Stroomstoring treft Maassluis Stukadoor heeft werk voor het opscheppen ^Kerstboom ook besmet' :|prc Vlag uit voor Mandela Dak VFC weer op drift [dawji Raad heeft geen geld over voor geluidswal West fel tegen urban villa's r« I# 11III1188 QA6BIAD SCHÜBAMSE SOURANf NIEUWE WATERWEB COURANT SP: Amro weren Gemeentebelangen en het Zuid-Afrika debat: Bromfietster aangereden Auto's bekrast Forse tegenvaller bibliotheek Holy-Noord Hagenaar Vierling lijsttrekker CD Hulp voor blinden nu beter in beeld Nieuwe opleiding stelt baan in het vooruitzicht Wind verrast automobilist MOOI WARM" smeden 'Politiek paait migranten' Echtpaar fraudeert DONDERDAG 8 FEBRUARI 1990 PAGINA 17 .t 6,3131 BC\ s 4008,3130 KA Vlaardingen. Tel Vlaardingen De SP vindt dat de gemeente geen zaken meer moet doen met POM- Amro, de projectontwikke laar achter de uitbreiding van winkelcentrum De Lo per. „POM-Amro doet zaken in Zuid-Afrika. Met zulke bedrijven doen wij geen za ken meer", zei Remi Poppe. „Dat hebben wij een maand geleden afgesproken. Een logisch uitvloeisel van het besluit van januari, dat de gemeente een voorkeur heeft voor bedrijven die geen banden onderhouden met Zuid-Afrika. Zo noemde Poppe zijn voorstel om Pro ject Öntwikkeleaars Maat schappij Amro geen grond in erfpacht te geven voor de bouw van 67 koopwoningen bij De Loper. Dat de Kroon dat besluit van de gemeente raad heeft geschorst, deed volgens Poppe niet ter zake. „Wij zijn als gemeenteraad vrij onze voorkeur te bepa len". Wethouder Bas Goudriaan vond dat de SP'er te laat kwam met zijn voorstel. „Twee jaar geleden was deze discussie nog op zijn plaats geweest", zei hij. „Nu zijn de contracten gesloten". PvdA- leider John Ranshuijsen was het daarmee eens. „Wij zijn al vijftien jaar in onderhan deling met POM-Amro. Daar kunnen wij nu niet op terug komen". Hij zei overi gens nog voor de volle hon derd proeent achter het eco nomisch anti-apartheidsbe- leid van Vlaardingen te staan. Schiedam In het debat of Schiedam een bijdrage moet leveren aan een economische boycot van Zuid-Afrika is nu zelfs de jaarlijkse viering rond de kerstboom op de Koemarkt tietrokken. De boom wordt traditioneel ge schonken door de Schiedam- se vestiging van de Zweedse multinational Sandvik. Dat bedrijf onderhoudt volgens Gemeentebelangen Schie dam banden met het land van de apartheid. Directeur Cuppens van Sandvik Nederland ontkent de beschul diging van de politieke partij die geen zetel in de raad heeft dal de 'gereedschapsfabrikant aan de 's-Gravelandseweg zaken doet met Zuid-Afrika'. „Wij heb ben totaal niets met dat land te maken". Op het stadskantoor weet men met wie de waarheid spreekt. Sandvik of Gemeente belangen. Economisch specialist Raymond Vredebregt is niet op de hoogte van de internationale vertakkingen van Sandvik. Vredebregt weet sowieso niet welke - plaatselijke bedrijven eventueel op een zwarte lijst zou den belanden, mocht Schiedam van het rijk vnjbaan krijgen voor een voorkeursbehandeling van bedrijven die Zuid-Afrika mijden. De principe-uitspraak van de gemeenteraad om zo'n beleid te willen voeren zonder inmenging van de regering is door het college van B en W in elk geval nog niet vertaald in Vlaardingen Als het aan PvdA'er John Ranshuijsen ligt steekt Vlaardingen binnenkort de vlag uit voor Nelson Mandela. Liefst de vlag van het African National Congres, maar desnoods moet de ge meente de vrijlating van de ANC-leider maar vieren met de Vlaar- dingse of de Nederlandse driekleur, vindt Ranshuijsen. Een bescheiden feestje voor de vrijlating van Mandela zou goed aan sluiten bij de „bijzondere aandacht die de gemeente Vlaardingen reeds heeft getoond voor de problemen in Zuid-Afrika", aldus de PvdA'er. Vorige maand besloot de gemeenteraad tot een economisch anti-apartheidsbeleid, een besluit dat echter al door de Kroon is ge schorst Het vlaggen dient volgens Ranshuijsen te geschieden vanaf openba re gebouwen in Vlaardingen. In de eerste plaats denkt hij aan de to ren van de Grote Kerk, „het symbool van onze stad". een opdracht aan Vredebregt een zwarte lijst samen te stellen. Het is volgens de ambtenaar eco nomische aangelegenheden ook nauwelijks te doen de internatio nale relaties van het complete Sehiedamse bedrijfsleven te in ventariseren. „Dan zou je alle 2600 ondernemingen moeten be naderen. Dat lijkt me een hoop werk", aldus Vredebregt. Gerard Verhulsdonk (VVD) zei deze week al dat de Sehiedamse bevolking het Mona-toetje maar moet laten staan, wil ze een eventuele boycot consequent uitvoeren. Mona is een product van de 'besmette' multinational Unilever. Ver hulsdon ks voor beelden gouden trouwringen afdoen, geen vliegvakanties meer met de KLM... worden door Gemeentebelangen aange vuld met enkele minstens zo in grijpende maatregelen. Zo zou de wederopbouw van molen De Palmboom moeten worden ge staakt, want enkele sponsors 'plegen handel' met Zuid-Afri ka. De partij laat overigens in het midden om welke sponsors het gaat Zo kort voor de verkiezingen pikt Gemeentebelangen gaarne een graantje mee van het boycot debat. De PvdA wordt verweten 'een smerige streek' te hebben geleverd met de motie, waarin staat dat Schiedam vindt dat een gemeente zelf moet kunnen uit maken 'of ze een zogenaamd voorkeursbeleid voert. Die mo tie getuigt van 'doordram poli tiek', het is 'komedie', vindt Ge meentebelangen. Zonder nadere motivering zegt de partij ook dat B en W 'handenvol gemeen schapsgeld' weggooien en dat er 'in deze stad wel betere dingen' te doen zijn. Schiedam Een twintigjarige Vlaardingse heeft aan een onge- i luk op de kruising van de Brauwweg en de 's-Graveland- seweg het gevaarlijkste ver keerspunt in Schiedam een flink aantal kneuzingen en blau- i we plekken overgehouden. Ze moest daaraan in het Holy-zie- kenhuis worden behandeld. Gistermorgen rond acht uur werd de bromfietster aangere- den door een bestelauto die werd bestuurd door een 44-jarige Schiedammer. De man had ver zuimd haar voorrang te verle nen. Schiedam In een afgesloten parkeergarage aan de Kortland straat zijn gisteravond tussen ,acht en elf uur vier auto's be- i krast. De daders zijn met een 1 scherp voorwerp te werk gegaan en hebben voor ongeveer vijf duizend gulden schade aan de auto's aangebracht. Vlaardingen Vlaardin gen heeft zich lelijk verke ken op de kosten van de in richting van een nieuwe bibliotheek in winkelcen trum De Loper in Holy- Noord. Die wordt ten min ste 464.000 en misschien zelfs 939.000 gulden duur der dan geraamd. De nieuwe bibliotheek moet volgens plan worden gevestigd in het voorma lig pand van de super markt Grunsa in De Lo per. Dat onderkomen kost de gemeente 1.900.000 gul den. Met bijkomende kos ten voor verbouwing, in richting en het beheer van een aantal winkels in het pand komen de kosten veel hoger uit. Voor aan koop en verbouwing was twee miljoen gulden gere serveerd. Burgemeester en wethou ders hebben gekozen voor de duurste optie, waarbij de gemeente het hele pand koopt en er een aantal winkels in vestigt. De mo gelijkheid bestaat ook om een deel van de super markt te kopen en de win kels door ontwikkelaar POM-Amro te laten behe ren. B en W hebben echter het liefst het hele pand in bezit. De gemeenteraad praat vanavond over de fi nanciële tegenvaller. Schiedam Drs. A.J.C. Vier ling uit Den Haag za! bij de ge meenteraadsverkiezingen in maart in Schiedam optreden als lijsttrekker van de Centrum De mocraten. Op de CD-kandidatenlijst voor de Sehiedamse raad staan 21 na men. Drie kandidaten wonen ïn Den Haag. Dat partijen een lijst trekker opvoeren die niet in de eigen gemeente wonen is hoogst ongebruikelijk, hoewel de CD die formule vaker hanteert. Mocht Vierling voldoende stem men halen voor een raadszetel en die ook willen bezetten, dan is hij volgens de Kieswet verplicht naar Schiedam te verhuizen. Bij instellingen voor gezond heidszorg in Schiedam en Vlaar dingen is vanaf vandaag een pos teractie van Start gegaan. De be doeling van de campagne van Vi sio is meer bekendheid te geven aan hun werk voor blinden en vi sueel gehandicapten. Deze regionale instelling heeft zich zo'n drie jaar geleden op de derde etage van het Rotterdamse Oogziekenhuis gevestigd. Nu de geheel op orde is, zegt het hoofd van Visio H.L van der Wende, is het tijd gekomen nadrukkelijker aan de weg de timmeren. „In deze regio bestaat wonderlijk genoeg weinig zorgverlening voor slechtzienden en blinden. Op een school na is hier niet of nauwelijks j iets van de grond gekomen". Dat komt, voegt hij er aan toe, "j omdat gehandicapten altijd er- gens ver weg werden 'opgebor- j gen'. Dat beleid is honderdtachtig j graden gewijzigd. Reden om de hulpverlening in de stedelijke ag- glomeratie duidelijker in beeld te brengen. En daarmee is Visio begonnen; eerst in Zeeland en nu in Zuid- Holland, waarbij Schiedam en Vlaardingen als één der eerste gemeenten worden aangedaan. De instelling helpt op allerlei ge bied mee aan revalidatie en toont op de poster de televisieloep, waarmee slechtzienden teksten kunnen lezen. Van der Wende: „Wij proberen deze mensen op alle manieren weer zo zelfstandig mogelijk laten functioneren". Vlaardingen Voetbalvereni ging VFC is vanmorgen vroeg voor de derde maal in twee we ken geconfronteerd met storm schade Opnieuw waaiden op het complex aan de Burgemeester Heusdenslaan dakplaten van de tribune Evenals de twee vorige keren moest de brandweer er aan te pas komen om loszittende platen weer vast te zetten of te verwijderen. Tijdens de twee eerdere stormen was de situatie zo gevaarlijk dat de pohtte besloot de Heusdens laan voor geruimte tijd af te zet ten Dat was dit keer met nodig. Het verkeer ondervond weinig hinder van de op drift geraakte dakplaten. Onder toeziend oog van de kenners brengt een leerling-stukadoor pleisterwerk aan in een doorgangetje. Wie twaalf van deze kamertjes succesvol doorloopt, kan rekenen op een baan. Schiedam „Als het niet an ders kan moeten we de atv, hoe goed dat ook is voor de werkgelegenheid, inruilen voor een image-verbete ring". Die noodkreet slaakte voorzitter J.F. van der Kant van de werkgeversorganisa tie voor stukadoors gister- In de Rijnmondregio is spra ke van een fnuikend tekort aan vaklieden. Een beter beeld van het pleisterwerk is broodnodig. De pleisteraar staat volgens Van. der Kant niet best bekend, terwijl hij toch 'de edelsmid van de bouw' is, aldus de voorzitter. Die slechte naam zou wel eens mede oorzaak kunnen zijn van de summiere belang stelling voor dit vak. Jongeren^ vullen nog liever vak ken dan dat ze in de bouwnijver heid aan de slag gaan, denkt Dirk Markwat. Hij Is de geeste lijk vader van de stukadoor-op leiding die gisteren officieel van start is gegaan bij het Centrum voor Vakopleidingen Volwasse nen (CVV) m Schiedam. Vier leerlingen worden daar binnen negen maanden klaargestoomd om huizen van pleisterwerk te kunnen voorzien. „En hei is geen keuzevak: werk of werk loosheid Bij ons krijgen ze gega randeerd een baan'zegt de ini tiatiefnemer nadrukkelijk. Het is hard nodig ook dat jong bloed de gelederen komt ver sterken; ook al, omdat de oudge dienden jn de vut verdwijnen. Noch in het district Rotterdam noch in Dordrecht heeft Mar kwat het afgelopen jaar evenwel aankomende ambachtslieden kunnen strikken. Hij zegt zo der tig banen te kunnen vergeven. Treffend voegt Van der Kant er aan toe dat 'sinds de tweede helft van 1989 een schreeuwend te kort bestaataan vakmensen'. Markwat: „De arbeidsbureaus kunnen niet helpen. De mensen staan gewoon niet ingeschreven, omdat iedereen bij een bedrijf werkt. En de werving heeft ook niets opgeleverd". Vandaar zijn initiatief vanaf de basis te begin nen: opnieuw een opleiding van de grond krijgen die 21 jaar gele den een zachte dood was gestor ven, omdat in de bouw danig de klad kwam. Markwat „Een 4<.-<d tdmg is onmisbaar vooi i, goede maatschappelijke opbouw Bij het CVV m Schiedam leren de eerste vier deelnemers nu al de fijne kneepjes van het vak. Na de zomervakantie zijn degenen, die het stucwerk het snelst onder de knie hebben, al inzetbaar. De hoge nood blijkt tevens uit de be reidwillige medewerking die honderd bedrijven in Rotterdam en omgeving aan het plan heb ben gegeven. Dankzij de scholing kunnen jaarlijks vijftien nieuwe pleiste raars de bouw in. „We kunnen deze jongeren een. garantie ge ven dat zy gedurende twee jaar na voltooiing van de opleiding verzekerd zijn van een baan En daarna? Dirk Markvvat is van één ding heilig overtuigd; „Dan zijn er genoeg bedrijven die hen willen hebben". Schiedam - Een 74-jarige auto mobilist werd gisteravond op de Havendijk zo verrast door een forse windvlaag, dat hij de macht over het stuur verloor. De auto van de Schiedammer werd daardoor tegen een boom ge drukt en raakte zwaar bescha digd. De hevig geschrokken man liep alleen een flinke buil op zijn hoofd op. De wind eiste ook by een benzi nestation aan de Zwaluwlaan zijn tol. Even na middernacht moesten politie en brandweer uitrukken, omdat de dakbedek king daar dreigde los te laten. De brandweer haalde het spul uit voorzorg naar beneden. (ADVERTENTIE) ATkKN< C*aEI«JB0S7TUAT 80 VUAflOHGEN-TB. 010-4343096 MaassluisEen storing in een hoogspanningskabel aan de Westlandseweg heeft gisteravond grote de len van Maassluis zonder stroom gezet. Duizenden gezinnen bleven een groot deel van de avond en nacht verstoken van elektriciteit. B.ond kwart voor negen ont stond kortsluiting ïn een hoofd leiding, die de elektriciteit van uit Delft aanvoert. Hoewel de storing een kwart van alle huis houdens trof, werd heel Maas sluis direct geconfronteerd met de storing. Doordat de Seringen- flat, waarop het kabelontvangst- station is gevestigd, ook door de storing getroffen werd, viel in de hele stad de tv-ontvangst uit. Vijf monteurs van de Gemeente bedrijven, die werden geassis teerd door drie collega's van het provinciaal energiebedrijf, zijn de gehele nacht ïn de weer ge weest om de problemen te ver helpen. Pas om half tien vanoch tend kregen de Kwarteliaan en de Van Beethovenlaan weer prik op het stopcontact. Het zwaarst getroffen werden de burgemeesterswijk en de Steen- dijkpolder, maar de storing ken de verschillende uitlopers naar de Dïjkpolder en het centrum. Een woordvoerder van de Ge meentebedrijven sprak vanoch tend over een 'zeer gecompli ceerde storing'. Ondanks dat een deel van Maas sluis werd afgesneden van het telefoonnet werd de politie over stelpt met telefoontjes. Op het hoofdbureau aan de Westlandse weg, dat door het inschakelen van een noodaggregaat kon blij ven functioneren, werden in de loop van de avond 350 telefoon tjes geturfd. Alarm Er ontstonden geen grote proble men in Maassluis. Wel sloegen talloze alarminstallaties op hol, maar dat is volgens politie woordvoerder Hans de Jong ge bruikelijk bij stroomstoringen. Agenten hielden wel een oogje in het zeil in winkelcentrum Ko ningshoek. Door de stroomsto ring waren de toegangsdeuren spontaan opengesprongen, waarop jongeren zich per fiets in het overdekte winkelcentrum begaven. Uit een eerste analyse bleek van ochtend, dat een deel van het be veiligingssysteem van het elec- triciteitsnet moet hebben ge faald. De breuk in de hoogspan ningskabel veroorzaakte een sneeuwbaleffect, waardoor in totaal zes storingen in het ge meentelijk energienet ontston den. „Een zwakke plek in de hoofd leiding leidde direct tot een breuk in een andere hoogspan ningsleiding. Door deze storing gingen andere kabels spontaan kapot". Voigens de woordvoerder had den de problemen van vanacht een geheel ander karakter dan de grote stroomstoring van ver leden jaar. Toen viel een deel van het openbare leven stil door problemen in een schakelstation van het provinciaal energiebe drijf, Vlaardingen De gemeen teraad van Vlaardingen durft niet het risico te nemen om in de Westwijk op eigen koster» een geluidsscherm te laten bouwen langs de A 20. Vol gens wethouder Jan Madern kost zo'n geluidsscherm, waar de SP in een motie om vroeg, 1,2 miljoen gulden. „Het is een ludiek voorstel, maar geen haalbare kaart", oordeelde Madern over de motie. Vlaardingen ziel zich geconfron teerd met plannen voor aanleg van rijksweg 19, de Blanken burgtunnel en verbreding van rijksweg 20. Burgemeester en wethouders vroegen ruim 28.000 gulden voor de voorbereiding van die besluitvorming. Ambte naren moeten de plannen bestu deren en overleggen met Rijks waterstaat er» daUcost geld, luid de de verklaring. Dat schoot G roen Links en de SP in het ver keerde keelgat. Rijksweg 20 kan niet verbreed worden voordat er iets is gedaan tegen de geluidsoverlast in de Westwijk, verkondigde Poppe. „Als Rijkswaterstaat geen ge luidswal laat bouwen moeten we het zelf doen", betoogde de SP'er Rijkswaterstaat zou de kosten later moeten vergoeden. „Wij zijn als volksvertegenwoor digers verplicht de gezondheid van de burgers van vlaardingen ie beschermen. We weten al elf jaar dal het daar niet goed zit. De bewoners hoeven niet langer te wachten", aldus Poppe. Arnold van Kalken van Groen Links vond het al te gek voor woorden, dat de gemeente so wieso wenst te overleggen mei Rijkswaterstaat over uitbreiding van het rijks wegennet. Hij noemde dat 'onwaarachtig*. „In alle programma's staat dat wij te gen die uitbreiding zijn. Dan is het niet erg consequent om geld uit te trekken voor de voorberei ding ervan", meende hij. Wethouder Jan Mad rn was het met de twee linkse raadsleden oneens „Wij moeten heel duide lijk betrokken zijn bij dat over leg met Rijkswaterstaat. Om bij de lijd te blijven en bij te stellen waar dat nodig is", legde hij Pop pe uit Tegen Van Kalken zei ae wethouder: „Ik kan mij niet voorstellen dat u zo dom bent aan dat standpunt vast te hou den. Wij zijn met onwaarachtig". Madern wees erop, dat de ge meente Rijkswaterstaat op nieuw gevraagd heeft een ge luidswal te plaatsen. Een actie comité in de Westwijk dringt daar al geruime tijd op aan. Het comité heeft 600 handtekenin gen verzameld onder een plei dooi voor een geluidswal. Een meerderheid van de raad meen de echter, dat de gemeente die wal niet zelf moet betalen. Schiedam Hei Sehiedamse gemeeenteraadslid Mahir Engin (PvdA) gaat eind fe bruari en begin maart in de drie Waterwegsteden forum discussies houden over de komende raadsverkiezingen. De bijeenkomsten zijn be doeld voor migranten Engin, die van Turkse af komst is, wil discussiëren over de vraag wat de ver- schiiende politieke partijen de migranten te bieden heb ben. Engin vindt dat de par tijen de voorlichting aan mi granten schromelijk ver waarlozen. Hij zet dikke vraagtekens bij de minder heden-paragrafen in veel verkiezingsprogramma's. Vee) opmerkingen in die programma's zijn volgens Engm alleen bedoeld om de migranten te paaien. De PvdA'er heeft zich ook kritisch uitgelaten over de zo goed als onverkiesbare plaats die het CDA m Schiedam de Turkse kandidaat Güngör Halepglioglu heeft toegewe zen. Halepglioglu kan waar schijnlijk alleen met voor keurstemmen in de raad ko men. CDA-voorzitter Jan den Brinker vindt die kritiek onterecht. De kandidaten- commissie had Halepglioglu op de achtste plaats gezet. De ledenvergadering verander de dat later in een tiende plaats. Zie verder pagina 19 Vlaardingen Een Viaardmgs echtpaar heeft de sociale dienst voor ruim 68.000 gulden opge licht. De 32-jarige man had ver zuimd de dienst in te lichten dat hij'sinds juli 1987 inkomsten ge noot uit werk. AI die tijd heeft hij ook een uitkering gekregen. Zijn even oude vrouw was op de hoogte van de malafide praktij ken van haar man. Zij heeft de inkomsten briefjes steeds mede ondertekend. Schiedam Bewonersvere niging Sehiedam-West (BVSW) wil paal en perk stellen aan de bouw van pe perdure woonappartemen ten. De bewonersvereniging vindt het erg benauwend dat dc zogenaamde urban villa's op de mooiste piekjes in de stad dreigen te verrijzen: bij de Warande, de plaats waar de Julianakerk stond en jn het Vlaardingerdijkpark. De BVSW wil da' het projectont wikkelaars moeilijker wordt ge maakt grond te kopen voor hun lucratieve appartementenhan- del. Het meest omstreden van de drie plannen voor dure woonap partementen is dat van de 65 wo ningen m het Vlaardingerdijk park. De bewoners vinden dat zowel het CDA als de PvdA bij de behandeling van dat plan in de raadscommissie een bedenke lijke rol hebben gespeeld. Het CDA wordt verweten dat zij ak koord lal met het plan voor de drie hoge flats, terwijl de confes sionelen tegen het torengedeelte van het Warande-plan waren. West begrijpt dat niet, omdat de toren bij het voormalige klooster lager is dan de Oats in het park. De PvdA heeft zich in de ogen van West uiterst ongeloofwaar dig gemaakt door voor de groen opslokkende Oats te kiezen, ter wijl de partij in een nota juist pleit voor meer groenvoorzie ningen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1