in gif wijk SDheBQ Bestuurders op bezoek bij 'milieukunstenaars' Regio-primeur in Maassluis: 'flitsende' bus Groot gat in straat WÊB Bonden dreigen ASHVB met acties ^TAPIJTEN* Zwaar gewond a«8wsssmm VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT INDRUKWEKKENDE WILHELMINAHAVEN WD hekelt burgerwacht Goudriaan: ik weet nu dat alles kan Van der Knaap: milieuzorg in dichtvorm smm Val over hekwerk NV Sportfondsen wellicht partner in nieuw zwembad MOOI WARM Etnische ondernemers volgen in Rotterdam cursus voor eigen bedrijf. mee EJ WATERWEG DONDERDAG 2S JANUARI 1990 PAGINA 13 iRegionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Maassluis Bewoners van de voormalige vuil- stort in de Steendijkpol der vinden nog deze week een enquêtefor mulier op hun deurmat. Dat heeft het college van B en W dinsdag besloten. Uit de peiling moet blijken of de bevolking ak koord gaat met het slaan van een ciamwand rond het vervuilde gebied. In oktober werd tijdens een pro vinciale informatie-avond dui delijk dat een aantal bewoners van de Albert Schweizerdreef ernstige bezwaren hebben tegen deze saneringsvariant. Verbazing Jot verbazing van de provincie en de gemeente Maassluis, want tot dat moment gingen de over heden ervan uit, dat de Comissie Èodemsanering Steendijkpolder representatief was voor alle be woners van de Maassluïsse gif- wijk. Met de CBS had de provincie overeenstemming bereikt over de beheersmaatregelen, maar een aantal bewoners van de vuil- stortlocatie bleken zich niet in het akkoord te kunnen vinden. Zij meenden, dat hun belangen werden opgeofferd aan de sane- ringswensen van de bewoners van de veel grotere havensliblo- catie. Ruilhandel Het n iet-saneren van de vuil- stort zagen zij als de politieke uit komst van een ruilhandel tussen CBS-voorzitter en havenslibbe- woner Harm Woudstra en mi lieu-gedeputeerde Hans van der Vlist. De door de provincie voorgestel de damwand rond de oude vuil nisbeltkosten ruim 10 miljoen gulden moet de omliggende gebieden beschermen tegen het doorsijpelen van het vervuilde grondwater. De vervuiling zelf, die zich in de diepere grondlagen bevindt, wil de provincie onge moeid laten. Aangevochten Het niet saneren wordt door een aantal bewoners ondertussen aangevochten bij een provincia le Arob-commissie. De gemeente wil nu graag weten, hoeveel steun er voor de saneringsplan nen in de wijk te vinden is. De uitslag van de enquête is vol gens wethouder Van der Knaap niet bindend. „In de vraagstel ling kunnen de bewoners kiezen int verschillende mogelijkhe den", licht Van der Knaap toe. „Maar we hopen uiteraard op steun voor het plan. We moetep ervoor zorgen, dat de vervuiling niet doorsijpelt". Als de bewoners niet akkoord gaan met het voorstel, dan be staat de kans dat de provincie de sanering eenzijdig doorzet. „Aan dreigementen vooraf hebben we echter niks", meent Van der Knaap. „Wij willen gewoon we ten hoe de vlag erbij hangt". De wethouder overweegt in een la ter stadium een vergelijkbare enquête te houden in de havens- liblocatie. Maassluis Wethouder van verkeer Anton Wustrow intro duceert morgenmiddag een flit- send nieuwe bus in Maassluis. Bij de halte aan de Uiverlaan bij ontmoetingscentrum Konings hof wordt de 'primeur voor de regio' feestelijk binnengehaald. Het is de bedoeling dat deze se rie Mercedes streekbussen van Westnederland met name wordt ingezet bij de sneldïen- sten tijdens de spitsuren. Sinds enige tijd is het mogelijk met deze manier vancomfortabe ler openbaar vervoer linea recta naar het Marconiplein in Rotterdam te worden gebracht. Vanaf drie haltes in Maassluis (beginpunt in de Steendijkpol der) kan in 28 minuten de Maas stad worden bereikt. De nieuwe bussen zijn aange past aan de eisen van deze tijd: schoon, stil, comfortabel en zui nig. Door het uiterlijk, wit met flarden geel, denkt Westneder land een extra dimensie aan het imago van de snelbussen te heb ben gegeven De bus gaat 2aterdag officieel dienst doen, maar wordt mor genmiddag al gebruikt om ge nodigden mee te voeren naar de Albert Schweitzerdreef. Wet houder Wustrow zal daar dan het startsein geven voor het doortrekken van de weg naar de Maasdijk. Deze nieuwe weg, die eind 1990 gereed moet zijn, moet voor de bewoners van de Steendijkpol der een aanzienlijke verbete ring gaan betekenen. Volgens de gemeente zorgt een verleng de Schweitzerdreef voor een 'welkome ontsluitng' van de nieuwbouwwijk. De uitvoering van dit project gaat bijna 2,5 miljoen gulden, kosten. Soms staan de havens in een kwade reuk. Drijft er een woik stank vanéén of ander goedje door de Rijnmond en staafde telefoon bij de milieu dienst roodgloeiend. Soms staan de havens in een zwart daglicht, zijn de bedrijven bang dat ze door acties van het personeel hun goede naam in de wereld kwijtraken. Het is niet altijd rozengeur en maneschijn, hoewel in de overslag de laatste jaren nu weer record op record wordt gestapeld. Schiedam met z'n Wilhelminahaven kan daar van mee praten. Maareén ding is door de jaren heen gebleven. Of de wolken zich nu boven de havens sa menpakken of dat het juist zeer voor de wind gaat, het is een bfijft een indrukwekkend gezicht de kades, de kranen, de pijpen en zo'n booreiland zoals in de Wilhelminahaven is tezien. Zeker bij zo'n zonson dergang... Vlaardingen Een forse hoe veelheid water heeft vanmorgen vroeg een diep gat in het wegdek van de Waalstraat geslagen. Rond kwart voor zes sprong door onbekende oorzaak een hoofd waterleiding, Gevolg was dat verscheidene winkels en huizen waterschade opliepen. De Vlaardingse brandweer en personeel van het GEWS ver hielpen het euvel. Een uur later, tegen kwart voor zeven, kon de toevoer worden afgesloten. Na dat het water was wegge stroomd, bleek in de Waalstraat een deel van het wegdek een gat van acht vierkante meter en een meter diep te zijn wegge spoeld. GRATIS J VLOERBEDEKKING KAN NIET! WEL GEVEN WIJ TOT 40% KORTIMG op ALLE BEKENDE MERKEN zoals DESSO - BERGOSS - BONAPARTE- TRÊTFORD - KVT - SILVESTER - HEÜGA - LOUIS OE POORTERE etc Gratis vrijblijvend huisbezoek met complete stalencollecile. AU toptftod GRA 77S g«hgd >DOORHEEL NEDÉRLANO ALLE TAPIJTEN 1e KÉUS Tot 7 jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken. Door enorme voorraad geen levertijden. Vraag altijd onze offerte, óók voor KARPETTEN. Wij zijn beslist goedkoper dan anderen GORDIJNEN en VITrXgeS(wo Ado. Gardlsette elc.) GRATIS GENAAID. STREKSINGEL 166 - 189 R'DAM-H'BERG Vrijdag tot 9 u geopend "el. 010-4229120/4224430 Fax 010-4227867 's Maandags gesloten Schiedam Een 65-jarige Schiedamse is gisteravond in Schiedam-Noord ernstig ge wond geraakt. Na een aanrijding is zij met hersenletsel en enige botbreu ken opgenomen in het Dijk- zigtziekenhuis. Haar toe stand was vanmorgen nog kritiek. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor zeven ter hoogte van de Scheepvaartweg en de Gildeweg. Een 38-jarige auto mobiliste schepte de vrouw frontaal. De politie zoekt ge tuigen van het ongeval. Schiedam De WD in Schie dam is tegen het aanstellen van burgerwachten. Handhaving van de openbare orde blijft voor de liberalen in de eerste plaats een taak van de politie. Hooguit in bepaalde gevallen 2ouden buurtbewoners samen met de politie in hun wijk mogen sur veilleren, bij voorbeeld als daar opvallend veel diefstallen voor komen. Maar voor de rest moet de burger dat werk overlaten aan oom agent, vindt de VVD. De partij wijdt in haar verkie zingsprogramma enkele regels aan het verschijnsel burger wacht, omdat enige tijd geleden een dergelijke organisatie tijde lijk actief was in De Gorzen. Deze 'burgerwacht' slaagde erin met behulp van de politie het aantal inbraken in de wijk terug te dringen. Maar ondanks dit succes heeft Gerard Verhuls- donk, lijstduwer van de VVD, niet veel op met groepen orde bewarende burgers. „Niets is zo gevaarlijk als men sen die met een honkbalknuppel rondlopen en die kijken of er ie mand vreemd doet in hun wijk. Een vreemdeling kan ook met de beste bedoelingen door zo'n buurt lopen, bij voorbeeld om zijn tante té bezoeken. Voor zo iemand is het niet leuk om op een agressieve manier gevraagd te worden wat hij komt doen". Verhulsdonk zou het woord 'burgerwacht' het liefst hele maal zien verdwijnen, „Voor mensen van mijn generatie heeft het toch een beetje dezelfde klank als Ausweis", aldus de 65- jarige liberaal, doelend op de be zetting in de jaren 1940-1945. Vlaardingen Het schoon maken van zwaar verontrei nigde grond hoeft volgens de Vlaardingse PvdA-wethou der Bas Goudriaan (milieu) binnen een paar jaar geen probleem meer te zijn. Goudriaan kwam tot die over tuiging bij bezoeken aan de ver werkingsbedrijfjes Mosmans Mi- neraaltechniek in Brabant en Edelchemie Panheel in Lim burg. De wethouder beschouwt het als een roeping om zijn en thousiasme uit te dragen. Tot voor kort slikte Goudriaan het voor zoete koek, als deskun digen zeiden dat het probleem van met pesticiden, zware meta len, aromaten, cyaniden en to lueen vergiftigde grond onoplos baar was „Iedereen zei dat er niks kon. Nu weet ik dat alles kan Lood uit grond halen kan niet, zegt iedereen. Dat kan best". Werkbezoek Met in zijn kielzog de leden van de Vlaardingse commissie voor stadsontwikkeling en milieu, ambtenaren van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieu, provin ciebestuurders en vertegen woordigers van de gemeenten Rotterdam, Schiedam en Maas sluis, wil Goudriaan op 2 maart een werkbezoek brengen aan de bedrijven in Panheel en Oss. Volgens de wethouder zijn de technici die daar werken 'echte kunstenaars op hun terrein'. Mosmans Mineraal techniek maakt vervuilde grond schoon met technieken die in de erts- mijnbouw gemeengoed zijn. Het bedrijf kreeg vorig jaar de mil joenenopdracht om het terrein schoon te maken van het chemi sche bedrijf Sandoz in Zwitser land, dat bij een brand in 1986 zwaar verontreinigd raakte met mercaptaan. kwik, herbiciden en pesticiden. Ook Edelchemie Panheel, gespecialiseerd in het terugwinnen van zilver uit foto- benodigdheden, heeft volgens Goudriaan hoopgevende tech nieken ontwikkeld. Zooitje Dat de bedrijfjes Neerlands hoop in bange dagen zouden zijn, zoals Goudriaan beweert, is aan de buitenkant niet te zien. „Toen ik in Panheel voor het hek stond dacht ik* m wat voor zooitje ben ik nu terecht gekomen. Je zou er haast gillend gek weer vandaan lopen Maar toen ik gezien had welke technieken dat bedrijf ontwikkeld heeft, was ik onder de indruk". Goudriaan vindt dat meer be leidsbepalers op de hoogte moeten zijn van de technieken, die volgens hem een einde kun nen maken aan het heilloze ver plaatsen van zwaar giftige grond van het ene depot naar het ande re. De overheid zou in Panheel en Oss de kunst moeten afkij ken, om vervolgens te investe ren in de bouw van een fabriek waar die technieken worden toegepast. „Ik neem die moge lijkheid heel serieus", zegt Gou driaan Vlaardingen heeft de Zuid Hol landse milieugedeputeerde Hans van der Vlist al voor het reisje weten te interesseren. De ge meente laat het aan de provincie over om ook bij andere overhe den belangstelling te wekken voor een leerzaam bezoek aan het zuiden des lands. Vlaardingen „Kom mensen, de hand aan de ploeg. Voor wie zich zorgen maakt over het mi lieu, is er nog werk genoeg", dichtte Izaak van der Knaap gistermiddag voor zakenlieden uit Maassluis en Vlaardingen. Een passender decor was nau welijks denkbaar, want achter de spreker waren de rokende pijpen van het Botlekgebied goed zichtbaar. De milieuwethouder was gister middag te gast tijdens de maan delijkse lunch van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel in het Vlaardingse Del- ta-hotel. Met dertig toehoorders was de belangstelling bedui dend minder dan bij vergelijk bare contactmiddagen in. Schie dam. Secretaris Y. Kramer van de af deling Maassluis/Vlaardingen verklaart dit door de concur rentie van andere zakenclubs. „Wij hebben weliswaar ruim tachtig leden, maar velen zitten ook bij de Industriële Kring Vlaardingen. Vandaar dat er vandaag niet zoveel mensen zijn". Met Van der Knaap als spreker was het bijna onvermijdelijk dat de milieuproblematiek werd geïllustreerd aan de hand van de bodemvervuiling in de Steendijkpolder. Het uitblijven van een oplossing toont volgens de wethouder aan, dat ambi tieuze plannen vaak 'sterven wegens geldgebrek'. Failliet Het rijk mag te weinig geld be schikbaar stellen voor het op lossen van de bodemproblema- tiek, de lokale overheid kan de hand volgens Van der Knaap ook in eigen boezem steken. Als het rijk op de wensen van de ge meenteraad zou ingaan, gaat de gemeente volgens Van der Knaap failliet. De saneringsei- sen zijn zo hoog, dst de gemeen te haar deel van de kosten on mogelijk zou kunnen opbren gen. „We geven elkaar graag zwarte pieten Maar ondertussen hopen we op nieten", gaf hij zijn visie opnieuw m dichtvorm. „Vaak zit ik dagenlang overeen ingewikkelde milieu-nota te praten", verklaarde de wethou der zijn luchtige aanpak. „Dat lijkt mij niet zo geschikt voor deze middag". Buitenstaanders zouden zich ongetwijfeld opeen concours voor zondagsdichters hebben gewaand. Maar deleden van de maatschappij, die hun pappenheimers kennen, kon den de aanpak van de wethou der wel waarderen. Zwartepiet Aan het slot van de bijeenkomst keerde de zwartepiet nog even terug als thema, zij het dat Van der Knaap en het zakenleven nu elkaar de bal toespeelden. Deed de wethouder een beroep op het milieubewustzijn van de burger, bankdirecteur Piet Pou- wer meende dat juist de over heid veel meer aan de bescher ming van het milieu moest doen. „Er moet veel meer in bewust wording worden geïnvesteerd", opperde de bankdirecteur. De Vlaardingse wethouder Jan Madern, die zijn Maassluïsse collega verraste door de bijeen komst bij te wonen, was het ech ter met Van der Knaap eens. Als schuldbewust burger was hij bereid de hand in eigen boe zem te steken. „Voor ik binnen kwam bij de lunch reed ik twee rondjes in mijn auto om zo dicht mogelijk bij het hotel te parke ren. Daar begint de ellende al". Schiedam Een dertigjarige vrouw uit Rotterdam zal het hekje bij de tramhalte bij station Nieuwland nog lang heugen. Toen ze erover heen wilde sprin gen om de Nieuwe Damiaan over te steken, bleef zij met haar jas achter de afscheiding haken. Zij klapte twee meter lager met haar hoofd tegen het wegdek. De Rotterd amse liep hoofdletsel op. Vlaardingen In de Vlaar dingse bejaardentehuizen dreigen acties van het perso neel. Als de directie en het bestuur van de ASHVB geen open overleg over de voorge nomen fusie met het Schie damse Driemaasstede willen voeren, komen de bonden volgens AbvaKabo-verte- gemvoordiger Frans Kramer in het geweer. Tijdens een drukbezochte pro- testbijeen komst in de recreatie zaal Drieënhuize eiste het perso neel dat de directie snel opening van zaken geeft. Ondanks dat de fusie alleen nog onderwerp van studie is. vreest het personeel dat de samenvoeging met het Schie damse verpleegtehuis achter de schermen al lang in kannen en kiuiken is. „Wij zijn niet bij voorbaat tegen een fusie", vertelde Kramer de ruim honderd aanwezigen. „Maar de directie moet eerst maar eens aantonen dat het fi nancieel noodzakelijk is. Tot die tijd werken wij op geen enkele wijze aan de samenvoeging mee". Kramer en Nelly Kreuwels van de Nederlandse Bond van Ge meenteambtenaren riepen het personeel op een alternatief plan te ontwikkelen. „Het heeft wei nig zin alleen met kritiek te ko men. Aan voorstellen om de effi ciency te verbeteren hebben we veel meer". Bij het personeel is het wantrou wen tegen de fusie diep gewor teld sinds de aanstelling van in terim-directeur J. Hagenaars bij de ASHVB. Hij is tevens direc teur van verpleegtehuis Drie maasstede, Het personeel vreest dat Hagenaars 'uitverkoop' gaat houden bij de ASHVB. Naast kritiek op de procedure is hel personeel van de ASHVB ook bang voor haar rechtsposi tie. Verzelfstandiging zou bete kenen dat het verzorgend perso neel haar status als ambtenaar kwijt raakt. Een overgang naar de cao voor verplegende perso neel zou een aanzienlijk salari soffer vergen. Juist deze week loopt het tijdelij ke contract met Hagenaars af. De bonden en het personeel vin den dat de ASHVB een volwaar dige directeur nodig heeft. „Het is geen goede zaak om met inte rim-figuren te blijven werken", sprak Kramer. „De ASHVB heeft recht op een eigen direc teur" Schiedam De NV Sportfond sen wordt mogelijk toch de part ner van de gemeente bij de bouw en exploitatie van een nieuw zwembad in Schiedam-Noord. De gemeente ging in eerste in stantie liever in zee met projec tontwikkelaren die op de plaats van het huidige Bad Groenoord behalve een zwembad ook een hotel en een congrescentrum wilden realiseren. Nu die pogin gen zijn mislukt, ligt de weg open voor onderhandelingen met de in het beheer van sport accommodaties gespecialiseerde NV Sportfondsen. AlrKhK smeden i CALLEN8URGSTRAAT VLMRCKNGEN - TEL Op 16 februari bezoekt de raads commissie voor welzijn en cul tuur verscheidene zwembaden in Nederland die gebouwd zijn door de NV Sportfondsen. De steden die de commissie 2al aan doen zyn nog niet bekend. Het gaat om zwembaden van archi tecten die ook al ontwerpen heb ben gemaakt voor het nieuwe, overdekte Bad Groenoord dat het openluchtbad moet vervan gen. Op het stadskantoor wordt ove rigens gezegd dat het nog lang niet zeker is dat de NV Sport fondsen inderdaad wordt be trokken bij de bouw van Groe noord II. Tijdens de excursie op 16 februari worden mogelijk ook baden bezocht die volgens een andere formule zijn opgezet. Ge dacht wordt aan zweminrichtin gen van de gemeente of baden die beheerd worden door stich tingen. 'Subtropische' zwemparadijzen ais Tropicana in Rotterdam en het Golfslagbad in Schevenin- gen zijn niet in beeld. Die vol doen niet aan de eis van de ge meenteraad. De raad vindt dat het nieuwe zwembad in Schie dam-Noord voor iedereen be taalbaar moet zijn. Een aandeel in de bouw van het zwembad zou de NV Sportfond sen zeer welkom zijn. De ge meente wil het oude Sportfond- senbad aan de Burgemeester Knappertlaan sluiten zodra het nieuwe bad in Groenoord open Eenentwmt ig toe komstige, etnische ondernemers ont vangen \olgendc week, uit handen an wethouder Edit Hui lens! ebcn Ond er- wijs en Culturele heden), een certificaat voor hel niet succes afsluiten van een cursus 'eigen bcdrij'l De cursus, waaraan (ad»pi- rant) ondernemers afkomstig uit Turkije, Marokko, Suriname en de Nederlandse Antillen deelnemen, is in samenwer king met de gemeente Rotter dam opgezet door adviesbureau Atlas Doel van de cursus is, bui tenlanders een goed in/iclu ie geven in 'ondernemen in Nederland' en hen kennis en vaardigheden bij te brengen tl ie moeten leiden tot een succes volle bedrijfsvoering. Immers, steeds m eer migrnn- Minder- ten lïeginnen een lx-drijf Soms zonder dal ze over vol doende voorkennis Itcschikkcn. En dat kim lastig zijn. Het volgen van de prak tische cursus helpt dan txik problemen te voorkomen. Als docenten treden o.a. op: ver tegen vvoordigers van de Kamer van Koophandel Rotterdam, de bankwereld en de gemeente lijke Dienst Midden- en Klein- Ixrdrijf, Het idee voor de cursus 'eigen bedrijf' is inmiddels door het Ministerie van Econo mische Zaken overgenomen. Het Rotterdamse initiatief /al dus ongetwijfeld door meerdere steden worden- gevolgd. En dat is opnieuw een bewijs van het feit dat Rotter dam liet bevorderen van de werkgelegenheid serieus neemt. Heel serieus.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1