Schuldenfonds grotendeels onaangeroerd Maassluis blij industrie boos Loper uit bij start aanleg wagenkamp Groen Links wil open gesprek met bevolking SW haalt bakzeil in Bijdorp VLAARDINGS OM 'i SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schillenboer maakt zijn come-back Raad voor aankoop Grume pand Vlaardingen verbiedt tropisch hardhout Dief heeft aan kwartier genoeg CDA'er Kool: schandelijke vertoning Drukte bij brandweer Maij schrapt Blankeuburgtumiel Brandweer zoekt vrouwen Auto te water VRIJDAG 9 FEBRUARI 1990 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Teiefax: 010-4349754. Schiedam De schillenboer maakt zijn come-back in de Schiedamse straten. De 61-jarige J, van Vliet heeft van de Open bare Nutsbedrijven vergunning gekregen in twee wijken groen- tenresten op te halen. Zijn werk gebied gaat bestaan uit Schie dam-Oost en De Gorzen. Schillenboer Van Vliet maakt zijn eerste ronde op maandag 19 februari. De nutsbedrijven zien zijn werk als een bijdrage aan het milieubeleid van de gemeen te. De schillen, die anders in de grote afvalstroom zouden belan den, worden door Van Vliet als veevoer verkocht Anders dan zijn voorgangers uit vroeger dagen laadt schillenboer Van Vliet zijn 'oogst' niet op een kar met een paard ervoor. Hij verplaatst zich in een milieu vriendelijk elektrokarretje. De komst van de schillenboer is een aanvulling op de toekomsti ge proef met het gescheiden, op halen van groente-, fruit- en tui nafval. Met dat experiment wordt nog dit jaar begonnen. Er wordt nog gestudeerd op de wij ken waar deze proef het beste kan worden gehouden. Vlaardingen Vlaardingen koopt het hele Grumapand in winkelcentrum De Loper, inclu sief de 200 vierkante meter die niet nodig zijn voor de huisves ting van een bibliotheek. Met al leen de stemmen van SP en Groen Links tegen heeft de ge meenteraad dat gisteravond be sloten. De gemeente moet voor het pand, dat in handen is van ont wikkelaar Pom-Amro, 1,9 mil joen gulden op tafel leggen. Met de kosten van verbouwing en in richting van het pand kost de nieuwe bibliotheek in Holy de gemeente bijna drie miljoen gul den. Dat is een miljoen meer dan waar burgemeester en wethou ders op hadden gerekend. Het pand waar tot voor kort su permarkt Gruma in was geves tigd biedt ruim 1000 vierkante meter ruimte. Voor de nieuwe vestiging van de bibliotheek heeft de gemeente maar B40 vierkante meter nodig. In de res terende ruimte wil de gemeente winkels vestigen. Aan de koop zullen nog wel eni ge onderhandelingen vooraf gaan, want POM-Amro heeft voorwaarden gesteld waarmeeB en W niet akkoord willen gaan. De raad gaf het college gister avond alle steun: ook zij is tegen aanvullende voorwaarden. Vlaardingen Er komt een verbod op het gebruik van tro pisch hardhout in de Vlaarding- se bouwverordening. De meer derheid van de gemeenteraad steunde gisteravond dat initia- tiefvoorstel van I SGP/RPF/GPV, D66 en Groen j Links. i Burgemeester en wethouders 1 stemden verdeeld over het voor- stel. Wethouder Bas Goudriaan i (PvdA), die aanvankelijk nogal wat bedenkingen had en de zaak nader wilde bestuderen, liet zich j door zijn fractie overhalen. Wet houder Jan Madern (WD) stemde met zijn fractie tegen het initiatief van de gelegenheids coalitie. Vlaardingen ontving de laatste maanden tal van verzoeken van instanties als vakbonden, mi lieu-organisaties en de Vlaar- dïngse werkgroep Hart voor het Regenwoud om om het gebruik van tropisch hardhout te verbie den. Burgemeester en wethou ders wilden daar eerst niet aan. De controle zou 'een probleem vormen, want niet alle hardhout is tropisch hardhout. En B en W wilden niet meteen alle soorten hardhout verbieden. Toen de indieners van het initia tiefvoorstel de PvdA mee kre gen was duidelijk dat hun voor stel het zou halen. Op het verbod op het gebruik van tropisch hardhout kunnen B en W vrij stelling verlenen, als de bouwer 'onevenredig nadeel' van dat verbod ondervindt Vlaardingen Uit een flat aan de Drs. Stykelstraat zijn gister middag geld en sieraden gesto len. De bewoonster was maar een kwartiertje de deur uit ge weest Zij vermoedt dat zij de da der, een ongeveer 17-jarige jon gen, in het trappenhuis is tegen gekomen. Die jongen, wist zij, woonde niet in de flat. Boven ge komen ontdekte zij dat haar voordeur was opengebroken. Vlaardingen Van de 100.000 gulden die de gemeenteraad in 1989 uittrok voor schuldsanering voor minima is 22.500 gulden uitgegeven. De rest van het be drag bleef in kas. CDA'er Aart Kool kan zich daar danig over opwinden. „Een schandelijke vertoning", noemt hij dat. Kool vindt in feite het hele minlma-beleid van de ge meente Vlaardingen bedroe vend. De CDA'er weet nog hoe blij hij was, toen de gemeenteraad op lu november 1988 eindelijk besloot een bedrag uit te trekken voor mensen in financiële noodsitua ties. Al sinds 1986 stelde hij po gingen in het werk om te komen tot zo'n minimafonds. „Kniert jesfonds", had de PvdA het laat dunkend genoemd. En uitgere kend op Kools verjaardag kwam het er toch van. „Ik was er dolge lukkig mee", weet Kool nog. „Echt een verjaardagsge schenk". Maar het fondsinmiddels om gedoopt tot 'begrotingspost schuldsanering* is voor de CDA'er op een teleurstelling uit gelopen. Het kost de politiek veel moeite om te bepalen wie voor steun uit de begrotingspost in aanmerking komen. Een woordvoerder van de gemeente lijke kredietbank noemt nog een tweede probleem. „Als je te ver gaat met de steun aan minima word je door de rijksoverheid teruggefloten. De gemeente mag niet aan' inkomenspolitiek doen". Kool gaat er echter van uit, dat die problemen oplosbaar zijn. „Waar een wil is is een weg. Je ziet de mensen creperen, in on oplosbare schuldensituaties te recht komen. Dan moetje als po litici om de tafel gaan zitten en een weg bedenken om die men sen te helpen. Maar daar zijn de handen niet voor op elkaar te krijgen". De CDA'er had in zijn streven steun verwacht van de PvdA. „Maar die partij heb ik niet an ders horen doen dan 'boe' en 'schande' roepen over het beleid van de landelijke overheid". In de kou Vlaardingen laat het bij de be strijding van de armoe op alle fronten afweten, vindt Kooi. Goed, de tarieven van gemeen telijkediensten worden niet ver hoogd, maar dat vindt het raads lid de normaalste zaak van de wereld. ,,Da's geen verdienste". Nee, de gemeente moet iets doen om de nood van de minima te le nigen. „We moeten zorgen voor de zwakken, We moeten mekaar helpen, nietwaar", vindt hij. Ook de strijd tegen de werkloos heid zou meer aandacht moeten krijgen, zegt de bestuurder van de christelijke federatie voor overheidspersoneel. „Er wordt wel werkgelegenheidsbeleid ge voerd, maar daarbij wordt on voldoende gekeken naar de werkloosheid. De gemeente laat langdurig werklozen, vrouwen en migranten inde kou staan". „Laat de gemeente banen creër en met behulp van uitkering. Het CDA heeft ervoor gezorgd dat dat punt in 1987 werd opge nomen in het beleidsprogram ma. Nou, er is nog niet êen ar beidsplaats gecreëerd op die ma nier". Kool meent dat het geld voor het oprapen ligt. „Die uit keringen moeten nu toch ook be taald worden. Waarom zou je met dat geld niet mensen aan werk helpen. Ik kan daar zo nij dig over worden! Dit college is tot niets gekomen". Maassluis De Maassluise brandweer beleefde gisteren een druk dagje. Om half vijf 's middags vatte een kelderbox in de Burgemeester Brandelerstraat vlam. Jongetjes hadden daar met wasbenzine ge speeld. De schade bleef beperkt. In de Lavendelstraat dreigde rond half zes een keuken in vlammen op te gaan. Door over verhitting was een stofdoek in een lade van het gasfornuis in brand gevlogen. Ook hier was de brandweer het vuur snel mees ter. Rond tien uur 's avonds rukte de brandweer uit naar de Arm- strongschool in de Burgemeester Schwartzlaan, waar straatjon gens brandende kranten tegen een houten muur hadden gelegd. De schade was gering. Maassluis Wethouder Anton Wustraw heeft verheugd gerea geerd op het plan van minister Hanja Maij-Weggen om de Blan- kenburgtunnel niet aan te leg gen. Mmder tevreden is direc teur J. Hansen van de stichting Europoort Botlek Belangen. Hansen, uitgesproken voorstan der van de tunnel, noemt de be slissing van de minister 'een dwaling'. Vanmiddag stelde minister Maij Weggen de ministerraad voor de bouw van de Blankenburgtun nel af te blazen. In navolging van haar* voorganger Neelie Smit-Kroes wil de minister wel een tweede Beneluxtunnel, een oeververbinding onder de Noord en twee tunnels in de om geving van Amsterdam aanleg gen. De omstreden tunnel ten oosten van Maassluis komt ech ter niet meer in de plannen voor. „Mijn enthousiasme moet ik nog even temperen",aldus Wustrow, die de portefeuille ruimtelijke ordening beheert. „Eerst moet het kabinet het voorstel nog overnemen en dan moet de Ka mer zich nog over de plannen buigen. Maar ik ben zeker opti mistisch". Bij de presentatie twee jaar gele den liep een groot deel van de Maassluisse bevolking te hoop tegen de plannen. Ook het recre atieschap Mid den-Delfland, dat het schaarse groen tussen Vlaar dingen en Maasluis moet behe ren, verzette zich fel tegen de aantasting van de groene zone. „Een half jaar geleden hadden we nog overleg met gedeputeer de Loudi Stolker", blikt Wustrof terug. „Toen zij over de precieze lokatie van de weg wilde praten zeiden alle betrokkenen geluk kig, dat zij helemaal niets van de weg wilden weten". Tegenvaller Het afblazen van de tunnelplan nen betekent een lelijke streep door de rekening van Europoort Botlek Belangen. De belangen vereniging van de industrie aan de zuidoever van de Waterweg dringt al jaren aan op nieuwe oeververbindingen in de regio. Ook de gemeenten op Voorne- Putten en Rozenburg zijn boos over de beslissing. Wethouder Joop van Schaik van Rozenburg stuurde gisteren di rect een protestbrief. „We zij ontzettend boos. Iedereen heeft positief geadviseerd over de tun nel. Dan mag het plan niet zo maaropzij worden geschoven". Met de gemeenten op de zuid oever vindt de EBB dat een tun nel ten westen van de Benelux tunnel hoge prioriteit heeft Doordat de industrie zich steeds verder uitbreidt in westelijke richting prefereert de EBB een nieuwe tunnel bij Maassluis zelfs boven een tweede verbinding tussen Vlaardingen en Schie dam. „Uiteraard vinden we dat beide tunnels er moeten komen", zegt directeur Hansen van de EBB. „Maar de Blankenburgtunnel heeft prioriteit. Deze tunnel be spaart 400.000 omrijkilometers per etmaal, heeft Rijkswater staat berekend. Dat Kan toch niet slecht zijn voor het milieu". Merkwaardig Het schrappen van de Blanken burgtunnel vindt Hansen om meerdere redenen merkwaar dig. „Dit is bij uitstek een tunnel voor het zaken- en vrachtver keer. Uit het regeringsbeleid be greep ik juist dat het woon werkverkeer moest worden aangepakt. Dan zou je toch eer der denken aan het schrappen van een Amsterdamse tunnel die juist voor dit doel wordt ge graven". Gaat Hansen zich op acties bera den, wethouder Wustrov wacht de ontwikkelingen rustig af. „Het kabinet wil volgens de re geringsverklaring minder we gen aanleggen. In dat licht be zien staat de zaak er niet slecht voor". In zijn verzet tegen de tunnel weet Wustrov zich gesteund door de voltallige gemeenteraad van Maassluis, de gemeente Vlaardingen, het recreatieschap Midden-Delfland en de milieu beweging. Schiedam De gemeente Schiedam en SVV zien af van de bouw van een nieuw stadion in Bijdorp. De bevolking van de Schiedamse wijk keurde giste ren op een informatieavond in wijkcentrum 't Trefpunt het plan massaal af. Dat bleek voor SVV-voorzitter John van Dijk het sein om ruiterlijk toe te ge ven dat het hele plan niet te ver wezenlijken is. Wethouder Hafkamp was de zelfde mening toegedaan maar wilde de juiste procedurele weg volgen. „Ik zal de argumenten van de Bijdorpers naar hetcolle- ge van burgemeester en wethou ders brengen en dat college neemt de definitieve beslissing. Ik niet alleen. Maar ik geef toe dat het niet aannemelijk ïs dat de gemeente tegen de unanieme wil van de bewoners ingaat". Het oordeel van het college zal zo spoedig mogelijk aan het bestuur van de wijkvereniging worden meegedeeld. Hafkamp en Van Dijk streden tijdens de bijeenkomst in Bijdorp voor een kansloze zaak. De Bij dorpers zagen niets in de argu menten van de wethouder en de SW-voorzitter. SVV en Haf kamp voeren volgende week be sprekingen over een andere lo catie voor het stadion. Zie verder pagina 19 De inwoners van Bijdorp waren onwrikbaar. Zij willen geen SW- stadionin de wijk. Vlaardingen Het ziet er naar uit dat de problemen met de woonwagenbewoners in Schie dam zich voor een deel vanzelf zullen oplossen. Acht gezinnen van het wagen kamp aan de Schie die niets voe len voor een gedwongen verhui zing naar een standplaats in de nieuwbouwwijk Spaland, zijn van plan naar Vlaardingen uit te wijken. Ze hebben zich laten in schrijven voor het wagencen trum bij de Olmendreef in Holy- Noord. Gedeputeerde Loudi Stolker maakte gistermiddag een begin met de aanleg van dit kamp. Met een graafmachine trachtte zij wat grond in een vrachtauto te scheppen. Met grondwerk bleek de provinciaal bestuurder aan merkelijk minder ervaring te hebben dan met het hanteren van de voorzittershamer: een groot deel van het zand belandde naast de truck. Dat mocht de vreugde rond deze feestelijke gebeurtenis echter niet drukken. Vlaardingen nam S] dit schoonheidsfoutje na bijna twintig jaar wachten op de aan leg van het wagenkamp graag voor lief. Het slepende ambtelijK overleg over de juiste plaats en de gewenste grootte van het kamp was de bestuurders gaan deweg zelf ook begonnen te ver velen, onthulde Stolker. Op ze- Coby Voets en Laud! Stolker vinden de plaats van het toekom stige Vlaardingse woonwagen kamp 'een echt goudkustje'. ker moment wedden zij en de Vlaardingse wethouder Bas Goudriaan om een krat bier dat de zaak binnen een week be klonken zou worden. Groene loper Mogelijk verklaarde die vreugde de honderden meters lange groene loper van kunstgras, die Vlaardingen vanaf de Olmen- dreef tot aan de bouwplaats had uitgerold. Aanvankelijk werd verondersteld dat die loper er al leen lag om te voorkomen dat de gedeputeerde modder aan haar schoe nen zou krijgen. Was de belangstelling van amb telijke zijde indrukwekkend te noemen, de toekomstige bewo ners gaven maar weinig blijk van interesse. Behalve Jacq Gaudelius, de opbouwwerker van de Schiedamse wagenbewo ners, kwam alleen Coby Voets een kijkje nemen. Zij was de eer ste bewoonster van het Schie damse kamp die zich voor het nieuwe centrum in Vlaardingen had opgegeven. Mevrouw Voets bleek zeer in haar nopjes: „Een hartstikke fijn plekkie", oor deelde zij. Goudkustje Gedeputeerde Stolker deelde dat enthousiasme. „Een echt Goudkustje hier", meende zij. „Ik zou hier meteen willen wo nen". Vlaardingse ambtenaren wisten te vertellen dat de huizen die in de nabijheid van het kamp gebouwd zullen worden, 'ten minste 183.000 gulden' moeten gaan kosten. Ze wilden daarmee duidelijk maken dat de wagen bewoners niet zomaar worden 'weggemoffeld' op een onooglijk plekje. „Een heel verschil met de be handeling die je in Schiedam krijgt", merkte Coby Voets even later op tijdens de receptie in het stadhuis. Tot haar verrassing kreeg zij een glas jus d'orange aangereikt en kwamen verschil lende bestuurders een praatje met haar maken. Overigens liet het Schiedamse stadsbestuur het gisteren lelijk afweten bij de gebeurtenissen in Vlaardingen. Dat feit bleef niet onopgemerkt. „Het lijkt wel of hetze geen zier interesseert", al dus een ambtenaar. Schiedam De meeste politieke missers in Schiedam zijn te wij ten aan de gapende kloof tussen het stadsbestuur en de bevol king. Die conclusie trekt Groen Links in het deze week gepre senteerde verkiezingsprogram ma. .Beleid hoort tot stand te ko men na een open discussie met de bevolking", stelt lijsttrekker Bart de Leede. „We moeten afre kenen met de regentenpolitiek". Volgens de kersverse combina tie is de lijst met missers in Schie dam lang. De bouw van drie flats in het park aan de Vlaardinger- 'dijk, de bodemaffaire in Spa- land, het falende sportbeleid en de ontwikkelingen rond de woonwagenbewoners tonen vol gens De Leede aan, dat de Schie damse wethouders onvoldoende naar de bewoners luisteren. Dat bestuurders alleen naar zichzelf kijken, blijkt volgens Bea Oomens al uit de overhandi ging van. de verkiezingspro gramma's. „Bijna alle partijen geven het eerste exemplaar aan ae burgemeester. Wij kiezen He- ver iemand uit van een belang rijke maatschappelijke organisa tie", zei Oomens toen zij het 42 pagina's tellende programma overhandigde aan emancipatie werkster Vera Wijnker, De emancipatie van vrouwen en andere achtergestelde groepen noemde Oomens gisteren een speerpunt in het programma van de combinatie, die wordt ge vormd door PPR, PSP, CPN en een groep onafhankeiijken. Naast recht op kwalitatieve ar beid dienen vrouwen en migran ten volgens Oomens een sterke re positie in de politiek te ver werven. Als grote werkgever heeft de gemeente volgens Groen Links een belangrijke rol in het emancipatiebeleid. Pretenties Met de onafhankelijke Bea Oo mens op plaats twee en de uit de CPN afkomstige Jolie Hakkert op drie maakt Groen Links de vrouwvriendelijke pretenties waar. Anders ligt het met de mi granten. Onder de dertig kandi daten op de lijst bevindt zich welgeteld een migrant: de uit Turkije afkomstige Erzai Kök, die met zijn negende plaats geen kans maaltt op een raadszetel „We hebben in het verleden ge probeerd meer migranten bn de politiek te betrekken", aldus Bart de Leede. „Maar het bleek moeilijk hen voor een partij als de PSP te interesseren. In de korte tijd dat Groen Links actief is, zien we dat de belangstelling onder deze groepen gelukkig aantrekt". Eef Collé, voormalig raadslid en wethouder voor de CPN somt nog een reden op voor de terug houdendheid bij 'medelanders'. „Wie actief is in progressieve partijen, kon bij terugkomst in Turkije of Marokko vaak op re percussies rekenen. Dat bemoei lijkt de integratie ook", aldus Collé, die met zijn vierde plaats op de kieslijst een kleine kans maakt op een rentree in het ge meentebestuur. Ambitieus Aan ambitieuze voorstellen heeft Groen Links voor de ko mende raadsperiode geen ge brek. Een autovrije binnenstad en het doortrekken van de me tro naar station Schiedam- Nieuwland behoren tot de op vallende voorstellen op milieu terrein. Ook op het culturele vlak valt er volgens Groen Links nog veel terrein te ontginnen in Schie dam. Een beeldentuin in het Ju- lianapark, deelname aan cultu rele manifestaties als Poetry In ternational en de instelling van een literair fonds kunnen het klimaat volgens Groen Links verbeteren. Schiedam Vrouwen drin gen de laatste jaren steeds vaker door in traditionele mannenberoepen, maar bij de Schiedamse brandweer is van deze ontwikkeling niet zoveel te merken. Onder de zestig vrijwillige recruten bevindt zich welgeteld één vrouw. Veel te weinig, oor deelt de brandweerleiding, die een speciaal op vrouwen gerichte werfactie voorbe reidt. Onder de professionele spuitgasten ligt de verhou ding nog schever. In Schie dam verdienen uitsluitend mannen hun brood met het bestrijden van branden. Be roeps zoekt de brandweer op dit moment niet, maar de leiding heeft grote behoefte aan vrijwilligers. Door het vertrek van enkele vrijwilligers kan de brand weer twaalf nieuwe recru ten gebruiken. Brandweer man A.P.M. van Leeuwen hoopt, dat de functies vooral worden vervuld door vrou wen. „Die ene vrijwilligster doet haar werk tot volle te vredenheid. En als er één schaap over de dam is, dan volgen er wellicht meer", hoopt de brandweerman. Voor de wervingsactie van vrouwen wordt gebruik ge maakt van reusachtige pos ters in de Schiedamse tram- en bushokjes. In plaats van een brandweerman, die ver leden jaar met succes de be volking opriep om bij de brandweer te komen, staat nu de vrouwelijke vrijwil ligster centraal. De start van de wervingsac tie vindt maandagmiddag plaats. Voor de volledigheid voegt de brandweer er aan toe, dat mannen ook een welkome versterking van het korps blijven. Schiedam Duikers van de Schiedamse brandweer zochten gisteren rond hpt middaguur vergeefs naar inzittenden van een auto die in de Lange Haven dreef. De duikers werden voor alle zekerheid ingezet, om*at niemand had gezien hoe de wa gen te water was geraakt. De ei genaresse, een 37-jarige Vlaar dingse, bleek echter al- lang voordien te zijn uitgestapt. Zij meldde zich later op de dag bij de politie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1