Moslims morgen weg uit 'moskee' Beroep op bedrijfsleven voor langdurig werklozen GASHAARDEN 'Onderwij zer slachtoffer van Oude-Pekela-effect' Meer geld voor milieucontrole m VUARBMGSDflüBMD SGHIEOAMSi G0U8ANT NIEUWE WATERWEG COURANT D66: POLITIEK MOET PIKANTER Maassluis maakt haast met sloop gym-lokaal BOENDER VERTREKT Vake agent 'verkent' bedrijf Politie zoekt echtpaar 'Een wolk van een baby in de schoot van Holy' Gas eist veiligheid W' "Z* Maassluizer hoort B maanden eisen Man opgepakt voor ontucht Zeventien mille verdonkeremaand Te weinig vrouwelijke huisartsen Ouderen beklagen zich over hun woonomgeving PvdA-rood vergrijst Groen licht voor nieuwbouw aan Kerklaan VAnWOERkOM SCHIEDAM 93 Tel'4257736 DINSDAG 14 NOVEMBER 1939 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen Van de ruim tienduizend werklozen in Schie dam, Vlaardingen en Maassluis is de helft langdurig zonder ,r]jaan. Dat wil zeggen: meer dan /één jaar. De groep personen die \al meer dan vijf jaar zonder /Werk loopt, stijgt nog altijd met /alle sociale problemen vandien. Dat rekende directeur Van Lent van het arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord gisteravond het Vlaardingse bedrijfsleven voor. Naast de inmiddels in volle he vigheid losgebarsten landelijke campagne is ook de lokale over heid druk doende om de Kader regeling Arbeidsinpassïng (KRA) aan de doelgroep te ver kopen. Burgemeester Reinier Scheeres deed dat twee weken geleden voor het gehoor van het Sc hi ed amse bedrijfsleven De sociale dienst van Vlaardin gen en het arbeidsbureau brach ten het gisteravond onder de aandacht van plaatselijke zaken lieden. Dit gebeurde tijdens een bedrijfsbezoek van de Industrië le Kring Vlaardingen (IKV) aan het gebouw van de gemeentelij ke sociale dienst De nieuwe re geling beoogt de grote groep langdurig werklozen in Neder land te verkleinen door het voor werkgevers aantrekkelijker te maken hun vacatures met der gelijke mensen in te vullen. Bedrijven ontvangen vrijstelling van werkgeverspremies en een eenmalige subsidie wanneer ze langdurig werklozen hetzij een vaste baan aanbieden., hetzij een werkervaringsplaats, die de be trokken personen in dienstver band van een jaar de broodnodi ge ervaring moet opleveren. In Vlaardingen alleen al gaat het om 250 personen die langdurig op zoek zijn naar een baan. „Geld is eigenlijk geen punt", zei Van Lent. „En daarmee is het probleem al aangegeven. Er is wel geld beschikbaar, maar niet voldoende banen". Tegenover het arbeidsreservoir van tien duizend bij de arbeidsbureaus in het Waterweg-gebied ingeschre ven werklozen staat het aantal van slechts 250 nieuwe vacatures per maand. Met die cijfers pareerde hij de vraag van een Vlaardingse za kenman, die zich afvroeg of het bij de langdurig werklozen ei genlijk niet aan hun instelling lag dat ze geen vaste baan kon den vinden. „Dat is niet waar", meende Van Lent. „In de prak tijk blijkt dat het overgrote deel van de wêrklozengroep echt een goede werkmotïvatïe heeft. Al leen al mathematisch gezien is het niet mogelijk hen allemaal aan een baan te helpen". Maassluis De gemeentepoli tiek in Maassluis mag wel wat pi kanter worden, vindt D66, De democaten hebben zich danig zitten vervelen bij de behande ling van de begroting in de ge meenteraad. Politiek hoeft geen theater te zijn, maar zo saai als het op 31 oktober in Maassluis was hoeft nu ook weer niet, al dus raadslid Jan Storm. D66 heeft wel een verklaring voor de landerigheid bij de behandeling van de begroting. De politiek heikele onderwerpen de ha ven en het zwembad werden al voor de begrotingsbehande ling in de raad besproken. Dat de fractieleiders hun algemene be schouwingen van papier voorla zen verhoogde de spanning ook al niet, vindt Storm, Maassluis De Marok kaanse islamieten moeten het gymnastiek lokaal van de Groen van Prinstererschool mor gen ontruimen. Dat heeft de Rotterdamse recht bank in het kort geding bepaald, dat de gemeente Maassluis tegen haar onwillige huurders had aangespannen. Voordat de gemeente Maassluis tot ontruiming mag overgaan, dient de gemeente wel het tijde lijke onderkomen aan de Burge meester Zaneveldstraat in orde te maken. Rechter C.H.P. Boot stelde de harde voorwaarde dat de godsdienstige groepering niet tijdelijk dakloos mag worden door de ontruiming. Chef-stadsontwikkeling Cor de Jonge toonde zich gisterochtend tevreden met de uitspraak. De ambtenaar denkt dat de sloop van het gymnastiek-lokaal voor het einde van de week kan be ginnen. Snelle sloop is nodig om dat de rijkssubsidies door een "Vlaardingen Gerard Boender is het vierde fractielid van de PvdA in Vlaardingen, dat na de 'Verkiezingen van maart 1990 riiet terugkeert in de gemeente raad. Fractieleider John Rans- huijsen maakte eerder bekend, dat IJsbrand van der Velden, Bep Nachtegaal en Marl van Opïjnen niet meer in zijn voor een raadszetel. Schiedam Bij Hobart BV aan de Gustoweg wordt ernstig reke ning gehouden met een inbïaak sinds het bezoek van een valse politie-agent. Vermoed wordt dat de man, die zich vrijdaga vond aan de balie meldde met het smoesje dat hij de directie wilde spreken, een verkenner was 'van„dieven die een kraak willen zetten bij„het bedrijf in keuken apparatuur. De ongeveer 35-jarige man-gaf zich uit voor een agent van de Sghiedamse po litie. Zijn vreemde gedrag wekte de argwaan van een medewerk ster van Hobart. De echte politie zegt van niets te weten. Vlaardingen De Vlaardingse recherche is op zoek naar een echtpaar dat afgelopen zaterdag avond rond vijf uur een hond uitliet op de kruising van de Kemperstraat en de Van Maan- enstraat. De politie denkt dat het •echtpaar getuige is geweest van 'de beroving van een 79-jarige •Vrouw. De overvaller maakte een handtasje met daarin een klein geldbedrag buit. De onbekende dader moet op zijn vlucht het echtpaar met de hond 2ijn gepasseerd. Mogelijk kunnen de man en de vrouw helpen bij het opstellen van een signalement De 170 bewoners van het Zonnehuis horen de komende maanden het lawaai van de heistelling. Vlaardingen Na tien jaar van vertragingen en voorbereidende besprekingen ging gistermiddag de eerste paal voor de uitbrei ding van het Zonnehuis de grond in. Het verzorgingstehuis aan de Dillenburgsingel krijgt er een afdeling bij, met negentig bedden voorpsycho-geriatrische patiënten. „Is het toch eindelijk zover gekomen", zuchtten de omstanders die toekeken hoe drs. P.H.B. Pennekamp het startsein gaf voor de bouw. Het Zonnehuis, dat in 1949 in Schiedam van start ging met 55 bedden, biedt nu plaats aan 170 lichamelijk zieke patiënten. Maar er is juist veel behoefte aan verzorgingsplaatsen voor oude ren die in de war zijn. In de regio Nieuwe Waterweg-Noord staan ruim 200 van zulke mensen op een wachtlijst voor een plaatsje in het verzorgingstehuis. „De nood wordt niet gelenigd met deze negentig bedden, maar het is een stap in de goede richting", aldus de directie van het tehuis. De start van de bouw werd ge vierd met exclusieve rode cham pagne. Tijdens de toespraken van Pennekamp, directeur Ou derenzorg van het ministerie van WVC, en voorzitter D. Zitte- ma van de vereniging Het Zon nehuis klonken de gedempte knallen van de kurken. Zittema vertelde zijn gehoor dat het een zware bevalling was ge weest. „De weeën waren vele, er stonden teveel deskundigen rond het kraambed en het kind was zwaar over tijd, en dat geeft natuurlijk spanningen bij de ou ders. Maar hoe langer het duurt, des te vreugdevoller is de ge boorte", zei de voorzitter. „En nu is het koppie er, kunnen we zeg gen. Straks ligt er een wolk van een baby in de schoot van Holy". In het vooijaar van 1991 moet de nieuwe afdeling klaar zijn. Drs. Pennekamp, door Zittema 'onze palenmepper gedoopt', vond het jammer dat wethouder Arij Maarleveld al vertrokken was toen hij zijn toespraak be gon. „Want ik had hem nog graag mee willen geven dat bij zorginstellingen moet worden gedacht aan samenwerking en dat ruimtelijke ordening een be langrijk onderwerp van over peinzing is, Als je ergens een verzorgingstehuis bouwt moet de bushalte voor de deur zijn, en niet vierhonderd meter verder op". Wat dat betreft voldoet het Zonnehuis precies aan eis van de WVC-directeur, DRU-Columbus. Een prachtige, strak vormgegeven haard in zwart wit of bruin met beige. Panoramavuur! breedte 80 cm, hoogte 83,5 cm, diepte 42,5 cm. Netto capaciteit: fjjPIJu 9,0 kW (7.740 kcal/u). Als er 'n DRU brandt, krijg je geen hond meer naar buiten. BVNORATtA Uw DRU-vakman: De Fa. A. van Woerkom Is reeds moer dan flO jaar een goed adres voor levering en Installatie van gasapparaien t.w. gashaarden, c.v.-ketels en moedarnaarden, muurkachets, geisers en boilers, fornuizen en... ook occasions en onderdelen] Alle apparaten {ook occasions) worden geïnslal- teerd onder gemeentekeur. Er Is keus utt meer dan $0 nieuw* gnapperaton welk* ver onder ca talogusprijzen worden geleverd. De afdeling occasions toont mooie en betaalbare gashaarden welke èèn jaar gegarandeerd worden. De Fa. A. van Woerkom Is officieel dealer van alle bekende merken en landelijk erkend installateur. De showroom an technische dienst zijn uitsluitend ge vestigd Broeisveld 139, Schiedam, telefoon 010-4267736. verdere vertraging van de nieuwbouwplannen in gevaar kunnen komen. De vrees voor het verlies van de rijkssubsidies vormde de belang rijkste aanleiding voor de ge meente om vorige week een kort geding tegen de islamitische groepering aan te spannen. Na het vrijwillige vertrek van de Turkse geloofsgenoten en ande re huurders van het voormalige schoolcomplex dreigden de Ma rokkanen roet in het eten te gooien. Gevaar Tijdens het kort geding voerden de Marokkanen aan, dat zij de verhuizing wilden uitstellen tot dat men.de permanente lokatie in het Dennendal zou kunnen betrekken. De rechter toonde zich echter gevoeliger voor het gemeentelijke argument, dat een verlengd verblijf van de Marok kanen de nieuwbouw ernstig in gevaar zou brengen, •Via nleuwbouwsubsidïes wil het rijk een deel van de stïchtings- kosten voor haar rekening ne men. Maar het ministerie van volkshuisvesting stelt wel als voorwaarde, dat de eerste paal voor het complex bejaardenwo ningen, die naast acht vrtje-sec- torwoningen op het terrein ver rijzen, voor 15 december de grond ingaat Direct na de gerechtelijke uit spraak heeft de gemeente de be stelling voor het tijdelijke onder komen aan de Burgemeester Za neveldstraat herbevestigd. „In principe hadden wij de order voor de portocabins al ge plaatst", vertelt Cor de Jonge. „Hierdoor zijn de bouwelemen ten direct leverbaar, waardoor niets een snelle oplevering in de weg staat". Morgen Als de portocabins gereed zijn, moeten de Marokkanen morgen het complex hebben verlaten. Mochten zij weigeren, dan is de gemeente aanstaande vrijdag ge rechtigd om met behulp van de sterke arm de ontruiming zelf ter hand te nemen. Na de sloop gaat de gemeente een aanvullend bodemonder zoek instellen onder het gebouw. Verleden maand bleek bij een eerste onderzoek, dat zich in de bodem verhoogde loodconcen- traties bevinden. Vooralsnog gaat de gemeente er vanuit dat de problemen met de vervulling voor de fatale datum kunnen worden opgelost. De provincie bepaalt of de bodem geheel of gedeeltelik moet wor den afgegraven. „Éen sanering kan op zeer korte termijn gestal te krijgen", vertelde een optimis tische coördinator J.J.M. Claes- sen verleden week nog. Tot dus ver heeft de provincie echter niet laten weten welke sane ringsvariant moet worden uitge voerd. Schiedam Het verschil tussen perfect en bijna perfect. Zo karakteriseerde wethouder Chris Zij develd eerder dit jaar de wijze waarop Schiedam het milieuhygiënisch beleid in de toekomst gaat controleren. Perfect is het systeem niet, was de wethouder met raadslid Ulferd Bruseker (CPN) van mening. Maar met een extra inspanning van 329.000 gul den, gisteren door de gemeenteraad beschikbaar gesteld, denkt Zijdeveld illegale lozingen door het bedrijfsleven beter te kunnen bestrijden. Dankzij deze ruim drie ton extra kan het controle apparaat volgend jaar werken meteen budget van ruim 1,2 miljoen gulden. „Het bedrag is altijd te laag om een ambtenaar op elk bedrijfserf te zet ten verklaarde milieuwethouder Chris Zijde veld in commissieverband. „Maar de controle kan nu tot een aanvaardbaar niveau worden opge tild". Doordat Schiedam minder dan 70.000 inwoners telt, is men voor de uitvoering aangewezen op in tergemeentelijke samenwerking De controle op de hinderwet, de lozingsverordening en de wet chemische afvalstoffen wordt n de toekomst ge coördineerd door de Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond. "s Ochtends kou en nevel, overdag een aantrekkelijk zonnetje en 's avonds terug naar een graadje net boven het vriespunt. Herfst dus. Weer voor een stevige wandeling door de natuur, want de kleuren van dit jaargetijde zorgen altijd vooreen verbluffende schoonheid. En bladeren zijn altijd aantrekkelijk om mee te spelen. Op school om één ol ander knutselwerkje mee te maken; of buiten om er gewoon lek ker mee te rotzooien. Dat laatste ïs natuurlijk het leukste: stoeien en ra votten tussen de herfstbladeren. Voor deze kinderen betekende dat ir» het Schiedamse Julianapark dikke pret. Rotterdam Voor de Rotter damse rechthank heeft gisteren officier van justitie mr. H. Mo raal twaalf maanden gevange nisstraf waarvan vier voorwaar delijk geëist tegen een 43-jarige onderwijzer uit Maassluis. De man stond terecht op verden king van ontucht met drie min- deijarige jongens. Deze jongens stonden onder zijn toezicht tijdens een zomerkamp in Nunspeet in 1985 en een school werkweek in Vlieland vq- ng jaar. De onderwijzer ontkent twee van de drie gevallen. De jongens, allen afkomstig uit Maassluis, waren toen 11, 12 en 14 jaar. De orale sex met de 14-jarige m het zomerkamp bekende de ver dachte. Hij had daar enorme spijt van, verklaarde hij tijdens de zit ting. De voorvallen tijdens de schoolwerkweek, waarbij de verdachte de geslachtsdelen van twee schalieren zou hebben be tast, noemde zijn advocaat mr. A. RoelDfs symptomen van het zo genaamde 'Oude Pekela-effect'. In die zaak, die enige tijd geleden Maassluis De politie van Maassluis heeft een 28-jarige inwoner van de Eerste stad aan de Water weg aangehouden voor het plegen van ontucht met een zevenjarig meis je. Volgens de politie heeft de verdachte zich vaker aan het meisje ver grepen. Na opmaken van een proces-verbaal is de man voorgeleid aan de of ficier van justitie en door de rechtercommissaris in hechtenis genomen. speelde, zou zijn gebleken dat kinderen naar aanleiding van geruchten zelf ontuchtervarin- gen verzonnen, waarop hun ou ders aangifte deden. „Ook in Maassluis werden aangiften ge daan die door de politie niet se rieus zijn genomen", aldus Roe- lofs. De president van de rechtbank. mr. M. van der Grinten, begreep echter niet waarom de verdach te de gebeurtenissen van vorig jaar zo hardnekkig ontkende tij dens de zitting. Immers, tegen over 'de politie en de rechter commissaris had hij wel alles toegegeven. De onderwijzer verklaarde on der druk te zijn gezet. „Ze zeiden tegen mij: als je voor de Kerst thuis wi] zijn, kan je maar beter alles bekennen". Een bekentenis was ook voor de officier een be langrijk punt Hij stelde dat als een verdachte in dit soort zaken niet bekent, de druk op de slachtoffers wordt vergroot. Omdat hij meent dat de onder wijzer al genoeg is gestraft hij is ontslagen en zijn zaak is pu bliekelijk bekend geworden vroeg mr. Roelofs een alternatie ve straf in de vorm van dienst verlening. De officier ging daar mee niet akkoord. Het argument dat de man al genoeg gestraft is, wees hij van de hand: „Dat is een logisch gevolg van zulk gedrag". De rechtbank doet over 13 dagen uitspraak. Maassluis Een 47-jarige in woonster van Maassluis heeft de sociale dienst opgelicht. Zij heeft ten onrechte een bedrag van 17.000 gulden van de>GSD ont vangen. De vrouw verzweeg in komsten die zij als alimentatie voor haar kinderen ontving. Haar is valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Vlaardingen Er zijn te weinig vrouwelijke huisartsen in Vlaar dingen. Van de 32 praktijken worden er slechts twee door een vrouw vervuld. Dat moet veranderen, vindt de contactraad Emancipatiezaken. Er is een groeiende behoefte aan vrouwelijke huisartsen en daar aan kan volgens de raad voor een deel tegemoet worden geko men, Van alle afgestudeerde art sen. in Nederland is dertig pro centvrouw. De contactraad vindt dat de ves tigingscommissie huisartsen van de gemeente ervoor moet zorgen dat zich in Vlaardingen meer vrouwelijke huisartsen vestigen. De contactraad stelt ook dat er moet worden gestreefd naar een toename van het aantal vrouwe lijke tandartsen en fysiothera peuten. Maassluis Een onderzoek naar de behoefte en wensen van zelfstandig wonende 55- plussers in Maassluis heeft een lange waslijst aan klach ten en verlangens opgele verd. Over hun woonsituatie zijn de 465 geénqueteerde gezinnen doorgaans goed te spreken. De woonomgeving roept echter be duidend meer kritiek op. Een veel gehoorde klacht is dat ouderen te weinig tijd wordt ge gund de straat over te steken, Cok het geringe aantal beveilig de oversteekplaatsen wordt door de oudere Maassluizers als een ernstig gemis ervaren. Behoefte aan meer winkels werd met name in de Vertowjjk en de Dijkpolder opgetekend, maar ook de bewoners van de Vogel wijk en Koningshoek zouden graag meer neringdoenden in hun wijk zien. De binnenstad wordt door velen getypeerd als een gebied met slechte bestrating en gebrekkige loopmogelijkheden. Verder worden kritische kanttekenin gen geplaatst bij de hoeveelheid groen (twintig procent van de ondervraagden is ontevreden over de hoeveelheid planten, bo men en struiken in de stad), de verkeers- en geluidoverlast en hondepoep. Een opmerkelijke uitkomst van het door de werkgroep bijzonder huisvesting ingestelde onder zoek is, dat meer dan de helft van de ondervraagden (53 pro cent) niet van het bestaan afweet van de regeling geldelijke steun huisvesting gehandicapten. On geveer tien procent van de be jaarden zou graag extra voorzie ningen in de woning willen laten treffen, maar weet niet dat daar subs id i es voor zijn De verhuisd rift is met name in Maassluis-Oost tamelijk groot, maar een overgrootte meerder heid van de bewoners van de binnenstad wjj daarentegen ab soluut niet verkassen. Van de ouderen boven de zeventig jaar die al dan niet noodgedwongen moeten verhuizen, gaat 41 pro- cent_het liefst naar een aanleun woning en 27 procent naar een bejaardenwoning. Op langere termijn wil tweederde van hen naar een verzorgingshuis en verwacht een klein percentage (zeven procent) onderdak te krijgen bij kinderen of andere familie. De uitkomsten van het onder zoek worden doorgespeeld naar de gemeenteraad en de 'Raad voor de Volkshuisvesting. Schiedam De kiezer in Schie dam mag de PvdA tot dusver een schier onaantastbare positie in het gemeentebestuur bezor gen, de actieve achterban laat de sociaal-democraten steeds meer in de steek. Door een ledenver lies van 31 zakte de partij voor het eerst door de magische grens van 500 leden heen. Door overlijdensgevaHen en op zeggingen telt de ledenlijst op dit moment nog 488 leden. In 1988 betaalden nog 519 mensen con tributie aan de partij, die sinds kort weer regeringsverantwoor delijkheid draagt Dat de partij binnen een jaar maar liefst zes procent van haar leden heeft verloren, baart het afdelingsbe stuur ernstig zorgen. Maar de af kalving, die het laatste jaar zijn 'hoogtepunt' bereikte is al jaren zichtbaar bij de partij, die in Schiedam drie van de vier wet houderszetels bezet houdt. Uit de partij-statistieken over 1989 val took op te maken, dat de PvdA er nog steeds niet in slaagt verse krachten voor de partij te werven. In de leeftijdscategorie van achttien tot en met veertig jaar, toch de groep waaruit in de toekomst de stadsbestuurders gerecruteerd moeten worden, telt de partij honderdzestien le den. Een veel groter segment van het ledenbestand, 232 sociaal-demo craten, behoort tot de grijze co lonne; zij zijn zestig jaar en ou der, De vergrijzing kan ook wor den geïllustreerd door het jong ste en het oudste segment naast elkaar te leggen, Telt de PvdA 36 leden die tachtig jaar of ouder zijn, in de leeftijdscategorie tui sen 16 en 25 jaar blijft het leden tal steken op 15. Naast de scheve leeftijdsopbouw valt op, dat de leden met name in de oude wijken zijn terug te vin den. Ruim de helft van de bevol king mag tegenwoordig tep noorden van de spoorlijn wonen, van de 488 leden wonen er ruim 300 in het oudste gedeelte van de Brandersstad. Den Haag Aannemer Treytel mag doorgaan met de bouw van zes vrije sector woningen aan de Kerklaan. De Raad van State heeft een verzoek om schorsing van de aan Treytel verleende bouwvergunning afgewezen.' Dat verzoek uyas ingediend door de familie Van Alphen. Van Alphen is eigenaar van het naast het bouwterrein gelegen huis, op de hoek van de Kerk laan en de Zwaluwlaan. Zij zijn bang dat zij last van verkeersla waai krijgen omdat de herrie weerkaatst op de muren van de nieuwe woningen. Bomen die het lawaai kunnen tegenhouden zijngekapl B en W van Schiedam vinden dat er voldoende onderzoek naaf degeluidstoename is verricht en dat er alles aan gedaan is om het lawaai te beperken. De Raad van State onderschrijft dat

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1