Vlaardingen: armoede in ruim 4800 gezinnen SP GAAT NIET DOOR DE KNIEËN VOOR DE PVDA Wagenbewoners dreigen wethouder Valse start' voor huiswerkbegeleiding VLAARDINGS DAGBLAO SGH1EDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Werkgroep: 'En dat aantal is nog laag geschat...' V&D straks woonwarenhuis FORUM 'Mona-toetje ook besmet' Schiedam boycot Zuid-Afrika Kwart ton uit fotozaak ■«ris Oost wil winkels en bedrijven aan Singel Schiedam wil scholieren uitwisselen Boze horecaman stapt naar de Raad van State Museum: gemeente ook schuldig aan fouten Zwemmer m coma ROZEN VOOR ECHTPAAR GAST Bloemenveiling aantrekkelijker bezorginbL MUURKACHELS r; mm hg DINSDAG 6 FEBRUARI 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen De PvdA moet maar geen illusies hebben over een koerswijziging binnen de SP, die samenwerking tussen de twee linkse partijen in Vlaardin gen gemakkelijker zou maken. „Als onze partij nog groter groeit zullen wij een plaats in het colle ge opeisen, maar wij maken geen knieval voor de PvdA", reageert SP'er Remi Poppe op een open brief van John Ranshuijsen. De PvdA-voorman begreep uit een krantebericht dat de SP, meer dan vier jaar geleden, be reid zou zijn om na de verkiezin gen te onderhandelen en com promissen te sluiten. Ranshuij- sen vond die 'nieuwe construc tieve opstelling' voldoende aan leiding om Poppe een brief te schrijven. Een college van PvdA en SP vindt hij „op zich geen slechte gedachte", schrijft hij. Ranshuijsen, wiens voorkeur voor een coalitie met WD en D66 bekend is, vindt de ideeën van de SP soms 'best sympa thiek'. „Die partij vergeet alleen vaak, dat je voor leuke ideeën ook centjes nodig hebt". Maar hij zou het niet vreemd vinden als de SP aansluiting zocht bij 'zijn' PvdA. Loopjongen Poppe wil na twaalf jaar opposi tie wel een zetel voor zijn partij in het college. „Maar de SP wordt geen loopjongen van de meerderheid van de gemeente raad. Als wij in het college ko men moet dat wel te merken zijn aan de koers. Natuurlijk zijn wij bereid te onderhandelen en compromissen te sluiten. Dat zijn we altijd geweest Maar we zijn niet bereid harde standpun ten in te wisselen voor zachte ze tels". Vier jaar geleden zaten PvdA en SP ook al om de tafel, maar toen liepen de onderhandelingen stuk op tien harde eisen van de partij van Poppe. Als het tot nieuwe onderhandelingen komt zal de SP vooral de nadruk leg gen op echte inspraak, „Want nu vragen burgemeester en wet houders de bevolking naar haar mening en doen zij vervolgens wat'ze toch al zelf bedacht had den. Wij gaan alleen in een colle ge zitten als de bevolking echt iets te zeggen krijgt". vervolg van pagina 5 SchiedamHet debat in de Schiedams gemeenteraad over de verhuizing van het wagenkamp aan de Schie- kade naar de nieuwbouw wijk Spaland eindigde gis teravond in een ordinaire scheldpartij. Woedende wa genbewoners uitten bij het verlaten van de raadszaal dreigende taal aan het adres van wethouder Chris Zijde veld. „Onze tijd komt nog wel. Wij d'r aan, jij ook d'r aan". Even tevoren had de raad, met alleen de stemmen van D66 en Groen Links tegen, besloten dat het oude kamp binnen vijf jaar moet zijn gesloopt. Dat for mele besluit was volgens B en W nodig om bij staatssecretaris Heer ma (volkshuisvesting) subsidie te kunnen aanvragen voor nieuwe woonwagensin de drie toekomstige kleine kam pen in Spaland. De tegenzin van de 36 wagen gezinnen naar Spaland te ver huizen is omgeslagen in een re gelrechte weigering om aan het plan mee te werken. De kampbewoners zijn het niet eens met de keuze van de loca ties in de nieuwbouwwijk. Zij zeggen dat de gemeente haar beloften om inspraak te geven bij de locatiekeuze niet is nage komen. Bovendien vrezen zij dat de verhuizing voorgoed een einde maakt aan hun hechte leefgemeenschap. De nieuwe wagencentra mogen volgens Heerma's voorschriften maxi maal vijftien standplaatsen tel len. Tot groot ongenoegen van de bewoners liggen de kampjes in Spaland ook nog eens flink uit elkaar. Pogingen van D66 en Groen Links een bepaling op te ne men dat het oude kamp pas wordt afgebroken als met de bewoners overeenstemming is bereikt over de plaats van de nieuwe centra, leden schip breuk. Ook de VVD had moei te met een gedwongen verhui zing, maar ging schoorvoetend akkoord omdat Schiedam an ders van Heerma 'geen stuiver' meer krijgt. Tegen die 'chanta ge' kan Schiedam volgens WD-leider Gerard Verhuls- donk niet op. De kampbewoners, die een spandoek in de raadszaal had den opgehangen, lieten zich niet overtuigen door wethou der Zijdevelds belofte dat zij alsnog inspraak krijgen in de verhuisplannen. Zijaevelds be wering dat de gemeente toe wil naar een situatie 'waarin ieder een zo gelukkig mogelijk is' werd met hoongelach ontvan gen. „De enige die hier geluk kig mee is ben jij". Vlaardingen In Vlaardingen leven meer dan 4800 gezinnen onder het bestaansminimum. Met name vrouwen en migranten kunnen niet meer rondkomen van hun uitkering. Voor hen begint de armoede steeds nijpender te worden. Onder de ab solute minima zijn deze twee groepen sterk overver tegenwoordigd. Vlaardingen Vroom Drees- mann wil desnoods woningen bouwen op de bovenste verdie ping om het voortbestaan van het warenhuis aan het Veerplein in Vlaardingen te garanderen. Met die oplossing is de directie op de proppen gekomen tijdens een overleg met de Vlaardmgse wethouders Jan Madern en Bas Goudriaan. Vroom Drees- mann zoekt met spoed huurders voor de derde verdieping, omdat het bedrijf zich anders genood zaakt ziet het Vlaardingse filiaal in 1991 te sluiten. Aanvankelijk dacht V&D al leen aan de vestiging van win kels en'of kantoren in de over tollige ruimte. De gemeente lijkt zich te kunnen verenigen met het plan eventueel ook wonin gen onder te brengen in het wa renhuis. V&D speelt ook een vooraanstaande rol in de op sta pel staande plannen voor de ver nieuwing van het winkelcen trum. In het overleg op het ray onkantoor in Rotterdam kwam ook de bouw van de tweede par keergarage in de Vlaardingse binnenstad ter sprake. Vroom en Dreesmann wil een winkelpas sage tussen het warenhuis, de ga rage aan de Joubertstraat en de daarnaast geplande supermarkt. Het warenhuis wil in elk geval dat het goed bereikbaar wordt vanuit de garage. Met het oog op de gemeen teraadsverkiezingen op 21 maart gaat de werkgroep de Arme Kant van Vlaar dingen van de politiek ei sen duidelijkheid te schep pen. Tijdens een dag over het minimabeleid in. wijk centrum de Heipaal (op zaterdag 24 februari) zul len onder meer de zeven raadsfracties worden ge vraagd hun standpunt ten aanzien van een minima beleid te bepalen. Woordvoerder George Herders van de werkgroep heeft gemerkt dat vóór de verkiezingen de partijen toegeeflijker zijn. „Vier jaar geleden hadden we een forum net na de ver kiezingen georganiseerd. Dan komt er dus niets van de grond...". Begint de bijeenkomst met een viertal uiteenzet tingen, de dag wordt afge sloten met een forumdis cussie. Zo mogelijk zullen de organisatoren een slot verklaring opstellen. Schiedam Bedrijven die geen economische banden onderhou den met Zuid-Afrika krijgen voortaan een voorkeursbehan deling in Schiedam." Een meer derheid in de gemeenteraad (PvdA, D66 en. Groen Links) be sloot gisteravond deze aanbeve ling van de Lota (Lage overhe den tegen apartheid) te volgen. De recente veranderingen in het land van de apartheid mogen volgens PvdA-fractievoorzitter Gé Brouwer geen reden zijn om de druk op de Zuidafrikaanse overheid ie verminderen. VVD en CDA zijn tegen een boycot van bedrijven die relaties hebben met Zuid-Afrika. Ge rard Verhulsdonk, voorzitter van de liberale fractie, trok fel van leer tegen de motie van de PvdA. Volgens Verhulsdonk is die mo tie een loos gebaar. Een conse quente opstelling tegen Zuid- Afrika is onmogelijk vol te hou den. „Dan moeten we ook ons Mona-toetje laten staan, want dat is een ünileverprodukt en dat bedrijf onderhoudt banden met Zuid-Afrika. En lever_dan ook uw trouwringen in, want ongetwijfeld zit er goud in dat uit dat land afkomstig is. En we moeten aüemaal onze vliegva kanties met de KLM schrappen, en geen Philips gloeilampen meer gebruiken. Dat zijn im mers allemaal besmette produc ten". Verhulsdonk is óók tegen apart heid, maar gelooft niet in een boycot als effectief drukmiddel. Hii parafraseerde de lijfspreuk Alles sal regkom3 van wijlen de Zuidafrikaanse president Paul Krüger. „Een boycot verandert niets. Alles sal krom blijf. „En dan spreken we slechts over de geregistreerde personen. Ou deren met alleen een aow, wedu wen met alleen een aww-uitke- ring en mensen met een mini mumloon hebben we niet mee gerekend. Dat aantal van 4800 is door ons dus nog laag geschat", stelt George Herders, woord voerder van de werkgroep de Arme Kant van Vlaardingen. De werkgroep, die sinds een. klein jaar een bundeling vormt van diverse plaatselijke belan genorganisaties, haalt voorai de besluiteloosheid van de gemeen te over de hekel. Terwijl andere sleden in de loop der jaren een eigen minimabeleid op poten hebben gezet, is in Vlaardingen geen enkel initiatief van de grond gekomen. „We lopen", haalt Herders uit, „hier wel heel erg achter". Dat neemt niet weg dat aan de toenemende armoede in de stad wel degelijk iets kan worden ge daan. De werkgroep wijstop mo gelijkheden als het oprichten van een fonds om maatregelen in de sfeer van de woonlasten te kunnen nemen; het opzetten van een sociaal fonds, waardoor ruimhartiger financiële hulp kan worden verleend bij het sa neren van schulden en het ver strekken van leningen; het ver lagen van tarieven van verschil lende gemeentelijke instanties; en het geven van betere voor lichting door de sociale dienst. Een plan als een 'Vlaardingen- pas' in navolging van de Rot terdampas, waarmee in de Maas stad op tal van gebied korting kan worden verkregen lenigt de nood niet. De Arme Kant van Vlaardingen zegt meer waarde te hechten aan nuurverlagingen dan aan goedkopere uitjes. „Van zo'n pretpakket verwachten wij niet veel. Dat alléén is onvol doende". Het door de PvdA opgestelde rapport 'De vis wordt duur be taald' blijkt tot teleurstelling van de werkgroep niet meer te zijn dan een papieren opstelling van de sociaal-democraten. „Als er in de politiek niks mee gebeurt, heb je er ook niks aan", bitst George Herders. De Arme Kant van Vlaardingen vindt dat de gemeente elke po ging tot steun aan 'de onderkant van de samenleving' heeft nage laten, Met name kerkelijke in stanties hebben een deel van die taak nu voor hun rekening ge nomen. De werkgroep kent zelfs verhalen dat de GSD een cliënt naar een kerk verwees... Herders: „Wat in Vlaardingen wordt gedaan, is slechts het op pakken van de wettelijke taak: iedereen krijgt een bijstandsuit kering. Meer is er niet van de grond gekomen. Alles gebeurt hier den jaar later dan elders. En dat is structureel". Schiedam Inbrekers hebben maandagmorgen vroeg bij een fotozaak aan de Hoogstraat een flinke slag geslagen. Zij gooiden een etalage ruit in en gingen met zes videocamera's en vijf foto toestellen aan de haal. Hun buit vertegenwoor digt een waarde van 25.000 gulden. iV Docente Ogrü en opbouwwerker Noyon: de huiswerkbegeleiding kan van start, alleen moeten de eerste leerlingen nog komen. Vlaardingen Het werd geen daverende start, gistermiddag in wijkcentrum de Hei paal. Welgeteld nul kinderen waren afgeko men op de eerste huiswerkbegeleiding voor leerlingen van de twee hoogste groepen van twintig deelnemende basisscholen, Coördinator Bart Noyon en 'docente* Dursu- ne OgrU hadden het eigenlijk al min of meer verwacht. De informatie was het Vlaarding se onderwijs wat aan de late kant verstrekt Misschien, zo denken ze, zijn onderwijzers, ouders en kinderen nog niet eens goed op de hoogte van dit initiatief. Want van één ding is het tweetal overtuigd: voor het helpen bij huiswerk, waarvoor vijf locaties in de stad zijn opgezet, bestaat wel degelijk belangstelling. Anders was het on derwijs voorrangsgebied Vlaardingen er na een voorbereiding van zo'n driekwart jaar ook niet aan begonnen. Vooral voor migranten-kinderen kan de huiswerkbegeleiding een uitkomst zijn, denkt Heipaal-lerares Ogrü die, net als drie andere begeleidsters, zelf nog studeert aan de lerarenopleiding ZWN in Rotterdam, Hel probleem voor kinderen van Marokkaanse of Turkse afkomst is vaak, legt ze uit, dat ze bij hun huiswerk geen steun hebben aan hun ouders. Vader en moeder spreken niet of matig Ne derlands, kunnen bij taal hun kind dan ook niet echt helpen en vakken als aardrijkskun de ('Waar ligt Enkhuizen?') en geschiedenis ('Wie vermoordde Willem van Oranje?) le veren eveneens problemen op. Het was ook de Turkse ouderraad die om huiswerkbege leiding heeft gevraagd. Een ander punt is dat sommige kinderen thuis geen rustig plekje kunnen vinden om hun lesje te maken. Voor onderwijs- en wel- zijnsinsteliingen was het reden genoeg dit initiatief te nemen. Naast de Heipaal wordt begeleiding ook gegeven, in de wijkcentra 't Nieuwelant, West en De haven en het Siso- gebouw. Schiedam De vernieuwde Singel zou een volwaardige win kelfunctie moeten krijgen. Die wens sprak woordvoerder Aad de Wolf van bewonersvereni- ging-Öost gisteren uit tijdens de start van drie nieuwbouwprojec ten in de straat Veel hoop hoeft De Wolf niet te koesteren, want wethouder Van Kleef ziet de winkelfunctie in de doorgangsroute tussen station Schiedam/Rotterdam-West en het centrum absoluut niet van de grond komen. De wens van De Wolf sluit aan bij de plannen, die verleden week door een Delfts inge nieursbureau werden gelan ceerd. De Delftenaren stelden, dat de revitalisering van het stadscentrum gebaat is bij een aantrekkelijke doorgangsroute naarhetstation. In deze visie zouden aan de Sin gel meer winkels een plaatsje krijgen. „Het is jammer dat er al leen woningen worden ge bouwd", stelde De Wolf, „In het vervolg van de vernieuwing van de Singel hoopt Oost ook op win kels". Wethouder Hans van Kleef heeft weinig op met de winkel plannen. Het idee om de Singel ie transformeren in een winkel straat is volgens de wethouder al 20 jaar oud. „Het plan dat nu wordt gelanceerd stamt in feite uit de tijd dat Schiedam afste vende op 120.000 inwoners. Dat de winkelplannen niet reëel wa ren", vervolgde de wethouder, „blijkt al uit het feit dat de mees te winkels aan de Singel de laat ste jaren kapot zijn gegaan". De uitholling van de winkel functie kan volgens Aad de Wolf worden gekeerd door een actie ve opstelling van de gemeente. „In het vervolg van de stadsver nieuwing moet de gemeente des noods maar risico dragen in de ontwikkeling van de bedrijfs ruimten", meent de woordvoer der. De Wolf was wel blij met de start van de stadsvernieuwing van de verpauperde doorgangsroute. De eerste paal, die wethouder Van Kleef samen met vice-voor zitter Marcel Houtkamp van de Woningbouwvereniging Schie dam sloeg, betekende de start van de bouw van veertig wo- n i ng weiwon i ngert. De huizen worden op drie ver schillende plekken aan de Singel gebouwd. De Wolf plaatste ook kanttekeningen, bij de opknap beurt van de Singel. „Er zat ze ven jaar tussen de eerste bouw technische onderzoeken en de start van het werk. Dat is veel te lang", stelde De Wolf. Naast nieuwbouw wordt de ko mende jaren veel aandacht be steed aan renovaties aan de Sin gel. De bewonersvereniging vreest tvhter, dat deze plannen niet of nauwelijks uitvoerbaar zijn. Schiedam Een onderwijsdele- gatie uit Schiedam heeft in de Franse partnersiad Vienne aan gedrongen op een uitwisselings programma voor scholieren. Schiedam wil met alle vrienden steden betere contacten op on derwijsgebied, Schriftelijke po gingen om Neath (Engeland), Udine (Italië) en Esslingen West-Duiisland) daarvoor te in teresseren liepen tot nu toe stuk op onverschilligheid. Een per soonlijke benadering is veel ef fectiever gebleken. Het Sehie- damse voorstel werd in Vienne met instem ming begroet. Hei lycée van de Franse stad aan de Rhone was dadelijk in voor het idee regelmatig groepen scholieren uit te zenden en te on t vangen. On der wijsconsulent Lex Tigges hoopt het plan ook Schiedam te kunnen Verkopen". Het Stedelijk gymnasium is in elk geval enthousiast, Dat bleek uit de reacties van de rector en de docente Frans die Tigges op zijn reis vergezelden. De leerlingen van het stedelijk gymnasium hebben in feite het spits al afgebeten van het uitwis selingsprogramma. Een klas van de Schiedamse school bracht op de terugreis van een uitstapje naar Zuid-Frankrijk in 1988 een bezoek aan Vienne. Tigges is zeer onder de indruk van de Franse gastvrijheid en het en thousiasme in vienne. Maassluis Paul Degenkamp, eigenaar van croissanterie Mon sieur Paul. heeft de strijd om een drijvend terras in de Noordvliet te bouwen nog niet opgegeven. ,.Ik stap meteen naar de Raad van State", was Degenkamps re actie, toen hij eind vonge week de negau'eve beslissing van de gemeente m de bus kreeg. Deze week heeft de horecaman een onderhoud met de Onderne mers Federatie Maassluis. De genkamp wil van de federatie adviezen hoe hij zijn bezwaren bij de Raad van State het best kan verwoorden nu de gemeen te Maassluis zijn beroepschrift naast zich neer heeft gelegd. De eigenaar van de drukbeklante croissanterie zou zich best bij de beslissing van het gemeentebe stuur willen neerleggen als hij zich met de argumentering kon verenigen. Maar hij is het perti nent oneens met de genoemde motieven. De gemeente is tegen het terras, omdat de klanten en het bedie nend personeel de vaak druk be reden Noordvliet moeten over steken. Vooral op de vrijdag en zaterdag zou dat tot gevaarlijke situaties kunnen leiden. Degen- kamp: „Flauwekul. Je hoort toch ook niet dat de mensen die de weekmarkt op vrijdag bezoe ken de straat niet mogen over steken? De gemeente gunt mij gewoon dat terras niet". De horeca-ondernemer vindt dat een drijvend terras een aan winst kan zijn voor de Maassluis- se binnenstad, waar 's zomers veel dagjesmensen komen. Schiedam Het gemeente bestuur is zelf voor een deel verantwooordelijk voor de organisatorische en admini stratieve fouten in het Stede lijk Museum. Door de krappe personeelsbezetting kon het museum lang niet alle taken uitvoeren die de gemeente aan de museum leiding dele geerde. In een commentaar op een on derzoeksrapport van accoun tantsbureau VB Het de museum directie al in augustus vorig jaar weten Verbaasd' te zijn over de beschuldiging dat er onvoldoen de toezicht werd gehouden op bepaalde activiteiten. Adviezen van het museum recepties niet te laten doorgaan, omdat er geen personeel beschikbaar was, wer den door de gemeente terzijde geschoven. Signalen dat sommige activitei ten het museum problemen zou den bezorgen, kunnen niet aan het college van B en W voorbij zijn gegaan. Voor iedere ont vangst of bijeenkomst in de aula van het museum is toestemming nodig van B en W, Bovendien vinden veel van die activiteiten juist plaats op verzoek van de ge meente. I n plaats van de museumdirectie de zwarte piet toe te spelen, kan de gemeente beter een goede re geling opstellen voor de neven activiteiten in het museum, en duidelijk maken wie daar ver antwoordelijk voor is, liet Clara Stroman in augustus in haar brief aan B en W doorscheme ren. Wat de gemeente met dat advies heeft gedaan, is niet duidelijk. Het lijkt er op dat het onderzoek en het commentaar van de di rectie maandenlang in een lade op het stadskantoor heeft gelegen en geheim is gehouden. Dat er een onderzoeksrapport bestond bleek pas vorige week, toen wethouder Luub Hafkamp het vertrek aankondigde van museumdirecteur Hans Paal man per 1 juni. Paalman gaat nog anderhalf jaar administra tief werk doen in het museum. De directeur laat het bij de me dedeling dat hij dit 'niet onac ceptabel' vindt. Clara Stroman weigert een mondelinge toelich ting. Zij verwijst naar haar brief van augustus. In dat schrijven wordt gesteld dat zich ook al vóór 1987 het onderzoek gaat terug tot dat jaar problemen in het museum voordeden. Het Stedelijk heeft de gemeente ook meermaals op het bestaan van die problemen gewezen. Stroman vond het daarom 'verheugend' dal er in 1989 eindelijk een onderzoek kwam. Personeelsgebrek was volgens haar de oorzaak van veel andere fouten die in het rapport worden genoemd, zoals de achterstallige registratie van aangekochte kunstwerken en de onduidelijke boekhouding van de voorschot- kas. Schiedam Een 40-jarige Schiedammer is gistermorgen in zwembad Zuid bijna verdron ken. De man lag op de bodem van het bad toen dat door de 63- jarige Schiedamse J. Quat werd opgemerkt. Zij haaide hem bo ven water en reanimeerde de man. Desondanks werd de zwemmer in coma naar het Schieland ziekenhuis overge bracht. De ferme bos rozen naast Jacoba Gast en de brede glimlach die zij en haar man Franz laten zien, geven al aan dat er gisteren In hun woning aan de Burgemeester Pruissingel een feestje werd gehouden. De gebo ren en getogen Vlaardingers vierden met enkele familieleden en met burgemeester Fred van Lier en zijn vrouw hun zestigjarig huwelijks feest. Uiteraard was Van Lier niet met lege handen naar de Pruissingel afgereisd. Hij overhandigde het gelukkige paar namens het gemeente bestuur een cadeau. Vlaardingen D° bloemenvei ling Westland in H-mselersdijk zal in de toekomst in de regio Waterweg nog actiever perso neel gaan werven. De veiling kondigt dat aan in het perso neelsblad Veilingwijzer. In een evaluatieverslag over de banendagen stelt de veiling te leurgesteld vast dat de wervings- campagnes steeds moeizamer verlopen. Met name het systeem van de grote banendagen, waar bij massaal naar personeel wordt gezocht, blijkt slecht te functio neren. Hoewel de mini-uitvoeringen van de banendagen wel effect sorteren, verwacht de veiling dat ook dat middel op korte ter mijn zal 'opdrogen*. Afgelopen jaar waren er in totaal maar liefst elf banendagen nodig om het benodigde personeel te re- erhteren. Dat is de voornaamste reden om in een grotere regio te gaan werven. Inmiddels is het potentiële werknemers uit de re gio aantrekkelijker gemaakt bij de veiling te solliciteren. Het aantal busdiensten naar Honse- lersdijk is uitgebreid. 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. (ADVERTENTIE) Alle merken en afmetingen Lage prijzen! Vakkundig plaatsen Direct leverbaar. Erkend installateur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1