Stofwolken over 'de 410' Sloper verguld met nieuw terrein, Polderweg blij Gevolgen van stankgolf blijven lang onduidelijk De Wissel wil kerken weghalen van de rand 5 Bodemaffaire oplossen voor de verkiezingen' bh VIAAROiNGS OAGBLAO SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG GÜURANT Bloemenhulde voor ballerina Jongen met mes bedreigd Viaduct vernield Toch zwaar gewond MUURKACHELS MOOI WARM «nedenf iliuili HBi Angelina Vandijk mikt weer op songfestival Inbrekers ingerekend Montfoort verhuist naar Waterwegstraat: Twee uurtjes vrouwendag Holy heeft mobiele CT-scan SP: nieuw gesprek met Matex DONDERDAG 18 JANUARI 1990 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345203. Telefax: 010-4349754. Ballerina Alexandra Radius werd gisteravond na de eerste try-out van haar nieuwe program ma in de Stadsgehoorzaal aange naam verrast door zestien leerlin gen van de Vlaardingse balletaca- demie. De bjoemenhulde, die de meisjes aan één van Nederlands meest vooraanstaande balleri na's brachten, was bedacht door Janka Verhoef van de Culturele Raad. Alexandra Radius is met het solo- is programma, dat bestaat uit twee stukken, aan haar laatste seizoen -s afs actieve ballerina begonnen, De bloemenhulde was bedoeld a om haar toonaangevende rol in de wereld van de dans te onder- -S strepen. Met name samen met j| danspartner Han Ebbelaar heeft Alexandra Radius jarenlang furo- re gemaakt. o Maassluis De vijf Maassluisse politieagenten die gisteravond tussen half negen en tien uur constant telefoontjes beant woordden van verontruste in woners konden weinig gerust stellends zeggen. Veel Maasslui- zers meldden een stankgolf en klaagden over brandende ogen en hoofdpijn. Zij wilden weten of de rotte eieren- en riooUucht in de stad kwalijke gevolgen voor hun. gezondheid kon heb ben „We wisten met goed wat we hen moesten vertellen", geeft hoofdinspecteur De Jong ruiter lijk toe „De enige informatie die wij hadden was dat er bij Kuwait Petroleum Europoort aan de Moezelweg in Rotterdam bij het overladen van onbehandelde nafta iets fout was gegaan. Waaruit dat iets bestond, was ook voor ons een vraag. Over de mogelijke gevolgen wisten we helemaal mets". De gebrekkige informatie die de Maassluisse politie kon verschaf fen. was te wijten aan de misluk te pogingen om telefonisch tot de DCMR door te dringen. „Ook zij waren de hele tijd m gesprek", verontschuldigt De Jong zich achteraf. De DCMR turfde gisteravond in totaal 201 klachten, waarvan het merendeel afkomstig was uit Maassluis en Maasland. Maar ook inwoners uit Vlaardingen, Schiedam. Rotterdam en Rid derkerk belden de milieudienst in Schiedam. De gevolgen van de stankgolf voor de gezondheid zijn nihil, zo meldde de DCMR pas vanmor gen. De dienst onderzoekt van daag hoe het kan dat bij het overladen van de nafta (een aardoheprodukt met veel vluch tige componenten) stankoverlast ontstaat. „In het verleden is dat nooit eerder gebeurd", aldus DCMR-'voorlichtster Marie José van Lent Kuwait Petroleum kreeg gister avond om kwart over tien op dracht met het overladen te stoppen De klachten namen kort daarop geleidelijk af. Maassluis Een vijftienjarige jongen is gistermiddag om vijf uur in de steeg tussen de Sluis- polderkade en de Nieuwstraat in Maassluis bestolen van zijn leren jack, zijn damesfiets en een tas. Drie knapen van ongeveer ze ventien achttien jaar bedreig den hem met een mes en namen zijn spullen mee. Om de jongen duidelijk te ma ken dat het hen ernst was, prik ten zij hei mes enkele malen in zijn rug en handen. De jongen werd met vastgebonden polsen tn de steeg achtergelaten. Van de daders is bekend dat zij allen on geveer 1.85 meterlang zijn. Een vrachtwagenchauffeur heeft gistermiddag om half vijf het spoorwegviaduct over de 's- Gravelandseweg vernield. De te hoog geladen vrachtauto raakte klem onder het viaduct, De poli tie ging erheen, maar trof de chauffeur niet meer. Die had, ten koste van beschadigingen, aan het viaduct, zijn auto weten los te krijgen. Hele stukken be- - ton hingen los. Die werden door medewerkers van de ONS snel verwijderd JJ/laardingen Ogenschijnlijk Cifiankeerde een 58-jarige Vlaar- Cjjinger niets, nadat hij gistermor gen rond half acht op de Galgka- fj:Ce was aangereden door een au tomobilist uit Oudenbosch. Maar "êbn paar uur later werd het •slachtoffer in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis geopereerd aan ernstig hersenletsel. De automobilist uit Oudenbosch nam na de aanrijding de Vlaar- dinger in zijn auto en leverde hem af bij diens werk. Maar toen Üet slachtoffer alsnog onwel werd, brachten collega's hem snel naar het Holyziekenhuis. Daar raakte de man in coma. De toedracht van het ongeluk is de politie niet helemaal duidelijk en daarom zoekt zij getuigen van de aanrijding op de Galgkade. Alle merken en afmetingen Lage prijzen! Vakkundig plaatsen Direct leverbaar. Eikend installateur. CAU.ENBURGS7RAAT 60 VtAAiWGEKTEL 0HM343Q96 Vlaardingen, Drie huisjes, waarvan alleen het middelste bewoond is, staan nog overeind aan de even zijde van de Franciscastraat. Witte stofwolken waaien in de richting van de Goudsestraat als een grijper het puin op een vrachtwagen laadt. In de straat hangt de stank van diesel. De bestuurder van een 2ware hijskraan, een robuuste, bebaar de man in een overall vol olie vlekken, zoekt behoedzaam zijn weg door het smalle straatje. Zijn weg wordt versperd door een auto, die toch keung langs de kant geparkeerd staat. De laatste bewoner van de gesloopte zijde van de Franciscastraat heeft de kraan zien aankomen en wan delt naar buiten om de auto ach teruit de stoep op te rijden. Iets minder dan vijftig jaar na de bouw in 1941 heeft het wijkje dat in de volksmond 'de 410' heet alle kenmerken van een sloopbuurt In de verwilder de tuintjes liggen kartonnen do zen. bierblikjes en vuilniszakken tussen de judaspenningen en het hoog opgeschoten onkruid, de stoepen,zijn verzakt, ramen zijn provisorisch dichtgespijkerd en uit ingegooide ruiten hangt aan losgerukte roebes de vitrage naar buiten. In de Babberspolder is een. begin gemaakt met het platwalsen van een wijk die nog herinnerde aan de Tweede Wereldoorlog. Want voor de mensen die in 1940 dak loos werden door he^bombarde- ment op Rotterdam zijn de nood woningen indertijd gebouwd. Niemand had toen kunnen den ken dat ze er bijna vijftig jaar la ter nog zouden staan. Maar de lage huren, de tuintjes en de ge zelligheid zorgden ervoor dat de bewoners aan de buurt gebak ken waren Pas toen het echt niet anders meer kon bij elke hevige stortbui stonden wel een paar huizen in de 410 blank gingen zij met pijn in hun hart akkoord met de sloop. 'EERST BETAALBARE NIEUWBOUW!'; heeft iemand met grote blokletters op de plan ken voor het raam van een huis aan de Rotterdamseweg ge schreven Maar vooralsnog wordt er in de 410 alleen maar gesloopt. En of de nieuwbouw betaalbaar zal zijn voor de huidi ge bewoners wordt door velen ten sterkste betwijfeld. Slopersbedrijf A. Mol uit Vlaar dingen kan jaren werk hebben aan de 410 Na de Francisca straat zullen binnen niet al te lange tijd waarschijnlijk de Goudsestraat, een stukje van de Rotterdamseweg en misschien de Eleonorastraat volgen. Ook daar hebben veel bewoners hun huizen al verlaten. Een groot deel van de noodwoningen is al aan de slopers ten prooi gevallen. Vlaardingen De Vlaar dingse zangeres Angelina Vandijk (19) gaat opnieuw meedoen aan de selectie voor het Eurovisie Songfestival. Vorig jaar behaalde ze met haar liedje 'Kijk eens om je heen' geen winnende plaats in de Nederlandse voorver kiezing. Nederland werd toen in het Zwitserse Lausanne vertegenwoordigd door Justi ne Pelmelay. Terugblikkend zegt Angeli na: „Het was een goed liedje, maar het was misschien niet zo geschikt voor een feestelijk festival. Op zo'n avond staat niemands hoofd naar milieu problemen". Dit keer komt de Vlaardingse met haar liedje 'Later' dat geschleven en ge componeerd werd door Piet Souer. Een gevoelige song die precies in een Eurovisie-for mule past. „Een liefdesliedje, ja, maar wel een heel mooi". De procedure is ten opzichte van vorig jaar een beetje ver anderd De kandidaten zin gen nu in twee halve finales. Angelina Vandijk zingt met negen andere kandidaten in de eerste ronde op 16 februari. De tweede is op 23 februari. De winnaars komen op 16 maart-in een grote Neder landse finale in het Haagse Congresgebouw. Ook dit keer moet de levens lustige Vlaardingse het opne men tegen sterke concurren ten zoals onder andere de ge zusters Maywood en Eric Maisey. Angelina studeerde vorig jaar af aan John deMols Showbiz-school en werkt nu in het hele land als zangeres. „Ik wil natuurlijk graag win nen. Voor mijn carrière zou dat goed zijn, maar ik zet ui teraard niet alles op een kaart". en Twee mannen, een Rotter dammer (31) en een Hagenaar (20) zijn gisteren in de'Kornelis Speelmanstraat door de politie aangehouden op verdenking van diefstal. In de auto van de twee, gestolen m Rotterdam, vond de politie inbrekerstuig en een paar autoradio's. In de Van Hogendorplaan werd een 34-jarige hondeneigenaar ingerekend wegens diefstal. Hij had van een uïtstalrek op het trottoir 24 blikken hondenvoer en 5 zakken hondendiner gesto len. Schiedam Aanvanke lijk vond hij het aange boden terrein te klein, maar sloper Sjaak Mont foort is bij nader inzien toch verguld met zijn nieuwe sloopterrein aan de Nieuwe Waterweg straat. Naar verwachting sleept de om streden sloper zijn autowrakken volgende maand van de Polder weg naar zijn nieuwe stek. Burgemeester Reinier Scheeres en wethouder Aad Wiegman kwamen gisteren met enkele ambtenaren een kijkje nemen op het terreintje, dat zich m de scha duw van de werf van Wilton- Fyenoord bevindt. Met Mont foort overlegden zij over de voorwaarden voor de verhui zing, die bij de gemeente onge twijfeld een zucht van verlich ting teweeg zal brengen. De sïoopactiviteiten aan de Pol derweg zijn de gemeente en om wonenden al tijden een doorn in het oog. Twee jaar geleden kraakte de sloper een boerderij, nadat bijzijn slooppraktïjkenige tijd had, uitgeoefend voor zijn woning in... de straat. Dit tot er gernis van omwonenden. Autokerkhof Ook de Polderwegbewoners wa ren echter niet erg gecharmeerd van Montfooris werkzaamhe den. Het erf van de voormalige boerderij van Poot herschiep de sloper in een autokerkhof. De gemeente, die de boerderij enke le jaren geleden van Poot kocht, kreeg van de rechter de moge lijkheid, de sloper van het erf te weren. Ziedend kondigde hij na deze be slissing aan het stadskantoor 'op te blazen' als hem geen vervan gend bedrijfsterrein zou worden aangeboden- Ondanks deze ge spierde taal zijn de verhoudin gen met de gemeente niet defini tief verstoord. „Iedereen heeft nu eenmaal zijn eigen woordgebruik", reageerde Remier Scheeres gisteren non chalant „Als je Montfoort niet al te letterlijk neemt, valt er best zaken met hem te doen". Sjaak Montfoort bleek gisteren zeer in zijn nopjes melde nieuwe tekening, die de ambtenaren voor hem hadden meegebracht. Noemde de sloper het bedrijfs terrein eind verleden jaar nog veel te klein, na een uitbreiding tot 360 vierkante meter kon het plan zijn goedkeuring wel weg dragen Toekomst „Ik kan nu zeker twintig wrak ken kwijt op het terrein", taxeert Montfoort. die vast van plan is zich aan de strenge milieunor men voor de autosloperij te con- foimeren „Ik wil minder auto's op het terrein. Ik wil me meer gaan toeleggen op plaatwerk Het repareren van schade aan auto's". De vrede met het gemeentebe stuur mag getekend zijn, Mont foort heeft nog niet alle plooien voor een onbezorgde toekomst De buurt is verguld met het ver trek van de sloperij. glad kunnen strijken. Van de so ciale dienst wil Montfoort graag geld zien om te kunnen investe ren op het bedrijfsterrein. „Op het terrein heb ik een keet nodig van 30 000 gulden, terwijl ik ook moet investeren in een brandbe veiliging De sociale dienst wei gert dat geld echter te geven. Hoewel ik het nodig heb om mijn geld de komende twintig jaar met mijn eigen handen te kun nen verdienen". Schiedam De fractieleiders uit de Schiedamse gemeenteraad willen het conflict over Spaland vóór de raadsverkiezingen van tafel hebben Een onafhankelijk adviesbureau krijgt de opdracht een papieren onaerzaek naar de bodemrapporten en de kritiek erop in te stellen. Gisteravond stelden de zes frac tieleiders een lijst samen van rapporten die door het onder zoeksbureau worden bekeken. Op basis van deze bodemonder zoeken moet het onderzoeksbu reau beoordelen of bouwen op havenshb onder de bestaande voorwaarden in Spaland verant woord is. Over deze laatste vraag ligt mi lieu-wethouder Chris Zijdeveld reeds anderhalf jaar in de clinch met D66 en Groen Links. Noemt Zijdeveld bouwen volstrekt ver antwoord, de oppositie vindt dat dit oordeel op te weinig onder zoek is gebaseerd. Een nieuw bodemonderzoek komt er niet, maar Adri Reijn- hout van D66 is ook tevreden met net papieren 'snuf fel werk'. „Ondanks dat de kritiek van deskundigen als Lucas Reijnders een nieuw bodemonderzoek rechtvaardigt Maar dat wil de meerderheid in de raad nu een maal niet. Daarom is het goed dat een onafhankelijke partij gaat arbitreren". Voor de fractieleider geldt als voorwaarde, dat het uit te kiezen onderzoeksbureau niet betrok ken is geweest bij bodemonder zoeken m Spaland. „Na de uit spraak moet de discussie stop pen. Daarom is het zaak, dat het onderzoeksbureau onomstreden is". Het krediet voor het onderzoek wordt waarschijnlijk in de raadsvergadering van februari verleend. „Het liefst zien we, dat het onderzoek voor de verkie zingen is afgerond", stelt Reijn- hout. „Maar dit mag niet ten kos te gaan van de kwaliteit. Belang rijker is dat er een degelijk on derzoek komt". Schiedam Op de plaats waar ooit allerlei denkbare varianten van bami- en nasischo tels werden opgediend, gaat morgenavond het kerkelijk aandacht scentrum De Wissel open. Daar aan het Broersveld 30 markeert burgemeester Rei nier Scheeres om half acht met oen officiële openingshande ling het einde van drie jaar voorbereiding. Een voorbereiding die aanvan kelijk bestond uit veel praten, maar het laatste driekwart jaar moesten vooral de handen uit de mouwen worden gestoken. En dat ging met altijd even ge makkelijk. Stichtingsvoorzit ter A. Krijger zegt dat nu pas de zware etensluchten van de Chi nese keuken uit zijn kleren ziin gewassen. Die penetrante luch tjes bemoeilijkten niet alleen het werk, maar zorgden er ook voor dat Krijger al die tijd geen chinees voedsel meer heeft ge nuttigd. Maar het is allemaal niet voor niets geweest, zegt de voorzit ter. Hij is trots op het eindresul taat: De Wissel, Dat staat voor een Oecumenisch Centrum voor informatie, aandacht en stilte. In de stichting Missionair Diakonaai Centrum Schiedam, die het pand beheert, zijn alle negen kerken en genootschap pen vertegenwoordigd dte zijn aangesloten bij de Raad van Kerken in Schiedam, De reden voor de kerken om het aandachtscentrum, op te zetten, blijkt vooral te zijn inge geven door teleurstelling. De ontkerkelijking heeft er vol gens Krijger toe geleid dat de kerk van een centrale plaats in de samenleving naar de rand is verbannen „Onbegrijpelijk is dat natuurlijk niet", meent Krijger „De laatste veertigjaar is de afstand alleen maar groter geworden. Alles is gestructu reerd Tijdens een kerkdienst moeten mensen doen wat de voorganger verlangt en op mo menten dat ze de kerk nodig hebben, is het gebouw geslo ten." Het steeds lossere contact tus sen kerk en samenleving hoopt de stichting met De Wissel weer te kunnen verstevigen. Dat moet door te luisteren naar eventuele hartekreten van be zoekers. Momenteel hebben zich al veertig vrijwilligers aangemeld, die het centrum sinds de proefperiode die in no vember begon, bemannen. Voorlopig kan men er op woensdag- en vrijdag van tien tot twaalf en van twee tot vier uur terecht. Vanaf komend weekend is De Wissel ook op zaterdag van één tot drie en vanaf 1 februari van tien tot twaalf uur open. Uiteindelijk is het de bedoeling dat de De Wis sel zes dagen in de week de deuren heeftopen staan. De aanloopperiode schetst Krijger als zeer bemoedigend. „Alle negen kerken zijn met een ongekende gedrevenheid aan de slag gegaan. Ook de vrij willigers zijn enthousiast" Behalve voor problemen kun nen bezoekers er terecht voor zomaar een praatje, voor infor matie over kerkelijke activitei ten of in het stilte centrum, dat is ingericht voor rust en bezin ning „Aandachtscentra", meent Krijger, „beginnen overal in het land een steeds populairder zaak te worden. Het lijkt ach zelfs tot een nieuw soort markt segment te ontwikkelen". Hij baseert dat op de regelmaat waarmee dergelijke centra uit de grond worden gestampt. Vlaardingen Vrouwelijke ambtenaren van de gemeente Vlaardingen krijgen op 8 maart twee uurtjes de tijd om de inter nationale vrouwendag mee te vieren. De deelneemsters moeten wel vroeg uit de veren: de eerste 8 maart-viering van de gemeente begint om acht uur met een ontbijt in gebouw De Harmonie. Het is voor het eerst dat de ge meente aandacht besteedt aan de internationale vrouwendag. Dat gebeurt op initiatief van een groepje ambtenaren van de sec tor maatschappelijk welzijn en van de centrale personeels dienst. Zij hebben een uiterst be knopt programma in elkaar ge draaid Op het ontbijt in De Harmonie volgt een toespraak, waarschijn lijk door de wethouder voor per soneelszaken, Bas Goudriaan. Na een lezing van drie kwartier door een spreekster kunnen de amtenaren om tien uur weer aan het werk n Na hetSchielandziekenhuis heeft nu ook het HoIy-2ieken huis de beschikking over een computer-tomograaf. Met die geavanceerde apparatuur kan een CT-scan worden gemaakt: een moderne uitvoering van de bekende röntgen foto. Het voordeel boven de oude me thode is dat de scanner een drie dimensionaal beeld in plaats van een ééndimensionaal beeld kan verschaffen. Aandoeningen kunnen zodoende eerder en nauwkeuriger worden vastge steld. Tot voor kort waren pa- tiénten uit de Waterwegregio nog op ziekenhuizen in Rotter dam aangewezen om op die ma nier een diagnose te laten stel len. Het Schielandziekenhuis be schikt sinds ruim een maand 'over de apparatuur. Het Holy ziekenhuis moet het voorlopig met de mobiele variant stellen. Die wordt voortaan elke vrijdag in een truc met oplegger bij het ziekenhuis geparkeerd. Directeur-beheer ir. H.H.G. van Neerbos denkt met de nieuwe voorziening zowel de kwaliteit van de zorg als de dienstverle ning te verhogen. De wachttij den voor het maken van CT- scan, die tot voor kort konden oplopen tot twaalf weken, kun nen nu drastisch worden terug gebracht. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen moeten met de directie van het overslagbedrijf Nieuwe Matex gaan praten over het aanscher pen van de vergunning voor de overslag van gevaarlijke stoffen aan de Vuleaanhaven. Dat be toogt de SP m schriftelijke vra gen aan het college. Aanleiding voor SP'er Remi Poppe om aan te dringen op nieuwe gesprekken is de toezeg ging van de Matex-directie, dat in Vlaardingen niet het uiterst giftige acrylonitril zal worden overgeslagen. Matex, dat de stof volgens de vergunning wel mag overslaan, deed de toezegging om ongerustheid bij" de bewoners van de Oostwijk na de ontplof fingbij Paktank weg te nemen. Dertig andere stoffen die Matex mag overslaan, vaüen in dezelf de ge varenklasse als acrylonitril. Over het weren van die stoffen moet ook gesproken kunnen worden, vindt Poppe.. Hij put hoop uit de houding van de di rectie tot nu toe. „Die heeft de kwestie zeer openlijk met de be woners besproken'complimen teert hij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1