Provincie drukt puinstort door 10% 20% 30% Sanering school kost ruim 3 ton Schiedam is te klein voor 29 basisscholen Sociale vernieuwing 'driehoog achter' Vechtende meisjes Brigades in stijl achter het fornuis VLAARDINGS DAGBIAD^ SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WAIERWEB COURANT Uremerdeling opbouwwerk ■^tijdelijk ^teruggedraaid RÏGG wij t .slecht jaar -„aan ministerie Kordate bewoner pakt inbreker IIh<4- WEGENS REORGANISATIE TOTALELEEGVERKOOP Kortingen van; WANDTEGELS PLAVUIZEN KEUKENS Showroomkeukens met Zanussi en Philips worden opgeruimd voor SPOTPRIJZEN ALLES MOET WEG!» op alle MATHENESSE Schadevergoeding voor villabewoners Vuurwerk WATERWEG DONDERDAG 7 DECEMBER 1989 PAGINA 17 J.Regionate redactie: Bredé Havenstraat 6.3131 BC Vtodingen. Postbus 4008,313Q KA Wrtfcwu 010-4343229. A35206S, 4350557 -sportredactie: 4345309. Telefax: 010-43497S4. f 'Schiedam De herverdeling -„van het opbouwwerk in Schie- K dam is voorlopig uitgesteld. De J oude situatie blijft nog ongeveer twee maanden van kracht. jHet Instituut Ondersteuning Be- woners Stadsvemieuwingsge- bieden heeft de kntiek van de bewonérsverenigingen ter harte genomen en zal pas begin febru- "lari een nieuwe urenverdeling" "voorstellen. Eerst gaat het IOBS praten met de gemeente. Op ta- Q-lel komt dan een voorstel om de p professionele ondersteuning in de stadsvernieuwingswijken ",met 140 uur uitte breiden. .■Oorspronkelijk wilde het IOBS verder gaan met de beperkte r mankracht van twee.opbouw- rwerkers en drie bewonersdes kundigen. Het instituut stelde £-voor, het Ieeuwedeel van de be- -%chikbare uren aan Nieuwland toe te wijzen, omdat die wijk bin nenkort op grote schaal met !Cstadsvernieuwmg te maken .„krijgt De andere Scbiedamse ^wijken maakten op een hoorzit- -Iting in november duidelijk dat \izij daardoor in ernstige proble men zouden komen. Vooral Schiedam-Zuid vond dat het in stituut maar naar de gemeente Itfnoest stappen om geld voor rrneer beroepskrachten. 3 "cHet is niet duidelijk of de ge- •?tneente zal ingaan op het ver- yzoek van het IOBS. Voor de be- J woners verenigingen staat ech- fer vast dat doorgaan met de huï- ijdxge bezetting ondoenlijk is. ^Vierentwintig uur opbouwwerk _j>er wijk beschouwen zij als het absolute minimum. Volgens de ^voorgestelde urenverdeling .iwerd dat bij lange na niet ge- "haald. Ook de oude situatie is -I-niet werkbaar meer, nu de stads vernieuwing in Nieuwland in de - startblokken staat Schiedam/Vlaardingen/Maass- luis Voor de Regionale Instel- "ling voor Geestelijke Gezond heidszorg (RIGG) is 2988 een ijiogal triest jaar geweest Allerlei instellingen namen een afwach- "jtende houding aan tegenover het i in Vlaardingen gevestigde RIGG Nieuwe Waterweg Noord 7«n zochten doelbewust contacten ,rjnet Rotterdam. «De organisatie die Schiedam, ^Vlaardingen en Maassluis als werkgebied heeft, moest 20- Tdoende een flink aantal plannen ~,in de ijskast zetten. In hetjaar- t verslag over Ï988 wordt het mi- iTnisterie van WVC aangewezen -als schuldige voor die desinteres se. ~^Het ministerie zou het RIGG Iveel te lang in het ongewisse "hebben gelaten of de koepelor ganisatie zelfstandig mocht ver- "der gaan of moest samengaan Timet de Rotterdamse stichting .f Overlegorgaan Geestelijke Ge zondheidszorg (SOGG). Die fu~ ~sie moet 1 januari van het vol- ^•gend jaar rond zijn. Het ministe rie nam ruim een jaar de lijd om "een oordeel te vellen over een {-verzoek van het RIGG als zelf standige organisatie verder te ".mogen gaan. (Eén van de plannen die als ge- J volg van de langdurige onzeker- rheid sneuvelde was het project "verslavingszorg. Dat is helaas een dode Jetter gebleven, meldt I[het jaarverslag. Schiedam Voor het handha ven van 29 basisscholen is Schie dam niet groot genoeg. Het is de bedoeling van wethouder Hans van Kleef (onderwijs) dat aantal in de komende jaren af te slan ken. Vijf scholen bevinden zich reeds onder de minimumgrens die nu nog staat vastgesteld op honderd leerlingen; vijf andere komen mettertijd in de proble men. „Die scholen", zegt Van Kleef, „zijn permanent bezig het hoofd boven water te houden en min der bezig met het geven van. foed onderwijs. Dat komt de waliteit niet ten goede". In een voorstel het bestand te herstructureren noemt de wet houder een schoolgrootte van ongeveer tweehonderd kinde ren als algemeen wenselijk. Daarbij geeft hij aan dat de on dergrens bij een aantal van hon derdvijftig leerlingen toch wel is bereikt Volgens hem wordt het geven van onderwijs bij een la ger leerlingenaantal moeilijker te organiseren. „Men name op dit punt kunnen vraagtekens worden gezet bij de effectiviteit van kleine scholen". Hij heeft gemerkt dat kleine scholen ïn een vicieuze cirkel te recht komen. Goede, jonge leer krachten met weinig ervaring zoeken liever een baan op een school waar hun bestaanszeker heid groter is. „Mensen verlaten het zinkend schip". Opheffing Van Kleef speelt met zijn voor stel in op de te verwachten ver scherping van de instandhou dingsnorm voor basisscholen in stedelijke gebieden. Is een school in Schiedam nu nog levensvat baar met honderd kinderen, het nieuwe kabinet heeft al laten doorschemeren voorstander te zijn van een minimum dat tussen de 125 en 160 leerlingen schom melt. De wethouder schat in dat ,,de opheffingsnorm binnen een jaar zeker omhooggaat". Concrete voorstellen voor fusies heeft hij nog niet. Van Kleef wijst er wel op dat statistisch ge zien Schiedam te klein is voor 29 basisscholen; geleidelijk aan zou dat cijfer moeten worden terug gebracht naar een aantal van zo'n 24. „We zullen", zegt hij, „scholen moeten clusteren". Om dergelij ke vaak pijnlijke operaties zo gladjes mogelijk te laten ver lopen, trekt de gemeente 50,000 gulden uit Dat geld wordt onder meer besteed aan trainingen en bijeenkomsten om directies meer kennis van management te geven. Het houden van studieda gen, zoals opgezet voor de onder- wijsoperatie in West, is hem goed bevallen. West In die wjjk zullen de openbare basisscholen Erasmus, Goeman Borgesius en De Kring binnen twee jaar opgaan in twee gloed nieuwe scholen. „Elke directie heeft wel argumenten waarom juist zij zou moeten voortbestaan. De één is de grootste, de ander zegt zich met meest te profileren en de derde school ligt apart van de and er en "r. Het lijkt hem'verstandig twee to- Hans van Kleef; vraagtekens bij effectiviteit taal nieuwe scholen op te zetten. „Met twee nieuwe namen ook. Dan zijn alle gevoeligheden weg". Van Kleef ziet de bouw van twee nieuwe openbare ba sisscholen in West als een soort beloning. „Anders hadden ze al ledrie tot'aan het eind van deze eeuw in een oud pand gezeten". Een rol in de herstructurering van het onderwijs speelt ook de aanstaande school-met-de-ko ran. De Stichting Islamitisch College heeft van de gemeente een onderkomen aan de Eduard van Beinumlaan aangeboden ge kregen. Voor 1 december had den zij hun standpunt kenbaar moeten maken. „Wij hebben niets meer gehoord", aldus de wethouder. „Voor de zekerheid laat ik toch maar navragen of ze akkoord gaan met het pand. En als die school er komt, betekent het zeker dat een paar andere onder de opheffingsnorm te recht konien". Vlaardingen De provincie Zuid-Holland gaat de gemeente Vlaardingen verplichten mee te werken, aan een puinstort in het Lickebaertgebied. Milieugede puteerde Hans van der Vlist komt tot deze stap nu de ge meente Vlaardingen weigert vrijwillig aan de provinciale stortplaats voor bouwafval mee te werken. Van der Vlist lijkt niet zwaar te tillen aan de bezwaren, die in Vlaardingen tegen de stortplaats leven. „Met het college zijn we volledig tot overeenstemming gekomen, maar de gemeente raad geeft nu blijkbaar te ken nen niet aan de stort te willen meewerken. Maar we werken al vijf jaar aan dit plan. De proce dure is zeer zorgvuldig geweest, terwijl de toewijzing aan Vlaar dingen in de provincie politiek onomstreden is". Over de zorg vuldigheid van de provinciale procedure wordt in de Vlaar- dingse raad anders gedacht Was de stort aanvankelijk alleen be stemd voor bouw- en sloopafval, later zou Van der Vlist nebben gemeld dat de provincie er ook industrieel afval wilde dumpen.' In navolging van de SP sprak de PvdA zich daarom1 verleden week ook uit tegen het provinci ale voornemen. Door deze ommezwaai liet het college van B en W het voorstel gisteren van de raadsagenda af halen. In een schrijven aan de provincie motiveerde wethou der GoudriaanTnet de verwach ting, dat er geen raadsmeerder- heid voor het voorstel te vinden zou zijn. Ondanks zijn aversie tegen het provinciale plan speet het Poppe dat het voorstel niet in stemming werd gebracht. „Het is duidelijk dat Goudriaan .niet op zijn bek wil gaan", verklaarde Poppe. „Maar als raad moeten we onze afwijzing goed motiveren. Op deze wijze maken we in een be roepsprocedure weinig kans". In tegensteling tot Poppe en de PvdA-fractie vindt gedeputeer de Van der Vlist overigens niet dat de provincie de met Goudri aan gemaakte afspraken schendt. „In het gebied wordt al leen bouw- en sloopafval ge dumpt, Als men zegt dat het geen schoon puin is, dan heeft men overigens gelijk. Schoon af val wordt namelijk herge bruikt". Over de voorwaarden yan de stortplaats bereikte -.Hansvan"^ der Vlist eerder dit jaar overeen- J <Ct 1 stemming met wethouder Bas Goudriaan van Vlaardingen. Met Goudriaan sprak de provin cie af, dat de puinstort beperkt blijft tot het weidegebied aan de zuidzijde van de spoorlijn tussen Vlaardingen en Maassluis. Eerder opperde Van der Vlist het plan, aan beide zijden van de railverbinding een puinstort aan te leggen. In de onderhandelin gen met het Vlaardingse college liet de provincie deze wens val len. Verder zegde Van der Vlist toe, dat het puin niet via de zui delijke randweg zou worden aangevoerd. Hij bleek gevoelig voor het argu ment van Vlaardingen, dat het bouwverkeer tot onaanvaardba re geluidsoverlast in de Vlaar dingse Westwijk zou leiden. „We studeren er op, of we het puin via een railverbinding of via het water gaan aanvoeren", ver klaart Van der Vlist „De aan vraag voor de benodigde müieu- vergunningen gaat binnenkort de deur uit, opdat we in 1991 met de stort kunnen beginnen' Op de afvalberging, die in de toe komst beheerd gaat worden door het recreatieschap Midden-Delf land, .wordt tot het jaar 2010 naar verwachting in totaal negen milr- joen kubieke meter afval gestort,' 'Schiedam Een bewoner van de Tuinlaan heeft gis terochtend op heterdaad een inbreker betrapt. Rond half negen hoorde de Schiedam mer, die zich nog in zijn slaapkamer op de eerste eta ge bevond, gestommel. Toen de man beneden pols hoogte wilde nemen, kwam hij de inbreker op de trap te gen. De kordate bewoner greep de indringer vast, waarop de politie werd gea larmeerd. Nadat agenten de dief in de boeien hadden ge slagen, bleek dat deze zich meester had gemaakt van een aantal bankbiljetten. De arrestatie van de 34-jarige Rotterdammer beschouwt de politie als een goede vangst De man had nog een aantal open vonnissen op zijn conto staan. &&T ""''ïMiïf '4 "!'X Schiedam Schiedam pikt een graantje mee van de soci ale vernieuwing. Maar erg lang zal dat waarschijnlijk niet meer duren. Het Admi nistratief Trainingscentrum (ATC), een opleidingsinsti tuut voor migranten dat gis termiddag in kantorenge- bouw - - Klaverstede—- officieel werd geopend, hoopt zo snel mogelijk te verhuizen naar Rotterdam. Een voorbeeld bij uitstek van so ciale vernieuwing, zo werd het ATC bij de opening geken schetst. In samenwerking met bedrijfsleven en gewestelijk ar beidsbureau Rotterdam "biedt het ATC migranten een- cursus van een jaar, waarin zij worden voorbereid op een kantoorbaan. En de inhoud van het begrip so ciale vernieuwing in Rotter dam geboren en direct al opge nomen in de regeringsverkla ring van het derde kabinet Lub- "bers is het bieden van een plaats in de maatschappij aan mensen die daar nu nog buiten vallen, „Migranten krijgen heel vaak geen plaats in onze samenle ving", zei voorzitter H. Femades Men des van het ATC. Hij wees op de hoge werkloosheid onder migranten, en op het feit dat die ■werkloosheid tegen de algemene trend in nog stijgende is. „En dat ligt niet alleen aan een gebrek De opening gisteren werd mas saal bijgewoond door de mensen voor het het Administratief Trai ningscentrum is bedoeld; migran ten. aan opleiding en taalvaardig heid", zei Fernandes Mendes. Het ATC bestaat al sinds april, maar wachtte met de officiële opening tot de zaak goed draai de. Dat is nu het geval, aldus de voorzitter. Het ATC heeft dertig cursisten, van wie het meren deel stage loopt in een bedrijf. „Zo worden ook de ondernemers geschoold", zei Fernandes Men des. „Zij kunnen ervaren dat al lochtonen een plaats in hun be drijf verdienen". J. Hutjes, waarnemend directeur van het GAB, wil voor het trai ningscentrum liefst zo snel mo gelijk een meer centraal gelegen gebouw vinden. Want de derde etage van een moeilijk te berei ken kantoor aan het randje van Schiedam driehoog-achter, zoals directeur Maria Andréol het geringschattend noemde is verre van ideaal. „Deze huisvesting moet zijn langste tijd hebben gehad", zei Hutjês. Hij zegde toe, dat hij zou helpen zoeken maar een vol waardige ruimte. „Hij opent het, en hij sluit het gelijk weer", lach ten de cursisten van het ATC. Gemakkelijk is de opleiding bij het trainingscentrum allerminst, vertelde cursiste M. Nortan. Maar na de frustraties die zij op liep bij het zoeken naar een baan -afwijzingen op tientallen solli- citatieorieven, een sollicitatie- cursus die geen vruchten af wierp en opleidingen waarop zij niet werd toegelaten was het ATC een verademing. „Hier vechten ze samen met ons. 't Is hard werken en doorzetten, maar we halen het wel", sprak mevrouw Nortan haar mede cursisten bemoedigend toe. (inbouw) apparaturen Keuken en Tegeiha! tos Nw. Mathenesserstraat 32, Schiedam Tel: 4731170 Donderdag koopavond.t/o Formido. Vlaardingen De gemeepte Vlaardingen gaat ruim 360.000 gulden schadevergoeding uitkeren aan twee bewoners van de Platanendreef in Holy-Noord. De bewoners voerden aan, dat de waarde van hun villa's door een wijziging van het bestemmingsplan enorm was gedaald. PSP/PPR en de SP keerden zich gisteren falikant tegen dit vergelijk, dat was voorgesteld door het on afhankelijke adviesbureau AOZ. Rem! Poppe meen de dat de „gemeente cadeautjes geeft aan mensen die hun claims uitsluitend baseren op discriminerende gedachten". 1 De twee bewoners voerden in de procedure aan, dat het bestemmingsplan voor het gebied ten zuiden van begraafplaats Holy uitsluitend voorzag in dure bun galows. Na het inzakken van de woningmarkt wij zigde de gemeente het bestemmingsplan, waardoor er goedkopere huizen in de omgeving van de buizen werden gebouwd. Hierdoor verminderde de status van de buurt, meen den de bewoners. Deze verandering had in hun ogen een negatieve invloed op de waarde van hun kapita le woning. Het onafhankelijke adviesbureau nam deze argementen grotendeels over. Door deze uit spraak heeft de gemeente volgens wethouder Bas Goudriaan te weinig kaarten in handen om te proce deren bij de Raad van State. „U kunt het zuur vin den, maar deze procedures liggen nu eenmaal in de wet verankerd", sprak de wethouder tot Poppe. „En procedures kun je verliezen. We hebben te weinig argumenten om deze zaak nog te winnen. Schiedam Drie meisjes zijn gisteren door de Schïe- damse politie gearresteerd na een vechtpartij met een 16-jarige opponente. De meisjes, 15 en lö jaar oud, sloegen zo hard in op het slachtoffer, dat zij voor onderzoek naar het Schieland-ziekenhuis moest worden overgebracht De vechtpartij, die rond zeven uur in de Alphons Ariënsstraat ontstond, zou het ge volg zijn geweest van een slepende vete tussen de jongedames. Maassluis Vlaardi n gen/Sehie- damJongeren die tussen 9 de cember en 7 januari al te balda dig zijn, kunnen rekenen op fik se straffen. De drie politiekoip- sen en het regionale bureau Halt hebben afgesproken dat jonge ren tot 18 jaar die de regels over treden in de kerstvakantie een alternatieve straf krijgen. Tege lijkertijd zullen ze worden voor gelicht over het gevaar van vuurwerk. Wie een behande ling' door Halt weigert, moet een forse geldboete betalen. Schiedam Culinaire doe-het- zelvers met gevoel voor stijl kunnen zich in Schiedam aan sluiten bij de Cuisine Culinaire Rijnmond. Op 22 januari starten onder de gewelven van het Ste delijk Museum, in de Brander.s- kelder, twee kookgroepen Op het eerste gezicht is dat niets bijzonders. Kookcursussen be horen tegenwoordig min of meer tot het standaardpakket van eik zichzelf respecterend buurthuis. Maar de CC Rijn mond onderscheidt zich toch op De nieuwste afdeling van de Cu-, een flink aantal punten van al linaire Club hamert op stijlDab die andere cursussen en groepen, kom t ook tot uitdrukking in een. Deelnemers maken bij voor beeld geen deel uit van een kookploeg, maar zijn onderdeel van een brigade. Bovendien laat CC Rijnmond alleen mannen toe en die moeten hun lessen ook nog eens in een bepaald kokste nue (geruite broek, witte kiel met zwarte knopen, koksmuts en witte halsdoek en dito voor schoot) volgen. volgens de etiket te opgemaaktë tafel en de keuze om louter ge- rechten volgens de Frans Hautd Cuisine te bereiden. De prijs is ook in stijl Naast een eenmalig entreegeld van 100 gulden, moei 570 gulden per jaar worden be taald. Voor dat geld mogen dd amateurkoks de den maaltijderr die zij jaarlijks bereiden zelfnui tigen, 1 Maassluis De nieuwbouw op de plek van de Groen van Prin- stererschool is voor korte tijd uitgesteld. Na overleg met de gemeente zijn bouwer Van der Waal en de stichting Eben Haë- zer akkoord gegaan met 1 fe bruari als startdatum voor de bouw. Het uitstel is nodig, omdat de eerste paal voor het nieuwe complex niet voor de afgespro ken datum van 15 december de grond ïn kan. De vertraging wordt door de gemeente voor namelijk geweten aan de Ma rokkaanse Islamitische Vereni ging, die pas na een kort-geding de wijk nam uit het schoolge bouw, dat op dit moment wordt gesloopt. Maar ook de vondst van ver hoogde lood concentraties in de bodem gooide roet in het eten. Met de provincie Zuid-Holland heeft de gemeente ondertussen overeenstemming bereikt over een saneringsplan, dat 312.000 gulden kost. De sanering begint direct na de jaarwisseling, als de sloper klaar is met het afvoeren van het puin van het schoolge bouw. Uit het uitstel valt af te leiden, dat de datum van 15 december een minder fataal karakter had dan het college het deed voor komen. Als de bouw niet op deze datum starte, dan zou de nieuwbouw het een complex bejaardenwoningen in gevaar komen. Met deze informatie zette het college verleden., maand de gemeenteraad onder druk om 115.000 gulden be schikbaar te stellen voor een nood onderkomen van de onwil lige Marokkaanse huurders. Door het beschikbaar stellen van de tijdelijke onderkomens kon de gemeente de school twee weken geleden eindelijk leeg opleveren, maar op dat moment was er nog geen oplossing voor de vervuilde bodem. Zoals som migen bij de kredietverstrek king al voorzagen, bleek 15 de cember als startdatum voor de bouw bijlange na niet haalbaar. „Maar na overleg met de Zie kenfondsraad bleek, dat deze subsidiegever begrip had voor de problemen van de gemeen te", vertelt ambtenaar stadsont wikkeling Cor de Jonge. „Ook Van der Waal ging akkoord met een latere start van de bouw, dus alle problemen zijn de we reld uit". De bodemsanering, die geheel ten laste komt van de gemeente, maakt het terreintje ondertus sen wel tot een peperduur ge bied. De sanering volgt op eer dere tegenvallers in de vorm van de aanleg van een bouw- brug, die anderhalve ton kostte. Ook de kosten voor de herhuis vesting van de Islamieten mo gen gerust worden toegerekends aan het project De 115.000 gul-' den betreft alleen de huur vam de portocabins voor tien maan den. Door de onverwachte sanering> is de bodem van het Maassluisse' saneringsfonds bovendien ïn zicht gekomen. Na de schoon- maakoperatie bevat bet fonds hooguit nog 200.000 gulden. „Geld voor de grote saneringen hebben we dus niet meer" zegt sectorhoofd P.N.M. Vork van de afdeling financien. „Deze sane ring en de eerdere investerin gen in de Vertowijk hebben flink in het fonds gehakt". Maar uit de tegenvaller in de Groen van Prinstererschool valt wellicht lering te trekken. „Misschien is het verstandig, in het vervolg eerst de grond te on derzoeken en dan pas bouw plannen te maken", meent de financiële deskundige.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1