Ziekenhuizen willen betere samenwerking Bouw bedrijvencentrum voorlopig van de baan Provincie: stort toch in 1991 open 1 'De Visvangst' weer op straat Rietzeilers in feeststemming met Edelweiss Bisschop bemoedigt katholiek onderwijs Kerkstrijd naar nieuw hoogtepunt VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEQAMSE SOilRANT NIEUWE WATERWEG COURANT SP roept op tot verzet Roelants restaureert hoekpand het aanzien van 1989 Adviesbureau moet scenario opstellen KRO filmt in Jan de Doperkerk Vrachtwagen gekanteld Inbreker opgepakt Bikoplein of Mandelahof te beladen straatnamen Pasfoto's met kwaliteits garantie IbtoViuren het aanzien van 1989 Boekhandel J. S. van Leeuwen WOENSDAG 17 JANUAKI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229.4352066,43505S7 - sportredactie: 4345309. Telefax: 010-4349754. Vlaardmgen Gedeputeerde staten hebben de procedure ge start om Vlaardingen te dwin gen mee te werken aan de aan leg van afvalberging Licke- baert. Als die stortplaats eind 1991 nog niet in gebruik is, zit er voor de provincie niets anders op te proberen een deel van het licht verontreinigde bedrijfsaf val buiten Nederland te süjten. Die afvalexport wil GS echter koste wat het kost voorkomen. De gemeente krijgt binnen en kele weken van de provincie het verzoek de afvalberging op te nemen in het bestemmings plan Vlaardingen-WesL Vorige week weigerde de politiek dat nog, omdat de vuilstort het ge bruik van het recreatiegebied tussen Vlaardingen en Maas sluis voor twintig jaar onmoge lijk maakt. Mocht de gemeente opnieuw weigeren, dan zal de provincie zelf het bestemmings plan wijzigen. Lickebaert had al in 1988 dé grote afvalberging van Zuid- Holland moeten zijn. Om de vertragingen op te vangen heeft de provincie allerlei noodgre pen moeten toepassen. De capa citeit van afvalbergingen in Zoetermeer en Rotterdam is er voor uitgebreid. Maar de moge lijkheden zijn uitgeput. Vlaardingen zou een aanwij zingsprocedure, zoals GS die nu is begonnen, wel drie jaar kun nen rekken door in beroep te gaan bij de Kroon. En dan zou de stortplaats in Vlaardingen pas in 1995 in gebruik kunnen worden genomen. Maar zover wil milieugedeputeerde Hans van der Vlist het niet laten ko men. Als de gemeente blijft dwarslig gen zal GS de hulp van de mi nister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening inroepen. Die kan de voorschriften van het bestemmingsplan simpel weg terzijde schuiven. Van der Vlist blijft er ondanks alles op rekenen eind 1991 de eerste ladingen afval in de pol der te kunnen storten. „Ik moet wel", zegt hij. „Er is geen andere weg". Andere provincies heb ben geen ruimte om de giganti sche afvalberg van Zuid-Hol- lahd op te slaan. Zonder de ca paciteit van Lickebaert blijft al leen nog de mogelijkheid! van export over. En daar zal de lan delijke overheid, die onlangs middels een noodwet de export van chemisch afval verbood, niet blij mee zijn. Zie verder pagina 15 Vlaardingen De SP heeft in een pamflet de bewoners van de Zuid buurt in Vlaar dingen opgeroepen tot verzet tegen de afvalberging in re creatiegebied De Lickebaert. De gigantische afvalberg, die volgens de provincie in twin tig jaar moet worden volge stort, zal volgens de socialis ten 'een zware wissel trek ken' op het gebied. Een stort voor verontreinigd bedrjfsafval in de polders tus sen Vlaardingen en Maassluis is „volstrekt onverantwoor delijk ten opzichte van de ge neraties die na ons komen", schrijft de SP in het pamflet De partij wijst de bewoners op de mogelijkheid om bezwaar aan te tekenen bij gedepu teerde staten. Milieugedeputeerde Hans van der Vlist heeft weinig waardering voor de argu mentatie van SP-voor man Kerm Poppe. „Die redeneert zo ongeveer in de trant van: eten jullie je eigen vuil maar op", zegt Van der Vlist. Schiedam Drukkerij Roelants gaat het historifche pand op de hoek van de Lange Haven en de Korte Haven restaureren. Het pand, dat in 1846 eigendom werd van de in dat jaar opgerich te drukkerij, werd gebouwd aan het einde van de 18e eeuw. Het is in de loop der eeuwen enigszins verzakt, maar ver keert verder in goede staat. On derzoek heeft uitgewezen dat een opknapbeurt technisch en financieel haalbaar is. Adjunct-directeur Mart Rietveld wiTnog geen mededelingen doen over de restauratiekosten. Voor het project is subsidie aange vraagd bij Monumentenzorg. Behalve de gevel, wil Roelants ook het interieur opknappen. Het is de bedoeling dat het pand ook na de restauratie in gebruik blijft als het kantoor van de drukkerij. De aangrenzende panden, die Roelants onlangs te koop zette, zijn allemaal verkocht. De nieuwe eigenaren zijn parti culieren die de voormalige hui zen weer een woonbestemming willen geven. Ook het oudste pand van Roelants, een voorma lig woonhuis uit de 17e eeuw aan de Lange Haven dat voor een deel is verhuurd aan de aangrer»- zende bibliotheek, is in andere handen overgegaan. Volgens Rietveld was de belangstelling enorm. De gemeente adviseerde de drukkerij enige tijd geleden de f anden bij voorkeur aan parti- ulieren te verkopen en niet aan 'projectontwikkelaren. nDie zouden waarschijnlijk niet fyeel heel laten van het histori sche karakter. Het gemeentelijk jfreleid is er op gericht de Lange 'Haven haar 'oude gezicht' terug /Je geven. Vera H. v. Kooij f) showoom: «AnSS» Oosthavenkade 14 "35T Vlaardingen 4343213 nu bij ons verkrijgbaar, prijs: 22,50 Boekhuis den Draak Veerplein 33-35 Postbus 4011 Vlaardingen (010)435 88 22 Het beeld De Visvangst keert weer terug in het openbare leven. Bij veel Maassluizers riep het kunst werk negen jaar geleden al gemengde gevoelens op. Maassluis Jarenlang was 'De visvangst' zoek, maar het veelbesproken kunstwerk van de Noord hollandse beeldhouwer Nic. Jonk keert binnen kort terug m het Maassluisse straatbeeld. In het voorjaar wordt het plastiek, dat in 1981 uit de Put werd weggehaald, herplaatst op het Kerkeiland. De Visvangst moest negen jaar geleden wijken voorde nieuwbouw op de hoek van de Stadhuiska de en de haven. In afwachting van een nieuwe stek werd het kunststuk opgeslagen in een depot van de dienst Gemeentewerken aan de Jan Evertsenlaan. Het college van B en W hééft nu besloten het vergeten beeld op nieuw aan het publieke oog bloot testellen. Net als in het verleden krijgt De Visvangst een plekje langs de haven. Pal naast de veelbesproken nieuwbouwwo ningen herrijst het beeld op de hoek van de Haring- en de Mar- nixkade. De Visvangst, dat een abstract beeldhouwwerk is, werd in 1969 door het Maassluisse concern Key Kramer aan het ge meentebestuur aangeboden. Het kunstwerk symboliseert de band, die de Eerste stad aan de Waterweg door de eeuwen heen met de zee heeft gehad. Het plastiek wordt door kenners tot het belangrijkste culturele bezit van de gemeente gerekend. Kunstenaar Nic. Jonk is met name bekend van zijn aandeel in de beeldentuin van museum Kröller-MUller in Otterloo. De faam van de kunstenaar be tekent niet, dat er straks onver deeld positief 2al worden gerea geerd op de herplaatsing van het werkstuk. Bij veel Maassluizers nep het kunstwerk destijds aan de Stadhuiskade gemengde ge voelens op. Vlaardingen De twee zie kenhuizen in de regio, Holy en Schieland, willen nauwer samenwerken. Het onafhankelijke adviesbureau KPMG stelt op korte termijn een on derzoek in naar de manier waarop in de toekomst een betere afstemming van het voorzieningenpakket kan worden verwezenlijkt Alleen de medezeggenschapscommis sie van het Schiedamse ziekenhuis moet nog akkoord gaan. De collega's van het Holy hebben hun goedkeuring al gegeven. Beide ziekenhuizen stellen 30.000 gulden beschikbaar voor het onderzoek dat binnen drie- maanden moet zijn'afgerond. De directies ver wachten van KPMG dat verschillende vormen van samenwerking op hun voor- en nadelen worden, bekeken. Het onderzoek mag volgens interim directeur L.M. van den Akker van het Holy-ziekenhuis niet worden uitge legd als een eerste stap in de richting van een fusie. Een deel van het perso neel vreest dat de instellingen wél op samensmelting aansturen Volgens Van den Akker is het echter ondenkbaar. Beide ziekenhuizen wil len hun zelfstandige status niet opge ven, zegt hij. „Steden als Vlaardingen en Schiedam hebben natuurlijk recht op een eigen ziekenhuis. Daar willen wij op geen enkele wijze aan tornen". Dc behoefte aan samenwerking komt volgens de directeur voort uit de grote investeringen die de ziekenhuizen in nieuwe apparatuur moeten plegen. „Het is wenselijk het investeringsbe leid op elkaar af te stemmen. Zo heeft Schieland onlangs een CT-scanner aangeschaft voor één miljoen gulden. Het ligt natuurlijk voor de hand dat onze patiënten gebruik maken van deze voorziening". Tijdens de maandelijkse ontmoeting tussen de directies van Holy en Schie land vormt het ruilen van patiënten reeds langere tijd onderwerp van ge sprek. Het overleg heeft reeds opgele verd dat de medische mstelllingen ge bruik maken van dezelfde apotheek. Hoteldienst Naast het gezamelijk exploiteren van de apotheek, die gevestigd is in het ge bouw van het Holy-ziekenhuis, ziet Van de Akker meer mogelijkheden tot samenwerking. „Te denken valt aan het opzetten van een gezamenlijke ho teldienst. De scenario's voor de samen werking moet het adviesbureau gaan leveren. Op basis daarvan praten wij verder". De vruchten van de samenwerking plukken de patiënten nu reeds. Moes ten patiënten voor een CT-scan in het verleden naar het Sint Franciscus Gasthuis of het Havenziekenhuis in Rotterdam, voor specialistische rönt genfoto's kan men nu terecht in Schie dam. Ook omgekeerd verwijst het Schielandziekenhuis steeds meer pa tiënten naar buurgemeente Vlaardin gen Het personeel van het Holy-zieken huis is ondertussen akkoord gegaan met het onderzoek naar nauwere sa menwerk) ng. De directie en het perso neel van het Schielandziekenhuis houden echter een slag om de arm. „Het is op dit moment even de vraag", stelt algemeen-directeur K.G.W. Pe ters, „hoe we de samenwerking verder vorm moeten geven. Wij hebben in elk geval geen behoefte aan overhaaste conclusies". Schiedam Bij de Rietzeilers heerst euforie. Goedgemutst wa ren de Schiedamse carnavaliers altijd al, maar de gemeente heeft de vereniging in een ware feest stemming gebracht. Dolblij zijn de feestneuzen met het oude pand van wasserij Edelweiss, dat zij tijdelijk van de gemeente in gebruik hebben gekregen. De wasserij op de hoek van de Elzensteeg en de Westmolen straat werd onlangs opgekocht. De gemeente wil in het gebied achter de Korte Haven stadsver nieuwing gaan plegen. Totdat het tegen de vlakte gaat mogen de Rietzeilers het pand gebrui ken als opslag- en werkplaats. Om een dergelijke 'ruimte zat de carnavalsvereniging al een poos je te springen. De groeiende po pulariteit van het volksfeest mist zijn uitwerking niet op de voor raad attributen, de spullen stape len zich op maar de ruimte om ze op te bergen ontbreekt. Omdat het carnavalseizoen hooguit twee, drie maanden Maasland Monseigneur BSr kreeg tijdens de receptie gister avond ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Aloysiusschool de lachers op zijn hand. „Ik hoop dat er over hon derd jaar ook weer een bisschop kan worden uilgenodigd", zei hij. Er aan toevoegend: „Maar dat zal mijn zoon niet zijn". De bisschop van Rotterdam was een van de eregasten op het drukbezochte feest. Hij stelde dat er om het katholieke onder wijs heel wat te doen is geweest en nóg is te doen. „De identiteit- nota's vliegen over en weer. Maar men préét tenminste over het katholieke onderwijs en dat is toch een teken van bemoedi gd g". w waren de oud ste leerlingen van de Aloysius school, Nel van Uffelen-Van Mil en Niek Ammerlaan. Beiden za ten tachtig jaar geleden op de school. Burgemeester Mieke Bloemen- daal deed ook een duit in het hu moristische zalqe door ook al over een zoon van een bisschop te vertellen. .Bewondering oog stte het schoolhoofd m die jaren alom. Als notabele was hij een hoog geacht weledelgestrenge heer, aan wiens woord geen mo ment werd getwijfeld. Het ver haal dat pastoor Huibers nog een 20on was van de oude bisschop van Haarlem, werd dan ook grif geloofd en doorverteld. De meester had immers altijd ge- lijk'y". Volgende week zondag maakt de bisschop van Rotterdam zijn opwachting in Vlaardingen, Monseigneur Bar wijdt 28 janua ri de nieuwe Heilige Geest-kerk aan de Meidoornstraat in. Schiedam In het kader van een programma over het ka tholicisme in Schiedam, waar in de honderdjarige Sint Willi- brordusstichting centraal staat, krijgt de Sint Jan de Doper- kerk 28 januari een filmploeg van de KRO op bezoek. Naast een mis in de kerk aan de Mgr. Nolenslaan zullen de da- w w verrichtingen van een vijftal Schiedamse gezinnen op de videoband worden vastge legd. De Wjllibrordusstichting is het overkoepelende orgaan voor het katholiek basisonderwijs in Schiedam. De ruim een half uur durende documentaire wordt medio maart uitgezonden. duurt, heeft de vereniging nooit overwogen een permanent on derkomen te huren. Dat zou dan de rest van het jaar leegstaan. Zonde van de ruimte, zonde van het geld. Dus bleef het behelpen met tijdelijke accommodaties. De Rtetzeilers hebben in de loop van hun achttienjarig bestaan al op de bizarste plekken gebivak keerd. „In de begintijd zaten we zelfs in de gashouder op het GTB-terrein aan de Dwars straat", herinnert Rietzeilers- spreekbuis Lydia Verwaal zich. Het Edelweiss-pand is op die re gel geen uitzondering. Ook dat onderkomen moet vroeg of Iaat weer worden ontruimd. Maar dat mag de pret niet drukken. „Voariopig zijn we onder de pan nen", aldus mevrouw Verwaal. Haar vereniging heeft andere Schiedamse clubs die in ruimte nood verkeren gastvrij onder dak aangeboden in de Elzen- steeg. Deur Avond aan avond zijn de Riet zeilers bij Edelweiss bezig met de voorbereidingen voor het ko- 2 mende carnavalseizoen. De J2£" prinsenwagen, zo bleek al snel, o kon met door de smalle deuren g£ dat voertuig staat node gestald in de bedrijfshallen van voorzit ter Piet Dries. Maar ruimte om een podium te timmeren is er volop. Of om de 'steken' te ma ken. reclameborden in de vorm van een feestmuts die straks in residentie de Blauwe brug ko men te hangen. Sponsors kun nen die steken kopen, een kleine kost 50 gulden een hele grote 250. k?vV.. v Carnaval nadert. In de voormalige wasserij Edelweiss hebben de Rietzeilers nu een plek gevonden de laatste han d te leggen aan de attri buten voor 17 februari. De belangstelling valt voorlopig niet tegen, meldt Lydia Ver waal. Al heeft het bedrijfsleven zich nog niet massaal gemeld voor deelname aan de optocht op 17 februari, een redelijk aantal inschrijvingen is al binnen. De vereniging is in elk geval van de aanwezigheid van zustervereni ging de Borrelmannekes uit het Belgische Hasselt en van de mi lieuvriendelijke RET-bus, een voertuig dat op aardgas rijdt en dat derhalve prima aansluit bij het milieu-motto waaronder het Schiedamse carnaval dit jaar wordt gehouden Het carnaval in Brandersgat staat ook dit jaar weer onder de bezielende leiding van Frans van Krugten, alias prins Frans II. Deze maand nog gaan de Schiedammers met gastoptre dens in andere gemeenten proef draaien. Vlaardingen De bouw van een bedrijvencentrum voor jon ge, startende ondernemers in in- dustriegebeid Het Scheur is voorlopig uitgesteld. Burge meester Fred van Lier, die van daag de eerste paal zou slaan, kreeg op het laatste moment te horen dat er een kink in de kabel is gekomen. Verschillende ko pers hebben afgehaakt. Het bedrijvencentrum, een pro ject van Voma bv, (Vlaardingse ontwikkelings maatschappij) is ontworpen voor zestien klei nereondernemingen. De koopprijs van de eenheden varieert van 298.000 tot 428.000 gulden. Voma had al contracten afgesloten met acht geïnteres seerden. Vijf daarvan hebben echter laten weten af te zien van de koop. „En we hebben gezegd: pas als de helft is verkocht, gaan we bouwen", aldus Voma-direc- teur A. Meerman. „Anders is het risico te groot". Voma is een sa menwerkingsverband van aan nemer Werner, architect Kan- ters en makelaar Spuybroek. Pech had Voma vooral toen één bedrijf, dat een optie had op drie ruimten tegelijk, liet weten toch liever te kiezen voor een andere vestigingsplaats. Een volgende gegadigde maakt deel uit van een groot concern, dat op het laatste moment eveneens een andere gemeente uitverkoor. Hetzelfde argument speelde bij de laatst afgehaakte koper. Vertrouwen Meerman heeft er alle vertrou wen in dat het ongeveer vijf mil joen gulden kostende project over enkele maanden alsnog van de grond zal komen. Hij is al met andere kopefs in onderhande ling. Bovendien is Het Scheur een gewilde vestigingsplaats. Het is het enige industrieterrein in Vlaardingen waar onderne mers grond mogen kopen. Alle andere locaties in de Ha- ringstad worden alleen in erf pacht uitgegeven. Het bedrijven centrum in Het Scheur is niet het eerste initiatief van Voma in Vlaardingen. Eerder bouwde de onderneming negentien wonin gen in Holy-Noord. Dat project is volgens Meerman een succes. De woningen worden in maart opgeleyerd. Zijn oude bedrijf, een aan de Industrieweg geves tigde onderneming die vangrails en constructies plaatst en nu door Meerman jr. wordt geleid, verhuist binnenkort wel naar Het Scheur. Die verhuizing staat echter los van de bouw van het bedrijvencentrum. Schiedam Politie en brand weer hebben gistermorgen om zes uur de omgeving van sport hal Margriet enige tijd afgeslo ten. Dat gebeurde nadat een vrachtwagencombinatie met daarop een tankcontainer door de poten was gezakt en gekan teld De politie wist aanvankelijk niet of de enigszins lekkende tank een gevaarlijke stof bevatte en zette daarom de omgeving af. Na een kort onderzoek bleek de tank het onschuldige caradol te bevatten, een zeepsoort die on der meer in tandpasta wordt ge bruikt. Schiedam Een 24-jarige Schiedammer is gistermorgen- even na zeven uur m de Elzen- steeg aangehouden. Hij had in-, gebroken in de bibliotheek aan. de Lange Haven. De man had op' dat moment een gedeelte van de( buit (computer, schrijfmachine en fax) bij zich. Hij was de biblio theek binnengekomen door aan de achterzijde een ruit te verbre ken. Maassluis De centrale ker- keraad van de Hervormde kerk in Maasluis wordt voor het eind van de maand van haar taken ontheven. Dat heeft de hervormde synode in het kerkblad van Maassluis, de Zondagsbode, bekend ge maakt. Tijdens een besloten zit ting bepaalde de synode, dat de kerkgemeente minimaal drie jaar onder curatele wordt ge plaatst. De maatregel is een gevolg van de voortdurende onenigheid in hervormd Maassluis. Reeds twee maal reisden provinciale visitatoren af naar Maassluis om te bemiddelen in het con flict, waarin een centrale rol is weggelegd voor gereformeerde bonder dominee Pankras Ver- maat. Maar ook het landelijke college slaagde er niet in de strijdende partijen te verzoe nen. De strijd gaat tussen dominee Pankras Vermaat en de kerk gemeenten De Ark en Ko ningshof. De gematigde verte genwoordigers kibbelen met Vermaat over de wijze, waarop het geloof moet worden uitge dragen. Zo willen De Ark en de Koningshof dat de dominee de vrouw een rol gunt in de ere dienst. Bij zijn beroeping beloofde de orthodoxe Vermaat rekening te houden met deze wens, maar na zijn intrede wilde hij niets meer weten van de door de kerkeraad afgedwongen libe ralisatie. Vermaats halsstarrige houding heeft ertoe geleid, dat hij niet meer mag voorgaan in de Ark en Koningshof. Doordat de dominee's niet lan ger rouleren, is de eenheid in de kerk ver te zoeken. Terwijl de dominee's van de Ark en Koningshof wel van preekge- stoelte wisselen, is de Grote Kerk op het Schanseiland tot grootheid uit- Deze onafhankelijke houding is met name de centrale kerke raad een doorn in het oog. De raad meent, dat Vermaat zich aan de afspraken over de ge loofsleer moet houden. Een an dere bron voor conflict vormt de inzamelingsactie, die Ver maat heeft opgezet voor een clubgebouw in de omgeving van de Grote Kerk. Met name de kerkvoogdij is woedend over dit initiatief, omdat de inzamelingsactie ten koste zou gaan van de peperdu re restauratie van de 350-jaar oude Grote Kerk, Verder vindt de voogdij het vreemd, dat de kerk eigendom wordt van de gereformeerde bonders en dus niet van de hervormde kerk als geheel. De vijf afgevaardigden van de synode hopen eind januari met het oplossen van de conflicten te beginnen. Het vijftal gaat de vergaderingen van de centrale kerkeraad leiden, terwijl zij ook bepaald, waar en wanneer de kerkdiensten in Maassluis zullen plaatsvinden. Schiedam Een Steve Biko plein of een Nelson Mandela hof zullen het straatbeeld, van Schiedam de eerste tijd nog niet opsieren. Het college van burgemeester en wethouders vindt het geen pas geven aan nieuwe straten m de stad een verwijzing te koppelen naar Zuidafnkaanse vrijheids strijders. B en W is het met de 'Advies commissie voor het geven van straatnamen' eens dat de strijd tegen de apartheid in Zuid-Afri ka een met-neutraal en politiek te beiaden onderwerp is. Dat leent zich niet voor een ob jectieve straatnaamgevmg, me nen zowel het college als deze commissie. Beiden keren zich met die op stelling tegen een meerderheid van de raadscommissie voor stadsvernieuwing en volkshuis vesting. Die had eind vorigjaar op ini tiatief van PPR/PSP-gemeente- raadslid Bart de Leedeaange drongen enkele straten de na men van die vrijheidsstrijders te geven. Erg verbaasd is hij er niet over. Er mocht dan een meer derheid bestaan in de commissie om de straanamencommissie een dergelijke suggestie aan de hand te doen; erg overtuigd van 2ijn gelijk, zegt De Leede, zijn de andere partijen niet. De lijsttrekker voor Groen Links tijdens de komende ver kiezingen. had gehoopt dat Spa- land 'getooid' zou kunnen wor den met namen van al of niet overleden verzetshelden uit Zuid-Afrika. „Woudhoek heeft z'n verzets- heldenbuurt en een feministen- buurt, Waarom in Spaland dan geen vernoemingen naar strij ders tegen de apartheid", vraagt hij zich af. De Leede is in elk geval van plan bij een volgende gelegenheid zijn voorstel opnieuw aan te kaarten. Hoogs iraai 104-106. Schiedam Tel 010-4286720 nu bij ons verkrijgbaar, prijs: 22,50 Broersvest 44 Mgr. Nolenslaan 612 Schiedam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1