Afsluiten van afslag A 20 catastrofe voor Schiedam FvdA-leden massaal achter an Kleef Partij schuift ouderen opzij Kritiek op leden met gymnasium Garantie rond voor vertraagd bouwproject Bondsspaarbank breidt weer uit NMI sluit Schiedams kantoor ni VLAARDIN6S DAGBLAD SGHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Poortactie bij Wilton Sloper Montfoort blijft ontevreden Comité verontruste bewoners: SP laakt laksheid Goudriaan Simons en De Vos sneuvelen in uitputtende stoelendans De lijst Ill ffUVHS DINSDAG 9 JANUARI 1990 PAGINA II Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4Q0B, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,43S0557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Maassluis/ VlaardingenGe ruchten onder de kopers van een nieuw huis aan de Groen van Prinstererkade dat het Garantie Instituut voor de Woningbouw hen zou advise ren voorlopig geen koopcon tract te tekenen, blijken op een misverstand te berusten. Op één na hebben alle van de acht vrije sector woningen in middels te horen gekregen dat het GIW de bouw garandeert De nog ontbrekend^ brief zou één dezer dagen de deur uit gaan. De garantie houdt in dat de kopers geen enkel finan cieel risico lopen; ook niet als de bouwer tussentijds failliet gaat. Het uitblijven van de garantie werd in Maassluis ogenblikke lijk in verband gebracht met een mogelijk wankele finan ciële positie van V.~n der Waal, de bouwer die het project aan de Groen van Prinstererkade uitvoert. Dit Vlaardingse be drijf ontkwam een jaar gele den ternauwernood aan een faillissement. De vertraging blijkt echter te maken te hebben met de sane ring van de bouwgrond. Die is verontreinigd met chemische stoffen. Zolang de gemeente Maassluis geen duidelijkheid kon verschaffen over de sane ring, wilde het Garantie Insti tuut de bouw niet garanderen. De gemeente heeft inmiddels bekendgemaakt de sanering nog deze maand te voltooien. Bij Van der Waal is men niet blij dat er opnieuw misver standen rijn gerezen rond het project dat door verschillende oorzaken al vaker werd ver traagd. Directeur R.J. van Bruggen van Van der Waal haast zich te verklaren dat de eerste paal halverwege febru ari de grond in gaat. De bou wer kreeg in december al het groen licht van het GIW, zegt Van Bruggen, Voedsel aan de speculaties dat het slecht zou gaan met het Vlaardingse bouwbedrijf gaf het bericht, dat de aannemer een deel van zijn gebouwen aan de Sehiedamsedijk te huur heeft gezet. Van Bruggen be vestigt dat de begane grond van zijn bedrijfspand zal wor den verhuurd, evenals de loodsen van het installatiebe drijf, een onderdeel van Van der Waal dat onlangs werd op geheven. Volgens de directeur betekent die reorganisatie echter niet dat het bedrijf in moeilijkhe den verkeert. „We draaien zelfs boven verwachting". Schiedam/Vlaardingen De Bondsspaarbank gaat de jaren negentig in een ruimer jasje in. Na de fusie lussen de Vlaarding se en de Sehïedamse tak opende de bank twee jaar geleden reeds een nieuw hoofdkantoor aan de 's-Gravenlandseweg, „Maar door de groei van onze activitei ten hebben we het vloeropper vlakte moeten uitbreiden", ver-, telt' algemeen- directeur Klaas van der Geest, Aanvankelijk huurde de Bonds spaarbank anderhalve verdie ping in het kantorencomplex, nu kunnen de bankemployées be schikken over twee verdiepin gen. „Maar op het personeels- vlak is de grootste groei er wel uit", meent Van der Geest. „De komende jaren gaan we ons vooral op de automatisering richten". De directeur kijkt tevreden te rug op het afgelopen decennium. Daar is reden toe, want zijn bank behield met haar marktaandeel van bijna vijftig procent niet al leen haar leidende rol in de spaarsector in de regio. Door in tensivering van.de werkzaam heden kon de personeelsomvang van 60 tot 160 personeelsleden uitgroeien. „We signaleren een duidelijke trend van eenvoudige werk zaamheden naar ondersteuning van onze klanten", aldus Van der Geest. „Vroeger waren veel mensen bezig met eenvoudige baliewerkzaamheden. „De advi sering gaat een steeds belangrij ker rol spelen". Om de service te vergroten wordt het aantal beeldschermen bij de Bondsspaarbank de ko mende tijd uitgebreid. Op dit moment werkt de bank met veertig beeldschermen, in de toekomst wordt dit aantal uitge breid tot 140, Dat de automatise ring geheel nieuwe mogelijkhe den biedt, wil de bank de ko mende maanden bewijzen. Als sponsor van de grote Van Goghtentoonstellingen worden alle toegangsbiljetten exclusief via de filialen van de spaarbank verkocht. Een centrale compu ter zorgt ervoor, dat slechts een beperkt aantal mensen de ten toonstellingen tegelijkertijd be zoeken. „Hiermee voorkomt men grote rijen voor de kassa", blikt Van der Geest vooruit op de grote ex posities in het Amsterdamse Van Gogh- en het K roller Muilermu- seum JruOtterloo, die honderd jaar na de sterfdag van de boe- renschilder naar schatting an derhalf miljoen bezoekers gaan trekken. Werknemers van Wilton Fijenoord hebben van ochtend vroeg bij de poort acties gevoerd- In pam- pletten kreeg het personeel de stand van zaken over de looneis uiteengezet. In de metaalonderhandelingen voor een nieuwe cao stellen de vakbonden zich op het standpunt dat een loonsverhoging van vier procent reëel is. Wat da werkgevers opererend In de FME willen, is vol gens de bonden een verslechtering. De 'bazen' zijn ander meer voorstander van heiwer ken op zaterdag, wat volledig tegen het zere been is van de vakcentrales. Kaderleden boden het Schiedamse bedrijf daarom 2 gistermiddag een brief met eisen aan. De directie j| weigerde daar evenwel op In te gaan. Wilton-werk- nemers riepen vanmorgen op tot acties, indien de onderhandelingen morgen en volgende week don- derdag op niets mochten uitlopen. Zonder beoogd succes ziet het er naar uit dat de me- j> taaiindustrie volgende maand plat gaat. Ook elders s in het Rijnmondgebied hebben personeelsleden ac- tie gevoerd en werd met stakingen gedreigd. o Schiedam Autosloper Sjaak Montfoort heeft van de gemeen te Schiedam toch een stukje grond gekregen om zijn bedrijf voort te zetten. In februari be gint hij zijn wrakkenhandel op het nieuwe adres aan de Nieuwe Waterwegstraat. Montirarts kansen op een nieuw bedrijfsterrein leken verkeken toen hij zich verzette tegen het vonnis van de rechtbank. Hij werd toen gesommeerd de ge kraakte boerderij aan de Polder weg te ontruimen. De autoslo per, die regelmatig met de ge meente in conflict komt, dreigde 'desnoods met een wagen vol gasflessen' het stadskantoor bin nen te rijden als hem geen ver vangend terrein werd toegewe zen.. Dat heeft hij nu ten lange leste gekregen. Volgens zijn advocaat mag Montfoort blij zijn dat de ge meente hem ter wille is geweest. Die had tenslotte geen enkele verplichting jegens hem. De au tohandelaar zelf is toch niet he lemaal tevreden. „Ik wil er nog een stukje bij, want met de 300 vierkante meter die ik nu heb, kan ik niks beginnen. Daarmee sterf ik van de armoe. Ik kan er geen appel en geen ei op kwijt, laat staan een loods, en die moet er toch ook op". Schiedam/Vlaardingen -Het afslui ten van de afslag Vlaardingen op rijksweg 20 heeft catastrofale gevol gen voor Schiedam. Secretaris Jan Timmer van het 'Comité verontruste bewoners Sehiedam-Noord inzake RW 19' houdt het eigen gemeentebe stuur voor dat straks door heel Schiedam files komen te staan, indien Rijkswaterstaat niet af ziet van dit plan. Het voorstel de Vlaardingse op en afrit van de rijksweg te laten verdwijnen houdt zeer nauw verband met de bouw van een tweede Beneluxtunnel, de Blan kenburgtunnel en het aanleggen van rijksweg 19 die zich tussen de nieuwbouwwijken Holy en Woudhoek door en dwars door Midden-Delfland naar Den Haag wurmt. Die uitbreiding maakt het in de toekomst joodzakelijk ook de A 20 bij het Ketheiplein te ver breden tot drie banen in beide richtingen. Voor de afslag bij de Holysingel is daardoor geen Elaats meer. Dit betekent, aldus et actiecomité, dat „het Vlaar dingse verkeer zich in drommen richting Schiedam zal begeven om bij de Margriethal de A 20 te nemen.". Uit het RN van 10 november, toen klein rechts in Vlaardingen tijdens de begrotings behandeling dit probleem aankaartte Het comité dringt er dan ook bij de gemeente op aan het voorstel van Rijkswaterstaat aan te vech ten. Daarbij wordt tevens aange voerd, dat het in strijd zou zijn met de oorspronkelijke plannen. Niet alleen waarschuwen de verontruste bewoners ervoor dat de op- en afritten bij de 's-Gra venlandseweg absoluut niet zijn berekend op zoveel extra ver- keer, ook andere gevolgen laten zich gemakkelijk raden: „De luchtverontreiniging neemt met sprongen toe en de openbare vei ligheid komt in het ged rang- Kortom, bereikbaar, leefbaar heid en veiligheid zijn in het ge ding". De gezamenlijke comités van Schiedam en Vlaardingen heb ben daarnaast minister May- Weggen van verkeer en water staat om een. gesprek over rijks weg 19 gevraagd. Zij willen de nieuwe bewindsvrouwe de grote milieubezwaren onder'de aan dacht brengen. Zij vrezen dat deze bottleneck onderbelicht zou kunnen blijven tiidens de in- werkperiode van May-Weggen. Schiedam De Sehïedamse vestiging van het Nederlands Meet Instituut wordt binnen een jaar gesloten. De meeste van de circa 35 medewerkers worden overgeplaatst naar Dordrecht. Enkele personeelsleden gaan over naar het NMI-kantoor in Zwanenburg bij Amsterdam. Er zullen geen ontslagen vallen. Het personeel is al geruime tijd op de hoogte van de plannen. Het NMI is de voorzetting van de Dienst voor het IJkwezen. Die rijksinstelling werd in mei vorig jaar geprivatiseerd. Bij het insti tuut werken ongeveer 300 men sen. De sluiting van het Schie damse kantoor is een gevolg van de reorganisaties die sinds de privatisering worden doorge voerd. Volgens J.J. Frangois, hoofd stafbureau IJkwezen BV in Dor drecht, gaat het Schiedamse kantoor dicht omdat het NMI haar activiteiten wil concentre ren in enkele hoofdvestigingen. Het handhaven van een kantoor tussen Delft en Dordrecht vindt het NMI niet economisch ver antwoord. Behalve in Schiedam, Dordrecht en Zwanenburg, heeft het Ne derlands Meet Instituut vestigin gen in Zwolle, Delft en 's Herto genbosch. Ieder kantoor is ge specialiseerd in het ijken van be paalde apparatuur. Vanuit het kantoor aan de Strickledeweg in Schiedam worden vooral opslag tanks in het Rijnmondgebied ge controleerd, tankauto's, weeg werktuigen en benzinepompen. De Schiedamse werknemers verhuizen naar Dordrecht zodra de verbouwing van het NMI- kantoor daar gereed is. Het insti tuut wil het kantoor in Dor drecht uitbreiden met een nieu we vleugel. De bouw daarvan is nog niet van start gegaan. -Vlaardingen SP-fractielid Joke Fial vindt dat wethouder Bas Goudriaan snel een verga dering moet uitschrijven voor de bewoners van de Muwi-Dura woningen in de Westwijk. Fial verwijt Goudriaan laksheid, om dat hij al geruime tijd geleden toezegde de klachten van de be woners tijdens een bijeenkomst met hen te zullen inventarise ren. De Socialistiese Partij conclu deert uit contacten met bewo ners van de renovatiewoningen dat er nog steeds veel ongenoe gen bestaat over de kwaliteit van de nu bijna voltooide opknap beurt Sommige bewoners heb ben zelfs nog geen verwarming, aldus Fial, die zegt dat zij Gou driaan herhaaldelijk in de raads commissie voor stadsontwikke ling op die klachten heeft gewe zen. De SP is zeer teleurgesteld dat Goudriaan zijn toezeggingen nog steeds niet is nagekomen.' door PETER DE LANGE en CAREL VAN DER VELDEN Schiedam De Schiedamse PvdA-afdeling heeft het plan om wethouder Hans van Kleef aan de kant te schuiven verij deld. De ledenvergadering ne geerde gisteravond het advies van een benoemingscommissie om Van Kleef naar een negende plaats te degraderen en zette de wethouder voor onderwijs en stadsvernieuwing op nummer vier. Grote verliezers van. het afmat tende verkiezingscircus in de Blauwe Brug werden Eerste ka merlid Jan Simons en zittend raadslid Ton de Vos.' In de strijd om de beste plaatsen op de kan didatenlijst werden zij vermalen tussen diverse lobbys. Vooral voor Simons waren de druiven zuur. Hij had nota bene zelf het scenario geschreven om de stem ming naar zijn, hand te zetten. „Boontje komt om zijn loontje", oordeelden verschillende leden na afloop. De tumultueuze, vergadering, 'die vanaebt pas om kwart voor drie door voorzitter Dick Dol man werd afgeblazen, kende een chaotisch verloop. Aanvankelijk waren duidelijk de kampen zichtbaar, die hadden afgespro- De «rots triomfator van da veldslag in da Blauwe Brug: Hans van Kleef, die weer uteichi heeft op een wethotmaraalel. Schiedam - Voor de oudere garde is de PvdA-ledenverga- dering gisteravond op een dra ma uitgelopen. Alle pogingen om tenminste één 60-plusser op de kandidatenlijst te krijgen, werden genadeloos de kop in gedrukt. Jiet aantal stemmen voor de belangrijkste vertegenwoordi gers van deze-groep, Arie van Koenen en Jaap Eijkenboom, was ronde na ronde te tellen op de vingers van één hand. Eij kenboom waarschuwde ver geefs dat het buitensluiten van de grijze achterban de partij stemmen gaat kosten. Ruim de helft van de leden is 60 jaar of ouder. Volgens Eijkenboom verloochent een PvdA-fractie met alleen dertigers en veerti gers zijn eigen afkomst. Oude ren kunnen zich daar niet in herkennen. „Wij hebben de partij helpen opbouwen, wij hebben ook recht op een plaats in de fractie", riep nij verschil lende malen. Maar zijn betoog was aan dovemansoren, ge richt. Arie van Loenen kreeg van verschillende zijden het ver wijt dat hij probeert het oude renwerk te claimen. Raadsle den worden niet geacht voor één enkele belangengroep op te komen, maar voor alle kiezers, werd hem voorgehouden. De ouderen vonden dat een lul- verhaal'. „Waarom moeten vrouV/en en de etnische min derheden dan wél eigen verte genwoordigers in. ae fractie krijgen", sneerde een verbit terde Eijkenboom. Hij vindt dat de ouderen worden gedis crimineerd. Van Loenen, van wie al bij voorbaat was gezegd dat zijn kansen op een nieuwe raads periode nihil waren, incasseer de zijn verlies op sportieve wij ze. Halverwege de bijna zeven uur durende marathonzitting faf hij het op en koos hij de zij- e van jonge kandidaat-raads leden. Alleen een groot aantal voorkeurstemmen kan Van Loenen bij de verkiezingen nog aan een raadszetel helpen. ken eikaars kandidaten te steu nen. De situatie werd echter steeds onoverzichtelijker. Lijsttrekker Aad Wiegman, wet houderskandidaat Yvonne Sil- jee en fractievoorzitter Gé Brou wer werden unaniem gesteund. De strijd begoh bij plaats vier, toen de Hans van Kleef-lobby zich stevig roerde. Met steun van de oude garde en een clan, die Jan Simons toen nog om zich heen wist, versloeg V an Kleef de voorgedragen Noor Samkalden. Pleidooien Ondanks vurige pleidooien van commissielid Truus Verweij zakte Samkalden, die binnen de afdeling als een outsider wordt gezien, nog een plaatsje verder op de lijst, In de strijd om de vijf de piek moest zij het afleggen te gen Chris Zijdeveld. Zij behaalde een zesde plaats, waarmee de po gingen van de voordrachtscom missie om twee vrouwen als kandïdaatswethouder naar vo ren te schuiven, waren getorpe deerd. De steun van Simons voor Chris Zijdeveld schoot duidelijk in het verkeerde keelgat van de com missie. „Of Chris Zijdeveld op vijf of op zes staat doet er hele maal niet toe. Maar als er hier spelletjes worden gespeeld om Noor Samkalden te laten zak ken, dan moeten jullie dat eerlijk toegeven", riep Truus Verweij met stemverheffing. Verweij huilde iets te vroeg want na de inhaalmanoeuvre van de zittende wethouders bracht niemand de zesde plek van Noor Samkalden nog in ge vaar. ïn tegenstelling tot haar Rotterdamse collega Hans Kom brink, zag Samkalden in de val op de kandidatenlijst geen aan leiding haar kandidatuur in te trekken. Averij liep de afdeling door deze correctie derhalve niet op. Klappen Raadslid Ton de Vos kreeg wel de nodige klappen te verduren. Ging de cultuur-specialist de vergadering in als wethouders kandidaat, na afloop mocht de beleidsambtenaar van de Rotter damse Kunststichting niet eens meer op een raadszetel rekenen. De Vos had pech, want juist bij zijn achtste plek parachuteerde de vergadering drie tegenkandi daten. Vermoedelijk uit angst dat zij later de boot zouden mis sen, kandideerden aanhangers van Jan Simons, Herman Post hoorn en Betty Hoogeveen hun favorieten voor die plek. Dit drietal, dat op lagere maar nog steeds verkiesbare plaatsen was gezet, moest het echter af leggen tegen Cor Huyken. De Gorzenees, aanvankelijk ver bannen naar een zeventiende plaats, kon net als Hans van Kleef rekenen op steun van een groep ouderen onder leiding van Tini Krikke. Ondanks herhaalde aanmanin gen van commissievoorzitter Hans van der Vlist om Ton de Vos te steunen, viel deze tussen wal en schip. „Uiteraard ben ik teleurgesteld", reageerde De Vos na afloop. „ER is duidelijk geble ken dat ik te weinig draagvlak binnen de afdeling heb". Jan Simons, die vergeefs zes po gingen deed om zijn verkiesbare plaats te behouden, reageerde gelaten op zijn val. „Dit kan ge beuren". redeneerde de oude rot lakoniek. „Misschien vindt men, dat ik niet in de fractie pas". Schiedam De PvdA rekent bij de verkiezingen in maart op niet meer dan 16 zetels in de gemeenteraad. De leden be slisten gisteravond dat die ze tels moeten worden bezet door 1. Aad Wiegman. 2. Gé ijee. Hans van Kleef. 5. Chris Zijde veld. 6. Noor Samkalden. 7. Hans Bakker. 8. Cor Huijken. 9. Mahir Engin. 10. Herman Posthoorn. 11. Peter Stadhou ders. 12. Betty Hoogeveen. 13. Joop de Jong. 14. Ben Stuiven- berg. 15. Marijke Woord. 16, Peter Groeneweg. Schiedam De PvdA is ver vreemd van zijn wortels: de ar beiderspartij is een belangenclub voor carrièremakende doctoran dussen geworden. Die ongezou ten kritiek stortte een deel van de achterban gisteravond uit over de commissie die de kandi datenlijst voor de raadsverkie zingen had samengesteld. Op die lijst stonden maar twee 'onge schoolden', Arie van Loenen en Cor Huijken. „Hebben we nog wel kandidaten zonder gymnasium?" riep Joop Kroon. Jo Schaap vroeg zich af of goed opgeleide bestuurders nóg wel oog hebben voor hun achterban. Tini Krikke, het 'so cialistisch geweten' van de partij, riep de 'gestudeerden' op toch vooral bescheiden te blijven: „Want zonder de gewone werk mensen hadden de knappe kop pen niet kunnen leren". Vooral de introductie van Noor Samkalden, gekandideerd voor een vierde plaats, zette kwaad bloed. „Wie is dat eigenlijk? vroeg Kroon zich af, suggere rend dat ook Samkalden alleen was binnengehaald vanwege haar scholing. Krikke vergeleek de PvdA met een boom waarvan de wortels langzaam afsterven terwijl de kruin steeds vollef wordt. Volgens haar was het geen toeval dat juist een 'arbei dersjongen' als Cor Huijken door de commissie op een onverkies bare plaats was gezet. Hij moest plaatsmaken voor een 'gestu deerde' kandidaat. Erg verstan dig vond Krikke dat voorstel van de commissie niet: „Cor is het trekpaard van Zuid. Hij woont in een arbeiderswijk en is aanspreekbaar voor de gewone man. Hij moet in de raad blij ven!" Commissievoorzitter Hans van der Vlist vond het juist een socia listische verworvenheid dat ae kinderen van de arbeiders van vroeger tegenwoordig gelegen heid hebben te studeren. De kri tiek op 'al die gymnasiasten was volgens hem dan ook niet te recht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1