Schoolstrijd in Maassluis Zottengezelschap grootser dan ooit Vernieuwd ziekenhuis kost vijftig miljoen Meer asfalt uit den boze Nieuwe Matex maakt geen uitzonderingen GAB: werkloosheid verder aan banden Buurtonderzoek zet politie nog niet op spoor VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Nieuwbouw naast Schieland, sloop van voormalig Nolet GASHAARDEN WD kapittelt voorman Voorhoeve RET'er: 'Boete is belachelijk' Bliksem in boom Mandelabrug moet blijven' Nieuwe topman voor ASHVB Vier avonden politiek café WATERWEG 3130 KA Vlaardingen. Teleloöri)7Öl4343229^352Ö6ÏD35Q55FsËc^n?dactle: 43452Q9. Telefax- 0lf)-4r,4Q7.lTd DINSDAG 13 FEBRUARI 1990 PAGINA 13 Maassluis De concurrentieslag om leerlingen van middel bare scholen is plotseling in alle hevigheid losgebarsten. De komst van de nieuwe scholengemeenschap in Maassluis lijkt ten koste te gaan van de toch al kleine leerlingdichtheid van middelbare scholen in Vlaardingen en Schiedam. Dit blijkt uit de touwtrekkerij die is ontstaan om leerlingen te werven voor scholen buiten Maassluis. Openbare basisscho len in de Eerste Stad aan de Waterweg worden sinds kort overspoeld met informatie van Schiedamse en Vlaardingse middelbare scholen die zich door de nieuwe concurrent voe len bedreigd. „Vroeger kreeg de basisschool helemaal geen informatie over het vervolgonderwijs van de scholen buiten Maassluis. Nu opeens krijgen de kinderen allerlei brochures en brieven". Dit zei onderwijswethouder Liesbeth Snoeck gisteravond tij dens een verkiezingsbijeenkomst van de WD in De Ridder hof. De wethouder vindt de noodzaak voor een school met vwo binnen de stadsgrenzen zeer noodzakelijk. Ze noemt de acties van de wervende middelbare scholen 'behoorlijk kinderach tig'. „Met de feestdagen afgelopen december kregen alle do centen op basisscholen een banketletter", lacht ze schamper. Volgens Snoeck is het om meerdere redenen belangrijk een vwo-afdeling binnen Maassluis te hebben. In de eerste plaats is het bepaald geen pretje voor Maassluisse scholieren om in weer en vvi nd 'aoor net weiland' te moeten fietsen- Daarnaast is er nu qok een keuzemogelijkheid bijgekomen door de combinatie van lbo, mavo, havo en vwo-onderwijs in een scholengemeenschap. „We moeten onze scholieren zo veel mogelijk binnenhouden", stelt Snoeck. „Dat is ook be langrijk voor de Turkse en Marokkaanse kinderen. Zij moe ten in de buurt naar school kunnen". Vlaardingen Het overslagbe drijf Nieuwe Matex zal in voor komende gevallen alle chemica liën accepteren die het mag overslaan. Dat heeft de directie van het bedrijf aan de gemeente Vlaardingen meegedeeld. Matex ontzenuwt daarmee het bericht dat het uiterst giftige acryionitril niet zal worden overgeslagen. SP'er Hemi Poppe ging er van uit dat bij Nieuwe Matex geen acryionitril zou worden overge slagen. Hij meende dat de direc tie die toezegging had gedaan aan verontruste Oostwijkbewo ners. Dat zou zijn gebeurd kort na de ramp bij Paktank. Poppe dacht die toezegging te kunnen gebruiken als breekijzer in nieuwe onderhandelingen met Nieuwe Matex, Burgemees ter en wethouders moesten de toezegging afdwingen dat ook andere stoffen in dezelfde geva- renklasse als acryionitril niet zouden worden overgeslagen, vond Poppe. Hij stelde schrifte lijke vragen aan B en W. Die verwijzen echter naar de hinderwetvergunning die de provincie heeft afgegeven. Vol gens die vergunning is de over slag van acryionitril en andere stoffen uit dezelfde gevarenklas- se bij Nieuwe Matex wel toege staan. Het bedrijf zal over twee jaar beginnen met de bouw van waltanks voor de opslag van chemicaliën. Schiedam Zelden waren De Riet2eilers zo in hun sas met het deelnemersveld aan hun carna valsoptocht als dit jaar. De ruim vijftig 'meelopers' vormen sa men een stoet van maar liefst 2200 meter. Zo'n lang zottenge zelschap trok nooit eerder door de Schiedamse straten. Het kan nog beter, geven De Rietzeilers ruiterlijk toe: vijftig groepen, samengesteld uit een mengelmoesje van bedrijven, verenigingen en particulieren vertegenwoordigen per slot van rekening nog maar een fractie van Schiedams openbare leven. „Maar met een stad waarvan hoogtuit tien procent van de be- volkingcamavalsmïnded is, mo gen we niet klagen. In Vlaardin gen en Rotterdam komt hele maal geen optocht meer van de grond wegens gebrek een be langstelling". Zaterdag klokslag één uur zet de optocht zich voor het zestiende achtereenvolgende jaar bij dien stencentrum De Vier Molens in beweging. Op weg naar het stad huis, en ook na de ontvangst door burgemeester Reinier Scheeres, is het uitkijken gebla zen voor de hossende feestneu zen, want door de lengte van de stoet kunnen wel eens proble men ontstaan. 'Kop-staart krui singen' zijn bijna niet te vermij den. Verkeersopstoppingen lij ken al even onontkoombaar, net als botsingen tussen al te reus achtige carnavalsfiguren en tramdraden. Verjonging Maar die moeilijkheden mogen de pret niet drukken. De Schie damse carnavalsvereniging Is veel te blij met de vooruitgang die dit jaar is geboekt „Het echte carnaval zit er aan te komen", glundert prins Frans II. Want anders dan anders bestaat de stoet nu eens niet uit louter 'stati sche vrachtwagens met ballon netjes eraan', maar uit origineel vormgegeven bijdragen, waar voormet name jongeren verant woordelijk zijn. Die verjonging belooft veel voor de komende ja ren, hopen De Rietzeilers. Eén verrassing willen prins Frans, optochtorganisator Jan van Haren en coördinator Luc Veger ('de bolle uit Brielle') wel onthullen. Zaalvoetbalvereni ging Groenoord verschijnt ten tonele in een tableau vivant dat wethouder Chris Zijdeveld op de hak neemt. De sporters persifle ren Pieter Breugels schilderij 'Optocht der blinden' met een blinde Zijdeveld in vijfvoud, staande op vervuilde Spaland- grond. De eerste Zijdeveld heeft nog een natuurlijk groene kleur, de vijfde en laatste is helemaal paars... Deze uitwerking van het milieumotto dat De Rierieilers dit jaar aan het carnaval meege ven lijkt al bij voorbaat zeker van een prijs. De jury zal het nog moeilijk krij gen bij het toekennen van de prijzen. Als het niet te hard waait, brengen de Borrelmenne- kes uit het Belgische Hasselt hun Reus mee naar Schiedam, de RET zet een opmerkelijke mi lieu-bus in en ook de Openbare Nutsbedrijven zijn vast van plan met hun 'inzending' opzien te baren. In de kringen van milieuvrien- den moet ook het zwarte schaap gezocht worden dat de Rietzei- Iers 's avonds op het Brandersbal in de Blauwe Brug bekend ma ken. Een kandidaat voor deze ti tel was dit jaar gemakkelijk te Wethouder Zijdeveld in vijfvoud in de 'Optocht der Blinden', zoals hij zaterdag tijdens de carnavalsoptocht zal worden uitgebeeld. vinden. Meer problemen lever de het vinden van het witte schaap op. Gisteren was de se naat van De Rietzeiiers nog steeds niet eensgezind over de voordracht Schiedam Als het voornemen van het arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord uitkomt, zal het aantal werklozen in deze re gio dit jaar met zo'n tien procent slinken. Stonden vorig jaar nog. circa 8500 werkzoekenden bij het GAB ingeschreven, het be leidsplan voor 1990 houdt reke ning met een daling tot ruim on der de 9000. De arbeidsmarkt zal volgens di recteur J.A- van Lent aantrek ken. In totaal zullen er zo'n 7200 vacatures in de Waterweg-ge meenten te verdelen zijn. Dat is dan vooral te danken aan de handel, de horeca en de dienst verlening, want in de landbouw en de industrie loopt de werkge legenheid iets terug. Het probleem is echter dat de kloof tussen vraag en aanbod in kwalitatief opzicht steeds groter Alle merken. Reus Uit 50 modellen1. HOGE KORTINGEN' Al 80 jaar een goed adies1 MODERNE 5.<2 ROMANTISCHE KLASSIEKE g STIJLHAARDEN a Q. MUURKACHEL 9 CV Moedemaarden CV Ketels 2 Alle merken OCCASIONS ONDERDELEN SERVICE INRUIL Erkend inslaJIateuf. wordt- Werkgevers blijken andersoortig en beter geschoold personeel te zoeken dan bij het arbeidsbureau staat, ingeschre ven. Dat is ook de reden dat langdurig werklozen steeds moeilijker aan de bak komen. Op het programma staan dan ook elfhonderd personen die voor een vorm van bij- of na scholing in aanmerking komen. In het Verdelen van werk' tracht het in Schiedam gevestig de arbeidsbureau dit jaar meer in de melk te brokkelen te krijgen. Van de 7200 te verwachten vaca tures wü. het GAB er bij 2030 be middelen (28 procent) en ver wacht van dat aantal de helft te kunnen invullen. Daarnaast be staat het plan meer dan twee honderd langdurig werklozen aan een baan te helpen. Volgens het beleidsplan zullen ongeveer tienduizend mensen zich als werkzoekend laten in schrijven. Men gaat er vanuit dat ook 850 ontslagaanvragen wor den ingediend. Schiedam Het Scbielandzie- kenhuis staat aan de vooravond van een ingrijpende renovatie, waar maar liefst vijftig miljoen gulden mee is gemoeid. In sep tember start de bouw van een nieuwe vleugel, terwijl een grootscheepse renovatie op sta pel staat in het hoofdgebouw. Als uitvloeisel van het provinciaal beddenreductieplan wordt het voormalig Noletziekenhuis ge sloten. Volgens directeur K.G.W. Pe ters heeft het ziekenhuis over de investeringen overeenstemm ing bereikt met het ministerie van WVC, dat het grootste deel van de kosten voor haar rekening neemt Naast comfortverbete- ringen wordt een groot deel van het geld opgeslokt door de bouw van een nieuwe vleugel, die op de parkeerplaats aan de Waran de zal verrijzen. In dit complex wordt een nieu we, vergrote polikliniek inge richt. Verder- wordt er ruimte fecreéerd voor nieuwe operatie- amers, die naar de meest recen te inzichten op het gebied van steriliteit worden ingericht. Als de nieuwbouw en de opknap beurt volgens planning ^verlo pen, voldoet het ziekenhuis op 1 januari 1993 weer volledig aan de eisen van deze tijd. Verliezen De vestiging aan de Stadhou derslaan, het voormalige Nolet ziekenhuis, wordt binnen deze termijn gesloten. Een bestem ming is er nog niet voor het com plex. Aanvankelijk wilde de Sint Jorisstichting uit Delft het zie kenhuis overnemen, maar dit plan is van de baan. De bouwkundige ingrepen wor den door het ministerie om schreven als een EVI-project, een initiatief dat Is gericht op het veriagen van de exploitatiever liezen. Deze doelstelling wordt volgens de directeur gehaald doordat het hospitaal in de toe komst onder één dak wordt ge huisvest. „Dat werkt een enor me kostenbesparing in de hand", aldus Peters. Het beheer van twee vestigingen omschrijft hij als 'frusterend, kostbaar'. inefficiënt en De beddencapaciteit wordt de komende jaren teruggebracht van 516 naar 330. Dat is de eis die de provincie aan de plannen stelde. De gesprekken over de concentratie van de ziekenhui- sactiviteiten op één plek begon nen reeds in 1984. Comfort Pas sinds kort heeft Peters ze kerheid over de haalbaarheid van de plannen. „De laatste be stektekening gaat binnenkort naar het college voor zieken huisvoorzieningen. Dit college geeft uiteindelijk een definitief advies aan het ministerie. Maar na j aren lange gesprekken vormt dit feitelijk een formaliteit", In het vernieuwde ziekenhuis staat de verbetering van het comfort voorop. Liggen veel pa tiënten nu met elkaar op zaal, bij de nieuwbouw wordt veel aan- dacht'besteed aan het inrichten van eenpersoonskamers. Vooruitlopend op de renovatie beginnen de Openbare Nutsbe drijven binnenkort met het aan brengen van een warmtekrach tinstallatie. Deze installatie, die gas omzet in elektriciteit en warmte, kan aanzienlijk bijdra gen in het terugdringen van de exploitatielasten. Berekend is, dat de nieuwe installatie een be sparing van 300.000 kubieke me ter gas per jaar opleverd. Vervolg van voorpagina Schiedam Een buurtonder zoek in de Colijnstraat en No- lenslaan in Schiedam naar de toedracht van de schietpartij waarbij de 32-jarige eigenaar van supermarkt Koomneef le vensgevaarlijk gewond raakte, heeft gisteravond weinig opge leverd. De poli tie zocht uren te vergeefs naar lege patroonhul- sen. Vandaag is een uitgebreider buurtonderzoek in NieuwLand gestart waarbij ook speurhon- |j den zijn ingezet. Toen pas werd de gestolen vluchtauto gevon- E; den, hoewel die pal om de hoek in de Loeffstraat was gepar keerd. De eigenaar kon van morgen als belangrijkste getui ge nog niet worden gehoord. Hoewel de operatie in net Dijk- 2igtziekenhuis vannacht is ge slaagd, was het levensgevaar nog niet geheel geweken. Een bewoner van de Mgr. No- lenslaan kon gisteren wel als getuige worden gehoord. Ter wijl hij met de afwas bezig was, zag de Schiedammer de wor steling tussen de eigenaar van de supermarkt en zijn belager. „Ik denk dat hij net in zijn zwarte Ford Sierra wilde stap pen", vertelde de Schiedam mer. fmSÊË Agenten met Op het moment van het ge vecht zag de Schiedammer in eens een lichtflits, waarop hij de overvaller metstadslicht zag wegrijden. „De eigenaar strom pelde naar zijn winkel. Ik ben toen direct naar beneden ge rend. M'n vrouw belde de poli tie, wat het personeel van de supermarkt overigens ook al had gedaan", In het donker slaagde de getui ge er niet in een signalement van de dader te geven. „Ik hoorde dat het een man was, maar als ze zeggen dat het een vrouw is, zou ik het ook gelo ven". Toen de Schiedammer bene den kwam, had de politie zich al over de man ontfermd. He vig bloedend kon het slachtof fer nog slechts uitbrengen dat zaklampen zoeken naar patroonhulsen. hij door twee gemaskerde man nen was overvallen. Vlak na dat hij agenten het geld had toegeschoven, raakte hij be wusteloos. Dat de man het ken teken van de vluchtauto met zijn eigen bloed op de deur schreef, typeerde een politie woordvoerder als heel maca ber, „Zoiets komt dus niet al leen in films voor", 2ei hij. Maassluis De VVD in het noordelijk Waterweggebied gaat niet zonder meer akkoord met de aanleg van meer tunnels en snelwegen in de regio. De VVD-afdelingen in Maas sluis, Vlaardingen en Schiedam willen dat minister Maij-Weg- gen (verkeer en waterstaat) eerst de haalbaarheid van railverbin- dingen onderzoekt Alleen op knelpunten waar dje geen goed alternatief lijken te bieden, mo gen snelwegen komen. Dit zei de Schiedamse wethou der Luub Hafkamp gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Maassluis. Hafkamp gaf met deze boodschap duidelijk een signaal af In de richting van Jo ris Voorhoeve, de VVD-fractie- leider in de Tweede Kamer die de bijeenkomst bijwoonde. Voorhoeve had even tevoren verklaard voorstander te zijn van de aanleg van nieuwe tun nels. De regionale VVD-afdelingen vrezen dat meer asfalt grote schade toebrengt aan recreatie gebieden als de LiekebaerL Ook de gevolgen voor het milieu zijn voor de VVD niet meer accepta bel Hafkamp onthulde dat dit standpunt in het verleden regel matig tot conflicten heeft geleid met Maij-Weggens voorganger, de VVD'er Smit-Kroes. Hoewel nota bene in haar eigen Tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer van 1988 stond dat de groei van het autoverkeer moest worden ingedamd, weigerde zij de plannen voor een tweede Be- neluxtunnel bij Vlaardingen en de Blankenburgtunnel bij Maas sluis om te buigen. Die houding werd Smit-Kroes door de regio nale WD niet in dank afgeno men. De VVD, maakte de Schiedamse wethouder duidelijk, geeft toe dat aan 'een zekere uitbreiding' van het wegennet en de tunnels die daarbij horen, niet kan wor den ontkomen, maar dringt sterk aan op alternatieven in de vorm van rail verbindingen. Hafkamp liet doorschemeren dat de Blankenburgtunnel wat de VVD betreft geschrapt kan worden, maar dat de tweede Be- neluxtunnei als een noodzake lijk kwaad wordt gezien. Van rijksweg 19 tussen Schiedam en Den Haag kon hij zich voorstel len dat die niet uit tweemaal drie rijstroken moet bestaan, zoals Rijkswaterstaat wil, maar uit tweemaal twee banen. Een tramverbinding op het zandli- chaam van de rijksweg is vol gens Hafkamp het bestuderen meer dan waard. De liberalen zijn niet de eersten die dit plan opperen. Het idee om het Schiedamse en Haagse tram net aan elkaar te koppelen via het zandlichaam van rijksweg 19 werd enkele jaren eerder al laneeerd door enkele milieu! wegingen en de Schiedamse PvdA. Ook het verwerpen van de Blan kenburgtunnel lijkt geen al te gewaagd initiatief. Vorige week werd bekend dat minister Maïj- Weggen geen voorstander is van de aanleg van deze tunnel. Op zienbarend in de speech van Hafkamp was wel dat de VVD niet meer automatisch uitgaat van het heil van meer autowe gen. Voorhoeve kreeg in restaurant De Ridderhof nog meer regiona le wensen voorgeschoteld. De Vlaardingse lijsttrekker Bram Zonne drong aan op meer geld voor het ouderenbeleid en de kinderopvang. De Maassluisse lijsttrekker en wethouder Lies beth Snoeck wtlde meer aan dacht en geld voor het onderwijs en de gezondheidszorg. WD-voorman Joris Voorhoeve, Zijn partijgenoten gaven hem gister avond te verstaan dat meer asfalt in dit gebied n!oet gewenst Is... Rotterdam De RET'er was nogal teleurgesteld. De uitspraak tegen de 22-jarige Capelienaar, die vorige maand terecht stond voor het mishandelen van de Vlaardingse controleur, vond hij veel te mild. De man werd gisteren veroor deeld tot een boete van drie honderd gulden. Tegen de man was vijfhonderd gul den en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf geëist. Controleur G. Geysendorp- her werd vorig jaar juni zo hard in het gezicht dat hij een gebroken neus opliep. De dader had volgens hem zijn abonnement vervalst en het in beslag genomen. De rechter vond echter dat de Capelienaar zich terecht on heus bejegend had gevoeld, mede omdat de man voor zijn in beslag genomen abonnement geen ont vangstbewijs had gekregen. „Het is belachelijk dat het uitdelen van klappen maar driehonderd gulden kost. Daarmee is ons werk alleen nog maar onveiliger gewor den", reageerde Geysen- dorpher. De Vlaardinger eist in een civiele procedure tienduizend gulden smarte- geld van de man. Bovendien eist de RET ook een schade- vergeding van rond de tien duizend gulden wegens ar- bei dsd erving van Geysen- dorpher. Maar de klappen die de ver dachte had uitgedeeld, vond de rechter beslist niet te scharen onder noodweer. „Ik acht uw reactie begrijpe lijk, maar niet juist", aldus mr, Stolk. „U had objectief gezien wel degelijk anders moeten en kunnen hande len". De advocaat van de verdachte, mr.J.C. Spigt, zei dat zijn clënt overweegt in hoger beroep te gaan. Vlaardingen De natuurele menten blijven toeslaan in de2e regio. Was ae storm enigszins ge luwd, gisteravond rond half acht sloeg de bliksem in. De Vlaar dingse politie kreeg diverse mel dingen binnen van een hevige ontploffing die gepaard ging met een lichtflits. Bij nader onder zoek bleek de schade nogal mee te vallen. Aan bet Hargapad was de blik sem in een boom geslagen. Hoe wel het GEWB geen maatrege len hoefte te nemen, ontstond wel even een stroomstoring. De kapotte boom werd door de plantsoenendienst verwijderd. Vlaardingen De brug over de Oude Haven moet Nelson Man delabrug blijven heten. Raadslid Arnold van Kalken (Groen Links) stelt dat binnenkort voor aan de gemeenteraad. Hij zei dat gistermiddag, nadat burgemees ter Fred van Lier op de Markt de vlag van het African National Congres had gehesen. Het kostte burgemeester Van Lier enige moeite de ANC-vtag, die in het niet valt bij de grote dundoeken van Nederland en Vlaardingen, in top te krijgen. De gemeente had de vrijlating van Nelson Mandela aanvanke lijk willen vieren door de ANC- vlag te hijsen aan de toren van de Grote Kerk. Maar de storm maakte dat onmogelijk. Van Kalken verwacht dat voor zijn voorstel een meerderheid te vinden is in de gemeenteraad. Bij het omdopen van de Delta- brug in Nelson Mandelabrug sta ken zondagmiddag de fractie voorzitters van een aantal poli tieke partijen de handen uit de mouwen. Burgemeester en wet houders besloten die dag dat het nieuwe naambord tot vrijdag mag blijven hangen. Vlaardingen Met P.J, van Breugel heeft de algemene stich ting tot huisvesting en verzor ging van bejaarden een interim directeur met een indrukwek kende staat van dienst in huis gehaald. Van Breugel krijgt de dagelijkse leiding over de ASHVB tot die stichting een nieuwe directeur heeft gevon den. Voorzitter Modern ver wacht dat de vacature binnen drie tot vijf maanden wordt ver vuld. Van Breugel was stafmedewer ker van verschillende bedrijven en als hoofd personeelszaken van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam betrok ken bij een reorganisatie. Hij stu deerde organisatie-sociologie aan de Vrije Universiteit De interim-directeur heeft spe cialismen die hem bij de ASHVB van pas kunnen komen: be- drijfsdiagnose, herstructurering en conflict- en opvolgingspro- blematiek in directies. Van Breugel is de opvolger van inte rim-directeur J.P. Hagenaars, in wie het personeel het vertrou wen opzegde. Hagenaars op zijn beurt was de opvolger van G.J. Verburg, die vorig jaar strafont- slag kreeg aangezegd. Verburg heeft tegen dat ontslag beroep aangetekend. Schiedam Met de bedoeling de gemeenteraadspolitiek dich ter bij de Schiedammers te bren gen worden binnenkort vier po litieke cafés gehouden. Dat ge beurt op achtereenvolgende dinsdagavonden in restaurant De Hermandad aan de Grote Markt. Vertegenwoordigers van politie ke partijen, deskundigen en pu bliek praten dan steeds over één thema. Het spits wordt 20 febru ari afgebeten met een bijeen komst waarin de vraag centraal staat hoe leefbaar en veilig Schiedam is. Daarna komen ach tereenvolgens aan bod: de func tie van de binnenstad, allochto nen en autochtonen en het mi lieu. Na een inleiding van een deskundige wordt vervolgens over het onderwerp van die avond gediscussieerd. De praatavonden beginnen om acht uur en worden afwisselend gepresenteerd door de journalis ten Kor Kegel en Dick van der Lugt, Ook de FNV-werkgroep uitke ringsgerechtigden wil van de plaatselijke politici weten wat zij voor de uitkeringsgerechtigden hebben gedaan en denken te gaan doen, Daarover wordt dins dag 20 februari in wijkcentrum de Blauwe Brug vanaf twee uur gesproken met vertegenwoordi gers van de vier grote partijen, Groen Links, de Socialistiese Partij en Gemeentebelangen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1