Corner-duo tapt een best biertje Werk-ervaringsplaatsen blijven veelal onbemand Geen privatiseren kabelnet PvdA wil 'milieu' opeisen VLAARDINBS DASBLAD i 11 COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vriendinnen strijden vandaag om Nederlands kampioenschap Ook SP rekent op zetelwinst TE SNEL Schooïverlatersmarkt trekt lt>0 werkloze jongeren TWIJFELAAR BOTST OP FILE Westwijk: petitie voor geluidswal Krakers doen goede zaken Kleinekoort zelfstandig Diefstal uit container Expositie over brood Bewoners Schiedam-West boos op huurcommissie Ketels weg WV: betaalbaar hotel van belang flOERWlS Havenslraa, 6,3131 EtöVlaaftiingen. Postbus 4008. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon; 010-4343229.4352Ö66r435Ö557-7pörtrëdactie:4345209. Telefax: 01Q-4349754T" WOENSDAG 10 JANÜAKI 1990 PAGINA 13 Maassluis Het begon als een geintje, maar de zenuwen heb ben Lies van Gemert en Wilma Valkenburg ondertussen be hoorlijk in hun greep. In Am sterdam meten de Maassluizers vandaag hun krachten met de rest van de Nederlandse hore- ea-elite. Als ze winnen, mogen ze zich de beste biertappers van Nederland noemen. De krachtmeting is het traditio nele hoogtepunt van de Horeea- va en vormt de apotheose van debiertapwedstrijden, die de af gelopen maanden in het gehele land zijn gehouden. Dat alleen de absolute top aan de wedstrijd tijdens de horecabeurs in de RAI mag deelnemen, illustreert het verhaal van de twee vrien dinnen, „Tijdens de voorronde in Rot terdam hadden we te maken met honderd twintig concurren ten", vertelt Wilma Valken burg. „Alleen de twee besten mochten door naar de finale. Je kunt dus wel nagaan hoe trots we zijn". In het Rotterdamse Palace lie ten de Maassluisse dames alle biertappers achter zich. Lies van Gemertsinds driejaar ei genaar van café De Corner tapte de pilsjes, terwijl Wilma de subtiel schuimende drankjes aan de jury presenteerde. Ritueel „Eerst tapt Lies vier biertjes, waarna ik ze op een dienblad zet", verklaart Valkenburg het ritueel, dat zij vandaag opnieuw opvoeren, „ik presenteer het bier aan de jury. Het is belang rijk dat het glas niet overloopt, terwijl de logo's van de glazen precies in de richting van de jury moeten wijzen". In Amsterdam heeft het team van de Corner ongetwijfeld op nieuw veel last van concurren tie. Aan de wedstrijd doen maar liefst honderdtachtig teams mee. „Ons is verteld", bespie gelt Wilma Valkenburg, „dat de Nederlandse top uit de omge ving van Rotterdam komt. Vol gens kenners maken we daar om kans op de titel". Ook zonder overwinning m Amsterdam hebben de barten ders overigens al een knappe prestatie geleverd, want zij be leven dit jaar hun primeur in rijt tegenwooraiger van. de brouwe rij heeft ons overgehaald- We hadden eerst geen zin. Achteraf hebben we zeker geen spijt, want wij vormden het eerste vrouwenteam dat de wedstrijd won". Troef In stilte hopen de dames van daag op een nieuw succes. Als de missie slaagt, dan is het mor genavond uiteraard groot feest in het stamcafé aan de Mesda glaan. Naast een geldbedrag van duizend gulden maken Van Gemert en Valkenburg bij een overwinning aanspraak op een erelint en een wïsselbeker. Ondanks de knappe prestatie van Edwin Westerberg van het Schiedamsecafé Centrum-West De 'generale repetitie': Lies van Gemert en Wilma Valken burg doen hel nog een keer voor hoe een mooi pilsje ge tapt dient te worden. Vandaag J[ moeten zij on- 5 der toeziend g oog van een jury hun kun- S nen tonen op Jj de Horecava. 2 vormt het team van de Corner de enige regionale troef tijdens de nationale kampioenschap pen op de Horecava. Met een derde plaats in de individuele categorie tijdens de Rotterdam se voorronde miste de Schie- damse barman net de begeerde uitverkiezing. Vlaardingen Mocht de Socïa- listiese Partij winst boeken bij de komende gemeenteraadsverkie zingen dan staan er voldoende kandidaten klaar om de extra zetels te bezetten. PvdA-Ieïder John Ranshuijsen zei onlangs te verwachten dat de SP in maart rekening moet hou den met stemmenverlies. „Remi Poppe (de fractievoorzit ter van de SP, red.) belooft veel, maar hij heeft niets bereikt", al dus Ranshuijsen. De SP gaat juist uit van zetel winst. De partij denkt na de verkiezin- Schiedam Bij een snelheids controle op de Horvathweg zijn gisteren tussen half twaalf en half een 47 automobilisten op de bon geslingerd. Eén bestuurder liet zelfs een snelheid van 96 ki lometer per uur meten, terwijl maar 50 km is toegestaan. gen twee extra vertegenwoordi gers in de raad te kunnen bren gen, waardoor de fractie uit ze ven leden gaat bestaan. De SP, nu met vijf zetels in de raad vertegenwoordigd, heeft aan enkele protestacties tegen het gemeentelijk beleid in Vlaardingen een aantal enthou siaste adspirant-raadsleden overgehouden. Nieuw in de SP-gelederen zijn Joke de Bloeme, Yvonne Weber en Piet Nusteleïjn. Zij meldden zich aan als lid na spraakmaken de acties als die voor de Moer man-tuinders, die van hun grond verdreven dreigen te wor den, de felle protesten tegen de overslag van giftige stoffen bij Matex en de onlangs van start gegane actie voor een geluidswal langs rijksweg 20. Behalve Fred Trooster, zijn alle zittende SP'ers bereid na maart terug te keren in de raad. Naast lijsttrekker Remi Poppe zijn dat Joke Fial, Bertie Vugts en Ar nold van Wezel. Maassluis Na jarenlang uitstel moet de sanering van de Steen- dijkpolder dit jaar gestalte krij gen. Dat schrijft de PvdA in haar verkiezingsprogramma voor de periode 1990-1994. De sociaal democraten hebben maximaal veertien miljoen gulden over voor het integraal afgraven van de wijk die al acht jaar bekend heid geniet als de grootste giüo- katïe van Nederland. De integrale sanering vormt sinds enige tijd het inzet van sprekken. waar onder andere de Commissie Bodemsanering Steendïjkpolder, provinciale ambtenaren en PvdA-raadslid Pieter Hoogenraad aan deelne men. Uitgangspunt is, dat het rijk het grootste deel van de sa- neringskosten voor haar reke ning neemt. Zoals verleden jaar reeds bleek, wil het rijk de Steendïjkpolder slechts gedeeltelijk afgraven. De PvdA is van mening, dat de ge meente bet resterende bedrag moet bijpassen om een integrale sanering tot een diepte van 1 me ter 30 te bereiken. De door het rijk gewenste deel- sanering, die overigens verder gaat dan de toenmalige minister Nijpels voorstelde, gaat naar schatting tussen de vijftig en ze ventig miljoen gulden kosten. Als de gemeente tussen de vijf en zeven miljoen extra uittrekt, zou een integrale sanering een feit kunnen zijn. „Zeker als het rijk de kosten voor de riolering en andere openbare werken vergoed", meent Pieter Hoogenraad. „Deze optie is volgens ons ook te financieren. Het bodemsane ringsfonds mag bijna leeg zijn, de nutsbedrijven en het grondbe drijf hebben de nodige reserves opgebruikt". Volgens de PvdA is er grote haast geboden bij het forceren van een beslissing in de Steen- dijkpolder. „Vanaf 1991 gaat de provincie de voor de bodemsa nering beschikbaar gestelde middelen verdelen", aldus Hoogenraad. „Wij horen al ge luiden, dat de provincie haar prioriteiten bij verder uitstel gaat verleggen naar de Drecht- steden". Het initiatief voor de Steendijk- polder is slechts één van de voor stellen die de PvdA op milieuge bied doet. Zo wil de PvdA in na volging van de gemeente Schie dam eveneens overgaan tot het weren van tropisch hardhout in nieuwbouwwoningen. In tegenstelling tot vier jaar ge leden wil de PvdA nu wel de wethouder voor milieuzaken le veren. „We streven naar een in tegratie van stads- en milieube heer", zegt lijstrekker Anton Wustrow die het milieu graag aan zijn reeds omvangrijke por tefeuille wil toevoegen. De post zou ten koste gaan van het CDA, dat hu door ae scheidende wet houder Izaak van der Knaap een belangrijke stempel op het mi lieubeleid drukt Pretenties zijn de sociaal-demo craten niet vreemd, want ook na de eclatante verkiezingsover winning in 1986 streeft de PvdA opnieuw naar uitbreiding van het zeteltal. We rekenen op ne gen, maar we hopen op tien ze tels", zegt Pieter Hoogenraad, wiens fractie nu uit acht raadsle den bestaat. Schiedam De tijdelijke banen die de gemeente Schiedam heeft geschapen om werkloze jongeren ervaring te laten opdoen, vinden amper aftrek. informatie voldoende op de speciale markt voor schoolverlaters in de Blauwe Brug. Ze konden zelfs een sweater in de wacht slepen ais zij zich bij een uitzendbureau lieten inschrijven. Schïedam/Vlaardingen Schiedam en Vlaardingen zijn absoluut ntet van plan het ge meentelijk kabelnet van de hand te doen. „Er is geen haar op mijn hoofd die er aan denkt", reageert de Schiedamse wethouder Aad Wiegman op plannen van de Ne derlandse kabelmaatschappij om de kabelsystemen in deze regio over te nemen. Directeur H. de Goede voert se rieuze onderhandelingen om het CAI-bedrijf in Capelle aan de IJssel op te kopen. Met 20.000 aansluitingen in Capelle erbij zou de NKM in totaal 170.000 huiskamers in dertig gemeenten van kabeltelevisie gaan voor zien. De overname van de netten in Vlaardingen en Schiedam, met in totaal ruim 60.GÜ0 aansluitin gen, doet Aad Wiegman af als 'wishful thinking1. „De CAI is een logisch onderdeel van de Nutsbedrijven, dat kostendek kend werkt. Wij hebben geen enkele behoefte dit bedrijf af te stoten". De Goede voert aan, dat privati sering van het net de gemeenten grote voordelen biedt. Door ver koop kan de gemeente vrij be schikken over miljoenen gul dens. Als particuliere onderne ming heeft NKM volgens De Goede bovendien meer moge lijkheden om de service te ver hogen. Tot de nieuwste snufjes rekent De Goede zaken als telemetrie (op afstand meterstanden afle zen), en interactieve videotekst (een geperfectioneerde vorm van videotekst, waarbij abon- nee's zelf informatie kunnen op vragen. Voor het introduceren van nieu we technieken beweert Wieg man geen buitenstaanders nodig te hebben. „Onze medewerkers zijn ook niet op hun achterhoofd gevallen Alle technische snufjes kunnen onze mensen opdoen bij de Vecai, de overkoepelende or ganisatie van de kabelbedrijven in Nederland", Ook Vlaardingen loopt nauwe lijks warm voor privatisering van het kabelnet, die doorgaans als nadeel heeft dat de tarieven voor de consument stijgen. „Bij ons is er niets over deze plannen bekend", zegt een voorlichtster van de het gemeentelijk energie bedrijf in Vlaardingen. „Wij zit ten er ook helemaal niet aan te denken". Ondanks de afgang van TV-10 is het kabelsysteem in Schiedam volgens Aad Wiegman kosten dekkend. Voor de komst van TV-10 investeerde de gemeente fiks in de uitbreiding van het ka belnet. Nu de zender niet komt, mist het bedrijf dit jaar ruim 4G.00Ö gulden aan inkomsten. Dn bedrag zou TV-10 betalen om op de Schiedamse kabel te mo gen. „De verliezen worden echter ge compenseerd door Super-Chan nel en Eurosport", meent Wieg man. „Maar via de Vecai gaan we natuurlijk wel proberen, de gelden op TV-10 te verhalen". Het vrijkomende kanaal wordt binnenkort gevuld met de Itali aanse zender Rai-uno. „Zeker met het oog op het WK-voetbal ts deze zender interessant". Vlaardingen Bewoners van de Vlaardingse Westwijk die schoon genoeg hebben van de geluidshinder van rijksweg 20 zullen de gemeenteraad bin nenkort een petitie aanbieden. Ze willen dat de gemeente des noods zelf een geluidsscherm of -wal langs de weg zet. De bewoners zijn in actie geko men omdat Rijkswaterstaat hun verzoek op de lange baan heeft geschoven. In de buurt worden op dit ogenblik handte keningen opgehaald. Het actie comité heeft stencils verspreid waarin de schadelijke gevolgen van geluidhinder breed wor den uitgemeten. Lawaai zou maag- en darm stoornissen kunnen veroorza ken, de speekselafscheiding remmen en een versnelde stof wisseling tot gevolg hebben. Uit onderzoek zou verder blij ken dat onmerkbare storingen in het slaapritme optreden, die tot stressreacties kunnen lei den. De flatbewoners van de Westwijk klagen al jaren over het lawaai van de rijksweg. Wethouder Bas Goudnaan be nadrukte eind vorig jaar nog eens dat de gemeente geen geld heeft om zelf maatregelen te nemen. Rijkswaterstaat over weegt halverwege de jaren ne gentig de rijksweg met twee rijJ stroken en geluidswal uit te breiden. De buurt wil daar niet opwachten. Een 24-jarige Ridderkerker reed gistermiddag rond half vijf bij de afslag naar de Beneluxtunne! met zijn auto achterop een file, omdat hij twijfelde over de richting die hij moest kiezen. De man ontdekte de lange rij auto's voor hem daar door te iaat. Zijn auto sloeg over de kop, maar hij kon desondanks met slechts een klein wondje aan zijn arm uit de auto worden geholpen. De 44- jarige Rotterdammer, die de an dere auto bestuurde, moesl per ambulance naar het Holy-zieken- huis worden vervoerd. Ook hij hield slechts een enkel schram metje aan het ongeluk over. Van de honderd vijftig gecreëer de werk-ervaringsplaatsen bin nen de gemeentelijke organisa tie is nog geen twintig procent bezet. „Een teleurstellend aan tal", erkennen Leen Butter en Hans Verlinde van de sociale dienst. Slechts een stuk of twintig tot vijfentwintig jongeren lopen een half jaar (met behoud van uitke ring) negentien uur per week een soort stage. 2ij bezetten geen officiële formatieplaats, maar worden in de gelegenheid ge steld kennis te maken met net arbeidsproces. De gemeente heeft subsidie voor zestig van deze 'vacatures'. Een probleem is de onduidelijke regelgeving van de rijksover heid, zeggen de twee GSD'ers, waardoor de ervaringsplaatsen niet echt van de grond komen. Tot nu toe kunnen jeugdige werklozen op vrijwillige oasis kiezen voor een dergelijke prak tijkscholing. „Maar mogelijk al dit jaar dat was ten minste de bedoeling stelt het kabinet het verplicht. En anders gaat dat in 1991 gebeuren", weten Butter en Verlinde. Handicap Zijzelf zitten ook met de moei lijkheid wat zij precies met der gelijke functies aan moeten. „Je kunt er heel actief voor bemid delen, maar het blijft tijdelijk. Ze kunnen nooit'aanspraak maken op een baan", wijst bet tweetal op de grote handicap, „Aan de andere kant kun je er ook voor kiezen jongeren een opleiding te laten volgen, waar ze echt werk mee kunnen vinden". Dat stilzitten niet nodig is in Schiedam, toonde gisteren ook de gelijknamige informatie markt voor schoolverlaters in de Blauwe Brug aan. Allerlei in stanties van het uitzendbu reau Start en de bedrijfsschool van Wilton Fijenoord tot het Bu reau Vervangend Werk wa ren aanwezig om uitkeringsge rechtigden tussen de achttien tot en met twintig jaar voor te lich ten over de mogelijkheden om aan het werk te komen. In de afgelopen tien jaar bleek de jeugdwerkloosheid in Schie dam het zorgenkindje te zijn. Dat is niet langer het geval. Nog een groep van zo'n driehonderd schoolverlaters staat bij het ar beidsbureau geregistreerd. Dat neemt niet weg, aldus Butter en Verlinde van de sociale dienst, „dat er een tendens-verandering valt waar te nemen. Vier jaar ge leden schreven we in januari nog ruim honderd jongeren in; nu zijn het er maximaal vijftig". Economie Of dat te danken is aan het Jeugdwerk-garantieplan en alle andere 'probeersels' om de kans op werk voor jongeren te ver groten, durven zij niet te zeggen. „In eerste instantie is het toch de economie die aantrekt. Toch zien we ook degenen die een tij delijke baan hadden, doorstro men naar vast werk. Vooral voor migranten-jongeren tukt dat prima. Met zo'n werk-erva- ringsplaats kunnen ze laten zien wat zij in hun mars hebben. Juist deze categorie is keibard bezig om aan de slag te komen". Op de informatiemarkt Heten ongeveer honderdvïjftig tieners hun gezicht zien. Met een soort strippenkaart moesten zij de ver schillende stands af, waarbij zij de keuze konden maken tussen enerzijds opleiding en scholing en anderszijds werk. Voor een vijftigtal Schiedam mers was het bijna verplichte kost. Zij werden min of meer ge dwongen aan te wippen, omdat de allereerste uitkering anders niet aan het eind van deze maand kan worden overge maakt. Leen Butter en Hans Verlinde hopen dat de speciale schoolverlatersdag van gisteren resulteert in het zo nodig tij delijk aan de slag helpen van een aantal van de bezoekers. „Je ziet", is hen gebleken, „wat mensen rondlopen die helemaal niet gemotiveerd zijn en alleen een stempeltje voor hun kaart halen. Maar dat is een minder heid. Uitzendbureau Start bij voorbeeld heeft nog nooit zoveel aanmeldingen op éen dag gehad. De meeste jongeren willen ge woon aan het werk gaan". Vlaardingen Autokrakers hebben ae afgelopen dagen in Vlaardingen een goede slag ge slagen. Uit een auto aan de Scheldestraat werden een radio- cassetterecorder, een fototoestel en een bril gestolen. De waarde van de buit bedroeg 2400 gulden. Gistermorgen werden uit een auto aan de Vettenoordskade een lammy-coal en een radio cassetterecorder gestolen met een waarde van 1600 gulden. Schiedam Hoogovens Groep wil het wegtransportbedrijf KJeinekoort-Poot en Baade (KPB) in Schiedam verkopen aan de directeur. Het bedrijf vervoert onder meer veel buizen voor Hoogovens dochter VBF-Buizen, maar past niet meer in de kernactiviteiten van Hoogovens. Door de verzelfstandiging heeft KPB betere kansen om in te spe len op de schaalvergroting in het wegtransport, die plaats vindt in het kader van de Europese een wording. Volgens directeur Ron van Lin- gen wil KPB de activiteiten van het bedrijf de komende jaren fors gaan uitbreiden. Het bedrijf heeft behalve in Schiedam vestigingen in Ooster hout, Maastricht en Hengelo. Bij KPB werken ongeveer negentig mensen. De huidige directeur is de vierde generatie van de fami lie Van Lingen die de leiding heeft over het tarnsportbedrijf. Vlaardingen - Uit een contai ner aan de Van Leeuwenhoek straat is bouwmateriaal en ge reedschap ter waarde van bijna 25.000 gulden gestolen. Die spul len moeten tussen 22 december en S januari zijn ontvreemd. Schiedam Het Nationaal Coöperatie Museum in Schie dam begint het nieuwe jaar met een expositie over een oud the ma: brood. De komende maan den is in het hoekpandje op de Appelmarkt/Lange Haven de geschiedenis te zien van de Vlaardingse coöperatie De Voor loper. Generaties Vlaardingers hebben bij deze instelling hun dagelijks brood gekocht. De tentoonstelling, getiteld Bier en brood, wordt volgende week donderdag geopend door Maar ten Sprij, de zoon van de eerste chef-bakker van De Voorloper, en geboren in het jaar dat het eerste brood uit de coöperatieve oven rolde. Dat was in 1905. Schiedam De huurcommissie dreigt het overleg tussen het mi nisterie van volkshuisvesting en bewoners van Sehiedam-West over de huurprijs van 213 wo ningen te frustreren. De commissie heeft bezwaar schriften tegen de huurverho ging van 1989 in behandeling ge nomen, ondanks een verzoek tot schorsing van zowel de bewo ners als de huidige beheerder van de huizen, Woningbouw vereniging Schiedam. „Dat doet de broze overleg-situatie met het ministerie geen goed", vreest John de Kievith van de bewo nersvereniging Schiedam-West. De bewoners van de 213 huizen in West, die vroeger werden be heerd door woningbouwvereni ging Sint Jozef, waren juist zo blij dat zij bij het ministerie ge- Schiedam Vanaf de nieuw bouw aan het Boerhaaveplein in Schiedam zijn maandagnacht drie cv-combiketels gestolen. Er waren maandag elf van die ke tels neergezet. De diefstal werd gistermorgen vroeg ontdekt. De buit van de dieven vertegen woordigt een waarde van onge veer 10.000 gulden. Zij bescha digden bovendien vier kozijnen en een deur. hoor hadden gevonden voor hun bijzondere probleem. De wonin gen werden enkele jaren gele den bijzonder slecht gereno veerd. De bewoners weigerden huurverhoging te betalen. Daar na kregen de huizen, als goed-- makertje, nog eens een opknap beurt. Maar ook toen waren de klachten van de bewoners aller minst verdwenen. De huren werden we! met 75 gulden per maand verhoogd. Woningbouwvereniging Schie dam en de bewoners deden on langs een voorstel aan het minis terie om de huren weer op een voor beide partijen aanvaard baar peil te krijgen. Onderdeel van dat voorstel was, dat de huurverhoging van juli 1989 zou worden geschrapt. De gemeente Schiedam schaarde zich achter het voorstel en stuurde een ad hesiebetuiging aan het ministe rie, dat eerdaags een besluit zou nemen. De bewoners vroegen de huurcommissie om met een uit spraak over de huurverhoging te wachten tot na het besluit van het ministerie. De commissie zag echter geen aanleiding voor uit stel. „De commissie weigert zich in de achtergronden van de zaak te verdiepen", zegt De Kievith. „Uitspraken van de huurcom missie hebben een groot gewicht. Wij zijn bang dat zo'n uitspraak de beslissing van het ministerie negatief zou beïnvloeden". Schiedam Voor Schiedam is het van belang een goedkoop hotel binnen de gemeentegren zen te halen. „In het afgelopen jaar", zegt VW-directeur Ruud Pillard, „hebben we bij lange na niet kunnen voldoen aan de wensen van de categorie bezoekers die op zoek is naar een kamer tot een prijs van 75 gulden". Pillard juicht daarom de plan nen van Bastillon toe. In navol ging van andere gemeenten moet nabij het NS-station Rot- terdam-West/Schiedam een hotel van deze exploitant gaan verrijzen. Een aanvraag voor een bouwvergunning is vorige maand bij de gemeente inge diend. De verwachtingen zijn hooggespannen. In de lagere prijsklasse heeft alleen hotel Windmill in Schie dam kamers in de aanbieding. De vraag is zo groot, aldus de WV-direeteur, dat er zeker plaats is voor een tweede hotel in die categorie; ook gezien het feit dat de Brandersstad zich meer aan het toerisme gelegen laat liggen. Pillard: „Het gaat dan ook niet om klanten, waarmee je met het Novotel zou kunnen con curreren. Het is belangrijk dat er zo'n hotel bij komt".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1