CDA eist twee wethouders 'Geen grasspriet mag wij ken voor afvalberg' H li Waar zijn de ambtenaren? 'Geen voorkeur voor portefeuilles' Probeersel groeit uit tot fenomeen SÊSsé "Meer privatiseren' Rijnmond MTS gaat op in groter geheel Auto rijdt door na aanrijding VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT L Politiek pakt kikkers aan met fluwelen handschoenen 'PvdA zet groepen apart' Raad: unaniem en keihard nee tegen vuilstort in Lickebaert Vijf jaar Rita Young en haar show: Vlaardings songfestival 'Nomadenbestaan' door verbouwing Tapsters vliegen er snel uit Dief op heterdaad betrapt MOOI WARM ijiaiiji □WUHMEG DONDERDAG 11 IANUARI 1990 PAGINA"17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingon. Postbus 4008. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352065,4350557- sportredactie: 4346209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Het CDA in Schie dam gaat er vanuit dat de partij na de verkiezingen een coalitie zal vormen met de PvdA. De christen-democraten verwach ten met twee wethouders te kunnen deelnemen aan het nieuwe college van B en W. Het CDA verwacht dat de PvdA drie wethoudersplaatsen zal opeisen. Dat betekent dat het college moet worden uitgebreid met één wethouder. Schiedam zou daarmee terugkeren naar de si tuatie van de jaren zeventig. Aan het einde van die periode werd de vijfde wethouder uit bezuinigingsoogpunt afge schaft. CD A-voorzitter Jan den Brin- ker laat zich er niet over uit of zijn partij desnoods genoegen neemt met een 3:1 verhouding, drie wethouders voor de PvdA, één voor het CDA. Op die basis heeft de PvdA altijd zaken ge daan met de huidige coalitie partner, de VVD. Volgens Den Brinker is een vijfde wethouder geen overbodige luxe: „Werk genoeg, de problemen worden de laatste jaren immers alleen maar groter". Volgens Den Brinker zal de PvdA bij de coalitievorming niet om het CDA heen kunnen. „Wij hebben de afgelopen vier jaar voortreffelijk werk gele verd. We hebben een nota over het toerisme geschreven die veel weerklank vond en een binnenstadsnota die groten deels door Zijdeveld (PvdA- wethouder; red.) is overgeno men. Dat waren een paar goede handreikingen naar het college. Een coalitie ligt in de lijn der verwachting". CDA-fractievoorzitter Siem Rosman prijst de bestuurscapa- citeiten van zijn partij nog dui delijker aan: „Wij hebben de af gelopen jaren 20veel inbreng gehad, dat ze in het andere kamp ongetwijfeld knarsentan- dend hebben gezegd: wat stom dat we die lui niet in het college hebben gehaald". Vernieuwde V VD Afgezien van de inzet van het CDA, heeft de PvdA nog een praktische reden uit te kijken naar een andere coalitiegenoot dan de VVD. De liberale fractie wordt zo goed als compleet ver nieuwd en het ïs maar zeer de vraag of de PvdA met een jonge en onervaren ploeg in zee wil gaan. Dat 'detail' laten de CDA- kopstukken echter buiten hun beschouwingen. Den Brinker verwacht bij de verkiezingen een winst van één a twee raadszetels voor zijn par tij. pat zou de christen-demo cratische fractie op negen of tien leden brengen. Voor de be oogde coalitiegenoot, de PvdA, voorziet Den Brinker een fors stemmenverlies. De sociaal-de mocraten hebben nu 16 zetels in de raad. De PvdA heeft er volgens Den Brinker niet verstandig aan ge daan Arie van Loenen terzijde te schuiven. „Die trok veel ou dere kiezers, en dat is voor de PvdA toch een belangrijk deel van de achterban. Bij ons zitten de ouderen nog steeds op ro zen", voegt de CDA-voorzitter daar aan toe, in een woordspe ling op Piet Roosen, de ouderen- woorvoerder in de fractie. Theo Schoenmakers van het CDA-campagneteam verkneu kelt zich over de interne ver deeldheid van de PvdA. Hij heeft de in het openbaar uitge vochten machtsstrijd in die par tij handenwrijvend gevolgd: „Dat worden twee zetels winst voor ,ons. De PvdA is zo druk aan het campagne voeren tegen zichzelf, dat het niet anders kan of wij zullen daarvan profite ren". CDA- afdelïngs- j voorzitter Jan den Brinker: sj 'Coalitie met PvdA ligt in de E1 verwachting', fel Schiedam Privatisering moet volgens het CDA één vart de hoekstenen worden van het gemeentelijk beleid in de ko mende vier jaar. De christen-democraten willen zoveel mogelijk gemeentelijke diensten over doen aan particulieren of omzetten in stichtingen of verenigingen. De partij noemt in het verkiezingspro gramma, waarvan gisteren het eerste exemplaar werd uitgereikt aan Schie dams burgemeester Reinier Scheeres, enkele voorbeelden van diensten die daarvoor als eerste in aanmerking ko men. Dat zijn de zwembaden, de biblio theek, het cai-bedrijf en het gemeente lijk woningbeheer. Volgens twee van de economische spe cialisten van het CDA, Jo Prins en Aad van Lingen (de laatste keert overigens niet terug in de raad) kunnen geprivati seerde diensten slagvaardiger en effi ciënter opereren. Andere Nederlandse gemeenten zouden daarmee goede erva ringen hebben. Voorwaarde is voor het CDA wel dat de klanten van deze diensten geen finan cieel nadeel van de omvorming tot 'par ticulier bedrijf' ondervinden. Zo moeten bijvoorbeeld de zwembadtarieven ook voor de modale Schiedammer betaal baar blijven. Schiedam Het CDA wil twee wethouders in het nieuwe colle ge van B en W, maar weigert de namen van de kandidaten voor die functies bekend te maken. ,.In principe komt iedereen in de fractie daarvoor in aanmer king", aldus afdelingsvoorzitter Jan den Brinker. Ondertussen is het een publiek geheim dat fractievoorzitter Siem Rosman (58) de belang rijkste wethouderskandidaat is van de christen-democraten. Daarnaast worden de namen genoemd van de allrounder Jo Prins (56) en van financieel ex pert Daan Baart (39). Ook in Bert Kaptein (49) heeft het CDA een geschikte kandidaat. Hij heeft al een behoorlijke dosis er varing in het politieke bedrijf: hij was in de jaren zeventig wet houdervoor D66. Den Brinker zegt dat het CDA, mocht er inderdaad een coalitie met de PvdA tot stand komen? geen voorkeur heeft voor be paalde portefeuilles. „Onze par tij voert een totaalbeleid, va a cultuur tot stadsvernieuwing en zijn op alle fronten inzetbaar". Schiedam De Rijnmond MTS gaat met ingang van het nieuwe studiejaar fuseren met de katho lieke middelbare technische school Rotterdam. Ook het oecu menisch kort middelbaar be roepsonderwijs in Vlaardingen doet aan de samenwerking mee. Vanaf het volgende schooljaar staat het nieuwe opleidingsinsti tuut bekend onder de naam Re gionaal Technisch College Rijn mond. De nieuwe school, met filialen in Rotterdam, Schiedam en Vlaar- dingen, moet een belangrijk technische opleidingsinstituut in de Rijnmond en het Westland worden. Volgens directeur P.A.M. Kee van de Rijnmond MTS is de nieuwe school in staat, technische opleidingen van nog hoger niveau te verzorgen. Om te voorzien in de dringende behoefte aan technische vak mensen wil de school korte tweejarige opleidingen gaan ver zorgen. Het toenemende tekort aan vakmensen in deze regio kan hierdoor worden opgelost. De huidige, vierjarige opleidin gen blijven uiteraard ook tot het takenpakket van de MTS beho ren. Als vanouds voorziet deze opleiding in de behoefte aan. technisch middenkader bij de bedrijven. Te denken valt aan tekenaars, werkvoorbereiders, inkopers en servicemonteurs. Het nieuwe opleidingsinstituut wil de samenwerking met het bedrijfsleven verbeteren. De school overweegt, de industrie als sponsor voor bepaalde onder- wijspaketten te laten optreden. Als tegenprestatie wil het tech nisch college de service aan het bedrijfsleven verhogen. Met wensen op het gebied van scho ling- en bijscholing voor hun personeel kunnen ondernemers 2ieh direct melden bij de^school. Directeur Kee verwacht, dat het leveren van maatwerk steeds belangrijker worden. Vlaardingen Het welzijn van de kikkers in Vlaardingen gaat de politiek bijzonder ter harte. De discussie in de gemeenteraad over de aanleg van een buurt- park naast het Selaavenburg, waarvoor tuincentrum Eygen- raam moet wijken, ging gister avond bijna alleen maar over het behoud van de kwakende kik kers in het hartje van Vlaardin gen: in de sloot aan de voet van de Maassluissedijk. Zorg nou dat je de kikkers daar niet wegjaagt, sprak SP'er Remi Poppe. ..Het is een van de laatste plekjes in het hartje van Vlaar dingen misschien wel het laatstewaar je kwakende kik kers kunt horen. Die beestjes hebben die biotoop uitgekozen, voelen zich daar goed, dus moet er niets aan worden veranderd". PvdA-wethouder Bas Goudri- aan liet daarop weten heus wel begaan te zijn met het lot van de schaarse kikkers in Vlaardin- gen-Cemrum. „Met de aanleg van dat parkje maken we die piek voor kikkers alleen maar aantrekkelijker. Er komt scho ner water en er komt meer wa ter". De wethouder zegde zelfs toe met de aanleg van het parkje te wachten tot na de winterslaap van de kikkers. „Maar dan moeten we wel opschieten, dat we niet in de paartijd nog aan het werk zijn". Poppe hield ook na die genist- stellende woorden zijn twijfels: „Altijd als mensen zeggen dat zij iets doen m het belang van die*- ren, gaan er dieren dood", Vlaardingen Met de stemmen van CDA, VVD en SGP/GPV/RPF tegen heeft de raad van Vlaardingen zich uit gesproken voor een economisch anti-apartheidsbeleid. SP en PvdA waren de grote voorstan ders. „De grote meerderheid van de bevolking van Zuïd-Afrika heeft recht op een stuk solidari teit", vond PvdA-Ieider John Ranshuijsen. Een motie van CDA en SGP af te zien van een economisch anti- apartheidsbeleid en in plaats daarvan de stichting Vlaardin gen voor Ontwikkelingssamen werking te vragen meer voor lichting te geven over de situatie in Zuïd-Afrika leidde schip breuk. Alleen de onderteke naars stemden voor. Zowel Leo de Snaijer (CDA) als Rien Lensvelt (SGP) vonden in het voorstel voor een anti-apart heidsbeleid een goede gelegen heid om met de verkiezingsst rijd te beginnen. „Laten we eens in Vlaardingen beginnen met een beleid tegen discriminatie. De PvdA sluit ons, en in feite ook het CDA, uit van deelname aan een nieuw college", zei Lensvelt. „De PvdA zet groeperingen apart", zei ook De Snaijer. Pvd A-1 ijsttrekker John Rans huijsen wees de twee confessio nele raadsleden meteen terecht. „De PvdA sluit, buiten de Cen- trum-D emocraten, geen enkele ^partij uit van deelname aan het ^college. De lijsttrekker van de PvdA heeft alléén zijn voorkeur «uitgesproken voor samen wer- king met bepaalde'partijen, zon- der anderen uit te sluiten". Vlaardingen Una niem heeft de gemeente raad van Vlaardingen zich gisteravond uitge sproken tegen de aanleg van de.afvaïberging Lic kebaert. De raad schaarde zich daarmee VlaardingenHet moet bij el kaar toch een Ahoy' vol pu bliek zijn geweest. Duizenden en duizenden bezoekers heeft Rits Young met haar gelijkna mige show in de afgelopen ja ren getrokken. „De eerste keer was gigantisch. Alle mensen wilden blijkbaar eens komen kijken wat dat nou was, die Rita Young Show. En een kaartje kostte maar vijf gulden. Dat kon dus niks zijn". Ze vertelt het zelf lachend. Want ondertussen zijn haar programma's uitgegroeid tot een fenomeen, waar jong en oud soms van heinde en ver voor naar Vlaardingen komt. Zes zondagen in het wintersei zoen zijn een middagje enter tainment geworden in zaal Middel huyse. „Het is een pro beersel geweest en een succes geworden". Het begon voor de eerste keer allemaal op 20 januari 1985. Rita Young, de Engelse versie van een oerhollandse naam, liet het presenteren met een liedje van modeshows in Rot terdam achter zich en begon op aanmoediging min of meer voor zichzelf. Volgende week zondag 21 januari is het precies vijf jaar en 35 shows later. Re den voor een jubileumfeestje: natuurlijk in Middelhuyse, want de 2aal in Holy is een we zenlijk onderdeel van de show geworden. „We horen bij el kaar", zegt Rï(t)a. Succesformule Eigenlijk is het een ongekende succesformule. Onbekend en regionaal talent brengen onder haar supervisie een muzikale middag en het publiek stroomt toe. Voor de één een kans op te treden, voor de ander een ge zellig middagje niet al te prijzig vermaak. „Het is blijkbaar leuk voor Vlaardingen én leuk voor de artiesten", bedenkt ze. En dat is het na een lustrum nog steeds. Het heeft haar zelf wel eens verbaasd en ze heeft ook meermalen overwogen ei- een punt achter te zetten. Niet omdat de klad erin kwam in tegendeel maar zou het na zoveel keer niet gaan verzadi gen en zijn er voor een volgen de keer wel nieuwe artiesten voorradig? Die zorgen hielden baar bezig, maar zijn steeds weer ongegrond gebleken. „Ik moet nog teveel nee tegen ar tiesten zeggen die bij mij willen optreden. Het zit gewoon vol. Dus ga ik nog maar even door". Het loopt als een.trein, bekent ze, en na vijfjaar is de kwaliteit en de routine er slechts op vooruit gegaan. Rita Young: „Dat niet alleen. Je hebt ook een band met het publiek ge kregen. Je ziet veel mensen te rugkeren. Het wordt een beetje familie van je. Het is ook een leuke zaal; 't is werken in een soort piste. De mensen kunnen de artiesten aanraken en dat vinden ze heerlijk. Het maakt het gewoon leuk". Niks aan... En met begrijpelijke trots ver haalt zij hoe ze soms uit het pu bliek te horen krijgt dat als ze Rita niet zien, ze er niks aan vinden... .Maar ik denk toch msÊm m Kade Jong, oftewel Rita Young: 'Deshow is leuk voor Vlaardingen én voor de artiesten'. Omdat zij er zelf goede herinneringen aan heeft en het nu niet meer bestaat, gaat Rita Young het talentenjachtcircuit m Vlaar- ?n nieuw leven in blazen. In maart zal zij onder de naam Eer ste Vlaardings Songfestival. waar natuurlijk onlosmakelijk een dingen nieuw feven in blazen. In maart zal zij onder de naam Eer ste Vlaardings Songfestival, waar natuurlijk onlosmakelijk een mini-pïaybaekshow aan is gekoppeld, in de Stadsgehoorzaal een zangcompetitie opzetten. Rita Young, die bij regionale musici bekendheid geniet door haar eigen shows, organiseert elk jaar talentenjachten maar wü er nu een extra dimensei aan geven. Kunnen aan het playbacken kin deren tot twaalf jaar meedoen, het songfestival zelf staat voor ie dereen open die denkt te kunnen zingen. Voorafgaand aan de finale die op 17 maart wordt gehouden, wor den eerst enige voorronden afgewerkt. Kandidaten die mee wil len doen, kunnen contact opnemen met Rita Young(CJ10-4J4„37 dat de mensen vooral voor de show en niet zo zeer voor Rita Young komen". Sommig zangtalent dat de kin derschoenen in de Rita Young Shgow heeft staan, heeft een paar keer de tv gehaald het medium waaraan succes wordt afgeleid Martin Eden en Wil- leke D'estell bij voorbeeld zijn twee namen. Rita die zelf al 28 jaar in de 'show business' zit: „ïk wil talenten verder helpen. En zo chauvinistisch ben ik wel dal ik het fijn vind als ze zeg gen: in ben bij Rita Young be gonnen". Precies vijf jaar Rita Young Show. Volgende week staat er tussen de aanduiding ook nog het woordje jubileum. Met de Rotterdamse zanger van het le venslied Cock van' der Palm, het trio De Meiden, Sense en andere regional^ - coryfeeën wordt dan een speciaal feestje gebouwd, Met 'vele. verrassin gen' slaat er op de raamposten „En daar weet ik zelf niets van. Voor mij wordt hgjt ook een verrassing..." achter het standpunt van het col lege van burgemeester en wet houders. Alleen het CDA had, wetende dat de provincie de gemeente kan dwingen mee te werken aan de vuilstort, wat twijfels over dit standpunt Maar verder was de raad een en al strijdlust. „Er mag geen grasspriet, geen vogel, geen kikker wijken voor een afval berg in de Lickebaert", zei GPV'er Gerrit Wim van Veelen. „Wij moeten die strijd desnoods tot het bittere einde voeren". „Wij'hebben in Vlaardingen al zoveel vervuiling, daar kan niks meer bij", vond PvdA'er Bert Kandel. SP'er Remi Poppe stel de dat de bevolking maar tegen de vuilstort moest worden gemo biliseerd en PSP'er Arnold van Kalken sprak zelfs van een 'lijfe lijke blokkade' door raadsleden, In een gisteren verstuurde tele fax drong de provincie er bij de raad op aan om binnen een maand een definitief besluit te nemen over medewerking aan de afvalberging. Met een nega tief besluit in de hand zou een aanwijzingsprocedure kunnen worden gestart, waarmee het mogelijk is de gemeente tedwin- gen- De provincie werd op haar wen ken bediend. De raad wachtte geen moment. „De provincie heeft het recht te weten wat de gemeente vind, vanavond nog", zei wethouder Bas Goudriaan. Die had er maandagavond op een hoorzitting al geen twijfel over laten bestaan dat B en W niet akkoord kunnen gaan met de na jarenlange onderhandelin gen gewijzigde plannen van de provincie. De stortingsperiode is door de provincie opgerekt van de aan vankelijke tien naar zeventiene- neenhalf jaar of meer. Het ae- ceptatiebeleid 'werd ook ver ruimd. Was er eerst sprake van een stort voor schoon bouw- en sloopafval, inmiddels ligt er een plan voor de berging van vooral industrieel afval. B en W gingen met die wijzigingen niet akkoord en vonden gisteravond de ge meenteraad aan hun zijde. Alleen CDA'er Aart Kool zei te betwijfelen of een definitief 'nee' tegen de vuilstort wel verstandig was. „Zo wijken wij wel te elfder ure af van het jarenlang gevoer de beleid. Dit is een breuk in het beleid. Het is bepaald niet fraai om op het laatste moment te zeg gen toch maar liever niet". Kool sprak de vrees uit, dat de ge meente na dat besluit helemaal geen invloed meer zou hebben op de ontwikkelingen rond de afvalberging. Maar toen bleek dat alle andere partijen het van harte met B en W eens waren, besloot ook het CDA het college te steunen. „Want als wij straks bij de Kroon bezwaar gaan maken tegen een aanwijzing door de provincie is een breed draagvlak van groot "belang", verklaarde Kool. Maassluis Nu de reorganisatie van het bestuurlijk apparaat een feit is, hebben veel ambtenaren tijdelijk een nieuwe werkplek gekregen. Maar waar zij ook zit ten in het stadhuis, Herman van Hpeven kan ze niet vinden. Het RPF-raadslid vraagt zich af waarom de geplande verbou wing niet parallel loopt aan de reorganisatie. Over de verbouwingsperikelen heeft Van Hoeven vragen ge steld aan het college van B en W. Doordat veel ambtenaren nog niet op hun vaste stek zitten, zijn zij volgens het raadslid onbe reikbaar voor het publiek- Uit het oogpunt van serviceverle ning vindt hij dit een slechte zaak. Ook voor de ambtenaren zelf is het nomadenbestaan volgens hem vervelend. Zelf ondervond het raadslid al enkele keren de gevolgen van het geschuif met de ambtenaren. „Soms word je van het kastje naar de muur ge stuurd. En af en toe zijn ambte naren helemaal niet te vinden", stelt de RPF'er die regelmatig op het stadhuis te vinden is om zier» te oriënteren op de politieke ont wikkelingen. De reorganisatie is een operatie, waar Van Hoeven absoluut het nut niet van inziet. Maar nu de ambtelijke dienst toch in een nieuw jasje is gestoken, vraagt hij zich af waarom het college wacht met de verbouwing van het stadhuis. Reeds verleden jaar stelde hij in de gemeenteraad vragen over de timmerwerkzaamheden in het stadhuis. Van wethouder Anion Wustrow wilde hij graag horen, hoeveel geld er is gemoeid met de werkzaamheden. „Tus dus ver zij men, dat er nog geen in zicht in de kosten bestaat", zegt Van Hoeven. „Wel werd er aan gegeven, dat de kosten zouden meevallen. Dat komt doordat er alleen een aantal demontabele wanden moeten worden ver plaatst. Toch wil ik graag weten, hoeveel de verbouwing kost". Ook is de RPF'er benieuwd naar de wijze, waarop het stadsbe stuur de verbouwing wil finan cieren. In de meerjarenbegro ting heeft Van Hoeven nog geen post kunnen ontdekken, die de financiering van de verbouwing dekt. Vlaardingen Een automobilist is gisteren doorgereden, nadat hii op de Schiedamseweg in Vlaardingen een ongeluk heeft veroorzaakt Het slachtoffer, een 16-jarige Ro zenburger, moest de botsing be kopen met enkele schaafwon den en een zwaarbesch'adigde racefiets. Komend vanaf de Schiedamse weg draaide de auto links de bocht om in de richting van de Van Hogendorplaan. Uit deze richting kwam de fiet ser, die op de kruising voorrang had. De automobilist reed op de fiet ser in, waarna hij er als een haas vandoor ging. Getuigen van het ongeluk worden verzocht zich te melden bij de politie. De bestuurder reed in een witte Opel Manta. Amsterdam Lies van Ge*- mert en Wilma Valkenburg van het Maassluisse café The Corner zijn wel goed, maar mogen zich niet tot de beste biertappers van Ne derland rekenen. Tijdens de finale van het Nederlands kampioenschap biertappen op de Horecava in Amster dam eindigden zij op een on beduidende plaats. Op van de zenuwen lagen de Maassluïzers er al na de eer ste twee tapronden uit, on,- danks dat ze tijdens de voor ronde in Rotterdam tot de besten van honderdtwintig kandidaten behoorden. „2e zijn natuurlijk teleurge steld maar vast van plak volgend jaar weer mee te doen", vertelt een vriend van de twee vrouwen. „Maar ze waren ook zó ze nuwachtig, hebben de nacht tevoren slecht geslapen en dat is van invloed geweest op hun prestaties. Na die eerste twee tapronden wa ren ze al doodmoe". Even eens teleurgesteld vervolgt hij: „Het ligt, denk ik, aan de jury, die heeft gewoon te weinig punten gegeven". De teleurstelling mag groot zijn, de Maassluisse dames hadden in ieder geval de eer aan de finale mee te doen. Dat lag anders voor Edwin Molenaar van het Schie- damse café Centrum-West. Tijdens de voorronde in Rotterdam miste hij op een haar na de kwalificatie. Schiedam De Schiedamse po-; litie heeft afgelopen nacht bij de: Prins Clausschool een inbreker, in de kraag gevat. De man werd: op heterdaad betrapt Na een alarmmelding kwam. dé politie om half drie naar het schoolgebouw aan de De Wilde- straat. Bij aankomst zagen de. agenten een man uit een raam van de eerste verdieping sprin gen. Bij' fouillering bleek dat hij enkele spullen die uit de school afkomstig waren op zak had. Binnen bleken nog enkele spul len, waaronder een bandrecor der, klaar te staan om later te worden'opgehaald'. De arrestant, een 27-jarige Schiedammer, moest mee naar het bureau. 1 (ADVERTENTIE) ATHCK smeden CALLB6URGSTRAAT 80 VUUBONgN - TEL 010-43*3096

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1