'Blauwe Brug verbouwen' Vlaardingen vreest verdwijnen afslagen Volwassen steun onontbeerlijk voor jeugdhonk Geen plek voor gehandicapten Fietsen voortaan in veilige handen Ton voor stadhuis Kiezer heeft weinig keus in Maassluis rSttsffl VLAARDINGS BAGBLAO SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Meisje gewond GASHAARDEN Gemeente wil acht ton in wijkcentrum steken Politie gaat bekeuren op de Markt Autokrakers aangehouden TV OF VIDEO DEFEKT? BEL SPIJK DIREKT! BEL 010-4271074 Comité voorziet grote problemen in Holy en Westwijk Bewaakte stalling Maasland te klein voor bedrijven? Sponsors lopen warm voor Kantje Boord E FABER WOENSDAG 24 JANUARI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4362066,4350557-sportredactie: 4345209.Telefax: 010-4349754. Vlaardingen Als volwassenen het aanstaande jeugdhonk ïn de Vlaardingse Westwijk niet dra gen, zal een eigen onderkomen voor de jongeren niet veel om het lijf hebben. Bij gebrek aan geld voor professionele onder steuning zal het op vrijwilligers uit de buurt aankomen om acti viteiten te begeleiden. Hoe meer tijd ouders en andere wijkbewoners in het jeugdhonk willen steken, hoe vaker het straks open kan zijn. Het is de be doeling de kantine van voetbal vereniging CION aan deSamuël Esmeijerstraat na het seizoen tot jongerenhome te bombarderen. Vanaf eind volgende maand kunnen de tweehonderd jongens en meiden echter al voorzichtig gebruik gaan maken van deze locatie, die zich in de directe om geving van de Marathonv/eg be vindt. De Werkgroep Bestrijding Van dalisme Westwijk voorziet geen reden waarom volwassenen het nu ineens zouden laten afweten. Juist dankzij de ouders en plaat selijke instanties is na tweeen- eenhalf jaar touwtrekken dit jeugdhonk vrij plotseling be schikbaar gekomen. De kleine RVB-club CION moet van de ge meente naar elders verhuizen en is een 'oprotpremie' van 48.000 gulden in het vooruitzicht ge steld om te vertrekken. In de afgelopen periode heeft de werkgroep waarin bewoners, opbouwwerkers, politie, huisart sen, de Zuidbuurtschool en bu reau HALT rijn vertegenwoor digd de deur van het stadhuis platgelopen. „De politiek", zegt voorzitter Fred Swaneveld, „was eerst niet zo blij met ons. Het kost natuurlijk geld en in het begin hebben ze de problemen bij ons onderschat. Maar ik denk dat bet belangrijk is dat ons initi atief door iedereen in de wijk wordt gedragen. Als de buurt toen niet was opgestaan, was de situatie nu nog niets verder". De jeugd opgedeeld in ver schillende groepenheeftin de Westwijk weinig anders te doen dan doelloos rondhangen en zich vervelen. Gevolg was een toena me van het vandalisme. Sinds de werkgroep van start is gegaan, hebben de tieners zich van hun goede kant getoond. Na het op knappen van een portiek zijn zij al tijden ïn afwachting van iets voor henzelf: een plek, waar ze het gevoel hebben niet direct door ouders of volwassenen op hun vingers te worden gekeken. Juweeltje „Nu ze weten dat het er komt, staan ze te trappelen", bemerkt Swaneveld. En Vlaardings enige professionele opbouwwerker Cok Paardekam: „Als zij iets wil len, dan had bet eigenlijk giste ren al klaar moeten zijn. Maar in de politiek werkt het toch vaak precies andersom. Daarom heb ben we wel wat moeite gehad de groepen te blijven motiveren". Was het eerst de bedoeling ge bruik te maken van een porto- cabin, die de politie had be woond voordat het nieuwe bu reau kon worden betrokken, de vervallen houten CION-kantine is als een juweeltje binnenge haald. Er» nu de gemeente einde lijk over de brug is gekomen, is het woord weer aan de bewo ners. „Daarom", zegt de werkgroep voorzitter, „is er een roep om vrijwilligers. Op 1 en 2 februari hebben we een inloopavond op basisschool Zuid buurt. In princi pe gaat het jeugdhonk één avond in de week open. Maar als vol doende volwassenen zich aan melden, kunnen het er twee, drie, vier vijf of zes worden". „Het honk", vult Paardekam aan, „moet snel open. De opzet wordt om zoveel mogelijk jonge lui te bereiken. Het wordt niet voor migranten of voor één van de andere groepen. Iedereen heeft straks evenveel rechten op deze plek". Maassluis Antwoord op zijn vragen heeft Herman van Hoe ven nog niet gekregen, maar het RPF-raadslid kan zich in elk ge val een beter beeld vormen van de verbouwingskosten van het stadhuis in Maassluis. Voor de herindeling, die voortvloeit uit de gemeentelijke reorganisatie, heeft het college een werkkre- diet van 100.000 gulden ge vraagd. Herman van Hoeven vroeg zich onlangs af, waarom de verbou wing van het stadhuis zo lang op zich liet wachten. Door de reor ganisatie, waarbij de gemeente lijke diensten werden samenge voegd tot vier sectoren, dienen veel ambtenaren van werkplek te veranderen. Deze verhuizing is wenselijk om de overzichtelijkheid in het stad huis te bevorderen. Ais tie vier diensten en de twee stafbureaus eigen werkruimtes krijgen, 2ijn de ambtenaren beter bereikbaar voor het publiek. Als wethouder Anton Wustrow van personeelszaken wel kijk heeft op de verbouwing, stuurt hij de gemeenteraad een gespeci ficeerde kredietaanvraag. Deze vraag om geld wordt waar schijnlijk in maart in de gemeen teraad behandeld. Voor die tijd wenst Wustrow echter al met de werkzaamheden te beginnen. Om die reden wil hij bij de ko mende raadsvergadering reeds 100.000 gulden vangen van de volksvertegenwoordigers. VlaardingenEen achttienjari ge Vlaardingse is vannacht met ernstig letsel in het Hoiy-zieken- huis opgenomen. Het meisje bot ste even na drie uur met een auto, die werd bestuurd door een 25-jarige Schiedammer, tegen een boom in de Willem de Zwij gerlaan. De Schiedammer raak te vermoedelijk door een combi natie van een te hoge snelheid en een glad wegdek in een slip. Bo vendien bleek de man te hebben gedronken. Alle merken, keus uit 50 modellen! HOGE KORTINGEN! At 80 jaar een goed adres! MODERNE §.a O) ROMANTISCHE 5!® KLASSIEKE 3 g i- STIJLHAARDEN 5 g. MUURKACHEL CV Moederhaarden §j"° ra CV Ketels ra 3 9 ie Alle merken C OCCASIONS ONDERDELEN SERVICE INRUIL Erkend installateur. Schiedam De organisatie structuur van de Blauwe Brug moet op de helling. In het ont moetingscentrum van Schie- dam-Noord, dat in 1980 haar deuren opende, heerst een ono verzichtelijke situatie. Pas na een verbouwing van acht ton kan het beheer worden verbe terd. Het Leidse bureau Research voor beleid heeft een rapport uitgebracht, waarin wethouder Luuh Hafkamp wordt geadvi seerd de Blauwe Brug op te de len in drie units (eenheden). Vol gens de adviseurs wordt het wijkgebouw aan het Bachpleïn nu ondoelmatig beheerd en geëxploiteerd door de eigenaar, de gemeente Sch iedam. De instellingen voor sociaal-cul tureel werk moeten net als de bi bliotheek en de streekmuziek- school hun eigen afsluitbare deel van het gebouw krijgen. Nu lo pen veel ruimtes in eikaar over. Noodzakelijk is dan wel dat deze instellingen één organisatie vor men, de Stichting Centrale Unit (SCU). Na de verbouwing, waar bij het centrale deel van de Blau we Brug opnieuw wordt inge deeld, heeft de gemeente dan nog maar met dne huurders te maken. Op dit moment doet de gemeente afzonderlijk zaken met alle clubs die van het wijkgebouw gebruik maken. Behalve de muziek school en de bieb zijn twee peu terspeelzalen, een activiteiten commissie en de Stichting Sa menlevingsopbouw Schiedam Noord vaste gebruikers. Daar naast zijn er nog legio incidente le huurders, zoals een ballet school, een ouderenbond en de Stichting Huishoudelijke Voor lichting. Als de SCU de administratieve taak van de gemeente over neemt, komt er waarschijnlijk ook meer gelegenheid de activi teiten van de verschillende stichtingen beter op elkaar af te stemmen. De Centrale Unit zou volgens het onderzoeksbureau een werkmaatschappij moeten vormen, speciaal voor het soci aal-cultureel werk. Deuit maar liefst 17 leden be staande beheerscommissie van de Blauwe Brug wordt in het plan van het Leidse bureau VlaardingenDe aanvragen van drie verschillende gehan dicapten-organisaties die in Vlaardingen voorzieningen willen bouwen, hebben de ge meente voor een dilemma ge plaatst Men wil wel op hot verzoek ingaan, maar er is geen grond beschikbaar. Alleen al om een evenwichti ge spreiding over de Water weg-regio te bereiken, wil Vlaardingen de organisaties helpen. Maar er speelt ook ei genbelang mee: voorzienin gen voor gehandicapten zou den goed zijn voorde werkge legenheid in de stad. De wethouders Ary Maarle- veld (welzijn) en Bas Goudri- aan (stadsontwikkeling) zoe ken nu naar een compromis. Omdat locaties voor uitge breide nieuwbouweomplexen niet zijn te vinden, wordt ge probeerd kleine deelprojec ten van de grond te krijgen. Maar ook daarvoor blijkt de ruimte schaars. De gemeente heeft het pro bleem inmiddels voor een derde deel opgelost door één van de aanvragers, de Angela stichting, van het lijstje te schrappen. Die wenste een bouwterrein van circa drie hectare. Aan die eis kan on mogelijk worden voldaan. De contacten met de stichting Humanitas en de stichting Voorzieningen voor verstan delijk gehandicapten Rijn mond lopen nog. Zij zijn des noods bereid een deel 'van hun plannen, in Vlaardingen te realiseren en de rest in om liggende gemeenten. Er zijn nog geen locaties in ge dachten. Wel zijn reeds ver schillende vestigingsplaatsen afgevallen, zoals een terrein bij de Vaart in de noordwest hoek van Holy en de grond van de voormalige IJsselhoe- ve, eveneens in Holy. Ook de 'Gouden Driehoek', het ge bied tussen de Westlandse- weg, de Marathonweg en de Vaart is niet 'in beeld', zegt een woordvoerder van de ge meente. Die grond heeft Vlaardingen nodig voor kan toren. Maassluis Vier keer het stem biljet uitvouwen hoeft niet meer. Zorgde het grote aantal partijen bij de Tweede Kamerverkiezin gen voor een onhandzaam breed stembiljet, op 21 maart kunnen de deelnemende partijen des noods op een kladblaadje wor den vermeld. In Maassluis doen slechts vijf partijen een gooi naar een raadszetel. Kiezers kunnen daardoor slechts een keus maken uit de grote landelijke partijen en RPF/SGP. Door het calvinis tisch karakter van het oude Maassluis, gekoppeld aan de plaatselijke populariteit van voorman Herman van Hoeven, maakt deze partij opnieuw kans op een raadszetel. Binnen de politiek wordt met ge mengde gevoelens gereageerd op de verschraling. Bestaat de raad nu uit zes fracties, door het afhaken van Groen Links 2ullen er in de toekomst hooguit vijf partijen in de raad zijn vertegen woordigd. Zowel fractievoorzitter Robert Punt van de PvdA als zijn VVD- De ruimte in de Blauwe Brug is niet goed ingedeeld. Ook de bil jarters in de centrale hal zullen straks moeten verkassen. overbodig. Terloops worden ook nog praktische voordelen ge noemd. De verbouwing van het centrale deel tot een derde unit kan een beter gebruik van de ruimte opleveren; de grote hal bij voorbeeld heeft nu nauwe lijks een functie door zijn 'open' karakter. Die ruimte kan veel beter worden benut. Financieel levert de reorganisa tie de gemeente vrijwel geen voordeel" op. Research voor be leid schat het positieve saldo in de exploitatie op maximaal 35.000 gulden per jaar. Vlaardingen De Vlaardingse politie gaat minder tolerant op treden tegen fout parkeerders op de Westhavenplaats en rond de Grote Kerk op de Markt. Met name die laatste plek heeft vol gens de politie steeds meer het karakter van een parkeerplaats gekregen. Op de voetgangersge bieden van de Westhavenplaats en omgeving zouden wandelaars regelmatig zwaar gehinderd worden. Om aan die situatie, die tot nu toe werd gedoogd, een einde te ma ken, kondigt de politie aan be keuringen te gaan uitschrijven. Ze beeft daartoe mede besloten, omdat het de laatste tijd klach ten regende. Schiedam De Rotterdamse politie heeft afgelopen nacht twee mannen gearresteerd die auto's hadden gekraakt in Schie dam. Het duo, 29 en 36 jaar oud, werd rond half één aangehou den op de Schiedamsedijk. Ze gedroegen zich verdacht. De mannen hadden radio-cas settespelers bij zich die afkom stig waren van diefstallen uit au to's in de Boylestraat, de Van Leeuwenhoekstraat en de Volta straat Het tweetal zit voor ver hoor vast op het Schiedamse po litiebureau. Wij bieden: snelle reparatie ca. 1 dag lage prijzen garantie op reparatie onder voorbehoud 01B8O - 13945 Dam 19. Schiedam mm 19-a*1?'™' T<H. <271074 9' 01960-139*5 Vlaardingen Grote delen van de stad 2ullen onaanvaardbare hinder ondervinden als Rijks waterstaat vasthoudt aan haar voornemen de op- en afritten van rijksweg 20 bij de Holysingel te laten verdwijnen. Dat schrijft de Vlaardingse tak van het comité Verontruste be woners Schïedam-Vlaardingen in een brief aan het college van B en W. De woonwijken Holy- Noord en Zuid vrezen enorme verkeersstromen en in de West wijk wordt nog meer geluidhin der verwacht. „En die wordt nu al als onduldbaar ervaren", me nen de briefschrijvers. Het afsluiten van de op- en afrit ten is nauw verweven met de plannen voor een tweede Bene- luxtunnel, de Blankenburgtun nel en de aanleg van rijksweg 19, die tussen Holy cn de Schiedam se Woudhoek dwars door Mid den-Delfland naar Den Haag moet gaan. De afslag Vlaardingen, aan de zuidkant van de Holywijk, zou moeten worden opgeofferd om de A20 bij het Ketheiplein te verbreden tot drie rijbanen en te laten aansluiten op rijksweg 19, Het comité vindt dat ongepast. „Dat kan alleen als er een be hoorlijke ruimte aanwezig is, zo als bij het knooppunt Oudenrijn bij Utrecht. Die ruimte is m Vlaardingen duidelijk niet voor handen", concludeert woord voerster J. de Groot-Van Noord. Evenals de verontruste Schie dammers verlangen de Vlaar dingse tegenstanders een krach tige stelhngname van het colle ge. B en W moeten het plan aan vechten en samen met de Schie damse collega-bestuurders ver langen dat de aanleg van riiks- weg 19 voorlopig wordt stilge legd Twee alternatieven moeten volgens het comité se rieus worden onderzocht: het sneltramplan van de Stichting Natuur en Milieu en de aanleg van een snelweg van de A13 van Zoetermeer naar het Terbregse- plein. Hoe ernstig de gevolgen voor veel Vlaardingers zullen, zijn als de afslagen toch worden opge doekt, laat zich volgens het co mité gemakkelijk raden. Met name op de Lepelaarsïngel in Holy wordt veel verkeer en dito gel uidoverlast verwacht. Het verkeer dat langs de West wijk rijdt, zoeft dan noodge dwongen nog dichter langs de huizen, wat verlies aan groen en extra lawaai inhoudt Uit een oogpunt van veiligheid heeft de groep ook grote moeite met de slechtere bereikbaarheid van het Holy-ziekenhuis. In het verlengde van de ver wachte overlast voor vele hon derden gezinnen worden verder luchtverontreiniging en onvei ligheid als zwaarwegende argu menten genoemd om Rijkswa terstaat stevig aan te pakken. Fietsenstallingen zijn er in aller lei soorten en maten. De overdek te vorm. die vaak bij NS-stations zijn gesitueerd, kennen we al ja ren. Kleinschaliger van opzet zijn doorgaans de bewaakte 'par keerplaatsen' in binnensteden waar voor een gering bedrag de garantie wordt gegeven dat de tweewieler na het winkelen nog niet is gestolen. Betrekkelijk nieuwzijn de fietskiemmen, die de kans op diefstal eveneens flink beperken. Op het Liesveld In Vlaardingen heeft een fietster on langs een nieuwe variant ten doop gehouden. Daar zorgen twee stoï cijns voor zich uit kijkende hon den ervoor dat de eigenares met een gerust hart haar fiets kan la ten staan. Schiedam Bezoekers van de Schiedamse binnenstad kunnen vanaf februari hun fiets in een bewaakte stalling achterlaten. Op de hoek van de Koemarkt en de Hoogstraat wordt momenteel gewerkt aan de bouw van deze stalling, die ruimte gaat bieden aan 75 fietsen en een aantal bromfietsen. Het beheer komt in handen van enkele werklozen, die dit project hebben opgezet met hulp van de sociale dienst en de dienst ge meentewerken. De beheerders doen dit werk met behoud van uitkering. Een van hen is Joop Stouthandel, de man die vroeger de stalling bij Bad Groenoord onder zijn hoede had en later fietsen bewaakte bij de Hema. Omdat de stalling zes dagen per week geopend zal zijn, gaan de beheerders in ploegendienst werken. Met de stalling keert nog een an der fenomeen terug in het stads centrum: een openbaar toilet. Op de 'bovenverdieping' van het ge bouwtje kan het publiek tegen een geringe vergoeding terecht voor zowel een grote als een klei ne boodschap. Een fiets stallen gaat 90 cent per keer kosten, voor een brommer moei/1,25 word en betaald. Maasland/Schiedam Het Maaslandse bedrijfsleven kampt met een groter ruimtegebrek dan het dorpsbestuur denkt. De binnen het gemeentehuis leven de gedachte dat de vraag naar ruimte voor lokale bedrijven niet echt groot is, blijkt een mis vatting. Voorzitter E. Kroes van de "Vere niging van Maaslandse Onder nemers (VMO) wijst op het aan Het Ambacht gevestigde bedrijf Instrumec. Dit bedrijf gaat de ge meente verlaten, omdat het uit zijn jasje is gegroeid. Nog dit jaar verhuist Instrumec naar Schie dam, waar het wél z'n vleugels kan uitslaan. Kroes: „Dit bedrijf is toch jaren voor meer ruimte bezig geweest". De voorzitter bestrijdt dat de vraag naar bedrijfsterrein niet echt groot is. „Die behoefte was wel degelijk bekend. Dat heeft de gemeente in dit geval toch kunnen zien". Wethouder Hou- tenbos wenst het niet zo simpel voor te stellen. De mogelijkhe den zijn hier beperkt. We heb ben dat bedrijf in het dorp ruim te aangeboden. Dat hebben ze echter afgewezen" collega John Scheerstra ver klaarde onlangs, dat zij het ver trek van de linkse horzel als een verlies voor de lokale democra tie beschouwen. Heel wat vreugdevoller zijn de politieke partijen over het feit, aat de extreem-rechtse Cen trum-Democraten niet aan de verkiezingen deelnemen- Met 309 stemmen haalden de aan hangersvan kamerlid Hans Jan maat tijdens de Tweede Kamer verkiezingen ruim één procent van de stemmen. Hoewel dit stem men tal bij lange na niet voldoende is voor een raadszetel daarvoor is ruim vier proeent van de stemmen nodig is de gemeenteraad blij dat Janmaat in tegenstelling tot Schiedam geen gooi doet naar een Maassluisse raadszetel. Vlaardingen De oproep van burgemeester Fred van Lier aan zijn stadgenoten om royaal de beurs te trek ken, is niet aan dovemans oren besteed geweest. In een paar weken tijd hebben ruim tweehonderd Vlaar dingers zich als sponsor aan gemeld voor de pretentieuze bevrijdingsrevue Kantje Boord. Dat betekent dat met hun gift van 125 gulden per persoon nu al een derde van de benodigde 130.000 gulden is toegezegd. Van Lier schreef in decem ber als voorzitter van de stichting Bevrijdingsrevue een brief aan een groot aan tal instellingen, bedrijven en personen. Daarin ver zocht hij hen gul te geven omdat de revue, die* zal zijn geent op gebeurtenissen tij dens de Tweede Wereldoor log, hoge produktiekosten kent. Aan de hand van de getoon de animo verwacht Jacques Koedood van het gelijkna mige organisatiebureau dat half februari het volledige bedrag binnen is. Gelijktij dig met de actie voor een persoonlijk sponsorschap is ook de Kantje Boord-sticke- ractie gestart. Die loopt eveneens goed. De sponsors krijgen voor hun bijdrage een toegangs kaartje voor de extra feeste lijke sponsorpremiêre met bal na, die op koninginne dag wordt gehouden. In to taal zijn twaalf voorstellin gen van de revue in de Stadsgehoorzaal gepland waarvan er inmiddels al twee volledig zijn uitver kocht. varia H. v. Kooij showroom: Oosthavenkadó 14 Vlaardingen 4343213

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1