eeuwigheidswaarde conflict opbouwwerk' Imkers zoeken nieuwe standplaats OCW^OüGrS CllipC V311 i KLIP Inbrekers betrapt ZEEMAN-S 1990 toe. ULAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Geen plaats voor insectenvolk in Vlaardingen TH Blaauboer Maaslands nieuwe arts v HET GROOTSTE GOLFSLAGBAD TUSSEN NEDERLAND EN ENGELAND A v Concurrenten zetten sloper de voet dwars Man zwaait niet dolk Inbrekers mishandelen slapende bewoner Furie krijgt status museum Steekpartij in winkel Mannen stelen kerstboom bij politiebureau Wij zijn verhuisd: 's- naast DIRCK ■Gravelandseweg 958 III aan de Schie IJZERHANDEL B.V. Autobedrijf wenst haar cliënten en de voetbalvereniging S.F.C. 'n plezierig- Boterstraat 14, Schiedam wnMm Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardlngen.fostbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.43S2066.4350SS7 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349757 WOENSDAG 11 DECEMBER 1939 PAGINA 17 door PETER DE LANGE De drie steden in de delta van de Watef^^^^njami--de -vooravond van het decennium dat naar het jaar 2Ö(HTlêidt'Hoe de regio zich de komende jaren zal ontwikkelen, is natuurlijk koffiedik kijken. Aan de hand van wat in de jaren tach tig ech ter tot stand is gebrach t en is gebeurd, kan een beeld worden geschetst waarheen het met de Wa terwegsteden van 1990 zal gaan. Vandaagals eerste, komt het toe komstperspectief van Schiedam aan bod; Vlaardingen en Maassluis zullen respectievelijk morgen en vrijdag vólgen. Schiedam Geblinddoekt. Zo lijkt Schiedam de jaren negentig binnen te stappen. Slechts een handvol bestuurders, ambtena- ren en onbekende geldmagnaten weet hoe de stad er over een jaar of vijf zal uitzien. De onderhan delingen over het Nieuwe Cen trum vinden plaats achter geslo ten deuren. 1 Toch is er geen reden te vrezen dat de Oude Stad teloor gaat. V Schiedam is ondanks alle ver- nieuwingen vast van plan zich- zelf te blijven. Het gemeentebe stuur heeft geleerd van de fout van een kleine twintig jaar gele den, toen 'faetonboer' Empeo na- genoeg de hele binnenstad wilde «slopen voor de bouw van een Sehiedamse variant op Hoog Catharijne, compleet met me trostations en wolkenkrabbers. De protesten waren indertijd oorverdovend. Zo'n drastische gedaanteverwisseling durfde de Bran'dersstadniet aan. Projec- Wntwikkelaren moeten sinds dien aan de leiband van het ge meentebestuur lopen, want zelfs marginale ingrepen roepen al weerstand op. Het Nieuwe Cen trum moet behoedzaam worden voorbereid. Voor alle duidelijkheid: het Nieuwe Centrum is, anders dan in de optie-Empeo, dit keer geen geheel. Het ligr verspreid over verschillende kale plekken in de binnenstad. Het strekt zich uit over de Buitenhavenweg, de Passage, het Broersveld en de Hoogstraat. Andere segmenten liggen in de Lange Kerkstraat, het Hema- plein, het Emmaplein en de Overschiessestraat. De laatste twee locaties vormen samen het Stadserf. De, bouw,,van kei- en cultuurcentrummoetne^ sluitstuk worden van de giganti sche"* vérjongingsoperatie die eind jaren zeventig op gang kwam. In die periode kreeg Schiedam van het rijk miljoenen guldens voor de stadsvernieuwing. Met dat geld konden de oude wijken jDe Gorzen, Schiedam-West "en Scbiedam-Oost worden opgeknapt Dat was nodig ook. .In die stadsdelen waren in de loop der jaren honderden arbei derswoningen verkrot. Schie dam liet het niet bij renovatie van de oude wijken; de volgende stap was nieuwbouw in het noor den'van de stad, in Woudhoek en Spaland. Het spreekt vanzelf dat tegen over vernieuwingen in de peri ferie ook vernieuwing van het hart moet staan; anders verliest het oude centrum de aansluiting bij de nieuwe stad- Maar waar de bevolking volop inspraak kreeg over de veranderingen in woon buurten, wordt de burger rück- Siehtlos de mond gesnoerd als hij zich wil mengen in de discussie over het centrum. Daarover pra ten is een privilege van burge meester en wethouders en hun ambtenaren. - •.«- Sinds de voorbarige uitlatingen van wethouder Chris Zijdeveld' over dé snelle bouw van een ABC-winkel in de Lange Kerk- straat/Kreupelstraat zwijgt men op het stadhuis als het graf over het centrum-plan. Wat er op het Stadserf staat te gebeuren, wordt streng geheim gehouden. De ge meente wil zijn onderhande lingspositie met de geldschieters' niet in gevaar brengen. t Maar hoe de nieuwe bibliotheek, het nieuwe theater en de nieuwe raadszaal er ook uit komen te zien en wie het geld er ook voor verschaft de gebouwen op het Stadserf worden geen wonderen van futurisme en high technology. De marges zijn smal, zegt stadsarchitect Han de Kluyver. De ontwerpers zullen rekening moeten houden met de nabijheid van monumenten als het Proveniershuis, de Singel kerk, de Ruïne. De 'huiskamer van Schiedam', zoals het project is gedoopt, mag volgens De Kluyver geen vreemde eend in de bijt worden. De gebouwen moeten 'eeuwigheidswaarde' uitstralen. Eeuwigheidswaarde. Dat wordt in Schiedam het trefwoord voor de jaren negentig. De radikale vernieuwing is afgezworen, het tijdperk van de consolidatie heeft zijn intrede gedaan. De Sehiedamse skyline wordt aan de vooravond van het jaar 2000 niet bepaald door wolkenkrab bers, maar door de wieken van de herbouwde molen De Palm boom. Gravin Aleida, de stichte res van de stad, krijgt een heel herkenbaar standbeeld en De Lange Haven wordtgerestau reerd. Geboortegolfj e Het is niet alleen uit historisch besef dat het gemeentebestuur deze koers heeft ingeslagen. Daaraan ten grondslag ligt onge twijfeld ook, of misschien wel vooral, de nuchtere constatering dat er grenzen zijn aan de groei. Met de voltooiing van Spaland halverwege de jaren negentig zijn die al bereikt. De bouw grond is op. Dat maakt een grote Bevolkingsgroei onmogelijk. Soeiograaf Jan van der Meulen voorspelt dat Schiedam in 1996 ongeveer 73.500 inwoners telt. Dat is melusief de 'Spaland-üm- puls' en de te verwachten be langstelling voor andere Sehie damse wijken als de trek naar de nieuwe woonbuurt op gang komt. Een Schiedams gezin aan de vooravond van de negentiger Ja ren oftewel: de eerste Spalanders zij hun energiezuinige woningen - betrokken... Uit Van der Meulens cijfers blijkt dat rond die tijd ook een einde zal zijn gekomen aan de sterke vergrijzing van Schie dam. Die is nu al goeddeels over het hoogtepunt heen. Schiedam beleeft de laatste jaren een ge boortegolfje. De vestiging In Spaland van jonge gezinnen zal ,de scheve verhouding nog ver der rechttrekken. De-angst dat de,stad een eigen- tijds centrum bouwt voor ouden vandagen is ongegrond- De .face-lift van de binnenstad .houdt meer in dan make-up smeren op een gerimpeld ge- zidvt. Het Stadserf, dat wordt de Steen der Wijzen. Wie die steen beroert, blijft eeuwig jong. Maasland In de opvolging van de aan het eind van dit jaar met zijn praktijk stoppende Maas- landse huisarts Noordam is voor zien. De gemeente heeft dr. H. Blaauboer (35) als opvol ger aangesteld. Blaauboer is al tweeeneen half jaar de assistent van Noordam, die met pensioen gaat. Dr. Blaauboer is geboren in Egmond aan Zee. Na zijn basis artsexamen werkte hij geduren de achttien maanden als arts-as sistent op de afdeling chirurgie, interne geneeskunde en gynae cologie en verloskunde in het streekziekenhuis Overvecht in Utrecht. Vervolgens werd hij in Maasland de assistent van Noordam, die een praktijk heeft met meer dan drieduizend pa tiënten. De nieuwe huisarts is nog op zoek naar de praktijk ruimte. daarvoor heeft hij voor de periode van een jaar een per ceeltje grond aan de Hofsingel tegenover de sporthal op het oog. Hij wil een houten noodgebouw- tje laten plaatsen, om daar voor lopig praktijk te houden. Vlaardingen Hoe de kerstge- dachte ook mag luiden en wat de f' goede voornemens voor het nieuwe jaar ook mogen zijn; bij- L- na geen mens denkt aan de nieti ge wezentjes in de natuur. Al leen de Vlaardingse imkers vra gen zich af wat zij met hun volk aan moeten. Want zij vrezen met grote vreze... Als ze niet gauw een ander plekje in de stad krij- p gen aangewezen, kan het voor f,u hun bijen wel eens te laat blij- 'A ken. Vijf amateur-imkers in Vlaar dingen zien naarstig om naar een nieuwe standplaats. Vier i van hen moeten binnen drie - maanden zijn yertrokken. om- dat zij voor L april 1990 van de gemeente het volkstuincomplex *- van wijlen dr- Moerman moeten hebben ontruimd. Met name de 7B-jarIge imker Van der Lugt zit met de handen in het haar, zegt zijn collega Van VI iet. „Die man dget het al z'n hele le- ven. Hij staat ook in de Broek- j» polder en heeft achttien kassen, maar hij moet van beide locaties weg. Van der Lugt is de belang rijkste imker van Vlaardingen. AJs ergens een nest moet worden v verwijderd» wordt hij altijd door de politie gebeld om dat karweit- w je op te knappen". 5. Voortouw De imkers zijn voorzichtig in hun uitlatingen. Ze willen nie- mand tegen zieh in het harnas ja- ygen Veel hoop op een nieuw 'territorium' hebben zij toch al niet, dus kun je de gemeente maar beter niet voor het hoofd stoten. Zo lang er hoop is, is er tenslotte leven... Het is Ada van den Bosch ge weest die het voortouw heeft ge- nomen; in eeiste instantie nog onwetend van de nood van haar lotgenoten. De Vlaardingse staat met haar bijenvolk helemaal in Hoogvliet en had, zo liet zij de ge meente weten, eigenlijk zo graag een stukje grond in haar eigen tstad gehad. Pas later volgde het contact met het kwartet imkers j die elk lid zijn van het Rotter- p tjamse Ambrosiusgdde. „Imkeren kun je doen zonder datje de anderen van de vereni ging kent". Het probleem in Vlaardingen is, verduidelijkt zij, „dat hier helemaal niks voor ons r is. In Maasland en Rotterdam bïj Schiedam De bewo- nersvereniging Schie- dam-Zuid vindt het on verteerbaar dat het IOBS, het Instituut On dersteuning Bewoners in de Stadsvernieu- wingswijken, haar op bouwwerker uit de Gor zen heeft teruggetrok ken. Voorzitter Albert Bons stelt dat het con flict tussen de bewoners vereniging en het ge- .meentelijke orgaan niet *Över de ruggeirvan de bewoners mag worden uitgevochten. Het conflict ontstond enkele we ken geleden, toen het IOBS voorstelde het opbouwwerk te concentreren in de sfadsver- nieuwingsvvijk Nieuwland. 'De extra uren voor Nieuwland zou den ten koste gaan van het op bouwwerk in de oude wijken Oost, West en Zuid. Met name Zuid verzet zich fel te gen het voorstel. In plaats van de voorgestelde reductie tot twaalf uur wil de wijk eên opbouwwer ker die volledig inzetbaar is. De grote ontwikkelingen in de stadsvernieuwing en de veran deringen in de verkeerssituatie rechtvaardigen deze daim, meent Bons. „Al het werk rust nu op de schouders van- vrijwilligers", klaagt hij. „Door de ontwikke lingen in de wijk is een extreme werkdruk bij de vrijwilligers ontstaan. Er 2ijn weken dat we elke avond twee vergaderingen hebben. Zonder professionele ondersteuning is het bijna niet meer te doen". Hei terugtrekken van de op bouwwerker wordt overigens niet veroorzaakt door de roep om meer uren opbouwwerk. In hetzelfde schrijven uit de bewo nersvereniging ook kritiek op opbouwwerker Maarten van Ot- terdijk, die zijn gezicht te weinig zou laten zien in Schiedam-Zuid. Verder wordt hem verweten dat hij te weinig in de avonduren wilv werken. De bewonersvereni ging voert aan dat juist 's avonds het zwaartepunt van de activi teiten ligt. Van Otterdijk wordt ,ook aangerekend dat hij niet kan samenwerken met een vrijwil- Deze persoonlijke aanval is vol gens secretaris Bert van Kan van het IOBS de reden voorlopig geen opbouwwerker naar Zuid te sturen. Na een ziekte van en kele maanden hervat Van Otter- dijk rraar verwachting in januari zijn werkzaamheden in een an dere wijk. Om de lucht tussen het IOBS en de bewonersvereniging op te klaren, wil Van Kan op korte termijn overleg op gang bren gen. Vóór deze bijeenkomst wenst Zuid echter eerst een schriftelijke reactie op de ge wraakte brief. „Andei's weten we niet waar we over praten", aldus voorzitter Albert Bons. De opbouwwerker mag Zuid voorlopig kwijt zijn, met het pleidooi voor meer uren profes sionele ondersteuning heeft de bewonersvereniging wel bereikt dat het IOBS haar aanvankelijke voorste! heeft ingetrokken. In een schrijven aan het college van B en W erkent het instituut dat inzet van beroepskader pas zin heeft als zo iemand minimaal 24 uur per week voor een wijk be schikbaar is. Door bezuinigingen elders ziet het IOBS zelf kans een extra op bouwwerker voor zestien uren -erf een bewonersdeskundige voor acht uur in dienst te nemen. Aan wethouder Luub Hafkamp heeft het IOBS vorige week ge vraagd 188.000 gulden beschik baar te stellen om de door Zuid en de andere wijken ingediende eisen voor extra personeel in te willigen. De Vlaardingse imkers Van Vliet en Van der Lugt bij hun bijenvolk. Binnen drie maanden moeten er weg zijn... voorbeeld wel. De mensen hier- staan er in feite 2onder dat er toestemming voor is. Het is na tuurlij^ veel prettiger als je een echte standplaats krijgt". Survival Een probleem dat daarbij om de hoek korfyt kijken, is het punt van het verhuizen van een heel bijenvolk. j)Ze zijn nu op survi val", legt de^bewoonster van de bloemenbuurt uit. „Ze hangen aan een tros om de koude perio de te overleverf^. Bij een graad of tien en voordat jZe gaan vliegen, moeten wij de -korven hebben overgebracht. Het betekent dus dat we heel snel weg moeten". Met z'n vijven hebben ze één en dezelfde locatie op het oog: bij de kwekerij aan de Watersportweg. Die plek, zegt ze, is ideaal voor de bijen. Ten eerste is het dracht- gebied in de Broekpolder en toch vlakbij de stad - ideaal en" ten tweede heerst er rust en is reeds beschutting aanwezig, wat de kosten binnen de perken houdt. Het is heel gunstig als de bijen korven en de honingraten bin nen een straal van tweeëneen half a drie kilometer tussen de stad en de polder kunnen wor den gevestigd. ,,In de zomer heb ben de bijen zwaarbeladen poot jes met stuifmeel. Zo'n afstand is voor hen nog net te behappen. Dan slijten hun vleugeltjes niet zo snel. En ook voor hetgemeen- telijk groen is het heel positief. Er zijn wel andere locaties, maar daar krijg je minder bijen en minder honing. De mooiste drachtplek is bij de kwekerij". Misverstanden Dat bijen straks de bezoekers en het personeel van de kwekerij dwars zitten, wijst Ada van den Bosch van de hand. Wat dat be treft hébben de imkers gemerkt dat er onder de bevolking nog heel wat verkeerde denkbeel den bestaan. „Nee, nee", weer-"" legt zij de angst, „van overlast is,, geen sprake. Bijen komen niet zo* maar even op je af. Dat doen ze alleen als ze in gevaar zijn. Er be- staan veel misverstanden over, maar eigenlijk is het een heel lief diertje" Om de kans van overlast nog verder te reduceren, zijn de vijf Vlaardingse amateurs bereid op het nieuwe terrein een fijnmazig net te plaatsen van twee meter hoog. Ada van den Bosch: „Dan hinderen ze echt niemand, om dat de bijen met zekerheid hoog blijven vliegen. Het is net zo als bij mensen: geef je ze de ruimte, dan nemen ze het er ook van". Om hun steentje bij te dragen aan de natuuredueatie hebben de imkers een plannetje opgevat. Van der Lugt de man met het meeste verstand van zaken is bereid volgens de maten en in structies van de Vereniging der Bijenteelt een observatiekast in te richten. 'di- i 3- j riSI I Als Gran Dorado Port Zé lande op 23 mei open gaat, heeft dit bungalowpark aan de Brouwersdam meteen al het allergrootste golfstagbad: de Noordzee. En verder gelijk ook maar de leukste attracties (ja hoor, ook een subtropisch goifslagbad) èn de beste surfstek boven Nice't Grevefingenmeer. Overdreven In de brochure leest u alles overPort Zëiande en de andere Gran Dorado parken. Haal 'm bij uw Reisagent of stuur de bon in 'n ongefrankeerde open envelop naar Gran Dorado, Antwoordnr. 19368,1000 WD Amsterdam. Najm Straat' Postcode. Ptaa u Telefoon A CR OS O^c-jcAa- 'i 13^ BUNGALOWPARKEN OP DE/MOOISTE PLEKJES. BEL DIRECT 02O-66565ÓS. -.C-- Schiedam De vergunning voor een puinbreekinstalla- tie van Bik Sloopwerk BV in Schiedam is door de Raad van State tot nader order ge schorst. Daarmee hebben twee concurrerende bedrij ven hun zin gekregen. Ze hadden op schorsing aange drongen, omdat er volgens hen met de bestaande puin- breekinstallaties voldoende capaciteit is om het aanbod te verwerken. Het provinciebestuur had de* vergunning aan Bik gege ven, omdat de verwachting is dat het aanbod de komen de tijd sterk zal stijgen. De tarieven voor het storten van puin zullen immers worden verhoogd, waarna sloopbedrijven eerder ge neigd zijn het puin te laten verwerken. Na zo'n verwer king in een puinbreker is het materiaal geschikt voor hergebruik. De waarnemend voorzitter van de afdeling bestuursge- schillen van de Raad van State, mr. J.H. Polak, zei tij dens de zitting al dat de pro vincie bij het verlenen van de vergunning niet de pro cedure heeft gevolgd die volgens de Afvalstoffenwet is verplicht. Kennelijk Is dat voor hem een reden geweest de vergunning te schorsen. De schrif'elijke motivering van mr. Polak volgt over en kele weken. Overigens gaat het om een voorlopige beslissing die gel dig blijft totdat de Raad van State zich voor een definitie ve uitspraak over de kwestie buigt. Daarbij komen alle as pecten nogmaals uitvoerig aan de orde. Deze beslissing kan nog wel een jaar of lan ger op zich laten wachten. Vlaardingen De politie heeft vrijdagmiddag een 54-jarige man aangehouden die op de Goudsesingel in het wilde weg met een dolk liep te zwaaien. De man uitte daarbij bedreigingen aan toevallige voorbijgangers. Hij is inmiddels opgenomen in Sint Joris in Delft. Schiedam In het kerstweek einde zijn in Schiedam in totaal drie mannen door de politie in de kraag gevat. Drie daders van een beroving met mishandeling konden er evenwel van door gaan. Zij duwden in de nacht van zaterdag op zondag een 37- jarige Schiedammer op de Grote Markt in een portiek, bedreig den hem met een mes en brach ten de man flinke verwondin gen toe. Het trio rond de leef tijd van twintig jaar »gfng er met zijn portemonnee van door. Drie andere inbrekers werden op heterdaad betrapt en ingere kend- Een 39-jarige Rotterdam mer zag zijn poging om in een eetcafé aan de Appelmarkt in te breken mislukken, evenals een insluiper die bij het tehuis aan de St. Liduinastraat rondhing. In de nacht van de eerste op tweede kerstdag viste de politie een dief uit de sloot nabij de Van Haarenlaan. Gestoord tijdens zijn poging een garage aan de Colijnstraat te beroven dacht de 27-jarige Rotterdammer aan zijn belagers te kunnen ontkomen door in een sloot te springen. Toen de man aan de overkant was, stonden agenten echter al klaar om hem in te rekenen. Vlaardingen Een 24-jarige Vlaardinger is zaterdagnacht in zijn woning in de Tweede Am- manstraat door inbrekers mis handeld. De bewoner lag te sla pen toen een nog onbekend aan tal mannen hem toetakelde. Hij liep verwondingen op aan zijn hoofd en ledematen. In het zie kenhuis moest hij ook aan een aantal gekneusde ribben worden behandeld. De inbrekers vernielden daarna een groot deel van de huisraad en gingen meteen computer, een radiozender en een elektrische gitaar aan de haal. De bewoner werd voor ongeveer 15.000 gul den gedupeerd. In de Billitonlaan zijn zaterdag nacht twee twintigjarige Vlaar- dingers aangehouden. Zij waren op dat moment bij een sigaren- handel bezig artikelen te stelen. De twee stonden buiten en had den via de brievenbus al met succes naar enkele tijdschriften 'gehengeld'. Bij een inbraak in een vrachtau to die stond geparkeerd in de Roemer Visscherstraat werd vrijdagmiddag de autokluis opengebroken. Er werd op het moment dat de chauffeur in de buurt meubels afleverde ruim 18.000 gulden gestolen. Maassluis In een nieuwe hoedanigheid ïs de Furie te ruggekeerd naar Maassluis. ■Het schip heeft de status van varend museum gekregen. Dat heef de trots van de-Eer ste stad aan de Waterweg weer te danken aan het feit dat de Stichting Hollands Glorie Maassluis is toegelaten als lid van de Federatie van Musea in Zuid-Holland. De Furie heeft net een grote beurt achter de rug bij de Vlaar- dingen-Oost Scheepsreparatie BV, waar het schip is opgekale faterd. Het bestuur van Hollands Glorie ziet de museum-status als een 'erkenning van de inspan ningen om de Furie weer in oude staat terug te brengen'. Schiedam De politie van Schiedam is op zoek naar getui gen van een steekpartij in de su permarkt aan het Broersveld. Twee mannen van 28 en 35 jaar kregen vrijdagavond rond zeven -uur onenigheid. De jongste trok op een gegeven moment een mes en stak toe. Ter hoogte van de hartstreek bleef het mes even wel steken in de jas van het slachtoffer. De politie (telefoon 426.07.60) heeft getuigen van het feit nodig om de ernst van het delict te kunnen vaststellen. Vlaardingen Overmoedig ge worden door de drank hebben een achttien- en een twintigjari ge Vlaardinger maandagnacht geprobeerd vlakbij het hol van de leeuw een kerstboom weg te kapen. De mannen hadden hun zinnen gezet op de kerstboom die bij het politiebureau aan de Delf- tseveerweg stond. Kort nadat zij de verlichte boom hadden mee genomen, werden zij echter al weer in de kraag gegrepen. Ba- halve de twee mannen moest ook de kerstboom worden afge voerd. 's-Gravelandseweg 958, Schiedam, Tel. 010-4267594 (achter de Hema)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1