Geen moskee aan Dennendal I Kerken collecteren voor 2,5 miljoen 'Groot deel jeugd dreigt uit de boot te vallen...' Avro naar Vl NCR V naar Maassluis Man grijpt inbreker [dajih Grond oude gasfabriek is zwaar vervuild Ranshuijsen klaar voor wethouderspost VIAABOINSS OACBLAD SGHIEBAR/ISE CQURAÜT NIEUWE «111118 COURANT Overval op pompstation Geleasde auto's doorverkocht Artotheek is populair E FABER smederi] Marokkanen zien af van verbouwingsplan Meer aandacht in Vlaardingen nodig voor jongerenwerk MAN OVERVALT TANKSTATION Driemaal teveel op WATERWEG MAANDAG 15 jANUAR! 1990 PAGINA 7 Schiedam Met de hulp van zijn buurman heeft een bewoner van het De la Marplein gister avond een inbreker kunnen aanhouden. Toen de inbreker rond elf uur de logeerkamer doorzocht, werd de bewoner wakker van het lawaai. Hij ging beneden polshoogte op nemen, waarop de inbreker op de vlucht sloeg. De dader liep dwars door de schuifpui heen, maar ondanks deze uitbraakpoging wist de be woner de man te stoppen. Weer wilde de dief er opnieuw tussen uit knijpen. Hij liep dit maal door de glazen deur van de toegangs hal heen, maar ook nu bleef zijn uitbraakpoging tevergeefs. Om alsnog aan zijn arrestatie te ontkomen ging de man de bewo ner vervolgens met een stoel te lijf gaan, maar met de hulp van een toegesnelde buurman wist de bewoner de inbreker onscha delijk te maken. Bij de scher mutseling raakte de inbreker ge wond aan zijn hoofd. Na behan deling in het Schielandzieken huis werd hij overgebracht naar het politiebureau. Schiedam Twee mannen heb ben zaterdagavond 1500 gulden buitgemaakt bij een overval op het Total-pompstation aan de Horvathweg in Schiedam. Een handlanger lokte de verkoper rond kwart over zeven achter de toonbank weg met het verzoek, elders'in de winkel naar after shave te mogen kijken. Op dat moment kwam de dader de win kel binnen. Met een mes be dreigde hij de verkoper, waarop hij het geld u it de kassa wegnam Vlaardingen De leasemaat schappij NMB heeft bij de politie een klacht ingediend tegen een 26-jarige Vlaardinger. De man had twee auto's geleased en die vervolgens doorverkocht aan een Vlaardings garagebedrijf. De politie heeft de garage ge waarschuwd dat de auto's, beide van het merk Ford Scorpio, niet mogen worden doorverkocht. Anders zou de autohandelaar zich schuldig maken aan een strafbaar feit. De recherche heeft de zaak ii onderzoek. Tegen de Vlaardin ger die de wagens had geleased is inmiddels proces-verbaal opge maakt. Schiedam Schiedammers blij ken opeens opvallende liefheb bers van beeldende kunst Kla gen kunstenaars uit de Bran- dersstad vaak dat ze^hun werk aan iedereen kunnen slijten, be halve aan de plaatselijke bevol king, het succes van de arto theek wijstin een adererichting. De kunstuitleen, ondergebracht bij de bibliotheek aan het Bach- plein, loopt buitengewoon goed. Sinds de opening twee maanden geleden hebben al bijna tachtig Schiedammers een abonnement gekocht. De bibliatheekleiding ging uit van maximaal 200 abon nementen in het eerste jaar jaar. „Na twee maanden zitten we al bijna op de helft", jubelt arto theek-beheerder Jan van Dulle- men. Uit de eerste cijfers blijkt dat het publiek vooral belang stelling heeft voor olieverfschil derijen. Beelden en prenten sco ren aanmerkelijk lager. Van de driedimensionale kunst is vooral het werk van Diet Wiegman in trek. Voorlopig is de collectie nog uit gebreid genoeg om aan de vraag te voldoen, zegt Jan van Dtille- men. Volgende week vrijdag 26 januari, als de artotheek officieel wordt geopend door gedeputeer de voor cultuur G. Brouwer, worden de depots aangevuld roet nog eens honderdtwintig werk stukken. Daarnaast druppelen bij de artotheek de kunstwerken binnen die in het kader van de oude BKR-regeling werden ver spreid over gemeentelijke ge bouwen. Varia CAHErëUf&STRAAT BO VtAVffiNGOJ TEL 0104343096 m Fans van Cok Paardekam jo nassen de jubilerende jongeren werker in de feestzaal van CJC Labyrint. "Vlaardingen Het jonge renwerk in Vlaardingen moet er snel een paar be roepskrachten bij krijgen. Het handjevol part-timers en vrijwilligers in deze sector van het welzijnswerk staat op dit moment voor een bijna onmogelijke taak. „Idealisme is niet meer toerei kend om de problemen aan te pakken. Professionele onder steuning is dringend nodig. De toekomst van een deel van de Vlaardingse jeugd staat op het spel", aldus Cok Paardekam, de enige overgebleven full-time jongerenwerker in Vlaardingen. Cok Paardekam liet deze waar schuwing zaterdagavond horen ap zijn jubileumfeestje in cultu reel jongerencentrum Labyrint Hij vierde daar tien jaar persoon lijke inzet voor de plaatselijke jeugd. Zijn jubileum viel samen met dat van het Labyrint, dat ook een decennium bestaat Volgens de 37-jarige beroeps kracht die in januari 1980 als concierge in dienst kwam van het Labyrint (toen nog OJC Summerstreet geheten) en door een studie opklom tot jongeren werker, dreigen hele groepen i ongens en meisjes maatschappe- ijk uit de boot te vallen. „Er wordt altijd gezegd dat de jeugd de toekomst heeft, maar zelf zet ik daar onderhand vraagtekens bij. Sommige jonge ren krijgen gewoon de kans niet op een behoorlijke plaats in de maatschappij". De gemeente be steedt naar de menmg van Paar dekam veel te weinig aandacht aan de opvang en begeleiding van jongeren die teleurgesteld zijn in de onverschillige houding van de maatschappij. De helft van zijn veertig-urig dienstverband besteedt Cok Paardekam aan de opvang in het Labyrint, de andere twintig uur is hij bezig met zijn zwerfgroe- penproject: het begeleiden van moeilijke jongeren in de wijken. Vooral voor dat onderdeel van het jongerenwerk zou de ge meente veel meer geld beschik- baar moeten stellen, vindt de be roepskracht. Paardekam maakte zaterdag duidelijk dat eventuele nieuwe collega's wel een groot incasse ringsvermogen moeten hebben: „Ik heb hier heel wat mensen zien komen en gaan. Er zijn er maar een paar die het volhou den. Dit werk hakt er in, het zijn tropenjaren. Je bene vaak in de weekends bezig, je krijgt allerlei problemen op je bord en je wordt regelmatig geconfronteerd met agressie. Je moet dit maar zien ais een manier van IeVen, waar je zeker zestig uur per week mee bezig bent". Opsteken Ondanks die zware belasting heeft het jongerenwerk ook leu ke kanten, voegt hij daar aan toe: „Het doet je goed als je ziet dat die jongens en meiden wat van je opsteken. Ik probeer ze te leren dat ze ook anders met hun vrije tijd kunnen omgaan dan alleen maar met hangen. Ik spreek ze aan op hun positieve punten, niet op hun negatieve kanten, dat-wordt al genoeg gedaan. Ze hebben een hoop go'eie kanten. Die probeer ik te ontwikkelen". Dat het wel klikt tussen de Vlaardingse jeugd en Paarde kam bleek zaterdag niet alleen uit de Jovende toespraak van La byrint-voorzitter Amenita Pen ning. Ook de samenstelling van het publiek sprak boekdelen. Het gros van de tafeltjes op het jubileumfeestje werd bezet door leden van Coks doelgroep. De politiek, die de jongerenwerker met zijn 'jubileumrede' wilde be reiken, had het massaal laten af weten. Alleen John Ranshuijsen (PvdA) en zijn vrouw Ati (onaf hankelijk D66) kwamen felicite ren. Ook het Vlaardingse wel zijnswerk was maar magertjes vertegenwoordigd. Maassluis De Marokkaan se gemeenschap in Maassluis ziet af van de plannen voor een moskee aan. het Dennen dal. De Marokkanen wilden daar een leegstaande winkel kopen en die verbouwen tot gebedsruimte. Een stapel be zwaarschriften van omwo nenden heeft de islamieten echter van gedachten doen veranderen. Middenstander J. Rol, eigenaar van de winkel aan het Dennen dal, kreeg enkele dagen geleden van het bestuur van de Marok kaanse vereniging te horen dat de koop van de baan was. Rol had de moslims vier maanden bedenktijd gegeven, maar wilde uiterlijk half januari duidelijk heid. Hij heeft nog andere gega digden voorde wmkel. De Marokkanen hebben het plan voor een moskee aam het Dénnendal laten varen omdatde beoordeling van de bezwaar schriften minstens een jaar zou duren. De islamieten wilden het pand alleen kopen als van tevo ren vast stond dat zij het tot mos kee mochten verbouwen. Die garantie kon de gemeente Maas sluis niet geven. Bij hun zoektocht naar een ge schikte plek voor hun moskee worden de Maassluisse Marok kanen achtervolgd door pech. Onlangs moesten zij op last van de rechter het oude gymlokaal aan de Groen van Prinstererka- de ontruimen omdat de gemeen te het pandje ging slopen voor een nieuwbouwplan. De islamie ten kregen vervolgens een nood ruimte aangeboden in portoca- bins aan de Burgemeester Zane- veltstraat, maar toen kon de ge meente de belofte om de keten meteen te leveren niet waar ma ken. Na enig uitstel betrok de vereniging toch het noodonder- komen, in de hoop dat snel be gonnen zou kunnen worden met de verbou wi ng van het pand aan het Dennendal. Die hoop werd geblokkeerd door protesten uit de buurt. De vere niging heeft na overleg met wet houder Anton Wustrow nu be sloten voorlopig aan de Burge meester Zaneveltstraat te blij ven. Het huurcontract loopt pas over tien maanden af. In de tus sentijd gaan de Marokkanen op nieuw uitkijken naar een locatie voor hun moskee. Over de bestemming van de lege winkel aan het Dennendal be staat nog geen honderd procent duidelijkheid. Het plan van eige naar Rol zelf een filiaal te begin nen van zijn supermarkt in de Steendijkpolder is van de baan. De food-sector in Maassluis is volgens hem 'overvoerd' sinds de opening van de Konmar in de Koningshoek. Volgens Rol is er in bet Dennendal hoogstens plaats voor een buurtwinkel met niet meer in het assortiment dan dagelijkse levensbehoeften. Rol heeft de indruk dat de buurt bewoners tegeneen winkel geen enkel bezwaar zullen hebben. Tegen de moskee waren zij ge kant, omdat zij geluidhinder en parkeeroverlast vreesden. Vlaardingen/Maassluïs Een televisieploeg van de Avro komt dit voorjaar op namen maken in de Vlaar dingse Babberspolder. De beelden zijn bestemd voor een tv-programma over het bombardement op Rotterdam in mei 1Ö40. Het wordt uitge zonden op 14 mei, exact vijftig jaar nadat Duitse bommen de Maasstad verwoesten. In de Babberspolder werden een halve eeuw geleden vervol gens enkele honderden nood woningen gebouwd voor Rot terdammers die door het bom bardement dakloos waren ge worden. De Avro heeft voor de samen stelling van het programma de hulp ingeroepen van Jan An derson, de directeur van het Streekmuseum aan de Kethel- weg. Een groot deel van zijn collectie heeft betrekking op de oor logs- en bezettingstijd. Jan Anderson gaat ook door als een groot pleitbezorger van de historische waarde van de Bab berspolder, Hij heeft er bij de gemeente, die het complex van 410 noodwoningen wil slopen, op aangedrongen tenminste één rijtje van het "bommen- buurtje' als monument voor het nageslacht in tact te laten. De gemeente heeft daar nog geen beslissing overgenomen. De omroepen blijken veel aan dacht te hebben voorde Water wegsteden Liet de KRO al we ten een programma te maken over de honderdjarige Sint Wil- librordussdchting en daarvoor bij vijf katholieke gezinnen langs te gaan en herdenkt de Avro het bombardement op Rotterdam tijdens de Tweede Wereldoorlog met een Vlaar dings getint tv-programma; de NCRV is van plan uitgebreid stil te staan bij haar eigen 65-ja- rig bestaan en in haar muzikale jubileumtoernee speelt Maas sluis een rol. De christelijke omroep maakt 1 februari opnamen in de Eerste Stad aan de Waterweg voor het radioprogramma Te Deum Laudamus. Dit programma wordt op 18 februari uitgezon den via Radio 5. De NCRV komt daarvoor naar de Grote Kerk, waar het Henry Black- mon-koor en organist Jaap Kronenburg een concert ver zorgen. De toegang tot de kerk, waar mr.drs. A.W.W. van den Bos vice-voorzitter van de NCRV een toespraak l\oudt, is gratis. Het concert begint om achtuur. Maassluis Een overvaller heeft zondagavond rond negen uur 150 gulden buitgemaakt in het Mobil-station aan de Westlandseweg. De man bedreigde de cassière met een mes en deed een greep m de kas sa. De overvaller maakte zich daarna snel uit de voeten. De cassière kon de politie niet aan een goed signalement van de dader helpen. Een halve eeuw lang was Vlaardingse gebruik vergeten. Zaterdag ging opnieuw een bal op ditmaal ter ondersteuning van een kerkactie Vlaardingen „Een bal op, een bal op, er is weer een logger uit zee!" Van deze bijna vergeten uitroep klopte afgelopen zater dag alleen het eerste deel nog maar. Er werd weliswaar een bal in de kerktoren van de Grote Kerk in Vlaardingen gehesen, geen harinkje zou er echter wor den gelost. Toch trok de balna ruim vijftig jaar in de kast te hebben gelegen ook nu weer de aandacht. En dat was precies de bedoeling. De vlag met het opschrift 'Kerk balans' ging mee naar boven, zo dat aan de herkomst van de bal- met-de-boodschap niet meer kon worden getwijfeld. Toen de bal aan de stok hing, klonk klok gelui als een applaus van boven. Om twee uur's middags hadden kerkvertegenwoordigers Van Adrichem (rooms-katholiek) en Struys (gereformeerd) het klusje lachend geklaard. Er heerste dan ook een sfeer van eensge zindheid bij de Vlaardingse kerkgangers- en. vertegenwoor digers. De Hervormde Gemeente, de Gereformeerde kerk en de Rooms-Katholïeke kerkwerken tijdens de Actie Kerkbalans sa men om een gemeenschappelijk doel te bereiken: de kerken en haar activiteiten in stand hou den. Aan het belangrijkste mid del, geld, ontbreekt het nogal eens. Daarom deze jaarlijkse in zameling. „We hopen weer op4 een bedrag van 2,5 miljoen gul den", zegt voorzïter Van Beve- ren van de Interkerkelijke com missie publiciteit. Het lijkt een groot bedrag. Toch is er eigenlijk veel meer nodig. Van Beveren: „Salarissen, schoonmakers, catechisatie, be- jaardenopvang wat vroeger armenzorg was - onderhoud aan stoelen, het orgel en de ge bouwen.» ga zo maar door". Vooral het onderhoud van ge bouwen is erg kostbaar. Plaats vervangend commissievoorzit ter Drop, in het dagelijks leven makelaar; „We moeten ook voor het stoffelijk welzijn van de kerk zorgen". Dat daarvoor meer nodig is dan degewone zondagse collectes op brengen, mag duidelijk zijn. Im mers, het kerkbezoek is de laat- ste jaren flink teruggelopen. Dat de Actie Kerkbalans landelijk - -wordt gecoördineerd en opgezet - heeft de Vlaardingse kerken geen afwachtende houding doen aannemen. „We kunnen zelf ook een hoop aan publiciteit doen en zoals dat in Vlaardingen gebeurt is echt uniek", zegt Van Beve ren. Ongeveer zeshonderd vrijwilli gers hebben folders met een 'op wekkend woord' naar 15.000 Vlaardingse adressen gebracht Er zijn sponsors gevonden voor advertenties en er staan Kerkba lans-spandoeken bij de ingangs wegen van Vlaardingen. De bal in de toren moet ook publiciteit opleveren. Honderd jaar geleden was de bal zo'n beetje de eerste vorm van publiciteit in Vlaar dingen en hij hing tenslotte in de toren van de kerk. Toepasselij ker kan haast niet Vlaardingen Een 45-jarige Schiedammer heeft vrijdag nacht enige tijd in een Vlaar dingse cel doorgebracht om daar weer nuchter te worden. De man had te veel gedronken en kreeg te laat in de gaten dat een voor hem rijdende auto stopte. Hij botste op zijn voorganger. Beide automobilisten kwamen met de schrik vrij. Diezelfde nacht werd op de A20 een 44-jarige Hagenaar aange houden. Ook hij had te veel ge dronken. De politie achtervolg de hem op de rijksweg, omdat de man veel te hard reed. Een 25-ja- rige Vlaardinger kroop afgelo pen nacht na alcoholconsumptie achter het stuur. Hij werd op de Schiedamsedijk aangehouden en kreeg een rijverbod. Maassluis Bewoners van de Havenstraat in Maassluis kun nen opgelucht ademhalen. Dc grond rond hun huizen is niet vervuild. Dat is gebleken uit een nader on derzoek naar verontreiniging op de plaats waar vroeger de gasfa briek stond. Het terrein van de gasfabriek zelf is wel zwaar vervuild. Daar staat nu het gebouw van Ge meente Bedrijven. In de grond onder en rond het gebouw van Gemeente Bedrijven zit teer. Daarin zitten schadelijke stoffen als PAK's, fenolen en aromaten. Die stoffen zijn in hoge concen traties aangetroffen. Teer was een restprodukt bij de produktie van stadsgas uit steenkool. De verontreiniging bevindt zich echter op een diepte van één tot drie meter en is afgedekt met een laag schoon zand van zeven tig centimeter. Dus is er geen ge vaar voor contact met de veron t- reimging, meent de projectgroep waarin provincie en gemeente zijn vertegenwoordigd. De verontreiniging verspreidt zich wel door middel van het grondwater. De situatie is zo ern stig dat de vervuiling opgeruimd moet worden, meent de project groep, Die sanering zal nog een tijd op zich laten wachten, want in het saneringsprogramma van de provincie voor 1990 is de loca tie niet opgenomen. Onder het gebouw van Gemeen te Bedrijven zit de verontreini ging niet verstopt onder een schone afdeklaag. Maar mede werkers van dat bedrijf kregen enkele maanden geleden al de geruststellende mededeling dat hun gezondheid niet direct ge vaar loopt. Vlaardingen John Ranshuij sen, lijsttrekker en fractievoorzi- ter van de Vlaardingse PvdA, rekent na de verkiezingen op een plaats in het college van bur gemeester en wethouders. Hij heeft zijn partij laten weten de komende acht jaar beschik baar te zijn voor een wethouder spost. Ranshuijsen is bereid daarvoor zijn functie als topamb tenaar bij de gemeente Gorin- chemoptegeven. De PvdA'er ziet zichzelf niet in de eerste plaats als de opvolger van Bas Goudriaan, de vertrek kende wethouder van stadsont wikkeling die zestien jaar dage lijks bestuurder van de gemeen te Vlaardingen is geweest Hij vergelijkt zichzelf liever met IJsbrand van der Velden. Deze was behalve wethouder van financiën jarenlang de politie ke leider en partij-ideoloog van de Vlaardingse PvdA Ranshuijsen sluit echter niet uit dat hij wel Goudriaans porte feuille zal overnemen. „Ik heb er geen bezwaar tegen stadsont wikkeling te gaan doen". Maar de portefeuille van voormalig wethouder Van der Velden ligt hem zeker zo goed: „Mijn voor keur voor financiën en economi sche aangelegenheden is be kend". Zowel Goudriaan als Van der Velden die zijn wethouder spost al een tijd geleden opgaf houden het na de verkiezingen in maart voor gezien in de Vlaar dingse politiek. Goudriaan wil in U ontwikkelingshulp en Van der Velden is sinds kort directeur van het psychiatrisch ziekenhuis Joris in Delft. De PvdA heeft behalve in Rans huijsen wethouderskandidaten in Kees van der Windt en Ary Maarleveld. Van der Windt heeft door de labiele politieke si tuatie in Vlaardingen niet meer dan enkele maanden ervaring kunnen opdoen achter de tafel van B en W; Maarleveld zit daar al vele jaren. Ranshuijsens trad enkele maan den geleden bijna toe tot het col lege, toen CDA-wethouder Henk H. van der Linden er de brui aan had gegeven. Op het laatste moment zag de gemeen teraad echter af van het opvul len van die vacature, volgens kwade tongen omdat een deel van de PvdA Ranshuijsen niet achter de bestuurstafel wilde zien. John Ranshuijsen ontkent dat op die bewuste avond fami lieleden met bloemen in het stadhuis klaarstonden om hem te feliciteren en dat hij" zelf zwaar teleurgesteld was In de houding van zijn partij. De fractievoorzitter: „Het kwam mij juist heel goed uit Drie maanden voor de verkiezingen in het college stappen leek me niet erg verstandig. In maart, na de verkiezingen, kan ik hele maal schoon beginnen". Ranshuijsen hoopt dat de ver kiezingsuitslag een coalitie mo gelijk maakt van PvdA, VVD en

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1