schuimrubber matrassen ƒ4515,-NU3498,- auping seniorenbed 90 x 200 vit laqué met verstelb. spiraal en matras nnn 1480,-NU 998,-/ auping seniorenbed 90 x 200 mahonie met nachtkast, verstelb. spiraal en matras j 1975,-NU 1298,- Treco lits-jumeaux garnituur 180 x 200 wit laqué met verlichte achterbouw en 2 nachtkasten 4 «Aa 2895,-NU 1998,- diverse salontafels in wit, essen en mahonie halve prijzen. tfanaf398,- Singel 51 (achter Broersvest) Schiedam Schiedam De politie heeft gisteravond in allerijl een arres- tant naar het ziekenhuis moeten brengen, omdat hij bij zijn aanhouding kans zag een voorraad slaappillen in te dikken. De man, eerx29-jarige Rotterdammer, werd ingerekend op het Johan Straussplein. Een bewoner had hem op de parkeerplaats betrapt bü een poging auto's te kraken, Bij het politiebureau aangekomen, schroefde de man een potje open en werkte enkele handjes tofinóT' naar binnen, een slaapmiddel dat veel junks gebruiken in combina tie met drugs, In het Schleland-riekenhuis werd de maag van de arrestant leegge pompt Ondertussen was vast komen te staan dat de man al negentig maal met de politie in aanraking was geweest Het bleek dat hij nog één dag hechtenis tegoed nr J een straf van iad.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2