mm Veel minder vrouwen op zoek naar baan 'Ziekenfonds moet niet zeuren, maar betalen' Eerste transport op weg naar Roemenië Maatregel tegen 'dioxine-boeren' blijft van kracht 'Stankverwekkend gat in wetgeving' Omroep blikt terug 1990 VLAARDLNGS DAGBLAD SCHIEDAMS* COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Kosten hartoperaties in buitenland via rechter afdwingen PLONSEN IN ZUID mrnwm. wm s-v3 Kinderspektakel in Lijnbaanhailen Arbeidsbureau snapt het niet SP kaart probleem met luchtvervuiling aan Vlaardings bedrijf inzamelpunt van Rode Kruis I Goederen afleveren vVij wensen onze klanten en toekomstige klanten een gezond >(- smeden [ilaiili Hoekse Oranjevereniging zit zonder bestuurders Schiedam op zoek naar migranten- voorlichter DONDERDAGJ3ECEMBER 1989 2& PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4003,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343323,4353066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. door JOOP BREÊDVELD Schiedam „Ik weet precies wat ze doormaken: de zenuwen gieren door je heen". Schiedam mer T. Henkens ventileert met die woorden de verbondenheid met zijn lotgenoten, een 54-jari- ge man uit Delft en een elf jaar oudere inwoner van Maasland. Beide mannen hopen zo snel mogelijk aan hun hart te wor den geopereerd. Ze weten dat te lang wachten hen fataal kan worden. Henkens onderging zijn opera tie op 18 november in Engeland en voelt zich inmiddels weer een stuk jonger en gezonder. Was hij in Nederland gebleven dan had hij tot maart of april moeten wachten op een in greep. De stichting Nederlandse Hartpatiënten wil ook de twee anderen graag in Engeland la- ten helpen, maar is gestuit op de weigering van het in Schiedam gevestigde ziekenfonds Delf- land-Schieland-Westland (DSW) om de kosten van die in greep te dekken. De Roermondse stichting vindt hun 'nee' onbegrijpelijk. „Ze moeten niet zeuren, maar ge woon betalen", luidt het duide lijke commentaar van stich tingsvoorzitter Jan van O ver veld. Om dat gedaan te krijgen, heeft de stichting de DSW in een kortgeding voor de rechter gedaagd. Dat dient op 10 januari voor de Rotterdamse recht bank. Wachtlijsten Het verhaal van de drie hartpa tiënten. van wie Henkens nog moet afwachten of het zieken fonds zijn rekening van rond 25.000 gulden zal betalen, is vol gens Van O verveld een verhaal dat voor ongeveer 2500 Neder landers opgaat. De wachtlijsten voor open har toperaties zijn weer 'onaan vaardbaar' lang geworden, zo dat de stichting enkele weken geleden besloot de luchtbrug naar met name Engeland op nieuw te openen. „De meneer uit Delft wacht al vanaf mei op zijn operatie, terwijl de patiënt uit Maasland in oktober te ho ren kreeg dat hij nog ongeveer zeven maanden geduld moest hebben", aldus Van Overveld. De stichting zal jzieh tijdens het kort geding beroepen op een ar tikel in de ziekenfondswet dat stelt dat patiënten binnen een aanvaardbare termijn geholpen moeten kunnen worden. Aan vaardbaar moet, zo blijkt uit een recent rapport van de begelei dingscommissie hartchirurgie Nederland, worden vertaald in een termijn van drie maanden. Ziekenfondswet De DSW baseert haar weigering op diezelfde ziekenfondswet. Het'ziekenfonds stelt dat er in Nederland voldoende capaciteit is om zo'n operatie te laten uit voeren. „Die lange "wachtlijst ontzenuwt dat", werpt Van Overveld tegen. Dat juist het Schiedamse zie kenfonds voor de rechter wordt gedaagd, heeft te maken met de snelle afwijzende reactie van de DSW op het betalïngsverzoek. Collega-instellingen zouden een afwachtende houding innemen en pas een knoop willen door hakken zodra de rekeningen uit Engeland op hun bureau dwar relen. Vorige week nog sprak Van Overveld met staatssecretaris Sirpons van volksgezondheid over het probleem. Hoewel de stichiing al geruime tijd roept, dat het ministerie te weinig oog heeft voor de vele hartpatiën ten. zou ook het laatste onder houd weinig hoop hebben opge leverd. „Er zijn toezeggingen gedaan voor een iets ruimer budget voor ziekenhuizen en ziekte kostenverzekeraars, maar veel soelaas biedt dat niet", meent Van Overveld. Knelpunten ,.De knelpunten zijn te groot. Allereerst is de capaciteit op de intensive care afdelingen in Ne derland al zo groot, dat er bij voorbeeld bij een groot ver keersongeluk regelmatig met patiënten van het ene naar het andere ziekenhuis moet worden gesjouwd Behalve het bedden tekort is ook het ontbreken van voldoende gekwalificeerde ver- pleegkundigen een gigantisch probleem Die mensen verdie-, nen zo slecht dat er steeds mëer hun heil bij het bedrijfsleven zoeken". Henkens, sprekend uit erva ring. beaamt dat. „Het loopt de spuigaten uit. Het is toch schan dalig dat een land als Nederland ons zo laat vallen. Kijk, ik ben er nu goed van afgekomen, maar ik weet zeker dat verschil lende andere mensen overlijden omdat ze niet snel genoeg wor den geholpen". „Dat klopt", zegt Van Overveld. „Uit onze contacten met cardio logen en ziekenhuizen blijkt ook dat die mensen met de rug tegen de muur staan en het le ven soms door hun vingers zien glippen" Sportief ingestelde scholieren kunnen tijdens de kerstvakantie in Schiedam hun hart ophalen. Gisteren konden zwemlustigen in zwembad Zuid terecht. Naast het gebruikelijke vrijzwemmen was ook tijd ingeruimd voor het hou den van glijbaanwedstrijden (foto). Die activiteit wordt volgen de week donderdag opnieuw ge houden. Na de jaarwisseling hoopt de dienst sporten recreatie verder publiek te trekken met dis- cozwemmen, met medewerking van Martin Green (woensdag), en de waterspeeltuin (dinsdag). Het sportfondsenbad is vandaag en morgen de plaats waar scho lieren zwemwedstrijden afwer ken. Leerlingen van dertig Schie damse scholen bestrijden elkaar zowel individueel als met estafet teploegen. Volgende week woensdag tot en met vrijdag vindt in sportzaal Oost een mini-basketbaltoernooi plaats. Daaraan doen 36 teams mee. De meeste scholen brengen tweepioegen in het veld. i Maasland De positieve metin gen naar de hoeveelheid dioxine in de m?lk van koeien in de Lic- kebaertpolder ten spijt, blijven alle beperkende maatregelen vooralsnog gehandhaafd. Dit zei een woordvoerder van het ministerie van volkhuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieu (VROM) gisteren in een re actie op het rapport van het RIVM, het rijksinstituut dat het onderzoek heeft uitgevoerd. De bevindingen van de RIVM zijn i inmiddels naar de Tweede Ka mer gestuurd. „De maatregelen, die zijn geno men, blijven van kracht", aldus de woordvoerder. „Het is niet juist om na één meting al conclu sies te trekken". De ministeriële zegsman erkende dat 'de resulta ten er positiever uitzien dan een half jaar geleden'. Op grond van in juli verrichtte metingen wer den de produkten van de boeren in de polder uit de markt geno men. De melk wordt apart ver werkt De boeren krijgen tot 1 juli volgend jaar de directe schade vergoed door het minis terie van landbouw. Het RIVM heeft monsters geno men op tien bedrijven over een periode van drie weken in sep tember en oktober. Daaruit bleek dat bij de boeren in het 'buitenblok' een dioxine-gehalte zat tussen de 3,2 en 4,9 picogram. In het 'binnenblok' lagen ae ge haltes iets hoger: tussen de 3,7 en 6,2 picogram. Zes picogram (een miljoenste deel van een gram) is het absolu te maximum dat is toegestaan. De melk van slechts één boeren bedrijf overschreed deze norm. Overigens bedraagt wat op VROM het landelijke achter- grondniveau' wordt genoemd een soort landelijk gemiddelde van dioxine in melk 0,8 pico gram. Volgens Piet Sonneveld, zelf veehouder in de Lickebaertpol- deren voorzitter van de dioxine- begeleidingscommissie, bevesti gen de resultaten de opvatting dat de 'buitenblokkers' weer ge woon bedrijf moeten gaan voe ren. „Dje mening hebben wij al tijd al gehad", aldus Sonneveld. De buitenblokkers zijn boeren die hun bedrijf buiten het Licke- baertgebied hebben, maar wel enkele stukken grond binnen de door dioxine-vervuiling getrof fen polder bezitten. Ook zij vie len onder de maatregelen die in juli werden afgekondigd, hoewel slechts een gedeelte van hun melkproduktie afkomstig was uit de polder. Bij zijn bezoek aan de boeren in oktober zei minister Braks al dat overwogen werd de buitenblok kers vrij te stellen van de maat regelen, als ze hun koeien niet meer op het vervuilde land zou den laten grazen. Tot nu toe is hierover echter nog geen besluit gevallen. Vlaardingen/Schiedam Omroep Vlaardingen blikt in een spe ciaal oudejaarsprogramma vanuit café D'Oude Stoep terug op 1989 en kijkt vooruit naar 1990, In een vier uur durend radioprogramma, dat zondag om vier uur begint, wordt onder meer met politici gespro ken over de turbulente tijden die de Vlaardingse politiek dit jaar doormaakte. Tijdens het programma, dat rechtstreeks de ether in gaat, wordt ook uitgebreid stil gestaan bij zaken die met sport en cul tuur te maken hebben. Ook de wekelijkse sportuitzending van de Stadsomroep Schiedam krijgt zondag een speciaal karakter. Vanuit theatercafé De Tender praten bestuursleden van diverse plaatselijke sportverenigingen over hun plannen voor het komend jaar. Vlaardingen De Lijnbaan hallen staan vanaf vanoch tend weer zes doordeweekse dagen lang in het teken van Jeugdstad. Dan kan de acht tiende editie van dit kinder- -spek takel toch van start feaan, terwijl het in eerste in stantie helemaal niet zeker wa£of Jeugdstad ooit nog in Vlaardingen zou worden op getrokken. Met het voornemen de subsidie in te trekken, zette het stadhuis een dikke streep door deze acti viteit. Dankzij de steun van kin deren, ouders en leraren werd dit onheil afgewenteld. En om dat de PvdA toen een lans voor Jeugdstad brak, is het fractielei der John Ranshuijsen die mor gen om tien uur deze kerstva kantie-activiteit officieel zal starten. Jeugdstad heeft de deuren van tien tot vier uur open staan. Het 'kinderpretpark' is vandaag en morgen en van 2 tot en met 5 ja nuari 1990 te vinden aan de Baanstraat, Vlaardingen De Socialis- tiese Partij heeft een 'stank- verwekkend gat' in de regel geving ontdekt. Bij luchtver ontreiniging, die schepen veroorzaken door het in pompen van zogenaamd 'ballastwater', blijkt nie mand in actie te (kunnen) komen. Instanties als de DCMR en de Havendienst wijzen naar elkaar als be voegde instantie om tegen de verspreiding van deze on welriekende luchtjes op te treden. De SP vindt het tijd worden dat schepen niet langer door de ma zen van de wet varen. En er moet een.eind worden gemaakt 'aan het afschuiven van verant woordelijkheden tussen ver schillende overheidsdiensten', stelt SP-voorman Remi Poppe in een schrijven aan onder meer de gemeenten Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) en de" provincie Zuid- Holland. Poppe doelt op de tanker Lau- rell die op 11 december lag afge meerd bij de Shell in de Vierde Petroleumhaven. De eigen Mi lieu Alarmhjn registreerde toen klachten uit Vlaardingen, Maassluis, Poeldijk en Rijs wrik over een zware olielucht. De SP informeerde eerst bij de DCMR, maar werd omdat het voor val niet op de kade, maar op het water plaatsvond doorver wezen naar de coördinatiecen trale van de Havendienst- De afdeling politionele zaken van deze dienst, zo kreeg de So- cialistiese Partij vervolgens te verstaan, treedt echter alleen op indien 'de orde en veiligheid in de haven wordt verstoord'. Dat laatste, aldus Poppe, blijkt slechts van toepassing te zijn op het scheepvaartverkeer: gassen, stoom en rook worden wel als een gevaar beschouwd, maar van stankoverlast ondervinden schepen geen hinder en is dus niet erg... De SP dringt er bij DCMR-di- recteur Post van den Burg op aan, dat hij al zijn middelen aan wendt om dit gat in de wetge ving zo snel mogelijk te dichten. Vlaardingen De eerste volle trailer met voedselpakketten voor de Roemeense bevolking is gistermiddag vertrokken. Van uit Vlaardingen zijn dozen vol bonen, suiker, zout en rijst onder weg naar het zo zwaar gedupeer de Oostblokland. Maai; naast deze levensmiddelen maken ook kaarsen, lucifers, chocolade en plantaardige boter deel uit van het broodnodige 'kerstpakket'. De Verenigde Internationale Transportbedrijven (VIT), ver stopt op een stil deel van indus trieterrein Vettenoordsepolder, is het verzamelpunt van het Ne derlandse Rode Kruis. De tele foon rinkelt onafgebroken en op het terrein achter het hoofdge bouw stapelen de goederen zich tussen de witte vrachtauto's op. Vuilniszakken Verscheidene vrachtwagens vanuit alle delen van ons land le veren hun hulpgoederen af. Uit Schiedam, waar het gemeente bestuur tal van mensen heeft doorverwezen, Vlaardingen en andere delen van het Rijnmond gebied komen met de regelmaat van de klok particulieren aan zetten* vuilniszakken met kle ren en dozen vol eten. „We krij gen, al is dat niet direct de bedoe ling, veel kleding", beeft direc teur Richard Hulsenboom van het 110-jarige bedrijf gemerkt. „Maar er is veel meer behoefte aan diverse levensmiddelen". Bij de transportfirma achteraan de Taanderijstraat worden de goederen bekeken en gesor teerd, waarna het eerste trans port richting de gehavende hoofdstad op gang komt. Acht tien uur en 2400 kilometer later moet Boekarest zijn bereikt. Sjouwen en stouwen. De eerste vrachtwagen van het Rode kruis met levensmiddelen voor Roemenie vertrok gistermiddag vanuit Vlaardingen. Het Rode Kruis heeft voor deze centrale opzet gekozen om de vele spontane inzamelac- ties te kunnen stroomlijnen. Overal m het land wordt wel iets georganiseerd, maar de net voor kerst opgezette 'operational group' van het Rode Kruis heeft er voor gekozen het vervoer in handen te geven van de VIT. Hulsenboom heeft daar een sim pele verklaring voor. Tot begin dit jaar was het bedrijf gevestigd in Den Haag, waar het altijd nau we contacten heeft onderhouden met het Rode Kruis. De verhui zing naar Vlaardingen heeft daar geen verandering in ge bracht. Naam Na met name de tientallen re tourtjes Polen weet het bedrijf van de hoed en de rand, zegt de directeur boven het geluid van de rinkelende telefoons uit. Ver voeren doet zijn bedrijf door heel Nederland en Europa; vooral voor enkele grote opdrachtge vers zoals Philips en de PTT, maar ook voor enkele ministe ries rijdt-de VIT af en aan. „We hebben een naam opgebouwd. Al 25 jaar hebben we een bin ding met het Rode Kruis". Sprake van een colonne vracht auto's is er niet. Hulsenboom: „Zodra er een wagen vol is, ver- trekt-ie naar Roemenië. Hoeveel wagens er zullen rijden? Het kunnen er acht of tien zijn, maar ik heb het met Polen ook meege maakt dat we veertig vijftig keer op en neer zijn gereden. Het zou mij niet verbazen als het nu 25 trailers vol zullen worden". j Ligt het landelijk verzamel- punt van het Rode Kruis van j allerhande levensmiddelen j voor Roemenië in Vlaardin- gen bij de Verenigde Interna- tionaie Transportbedrijven I aan de Taanderijstraat 25 (te- lefoon 4602944), ook op andere plaatsen in de regio kunnen j mensen hun goederen kwijt. 'i Zo kunnen Schiedammers, die geen mogelijkheid hebben op i en neer te gaan naar Vlaardin- j gen, terecht bij het plaatselijke Rode Kruis. De lokale afdeling j is te vinden aan de Van Beve- renstraat 40 en telefonisch te i benaderen door middel van I het nummer 4268013. In Maas- sluis is Willy Woudstra-Van j der Zouw het contactpunt j voor twee samenwerkende, I kerkelijke stichtingen: de j Stichting Hulp Hongarije en de Stichting Werkgroep Oost- Europa. Zij is te bereiken aan I de Camusdreef 9 onder tele- foonnummer(01899) 19944. De j laatst genoemde werkgroep heeft het plan opgevat op 6 ja- nuari een inzamelingsactie te houden voor het noodlijdende Roemeense volk. Dat zal ge- beuren in de Immanuëlkerk aan de Koningshof en in het Rode Kruisgebouw aan de Pieter de Hooehstraat 24. Wil- ly Woudstra: „Op dit moment is er voldoende aanbod aan kleding en dekens, zodat inle- veren van dat soort spullen achterwege kan blijven". In de Eerste stad aan de Waterweg is ondertussen ook al een zoge-| naamd comité van aanbeve-l ling in het leven geroepen. Daarin hebben onder anderen f wethouder Snoeck van wel- 1 zijn, afdelingsvoorzitter Tim- 1 mermans van het Rode Kruis, E pastoor Van Well en de domi- nees Van Veen en Sehoonen- E boom zitting genomen. 1 ADVERTENTIE ^Vü" CALLENBURGST RMT B0 VLAAflOWCfN - TEL 010-4343096 Hoek van Holland Het be stuur van de Hoekse Oranjever eniging is afgetreden. De twee nog overgebleven bestuurders, voorzitter J. Verdonk en secre taris/penningmeester W. van der Steen, hebben bun vertrek bekend gemaakt. Dat gebeurde^ op een bijeen komst die een échte ledenverga dering had moeten worden, maar die het door het ontbreken van leden niet was. Besloten werd te proberen een 'wijze' man of vrouw aan te trekken die als taak krijgt kandidaten te zoe ken voor een nieuw te vormen bestuur. De beide nog zittende bestuursleden zijn aangebleven omdat zij de afwikkeling van de 5 mei-viering in 1985 nog volle dig wilden afwerken. Volgens voorzitter Verdonk is dat juri disch nu allemaal achter de rug. Alle rekeningen van de 5 mei- viering zijn betaald, maar daar voor is wel een deel van de mid-- delen van de Oranjevereniging gebruikt. Dat geld komt terug aan de hand van vorderingen die de vereniging nog heeft De loterij die destijds ten behoeve van de 5 mei viering werd ge houden, bleek een volledige flop. Er werden slechts 1615 loten verkocht, maar de vereniging had wel een recette-verzekering afgesloten die een bedrag van ruim honderdduizend gulden uitbetaalde. Gezien alle ontwikkelingen heb ben Verdonk en Van der Steen nu besloten tot aftreden om een nieuw bestuur de kans te geven met een volledig schone lei te be ginnen. Daarvoor was het nodig dat de 5 meï-kwestie was afge wikkeld. Schiedam Het ar beidsbureau in Schie dam is van plan een on derzoek in te stellen naar de beweegredenen van steeds meer vrou wen om niet langer op zoek te gaan naar een baan. Dat kondigt plaatsvervangend direc teur J. van Halm aan naar aanleiding van de arbeidsmarktcijfers over oktober. Daaruit blijkt dat het aantal werklozen vrouwen in de regio in één maand tijd met maar liefst 211 is afgenomen. De voorlopige cijfers over november laten zien dat die krachtige tendens zich voortzet. „Het aantal zakt nog eens zo'n 300", aldus Van Halm. Hij zegt geen idee te hebben waarde plotselinge desinteresse vandaan komt. De forse daling moet vrijwel volledig worden toegeschreven aan de geringere vraag naar werk. De cijfers over oktober laten ook bij de mannen een enorme da ling van de werkloosheid zien. Hun aantal nam van 5143 af tot 4792. De voornaamste oorzaak voor die daling moet worden ge vonden m de schoning van de metaalsector. Een extern bureau heeft die branche doorgelicht en schrapte flink in het ernstig 'vervuilde' bestand. „Veel mensen bleken nog wel te^ staan ingeschreven, maar bad-< den al een baan gevonden", ver-: klaart Van Halm de plotseling, gunstige cijfers over oktober. Het arbeidsbureau haalt in prin cipe elk half jaar de stofkam door het bestand, maar heeft dat nog nooit zo grondig gedaan als nu met behulp van externe des kundigen is gebeurd. „We over-1 wegen om in de nabije toekomst, het hele bestand op deze arbeids-" intensieve manier onder de loep' te nemen. Ik denk dat de werk loosheid, althans op papier, dan* nog eens sterk zal dalen". Schiedam De gemeente Schiedam wil weer een voor lichter in dienst nemen die zich gaat bezighouden met de cultu rele minderheden in de stad. Sinds migranten-voorlichtster Hanneke Burggraaf ruim ander half jaar geleden het Stadskan toor verliet, is deze functie min of meer in het slop geraakt. De nieuw aan te trekken ambte naar krijgt niet meer de titel 'mi granten-voorlichter' mee. Hoofd van de afdeling Theo Reijman wijst erop dat er^in de loop der ja-, ren al veel ten goede is veran derd en nu ook bij de andere me dewerkers meer kennis bestaat over vooral de Marokkanen en Turken in Schiedam. In informatiebladen van de ge meente. zoals de Stadsgids Schie- - dam en hetStadserf, worden weï tenswaardigheden al in diê twee talen opgenomen. Daarnaast hoort ook het organiseren van bijeenkomsten en de mondelin ge overdracht van feiten (bij voorbeeld met behulp van de lo-~ kale omroep SOMS) tot de taken." Het is een functie voor ZVt dag iri de week. „We zoeken niet meer naar een- specifieke migranten-voorlich- ter, maar wel iemand die op dat gebied attent is. Het gaat nu" vooral om de coördinatie. Nee, in de advertentie is niet speciaal'ie- mand gevraagd uit de doelgroep, maar", aldus Reijman, .Bet zou wel heel plezierig zijn".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1989 | | pagina 1