PvdA en VVD schrijven CDA van De Snaijer af Verzet tegen parkeer beleid Marokkanen eisen geld en garanties Sanering onder grote tijdsdruk 'Het is niet zo dramatisch' VLAAMS DAGBLAD SCHiEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Heerma weer naar woonwagen bewoners Vechtpartij op rijksweg Radiozaak drie keer geplunderd MOOI WARM smeden 'Zijn we al begonnen?' Links neemt uitnodiging van de SP niet aan Schiedam schuift oplossing al jaren voor zich uit Gemeente weinig moeite met beddenreductie bejaarden Maassluis wil gymzaal-moskee snel slopen DONDERDAG 9 NOVEMBER 1989 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4006,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax;010-4349754. Vlaardingen Herin neringen aan de politie ke ruzies van de algelo pen vier jaar overscha duwden gisteravond de algemene beschouwin gen in de Vlaardingse gemeenteraad. Voor de tweede keer in successie behandelde de raad een begro ting vlak na het aftreden van een CDA-wethouder van finan ciën. „Die partij is in opperste verwar ring", oordeelde de liberaal George Neijssel. En daarmee gaf hij voedsel aan de geruchten, dat de WD wel voelt vooreen coali tie met PvdA en D66 na de ver kiezingen in 1990. Over hoe triest het gesteld is met de Vlaardingse politiek hadden alle fractievoorzitters wel iets te zeggen. Het uit de coalitie ge gooide CDA sprak verwijtende woorden aan het adres van de PvdA én de VVD. „De VVD heeft het CDA laten vallen", zei de christen-democratische lei der Leo de Snaijer. En hij herin nerde aan de afspraak die CDA en VVD maakten na de verkie zingen van 1986: toen beloofden de partijen elkaar trouw om te voorkomen dat één van beide zou bezwijken onder het over wicht aan bestuurlijke ervaring bijde PvdA. Maar inmiddels is de WD, net als de PvdA, tot de slotsom geko men dat met het CDA niet valt samen te werken. Die partij heeft in vier jaar twee wethou ders zien vertrekken en verloor halverwege de rit een fractie voorzitter en een raadslid, ,,'t Is triest", vond Neijssel. „Het CDA heeft getoond geen verantwoor delijkheid te kunnen dragen voor het bestuur van de stad", zei PvdA'er John Ranshuijsen. „Tot aan de dag van vandaag blijft het stormen in het Vlaar dingse glas water", zei SP'er Remi Poppe. Hij ziet de ver krampte houding van de PvdA, „die steeds probeerde links te zijn in een rechts college", als de voornaamste oorzaak van alle politieke conflicten en bestuurs- crises. SGP'er Rïen Lensvelt was benieuwd naar de kosten van de bestuurserises, die tot vertraging van vele plannen heeft geleid. Met uitzondering van de SP had den de politieke partijen in de Vlaardingse raad weinig kritiek op de begroting die door het PvdA/CDA/VVD-college is ge maakt en door het nieuwe PvdA/VVD-college zal worden verdedigd. „Na veel problemen is eindelijke een sluitende begro- 'ting tot stand gekomen. De fi nanciële meevallers hebben daarbii een belangrijke rol ge speeld relativeerde PvdA'er Ranshuijsen de prestatie van burgemeester en wethouders. Schiedam Nu staatssecre taris Heerma (VRQM) zijn functie in het derde kabinet Lubbers voortzet, wordt de bewindsman binnen een maand in Schiedam ver wacht. Hij heeft een af spraak staan om op dinsdag middag 5 december op nieuw een kijkje te komen nemen in het woonwagen centrum aan de Schiekade. Een jaar geleden, op 19 de cember 1988, hoorde Heer ma van de woonwagenbe woners dat zij aan de Schie kade wensten te blijven. En daar zitten de 33 gezinnen nog steeds, omdat de ge meente met de nieuwe drie locaties in Spaland-West voor in totaal 36 standplaat sen niet erg vordert. De kwestie van een nieuw woonwagencentrum sleept zich al jaren voort. Tal van locaties passeerden de re vue. Over het laatste voor stel, drie kleine kampen in de nieuwe woonwijk Spa- land, debatteert politiek- Schiedam al bijna een jaar. Ook over dit plan zijn de woonwagenbewoners niet erg te spreken. Hoe lang de problematiek al duurt, zal ook de staatssecre taris letterlijk onder ogen krijgen. Hij krijgt bij zijn komst een boekwerkje over handigd over het wel en wee in de afgelopen decennia. Vorig jaar wees hij de bewo ners er overigens at op dat er sprake moet zijn van decen tralisatie. Kampen van de huidige omvang ziet Heer ma niet zitten. Schiedam Een 32-jarige auto mobilist uit Amsterdam is gister morgen na een vechtpartij op rijksweg 20 naar het Schieland- ziekenhuis gebracht. De man werd door een onbekend geble ven bestuurder met een schroe- verdraaier in de arm gestoken. De twee weggebruikers kregen op de vluchtstrook slaande ruzie, omdat 2ij elkaar in het verkeer hadden dwarsgezeten. De onbe kende liet het niet bij een per soonlijke mishandeling. Ook de auto van de Amsterdammer moest het ontgelden. De onbe kende schopte er enkele deuken in en ging het voertuig daarna met een stuk hout te lijf. Aan de hand van het kenteken probeert de politie de agressieve weggebruiker te achterhalen. Schiedam Vedelektric, een radiozaak in winkelcentrum Hof van Spaland, is in één week tijd drie keer het doelwit ge weest van inbrekers, die het op videorecorders hadden gemunt, Bij de eerste inbraak, in de nacht van 3 op 4 november, reden de dieven met een auto de nooduit gang uit de pui en stalen een on bekend aantal apparaten. Twee nachten later was het opnieuw raak en gisternacht keerden de dieven voor de derde keer terug om de voorraad te plunderen. Over de schade is nog niets be kend. OTHtNt CALLENBURGSTRAAT VtAAPDNGEH - TEL. 010-4343096 Vlaardingen „Oh, zijn we al begonnen", vroeg CDA-voorman Leo de Snaijer gisteravond onnozel, toen bij twee minuten na het begin van ae vergadering de raadszaal binnenkwam. Het CDA naar eigen zeggen uit de coalitie gestapt, volgens de PvdA simpelweg eruit gebonjourd verraste de raad bij aanvang van de vergadering met acht lege stoelen. Burgemeester Fred van Lier zag in de afwezigheid van de vol tallige CDA-fractie aanleiding om de nog niet eens geopende vergadering voor tien minuten te schorsen. „Uit eerbied voor de hele raad", verklaarde de burgervader. Hij had niet van acht christen-democraten bericht van verhindering ontvangen. Maar twee minuten lateral druppelden de CDA'ers de zaal in. Eerst kwam fractieleider De Snaijer, na een tijdje volgden Maar ten Vermeer en ex-wethouder Chris van Roon, weer even later kwam ex-fractie voorzitter Aart Kool binnen en ten slotte ver schenen de drie CDA-vrouwen: Agnes van Ardenne, Jopie Schumacher en Wil Barïs. Ex-wethouder Henk van der Linden bleef weg. zoals aangekondigd. Achter de late binnenkomst van het CDA stak geen opzet. De partij, die zich sinds vorige week moet schikken in een oppositie rol. schaafde op het laatste moment nog aan de moties en amen dementen op de gemeentebegroting voor 1990. De Snaijer kon digde in zijn algemene beschouwing vijf amendementen en dne moties aan op de begroting, die voor een belangrijk deel het pro- dukt is van zijn fractiegenoot Henk H. van der Linden. Vlaardingen De uitnodiging van de SP om een links college te vormen kwam een beetje Iaat, vond PvdA'er John Ranshuij sen. Met zijn voorstel om de be handeling van de begroting van de gemeente Vlaardingen te schorsen en eerst de mogelijkhe den van linkse samenwerking te onderzoeken werkte socialist Remi Poppe gisteravond hooguit op de lachspieren van de Pva A- "ers in de gemeenteraad. „Het is volstrekt duister welke coalitie straks de begroting gaat uitvoeren", zei Poppe. Colleges komen en gaan in Vlaardingen, betoogde hij „Het is énzmnigom op deze manier de begrotingsbe handeling in te gaan Het gaat met aan om de Vlaardingse poli tiek nog langer belachelijk te maken door weer een nieuwe rechtse variant te verzinnen", Nee, PvdA. SP, D66 en Radikaal Links moesten maar weer, net als in 1986, de koppen bij elkaar steken vond Poppe. Toen liep het overleg al snel stuk, omdat de P"dA niet wenste te praten met een partij die tien harde ei sen op tafel legde. En dat deed de SP „Maar misschien zyn de soci aal-democraten nu door schade en schande een beetje wijzer ge worden". veronderstelde Poppe. Ranshuijsen. die naar alle waar schijnlijkheid vrijdagavond wordt beëdigd ais derde PvdA- wethouder. vond echter dat de behandeling van de begroting niet kon wachten op de uitkomst van een gesprek met de SP. „Wij zyn wel bereid om er in de wan delgangen over te praten", zei de kandidaat-wethouder, „maar de behandeling van de begroting moet doorgaan. In tegenstelling tot de SP vinden wij het belang rijk dat de stad bestuurd wordt". Alle overige fractieleiders deel den de memng van Ranshuijsen. Schiedam Bewoners van de Lange Haven zijn het zat dat de gemeente Schiedam de aangekondigde herziening van het parkeerregime op de haven nog steeds niet nakomt. Ambtenaren beloofden de be wonersvereniging Schiedam-Centrum reeds jaren geleden 'op korte termijn' een systeem van belan- genparkeren in te voeren. Ondanks deze belofte moeten de autobezitters aan de historische haven tot dusver berusten in de bepaling, dat zij in hun eigen straat niet zijn vrijgesteld van de geldende parkeerheff ingen. Een unieke situatie, want in bij na alle door auto's overbevolkte binnensteden hebben bewoners en werknemers van bedrijven een streepje voor op winkelbe zoekers. Steden als Leiden, Delft en Vlaardingen mogen berucht zijn om het gebrek aan parkeer ruimte, bewoners hebben daar wel de garantie, dat zij hun boli de zonder sanctie in de omge ving van hun woning kunnen parkeren. Volgens hoofd stadsontwikke ling Flip Bohré is er geen directe oorzaak aan te geven voor het uitblijven van een Schiedams systeem voor belangenparkeren. „In 1983 heeft de gemeenteraad een gemeentelijke parkeernota aangenomen. Toen is besloten, dat centrumbewoners worden vrijgesteld van betaling. Veel maatregelen uit de nota zijn uit gevoerd, maai- met het belan genparkeren is het niet zo ver. Het duurt echter niet lang meer". Het belangenparkeren mag door de politiek worden gesteund, door het bevriezen van de maat regel kunnen voortvarende be woners van de Lange Haven hun huiskamer ondertussen bij na behangen met de bekeurin gen. Doordat de gratis parkeer plaatsen doorgaans bezet zijn, lo pen deze bewoners in sommige gevallen noodgedwongen voor uit op het nieuwe parkeerbeleid; zonder te betalen parkeren zij hun auto bij een meter. Een 25-jarige Lange Havenbe woner moest zich gisteren voor dit gedrag verantwoorden bij kantonrechter mr F.H. Piket Voor één overtreding van het parkeerreglement, al Tiet de be woner doorschemeren veel va ker te zijn bekeurd in zijn woon straat. Latere vergrijpen bevin den zich echter nog in de admi nistratieve molen van het open baar ministerie. Dat hij de opgelegde sanctie van vijftig gulden tot dusver niet heeft betaald, noemde de Schie dammer 'een principiële kwes tie'. „Betalen zie ik als een belo ning voor het falende parkeer beleid in deze gemeente", aldus de verdachte. „Ik zie niet in waarom ik moet boeten voor het gedrag van suffe ambtenaren en slapende politici". Mr. Piket wreef de Schiedam mer onder de neus, dat hij zich als elke burger aan de geldende regels heeft te houden. „Ik be grijp overigens niet, waarom mensen hun auto bij wijze van spreken naast hun _bed_ willen parkeren", verklaarde" de rech ter, die zo coulant bleek de boete tot vijfendertig gulden te verla gen. Mr. Piket kon de verdachte hiermee niet bewegen 2ijn hals starrige houding op te geven. „Ik ga wel een dagje zitten", liet de Lange Havenbewoner bij zijn vertrek weten. Een dagelijks terugkerend beeld op de Lange Haven. Bewoners hopen, dat zij tn de toekomst wel ongestraft hun auto op de Lange Haven kwijikunnen. Schiedam „Het cijfer klinkt heel dramatisch, maar hoeft het niet te betekenen". De toenemende vergrijzing in Schiedam en de omgekeerd evenredige afname van plaatsen in bejaardencentra staan volgens amhtenaar Gerard van Marsber gen (afdelingschef sociale zaken en volksgezondheid! niet zo haaks op elkaar als het lijkt. „De huidige wachtlijsten zeggen ook niet zoveel". Schiedam is van plan te onder zoeken welk percentage van de ouderen in de toekomst zelfstan dig wenst te blijven wonen en wie naar een bejaardentehuis wil. „Je ziet steeds vaker", aldus Van Marsbergen, „dat ouderen opname in een bejaardentehuis uitstellen. In de gezondheidszorg is sprake van een verschuiving. Dus moet er een ondentoek ko men naar waar je het meeste aan moet gaan doen Die afspraak werd gisteren ge maakt. Alle betrokken partijen gemeente, provincie en ver zorgingshuizen zaten rond de tafel om de situatie in Schiedam te bespreken. De vier bejaarden centra Thurlede, Spaland Fran cois Haverschmidt en De Harg moeten in totaal ruim driehon derd bedden inleveren. Als compensatie komt er een ex tra verzorgingshuis in Scbie- dam-Oost, wordt nieuwbouw of in elk geval renovatie mogelijk voor het bestaande kwartet en krijgt de gemeente een depen dance met dertig extra verpleeg bedden. Na de renovaties zijn er in de Schiedamse bejaardenhuizen nog maar 671 plaatsen beschik baar. Uit een gemeentelijk rap port blijkt echter, dat er in de ja ren negentig zeker 750 kamer tjes nodig zullen zijn. „Toch hoeft dit geen ramp te beteke nen", voorspelt Van Marsber gen. „We hebben dit model al leen opgesteld om door te reke nen wat in theorie mogelijk is". De centra zelf hielden gisteren na afloop van het overleg met de geldgevers angstvallig hun mond. „We mogen niets zeggen. We zijn teveel afhankelijk van de gemeente om nu buiten ons boekje te gaan", was een veel- reactie. Van Marsbergen vindt dat de partijen op de goede weg zijn. „De renovatie van de tehuizen is in een stroomversnelling geko men. De intentie is uitgesproken om zo door te gaan. Ja, in de uit werking zullen we nog wel wat problemen tegenkomen". Hij doelt daarbij op de uiteindelijke verdeling van het aantal bedden tussen de vier betrokken beiaar dentehuizen. „Alle mogelïjxhe- den zijn aanwezig". Biddende moslims in de moskee aan de Groen van Prinstererkade. De gemeente wil het gebouwtje slopen, de Marokkanen willBn alleen weg als zij meteen de nieuwe gebedsruimte aan het Dennendai mogen betrek ken. Maassluis De Marok kaans Islamitische Groep Maassluis blijft weigeren de gebeds ruimte in de gymzaal van de Groen van Prin- stererschool te ontrui men. In een kort geding voor de Rotterdamse rechtbank bleek giste ren dat zij eerst een har de toezegging van de ge meente willen om een leeg winkelpand aan het Dennendal tot moskee te mogen verbouwen. Het kort geding was aangespan nen door ae gemeente Maassluis. Die heeft grote haast met de sloop van de gymzaal, omdat voor 15 december de eerste paal voor een nieuwbouwproject aan de Groen van Prinstererkade de grond in moet. Anders vervalt de rijkssubsidie op het project, dat bestaat uit bejaardenwonin gen en premie-koophuizen. Voor Maassluis staan er dus gro te belangen op het spel, terwijl de Marokkaanse vereniging nauwelijks bezwaren kan heb ben tegen een verhuizing, be toogde de gemeentebjke raads man mr.P.J.L.J. Duijsens. De islamieten kunnen van de ene dag op de andere een drietal portocabins aan de Burgemees ter Zaneveldstraat betrekken. Die tijdelijke huisvesting kost de gemeente 115.000 gulden, maar dat heeft Maassluis er wel voor over om het geschil op te lossen. De advocaat van de Marokkaan se vereniging, mr.P. Garretsen, bracht daar tegenin dat de isla mieten geen zin hebben ook nog eens geld te investeren in 'drie bouwketen' terwijl ze al een pand aan het Dennendai hebben gekocht. Kladje De vereniging beweert van twee Maassluisse ambtenaren de mondelinge toezegging te heb ben gekregen dat de verbou wingsvergunning voor het Den nendal snel rond zou zijn Op pa pier is van die belofte niets terug te vinden. Er is alleen een kladje met wat notities, maar recht bankpresident mr C.H.B. Boot moet nog bepalen of dat wel rechtsgeldig is Ondertussen is een directe verhuizing naar het Dennendal uitgesloten: op het pand rust een winkelbestem- mmg, en die moet nog veran derd worden. Bovendien hebben omwonenden al op voorhand be zwaarschriften ingediend tegen de komst van een moskee. Die bezwaren moeten eerst beoor deeld worden. Op z'n vroegst in februari kan met de verbouwing worden begonnen. Maassluis De weerspannige houding van de Marokkaanse islamieten die hun gebeds ruimte niet willen opgeven, mag de gemeente Maassluis grote problemen bezorgen; de bodemvervuiling van het ter rein van de voormalige Groen van Prïnstererschool vormt ondertussen ook een regelrech te bedreiging voor de nieuw- bouwplannen. Na de vondst van loodconcen- traties in de grond, studeert de provincie nog op eventuele saneringsmaatregelen. De ge meente hoopt dat de grond niet hoeft te worden afgegraven, maar zeker is dit allerminst. De bovenste laag van de bodem is relatief schoon, maar tussen 'een diepte van vijftig en hon derd centimeter zijn loodcon centraties met een te hoge waarde aangetroffen. Dit kan voor de provincie aanleiding zijn een sanering te gelasten. Zolang de provicie geen besluit heeft genomen, kunnen de ambtenaren van Gemeente werken slechts berustend af wachten. Mocht de provincie een saneringsmaatregel uit vaardigen, dan gaan de betrok ken ambtenaren 'desnoods tachtig uur per week aan de slag om de zaak te redden'", vertelt coördinator J J.M, Claessen. In het slechtste geval, denkt hij, moet de grond van de toe komstige tuinen tot eemdiepte van een meter worden afgegra ven, Voordat sanering een feit is, moeten hydrologen een plan opstellen. Verder ligt het voor de hand dat de gemeente eerst een vergunning voor de afvoer van de vervuilde grond moet aanvragen, „Wij hopen de grond te kunnen storten in het Hoge Bergse bos in de omgeving van Bleiswyk", aldus Claessen. „Maar dat moeten we eerst even afwach ten". Sanering van de tuinen zou Maassluis voor een kosten post plaatsen van maximaal 125.Q0Q gulden. Na het slaan van een brug ten behoeve van het bouwverkeer en het beschikbaar stellen van een peperdure tijdelijke lokatie voor de Marokkaanse islamie ten zou sanering de derde fi nanciële tegenvaller van het project zijn. Maassluisse ambte naren gaan er vanuit het ver- vuilingsprobleem voor de fata le datum van 15 december te hebben opgelost De coördinator: „Maar zolang de provincie niks beslist wordt onze speelruimte wel steeds krapper. Hopelijk weten we morgen meer. Dan kunnen we keihard aan de slag". Mr. Duijsens vond het Volstrek te nonsens' dat de gemeente die procedure maar moet laten voor wat ze is. „Je kan niet tegen je ei gen voorschriften ingaan", ant- •'woordde Duijsens op de sugges tie van de Marokkaanse vereni ging om één ander maar door de vingers te zien. Het argument om niet tijdelijk naar de Burge meester Zaneveldtstraat te ver kassen omdat verhuizen zo duur zou zijn vond de advocaat ook niet deugen: „Die verhuizing stelt niets voor Het gaat om een paar matjes en een koffiezetap paraat Die spullen neem je des noods achierop je fiets mee". De gemeente heeft trouwens aange boden, ook die kosten voor haar rekening te nemen. Verzuim Mr. Garretsen trachtte vooral de zwakke plekken in de huur overeenkomst van de gymzaal aan te tonen. De gemeente heeft de islamieten sinds die in 1981 het gebouwtje betrokken regel matig laten weten dat er gesloopt zou gaan worden. Hoewel er nooit een huurcontract is gete kend, gingen de Marokkanen er volgens Garretsen om begrijpe lijke redenen vanuit dat ze ook na afkondiging van het sloopbe- sluit mochten blijven. De ge meente had immers al zo vaak met sloop gedreigd en die tel kens uitgesteld omdat er geen gegadigden waren voor de grond „Daar leurt Maassluis al sinds 1982 mee". De raadsman heeft echter nagelaten een beroep te doen op een artikeltje uit de Huurwet, dat in bepaalde gevallen huurbeschermmg biedt voor gebruikers van oude pan den. Mr. Duijsens kon het niet laten zijn confrater dat verzuim fijntjes onder de neus te wrijven. In het conflict, zo bleek gisteren in de rechtszaal, speelt ook fi nanciële naijver mee. De Marok kaanse islamieten zijn jaloers op hun Turkse geloofsgenoten, die 117.000 gulden subsidie van de gemeente zouden hebben gekre gen voor de exploitatie van de nieuw te bouwen moskee aan de Westiandseweg. De Marokka nen vinden dat zij ook recht heb ben op zo'n bedrag. In zijn samenvatting haalde mr. Garretsen zich een terechtwij zing van president Boot op de hals toen hij de gemeente Maas sluis beschuldigde van onzorg vuldig bestuur. Boot meende dat de gemeente zich wel degelijk heeft ingespannen om de Ma rokkaanse vereniging ter wille te zijn. Op de verklaring van de raadsman dat de Marokkanen vrijwillig de gymzaal zullen ont ruimen, mocht het vonnis in hun nadeel uitvallen, zei mr. Boot droogjes: „Prettig dat te horen". De rechtbank doet uiterlijk maandagmorgen uitspraak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 2