Nieuw licht op hetWillibrordshuisj e Progressie het magische woord voor Eric Gudde WATERWEE 9] SPORT aaiga ZWEC EN IN VLAARDINGEN!! Omroep Vlaardingen rust op fundament historisch pand Oppas-intermediair Boekje EÖcicildenop H. v. Kooij 'Ik zou niet weten met welk type speler ik deze groep kan completeren' waai eens aan wonen Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 10 november 1989 WATERWEG Je ziet die kleine advertenties steeds vaker in de krantenkolommen verschijnen, 'Oppas gevraagd voor...' Een brief onder nummer zou kunnen, het te lefoonnummer wordt ook wel eens vermeld. Wie ervaring heeft op dat gebied, weet wat zo ongeveer het gevolg is: een stortvloed aan reacties. En zoek er dan maar eens de juiste persoon tussenuit die je voor korte of langere tijd op je eigen vlees en bloed wilt laten passen. Een bijna ondoenlijke zaak vaak, een blinde gok. El- lie Blomsma dacht al langer dat hier wel eens een gat in de markt zou kunnen liggen. Toen ze een an nonce zag voor regio-medewerkster voor een soort oppascentrale 2ag de Schiedamse haar kans schoon. Sinds enige maanden coördineert zij dan ook vraag en aanbod op het gebied van oppassen op kleine kin deren. Ze werkt voor het Enbo. een afkorting die simpel weg voor de namen van de initiatiefneemsters staat. De Tielse dames Engelse en Borozoba begonnen drie jaar geleden als intermediair. En Ellie Blomsma kan zich ondertussen tot één van de 65 landelijke mede werkers rekenen. Wie natuurlijk tegen betaling in Schiedam en Vlaardingen iemand nodig heeft om voor de peuter te zorgen, kan bij haar aan het Si- beliuspleïn 149 (telefoon 470.71.50) terecht. De coördinatrice heeft in de afgelopen maanden een redelijk bestand opgebouwd. „Ik zit nu aan de veer tig vrouwen die willen oppassen. Ja, er melden zich ook wel eens heren aan. Ik zeg ook dat ik hen best wil inschrijven, maar er is geen vraag naar mannen. Voor studenten idem dito. Die kunnen vaak alleen maar 's avonds en dan zijn er oppas-aanbieders ge noeg". VLAARDINGEN Onder de titel 'Vlaardingen verzameld... verzamelt' verschijnt dinsdag 14 november een nieuw boekje over de harmgstad. De uitgave is het werk van M.P Zuydgeest en J.A.C. Mathïjssen en is gemaakt ter ere van het 65-jarig bestaan van boekhandel Den Draak. Burgemeester Van Lier zal het eerste exem plaar in ontvangst nemen. I Schiedam zaterdag 11 november film Rain Man, Filmhuis Teerstoof, 21.30 uur. Tango aan de Djnepr, theatervoorstelling door Bert Visscticr, Theater De Teerstoof, 20.30 uur. Bunba en het ei van de Dodo-vogel, kindertheater, theater De Teerstoof, 14.00 uur. zondag 12 november koffieconcert door harmo nie Ambrosius, theater, 11.30 uur. harp- en fluitconcert. Ned. Protestantenbond, 14.30 uur. ruilbeurs, dc Vier Molens, 13.30 uur. I^aassluis^^ zaterdag 11 november vogeltentoonstelling, Fe- nacQliusplein, 10,00 uur. postzegelruïlbaurs, Ko ningshof, 10.00 uur. Als u last hebt van treuzeiscraaitjes ijskoude douches en'n hoge gas rekening is het tijd voor warm watercomfort met een schone elektro-boiler van Daalderop. Be! nu uw vakman installateur: showroom: 3 Oosthavenkade 14, Vlaardingen, 4343213 1 ERKEND CaSTECmn&Cm iKSTAU^rum door CAREL VAN DER VELDEN Vlaardingen. Het ge meentearchief van Vlaar dingen heeft een belang rijke historische vondst ge daan. Uit de eigen archieven is een verloren gewaande akte van vierhonderd jaar oud, uit 1583, tevoorschijn getoverd. Dat pa pier, waarin de verkoop van een pand in het centrum wordt beschreven, levert belangrijke informatie op over de plaats en het karakter van het Wïlli- brordshuisje. De Britse missionaris Willibrordus begon zijn beroemd geworden zen- dingsmissie in Vlaardingen. Hij stichtte er rond het jaar 700 zijn eer ste kerk en woonde enige tijd in de haringstad. Zijn woning werd later aangeduid als het 'Willibrordshuis- if- Het verhaal gaat er in Vlaardingen nog steeds in als koek, maai- menig historicus twijfelt aan het waar heidsgetrouwe karakter ervan. Dat Willibrord ooit een voet op Vlaar- dïngse bodem heeft gezet, is nooit' aangetoond, Door de vondst in het gemeentearchief kunnen echter een aantal hardnekkige mythen rond de beroemde missionaris met een gerust hart naar de prullebak worden verwezen. De meeste verhalen die in deze tijd over Willibrord de ronde doen, zijn I goed beschouwd afgeleid van de I vermelding van de aanduiding^.., Willibrordushuisje in Middeleeuw- se aktes. Voor zover bekend refe reerde P.C.Q. Sprenger van Eijk m zijn in 1832 geschreven historische werkstuk 'Geschiedenis en Mer kwaardigheden der Stad Vlaardin gen' voor het eerst aan een trans portakte uit 1583, waarin het Willi- brordshuisje als markering voor een verkocht perceel werd ge noemd. Tot uitgebreide theorievorming kwam deze schrijver niet. De au teur van historische werken achtte het simpelweg aannemelijk dat het huis zo werd genoemd omdat de Brit er tijdens zijn verblijf in Vlaar dingen in woonde. Misverstand A. Bijl Mzn., die in de jaren vijftig een werkje over Willibrord schreef, voegt feitelijk weinig toe aan de theorievorming omtrent de naam geving van het huisje. Hij laat we ten de door Sprenger van Eijk ge noemde akte niet te hebben kun nen terugvinden in het oudste re gister van opdrachten van onroe rende goederen. Reden om te twijfelen aan het be staan van de akte had Bijl niet, want hij wist beslag te leggen op een oude keur van het hoogheemraad schap Delfland, waarin de bena ming Willibrordshuisje ook voor komt Over de oorsprong van de naam mag hij weinig noemens waardigs te melden hebben, de schrijver is wel verantwoordelijk voor een wijdverbreid misverstand over het Willibrordshuisje. Menig Vlaardinger gaat er in na volging van Bijl vanuit, dat het huisje van Willibrord tot de zestien de eeuw op de hoek van de Hoog straat en de Grote Markt moet heb ben gestaan, Maar Bijl slaat de plank falikant mis, concludeert ar chivaris Matthijs A. Struijs »n zijn epistel, dat hij aan de archiefvondst van de door Sprenger van Eijk aan gehaalde akte heeft gewijd. Keur In ziin werkstuk 'Het Sint Willi brordshuisje van Vlaardingen' hield Bijl zich vooral bezig met de vraag, waar het huisje moet hebben gestaan. Hij situeert het pand direct achter het pand van apotheek Bac ker, aan de westzijde van de Hoog straat op nummer 228. Bijl kwam tot zijn lokatiekeuze op basis van een keur uit 1446, waarin de Hoog heemraden de schout en schepenen van Vlaardingen opdracht gaven tot een dijkreparatie. De dijk, moest volgens de opdracht worden opgehoogd van het 'Gerrit Claessoensnuus' tot een punt ter hoogte van het 'Willeboortshuust- ge'. Hij ging er van uit dat Delfland met de dijk de huidige Hoogstraat aanduidde. De genoemde huizen si tueerde de schrijver op de Hoog straat, waaruit hij zijn conclusies trok. Om meerdere redenen moet deze theorie volgens Matthijs Struijs worden verworpen. Dat het huisje een hoekpand was, haalt Bijl uit de in de akte voorkomende aandui ding 'hoigt'. Vertaalde de schrijver dat woord met hoek; Matthijs Struijs zegt dat het uitsluitend de betekenis 'hoogte' kan worden toe gekend. De genoemde passage mag Bijl op een dwaalspoor hebben gebracht, door de akte weet de schrijver wel een aardig beeld te schetsen van de inrichting van het plein in de Mid deleeuwen. Uit de akte maakt Bijl op, dat de dijk doorliep tot het koor van de Grote Kerk. Dat het hoogheemraadschap met de dijk de Hoogstraat bedoelde, trok een andere schrijver reeds in 1969 in twijfel, In een verslag over het oudheidkundig bodemonderzoek in de Vlaardingse Zomerstraat stel de de archeoloog C. Hoek dat met de aangeduide dijk de huidige Maassluissedijk werd bedoeld. De onlangs in het archief gevonden akte toont volgens gemeentelijk ar chivist Struijs aan datHoek met zijn lokatie het dichtst in de buurt van de werkelijkheid kwam. Op basis van de zogenaamde hoefslagregis- ters van Delfland dat het pandje in de omgeving van het huidige 'gat in de Markt' moet hebben gestaan. „Tusschen dat kerkhof ende dat water, opten dijc", citeerde hij uit de hoefslagregister. Maar waar was het water en waar was de dijk? Een archeologisch onderzoek, dat in Het Willibrordshuisje: niet aan de Hoogstraat gelegen, maar volgens archivaris Struijs Is het onderkomen van Omroep Vlaardingen het veelbe sproken pandje. 1969 in de Zomerstraat werd uitge voerd, verschafte meer inzicht. Na grondboringen bleek, dat er in het verleden sterk stromend water door het gebied moet hebben gelo pen. Verder wezen uit boomstammen gehouwen doodskisten op het be staan van een vroeg-christelijkebe- graafplaats ten zuiden van de hui dige kerk. Hoek vermoedde, dat met het huisje eigenlijk een kapel werd bedoeld, die tot de grote stads brand van 1574 tussen de graven had gestaan. Omroep Wat voegt deze vondst toe aan het geen Sprenger van Eijk in 1832 over de verkoopakte meldde? Veel, want daardoor konden de archivis- ten naast de bekende plaatsaandui ding voor het eerst over de naam van de koper van het betreffende perceel beschikken. Dit was Adri- aan Dirckszoon die het huis volgens een andere transportakte in 1589 doorverkocht. De koper, Pouwels Gerritz. en de genoemde buurman Pieter Aertz. Pols vormden de sleu tels om de lokatie vast te stellen. Opvallende conclusie; het Willi brordshuisje bevond zich precies op de plek, waar nu Omroep Vlaardin gen is gehuisvest. Dat het huisje de eerste kerk van Willibrordus was, waagt Struijs overigens te betwijfelen. Onder het huidige pand zouden eventueel wel resten van een herdenkingskapel te vinden zijn, maar alleen archeolo gisch onderzoek kan dat uitwijzen. Liefhebbers van de historie zijn doorgaans geen voorstanders van sloop, maar het ligt voor de hand dat archeologen het uit 1930 stam mende pand van de omroep best willen opofferen om meer te weten te komen over dit mysterie. De hamvraag of de man die de Lage landen de christelijke leer bijbracht daadwerkelijk actief is geweest in Vlaardingen durft niemand met ze kerheid te beantwoorden. „Maar waar rook is, is ook vuur", meent Matthijs Struijs, die zelf gezonde twijfels bij de mythe zegt te hebben. Het feit dat de gevonden transport nota het belangrijkste funda ment onder de theorie pas acht eeuwen na het leven van de missio naris werd opgemaakt, maakt de Vlaardingse claim op een rol in het leven van de historische figuur er in ieder geval niet sterker op. onze showroom kan men zich oriënteren en overtuigen van de oogwaardige kwaliteit en het perfekte zitcomfort van diverse autsuils. Leverbaar: in verschillende kleuren houten frames, eer- en stofsoorten. rrm n nmnnnaii- 010-4343685 vlaardingen door DONALD BAX Maassluis Is het de goe de verstaander die aan een half woord genoeg heeft? Het betoog van Eric Gud de heeft een lovend karak ter, maar toch slaagt hij er niet in de twijfels weg te nemen. Het is vooral de toon die de muziek maakt. En die doet in dit geval ver moeden dat de oefenmeester al de beslissing heeft genomen om Excel sior Maassluis aan het einde van het seizoen de rug toe te keren. „Excel sior", zegt de 36-jarige trainer, „is een goede club, met een goede spe lersgroep, met een goede organisa tie van het eerste elftal tot en met de F-jes en met een medische staf waaraan veel betaalde clubs een puntje kunnen zutgen". Het onver mijdelijke 'maar' blijft uit. Slechts een korte, hevige stilte volgt... Verwijzend naar Jaap Viergever (acht jaar NSW) en John Eelman (twaalf seizoenen Noord wijk) meent Gudde, die aan de Lavendel straat voor het vijfde achtereenvol gende jaar maandelijks een bruin envelopje met inhoud ontvangt, dat de lengte van het verblijf bij een club 'mij niets zegt'. „Voor ik dat be sluit neem, moet eerst een aantal vragen worden beantwoord", licht Gudde, in het dagelijks leven hoofdinspecteur bij de vennoot- schaps belasting, toe. „Of er nog progressie in zit, of ik nog een uitda ging kan vinden, of de spelers het met deze trainer nog zien zitten en of ik hetzelfde vind van de spelers. Die laatste twee vragen zjn verre weg het belangrijkst. Zo lang ik nog geen antwoorden heb, sluit ik niets uit en zeg ik niets toe". Het zal tevens de voortvarende sei zoenstart zijn, die de twijfels heeft vergroot. Ondanks het kansloze 4-1 verlies bij DOVO, waardoor Excel sior de eerste periodeti tel moest la ten aan NSVv, gaat het de Maas- si uise eerste Wasser naar den vleze. Dusdanig zelfs dat zaterdag in Vee- nenendaal de befaamde 'vijfde ko- Ionne' afstapte van de gewoonte de zwarte piet in handen van de trai ner te drukken, maar de spelers verbaal over de knie legde. Dat is wel eens anders geweest de voor bijejaren. Fer Groeneweg was des tijds de eerste die met deze macabe re aanhang werd geconfronteerd en ook Gudde werd meer dan hem lief was aan de schandpaal gena geld. Nu sijpelt stilaan de waarde ring door en zijn de zagen weer in de verpakking gestopt. Populariteit Gudde rept met geen woord over de supporters. Hij weet dat hij niet in aanmerking komt voor de popula- riteitspnjs, omdat hij na de training z'n biertje drinkt met de spelers en zich nooit laat verleiden tot een dis cussie met z'n criticasters. Die gebe den zonder end zijn totaal niet aan hem besteed. Gudae is er inmiddels wel achter dat het zaterdagvoetbal hem meer na aan het ligt dan het gebeuren dat zich op de enige rust dag afspeelt. Qua niveau en qua en tourage, vindt Gudde, „want ik was onlangs op zondag bij Hermes DVS-—Sparta. Een wedstrijdje voor tweehonderdvijftig toeschouwers. Als je dat anonieme gedoe verge lijkt met de eerste klasse zaterdag, met een kleine duizend man pu bliek bij onze thuiswedstrijden... Het doet Gudde goed dat de opzien barende prestatiereeks van Excel sior M de club op alle fronten in de publiciteit heeft gebracht. Bleef de belangstelling van de media tot voor enkele weken beperkt tot de 'huisverslaggevers', nu hebben ook de NCRV-radio en een landelijk ochtendblad bemerkt dat er in de eerste stad aan de Waterweg wat te genieten is. De komst van 'mr. za terdagvoetbal' Jaap Bax leidde er bij de thuiswedstrijd tegen Spijke- nisse zelfs toe dat de PTT moest worden opgeroepen om een tiental jaren geleden speciaal ten behoeve van de NCRV aangelegde telefoon lijn weer in werking te stellen. „Het is een heerlijk onvoorspelbare afdeling", -steekt Gudde nu echt van wal. „Iedereen kan van ieder een winnen. In het verleden had den we ploegen als RKAVIC, RCL en OostkapeOe, waartegen je meer garantie had om twee punten te pakken. Maar nu is nergens peil op te trekken. De ene week verslaan we GVW in een heel goede wed strijd met 5-2 en zeven dagen later komen we tegen DOVO met in het stuk voor. Wat Excelsior betreft, is er niets veranderd. Wij hanteren al twee jaar dezelfde speelwijze, maar ik heb de indruk dat de andere ploegen nu ook de intentie hebben om aan te vallen. Dat zat er bij ons altijd al in, maar vorig seizoen ging dat een beetje ongecontroleerd. Toen hadden we een gigantisch aantal tegentreffers". ■Evenwicht „Wij hebben nu eindelijk het juiste evenwicht gevonden tussen aanval en verdediging. Bij de omschake ling van balbezit naar balverlies kent het hele team z'n defensieve taken. Andersom geldt precies het zelfde, dusdanig dat we nu ook lek ker weg kunnen counteren. Verde digen is net zo belangrijk als aan vallen, maar dat lukt alleen als ie dereen de bereidheid, in hoofdlet ters geschreven, heeft om z'n taken uit te voeren. Het steekt gewoon heel goed in elkaar. De juiste spe lers staan op de juiste plaatsen. Ik ben er van overtuigd dat we met deze groep bij de top kunnen spe len. Tja, eigenlijk blijft er niet zo veel te te wensen over". „Je hebt met individuele karakters te maken en ik moet zeggen dat dat bij Excelsioral een heel eind is ver beterd. Het gaat nu vooral om de in- didividuele verbeteringen. Edwin Berveling mag niet langer giganti sche pieken, zoals tegen GVW, af wisselen met enorme dalen, zoals tegen DOVO. Dus kom je weer te rug op de vraag of er nog progressie in zit. Vorig jaar heb ik daar niets van gezien, maar nu is daar weer wel, en heel duidelijk zelfs, sprake van. Met Marco van Eijk, Wim Put, Ron van Straten, Robert de Reus, René van Zijl en Peter van Duyl heb ik zes spelers die er al waren, toen ik hier trainer werd. De ande ren zijn uit de eigen jeugd gekomen (Gert Jan Bunt, Gert Jan Vreug- denhil), zijn komen aanwaaien (Ed win Berveling, Fred Rijnenberg, Rob van der Meer, Remco Jansen), of zijn iets doelbewuster gehaald (Marcel I Jspelder, Ron Berveling)". „Bijna elke'ploeg gaat in deze klasse hebben", van z'n eigen kwaliteiten uit. Ik Eric Gudde...'Ik had nooit verwacht dat het g dit jaar zo leuk zou 2 worden'... j5 als Van Zijl, Bunt, IJspelder en Ro bert de Reus kunnen aanvallen en verdedigen. Het spel van Van Zijl oogt misschien niet fraai, maar hij pakt heel wat ballen af en heeft ook aanvallend z'n bijdrage geleverd". Specialiteit „Edwin en Ron Berveling en Rob van der Meer zijn meer aanvallers. De specialiteit van Ron Berveling ligt in en rond de zestienmeter. Zo'n speler heeft Excelsior in het verle den nooit gehad. Dat alles heeft wel tot gevolg dat we met z'n allen door het ijs gaan, als het niet loopt. Zie DOVO. Ik zou ook niet weten met welk type speler ik deze groep kan completeren. Buiten Binie van Trigt van NSW heb ik nergens een geweldenaar gezien. Spelers die de zaak er qua mentaliteit overheen tillen. Spijkenisse heeft op dat punt hetzelfde probleem als wij. Natuur lijk zou ik graag pressie willen spe len. Maar het bereiken van een vast stramien is op zich al zo moeilijk, dat ik het daar niet eens over wil heb eigenlijk nog geen tegenstan der gezien die het van opportunis me moet hebben. Wij in geen geval. Alles is op elkaar afgestemd. Wim Put bij voorbeeld is een vrije verde diger die veel moet inschuiven, en dat ook heel goed kan, omdat an ders het gat naar Marcei IJspelder te groot wordt. Maar dat kan alleen als de mandekkers Fred Rijnen berg, Gert Jan Vreugdenhil en Pe ter van Duyl hun werk goed doen. IJspelder heeft weer de kwaliteit om naar de spits toe te komen. Op rechts zorgt René van Zijl voor de-, fensief evenwicht en op links doet Gert Jan Bunt dat perfect Spelers Als je de negen wedstrijden die we tot nu toe hebben gespeeld als maat staf neemt, dan weetje datje tegen zo'n zeperd als bij DOVO kunt aan lopen. Dat heeft ook te maken met deze eerste klasse. De nummer één heeft twaalf punten en nummer tien heeft er negen. Het fijne is dat het merendeel van de ploegen aan vallend is ingesteld. Dat kun je dui delijk aflezen aan de uitslagen, want daar is ook geen peil op te trekken. En als er eentje verliest of wint, dan gebeurt dat bijna altijd met grote cijfers. Veel ploegen heb ben voorin snelle mensen, dus kun nen die goed counteren. Kijk ook maar naar het scoreverloop in die wedstrijden. Niets is voorspelbaar". „Als je het over het niveau hebt, dan denk ik dat deze afdeling een ruime voldoende scoort. Vorig jaar al waren wij tegen Quick Boys, Noordwijk en Rijnsburgse Boys niet de mindere. Dat hebben we dit seizoen doorgetrokken. Ik denk dat de ploegen die zich na een neder laag het snelst herwinnen en her vinden in deze klasse het verst ko men. Neem NSW. Ik geloof niet dat er een team is dat qua homoge niteit beter is. Het is niet vreemd dat NSW nog niet heeft verloren. NSW heeft zich dus elke keer het 't meeste en 't beste hersteld. Ik had nooit verwacht dat het dit jaar zo leuk zou worden". Wedijveren „Het zat er toch wel een beetje in dat we het zo goed zouden doen. Ik noemde al de namen van Quick Boys, Noordwijk en Rijnsburgse Boys, die zijn dit jaar vervangen door DOVO en GVW die ik net zo hoog inschat. Ik wist ook dat Heer- jansdam er niet zo ver boven uit zou steken, zoals we vorig jaar ook al konden wedijveren met NSW, Ba- rendrecht en Spijkenisse., Nog maals, er zit weer progressie in. Het liefst zou ik zo laat mogelijk willen beslissen wat ik volgend jaar doe, maar die tijd zal me wel niet wor den gegund". Ergo, als de spelers van Excelsior Maassluis voorstander zijn van een zesde seizoen met, samen en onder Gudde, kunnen zij alleen in de vorm van een rij klinkende resulta ten hun adhesie-betuigingen inle veren. Maar zelfs dan moet verwe zen worden naa,r de aanhef van dit verhaal...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1