Passagetheater maakt j acht op premières Regenboog nu al te klein erzet tegen meer woonwagens voorbi CDA praat als reserve voor klein rechts Arie van Loenen weigert aanbod Gemeentebelangen Stroopwafels luisteren feest op met groen licht 'Rooie bakkers' en wit speculaas F VLAARDiNGS DAGBUS SCHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Eerste paal nieuwe school 'PvdA heeft zichzelf in verlegenheid gebracht' Carel Beeke: Schiedam meer allure geven 'Vlaardingen imoet eigen inwoners aan zich binden' Automobilist spoorloos na botsing Vals geld Weer studies naar verkeer in Ambacht MOOI WARM WHfflWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen Postbus 40OR nm £'a \n^A-.n^ V "TT - - 1Vlaardingen- Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. VRIJDAG 19 JANUARI 1990 PAGINA 13 Den Haas Provinciale staten her Sohierfamse verbet Tn haar meerite crocr. Kanmir f-a-s.j^.1. i_ -e. i -Vlaardingen De 212 leerlin gen van basisschool De Regen- -boog hebben sinds gisteren weer reëel uitzicht om op hun oude, ^vertrouwde stek terug te keren. Aan de Bosiaan, op exact dezelf de plek waar het oude onderko men tot voor kort stond, werd door een aantal leerlingen een feestelijke paal geslagen. Een beetje vreemd vindt onder wijskundig medewerker K.W. van Netten het dat nu al bekend is dat de school te klein is om alle kinderen te herbergen. „We hebben dan ook een aanvraag lo pen om naast de zes vaste loka len nog een semi-permanent ge. bouw- te gaan gebruiken. Het mi nisterie wilde ons niet meer lo kalen geven, omdat de prognose is dat ons leerlingenaantal op langere termijn, dat wil zeggen ha vijftien jaar, flink zal dalen." De nieuwe school moet komend studiejaar klaar zijn. Van. Netten hoopt zelfs dat al aan het begin van de zomervakantie met de in richting begonnen kan worden. De oude school viel tijdens de zo mervakantie ten prooi aan de slopershamer. Het in 1921 ge bouwde gebouw was kwalitatief zo slecht, dat een renovatie fi nancieel niet haalbaar was. „Ze ker. omdat in die gevallen meestal als eis wordt gesteld dat een school dan weer veertig jaar mee moet kunnen", aldus van Netten. De leerlingen zijn tijdelijk on dergebracht in de oude school aan de Van Duyn vdEn Maasdam laan. Omdat dat pand ver ver wijderd is van de Bosiaan, draait de school dit jaar een doorlopend rooster, zodat de kinderen tussen de middag overblijven. Den Haag Provinciale staten gaan Schiedam dwingen ak koord te gaan met de taakstel ling uit het provinciaal woonwa genplan voor de periode 1990- 1995. Tegen het aanleggen van drie extra standplaatsen, waar door het totaal op 47 komt, maakte de gemeente bezwaar, maar dit protest is gisteren door de provincie ongegrond ver klaard. Provinciale staten volgt hiermee het advies van gedeputeerde Irma Günther die reeds in een eerder stadium afstand nam van het Schiedamse verzet. In haar protest voerde de gemeente aan dat Schiedam onevenredig zwaar wordt belast in de provin ciale verdeling van de woonwa gens. Op dit moment kent Schie dam 33 woonwagens, die sinds jaar en dag zijn verzameld aan de Schiekade. Voor het eind van dit jaar moeten de woonwagenbe woners verkassen naar Spaland. waar de bewoners worden ver deeld over drie kleinere kam pen. Tegen de vestiging van 44 woon wagens in Spaland heeft de ge meente geen bezwaar, maar Schiedam is het niet eens met de wijze waarop nieuwe woonwa gens in de toekomst over de ver schillende gemeenten worden verdeeld. De nieuwe kampen in Vlaardingen en Maassluis zijn volgens Schiedam bedoeld om de 'overloop' op te vangen. Deze overloop bestaat uit kinderen, die het ouderlijk huis willen ver laten om zelfstandig een woon wagen te bewonen. In haar ver weer voert de provincie aan dat Vlaardingen en Maassluis deze taak ondanks de extra woonwa gens voor Schiedam op zich ne men. „In Vlaardingen kunnen een aantal Schiedamse kampbewo ners terecht, maar natuurlijk niet allemaal", stelt een woord voerder van de provincie. „Maar tot 1995 hoeft Schiedam slechts drie plaatsen extra te scheppen, dus reden tot klagen is er vol gens mij niet". Door het aannemen van het woonwagenplan moet Schiedam zich neerleggen bij de verzwaar de taakstelling. Doordat het be sluit een algemene strekking heeft het plan is van toepas sing verklaard op alle Zuidhol landse gemeenten kan Schie dam niet in beroep gaan het ver groten van de capaciteit op de woonwagenkampen. Naast de bewoners van de Schie kade en de drie nieuwkomers heeft een groep bewoners van het Schuttersveld ook de moge lijkheid voor 1995 naar de nieu we kampen uit te wijken. Deze bewoners verhuisden enkele ja ren geleden naar een nieuw- bouvveomplex. Ze kregen echter we] de garantie, dat zij te allen tijde naar het woonwagencen trum terug kunnen keren. De eventuele terugkeer van deze groep naar de kampen naar Spaland heeft overigens geen in vloed op aan'Schiedam opgeleg de taakstelling. Volgens de pro vinciewoordvoerder zijn de on derhandelingen over de kampen na het bezoek van staatssecreta ris Enneüs Heerma in een. stroomsversnelling geraakt. ..Deonderhandelingen tussen de gemeente er» de bewoners verlo pen nu prima. De vaart is er echt in gekomen". Schiedam Theaterdirecteur Carel Beeke vindt het hoog tijd worden dat de naam van zijn Passagetheater en het kleinere broertje De Teerstoof landelijk meer aanzien krijgen. Blij is hij dan ook dat de theaterproduktie de Frits Frieket Show van de Belgische cabaretier Walter Bae- le volgende week zaterdag in De Teerstoof zijn Nederlandse pre mière beleeft. „Deze première", zegt Beeke, „is de logische volgende stap. We hebben er eerst hard aan ge werkt om de bezoekersaantallen op te voeren. Nu wordt het tijd meer naar buiten te treden". Het boeken van een première- voorstelling is een zaak, waar van volgens Beeke bijna iedere theaterdirecteur droomt. Ge makkelijk is dat niet, want pro ducenten gaan pas overstag als een theater heeft aangetoond ge schikt te zijn. En dat lukt alleen na veel praten, praten en nog eenspraten. .Zelfs een theater als het Rotter damse Luxor heeft lang moeten werken om in het premièrecir cuit te worden opgenomen. Een voordeel is natuurlijk wel dat we in de Randstad zitten, want bijna alle premières vinden toch juist hier plaats", aldus Beeke. Hij verwacht dat de voorstelling van Walter Baele in de Belgi sche pers destijds juichend om schreven als 'onbetwist het ge zicht van de jaren negentig' een zeer positieve uitstraling zal hebben. Maar de directeur heeft meer ijzers'in het vuur. Na de Frits Frieket show, waarin Baele een Vlaamse kwismaster speelt die in allerlei absurde situaties terecht komt, gaat eind februari in het Passagetheater de nieuwe voorstelling van Pieter Baalber- gen in première. Baalbergen doet als eerste Schiedam aan met zijn rondtrekkende poppenthea ter. „Ik ben nu al bezig om de pro gramma's van nog meer aan sprekende namen in Schiedam in première te laten gaan. De kansen daarop zien er goed uit. 'Ylaardingeo Het CDA wil ,'niet dwarsliggen. Daarom is de ipartij ingegaan op de latefuitno- 'diging mee te doen aan een serie ldiscussiebijeenkomsten over de .Viaardingse gemeentepolitiek. vHet ja-woord van de confessie- melen gaat echter wel vergezeld Van een sneer naar de organisa toren van die politieke praata- Ivonden. CD A-ster Agnes van Arden ne «zegt verbaasd te zijn dat de initi atiefnemers PvdA en Nivon aanvankelijk zonder het CDA over de hoofdstromingen in de Viaardingse .politiek dachten te kunnen discussiëren. „U heeft .uzelf daarmee in verlegenheid .gebracht", meent zij. Het CDA- Vlaardingen Het is voor Vlaardingen veel belangrijker de huidige inwoners aan zich te binden dan nieuwe aan te trek ker». Dat staat in een reactie van het Platform Woonconsumen ten op de besluiten van de ge- «meenteraad over de .toekomst van de stad. In plaats van veel eengezinshuizen te bouwen zou 1 de gemeente de kwaliteit van de bestaande woningvoorraad moeten verbeteren. Volgens het platform is het be sluit van de gemeenteraad te proberen het aantal inwoners te handhaven op 75.000 niet erg realistisch. De raad gaat er van uit dat er lot 2002 evenveel nieu we inwoners bijkomen als er Vlaardingers zullen vertrekken: "40.000. De gemeente zou tot datr jaar 4000 nieuwe woningen moeten bouwen om de nieuwe inwoners te huisvesten. Dat kost veel groen en de huizen zouden zo dicht op elkaar moeten wor den gebouwd, dat de kwaliteit van de woonomgeving er hard 'pp achteruit zou gaan, denkt het platform. Het Platform Woonconsumen ten, waarin buurtorganisaties, ouderen, werknemers, migran- ',ten, de Vrouwenadviescommis- "sie en de Consumentenbond zijn .vertegenwoordigd, denkt dat een bouwprogramma van 4000 huizen te hoog gegrepen is. Het zou van meer realiteitszin getui gen als de gemeente probeerde de stroom van vertrekkers, vooral jonge gezinnen, in te dammen. De gemeente zou dan met een wat minder ambitieus Bouwprogramma kunnen vol staan. Hei aantal inwoners zou licht dalen, naar 72.500. campagneteam wijst de organi satoren erop dat het CDA als be langrijke politieke partij niet op een dergelijke manifestatie mag ontbreken. Verder wrijft het CDA de PvdA onder de neus dat zij bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen in 1986 als enige van de grote drie een zetel wonnen en op basis van de laatste Tweede Kamerver kiezingen in de Viaardingse ge meenteraad zelfs een sprong van 8 naar 11 raadszetels zouden ma ken. De uitnodiging aan het CDA om alsnog mee te doen en op 14 fe bruari in de Nivon-boerderij zelfs het spits af te bijten, volgt op een reeks stekelige opmer kingen van andere politieke par tijen. De Socialistiese Fartjj en klein links werden gepasseerd, omdat zij niet belangrijk genoeg werden geacht. Remi Poppe van de SP vond dat vreemd, omdat zijn partij toch vijf raadszetels -bezet en daarmee een niet weg te cijferen machtsfactor is. De SGP/GPV-fractie, nu goed voor slechts twee raadszetels, werd wel belangrijk genoeg ge acht om als 'hoofdstroming' aan de discussies mee te doen. Die partij trok zich echter terug toen PvdA-lijsttrekker John Rans- huijsen klein rechts uitsloot voor een wethouderspost. Het CDA is nu als reserve voor klein rechts opgeroepen. ?;a VAïg Maarten Sprïj (85), zoon van bakker Sprij, bekijkt de expositie. 'Het roept herinnering aan mijn jeugd op'. Vlaardingen „Nou, een mager applausje zeg. Vinden jullie ze ker een te rechts lied", spreekt Stroopwafel Wim Kerkhof na dat de laatste klanken van het lied 'Terug naar Indié' zijn weg gestorven. Zelfs tijdens hetop- richtingsfeest van Groen Links ontkent Kerkhof, zelf toch dui delijk te jong voor het predikaat Indiëganger, zijn heimwee naar d e voorn» alige kolon ie niet. Door hun grote frequentie van optreden krijgen The Amazing Stroopwafels door sommigen al het predikaat 'onvermijdelijk' opgesteld. En het moet gezegd, In de wijde regio is er geen wijk- feest of jubileum meer, of het Viaardingse/Rotterdamse trio B wordt door de organisatoren uit- g genodigd. Zelf bij de feestelijke oprichting o van Groen Links Vlaardingen ontbreken de zangers van 'Ik ga naar Frankrijk' en 'Ome Kobus' donderdagavond niet. Afgewis seld door politieke sprekers tre den de Stroopwafels voor een goed gevuldeHarmonie op. De door de organisatie bedachte sandwichformule werpt zijn vruchten af. Ook in Vlaardingen wil de nieuwe combinatie graag een sprankelende indruk ach terlaten. Vooral bij de oprich tingsvergadering is het daarom zaak,een volle2aal te trekken. Tweede Kamerlid Ina Brouwer mag op deze avond als politiek kopstuk zijn aangetrokken, de luchtige mousse van Groen Links wordt duidelijk opgeklopt Ina Brouwer haalde landelijke thema's aan tijdens haar spreek beurt in Vlaardingen. door de Stroopwafels. „De spre kersgaan op allerlei serieuze on derwerpen in", zegt Wim Kerk hof. „Ze vergeten echter het ge vaar voor dijkdoorbraken. Zo'n kwaadaardige hoogheemraad die als vertegenwoordiger van de vierde macht het land laat on derlopen". Eén van de serieuze sprekers is Jaap van der Griend, Het voor malige Maassluisse PPR-raads- lid vertelt zijn Viaardingse ge hoor over de rol, die Groen Links in de zorg voor het lokale milieu kan spelen. Zaak is, aldus Van der Griend, dat raadsleden zich goed informeren. Zo heeft het rijk 50 miljoen gul den beschikbaar gesteld aan lo kaal milieubeleid. Met name raadsleden van Groen Links moeten controleren, of dit geld inderdaad wordt uitgegeven. Over milieuzorg praten aanhan gers van Groen Links overigens niet meer, vertelt Van der Griend. Doordat het bedrijfsleven en de vakbeweging gruwelijk mis bruik maken van de term 'mi lieu', maker» mensen die zich van deze tendens willen distan tiëren liever gebruik van de term 'miejoe'. Tijdens de speech doet Wim Kerkhof een duit in het zakje door alle met-groene podiumlampen uit te draaien. Vlaardingen De bestuurder van een personenauto heeft gis termiddag na het veroorzaken van een botsing met een RET- bus meteen dê benen genomen. De politie tast nog steeds in het duister ovér de identiteit van de man. De automobilist verzuimde op de kruising Parallelweg- Westhavenkade vrije doorgang te geven op de bus, waarna de voertuigen op elkaar botsten en blikschade opliepen. De politie heeft aanwijzingen dat de automobilist letsel heeft opgelopen, Schiedam Bij een. bank in de Gerrit Verboonstraat is gisteren een vals biljet van honderd Duit se Mark ontdekt. Dat gebeurde toen ban kern ployé's het geld tel den. De Schiedamse politie heeft geen enkele aanwijzing over de herkomst van het valse geld. Schiedam Vlaardingers die naar een respectabele leeftijd neigen, zullen het 2ich ongetwij feld nog herinneren. De witte speculaas van bakker Sprij. „Dat", herinnert zijn nu 85-jari- ge zoon Maarten zich, „was de klap op de vuurpijl. Dat was nog nooit vertoond. Nergens. En het werd het merk van de Coöpera tie. Niet omdat mijn vader het had bedacht, hoor, maar wit spe culaas, dat was iets geweldigs. Daar heeft hij de andere bakkers mee op de knieën gekregen". De bijval van de ouderen bij de herinnering aan deze lekkernij was gistermiddag in het Natio naal Coöperatie Museum groot. „Niemand heeft het ooit na kun nen maken", wist iemand. Maarten Sprij was er aanwezig om het tentoonstellinkje Van bier tot brood te openen. Daarin wordt teruggeblikt op de tijd van de "rooie bakkers' die 2ich in het jaar 1905 hadden verenigd in De Voorlooper. De Schiedamse ex positie biedt met fotomateriaal en krantenknipsels een beeld van deze Viaardingse periode die tot 1965 duurde. Sprij zei „buitengewoon ver heugd te 2ijn met de tentoonstel ling. Hiermee wordt een gedach te van mijn vader gerealiseerd". Uit zijn anecdotes kwam een beeld naar voren van een z%vare tijd. „Dat geploeter van de bak kers om het deeg in troggen te kneden. Ja, dat deden ze met hun voeten. Vandaar dat er zo vaak bakkersexzeem voor kwam". En zo had hij meer ver halen bij voorbeeld over de zwetende trekhonden onder de bakkerswagen waarmee hij de lachers op zijn hand kreeg. Over zijn vader vertelde hij: „Waar hij zijn zinnen op had ge zet, zette hij door. Hij moest win nen, al koste 't hem zijn nacht rust. Hij was streng, maar ook heel coulant en royaal voor zijn personeel". De expositie is tot 5 mei in het Nationaal Coöperatie Museum aan de Lange Haven in Schie dam te bekijken. Schiedam Gemeen te belan- gen Schiedam- is bereid een hoge plaats op haar kieslijst in vte ruimen voor PvdA-raadslid Arie van Loenen, De ouderen- vertegenwoordiger voelt zich gestreeld door het aanbod, -maar hoewel hij naar een over- kiesbare plek op de PvdA-lijst is verbannen, blijft hij zijn par tij trouw. Tijdens de ledenvergadering - bleek verleden week dat Arie van Loenen op onvoldoende steun van zijn partijgenoten 'kon rekenen. Enkele oudere M partijleden poogden de naar een twintigste plaats gekelderde volla vertegen woordiger naar éen verkiesba re plek te tillen. De geringe steun heeft Van Loenen als een vernedering er varen, maar het raadslid wil niet omzien in wrok. „Ik heb een haat-liefdeverhouding met de partij. Maar ondanks deze teleurstelling heb ik toch geen zin de PvdA in de steek te ia- ten". Zijn verbanning toont volgens Van Loenen aan dat de PvdA het ouderenbeleid verkwan selt. „In de hoogste regionen - zijn de ouderen geheelj buiten spel gezet. Onbegrijpelijk als je bedenkt, dat 20.000 Schiedam mers ondertussen ouder dan 55 jaar zijn. Deze groep wordt ge heel vergeten door de politiek". Claimen De benoemingscommissie ont kende verleden week, dat de PvdA het ouderenbeleid ver waarloost. Zij namen het Van Loenen alleen kwalijk, dat het raadslid het ouderenwerk claimt. Volgens voorzitter Hans van der Vlist dienen volksvertegenwoordigers niet alleen de belangen van de ou deren te behartigen. Raadsle den zijn er volgens hem voerde' gehele bevolking. Volgens Van Loenen is het echter een teken aan de wand, dat de PvdA alle ouderen op de kieslijst terzijde heeft gescho ven. „Het is zaak, dat de menta liteit binnen de PvdA ten op zichte van ouderen verbetert. Misschien vallen de schellen van de ogen als ik via een voor- keurstemmenactie alsnog in de raad kom". Van Loepen, die zijn raadslid maatschap combineert met het voorzitterschap van ouderen bond ANBO, rekent erop, dat de kiezer hem op 21 maart niet in de steek Iaat. „Bij de vorige verkiezingen, toen ik nog een verkiesbare plaats bezette, kreeg ik al 200 voorkeurstem men. Als ik er nu 400 haal, haal ik alsnog een raadszetel". Als voorzitter van een club met 1400 leden kan hij in ieder ge val bogen op een achterban bij de oudere kiezers. „Als ik nu het hoofd in de schoot leg, is het ouderenbeleid voorgoed ver kwanseld", meent Van Loe nen, die ook andere protest stemmers aan zich wil binden. „Van veel mensen hoor ik dat zij uit ontevredenheid de PvdA de rug toe willen keren. Tb ho pen is, dat deze mensen niet overstappen naar Janmaat. Ais men de PvdA wil laten zien, dat men het niet met ze eens is, kan men uit protest beter op ons stemmen". Noemt Van Loenen de Cen trum Democraten als gevaar, de plaatselijke partij Gemeen tebelangen gaat tijdens de ver kiezingen ongetwijfeld ook in de vijver van de PvdA vissen. Na zijn nederlaag deed lijst trekker Jan Hagendoorn Van Loenen zelfs het aanbod, op de lijst van Gemeentebelangen te komen. „Wij vinden dat Van Loenen niet correct is behandeld", zegt Jan Hagendoorn. „In Schie dam wonen tal van ouderen die een leven van ploeteren achter de rug hebben. Die mensen verdienen aandacht van de po litiek". Hagendoorn ontkent, dat er electorale redenen ten grond slag liggen aan zijn aanbod aan Van Loenen. „Dat speelt hele maal geen rol. Wij wilden al leen aangeven, dat Arie bij ons welkom is. Want ook als hij ge kozen wordt, blijft hij bij de PvdA een vreemoe eend in de bijt". Vlaardingen Het Burgemees ter de Bordesplein wordt voorlo pig afgesloten, heeft de raads commissie verkeer gisteravond. Maar het laatste woord over de verkeerssituatie in Vlaardinger- Ambacht is nog niet gesproken. De com missie sprak zich uit voor nieuwe studies in de zaak, die al sinds april vorig jaar bijna elke maand opnieuw wordt bespro ken. Niet als eerste kwam Rien Lens- velt (SGP) gisteravond met weer een plan om het doorgaand ver keer uit Ambacht te weren. Hij vindt dat de bussluis in de An thony Knottenbeltsingel het verkeer maar uil één richting moet tegenhouden, dat er een richtingsverkeer moet worden ingesteld in de smalle Rozenlaan en dat het Emaus althans in één richting weer aangesloten moet worden opdeSchiedamsedijk. „Ik heb in mijn voorstel gepro beerd de pijn te verdelen. Ik denk dat dit voorstel, als bewo- pers en bedrijven het er tenmin ste mee eens zijn, op de lange duur zal worden uitgevoerd. De praktijk zal uitwijzen dat dit de meest praktische oplossing is". De pvdA'ers in de commissie za gen weinig heil in het plan- Lensvelt. Dat vindt de SGP'er vreemd. „De PvdA is toch altijd voor eerlijk delen?" Lensvelt gruwt van verkeersmaatrege len, waarbij al het autoverkeer door éér» straat wordt gestuwd De commissie besloot het plan- Lens velt te betrekken in nadere studies naar de verkeerssituatie. De SGP'er vindt dat de bewo ners en de bedrijven de gelegen heid moeten krijgen om zich ero ver uit te spreken. „Ik kom hier nog op terug. Maar ik zeg nog' niet in welke vorm. Wacht maar af". ATH«N<f H. v. Kooij f| showroom: erkend Oosthavenkade 14 Vlaardingen W 4343213 GEISERS EN BOILERS AKTIE- PRIJZEN KEUKENGEISERS BADGEISERS GAS- EN ELEKTR. BOILERS GAS EIST VEILIGHEID. Kies een goede leverancier. GBStoestellen koopt u toen bi] de vakman? Oofc enderaewi. Erkend installateur. I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1