Behoud deel bommenbuurt in onderzoek CDA laat prominenten vallen 1 Bas Goudriaan in ontwikkelingshulp Gig-festival blijft 'verjaardagsfeestje' Roelants verkoopt historische panden Schieland begint röntgenafdeling te moderniseren Sè X^)*sêêÈ VLAARDINBS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Jan Anderson boekt succesje iri Babberspolder LouMaas beëindigt carrière AUTO IN BRAND SCHAATSEN NU HET KAN CT-scanner bindt patiënten aan Schiedams ziekenhuis Max krijgt <le zak Man gewond na val van fiets Achtervolging tot in tuin Nieuwe brommer brandt uit WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat S, 3131 BC Vlaaftiingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaarflingen. Telefoon: 010-4343229, MAANDAG 4 DECEMBER 1989 PAGINA 5 4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen Op verzoek van Jan Anderson gaat de gemeente Vlaardingen bekijken of één van de blokjes van 410 noodwonin gen in de Babberspolder kan blijven staan. De '410* worden binnenkort gesloopt. Vanwege de historische waarde wil An derson dat tenminste één van de rijtjes huizen in tact wordt gela ten voor het nageslacht In feite vormt het complex een monument dat de herinnering levend houdt aan het bombarde ment op Rotterdam op 14 mei 1940. Veel dakloos geworden Rotterdammers vonden in de Babberspolder een nieuw onder komen in de kleine, goedkope hutzen die in allerijl waren neer gezet. Ook in andere buurge meenten van Rotterdam verre zen dergelijke wijkjes. Die zijn in de loop der tijd allemaal afgebro ken. De Babberspolder is de laat st®- nog gave 'bommenbuurt'. Daarom mag het Vlaardingse gemeentebestuur er niet zomaar de sloper op loslaten, vindt An derson De historisch bewogen Vlaar- dinger, eigenaar van het Streek museum aan de Kethelweg en auteur van verschillende boek jes over de plaatselijke geschie denis, bracht het belang van de Babberspolder al in februari 1988 onder de aandacht van de' gemeente. Daarna kwam hij er in het openbaar nog enkele ma len op terug. Pas onlangs kreeg Vlaardingen Lou Maas geeft zowel zijn politieke als maatschappelijke carrière op. Binnenkort gaat de rec tor van de openbare scho lengemeenschap Casimir met de 'dop', de regeling voor het vervroegd uittre den voor onderwijzend per soneel. Met zijn opvolging doet de eerste vrouw haar intrede die de leiding neemt over een school voor voortgezet onderwijs in deze regio. De gemeente Vlaardingen heeft de uit Friesland af komstige M.T. Dijkstra voorgedragen. Op het ogen blik is zij docente onderwijs kunde en informatica aan een pedagogische academie voor basisonderwijs (pabo) in Leeuwarden. Op politiek terrein treedt Lex de Lange in de voetspo ren van Maas. Hij is voorlo pig voorzitter van de Vlaar dingse VVD-afdeling. De Lange vervangt Lou Maas, die is afgetreden na de 'coup' van Jan Bulva en Georges Neijssel vorige week dins dag. Deze twee gemeenteraads leden hebben volgens Maas 'van alles ondernomen' om "hun onverkiesbare plaatsen voor de gemeenteraad om te zetten in verkiesbare. Zij trommelden een groot aan tal leden op om op een be slissende vergadering hun positie veilig te stellen. Maas noemt die manoeuvre 'vol komen legaal'. Omdat hij zelf had voorgesteld Bulva en Neijssel na de verkieizn- gen in maart niet in de raad te laten terugkeren, trok hij de voor de hand liggende conclusie en stapte zelf op. Zijn kansen op een promi nente rol in de WD en de Vlaardingse politiek zijn daarmee voorlopig verke ken. Hij ambieerde die rol, juist omdat hij binnenkort met vut gaat als rector van Casimir. hij antwoord van het stadhuis. Hameren In dat schrijven van de projekt- groep, die de nieuwbouw in de polder voorbereidt, wordt aan gegeven dat een onderzoek komt naar de mogelijkheid een klem deel van het complex te behou den. Op Andersons verzoek het oude stratenstelsel te handha ven, gaat de projectgroep niet in. Wel wil de gemeente proberen de oude straatnamen te handha ven. Die namen zijn bijzonder omdat, de architect ze in alfabe tische volgorde op de platte grond zette. Jan Anderson is met het ant woord van de projectgroep matig tevreden. „Ik blijf voorlopig nog even hameren op dit aambeeld", zegt hij, wijs geworden door de ervaring dat 'Vlaardingen altijd voor voldongen feiten .wordt ge plaatst'. Anderson: „Er gaat hier te veel naar de knoppen, omdat wij geen oog hebben voor cul tuur. Het Weeshuis is daar een sprekend voorbeeld van; eerst niet slopen, dan wel, dan mis schien -en straks is dat gebouw gewoon weg". Als pleitbezorger voor het be houd van monumenten heeft hij zo onderhand zijn buik vol van kromme redeneringen, waarin bij voorbeeld wethouder Bas Goudriaan zijns inziens uit blinkt: een oud pand best mag blijven staan, maar moet vervol gens toch verdwijnen omdat het 'uit de toon valt' bij de nieuw bouw. Uitstuffen Nieuw en oud kunnen best sa mengaan, meent Anderson. „Als ie in Wall Street in New York loopt, zie je eerst enorme wol kenkrabbers en vervolgens een paar meter verderop een onoog lijk kerkje. Niemand die bet in z'n hoofd haalt dat te slopen. En er is ook nog niemand brakend weggelopen, omdat die twee niet samengaan". Overigens hoeven cultuurvrien den met helemaal naar de VS om te zien hoe je verantwoord met architectonisch erfgoed om springt. In Schiedam, waar wel iswaar veel is afgebroken, is toch ook het één en ander behouden gebleven daar zou Vlaardin gen eens een voorbeeld aan moeten nemen, zegt Jan Ander- s°n. Jletis een kwestie van mentali teit. Je moet op een tekentafel niet eerst al het oude uitstuffen en dan iets nieuws verzinnen. Dat proces moet omgekeerd ver lopen: eerst kijken wat je kunt laten staan en dan het nieuwe er bij bedenken". Om het geld hoeft Vlaardingen het niet te laten. Hij heeft becij ferd dat het behoud van'één en kel rijtje noodwoningen weinig of niets hoeft te kosten. „Als je er mensen in laat wonen, hoefje er nauwelijks iets aan te doen, be halve af en toe wat onderhoud". Vlaardingen Partij voorzitter Arjen van der Velde is de beoogde nieuwe lijsttrekker van het Vlaardingse CDA. Vier prominenten komen op de kandidatenlijst niet meer voor: de ex-wethouders Chris van Roon, Henk van der Linden en Cees Bot, die m januari terug keert in de gemeenteraad, en schoenmaker Maarten Vermeer. De CDA-lijst, die op 14 december tijdens een ledenvergadering in de Ichtuskerk wordt vastgesteld, zit vol verrassingen. Het ontbre ken van Van der Linden, Van Roon, Bot en Vermeer is opval lend, maar minstens zo verras send is de val van de huidige fractievoorzitter, Leo de Snaijer, Hij reikt niet verder dan een ze vende plaats. De afgelopen twee jaar was de CDA-fractie uiterst instabiel. In december 1988 trad de in op spraak geraakte wethouder Chris van Roon af. In die drama tische dagen raakte Aart Kool het fractievoorzitterschap kwijt en trok Cees Bot de deur van het stadhuis, voorlopig voor het laatst, achter zich dicht. Bijna een jaar later ruimde Henk van der Linden, de opvolger van Van Roon als wethouder, het veld. De meeste raadsleden die bij dat conflict betrokken waren, zijn volgens de selectiecommissie geen plaats in de gemeenteraad waardig. Zij komen op de 22 na men tellende lijst niet voor. Al leen Aart Kool heeft een derde plaats welen te bemachtigen. De tweede plaats is voor Jopie Schu macher. De eerste tien op de lijst van de selectiecommissie zijn: Arjen van der Velde, Jopie Schuma cher, Aart Kool, Agnes van Ar- denne, W.C. van Bree-Kreeft, J. Jumelet, Leo de Snaijer, Wil Ba- ris, Klaas van Netten en Henk van den Berg. De besloten leden vergadering van 14 december belooft verhitte discussies. Schiedam Drukkerij Roe lants wil het grootste deel van de historische bedrijfspanden op de hoek van de Korte Ha ven en de Lange Haven in Schiedam verkopen. Kopers krijgen van de gemeente toe stemming om de voormalige bedriifs- en kantoorruimten, die al jaren leeg staan, te ver bouwen tot woningen. Van het complex dat uit de ze ventiende en achttiende eeuw dateert, wil Roelants alleen het monumentale hoekpand en de drukkerij er achter be houden. De voorpanden aan de Korte Haven en twee voor malige woningen aan de Lan ge Haven zijn in handen gege ven van makelaardij Anke Bodewes. Een klein deel kan pas over enkele jaren in de verkoop, omdat de aangren zende bibliotheek er kantoren heeft ingericht en het huur contract nog niet is afgelopen. Het is niet de eerste keer dat de drukkerij, die in de loop van zijn bestaan moest inkrimpen van 125 naar 25 werknemers, de boer op gaat met zijn onroe rend goed. Directeur Mart Rietveld heeft al eens gepro beerd projectontwikelaren te interesseren voor de histori sche locatie. Op advies van de gemeentelij ke afdeling stadsontwikkeling gaat hij ehcter in zee met klei ne particulieren. „Als je het hele complex in één keer aan een ontwikkelaar verkoopt, loop je dikke kans dat alleen de oude gevel blijft staan. Er achter komt dan het bekende blokkendozenwerk", aldus Rietveld. Het gaat hem er juist om de panden zoveel mogelijk in hun authentieke staat te handha ven. Hij vindt dat hij het aan de historie van het bedrijf, dat al zo'n honderd vijftig jaar be staat, verplicht is te zorgen voor eigenaren met voldoende historisch besef. Desnoods kunnen gegagdigden een kant en klare bouwtekening krij gen bij de gemeente. Maar Rietveld kan zich voorstellen dat kopers liever hun eigen fantasie op de 'gigantische ruimte'loslaten. De prijs van de huizen ligt tus sen de 120.000 en 150.000 gul den. Kopers moeten wel reke ning houden mefïorse inves teringen, want de panden zijn behoorlijk verwaarloosd. Vol gens Rietveld geeft de ge meente een subsidie van onge veer vijftig procent op de ver- bouwingskosten. Vlaardingen Bas Goudriaan zal in 1990 niet terugkeren in de Vlaardingse gemeenteraad. Na zijn eerdere mededeling na de verkiezingen in maart geen vijf de wethoudersperiode te am- bieëren, heeft Goudriaan zater dag laten weten dat hij ook afziet van een raadszetel. Goudriaan is zestien jaar wet houder geweest van stadsont wikkeling. Bovendien beheerde hij lange tijd de portefeuille ver keer en vervoer. De 52-jarige Pvd A-bestuurder wil zijn carriè re besluiten met een baan in het ontwikkelingswerk. Een concreet aanbod zegt hij nog niet te hebben. „Wel heb ik de partij duidelijk gemaakt dat mijn ambitie niet ligt in de lijn van er gens in de Derde Wereld met een scheppie putjes graven". Zijn voorkeur gaat uit naar een post in het buitenland, waar hij zijn bestuurlijke en technische ken nis te gelde wil maken. Na entg nadenken ziet de Pvd A- 'er wel een overeenkomst tussen zijn oude en nieuwe bezigheden: „vlaardingen was natuurlijk ook een ontwikkelingslandje toen ik zestien jaar geleden voor de stadsvernieuwing werd inge huurd. Er gebeurde geen ene donder op dat gebied". De wethouder ontkent dat er een verband bestaat tussen zijn vertrek en de politieke malaise die de Vlaardingse gemeente raad de laatste jaren teistert „Ik ga weg omdat vier periodes voor mij 't matje is". Hij zegt grote waardering te hebben voor de PvdA, die hem door dik en dun heeft gesteund, „ook op momen ten dat 't CDA mij de poten wil de breken". De auto van een 36-jarfge be stuurder uit 's-Gravenzande is za terdagmorgen volledig in vlam men opgegaan. De man reed op rijksweg 20 ter hoogte van Vlaar dingen richting Schiedam, toen zijn motorcompartiment in brand vloog. Binnen de kortste keren stond de wagen in lichterlaaie, Hoewel de brandweer het vuur snel meester werd, raakte de auto zwaar beschadigd. Maassluis De stichting Geef Max de Zak heeft van het ge meentebestuur van Maassluis geen toestemming gekregen in de stad een kledinginzamelings- actie te houden. Een flink aantal Organisaties mag van het college van B en W wel langs de deur gaan om kleding op te halen- Bij het opstellen van het jaarrooster viel Max uit de boot Maassluis volgt met die beslis sing het advies van het Centraal Bureau voor Fondsenwerving. Dat bureau heeft alle gemeenten In Nederland in overweging ge geven niet op een verzoek van <§e stichting ïn te gaan. Sinds Max Tailleur na ruzie uit hel stichtingsbestuur is gestapt, £s de stichting niet in staat geble ken een financieel overzicht van hun activiteiten over 1988 'te overleggen. Als zo'n verant woording ontbreekt, geeft het Centraal Bureau altijd een nega tief advies. De grootste durfals waagden zich zondagmorgen vroeg al op het Ijs van de Vlaardingse Vaart. Toen de Ijsvloer sterk genoeg bleek om het gewicht van de schaatsende pioniers te dragen, werd het ai snel drukker op het Vlaardingse natuurijs. De reden waarom zij zich zo gretig overga ven aan één van Neeriands meest populaire sporten, laat zich ra den: de vorige winter leerde dat het aantal dagen dat op natuurijs kan worden geschaatst door gaans op de vingers van één hand zijn te tellen. "Vlaardingen Een 83-jarige Vlaardinger is zaterdag met ern stige verwondingen aan zijn lin kerheup in het Holy-ziekenhuis opgenomen. De man was geval len loen hïj van zijn fiets wilde stappen en met zijn jas achter het zadel bleef haken. Vlaardingen De politie heeft vrijdagnacht een dronken auto mobilist achtervolgd. De man verloor uiteindelijk de macht over het stuur en 'parkeerde' zijn wagen in een tuin aan de Spechtlaan. Even daarvoor had hij nog een boom en een haag vernield. De achtervolging begon even voor half twee in de Tureluur straat. Surveillerende agenten ontdekten hoe een voor hun rij dende automobilist steeds har der ging rijder. De man negeerde daarna diverse stop-signalen en doofde zijn lichten. In de tuin aan de Spechtlaan constateerden de agenten pas dat er drank in het spel was. Een automobilist, die dezelfde avond op de Burgemeester Pruissingel te laat in de gaten had dat de bestuurder van een voor hem rijdende bestelauto remde, knalde met zijn wagen op de bestelauto. Ook deze man bleek te hebben gedronken. Schiedam Met de aanschaf van een zogenaamde computer toraograaf (CT) is een begin ge maakt met het up-to-date bren gen van de röntgenafdeling van het Schielandziekenhuis. Bin nenkort volgt geavanceerde en gedigitaliseerde apparatuur voor onder andere maag- en darmon- derzoek. Met de CT-scanner is een investering van ongeveer een miljoen gulden gemoeid, ter wijl het onderhoud aan het appa raat jaarlijks ook nog eens rond een ton gaat kosten. Na het Schielandziekenhuis krijgt binnenkort ook het Vlaar dingse Holy-ziekenhuis de be- schikking over deze CT-scan- Jj ner. De buur' gaat de mobiele a variant één dag in de week hu ren. „Ik hoop dat hun patiënten de rest van de week naar ons ko men", stelde de hoofdlaborant van Schieland Rens Keijzer. Natuurlijk vroegen de tientallen bezoekers hem zaterdag tijdens de open dag van het Schiedam se ziekenhuis het hemd van het lijf. Over de financiële kant van ae zaak, maar de interesse gold toch voornamelijk de toepassingsmo gelijkheden van de scanner. Leven... Het grote voordeel ten aanzien van de oude methode is dat nor male röntgenfoto's in een plat vlak en dus ééndimensionale in formatie geven. De scanner kan Hoofdlaborant Rens Keijzer tuurt naar het beeldscherm, terwijl bezoekers rechts de werking van de 'tun nel' krijgen uilgelegd. een driedimensionaal beeld ver- vallen net het verschil beteke- schaffen, waardoor aandoenin- nen tussen leven en dood. Maar gen eerder en nauwkeuriger 4 zeker zo belangrijk Is dat we de kunnen worden vastgesteld. 4 patiënt niet langer voor een der- „Het kan", geeft Keijzer schoor- gelijk onderzoek naar het Sint voetend toe, „in een aantal ge- Franciscus Gasthuis of een an der Rotterdams ziekenhuis hoe ven te sturen". De laatste tien jaar zo lang is de scanner al op de markt kreeg het Schielandziekenhuis regelmatig klachten van patiën ten omdat ze soms twaalf weken moesten wachten voordat zij in een Rotterdams ziekenhuis kon den worden onderzocht Tunnel „Bovendien kunnen we het nu gerichter bekijken. We moesten toch altijd maar afwachten wat voor informatie we terugkre gen", meent de hoofdlaborant. Hij wil daarmee niet afgeven op de kwaliteit van zijn Rotterdam se collega's, maar denkt dat een contact zonder tussenschakel toch tot een grotere betrokken heid en daardoor betere analyses leidt. Met de CT-scanner kan in feite het hele lichaam worden 'afges- cand'. Voor de patiënt blijft het ongemak beperkt Evenals vroe ger moet er vooraf nog steeds een papje worden geconsu meerd, alleen worden ze nu door een korte tunnel geloodst. Die tunnel wekte bij veel nieuwsgierigen nogal wat verba zing. Uit tv-series hadden zij het idee overgehouden dat het, zoals een bejaarde dame het uitdruk te, een 'joekel van een ding' was. Hoewel Keijzer de publieke be langstelling redelijk vond, schoof hij zijn teleurstelling over de opkomst van huisartsen en specialisten een dag eerder niet onder stoelen of banken. „Er zjjn er ongeveer twintig ge weest. Dat valt me eerlijk gezegd tegen, ja". Maassluis New-wave, punk, jazz, rock. Veel van wat de popu laire muziek te bieden heeft, was het afgelopen weekeinde te ho ren in het Maassluisse jongeren centrum Dug-Out. Verdeeld over twee avonden stonden tij dens het zevende Gig-festival maar liefst negen bands op het podium van Dug-Out. Met hun luchtige 'melihefto- rock' trachtten de Antwerpse Petroleurs vrijdagavond de pop muziek in haar hemd te zetten. De wat gevoeliger nummers, be ïnvloed door Conny van den Bosch, beschrijven ze als broei ende ballades met tranentrek kende teksten en sardonische so lo's. De openingsavond van het festival werd voornamelijk ge vuld met new-wave en punk. Als trekpleister van de avond speelden The Plastic Dolls, een groep die inmiddels internatio nalebekendheid geniet. Stefan Vos, een van de leden van het Popoverleg Maassluis, wees op de opzet van het popfestival: „Er spelen veel bands die nog niet zo bekend zijn. Vaak is de muziek die zij ten gehore bren gen van hoge kwaliteit. Door ze op te laten treden, proberen wij de bands aan een beetje publici teit te helpen. Bovendien willen we ook laten zien wat er gaande isin de popmuziek". De slotavond van het festival bracht het publiek een muzikale mengelmoes. Stevige rock werd afgewisseld met jazz en funk. Gig'89 werd afgegoten met Bra ziliaanse klanken van Tanga. Tanga is een band die de met het optreden in Dug-Out verworven publiciteit niet echt nodig heeft De band treedt bij de meest uit eenlopende gelegenheden op. Zo speelden de muzikanten, die voor het grootste deel van Brazi liaanse afkomst zijn, tijdens het North Sea Jazz-festival en in het voorprogramma van Lionel Ri chie. Ondanks de minimale aandacht die aan het popfestival vooraf is gegaan waren er redelijk veel bezoekers. De bands hadden wel moeite voor sfeer te zorgen want het publiek zat de hele avond lang met een drankje op een bar kruk. Zelfs op de swingende rit- mevormen van Tanga werd maar weinig gedanst. „De meeste mensen die hier rondlopen zijn uit Maassluis af komstig. Het is ook wel logisch want vijf van de negen bands vinden hier hun oorsprong", vertelde Stefan Vos. „volgend jaar proberen we wat meer be kendheid aan het festival te ge ven zodat we wat meer bezoe kers van buitenaf krijgen. Maar je moet een Gig-festival gewoon zien als een verjaardagsfeestje voor intimi". Vlaardingen Een brom fietser zag zaterdag zijn voertuig uitbranden. De zes tienjarige Vlaardinger had zijn brommer juist aange schaft, maar toen hij op de P.C. Hooftstraat startte om zijn eerste ritje te maken vatte het vlam en brandde volledig uit. De oorzaak was te vinden in een kortslui ting. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1