WD-verkiezingstrein verliest twee wagons Controleur gaat in huisvuil wroeten H i 'Echte freaks haal je er zo tussenuit' mêsr: TAPIJTTEGELHUIS Berlijn 'proeftuint je1 voor Nieuwland Werkplaats moet dicht jdawji Woutershof gaat in kunstuitleen Tehuis wil sponsors voor bus IJSTAART VÖÖR SNEEUWRUIMERS VLAARDINGS DABBLAO SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Henk Roijers is geen BVD-agent Dronken man raast voort MOOI WARM smëcleri| A Vooral fanaten op Icarus' vogelshow GROTE BEURT VOOR FURIE Verkeerd afgestemd... Auto in de prak door lage zon ïlpm e.ss Hagenaar bekent fraude Kostbaar aluminium gestolen j WATERWEG j^a|ered^^ BC Vlaardingen. P05tbUs 4008, 3,30 KA VlaardlnQen.IE010-4343229.4352066.4350557-spcrtre<iaC,te:4345209.Tele,ax:010-.349r54. DONDERDAG 30 NOVEMBER 1989 PAGINA 17 door PETER DE LANGE VlaardingenRaakte eerst het CDA hopeloos verscheurd door de politieke wanverhoudingen in vlaardingen, nu is ook bij de WD de malaise uitgebroken. Lou Maas heeft zich na de ru moerige ledenvergadering van dinsdagavond van de kandida tenlijst laten schrappen en over weegt ook als afdelingsvoorzit ter op te stappen. Jan van He- mert vertrekt waarschijnlijk vroegtijdig uit de gemeente raad. Maas was voorzitter van de kandidaten-commissie aïe kop stukken als JanBulva en Geor ges Neijssel naar onverkiesbare plaatsen wilde dirigeren. Hij nam daarbij zijn eigen credo als leidraad dat 'de bezem door de gemeenteraad moet'. Maar uit eindelijk moest Maas zelf het veld ruimen. De VVD-leden stroomden mas saal toe om een 'aanslag' op Bul- va en Neijssel te verijdelen. Die ongewoon grote opkomst doet vermoeden dat de twee in onge nade gevallen kandidaten uit alle hoeken en gaten supporters hadden opgetrommeld om hun eigen positie zeker te stellen. Lou Maas twijfelt niet aan het bestaan van 20'n Bulva/Neijs- sel-lobby: „Ik wist dat er men sen bezig waren lagere kandida ten op eerr hogere plaats te krij gen". Uitgestoken Jan van Hemert, die tot zijn ver bijstering van de vijfde naar de onverkiesbare negende plaats duikelde, vermoedt eveneens dat er sprake is van een georganiseerde actie. Hij signaleerde op de ledenverga dering tal van mensen die hij nooit eerder had gezien. ,Maas is allerminst met het oordeel van t Hij vindt dat de afdeling een kans heeft laten liggen de sfeer in de gemeenteraad te zuiveren. Die wordt bedorven door per soonlijke rancunes, en die wor den weer veroorzaakt doordat een aantal politici, onder wie Georges Neijssel, veel te lang in de raa'd zitten. Tenzij de VVD bij de verkiezingen in maart 1990 minder dan vijf zetels haalt, is Neijssel opnieuw van de partij. Lou Maas leverde na dinsdag nacht zijn eigen zevende plaats onmiddellijk in. Hij kon niet anders- „Ik heb mijn nek uitgestoken. Als de afdeling mijn advies niet volgt, heeft dat consequenties. Het is dus niet, omdat ik zelf een hogere plaats had geambieerd. Ik sta liever aan de kant bij een goed functio nerende fractie, dan dat ik in een slecht functionerende frac tie ga zitten". Bitter Waren voor Maas de druiven zuur, helemaal bitter was de pil voor Jan van Hemert Met zijn elf jaar ervaring in de raad werd hij nog maar enkele maanden geleden unaniem door de afde ling Vlaardingen voorgedragen als kandidaat voor het Europees Parlement. „Daaruit mag je toch afleiden dat ik het niet al te beroerd doe. Ik heb ook nooit signalen in die richting gehoord. En dan eindig ik op de negende plaats! Nie mand heeft me uitgelegd waar om. Ik heb niet de indruk dat ik een onruststoker ben, ik kan met iedereen in de raad uitste kend overweg. Het enige ver wijt dat ik wel eens krijg is dat ik veel te bescheiden ben Volgens Georges Neijssel heeft het Van Hemert wellicht opge broken dat hij zich nooit heeft 'geprofileerd', Neijssel vindt het een 'heel trieste zaak' dat zijn collega weinig animo heeft om de termijn als raadslid vol te maken. „Ik heb persoonlijk ge probeerd hem van opstappen te weerhouden, maar vergeefs". Duikeling Met zijn eigen vijfde plaats is de huidige fractievoorzitter tevre den. Hij lijkt er niet om te malen dat niet hij, maar Bram Zonne tot lijsttrekker is gekozen. „O, ja, het is een duikeling, abso luut!" geeft hij toe, als hij wordt herinnerd aan de zelfverzeker de uitspraak dat hij 'niet bij de eerste vijf, maar bij de eerste één' zou eindigen. Zo dramatisch is het allemaal niet, maakt Neijssel duidelijk: „Er zïjn een paar wagons ont spoord, maar de lokomotief zit er nogen dat ben ik"- Tevre den stelt Neijssel vast dat de PvdA, de coalitiepartner waar mee de WD-voorman regel matig overhoop heeft gelegen, wel teleurgesteld zal reageren op het bencht dat hij aanblijft „Ik ben nu eenmaal geen ge makkelijk onderhandelaar, ik laat niet met me sollen": Lou Maas maakt zich zorgen om VlaardingenHenk Roijers, de beoogde wethouderskan didaat van de WD, is géén agent van de BVD. Het kandi daat-raadslid, tweede op de verkiezingslijst, werkt wel bij het ministerie van binnen landse zaken, maar niet als geheim agent van de binnen landse veiligheidsdienst, zoals in de Vlaardingse wandel gangen wordt beweerd. „Praatjes", reageert Roijers geërgerd op berichten dat hij gehuld in regenjas en gleuf- hoed spionnen observeert „Ik werk bij het directoraat generaal openbare orde en veiligheid. Dat houdt zich on der andere bezig met de coör dinatie van rampen- en rel- lenbestrijding". Roijers (42) is twaalf jaar lid van de WD. Bij de vorige raadsverkiezin gen, in 1986, stond hij als zes tiende op de kandidatenlijst. Een hogere plaats ambieerde hij niet omdat hij zijn werk op het departement niet kon combineren met een lidmaat schap van de gemeenteraad. Die mogelijkheid zegt hij nu wel te hebben. Zetten VVD en PvdA na maart 1990 de coalitie voort dan is Roijers desnoods bereid zijn ambtelij ke loopbaan te onderbreken voor een wethouderschap in Vlaardingen. de uitslag van de komende ver kiezingen. Nadat de WD het landelijk bij het kiezersvolk verbruide, dreigt dat nu ook plaatselijk te gebeuren. Van He mert zegt hetzelfde: „Ik snap er geen f... van dat de afdeling juist nu alles overhoop haalt Dat kan nooit goed zijn, zo kort voor de verkiezingen Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft gisteravond een 39- jarige Maassluïzer van de rijks weg gehaald. De man raasde in zijn auto met hoge snelheid voort. Bij zijn aanhouding bleek de bestuurder sterk onder in vloed van alcohol te verkeren. Uit de ademanalyse bleek een promillage van ruim twee. Ook had de Maassluizer geen rijbe wijs. Zïjn auto is voor een tech nisch onderzoek uit het verkeer genomen. Den Haag/Maassluis Een als werkplaats gebruikte garagebox aan de Botter in Maassluis moet worden gesloten. Dat heeft de Raad van State gis teren beslist. Burgemeester en wethouders hadden eerder een sluitingsbevel gegeven, omdat de geluidsoverlast voor de buurt - te groot was. De eigenaar van de garagebox ging tegen dat bevel in beroep omdat hij volgens zijn zeggen in de werkplaats uitsluitend met zijn hobby bezig was: het re pareren van auto's. De Raad van State heeft zijn pro test afgewezen en het sluitings bevel in stand gelaten. ATH<N< CAU£NB(JRGSTRAAT 00 VUAflDNGEN TEL 010-4343095 Ook zonder naambordje weten de kenners wat de in houd van een kooitje is. VlaardingenDe nieuwste edi tie van de vogeltentoonstelling van Icarus blijkt vooral een bij eenkomst voor ingewijden. Gis teravond opende burgemeester Fred van Lier in het Zonnehuis de drieënveertigste 'expositie'. Tussen luid gefluit en getjilp dis cussieerden vogelkenners over het uiterlijk en de eigenschap pen van de verschillende vogels. Hoewel op geen van de honder den kooitjes een soortnaam stond vermeld, wisten de meeste bezoekers van de show feilloos te vertellen wat de inhoud was van de mini-volières. Er konden door de fokkers ook oprijzen worden gewonnen. Per categorie werd er door een groep keurmeesters geselecteerd. Bij zo'n keuring wordt bij voorbeeld onderscheid gemaakt tussen het fokken op kleur en het fokken op vorm en postuur. De categorie vorm/postuur zorgde overigens voor vreemde verschijningen. Zo waren er parkieten met 'ge draaide' omhoog staande veren. Hoewel het merendeel van de 377 deelnemende vogels uit Eu ropa afkomstig was, was er ook een aantal tropische vogels uit Afrika en Indonesië 'neergestre ken'. Deze vogels behoorden veelal tot de categorie 'vruchten en insecteneters*. De tombola, koffiehoek en lote rij trokken niet veel mensen. De fanatieke fokkers wandelden liever tussen het resultaat van hun hobby. J.G. Vuurpijl, een van de organisatoren van de ten toonstelling, vertelt dat je de echte freaks er tijdens het opzet ten van-een tentoonstelling zo uithaalt. „Er waren deelnemers bij die hun vogels in een bad met baby shampoo lieten baden en vervol gens afdroogde met een was hand. Sommige deelnemers pro beerden zelfs keurmeesters te bedriegen; zo werd een vogel die door het fokken drie stippen op het hoofd behoort te hebben met een pincet bijgewerkt. Door de vogel iets te epileren, werden de stippen wat ronder..." Liefhebbers die de vogelshow nog willen bekijken kunnen morgen van tien tot 's avonds tienen in de recreatiezaal van het Zonnehuis terecht en zater dag van tien uur tot half vijf. Vlaardingen In de strijd tegen allerlei soor ten vervuiling kan Vlaardingen sinds enige tijd'een beroep doen op een reimgingscontro- leur. Die ambtenaar zal zijn aandacht vooral richten op de manier waarop de burgerij het huisvuil aanbiedt. Over de soms slordige wijze is de reinigingsdienst lang niet altijd te spreken. Met een gericht plan zal de reinigingscontroleur steeds een klein actiegebied van de stad bestrijken en proberen de bewoners daar te bewegen hun vuil volgens de regels aan te bieden. Hoofd van de afdeling stadsont wikkeling Maarten Ouwens waarschuwt echter voor al te veel optimisme. De controleur zal, denkt hij, zijn handen, vol hebben aan het huisvuil en nau welijks tijd hebben om ook nog graffiti, hondepoep en zwerfvuil in de stad te bestrijden. Vlaar dingen onderkent die proble men wel en studeert op structu rele oplossingen daarvoor. Om de problemen van het huis vuil te lijf te gaan, is de stad ïn 33 actiegebieden opgesplitst. Gedu rende steeds zes weken wordt in twee partjes van Vlaardingen actie gevoerd. In het begin van die periode krijgen alle bewo ners een bnef thuis waarin de spelregels nog eens worden uit gelegd. Daarna volgt enkele we ken lang de controle, waarbij de controleur niet zal schromen om vuilniszakken te openen om op die manier aan de hand van het vuil te achterhalen wie de regels overtreedt. In eerste instantie volgt dan een waarschuwing, waarna bij her haling verbaliserend wordt op getreden. Inmiddels wordt er aan gewerkt om de controleur ook opsporingsbevoegdheid te geven. Verder is de controleur een rol toebedacht in het opzet ten van schoonmaakacties, voor lichting op scholen en klachten behandeling. Pz pi Vlaardingen Oud papierhandel Marcelis uit Katwijk stopt met inzamelen in de winkelcen tra. Sinds augustus stuurde Marcelis elke vrijdag een auto naar Vlaardingen, om de stapels papier op te halen die de winkeliers aan de stoep zetten. Maar mede doordat er zoveel kapers op de kust waren loont het voor de handelaar niet meer de moeite om te komen. Zijn handel werd voor zijn neus weggehaald. Joop Koster, chef van de reinigingsdienst, heeft ui t het experiment zijn lesje geleerd. Hij gaat niet meer in zee met oud papierhandelaren die niet kunnen garanderen dat zij hun activiteiten ge- ruime tijd voortzetten. Nu heeft hij alle winke liers een brief moeten schrijven om te voorko men dat zij, rekenend op de komst van Marcelis, hun oud papier weer buiten klaar zouden zetten. Want dan was het dit weekeinde een bende ge worden in de winkelcentra en had de reinigings dienst de troep op kunnen ruimen. Vlaardingen De Galerie- Artotheek in Vlaardingen krijgt een concurrent. De Wou tershof, dagverblijf voor gees telijk gehandicapte volwasse nen, doet vanaf volgend jaar ook aan kunstuitleen. Het doorgaans fel gekleurde werk van de zestig dagelijkse bezoekers kan dan voor een klein bedrag worden gehuurd om huis, kantoor of wachtka mer op te fleuren. Wethouder Vn Maarleveld opende gistermo Ven een expo sitie van het wtrk van de be zoekers van De Woutershof in de bibliotheek aan de Waal straat De kunstenaars zagen hun werk voor het eerst in het openbaar tentoongesteld. Som migen beleefden de opening als een feest, anderen bleven koel en nukkig. „Kijk eens, Dick! Wie heeft dit gemaakt? Wat staat hier", vroeg een vrouw, wijzend op een schilderij. 'Dick1, stond er onder het schilderij, dat be stond uit drie felrode, recht hoekige vlakken naast elkaar. „Dat is van mij, dat ben ik, ha, ha, ha", lachte Dick breeduit. „Helemaal niet", 2ei een meisje, toen een begeleidster ham- vroeg of zij straks, terug op De Woutershof, haar groep wel zou vertellen wat zij haa mee gemaakt Want zij ging naar huis „Helemaal niet", zei zij weer, toen de begeleidster zei dat zij siraks een gezellig feestje zou den hebben op het dagverblijf. Want zij ging naar huis. Er wordt veel getekend, ge schilderd en gekleid op De Woutershof, waar zestig vol wassenen hun dagen doorbren gen. De mooiste resultaten van dat werk zijn tot en met 14 de cember te zien in de biblio theek. Zelfs schepen hebben last van ouderdomsver- schijnselen. De tands des tljds heeft ook de Furie, de trots van de gemeente Maassluis, niet onaangetast gelaten. Het schip is ruim zeventig jaar na de oprich ting (in 1916)licht beschadigd. Met financiële hulp van provinciale en welzijnsfond- sen is het de eigenaar, de stichting Hollands Glorie, mogelijk gemaakt om de Furie een grote onder- haudsbeurtte laten ondergaan. Maandag reeds was het schip van Maassluis naar Vlaardingen vervoerd waar gisteren op de werf van de Vlaardlngen-Oost- bedrijven naarstig met het karwei werd begonnen. Behalve met kleine onderhoudsreparaties zullen acht mensen zfSh continue bezig houden met het rei nigen van de buitenkant. Het op de kade hijsen van de Furie nam gisteren ruim vijf kwartier in beslag. Volgens een woordvoerder van de werf zal het onge veer tien dagen vergen voordat de Furie, de trots van Maassluis, weer volledig vaarklaar is. Ridderkerk Een 25-jarige Ridderkerker heeft op de Ko ninginneweg zijn auto in de prak gereden tegen een lantaarnpaal. De bestuurder verloor de macht over het stuur toen hij al rijden de zijn autoradio op een andere zender probeerde af te stemmen. Barendrecht Een 36-jarige in woonster van Barendrecht heeft gisteren op de Buitenlandsebaan in haar woonplaats haar auto in de prak gereden. De vrouw werd verblind door de laagstaande zon en zag daardoor een flauwe bocht in de weg niet. De Baren- d rechtse reed rechtdoor en kwam tegen een lantaarnpaal tot stilstand. De wagen werd onher stelbaar beschadigd. _n TAPIJTTEGELAANBIËDINGEN!! H I1 I j Grol* pro#»p*r«)*n «n 2d* k*u» - Allo m*rk*n oJ. H*uo»-E*co-E*k# F~]ilp 12.95 I ^.^Siioos) v/.4.95 0od«f3Cb«ld»o) DOC vmn 51.95 NU 3.SÜ 40*40 (fOUtlOOSJ *2d*k«W»-»50x50 v«n 18,95 grv Bergweg 278b - ROTTERDAM - Tel.OiÖ-4670320 B I I Maandag gesloten Schiedam Had het afgelopen zo mer vaker geregend, dan was Nieuw land de geschiedenis ingegaan als een grauw en somber woonoord. Maar de cameraploeg van Frame videopro ducties, die in de zomermaanden in opdracht van de gemeente Schiedam een tijdsbeeld over Nieuwland sa menstelde, trof louter zonneschijn aan. Het gevolg is een film. waarin de verpauperende wijk te voorschijn komt als het Hof van Eden. Toch bevat de 28 minuten durende documentaire meer dan alleen beel den van levenslustige Nieuwlanders die onbekommerd een ijsje eten of fluitend hun hengel uitgooien in een van de vele singels. Er zijn ook close ups van rottende kozijnen, leegstaan de winkels en bewoners die zich in een ongemakkelijke houding moeten wassen in een ouderwets lavet En om de registratie van zulke misstanden was het de gemeente vooral te doen. Want de film is niet alleen een tijds document voor toekomstige genera ties. Hij loopt ook vooruit op de stads vernieuwing in de wijk. Om het on derwijs, het winkelbestand en de wo ningvoorraad te verbeteren zou vol gens wethouder Hans van Kleef een budget van 500 miljoen gulden nog niet toereikend zijn. Portemonnee In de uit de jaren vijftig en zestig date rende wijk wonen hoofdzakelijk ou deren de nelft van de bewoners is de vijftig al gepasseerd en verder veel migranten. Dat zijn twee niet erg kapitaalkrachtige bevolkingsgroe pen, en dat merkt de middenstand di rect in de portemonnee. De onderwijzers merken het ook: aan de vele buitenlandse kinderen op de scholen, (verschillende zijn al geslo ten) en het opvallende 'tekort aan Nederlandse leeftijdgenootjes. Die scheve verhoudingen rechttrekken vergt enorme investeringen, vooral in de woningbouw. Nieuwland moet weer aantrekkelijk worden voor jon ge gezinnen, en dus moeten er eenge zinswoningen en dure appartemen ten bijkomen. Om inspiratie op te doen voor die gi gantische operatie reisde Van Kleef, vrijwel op hetzelfde moment dat Fra me Nieuwland In trok, naar West- Berhjn. De wethouder, met een clubje ambtenaren in zijn kielzog, bekeek nieuwe woonprojecten in de Berlijnse wijken Tegel, Friedrichstadt en Mar- kisches Viertel en wierp en passant pok een blik op de typische 'Hinterhö- fe* in de oude Rijksstad. Cowboytje Van die 'binnentuintjes'heeft Nieuw land er 'ook legio, alleen rijn ze niet zo gecultiveerd als in de voormalige Duitse hoofdstad, waar volgens Van Kleef een ware groenrage heerst. Sommige van de Berlijnse groenvoor zieningen lijken speciaal geschapen voor de jeugd, om cowboytje te spelen. Wat groen betreft, kan Nieuwland Vlaardingen Een Hagenaar is door opsporingsambtenaren van de gemeentelijke sociale dienst aan de tand gevoeld voor vals heid in geschrifte. De man werd gisteren op de poli tiebureau van Vlaardingen ver hoord. Hij bekende zowel van een uitkering te hebben genoten als voor een uitzendbureau te werken. Daardoor ontving de 'werkloze' ten onrechte zevenduizend gul den van desocialde dienst Tegen de Hagenaar is proces verbaal opgemaakt. Vlaardingen Gezinsvervan gend tehuis De Tweeling aan de Van der Werffstraat probeert bij bedrijven in de stad geld los te peuteren om een meuw busje te kopen. De stichting "Uit en Thuis, die het tehuis beheert, heeft geen geld om het oude en inmiddels onbe trouwbare busje, dat ooit door een groot containerbedrijf werd geschonken, te vervangen. Een busje is volgens voorzitter C.W. Vermaat een absolute noodzaak. De bewoners van het huis moeten er onder andere mee naar doktoren, ziekenhuizen en winkelcentra worden vervoerd. Ook is de bus onontbeerlijk voor weekenduitstapjes en vakanties. Voor de ritten naar het dagver blijf en de werkplaats heeft het tehuis wel een wagen. De stichting Uit en Thuis hoopt met een actie waarbij het Vlaar-1 dingse bedrijfsleven wordt aan geschreven voldoende geld te, vergaren om een nieuwe bus te; kopen. - Vlaardingen Van een opslag terrein -aan de Waterleiding-; straat in Vlaardingen is een gro-. te hoeveelheid versnipperd alu minium gestolen. De waarde van de buit ligt om en nabij de 40.000 gulden. De inbrekers verschaften zich toegang door het slot aan het hek* te verbreken. Vervolgens werd de container met aluminium op geladen en meegenomen. Schiedam Nu de temperatuur 's nachts ruim onder het vriespunt daalt, dienen de eerste ijsvrij-klusjes zich weeraan. Dezer dagen blijft de 'schade' buiten beperkt tot het schrappen van de ruiten van de auto; dat neemt niet weg dat de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) klaar is voor het grotere werk. -Precies een week geleden ging 1 pad. toch al niet slecht met parken bedeeld best een voorbeeld nemen aan Ber lijn, vindt Van Kleef. Hij wil in elk geval snel een proeftuintje aanleggen tussen enkele van de vele fiats en eens kijken of er meer valt te doen met de kale grasvelden dan er alleen vuilniszakken op dumpen. De 30.000 gulden kostende film van Aad Smit, Henny Kok en Jan Schuit brengt Nïeuwlands problemen en mogelijkheden spelenderwijs onder de aandacht. Waar de beelden tekort schieten, vult de vergrijsde presenta tor C. Kamerbeek de informatie aan met een mondelinge toelichting. En waar Kamerbeek tekort schiet, valt de spetterende muziek van de Vlaar dingse melodiemaker Fred Piek in. „Jammer dat we van Schiedam-Zuid, -West en -Oost ook niet zo'n film heb ben laten maken", meent Van Kleef, Hater zal van die vernieuwde wijken alleen op foto's de oude toestand te zien zijn. de eerste strooiwagen al opp Maar het ijs- en sneeuwvrij hou den van straten en stoepen is niet alleen een zaak van de ONS. Daarom hebben de nutsbedrij ven een ijstaart ter beschikking gesteld voor de Schiedammers die hun straatje in de ogen van de profesionele glad hei dsbestnj- ders voorbeeldig schoon hou den. Die taart staat overigens al een paar jaar in de ijskast Door de zachte winters was er tot nu toe geen reden om met een sneeuwschuiver aan de slag te gaan. De actie Sneeuw van de Stoep is desalniettemin met de eerste kou weer van start gegaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1