Doodskreet 5x5 moet nog lang nagalmen roces over lawaai iets roiect ROTTERDAM ■i ACHlïRGROND Overvaller laat deel buit achter Een jaar lang knokken voor wat verfstrepen Pleidooi voor meer kwaliteit in woningbouw Erg Omwonenden Roteb eisen stop op bedrijfsafval Informatie per bus voor jongeren Nieuwe secretarie De Hoek komt op huidige locatie Vrouw in het water Fietsstroken ontbreken nog steeds De boodschap van Peper door BEN MAANDAG Het is elk jaar hetzelfde ri tueel. Wethouders die steen en been klagen omdat hun gemeente weer veel te weinig woningen toegewezen heeft gekregen. Nooit zijn ze tevre den over die toewijzing, altijd zijn het er te weinig. De grootse gemeentelijke bouw plannen komen op de tocht te staan, ze hadden toch zeker wel wat meer verwacht en hoe moet het nu toch ooit nog allemaal goedkomen, valt uit hun monden op te tekenen. Vaste prik, zo aan het begin van elk jaar. Het is tekenend: woningbouw gaat in getallen. Zoveel woning wetwoningen, zoveel premie- koop, zoveel van dit, zoveel van dat En als het de woningaantal len niet zijn. dan gaat net wel weer over de hoogte van de sub sidies. Maar om wét er nou pre cies komt te staan, hoe al die nieuwe woningen er uiteindelijk zullen uitzien, daaraan wordt doorgaans iets minder aandacht besteed. Misschien heeft niet iedereen het gemerkt, maar deze week stond in het teken, van de volks huisvesting. In de monumentale vertrekhallen van de Holland Amerika Lijn aan de Rotter damse Wilhelmïnapier werd drie dagen lang uitgebreid gefi losofeerd over de kwaliteit van de hedendaagse woningbouw. Over hoe het in het verleden was, hoe het er nu bijstaat en hoe die, in de toekomst, kan worden verbeterd. Want dat er het een en ander moeten worden verbeterd staat voor de organiserende stichting, de Werkgroep 5x5, als een paal boven water. Veel te weinig wordt er gelet op de architecto nische en stedebouwkundige kwaliteit van de woningen die dezer dagen overal in den lande uit de grond worden gestampt. Waar is dat sprankje creativiteit, die ene briljante gedachte, die woningbouw doet uitstijgen bo ven alweer een lading blokken dozen? Discussie De werkgroep 5x5 (vijf discipli nes uit vijf plaatsen) werd vorig jaar opgericht om de discussie over de kwaliteit op gang te brengen. Die discussie was nodig omdat 'het reglementaire de in spiratie heeft verdrongen', om dat 'de bureaucratie de cultuur verstrekt'. Enkele bijeenkom sten werden gehouden. Zes proefprojecten in woningbouw en stadsvernieuwing werden aangewezen: in Rotterdam (Overschie), Den Haag, Utrecht, Zwolle, Maastricht, Groningen en, later, Amsterdam. In die pro jecten komt de problematiek van morgen tot uitdrukking en wordt bekeken hoe kwaliteit kan worden benaderd. En dan nu deze manifestatie in Rotterdam. Waarmee het dood vonnis voor 5x5 ook meteen is getekend, want de werkgroep houdt het voor gezien. Klaar. Er zijn al genoeg stichtingen en in stituten, vindt 5x5. De zwane- zang, of liever doodskreet, van 5x5 zit samengevat in twee prachtboeken; 'Inititatief en in spiratie', waarin de zes projecten worden beschreven. En 'Voorbij het gangbare', waarin in vurige bewoordingen een vlammend pleidooi wordt gehouden voor meer kwaliteit in de woning bouw. Een gedegen, vol inge houden, maar lang opgekropte emoties geformuleerde angst schreeuw, die nog lange tijd moet nagalmen. Is het echt zo erg met de woning bouw? Als je naar het verleden kijkt wel. De naoorlogse volks huisvesting ging maar van een ding uit, leek het: het getal. In zo kort mogelijke tijd moesten zo veel mogelijk Nederlands aan een onderdak worden geholpen. Bouwen, bouwen, toe maar jon gens, doet er niet toe wat, als 't maar lekker goedkoop is. Onder de druk van het getal ging het mis. Ach, de stedebouw kundige opzet deugde misschien wel, maar dan was de technische kwaliteit weer om op te schieten. Kijk maar naar Overschie. De mensen voelen zich in in de wijk, ontworpen door Lotte Stam-Beese, best thuis, maar in de woningen valt nauwelijks meer te wonen. In de jaren zestig kwam even iets van een ommekeer. Typerend V- Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 25 november 1989 Architectonische kwaliteit bij de Rijnhaven: het Hillekop-project van Mecanoo. voorbeeld: de Amsterdamse Bijl mermeer. Voltooid in een tijd dat de opvattingen begonnen te schuiven. De wijk van de toe komst was plotseling een foeile lijke opeenstapeling van honde- hokken. Daar ging je toch niet meer wonen? Nee, dan de oersaaie rijtjeshui zen, de befaamde eengezinswo ningen met fraaie doorzonka mers, Was natuurlijk ook niet al les. In de jaren zeventig wisten de architecten niet goed raad met de vrijheid, die ze in iets rui mere mate toebedeeld kregen, stelt 5x5 vast Gekke tierelan tijntjes, overbodige dingetjes wa ren daarvan de uitingen. Goedkoop En daar kwam natuurlijk bij dat volkshuisvesting per definitie goedkoop moest, dus er eigenlijk ook een beetje goedkoop uit moest zien. En ziedaar: de mini mumkwaliteit werd tot norm verheven. Dat smoort kwaliteit in de kiem. In enkele hoofdstukken (met veel uitroeptekens: Hart voor de zaak! Hoofd erbij! Handen uit de mouwen!) krijgen de verschil lende disciplines van 5x5 ingepe perd wat hun te doen staat. Het is een nadere uitwerking van de 'Oproep', die 5x5 vorig jaar ai lanceerde. Architecten moeten bij elke op dracht die ze krijgen de aller beste oplossing zoeken en zich er niet met een Jantje van Leiden afmaken. Opdrachtgevers moeten eerst een visie ontwik kelen, voordat ze aan het bou wen slaan. Gemeentebesturen moeten een visie hebben over wat ze met hun steden en dorpen precies willen. Het rijk moet uit gangspunten voor de toekomst ontwikkelen. Bewonersorgani saties moeten zich niet alleen richten op de financiële kant van het bouwen, maar ook op de kwaliteit. En: laat vooral geen van al diegenen die bij het bouw proces zijn betrokken zich door angst laten leiden. Een oproep die klinkt als een klok en het verdient gehoord te worden. 'Vanaf nu ligt de ver antwoordelijkheid voor het na jagen van kwaliteit in ieders da gelijkse werk', schrijft 5x5. Of dat ook zal gebeuren is twijfel achtig. Kijk alleen maar naar de staatssecretaris, Enneüs Heer- ma, die tijdens een forumdiscus sie, woensdag, alleen maar wilde spreken over decentralisatie. „Maar wanneer houdt de staats secretaris nou eens een geïnspi reerd betoog dat er goede archi tectuur moet worden aangetrok ken? Je kan toch niet alleen maar doorschuiven", probeerde 5x5-oprichter Adri Duivesteijn nog, ooit wethouder van Den Haag en nu directeur van het ar chitectuur-instituut Maar het mocht niet baten. De bewinds man trekt niet als een bevlogene door het land, blijft het beleid decentraliseren. En daarmee is de eerste zwarte piet alweer in andermans handen gespeeld. Dat voorspelt niet veel goeds. Tot 2000 moeten er, alleen al in de randstad, nog een miljoen wo ningen worden gebouwd. Hou je hart maar vast Rotterdam Ongeveer 2000 omwonenden van de vuilver brandingsinstallatie van de Ro teb aan de Brielselaan in Rotter dam eisen met directe ingang het stopzetten van het verbranden van bedrijfsafval in deze instal latie. Een brief van deze strek king, die door 80 procent van de buurtbewoners is ondertekend, is gisteren aan het eind van de middag aangeboden aan de Rot terdamse wethouder Hoogen- doom. De ondertekenaars willen dat de hele vuilverbrandingsinstallatie op termijn uit de stad verdwijnt om aan de roet- en stankoverlast een einde te maken. Men vindt tevens dat de gemeente en de Roteb een beleid moeten voeren dat gericht is op het verminde ren van de afvalberg. Rotterdam Een actiecaravaan van de Jongerenbeweging ver bonden met de FNV doet woens dag Rotterdam aan. Vanaf half elf 's-morgens rijdt er een bus langs scholen, winkelstraten en jongerencentra, waarbij infor matie wordt verstrekt over loon. werkende 1990-maatregeL Ook zal de aandacht worden ge vestigd op een manifestatie in Den Haag, die in het teken staat van de werkloosheid, studiefi nanciering en het inkomen voor jongeren. De manifestatie, half december, draagt het motto: Jongeren nemen de toekomst. 1535 mg&zssssm, v -5 issüSSESSSï V.«BijatamBasEBBü Rotterdam De Stichting voor Volkshuisvesting Hoogvliet (SVH) vreest het slachtoffer te worden van een 'proefproces', dat moet uitwijzen in hoever re woningbouw kan plaatsvinden naast lawaaierige industrie. De regionale inspectie voor de volksgezondheid en milieuhygiëne heeft aangekondigd een dergelijke procedure te zullen aanspannen, meldt de deelge meente Hoogvliet. In de op stapel staande procedu re zal het gaan om de vraag of een reeds in aanbouw zijnd pro ject van 98 woningwetwoningen aan de Toscalaan in de Hoog- vlietse wijk Oud eland mag wor den gebouwd zonder dat dit strij dig is met de milieuwetgeving. De SVH is opdrachtgeefster van het project Formeel moet het dagelijks bestuur van de deelge meente nog een definitieve bouwvergunning afgeven. Maar als dat eenmaal gebeurd is, zal de regionale inspectie hiertegen beroep aantekenen bij de afde ling rechtspraak van de Raad van State. De verwachting is dat dit een zogenoemde bodempro cedure, waarvan de behandeling doorgaans meer dan een jaar vergt, zaï worden. Met andere woorden: als de afdeling recht spraak een uitspraak doet, zijn de 98 sociale huurwoningen al lang opgeleverd en bewoond. „Dat zo n proces gevoerd wordt, verbaast ons niks. Maar dat juist óns project het speerpunt in de procedure zal worden, vinden wij maar niks", vertelt een woordvoerder van de SVH. Ongenoegen is er bij de SVH vooral vanwege het feit dat de stichting niet van te voren op de hoogte is gesteld van het proef proces. Het risico bestaat immers dat de Raad van State oordeelt, dat er inderdaad niet gebouwd had mogen worden op de loka- tie. Vervolgens is er de kans, dat het ministerie voor volkshuis vesting de jaarlijkse bijdrage in de exploitatiekosten van het pro ject aan de Toscalaan zal (moeten) intrekken. Dat de SVH op 15 augustus jongstleden een beschikking kreeg van het ministerie om de 98 woningen te mogen bouwen, is in dat geval niet meer dan een 'papieren' toezegging. De SVH is niet bang dat de wo ningen aan de Toscalaan in de toekomst leeg zullen blijven staan. „Het is een gewilde loka- tie, waar het prima wonen is", al dus de SVH-woordvoerder. Hij heeft geenszins het vermoeden dat Hoogvlietse woningzoeken den het project zullen boycotten op grond van te veel geluidhin der. AC.ENtM.WW /.vW Hoek van Holland De nieuw bouw van de Hoekse deelge meentesecretarie gaat verrijzen op de huidige locatie aan de Prins Hendrikstraat. Dat besluit werd gisteravond tijdens de be handeling van de begroting voor 1990 genomen door de deelraad. Alleen Hoeks Welzijn verklaar de zich tegen deze locatie. De partij had een eigen berekening van de kosten voor nieuwbouw laten uitvoeren door de Dienst Openbare Werken Amsterdam (DOWA), die heel duidelijk ver schilde van de berekeningen die door hei deelraadsbestuur op pa pierwaren gezet. De CDA-fraetieleden P. van der Wél en C. van der Pol, die even als Hoeks Welzijn aanvankelijk voorstander waren van koppe ling van de secretarie aan wijk- gebouw De Hoekstee, lieten zieh door de nu door het deelraadsbe stuur gepresenteerde cijfers overtuigen. De bouwkosten voor de Prins Hendrikstraat bedra gen anderhalf miljoen gulden. Realisering van de deelgemeen tesecretarie bij De Hoekstee zou bijna een half miljoen meer gaan kosten. Rotterdam Een 44-jarige vrouw uit Rotterdam is gister middag met onderkoelingsver- schijnselen opgenomen in het ziekenhuis, nadat zii in het water was gevallen aan de Parkkade. De vrouw wilde daar kennissen bezoeken op een schip, maar struikelde over een loopplank. Het duurde meer dan een kwar tier om haar op het droge te krij- gen. Ze kon zich echter in het water vastklampen aan een reddings boei. Een agent bestudeert één van de briefjes van honderd, die de over valler tijdens zijn vlucht verloor. Om geen sporen uit te wissen houdt hij het biljet met een pincet vast Schiedam Een man die gister morgen rond half elf het post kantoor in de Dieselstraat in Schiedam overviel, heeft daarbij tussen de 10.000 en 15.000 gulden buitgemaakt De overvaller, een naar schatting 24-jarige man, verloor tijdens zijn vlucht onge veer 4000 gulden. Hij had even daarvoor de loket- tiste de stuipen op het lijf gejaagd toen hij haar een briefje over handigde met de mededeling dat hij een handgranaat zou laten ontploffen als zij hem geen geld gaf. Hij liet haar als bewijs dat het hem menens was het explo sief zien. De politie weet slechts dat de man hollend in de richting van -de Daltonstraat is ontsnapt Ver der beschikt ze over het volgen de signalement de dader is circa 1.70 meter lang, had een capu chon op en een pleister op één van zijn wangen. Vanaf de Kapelstraat ontbreken ineens de lijnen, die aangeven dat er een fietspad ligt. Hier op de foto, ter hoogte van Schiemond, doemen ze plotseling weer op. door MARTIJ N VERWAAI JEN Het valt niet altijd mee om iets bij de gemeente gedaan te krijgen. Dat beseft de fietser- bond ENFB inmiddels ook wel. Deze organisatie, die zich inzet voor de veiligheid van de zwakkeren in het ver keer, is immers al ruim een jaar bezig om gedaan te krij gen dat fietsstroken op de Westzeedijk tussen Schie mond en ae Kapelstraat wor den gemarkeerd. Een kwestie van wat likken verf in en rond Rotterdam bestaan nogal en ook dit probleem is opgelost, wat knelpunten, onduidelijkheden Althans, dat denk je dan op zo'n en zelfs irritante situaties waar het moment. Maar zo eenvoudig verkeer betreft. In deze rubriek gaat dat nieL Een terugblik. W" daa. seragald »oorb»l- Lezers, die voorbeelden aan kun nen dragen, kunnen hierover op werkdagen bellen met de redactie, telefoonnummer (010) 4056530, liefst tussen 12 en 14 uur. broken om er leidingen neer te leggen. Nadat alles weer netjes geasfalteerd was vroeg de ENFB op 26 oktober 1988 of gemeente werken ook de witte strepen weer wilde aanbrengen. Die toe zegging werd gedaan, maar op 25 januari 1989 was dat nog niet ge beurd. De ENFB vroeg er maar weer eens naar en weer kwam de toe zegging. Op 8 maart nog maar eens een poging gewaagd en ui teraard werd ook toen gezegd dat het op korte termijn geregeld zou zijn. Er kwam op 10 mei weer contact tot stand tussen gemeentewer ken en de fietsersbond. En uiter aard was ook de Westzeedijk weer onderwerp van gesprek. En toen ineens kwam een aardi- [e verrassing: gemeentewerken _;on van het toch al beperkte budget niet alle vereiste marke ring realiseren. Verbaasd „Wij hebben ons daar zeer over verbaasd", schrijft de ENFB in een brief aan de directeur ge meentewerken. „Op de totaal- kosten van de graafwerkzaam heden, leidingen en nieuwe be strating kunnen de ontbrekende verfstrepen nauwelijks van in vloed zijn". Nou geldt de Westzeedijk, als een verbindingsweg tussen oost en west, als een zogenaamde 'be- wegwijzerde hoofdfietsroute', wat concreet inhoudt dat het dus voor fietsers een soort hoofdweg is. En dus moet het daar hele maal veilig zijn, vindt ook de ENFB. Parkeren Op twee gedeelten van de West zeedijk waar de markering op het fietspad ontbreekt worden bovendien door twee bedrijven regelmatig personen- en vracht auto's langs de trottoirrand ge parkeerd, soms zelfs dwars op de rijrichting en bovendien vaak dubbel geparkeerd. Het behoeft .geen betoog dat dit voor fietsers extra gevaarlijk is. 'Een woordvoerder van gemeen tewerken moet inderdaad toege ven dat het allemaal wel erg lang duurt- „Maar die belijning komt er. Begin volgend jaar staan de strepen er hoe dan ook. Het pro bleem was, dat wij om het werk te laten uitvoeren tekeningen nodig hebben van de verkeers dienst, en die lieten op zich wachten. Zij hebben de zaak op- fehouden totdat definitief bie- end was wat er met de Müller- pier zou gebeuren. Overigens gaan de kosten, en die liegen er niet om, van het budget van de verkeersdienst af en niet van dat door Koos de Gast Er schort nogal wat aan de wijze waarop onze democratie functio neert. In de dagelijkse beleving van het politieke gebeuren valt dat waarschijnlijk niet zo op. Je bent druk bezig met de actuali teit; er gebeurt veel in Het Nieu we Rotterdam. Daaruit ontstaat het beeld dat het allemaal wel goed gaaL Politieke partijen zijn maar al te zeer bereid om het in elk geval uiterlijke succes van de stedelijke vernieuwing naar zich toe te halen. Intussen is wel duidelijk gewor den dat de glamour van Het Nieuwe Rotterdam aan glans verliest door het gegeven dat economische/ruimtelijke ver nieuwing niet automatisch leidt tot zichtbare resultaten voor die groepen Rotterdammers, die niet direct van zo'n vernïeu- wingsgolf kunnen profiteren. Dat roept spanningen op, en ge lukkig zijn die in Rotterdam tij dig onderkend. Het rapport 'Het Nieuwe Rotterdam in sociaal, perspectief van de commissie Idenburg bevat in elk geval een poging om de over en door de stad gaande vemieuwingsgol- ven te integreren tot een stedelij ke én sociale vernieuwing die- alle Rotterdammers ten goede. komt Wat hier gebeurt is natuurlijk niet iets specifiek Rotterdams. De behoefte aan vernieuwing is internationaal. Wat Rotterdam bijzonder maakt is de aanwezig heid van een burgemeester, die zijn wetenschap als oud-hoogle raar sociologie en zijn ervaring als burgemeester verenigt in een analyse van de tekortkomingen' die de relatie tussen politiek en» kiezers is gaan vertonen In RN-zaterdag geeft Bram Pe per inzicht in zijn gedaehtenwe- reld en getuigt hij van zijn zorg over de toekomst van de poli tiek. In de loop van een aantal Nieuwjaarsredes heeft hij de ge meenteraad al min of meer voor bereid op de stellingen, die hij nu met volle kracht op ons loslaat Het is geen opwekkend beeld, hoewel hij ook wijst op de aan sprekende mogelijkheden om de burger weer voor de wereld om hem heen te winnen en hem aan te spreken op zijn eigen verant woordelijkheid in de samenle ving. Men mag rustig vaststellen dat als Sociale Vernieuwing de ko mende tijd inzet wordt van het regeringsbeleid de aanpak in Rotterdam is geboren. Het is evenzeer duidelijk, dat Rotter dam een voortrekkersrol zal blij ven vervullen. Laat dat gerust aan Peperover. Het moeilijke in zo'n ontwikke ling is, dat de theorie achter soci ale vernieuwing sluit als een bus. Maar dat zijn woorden. De bur ger zal zich onmiddellijk afvra gen: en wat merk ik er van? Wanneer en waar kom ik in beeld? Pepers opvatting is, dat de bur ger weer dient te worden aange sproken op zijn verantwoorde lijkheid; hij meent ook dat die burger bij wijze van spreken al in de startblokken staat om aan dat proces te kunnen deelne men. Hij neemt een enorme veerkracht en bereidheid waar tot het nemen van initiatieven. De vraag is wel hoe die span kracht ook praktisch te mobili seren is. In Het Nieuwe Rotterdam zie je de resultaten voor je: nieuwe ge bouwen, prachtige maquettes, nog meer plannen. Sociale ver- nieuwingïs veel minder herken baar. Beleggers zijn bereid mil jarden in de stedelijke vernieu wing te investeren. Geld brengt geld op. In sociale vernieuwing zullen vooral de politieke partij en moeten investeren en wat zij kunnen en willen bieden is min der zichtbaar en tastbaar. Peper pleit in feite voor een geheel nieuwe verbintenis tussen poli tiek en burgerij. Daarvoor kan het nodig zijn dat de 'vernieuw de politieke partij' aan directe macht zal moeten inboeten ter- wille van een groter vertrouwen bij zijn kiezers. De vraag is hoe dat gesprek tus sen partijen en burgers op gang moet komen. Zo goed als de poli tiek 'bekeerd' dient te worden zullen de, wat Peper 'netwer ken' van samenlevingsvormen noemt, ook weer moeten gaan wennen aan het idee, dat de kas sa niet meer zo luidruchtig rin kelt en zijzelf verantwoordelijk heid dienen te aanvaarden. Ook dat zal toch even wennen zijn- Peper is zeer benieuwd naar wat de regeringsverklaring maan dag over de sociale vernieuwing zegt. Laten we in Rotterdam maar eens beginnen af te wach ten of de Rotterdamse raad er tij dens de behandeling van de be groting op 6 en 7 december blijk van geeft Pepers boodschap te hebben begrepen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1